BIEŻĄCE WYDARZENIA
Plakat promujący Noc w Bibliotece 2024 - kliknij, by zobaczyć w nowym oknie

Zapraszamy na Noc w Nawiedzonej Bibliotece!

Biblioteka 2. piętro w Lewinie Brzeskim zaprasza dzieci aktualnie uczęszczające do klas 4-8 na "Noc w Nawiedzonej Bibliotece" - całonocną zabawę, która odbędzie się w pomieszczeniach Biblioteki z okazji zakończenia roku szkolnego, czyli z 21 na 22 czerwca 2024 r. w godz. 19:00-7:00

Czytaj więcej o Nocy w Bibliotece...

Treść zamieszczona na plakacie:

Uwaga uczniowie klas 4-8! Zapraszamy na NOC W NAWIEDZONEJ BIBLIOTECE 

w nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w godz. 19-7.

Szukasz mocnych wrażeń? Zgłoś się do Biblioteki do 19.06.2024 r. 

Zapewniamy strrraszną zabawę i pyszną pizzę!

Liczba miejsc ograniczona!

Organizator: 

Biblioteka 2. piętro w Lewinie Brzeskim, ul. Kościuszki 52, tel. 77 412 74 78.

Regulamin nocy dostępny na www.biblioteka-lewinbrzeski.pl

Wymagane dokumenty można pobrać w Bibliotece lub ze strony internetowej pod poniższymi linkami:

Prosimy o terminowe dostarczenie podpisanych dokumentów do Biblioteki.

III tura "Przedszkolaków - zaczytanych dzieciaków" - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Pożegnalne spotkania z przedszkolakami w Lewinie Brzeskim

Wakacje to czas, na który wszyscy z utęsknieniem czekamy, ale jego nadejście wiąże się często z różnego rodzaju pożegnaniami. Dla Biblioteki 2. piętro w Lewinie Brzeskim trzecia i ostatnia tura "Przedszkolaków - zaczytanych dzieciaków" była swoistym pożegnaniem z najmłodszymi czytelnikami na okres wakacyjnych przygód.

Czytaj więcej o zajęciach...

Pożegnanie najstarszych grup przedszkolnych było połączone z wyprawą za ocean, podczas której dzieci poznawały ciekawostki o indiańskiej kulturze i brały aktywny udział w "Pow-wow", czyli w popularnym w Stanach Zjednoczonych "Zjeździe Plemiennym". Podczas pożegnalnego spotkania przeznaczonego dla średniaków został odczytany znany i lubiany wierszyk "Pstryk", który wprowadził dzieci w trudne zagadnienie, jakim jest prąd, ale z drugiej strony otworzył szeroki wachlarz ciekawych aktywności do wykonania z małymi naukowcami. Czterolatki entuzjastycznie żegnały się z bibliotekarzami biorąc udział w zajęciach, których bohaterem okazał się strach na wróble. Miał on spory problem z utrzymaniem się na swojej jednej nodze, ale wywiązał się śpiewająco z obowiązku pilnowania przed wróblami zasianych przez dzieci roślinek.

Na pamiątkę wszystkich ośmiu spotkań na ścianie bibliotecznej sali gier i zabaw zawisł długi na pięć metrów arkusz papieru, na którym każde dziecko biorące udział w zajęciach w Bibliotece pozostawiło po sobie mniejszy lub większy rysunek przedstawiający jego skojarzenie z wakacjami. To wspólne arcydzieło wszystkich przedszkolaków będzie ozdobą Oddziału dla Dzieci do końca okresu wakacyjnego.

Dziękujemy dzieciom i ich opiekunom za odwiedziny w Bibliotece przez wszystkie tury "Przedszkolaków - zaczytanych dzieciaków" i do zobaczenia w nowym roku szkolnym na kolejnych zaczytanych zajęciach.

"Biblioteka pod Dębami" w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Pierwsza edycja "Biblioteki pod Dębami" w Łosiowie

Na początku czerwca 2024 r. Biblioteka w Łosiowie we współpracy z Biblioteką w Strzelnikach zorganizowała po raz pierwszy "Bibliotekę pod Dębami” - plenerowe wydarzenie wzorowane na sztandarowej imprezie Biblioteki w Lewinie Brzeskim, która od lat odbywa się pod miejskim ratuszem.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Mieliśmy przyjemność bawić się i rywalizować na terenie Szkoły Podstawowej w Łosiowie. Serdecznie dziękujemy w tym miejscu Panu Dyrektorowi Stanisławowi Kowalczykowi za życzliwość, zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia.

