2023 rok

Konkurs "Odjazdowy Kalendarz Adwentowy" - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Czy ktoś dojechał do Betlejem?

Jedną ze ścian sali gier i zabaw Biblioteki 2. piętro przez cały grudzień zdobiła świąteczna lokomotywa z 24 wagonikami, którą uczestnicy konkursu "Odjazdowy Kalendarz Adwentowy" tłumnie odwiedzali, aby odliczać dni do Świąt Bożego Narodzenia i przy okazji przetestować swoje szczęście w zdobywaniu nagród.

Czytaj więcej o konkursie...

W nietypowej akcji odliczania do świąt wzięło udział 31 osób. Wszyscy uczestnicy, niezależnie od wieku, regularnie przychodzili do Biblioteki, by zebrać komplet adwentowych naklejek na karcie uczestnika, co stanowiło przepustkę do atrakcyjnej puli nagród. Wartość nagrody uzależniona była od ilości wylosowanych kilometrów, które symbolizowały odległość przejechaną bibliotecznym ekspresem świątecznym na trasie z Lewina Brzeskiego do Betlejem. Jakaż była radość, gdy spod choinki udało się wylosować bilet przesuwający uczestnika o kilkuset kilometrów do przodu w świątecznym wyścigu. Ostatniego dnia konkursu wszystkie dzieci, w ramach podziękowań za wysiłek systematycznego odwiedzania Biblioteki w czasie adwentu, odebrały z rąk bibliotekarzy bożonarodzeniowe kubeczki ze słodkościami wraz ze świątecznymi życzeniami.

Faktyczna przybliżona trasa do celu adwentowej podróży wynosi 3800 kilometrów. Odległość tę udało się pokonać tylko jednej osobie. Tożsamość konkursowego szczęśliwca oraz wyniki pozostałych uczestników zostaną ujawnione podczas uroczystego rozdania nagród, które odbędzie się po Nowym Roku.

Bożonarodzeniowe spotkanie DKK - moderator Marzena Antolak z klubowiczkami

Świąteczne rozmowy o książkach

20 grudnia 2023 r. w czytelni Biblioteki 2. piętro odbyło się ostatnie tegoroczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy świątecznym stole, choince, dobrej kawie i domowych ciasteczkach, dyskutowałyśmy o książce "Złodziejka listów" Anny Rybakiewicz.

Czytaj więcej o spotkaniu...

Książka opowiada o Żydówce z Łomży, która ucieka z getta i wyrusza do Warszawy. Tam też czeka ją niełatwe życie. Akcja dzieje się w okupowanej przez Niemców stolicy, gdzie zaczyna się pełna strachu i ucieczek walka o przetrwanie. Ludzie są zastraszani, gnębieni i zmuszani do opuszczania swoich domów. Pewnego razu Żydówka spotyka Niemca, nazistę, zakochuje się w nim i pisze do niego piękne miłosne listy, które w ukryciu dostarcza do jego domu. Jest to bardzo emocjonująca powieść, która chwyta za serce. Mimo tego, że historia była smutna, to bardzo dobrze się ją czytało. Z pewnością będziemy sięgać po kolejne tytuły tej autorki, którą serdecznie polecamy. Na zakończenie miłego spotkania obdarowałyśmy się świątecznymi prezentami, życząc sobie nawzajem wesołych świąt.

Makramowe aniołki w Bibliotece w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

„Aniołki” tworzą aniołki

W przedświąteczny wtorek w Bibliotece w Łosiowie dzieci na zajęciach wykonywały aniołki z włóczki metodą makramową. Makrama to sztuka wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów czy szydełka.

Czytaj więcej o warsztatach...

Co prawda, w trakcie pracy wykorzystywaliśmy jeden rodzaj splotu, ale i tak nie było to łatwe zadanie. Dużo przyjemniejsze okazało się wyczesywanie sznurków i wycinanie kształtu aniołka. W efekcie powstały jedyne, bo własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe, które zawisną na choince i będą przypominać o czasie spędzonym w bibliotece.

KMP i Boże Narodzenie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – nadchodzi Boże Narodzenie

15 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie w ramach Klubu Mądrego Przedszkolaka działającego przy Filii Bibliotecznej w Skorogoszczy.

