2020 rok w Bibliotece

WYDARZENIA W ROKU 2020

Zakup nowości

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim bierze udział w Programie Wieloletnim "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa".

Czytaj więcej o nowościach w Bibliotece...

W ramach programu (Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych) w 2020 roku Biblioteka otrzymała dofinansowanie na zakup nowości książkowych w wysokości 6209,00 zł. Za powyższą kwotę zostało zakupionych 268 nowych książek dla dzieci i dorosłych we wszystkich bibliotekach w gminie Lewin Brzeski. 

Filmik "Życzenia z okazji Bożego Narodzenia od MiGBP w Lewinie Brzeskim"

Filmowe życzenia świąteczne

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2021 przygotowała materiał filmowy, ... 

Czytaj więcej o życzeniach świątecznych...

... w którym wszyscy bibliotekarze z gminy Lewin Brzeski dla swoich czytelników, użytkowników i przyjaciół Bibliotek namalowali świąteczną choinkę oraz złożyli tradycyjno-czytelnicze życzenia.

Wizualizacja prezentacji "Książkowe Drzewko Adwentowe"

Świąteczne drzewko pełne ciekawostek

Święta Bożego Narodzenia zazwyczaj mijają szybko, ale oczekiwanie na ten piękny czas potrafi się przeciągać. 

Czytaj więcej o drzewku adwentowym...

Aby umilić miłośnikom czytania oczekiwanie na święta, Biblioteka w Lewinie Brzeskim przygotowała "Książkowe Drzewko Adwentowe" ozdobione nietypowymi bombkami, bo w kształcie książek. Pod każda z ozdób w interaktywnej prezentacji kryła się czytelnicza ciekawostka: o pisarzach, bibliotekach, rekordach dotyczących książek i historii książek. Codziennie w czasie adwentu można było odsłonić i przeczytać kolejną przygotowaną przez bibliotekarzy ciekawostkę.

Logotyp Dyskusyjnego Klubu Książki

Nietypowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Łosiowie 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Łosiowie, z powodu obostrzeń związanych pandemią, miało niestandardowy przebieg ... 

Czytaj więcej spotkaniu DKK...

Dyskusje na temat przeczytanej lektury przybrały charakter indywidualnych rozmów, przeprowadzonych podczas wizyt klubowiczek w bibliotece oraz wykonanych rozmów telefonicznych. Przedmiotem rozmów była powieść Kristin Hannah pt. „Zimowy ogród”.

Od początku lektury „Zimowego ogrodu” widać, że rodzina Whitsonów obarczona jest problemem natury emocjonalnej. Anya Whitson, kochana, wprost ubóstwiana przez męża wydaje się być oschłą, tajemniczą osobą o wyraźnie zachwianej psychice. Dorosłe córki Meredith i Nina  świetnie radzą sobie w życiu zawodowym, jednak obie mają problemy w swoich związkach. Nad wyraz kochający ojciec  i mąż stara się spajać i jednoczyć rodzinę za wszelką cenę. Anya nie potrafi rozmawiać z córkami wprost. Porozumienie dokonuje się za sprawą opowieści nazywanych w rodzinie  bajkami, lecz nie wiadomo, ile jest w nich prawdy, a ile fikcji. Ta jedyna droga prowadząca kobietę do własnych dzieci wkrótce również zostaje zachwiana.

Czytelnik od początku domyśla się, że dziwne zachowanie matki ma związek z jakąś tajemnicą z przeszłości. Po śmierci męża kobieta, zmuszona przez przysięgę daną umierającemu, ujawnia córkom swoją tajemnicę, jak zwykle, przy pomocy opowiadanej etapami bajki. Wieczorne opowieści i wspólnie spędzany czas powoli kruszą mur między kobietami, a baśniowa narracja w końcu zmienia się w opowieść o przeszłości młodej Rosjanki.