Tematem przewodnim całej zabawy była "Książkowa Olimpiada" inspirowana Rokiem Polskich Olimpijczyków, który upamiętnia fakt, że 100 lat temu po raz pierwszy polscy sportowcy zdobyli medal na igrzyskach olimpijskich.

Nasze „igrzyska” rozpoczęli zaproszeni goście od przeczytania wierszy o tematyce sportowej. Mieliśmy zaszczyt i przyjemność posłuchać recytacji: Dyrektora Szkoły Podstawowej – Pana Stanisława Kowalczyka, Dyrektora Przedszkola w Łosiowe – Pani Anny Sawickiej, Księdza Proboszcza – Leszka Więcka, Bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej – Pani Ilony Lis, Wychowawczyni klasy I – Pani Grażyny Smolińskiej, Gospodyni Sekretariatu Szkolnego – Pani Teresy Strony, Sołtysa Łosiowa – Pani Małgorzaty Wieczorek-Smolińskiej oraz Członkini Rady Sołeckiej – Pani Doroty Mielnik. Za włożony wysiłek i czas poświęcony na uczestnictwo w pierwszej edycji „Biblioteki pod Dębami” nasi recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Zabawę rozpoczęliśmy od rozmowy na temat igrzysk, ich historii, symboli i znaczenia kół na fladze olimpijskiej. Zmagania przebiegały w trzech turach. Jako pierwsze rywalizowały ze sobą klasy trzecie, następnie klasy pierwsze i drugie, a jako ostatni wystąpili najmniejsi sportowcy, czyli przedszkolaki.

Dzieci starsze brały udział w kalamburach o tematyce sportowej. Była to pełna emocji rozgrywka nie tylko sportowa, ale również... taneczna. Każdy uczestnik mógł popisać się dokładnością i kreatywnością w wykonywaniu zadań. Wiele radości wzbudzały zadania specjalne, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Ponieważ wszystkie dzieci pracowały na sukces swojej drużyny, każdy otrzymał pamiątkowy medal „Mistrz wiedzy o sporcie”.

Najmniejsi uczestnicy swoją zabawę rozpoczęli od gimnastyki z książką, a następnie zmierzyli się z torem przeszkód, który zbudowany był nietypowo, bo z samych książek. Dzieci skakały, biegały i maszerowały, rywalizując ze sobą. Ostatnim zadaniem przedszkolaków było rozpoznanie dyscypliny sportowej po atrybutach, jakie zostały zgromadzone i ukryte pod kocykiem – największym zainteresowaniem cieszyły się wśród nich rękawice bokserskie. Przedszkolaki w nagrodę za wysiłek otrzymały od Pani Sołtys i Rady Sołeckiej przygotowane na tę okazję słodycze, za co serdecznie dziękujemy.

Wyrazy wdzięczności należą się również Pani Ilonie Lis za opiekę fotoreporterską i Panu Andrzejowi za nagłośnienie i pomoc techniczną.

Była to pierwsza edycja „Biblioteki pod Dębami” i mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się znowu.

XV GKR - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

„Bo fantazja jest od tego...”, czyli 15. spotkanie młodych recytatorów w Domu Kultury w Lewinie Brzeskim

Fantazja nie zna granic – o czym przekonali się wszyscy towarzyszący młodym recytatorom 4 czerwca 2024 r. w Domu Kultury w Lewinie Brzeskim podczas zmagań konkursowych. A wszystko to za sprawą XV Gminnego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Publiczną Szkołą Podstawową w Lewinie Brzeskim pod patronatem Burmistrza Lewina Brzeskiego Artura Kotary.

Czytaj więcej o konkursie...

Konkurs to duża impreza kulturalna w naszym mieście. Cieszy się od lat dużym zainteresowaniem. W tym roku nie było inaczej, wzięło w nim udział około 80 dzieci. Uczestnicy to przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych z gminy Lewin Brzeski. Konkurs pozwala rozwijać talenty, szerzy kulturę słowa oraz popularyzuje zarówno polską, jak i obcą literaturę. To także ćwiczenie autoprezentacji i przezwyciężania barier, tak istotne w czasach współczesnych. Bo spotkanie na żywo z publicznością to nie lada wyzwanie dla każdego, to również sprawdzian radzenia sobie ze stresem i tremą. Temu niełatwemu zadaniu sprostali niemal wszyscy uczestnicy. Hasło tegorocznych zawodów „Bo fantazja jest od tego...” otworzyło szeroki wachlarz różnorodności tekstów i mogliśmy się raczyć wspaniałymi interpretacjami wybranych na ten dzień utworów. 