Czytaj więcej o zajęciach...

W oparciu o opowiadanie „Ten wyjątkowy dzień” Ewy Wygodnik  omawialiśmy celebrowanie Świąt Bożego Narodzenia. Rozmawialiśmy o poszczególnych elementach takich jak dekorowanie domu i ubieranie choinki, pięknym nakryciu stołu i dzieleniu się opłatkiem, śpiewaniu kolęd i prezentach. A że święta już za pasem, to przyszedł czas na rozpoczęcie przygotowań. Jedną z ulubionych czynności jest pieczenie i ozdabianie pierników. Przedszkolaki uczestniczące w zajęciach przyniosły do Biblioteki wcześniej upieczone pierniczki, by pięknie je udekorować. Po krótkim instruktażu, przy pomocy bielutkiego lukru, piernikowe ciasteczka nabrały świątecznego wyglądu. Niełatwo było się oprzeć pięknym i smakowicie pachnącym piernikom, więc część z nich od razu została zjedzona. 

DIY w Skorogoszczy i świąteczne wianki - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

DIY w Skorogoszczy – świąteczne wianki

W Bibliotece w Skorogoszczy, podczas wtorkowych spotkań  odbywających się w ramach zajęć DIY zrób to sam, wykonaliśmy już bombki i ozdobne pojemniki. Podczas  dwóch ostatnich zajęć tworzyliśmy świąteczne wianki.

Czytaj więcej o warsztatach...

Te niebanalne ozdoby powstały z szyszek naklejonych na słomianą lub tekturową bazę w kształcie okręgu. By nadać im świątecznego charakteru, użyliśmy malutkich bombek, koralików, kawałków cynamonu i innych drobnych elementów kojarzących się ze świętami. Samodzielne wykonywanie ozdób świątecznych daje wiele radości, rezultat pracy jest niepowtarzalny i będzie stanowić oryginalną dekorację naszych domów.

Warsztaty bożonarodzeniowe dla dorosłych w Lewinie Brzeskim - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Warsztaty dla dorosłych z wykonywania wieńców świątecznych w Lewinie Brzeskim

W dniu 14.12.2023 r. w Bibliotece w Lewinie Brzeskim dwanaście dorosłych uczestniczek wykonywało wieńce bożonarodzeniowe w ramach świątecznych warsztatów zorganizowanych przez Stowarzyszenie "Brzesko-Oławska Wieś Historyczna".

Czytaj więcej o warsztatach...

Przez cały czas trwania warsztatów w Bibliotece unosił się przyjemny zapach leśnego igliwia. Wynikało to z faktu, że osoba prowadząca zajęcia zaproponowała paniom wykonanie ozdób wyłącznie z naturalnych materiałów, wśród których bazę stanowiły słomiane obręcze, na które uczestniczki pieczołowicie i z największą starannością przyczepiały zielone gałązki, szyszki, barwione trawy, łupinki kokosa i wiele innych mniej lub bardziej typowych ozdobników. Efektem prawie dwugodzinnych zmagań z dopasowywaniem elementów i dopracowywaniem szczegółów były piękne wieńce, które ozdobią zapewne niejeden stół lub wejście do domu. 

Zajęcia odbyły się w ramach projektu Stowarzyszenia "Brzesko-Oławska Wieś Historyczna" pod nazwą "Dobre, bo Lokalne II". Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim w imieniu własnym oraz bardzo zadowolonych uczestniczek serdecznie dziękuje za zorganizowane spotkanie.

Piernikowe zajęcia w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Bo biblioteka ma różne oblicza

W ramach cyku spotkań w Bibliotece w Łosiowie pod nazwą „Wesoła biblioteka” postanowiliśmy przygotować tradycyjne pierniczki na Święta Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej o zajęciach...

Dzieci posługując się przygotowaną recepturą, własnoręcznie mieszały, ugniatały, wałkowały, wycinały pierniczki o przeróżnych kształtach. Tym sposobem wyłoniły się piernikowe gwiazdki, choineczki, serduszka, aniołki, a nawet pieski, kotki, grzybki i samochody.