Rzecz dzieje się Stalingradzie, w czasach stalinowskich, gdzie panują ucisk, prześladowania polityczne, donosicielstwo, skrajne ubóstwo, wyniszczająca praca, a bezpodstawne odbieranie ludziom wolności stało się nieodłączną częścią życia miasta. Po drugiej stronie szali stawiane są demagogiczne hasła, uwielbienie dla przywódcy narodu, fanatyczny patriotyzm, poświęcenie życia dla ratowania kraju przed nie wiadomo jakim wrogiem. Sytuacja mieszkańców Stalingradu dramatycznie pogarsza podczas II Wojny Światowej, w czasie oblężenia miasta przez niemieckie wojska. Siarczysta zima, głód, choroby z niedożywienia i niedogrzania oraz wszechobecna śmierć nie omijają także rodzinę Anyi. Jej ukochany mąż zostaje powołany do wojska, a kobieta zostaje sama z dwojgiem dzieci. Jej  heroizm w ratowaniu siebie i dzieci nie zna granic. W końcu staje się najgorsze - traci wszystkich. Wykończonej fizycznie i będącej na granicy załamania psychicznego kobiecie udaje się uciec z Rosji, uratować siebie i zacząć życie od nowa. Nie potrafi jednak funkcjonować w nowych realiach tak, jakby należało.

Autorka książki, Kristin Hannah, mistrzowsko zbudowała portrety psychologiczne postaci w tej powieści, wszyscy bowiem w jakiś sposób są skażeni przeszłością matki, o której prawie nic nie wiedzą. Akcja skonstruowana jest w taki  sposób, że trudno jest się oderwać od czytania: na wstępie znikomo uchylana tajemnica właściwie niczego nie wyjaśnia, ale skłania ku domysłom, rozbudza ciekawość odbiorcy, w następnej kolejności umiejętnie dawkowane niewielkimi etapami fakty, działają jak magnes.  Taki pisarski zabieg nie pozwala odłożyć lektury „na potem”.

W tym miejscu chciałabym wspomnieć o jeszcze jednej zalecie powieści. Autorka doskonale zorientowana jest w realiach życia mieszkańców Stalingradu w czasie terroru stalinowskiego i w czasie oblężenia (tzw. blokady) miasta. Umieszczony w książce obraz tamtych wydarzeń, heroiczną walkę o przetrwanie zostawionych samych sobie stalingradczyków znamy z kart historii.

Omawianą książkę należy zaliczyć do tych, które się długo pamięta, a zawarte w niej treści można opatrzyć wspólnym komentarzem: nie wolno oceniać drugiego człowieka nic nie wiedząc o jego przeszłości.

 

Łosiów 18.12.2020 r.

Moderator DKK

Ludwika Chojnacka 

Mikołajkowy dzień w Bibliotece

Krótko przed mikołajkami święty Mikołaj odwiedził Bibliotekę w Lewinie Brzeskim (obejrzyj filmik) przynosząc ze sobą nowości książkowe do Oddziału dla Dzieci oraz słodycze.

Czytaj więcej o mikołajkach w Bibliotece...

Każdy, kto odwiedził Bibliotekę w sobotę 5 grudnia mógł zabrać ze sobą nie tylko pachnącą nowością książkę, ale również słodki upominek od Mikołaja.

Wizualizacja prezentacji "Andrzejkowy wieczór wróżb"

Andrzejki 2020 online

Z powodu pandemicznych ograniczeń Biblioteka w Lewinie Brzeskim nie mogła zaprosić dzieci na zabawę andrzejkową. 

Czytaj więcej o andrzejkach online...

W zastępstwie tradycyjnej zabawy bibliotekarze przygotowali prezentację z wróżbami andrzejkowymi do samodzienego wykonania w domu. Dzięki przygotowanym zabawom można było sprawdzić swoją wiedzę o tradycji andrzejek w teleturnieju Milionerzy, wylosować imię przyszłej sympatii, odczytać swoją przyszłość zapisaną w kartach, kościach do gry i kole fortuny oraz sprawdzić interpretację kształtu cienia rzucanego przez woskową figurkę uzyskaną w najpopularniejszej wróżbie andrzejkowej. 