W trakcie imprezy nie zabrakło czasu na wspomnienia. 15 lat istnienia konkursu przypomniała prezentacja multimedialna. Miło było zobaczyć recytatorów poprzednich edycji, dziś już starszych, dojrzalszych... Odbył się również występ wokalny grupy artystycznej pod kierunkiem pani Doroty Haręzy, który porwał nie tylko dzieci, ale i dorosłych niezapomnianymi przebojami muzycznymi.

Recytacje oceniane były przez Jury w składzie: panie Alicja Biesaga, Halina Lubacz, Krystyna Chmiel, Monika Szczypior i Alicja Brychcy. Wszystkie przedszkolaki otrzymały nagrody książkowe, a uczniowie zostali nagrodzeni książkami oraz bonami wartościowymi do sklepu Empik. Ponadto w każdej kategorii wiekowej przyznano specjalną Nagrodę Burmistrza Lewina Brzeskiego.

Oto laureaci tegorocznych zawodów w poszczególnych kategoriach:

I KATEGORIA WIEKOWA – PRZEDSZKOLAKI:

I miejsce: Ksawery Karaś (PP 2 Lewin Brzeski), Tymon Bankers (PP Skorogoszcz),

II miejsce: Nadia Kosmala (PP 1 Lewin Brzeski), Nikodem Pociurko (PP Skorogoszcz),

III miejsce: Zuzanna Szporek (PP 2 Lewin Brzeski), Nikola Jahn (PP 1 Lewin Brzeski),

Wyróżnienie: Dominik Dąbek (PP 1 Lewin Brzeski), Michalina Capenko (PP 2 Lewin Brzeski), Maja Rosik (PP 1 Lewin Brzeski), Antonina Adolf (PP 2 Lewin Brzeski), Zofia Kołodyńska (PP Skorogoszcz).

II KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE KLAS I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

I miejsce: Jakub Wesołowski (PSP Skorogoszcz),

II miejsce: Hanna Laszuk (PSP Lewin Brzeski),

III miejsce: Wojciech Walczak (PSP Lewin Brzeski),

Wyróżnienie: Wiktor Górnicz (PSP Łosiów), Lilianna Matyja (PSP Lewin Brzeski), Małgorzata Janek-Jankowska (PSP Łosiów), Zuzanna Naróg (PSP Lewin Brzeski), Helena Kraszewska (PSP Skorogoszcz).

Nagroda Burmistrza: Karolina Zagwojska (PSP Lewin Brzeski).

III KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE KLAS IV – VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

I miejsce: Łukasz Biernacki (PSP Skorogoszcz),

II miejsce: Żaneta Sipa (PSP Skorogoszcz),

III miejsce: Nina Litwiniec (PSP Skorogoszcz), 

Wyróżnienie: Hanna Lisowiec (PSP Lewin Brzeski), Wiktoria Picheta (PSP Skorogoszcz),

Nagroda Burmistrza: Alicja Sierakowska (PSP Lewin Brzeski).

IV KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE KLAS VII i VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

I miejsce: Hanna Polanowska (PSP Skorogoszcz),

II miejsce: Barbara Garus (PSP Lewin Brzeski),

III miejsce: Martyna Rybacka (PSP Lewin Brzeski),

Nagroda Burmistrza: Barbara Garus (PSP Lewin Brzeski).

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu, byliście w tym roku fantastyczni!

Organizatorzy składają piękne podziękowania 

Szanownym Paniom z Jury za poświęcony czas i rzetelną ocenę młodych recytatorów,

Pani Dorocie Haręzie za oprawę muzyczną 

oraz Dyrektorowi – Panu Wojciechowi Najdzie i Pracownikom Domu Kultury w Lewinie Brzeskim za udostępnienie i przygotowanie sali na występy finałowe. 

Szczególne podziękowania należą się Opiekunom, Nauczycielom i Rodzicom młodych recytatorów, których zaangażowanie jest nieocenione i stanowi istotę naszych wspólnych działań na rzecz dzieci.