Następnym etapem wykonywania świątecznych pierników było ich dekorowanie. Mali cukiernicy puścili wodze fantazji i przygotowane przez siebie pierniki ozdabiali lukrem i koralikami.

Wszystkie dzieci podeszły do pracy z wielkim zaangażowaniem i w doskonałych nastrojach. Taka też była atmosfera na naszych piernikowych spotkaniach - było wesoło, radośnie, głośno i kolorowo. Miejmy nadzieję, że choć jeden piernik dotrwa do kolacji wigilijnej.

Warsztaty bożonarodzeniowe w Przeczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Warsztaty bożonarodzeniowe w Przeczy cz. 3.

W sobotę, 9 grudnia 2023 r., odbyły się w Przeczy trzecie, ostatnie już,  warsztaty bożonarodzeniowe. Podczas spotkania wykonywaliśmy ozdoby choinkowe z użyciem różnych technik.

Czytaj więcej o warsztatach...

Powstały śnieżynki z rolek po papierze toaletowym, gwiazdki z papierowych harmonijek i pierścienie z kartonu. Oczywiście wszystko udekorowane, kolorowe i błyszczące. Wykonane dekoracje od razu zawiesiliśmy na choince.  Na koniec zajęć zrobiliśmy sobie kilka pamiątkowych, świątecznych zdjęć  przy choince.

KMP i powietrze - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – powietrze

W piątek, 8 grudnia 2023 r., przedszkolaki będące członkami Klubu Mądrego Przedszkolaka działającego przy Filii Bibliotecznej w Skorogoszczy, po raz kolejny spotkały się w Bibliotece, by wesoło spędzić czas, a jednocześnie czegoś się nauczyć. Tematem spotkania było powietrze i wiatr.

Czytaj więcej o zajęciach...

Na zajęciach zastanawialiśmy się, czy i jak można powietrze zobaczyć, jak człowiek nauczył się je wykorzystywać do swoich celów i czy można wiatr wywołać. Oglądaliśmy slajdy z wiatrakami, żaglowcami, paralotniami, szybowcami itp. Rozważania teoretyczne poparliśmy doświadczeniami – obserwowaliśmy powietrze w postaci bąbelków w wodzie, swobodnie  puszczaliśmy nadmuchane balony sprawdzając siłę odrzutu powietrza, a na koniec wykonaliśmy wachlarze, dzięki którym poruszyliśmy powietrze wywołując wiatr.

Spoptkanie o eko-kosmetykach - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Eko–kosmetyki

11 grudnia 2023 r. czytelniczki Biblioteki w Łosiowie wzięły udział w warsztatach organizowanych przez Stowarzyszenie "Brzesko-Oławska Wieś Historyczna" w ramach programu „Dobre bo Lokalne II”.

Czytaj więcej o spotkaniu...

W siedzibie Stowarzyszenia w Krzyżowicach, w doborowym towarzystwie, pod przewodnictwem pani Moniki Kolanowskiej, miałyśmy przyjemność stworzenia kosmetyków z naturalnych i ekologicznych składników. Dodatkowo pani Monika przekazała wiele cennych informacji z zakresu ziołolecznictwa, aromaterapii i zielarstwa. Wszystkie uczestniczące panie wyszły z warsztatów bogatsze o cenne informacje i ekologiczne specyfiki.

Andrzejki w Bibliotece w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Andrzejki 2023 w Bibliotece w Łosiowie

Andrzejki to taki szczególny czas w naszej kulturze kiedy dominuje dobra zabawa, wróżby i przepowiadanie przyszłości. Biblioteka w Łosiowie w ramach cyklu spotkań „Wesoła Biblioteka” postanowiła zorganizować taki magiczny wieczór wróżb dla dzieci, by mogły poznać dawne zwyczaje, a poza tym uchylić rąbka tajemnicy naszej przyszłości.

Czytaj więcej o zabawie...

Uczestnicy bawili się przednie, rywalizowali w konkursach, szukali skarbów w książkach napisanych przez Andrzejów, na różne sposoby poprzez zabawę starali się poznać swoją przyszłość. Najwięcej emocji wzbudził jednak najbardziej popularny obrzęd andrzejkowy, czyli lanie wosku, a następnie odgadywanie przyszłości z cienia rzucanego przez różne kształty wosku.