Filmik "Dzień Postaci z Bajek 2020 w Bibliotece w Lewinie Brzeskim"

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada przypada Dzień Postaci z Bajek. Bibliotekarze z Oddziału dla Dzieci w Lewinie Brzeskim postanowili uczcić to święto...

Czytaj więcej o święcie bajkowych postaci...

...przypominając młodym czytelnikom, że bajki to nie tylko kreskówki, ale przede wszystkim pięknie wydane książki, na kartach których zamieszkuje wiele ciekawych postaci. Okazało się, że w tym dniu niektóre bajkowe postacie opuściły na chwilę swoje książkowe domki. Bibliotekę odwiedzili tacy bohaterowie jak Kermit Żaba, Kopciuszek, Czerwony Kapturek czy Pokahontas. Z resztą zobaczcie sami, gdyż udało się to uwiecznić na filmiku.

Internetowe zabawy z książką

W dobie pandemii Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim próbowała docierać ze swym przesłaniem czytelniczym do różnych odbiorców w niestandardowy sposób.

Czytaj więcej o internetowych akcjach czytelniczych...

W 2020 roku na Facebook'u Biblioteki pojawiły się trzy pomysły na zabawę z książką.  Pierwsza została uruchomiona ostatniego dnia kwietnia tuż przed Biblioteką pod Ratuszem online. Akcja trwała cały miesiąc i nosiła tytuł "Zrób sobie zdjęcie z książką". Polegała ona na udostępnianiu swoich autorskich zdjęć z książką w roli głównej na bibliotecznym Facebook'u w komentarzach do postu promującego wydarzenie. Zabawa cieszyła się sporym zainteresowaniem - na stronie Biblioteki pojawiło się dużo ciekawych zdjęć z książkami dla dorosłych i dzieci, za które wszystkim serdecznie dziękujemy.

W czerwcu ruszył drugi z kolei pomysł zatytułowany "Zbuduj wieżę z książek". Inspiracją do wypromowania zabawy była "Najwyższa na świecie wieża z książek" - opowiadanie dla dzieci napisane przez Roccio Banilla. Biblioteka zachęcała w materiałach promocyjnych (obejrzyj filmik) do zbudowania dowolnej konstrukcji z książek i pochwalenia się swoim dziełem poprzez zamieszczenie zdjęcia na bibliotecznym Facebook'u. Efektem niestandardowych zabaw z książkami była m.in. dwumetrowa wieża.

W jesienne chłodne dni Biblioteka zaproponowała poprawienie aury ciepłymi wspomnieniami z dzieciństwa. Wszystko za sprawą akcji "Książka z dzieciństwa", która rozpoczęła się pod koniec listopada. Bibliotekarze przebrani za swoje ulubione postacie z książek z młodości zachęcali na Facebook'u Biblioteki (obejrzyj filmik) do podzielenia się tytułami książek najbardziej zapamiętanych i najchętniej czytanych w dzieciństwie. Wśród wspomnień naszych obserwatorów można było znaleźć takie tytuły jak "Ania z Zielonego Wzgórza", "Mały książę", "Dzieci z Bullerbyn", a także "Historia dłuższa niż wojna", "Oskar i pani Róża" oraz "Kwiat kalafiora". Jedna z uczestniczek wyznała nawet, że aby uniknąć gniewu mamy, książki czytała pod kołdrą z latarką w ręku. W dobie tabletów i Internetu życzylibyśmy sobie więcej takich młodych zapalonych czytelników.

Goście podczas uroczystości otwarcia Biblioteki w Skorogoszczy (kliknij, by otworzyć album ze zdjęciami w nowym oknie)

Otwarcie nowej Filii Bibliotecznej w Skorogoszczy

Czytelnicy skorogoskiej Biblioteki od dawna czekali na moment restrukturyzacji Biblioteki lub przeniesienia jej w inne, ładniejsze i większe miejsce. 