Gra terenowa "Eko-wyzwanie..." w lewińskim parku - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Dzień Dziecka pełen radości i ekologicznych wyzwań

W dniu 1 czerwca 2024 roku Biblioteka 2. piętro w Lewinie Brzeskim przyłączyła się do organizacji gminnego Rodzinnego Dnia Dziecka proponując grę terenową "Eko-wyzwanie na natury dywanie". Wydarzenie odbywało się na terenie malowniczego parku lewińskiego i przyciągnęło rzeszę dzieci wraz z ich rodzicami, którzy chętnie wspierali swoje pociechy w ekologicznych zmaganiach.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Zabawa wystartowała równo o 14:00, by w niespełna trzy godziny przyciągnąć pięćdziesiątkę uczestników, którzy sukcesywnie odbierali karty z mapką obszaru gry i wyruszali na poszukiwania punktów z eko-wyzwaniami. Celem przygotowanych zadań była przede wszystkim dobra zabawa, ale również edukacja ekologiczna. Uczestnicy, po odnalezieniu punktów zaznaczonych na mapce, musieli między innymi sprawnie liczyć, pokonywać labirynty, rozpoznawać różnice, odgadywać zaszyfrowane słowa, rozwiązywać krzyżówki i segregować odpady.

Po ukończeniu wszystkich zadań dzieci wracały do punktu startowego, gdzie po odgadnięciu ostatecznego eko-hasła czekały na nie niespodzianki. Każdy uczestnik losował upominek z szerokiej gamy nagród, wśród których znalazły się m.in. maskotki, gry planszowe, a nawet bony podarunkowe do sklepu Empik. 

Biblioteka 2. piętro w Lewinie Brzeskim pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ich entuzjazm i zaangażowanie. Dzień Dziecka 2024 na długo pozostanie w naszej pamięci jako radosny dzień łączący przyjemne z pożytecznym. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

Warsztaty kreatywne "Sztuka Fun" w Lewinie Brzeskim - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Kreatywność bez granic - warsztaty "Sztuka Fun" w Lewinie Brzeskim

Wraz z ostatnimi zajęciami w dniu 31 maja 2024 r. zakończył się drugi sezon warsztatów kreatywnych dla dzieci w Lewinie Brzeskim pod nazwą "Sztuka Fun". Spotkania te odbywały się co tydzień, dostarczając młodym uczestnikom sporej dawki twórczych wyzwań.

Czytaj więcej o warsztatach...

Jednym z głównych punktów programu warsztatów było tworzenie figurek origami. Pod czujnym okiem bibliotekarza dzieci uczyły się tej starożytnej japońskiej sztuki składania papieru, z którego powstawały małe dzieła sztuki – od klasycznych zwierzątek i ozdób po bardziej zaawansowane modele, takie jak kwiaty czy modułowe zabawki. 

Drugą, trochę węższą część warsztatów, ale równie, a może jeszcze bardziej wymagającą stanowiły projekty makramowe. Makrama to technika wiązania sznurków, która pozwala tworzyć piękne i funkcjonalne przedmioty. Podczas zajęć dzieci wykonywały świąteczne ozdoby oraz breloczki. 

Każda sesja z origami i z makramą w Bibliotece w Lewinie Brzeskim była nie tylko doskonałą zabawą, ale także sposobem na naukę cierpliwości, precyzji, koncentracji i nowych umiejętności manualnych, które miejmy nadzieję zaowocują świeżymi zainteresowaniami i sposobami na spędzanie wolnego czasu.

KMP i pszczoły - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Pracowity jak pszczółka

20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczoły. Właśnie z tego powodu tematem piątkowego spotkania przedszkolaków z Klubu Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy były pszczoły, które pełnią kluczową rolę w przyrodzie zapylając kwiaty, doprowadzając tym samym do powstania owoców, warzyw, nasion.

Czytaj więcej o zajęciach...

Niespodzianką dla dzieci byli zaproszeni goście – Pani Monika i jej córka, Ala. Pani Monika, wraz z mężem, prowadzą pasiekę i o życiu pszczół wiedzą wszystko. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, poznaliśmy budowę pszczół, rozmawialiśmy o roli pszczół w przyrodzie, a także porównywaliśmy wygląd pszczoły miodnej z innymi zapylaczami. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób pszczoły zbierają nektar i co z niego robią. Pani Monika przyniosła do spróbowania pyłek kwiatowy oraz pyszny miód. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju ochronnego małego pszczelarza. Na zakończenie spotkania każde dziecko wykonało własną pszczółkę oraz otrzymało medal „Małego Przyjaciela Pszczół”.