Na zakończenie zabawy dzieci raczyły się przyniesionymi przez siebie słodyczami. W ten wesoły sposób pożegnały czas zabawy i oczekują na Święta Bożego Narodzenia.

Warsztaty ceramiczne w Lewinie Brzeskim - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Warsztaty z malowania ceramiki w Lewinie Brzeskim

Z inicjatywy Stowarzyszenia "Brzesko-Oławska Wieś Historyczna" w dniu 28.11.2023 r. w sali gier i zabaw Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyły się piękne warsztaty dla dzieci z malowania ceramiki. 

Czytaj więcej o warsztatach...

Pod czujnym okiem instruktorki uczestnicy przemieniali białe kubeczki w kolorowe cuda, którymi dzieci mogły się w pełni cieszyć kilka dni później, gdy naczynia zostały dostarczone do Biblioteki po poddaniu ich procesowi wypalania. Efekty pracy można zobaczyć w fotorelacji.

Warsztaty zostały zrealizowane przez Stowarzyszenie "Brzesko-Oławska Wieś Historyczna" w ramach projektu "Dobre, bo Lokalne II". Biblioteka w Lewinie Brzeskim serdecznie dziękuje za pięknie przeprowadzone zajęcia.

I tura spotkań z przedszkolakami z Lewina Brzeskiego - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Jesienne zajęcia dla przedszkolaków w Lewinie Brzeskim

Zamiłowanie do czytania to jedna z piękniejszych wartości jakie można przyswoić w dzieciństwie. Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim podczas zajęć pod ogólną nazwą "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki" wspomaga rodziców w rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych u ich pociech.

Czytaj więcej o zajęciach...

Podczas pierwszej tury spotkań w tym roku szkolnym Bibliotekę 2. piętro odwiedziło 8 grup przedszkolnych. Każda z nich spędziła blisko godzinę w salach bibliotecznych na czytaniu, nauce i zabawie.

Najstarsze przedszkolaki odbyły wirtualną podróż do Chin, podczas której zgłębiały wiedzę o tym odległym kraju, a wszelkie zabawy związane były w szczególności z obchodzonym w tym kraju Świętem Środka Jesieni. Jesienny akcent pojawił się również na spotkaniach ze średniakami, a to za sprawą muchomora, który w wierszyku znanym i lubianym stał się wybrankiem biedronki. Utwór Jana Brzechwy był dobrym tłem do dalszych zabaw plastycznych i matematycznych wykorzystujących różnorodne wzory w przyrodzie. Najmłodsze dzieci poczuły powiew jesiennego wiatru, poznając losy porwanej przez wiatr czapki należącej do braciszka Świnki Peppy. Dobry humor rozbudzony tą zabawną historyjką nie opuszczał dzieci w innych aktywnościach, w których głównym elementem były kolorowe i wzorzyste czapki oraz… błotko. Początkujące przedszkolaki ugościły bibliotekarza w sali przedszkolnej. Podczas spotkania dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o łagodnym rycerzu pt. „Rycerz, który nie chciał walczyć”, chętnie odpowiadały na zadawane im pytania, a także brały udział w zabawie ruchowej o nazwie ”Straszny smok”.

Warsztaty bożonarodzeniowe w Przeczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Warsztaty bożonarodzeniowe w Przeczy cz. 2.

25 listopada 2023 r. w Bibliotece w Przeczy odbyło się drugie spotkanie w cyklu warsztatów bożonarodzeniowych. Zadaniem dzieci było wykonanie dekoracji świątecznej lub ozdoby choinkowej.

Czytaj więcej o warsztatach...

Zajęcia pomyślano tak, by każdy uczestnik mógł sam zdecydować, co mu się podoba i co chce zrobić. Wśród młodszych największe uznanie zdobyły kolorowe choineczki, starsi wykonywali głównie szyszkowe skrzaty. Powstała też jedna choinkowa śnieżynka.

Warsztaty bożonarodzeniowe w Przeczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Warsztaty bożonarodzeniowe w Przeczy

W sobotę, 18 listopada 2023 r., w Przeczy, odbyło się pierwsze spotkanie w cyklu „Warsztatów bożonarodzeniowych”. Na warsztatach powstały bombki choinkowe.