Czytaj więcej o otwarciu Biblioteki w Skorogoszczy...

W ubiegłym roku zrodził się pomysł wygospodarowania pomieszczenia w Publicznej Szkole Podstawowej w Skorogoszczy i przekazania go w użytkowanie Bibliotece Publicznej. I tak powoli, od pomysłu do planu, od planu do realizacji Biblioteka zyskała nowy dom.

Cały proces planowania, remontu, przeprowadzki, zakupu nowego wyposażenia oraz przeorganizowania Biblioteki trwał kilka miesięcy. Ogromny wpływ na wszystkie te prace miała sytuacja epidemiologiczna, która ograniczała i rozciągała w czasie nasze działania. Ale warto było czekać, bo obecna Biblioteka ogromnie różni się od poprzedniej. Przestrzeń została zagospodarowana tak, by każdy czytelnik i użytkownik czuł się jak u siebie. Wyodrębnione zostały strefy dla dorosłych czytelników oraz dla dzieci, kącik komputerowy oraz prasowy. Księgozbiór został ułożony w sposób wygodny dla czytelników, z wyraźnymi oznaczeniami, zachęcając do samodzielnego poszukiwania literatury. Stonowana kolorystyka ścian, podłogi i mebli pozwoliła wyeksponować przepiękną sztukaterię na suficie. Wymiana okien i drzwi oraz nowe regały dopełniły całości sprawiając, że wnętrze nowej Biblioteki jest schludne i estetyczne.

I tak po miesiącach oczekiwań, 5 października 2020 roku, Biblioteka, już w nowej siedzibie,  ponownie otwarła swe podwoje dla czytelników.

W towarzystwie zaproszonych gości oraz wiernych czytelników odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali: włodarze Gminy Lewin Brzeski – Burmistrz Pan Artur Kotara, Z-ca Burmistrza Pan Dariusz Struski i Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Waldemar Włodek, a także Dyrektor PSP w Skorogoszczy Pani Renata Pawlus oraz Dyrektor MiGBP w Lewinie Brzeskim Pani Anna Bączkowska.

Po części oficjalnej goście mogli obejrzeć Bibliotekę oraz zostali zaproszeni na poczęstunek. Przy kawie i ciastku toczyła się swobodna rozmowa w niemal rodzinnej atmosferze.

Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za pojawienie się na naszej uroczystości i za miłe słowa.

A czytelników, i nie tylko, zapraszamy do nowej Biblioteki.

Burmistrz przecina wstęgę (kliknij, by otworzyć album ze zdjęciami w nowym oknie)

Uroczyste otwarcie Biblioteki w Lewinie Brzeskim

Miłośnicy czytania z Lewina Brzeskiego i okolic długo czekali na dzień, w którym mogliby sięgnąć po nową lekturę z bibliotecznych regałów...

Czytaj więcej o otwarciu Biblioteki w Lewinie Brzeskim...

...Warto było jednak czekać - Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim zmieniła się nie do poznania po remoncie, który 29 września 2020 roku, czyli po blisko trzech miesiącach intensywnych prac, zakończył się uroczystym przecięciem wstęgi przez włodarzy miasta. 

Zmiany przeprowadzone w tym okresie dotyczyły nie tylko murów i posadzek, ale również organizacji pomieszczeń, jak i samego wizerunku Biblioteki. Już na wejściu do Biblioteki uderza jasność i czystość podłóg i ścian estetycznie kontrastujących z wyrazistymi akcentami nowych "firmowych" kolorów: czerwieni i granatu. Z przestronnej wypożyczalni dla dorosłych można przejść bezpośrednio do wszystkich pozostałych pomieszczeń: zupełnie nowej czytelni, która niegdyś była ukrytym za ścianą kącikiem dla dzieci, odświeżonej wypożyczalni dla młodych czytelników połączonej ze stanowiskami komputerowymi oraz sali gier i zabaw z regałami pełnymi książeczek dla najmłodszych. Nie brakuje też miejsca do cichej pracy, które powstało w dawnej czytelni internetowej w otoczeniu literatury popularnonaukowej. Te od dawna upragnione jasność i otwartość sprawiły, że Biblioteka stała się miejscem bardziej przyjaznym dla użytkownika oraz - nie boimy się już użyć tego określenia - nowoczesnym. Tej pięknej całości dopełnia nowe granatowo-czerwone logo Biblioteki przedstawiające w swej centralnej części budowlę wzniesioną ze stosu książek, zwieńczoną dachem budynku ratusza, w którym znajduje się sprawujący nad Biblioteką opiekę Urząd Miejski. 