KMP i książki - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Księgi, książki i książeczki

W Tygodniu Bibliotek nie mogło zabraknąć zajęć poświęconych bibliotece i książkom. Ten temat poruszyliśmy podczas spotkania przedszkolaków będących członkami Klubu Mądrego Przedszkolaka działającego przy Filii Bibliotecznej w Skorogoszczy.

Czytaj więcej o zajęciach...

Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy od rozmowy na temat naszej Biblioteki i znajdujących się w niej książek. Dzieci, które przecież są tu stałymi bywalcami, wzięły tym razem do rąk książki przeznaczone nie tylko dla nich. Wspólnie zastanawialiśmy się nad budową książki, jej zawartością, wyglądem i funkcją. Okazało się, że niektóre książki są ogromne, bardzo ciężkie, i zawierają w sobie wiele ważnych informacji. Inne z kolei nie mają ilustracji lub je mają, są duże i małe, miękkie i twarde, cienkie i grube.  Jedne są przeznaczone do nauki, inne do czytania dla przyjemności. Niektóre mają skromne okładki, inne zaś są bogato zdobione. Po wyglądzie niektórych okładek można domyślić się treści książki. Słowem – książki są bardzo różne. Po zdobyciu tych wszystkich informacji przedszkolaki przystąpiły do wykonania swojej własnej książki obrazkowej. Dzieci pracowały w wielkim skupieniu i z wielką starannością wypełniały treść swoich dzieł oraz dekorowały okładki. Na koniec autorzy nadali swoim książkom tytuły: „Koci domek”, „Kraina jednorożców”, „Ptaszki w lesie”, „Różne bajki”, „Zwierzęta z farmy i sawanny” a nawet „Książka kucharska”. Powstały naprawdę przepiękne egzemplarze.

Biblioteka pod Ratuszem 2024 - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

"Książkowa Olimpiada" pod ratuszem w Lewinie Brzeskim 

W dniu 8 maja 2024 roku na Rynku w Lewinie Brzeskim miało miejsce wydarzenie znane pod nazwą „Biblioteka pod Ratuszem”. Ta niezwykła impreza, organizowana rokrocznie przez Bibliotekę 2. piętro w Lewinie Brzeskim, tradycyjnie odbywająca się z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, już po raz trzynasty stworzyła przestrzeń do celebracji zamiłowania do czytania oraz do ciekawych spotkań z zaproszonymi gośćmi - w nietypowej scenerii, bo w samym sercu miasta.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Wszystkie spotkania, mimo tego że bardzo różne, miały wspólny temat, a była nim "Książkowa Olimpiada" nawiązująca swym sportowym charakterem do Roku Polskich Olimpijczyków. Podobnie jak sto lat temu polscy sportowcy po raz pierwszy zdobyli medale olimpijskie, tak też przedstawiciele władz miasta zostali nagrodzeni złotem, srebrem i brązem za czytanie podczas wszystkich edycji Biblioteki pod Ratuszem. Niekwestionowanym liderem w ilości wystąpień przed najmłodszą publicznością okazał się Burmistrz Lewina Brzeskiego - Pan Artur Kotara, który otrzymał złoty medal. Srebrny medal trafił do rąk Zastępcy Burmistrza - Pana Dariusza Struskiego i Radnego - Pana Waldemara Włodka, natomiast brąz otrzymały Pani Urszula Smolińska - Skarbnik Gminy i Panie Wioletta Kruk-Jaromin i Ewa Bruchal - Pracownice Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim. Wizyta władz na spotkaniach z przedszkolakami zakończyła się składaniem życzeń, wręczaniem kwiatów oraz wpisami do księgi pamiątkowej. Przyszedł w końcu czas na uroczyste otwarcie „Książkowej Olimpiady” wraz z przedszkolakami. Krótkie obcowanie z symbolami olimpijskimi wystarczyło, by nakręcić małych sportowców na rywalizację w trzech dość nietypowych konkurencjach ruchowych, w których, w zastępstwie piłek czy paletek, główną rolę odegrały książki. Za piękne uczestnictwo w zawodach i rozsianie pozytywnej energii po całym Rynku, wszystkie grupy przedszkolne zasłużyły na olimpijskie złoto - opuściły zatem miejsce książkowej rywalizacji sportowej z pamiątkowymi pucharami wykonanymi na wzór prawdziwych złotych medali.