Czytaj więcej o zajęciach...

Tradycją w Przeczy jest, że miejscowi seniorzy w okresie Bożego Narodzenia otrzymują w imieniu mieszkańców prezenty-niespodzianki. Bombki wykonane na warsztatach będą miłym dodatkiem do upominków dla seniorów, tym bardziej, że wykonane zostały przez dzieci. Przyznać trzeba, że cel warsztatów dodatkowo zmotywował dzieci do wysiłku i starannego wykonania pracy. Każdy dał z siebie wszystko, by jego bombka była piękna i wyjątkowa. Mamy nadzieję, że spodobają się obdarowanym.

Warsztaty zorganizowano we współpracy z Panią Moniką Kasiubą, która jest sołtysem Przeczy.

KMP i złota jesień - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – złota jesień

Za nami drugie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy.

Czytaj więcej o zajęciach...

Tego dnia skupiliśmy się na jesieni, porozmawialiśmy o jej cechach, a w szczególności tych, które najbardziej lubimy – na pięknych kolorach. Najpierw z pamięci próbowaliśmy odtworzyć i nazwać jesienne barwy, potem w książkach z ilustracjami i zdjęciami wyszukiwaliśmy najpiękniejsze pejzaże jesieni. W końcu, ku radości wszystkich, przyszedł czas na zabawę barwami. Korzystając z zebranych w parku liści podjęliśmy próbę przeniesienia ich kolorów na papier. Mieszając farby otrzymaliśmy niespotykane i niepowtarzalne odcienie, które odbiliśmy na czarnych lub białych kartkach. Zabawa doskonale się udała. Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy.

DIY - pomysł na prezent - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

DIY w Skorogoszczy – pomysł na prezent

W ostatnim czasie coraz częściej obserwujemy tendencję do przedłużania życia przedmiotów lub przerabiania ich nadając im inną funkcję. Motywacje mogę być różne np. troska o środowisko, oszczędność lub chęć bycia oryginalnym.

Czytaj więcej o zajęciach...

W Bibliotece w Skorogoszczy jesienią 2023 r. odbywają się warsztaty rękodzielnicze „DIY – zrób to sam”. Podczas drugiego spotkania postąpiliśmy zgodnie z trendem „zero waste” i nadaliśmy drugie życie przedmiotom zazwyczaj przeznaczonym na śmietnik. Wystarczył sznurek, koronka i trochę drewnianych ozdób do dekoracji, by z różnych opakowań, szklanych czy plastikowych, powstały nietuzinkowe osłonki na doniczki, pojemniki na długopisy lub inne skarby. Nowe-stare przedmioty mogą być oryginalną ozdobą lub nietuzinkowym prezentem dla kogoś bliskiego.

DIY - wykonywanie bombek choinkowych - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

DIY w Skorogoszczy – bombki choinkowe

Choć jesień jeszcze w pełni, to w Bibliotece w Skorogoszczy pełną parą ruszyły przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Od 7 listopada 2023 r., co wtorek, w Bibliotece będą odbywać się warsztaty, na których powstaną różne przedmioty, mogące pełnić funkcje świątecznych dekoracji lub upominków dla bliskich.

Czytaj więcej o zajęciach...

Na pierwszych zajęciach z cyklu DIY – zrób to sam, zadaniem uczestników było wykonanie bombek choinkowych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i podziwiania wyników pracy dzieci.

Nagrodzeni za udział w Bajkowym Kole Fortuny - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Bajkowe Koło Fortuny w Oddziale dla Dzieci w Lewinie Brzeskim