Przeprowadzenie remontu nie byłoby możliwe bez zaangażowania pracowników Biblioteki i członków ich rodzin, ale przede wszystkim bez wsparcia finansowego, którego udzielił instytucji widniejący na nowym symbolu Biblioteki Urząd Miejski z Panem Burmistrzem na czele. Dlatego też uroczyste wtorkowe otwarcie nie mogło się odbyć bez udziału władz miasta. Wstęgę przewiązaną u wejścia do odnowionej Biblioteki przecinali Pan Artur Kotara – Burmistrz Lewina Brzeskiego, Pan Dariusz Struski – Z-ca Burmistrza, Pan Waldemar Włodek – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Pan Robert Laszuk – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Świadkami tego wydarzenia byli nie tylko bibliotekarze. Przygotowany na tę okazję tort ozdobiony granatowymi i czerwonymi owocami uatrakcyjnił otwarcie Biblioteki zaproszonym członkiniom DKK oraz przyjaciołom Biblioteki. Z tego też miejsca pragniemy podziękować wszystkim gościom za przybycie, za miłe słowa, życzenia oraz kwiaty. 

A wszystkich tych, którzy jeszcze Biblioteki nie widzieli, zapraszamy do zwiedzania, ale przede wszystkim do wypożyczania książek.

Bibliotekę oficjalnie uznajemy za otwartą!

Nowy logotyp Biblioteki w Lewinie Brzeskim

Nowy symbol Biblioteki w Lewinie Brzeskim 

Na początku 2020 roku pojawił się pomysł stworzenia loga Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim.

Czytaj więcej o logotypie Biblioteki...

W procesie tworzenia znaku rozpoznawczego Biblioteki, który zakończył się we wrześniu 2020 roku, brali udział wszyscy bibliotekarze. Ostatecznie przyjął się projekt przedstawiający stos książek zwieńczony dachem imitującym ten znajdujący się nad budynkiem ratusza w Lewinie Brzeskim. Na dachu widnieje lewiński lew z dwoma ogonami. Książki są bezpośrednim odniesieniem do Biblioteki i zamiłowania do czytania, natomiast dach z symbolem lwa nawiązuje do opiekującego się Biblioteką Urzędu Miejskiego oraz do lokalnych korzeni instytucji. Bibliotekarze jednogłośnie zdecydowali, że barwami dominującymi na znaku mają być granat oraz czerwień. Te dwa kolory stały się automatycznie barwami rozpoznawczymi wszystkich Bibliotek w gminie Lewin Brzeski.

Logo Biblioteki można swobodnie wykorzystywać do własnych celów z zastrzeżeniem zasad zapisanych w Księdze Znaku.

Biblioteka tuż przed rozpoczęciem remontu (kliknij, by otworzyć album ze zdjęciami w nowym oknie)

Remont Biblioteki w Lewinie Brzeskim

Pod koniec czerwca w głównej siedzibie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim rozpoczął się gruntowny remont.

Czytaj więcej o remoncie Biblioteki w Lewinie Brzeskim...