Ławeczki pod ratuszem opuszczone przez przedszkolaki szybko zapełnili uczestnicy lewińskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Wzięli oni udział w gorącej dyskusji na temat historii olimpiady, jej symboli, a także dyscyplin sportowych przyciągających uwagę kibiców z całego świata podczas letnich, ale też i zimowych igrzysk. Liczne rekwizyty oraz ilustracje urozmaiciły rozmowę o sportach, w szczególności tych, w których główny atrybut stanowi piłka. Na zakończenie spotkania uczestnicy zajęć zaprojektowali płaskie wersje piłek własnego pomysłu ozdabiając je ulubionymi kolorami i wzorami.

Uczniowie szkoły podstawowej, którzy przybyli pod ratusz jako podopieczni Świetlicy Terapeutycznej, uczestniczyli z kolei w spotkaniu wzorowanym na popularnej grze w kalambury - w wersji sportowej oczywiście. Kolorowych kart z hasłami było na tyle dużo, że każdy uczestnik rozgrywki miał okazję pokazywać lub rysować wylosowaną dyscyplinę sportową. Niektóre karty, tzw. bonusowe, zobowiązywały graczy do wykonania dodatkowego zadania, które niejednokrotnie stawało się źródłem ogólnej wesołości wśród uczniów, ale też i dorosłych obserwatorów. Ponieważ w zabawie liczyło się zaangażowanie, a nie ilość zdobytych punktów, prowadzący spotkanie ogłosili remis, po czym wręczyli wszystkim dzieciom pamiątkowe medale.

Po blisko siedmiu godzinach głośnych rozmów, wszechobecnego śmiechu, rytmicznych melodii i zgiełku spotkań na Rynek w okolicy ratusza powróciły dźwięki miejskiej codzienności, ale za rok Biblioteka ponownie przeniesie się w plener, by choć na chwilę tę codzienność w pozytywny sposób zaburzyć podczas kolejnej, czternastej już Biblioteki pod Ratuszem.

Dyrekcja oraz pracownicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim pragną w tym miejscu serdecznie podziękować:

Przedstawicielom władz miasta, w tym

Burmistrzowi Lewina Brzeskiego - Panu Arturowi Kotarze,

Zastępcy Burmistrza - Panu Dariuszowi Struskiemu,

Skarbnikowi Gminy - Pani Urszuli Smolińskiej,

Radnemu Rady Miejskiej - Panu Waldemarowi Włodkowi,

Kierownikom i Urzędnikom Gminy Lewin Brzeski - Pani Beacie Hargot, Pani Joannie Mokrzan, Pani Urszuli Struskiej, Pani Ewie Bruchal i Pani Elżbiecie Juszczak-Derzypolskiej

za odwiedziny i aktywny udział podczas spotkań z przedszkolakami oraz za życzenia i kwiaty;

Przedszkolakom i ich Wychowawcom za przyjęcie zaproszenia do wspólnej zabawy oraz za życzenia i upominki;

Uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej i Świetlicy Terapeutycznej za przybycie na Rynek i zaangażowanie w zabawę pod ratuszem, jak również za miłe słowo i upominki.

Dyrektorowi Domu Kultury - Panu Wojciechowi Najdzie za dwukrotne wystąpienie przed przedszkolakami oraz za pomoc w organizacji "Biblioteki pod Ratuszem".

Spotkanie autorskie w Skorogoszczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Marcin Szczygielski w Skorogoszczy 

7 maja 2024 r. w Bibliotece w Skorogoszczy mieliśmy przyjemność gościć Pana Marcina Szczygielskiego – dziennikarza, grafika i pisarza, wielokrotnie nagradzanego autora powieści dla dzieci i dorosłych, sztuk teatralnych i biografii. Pan Marcin przyjechał do nas w ramach programu „Zaczytane opolskie” prowadzonego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.

Czytaj więcej o spotkaniu autorskim...