Na początku ponurego listopada, a dokładnie piątego dnia tego miesiąca, wypada bardzo wesołe i kolorowe święto, czyli Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, ustanowiony w rocznicę urodzin Walta Disneya – twórcy uwielbianych przez dzieci na całym świecie kreskówek.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Biblioteka w Lewinie Brzeskim w dniach od 3 do 6 listopada zapraszała czytelników Oddziału dla Dzieci do wspólnego świętowania, w ramach którego w sali gier i zabaw można było wziąć udział w „Bajkowym Kole Fortuny”. Na stolikach znajdowały się 4 stanowiska z bajkowymi zadaniami oznaczonymi jako „Bajkowy Przedmiot”, „Postać z Bajki”, „Bajkowa Zagadka” oraz „Cytat z Bajki”. Uczestnik zabawy rozwiązywał zadanie wskazane przez wirtualne koło fortuny. Zabawa jednak była na tyle wciągająca, że dzieci decydowały się na kilka rund, podczas których testowały swoją znajomość bajek na wszystkich stanowiskach. Wszystkiemu przyglądali się z uśmiechem bibliotekarze oraz rodzice wciągniętych w zabawę dzieci. Nagrodą za udział w akcji był słodki cukierek oraz kolorowy medal.

KMP i Światowy Dzień Kanapki - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Światowy Dzień Kanapki

W ubiegłym roku szkolnym, przy  Bibliotece w Skorogoszczy, powstał Klub Mądrego Przedszkolaka (KMP). Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego też postanowiliśmy go kontynuować.

Czytaj więcej o zajęciach...

3 listopada 2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie drugiej edycji KMP. W tym dniu odnajdziemy w kalendarzu nieco nietypowe święto - jest to Światowy Dzień Kanapki. Z tej okazji porozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu - uczyliśmy się rozpoznawać śmieciową żywność, poznawaliśmy smakiem i dotykiem owoce i warzywa, dowiedzieliśmy się, które warzywa można jeść na surowo. Zwieńczeniem zajęć było samodzielne przygotowanie pysznych, zdrowych kanapek, na których królowały cudownie kolorowe warzywa i kiszonki. Samodzielnie przygotowane kanapki bardzo dzieciom smakowały.

Dyniowa rywalizacja w Dzień Dyni 2023 - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Dzień Dyni w Bibliotece w Lewinie Brzeskim

Niekwestionowaną królową jesieni jest dynia. Na cześć tego niezwykłego warzywa, którego szczyt zbiorów przypada pod koniec października, Biblioteka 2. piętro w Lewinie Brzeskim w dniu 30 października 2023 r. zaprosiła dzieci na wieczorną zabawę, której bohaterką była dynia.

Czytaj więcej o imprezie...

Wieczór rozpoczął się od słodkiego poczęstunku – wielka wydrążona dynia sprawdziła się fantastycznie w roli naczynia na cukierki. Wiedzę o innych zastosowaniach dyni i ciekawostkach o niej dzieci uzupełniły poprzez uczestnictwo w kwizie wzorowanym na teleturnieju Milionerzy. Szybka wygrana w zabawowym teście została nagrodzona deserem – ciasteczkami dyniowymi i kompotem z dyni.

Aby nie opuścić przyjęcia z pustymi rękami dzieci, przy użyciu kolorowego papieru, kleju, nożyczek oraz własnych umiejętności, wykonały ozdobne dynie przestrzenne. Zabawa wskoczyła na wyższy poziom, gdy prowadzący wciągnął uczestników w dyniowe współzawodnictwo. Dzieci rywalizowały w dyniowych wyścigach, w grze w kręgle, a nawet w muzyczno-ruchowej wersji gry w kości – w każdej z zabaw najistotniejszym elementem była oczywiście dynia. Na zakończenie imprezy dzieci, w ramach podziękowania za aktywne uczestnictwo w zabawie, otrzymały pamiątkowe dyniowe dyplomy.

Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim składa serdeczne podziękowania pani Dorocie Mielnik z Łosiowa za podarowanie wielkiego okazu dyni z własnej hodowli oraz Państwu Dorocie i Krzysztofowi Rychlak z Gospodarstwa Rolnego w Łosiowie za użyczenie Bibliotece na czas zabawy ponad 20 sztuk dyń. Bez Państwa życzliwości i pomocy nie byłoby tak pięknie i dyniowo.

Pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z przedszkolakami w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Las i jego mieszkańcy

Wraz z nastaniem jesieni przedszkolaki, w ramach corocznych spotkań z Biblioteką w Łosiowie, ugościły bibliotekarza w swoich salach, jak również odwiedziły Bibliotekę Publiczną.

Czytaj więcej o spotkaniach...