Prace remontowe trwały trzy miesiące. W tym czasie wyburzano i zamurowywano przejścia między pomieszczeniami, gładzono i malowano ściany, zrywano podłogi pod nowe kafelki. Stare regały biblioteczne zmieniły się nie do poznania dzięki pieczołowitemu szlifowaniu i malowaniu przez samych bibliotekarzy. Po odnowieniu pomieszczeń nadszedł czas na ustawianie mebli i długi proces układania na nich książek i innych materiałów bibliotecznych. Wszystkie te zmiany można zaobserwować w załączonej galerii zdjęć. Przed wrześniowym uroczystym otwarciem Biblioteki nie wszystko jeszcze zostało zrobione, ale i tak Biblioteka zmieniła się nie do poznania.

W dniu 16 czerwca 2020 roku Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim przyjęła wyzwanie od Świetlicy Terapeutycznej i pompowała dla Wojtusia.

Czytaj więcej o #GaszynChellenge...

Była to akcja zapoczątkowana przez strażaków ochotników z Gaszyna, którzy chcieli pomóc uzbierać pieniądze na bardzo kosztowne leczenie 18-miesięcznego chłopca z Galewic. W akcję włączały się różne instytucje, samorządowcy, przedstawiciele firm, a także prywatne osoby. Zgodnie z zasadami osoby nominowane musiały wykonać 10 pompek, nagrać i opublikować film na swojej stronie lub fanpage'u. Jeżeli wykonały zadanie, wpłacały minimum 5 zł, jeżeli nie, wpłacały minimum 10 zł na konto Wojtusia. Osoby nominowane mogły nominować kolejne 3 lub więcej osób / instytucji.

Biblioteka po wykonaniu zadania nominowała:

Wizualizacja prezentacji BajkoLand (kliknij START, by rozpocząć grę)

Dzień Dziecka online

Na początku czerwca, z okazji Dnia Dziecka, na Facebooku Biblioteki pojawiła się prezentacja BajkoLand

Czytaj więcej o Dniu Dziecka...

...BajkoLand to magiczna kraina zamieszkiwana przez uwielbiane przez wszystkie dzieci postacie: Roszpunkę, Alladyna czy Kubusia Puchatka. Każde dziecko, które w dniu swojego święta odwiedziło bajeczną krainę, mogło przeżyć fantastyczną przygodę i przy okazji pomóc bohaterom bajek rozwiązać kilka zagadek i problemów. Wejście do BajkoLandu nie jest jednak takie proste - trzeba rozszyfrować kod do kłódki, która zamyka magiczny kufer - jedyne przejście do domu bajkowych postaci. Wszystkich, którzy są spragnieni wrażeń i przygód, zachęcamy do odwiedzenia BajkoLandu.

Kolaż zdjęć z Biblioteki pod Ratuszem online

Biblioteka pod linkiem 2020

13 maja 2020 roku miała się odbyć, jak co roku, plenerowa impreza "Biblioteka pod Ratuszem". Stało się niestety inaczej.

Czytaj więcej o Bibliotece pod Ratuszem online...

Biblioteka pod Ratuszem to ważne wydarzenie dla bibliotekarzy w gminie Lewin Brzeski, gdyż pozwala w wyjątkowej scenerii uczcić Święto Bibliotek i Bibliotekarzy, a zaproszonych gości i przypadkowych przechodniów przekonywać do tego, że czytanie może być świetną alternatywą dla innych sposobów spędzania czasu. W tym dniu zawsze sprzyjała nam piękna pogoda. W tym roku niestety słoneczną aurą mogliśmy się sycić spoglądając wyłącznie przez okno, a tradycyjną Bibliotekę pod Ratuszem musieliśmy przenieść na łącza internetowe.