Uczestnikami spotkania autorskiego byli uczniowie skorogoskiej szkoły podstawowej oraz nauczyciele. Marcin Szczygielski to otwarty i szybko nawiązujący relacje człowiek, dzięki czemu rozmowa była niezwykle swobodna, czasem nawet żartobliwa. Autor opowiedział nam o swojej pracy twórczej, inspiracjach i marzeniach. Zdradził, że do pisania dla dzieci podchodzi ze szczególną powagą, bo ma świadomość, że dziecięca i młodzieżowa literatura może mieć wielki wpływ na kształtowanie młodego człowieka i jego postaw. Odniósł się także do tematyki poruszanej w swoich książkach: niepełnosprawność, sieroctwo, starość, rozbita rodzina, historia. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się również, że istnieje kolor mumiowy, jakie może być zastosowanie proszku IXI, kim/czym jest kikimora i wielu innych ciekawych rzeczy. Niestety,  spotkanie trwało zbyt krótko, by wyczerpać mnogość tematów, które same nasuwały się przy kolejnych pytaniach, a nie mogło przecież zabraknąć czasu na osobiste dedykacje i autografy. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie pamiątkowych zdjęć z autorem.

„Zaczytane Opolskie” to projekt zainicjowany i finansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego w osobie marszałka Andrzeja Buły oraz wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy, przy udziale Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego reprezentowanego przez dyrektorkę Agnieszkę Kamińską, a realizowany przez WBP w Opolu i biblioteki całego regionu.

Andrzej Buła: https://www.facebook.com/marszalekandrzejbula

Województwo Opolskie: https://www.facebook.com/opolskie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu: https://www.facebook.com/wbpopole

Rowerowy Rajd Miłośników Czytania - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Rowerowy Rajd Miłośników Czytania z Lewina Brzeskiego

29 kwietnia 2024 r., w piękny słoneczny poniedziałek, odbył się Rowerowy Rajd Miłośników Czytania. Skromna, ale dzielna grupa rowerzystów o godz. 11:00 wyruszyła jednośladami po przygodę spod budynku przy ul. Kościuszki 52, w którym mieści się lewińska Biblioteka, kierując się dalej spokojną ścieżką rowerową przez Mikolin aż do Popielowa.

Czytaj więcej o rajdzie...

Po drodze nie brakowało zachwytów nad mijanymi krajobrazami - pachnącymi trawami, polnymi kwiatami i sosnowymi drzewami.

Głównym przystankiem podczas wycieczki była Gminna Biblioteka w Popielowie, gdzie uczestnicy mogli się na dłużej zatrzymać i odpocząć. Pani Iwonka i Pani Basia bardzo miło nas przywitały i ugościły. Była pyszna kawa i słodki poczęstunek - serniczek krakowski prosto z Opola. Nie zabrakło też wymiany zdań na temat działań Bibliotek w ramach promocji czytelnictwa, a w szczególności Dyskusyjnych Klubów Książki, które prężnie funkcjonują w obu Bibliotekach. Po zrobieniu kilku pamiątkowych zdjęć z miłego spotkania, ruszyliśmy w powrotną drogę do Lewina Brzeskiego. Pogoda dopisała, a uczestnicy powrócili do domów uśmiechnięci, pełni humoru i zrelaksowani. Wycieczkę rowerową uznajemy zatem za udaną.

Organizatorzy oraz uczestnicy rajdu serdecznie dziękują Bibliotekarkom popielowskiej Biblioteki - Pani Iwonce i Pani Basi - za przyjęcie, poczęstunek i miłą atmosferę. Zapraszamy w odwiedziny do Biblioteki 2. piętro w Lewinie Brzeskim.

AKTUALNE USŁUGI I PROJEKTY
Kliknij w obraz, by zobaczyć powiększoną wersję w nowym oknie.
Baza ebooków, audiobooków i synchrobooków Legimi
Play Station w Bibliotece
Biblioteka dla seniora
Ksero w Bibliotece
Dyskusyjny Klub Książki w Lewinie Brzeskim
Warsztaty kreatywne Sztuka Fun
Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE W BIBLIOTECE W LEWINIE BRZESKIM

Przejrzyj wybrane nowości dla dorosłych...

Przejrzyj wybrane nowości dla dzieci...

KĄCIK Z GAZETAMI

Biblioteka Centaralna wraz z Filiami udostępnia 13 tytułów gazet i czasopism dla dorosłych i dzieci. Zobacz wybrane tytuły...

O!polska - dostępna w Bibliotece w Lewinie Brzeskim
Działkowiec - dostępny w Bibliotece w Łosiowie, Skorogoszczy, Przeczy i w Strzelnikach
National Geographic Kids - dostępny w Bibliotece w Lewinie Brzeskim, w Skorogoszczy, w Strzelnikach i w Przeczy
Świerszczyk - dostępny w Bibliotece w Lewinie Brzeskim i w Łosiowie 
MAPA