Aby nie zrywać całkowicie z tradycją, 13 maja na bibliotecznych linkach jako pierwsi pojawili się włodarze miasta, Burmistrz Lewina Brzeskiego - Pan Artur Kotara i Przewodniczący Rady Miejskiej - Pan Waldemar Włodek, którzy tym razem nie osobiście, a przed obiektywem kamery przekazali życzenia dla bibliotekarzy. Z kolei utworami skierowanymi do dzieci zachęcali, aby w tym szczególnym czasie wyjątkowo dbać o higienę. Za miłe słowa oraz piękną interpretację wierszy dla dzieci serdecznie Panom dziękujemy.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=LoGINAhICtI&feature=youtu.be

W organizacji Biblioteki pod linkiem pomogły dzielne dzieciaki, czteroletnia Jagódka i trochę starsza Amelka i Wiktoria. Małe aktorki wystąpiły w krótkich filmikach, w których zadają swoim rówieśnikom bajkowe zagadki i proponują łatwe ale efektowne eksperymenty z płynem do naczyń do wykonania całkowicie w domu.

Link do „Zagadek Jagódki”: https://www.youtube.com/watch?v=aXbX5wMwyRw&feature=youtu.be

Link do zabawy „Bańki mydlane”: https://www.youtube.com/watch?v=a_9lMRoVHPk&feature=youtu.be

Link do zabawy „Kolorowy wir mleczny”: https://www.youtube.com/watch?v=wD_zGlvlwPE&feature=youtu.be

Dla osób pozostających w domu biblioteka zaproponowała także prezentację interaktywną z całą gamą gier, do których potrzebny jest wyłącznie ekran dotykowy, kartka papieru, ołówek i trochę chęci do zabawy, a czasami też, w zależności od wybranej aktywności, towarzysz w postaci rodzeństwa, mamy lub taty. Dzieci, które nie rozumieją, dlaczego nie mogą pójść na plac zabaw, powinny posłuchać książeczki ukrytej w prezentacji pod nazwą „Mam tę moc!”.

Link do prezentacji: https://view.genial.ly/5eb05c32e4fac40d7fc758e5/learning-experience-challenges-czas-na-zabawe-dla-calej-rodziny

Obserwatorzy bibliotecznych linków mogli także zasmakować w teatrze za sprawą przedstawienia kukiełkowego przygotowanego i nagranego przez bibliotekarzy na podstawie utworu „Kolorowa krowa”. Kto obejrzał przedstawienie do końca, mógł się zorientować, że łaciata bohaterka przyłącza się do apelu władz miasta i nawołuje do regularnego dbania o czystość.

Link do teatrzyku: https://www.youtube.com/watch?v=pQsjF1G2wcI&feature=youtu.be

Na zakończenie świętowania, bibliotekarze przygotowali dla miłośników książek poszukujących nowych literackich wrażeń, krótkie filmiki, w których zachęcają do sięgnięcia po wybrane z bibliotecznych regałów książki dla dorosłych i dzieci.

Link do recenzji 1: https://www.youtube.com/watch?v=VU60NNhpIeg&feature=youtu.be

Link do recenzji 2: https://www.youtube.com/watch?v=3EBoF5y9CxI&feature=youtu.be

Link do recenzji 3: https://www.youtube.com/watch?v=OC338CzjPu0&feature=youtu.be

Echo Biblioteki pod Ratuszem online będzie jeszcze przez jakiś czas pobrzmiewać pod bibliotecznymi linkami, jednakże nie ma to jak bezpośredni kontakt z czytelnikiem. Oby jubileuszowa, bo 10. Biblioteka pod Ratuszem w 2021 roku pozwoliła cieszyć się wszystkim uczestnikom piękną aurą majowej pogody nie tylko za oknem, ale tradycyjnie - w centrum miasta z aktywnie uczestniczącymi w wydarzeniu przyjaciółmi biblioteki.


Ferie w Przeczy - bal karnawałowy (kliknij, by otworzyć więcej zdjęć w nowym oknie)

W Przeczy w ferie ładowali baterie

Ferie zimowe już za nami. Niektórzy czas ten spędzili na zimowiskach czy u rodziny. Jednak całkiem spora grupa dzieci pozostała w domach. Dla nich właśnie Biblioteka Publiczna w Przeczy wraz z Sołtysem...

Czytaj więcej o feriach w Przeczy...

...i Radą Sołecką w Przeczy przygotowała zajęcia podczas ferii pod hasłem "W ferie ładuj baterie". 

W pierwszym tygodniu odbył się wyjazd do kina na film "Doktor Dolittle". Spora dawka humoru i świetne kreacje aktorskie wszystkich wprawiły w dobry nastrój. I choć pogoda nie rozpieszczała, widać było, że dzieciaki dostały sporą dawkę pozytywnej energii.

W drugim tygodniu ferii odbył się "Pączkowy zawrót głowy", czyli bal karnawałowy, w którym, jako że był to tłusty czwartek, główną rolę odegrały pączki. Wszystkie konkursy, gry, tańce i zabawy związane były z pączkami. W takim dniu nie mogło oczywiście braknąć pączkowego poczęstunku. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, by przekonać się, że zabawa przypadła do gustu zarówno małym jak i dużym uczestnikom.

Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas zacieśnił więzi koleżeńskie i pozwolił na naładowanie akumulatorów, by z energią wejść w kolejny szkolny semestr. 

Zimowe prace dzieci w czasie ferii w Strzelnkach (kliknij, by otworzyć galerię zdjęć w nowym oknie)

Ferie w Strzelnikach

W tegoroczne ferie zimowe Biblioteka Publiczna w Strzelnikach tak jak zawsze zaprosiła dzieci do wspólnego spędzenia czasu w kreatywny i miły sposób. 

Czytaj więcej o feriach w Strzelnikach...

Niestety pogoda nie pozwoliła na przebywanie na dworze, dlatego ferie spędziliśmy w murach biblioteki.

Dzieci robiły między innymi wirujące baletnice i bociany, zimowe gile, serduszka walentynkowe z wikliny papierowej. Najmłodsi malowali zimowe pejzaże i grali w gry planszowe.

Czytelnicy odwiedzający bibliotekę mogą podziwiać wystawkę prac plastycznych dzieci. 

Trening Aikodo w Bibliotece w Lewinie Brzeskim (kliknij, by otworzyć galerię zdjęć w nowym oknie)

Ferie, ferie i po feriach...

Tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim zakwitło drzewo wiśni. 

Czytaj więcej o feriach w Lewinie Brzeskim...

...Piękne różowe kwiaty stanowiły dekorację oraz element zabaw powiązanych z japońską kulturą, którą w czasie ferii zgłębiały dzieci biorące udział w Zimie z Biblioteką 2020. 

Pierwszy dzień zajęć był bardzo aktywny, a to za sprawą odwiedzin Pana Marcina Wolskiego, mistrza szkoły Aikido z Wronowa, który zabrał dzieci w wirtualną podróż po Japonii, po czym przeprowadził intensywny, trwający pełną godzinę trening japońskiej sztuki walki. Całości dopełniał widowiskowy strój trenera, pobrzmiewający w czasie treningu japoński język i na koniec niespodzianka od Pana Marcina dla dzieci w postaci ich imion napisanych po japońsku.

W przerwie między japońskimi dniami dzieci pojechały do kina na zabawnego Doktora Dolittle.

Ostatniego dnia ferii z biblioteką japońskie akcenty dyktowały tematykę zadań, które dzieci wykonywały, aby uzbierać dla swojej drużyny jak najwięcej czerwonych punkcików do zamalowania japońskiej flagi. Towarzyszyły temu takie zabawy jak żurawie origami, wyścigi z pałeczkami, walki sumo, Fuku Warai i wiele innych. W podziękowaniu za zaangażowanie w feryjne zabawy dzieci otrzymały zakładki do książek wykonane techniką origami. 

Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi za odwiedzenie biblioteki i poprowadzenie ciekawych zajęć z dziećmi oraz za pomysł na tematykę ferii zimowych. Wszystkich, którzy mają ochotę poobcować z japońską kulturą, zachęcamy do odwiedzenia szkoły Aikido we Wronowie. Więcej informacji na stronie szkoły.