Pierwsze zajęcia poruszały niezwykle ważny dla wszystkich temat, jakim jest las i jego mieszkańcy. Dzieci rozmawiały o korzyściach, jakie czerpiemy z lasu, jak bardzo ważne dla człowieka są drzewa, krzewy i rośliny runa leśnego. Nauczyły się odróżniać sosnę od świerka po długości igieł i wielkości szyszki, mogły spróbować policzyć wiek drzewa na podstawie przekroju pnia, próbowały przyporządkować żołędzie i kasztany do odpowiednich liści. Ponadto kasztany, żołędzie, szyszki i orzechy dzieci wykorzystywały jako liczmany. 

Jak wiadomo w lesie poza drzewami i krzewami żyją również zwierzęta. Zadaniem dzieci było najpierw odnaleźć i wybrać zwierzęta leśne żyjące w Polsce, a potem rozpoznać, jakie to zwierzę na podstawie odgłosów przez nie wydawanych.

Na zakończenie przypomnieliśmy sobie, jak dzieci mogą swoim zachowaniem przyczynić się do ochrony lasu i jak należy zachowywać się np. na grzybobraniu czy spacerze.

Na pamiątkę „leśnych” zajęć przedszkolaki otrzymały drobne upominki przekazane przez Nadleśnictwo Lasów Państwowych w Brzegu.

Budowanie najwyższej wieży z książek w Dniu Głośnego Czytania 2023 - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Dzień Głośnego Czytania uczczony z przedszkolakami

Z okazji Dnia Głośnego Czytania, który przypada 29 września, Biblioteka 2. piętro zawitała na krótką chwilę do sal przedszkolnych obu Przedszkoli Publicznych w Lewinie Brzeskim, w których o godzinie 10 zgromadziły się dzieci ze swoimi ulubionymi książeczkami.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Bibliotekarz prowadzący spotkanie również przyniósł ze sobą książkę zatytułowaną "Najwyższa na świecie wieża z książek". To mądre opowiadanie o wielkiej mocy czytania zostało zaprezentowane dzieciom z użyciem powiększonych ilustracji, dzięki którym przesłanie ukryte w treści książki dotarło zapewne do wszystkich małych słuchaczy. Potem głos zabrały dzieci, chętnie odpowiadając na zadawane pytania i opowiadając o przyniesionych ze sobą książeczkach. 

Książeczki posłużyły także do realizacji zaplanowanej na ten dzień akcji polegającej na zbudowaniu najwyższej wieży z książek. W rytm wpadających w ucho piosenek dzieci podchodziły do bibliotekarza i układały swoje książeczki na powstającym stosie. Wieże zbudowane w Przedszkolu nr 1 i w Przedszkolu nr 2 osiągnęły wysokość odpowiednio 90 i 101 cm. Fakt ten został odnotowany na dyplomach upamiętniających udział w biciu rekordu na najwyższą wieżę z książek. 

Serdecznie dziękujemy nauczycielom i dzieciom za zaangażowanie w realizację Dnia Głośnego Czytania i bicia rekordu na najwyższą wieżę z książek. Przy okazji życzymy wszystkim dzieciom, aby stosy przeczytanych przez nie książek były znacznie wyższe od tych zbudowanych w przedszkolach. 

Szkic przedstawiający scenę z NC 2023 w Lewinie Brzeskim (rys. Wojciech Pietruszka). Kliknij, by zobaczyć fotorelację z wydarzenia w nowym oknie

Europejskie Dni Dziedzictwa w Skorogoszczy

Tradycyjnie już, we wrześniu, w Skorogoszczy odbywają się obchody Europejskich Dni Dziedzictwa - w tym roku bardziej uroczyste, bo powiązane z 800-leciem miejscowości. Przy takiej okazji wśród organizatorów imprezy nie mogło zabraknąć Biblioteki, która już po raz czternasty zaangażowała się w przygotowanie imprezy.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Wśród wielu atrakcji zaplanowanych na ten szczególny dzień Biblioteka przygotowała trzy propozycje. Pierwszą z nich była wystawa map pochodzących ze zbiorów specjalnych WBP w Opolu zatytułowana „Skorogoszcz na mapach Śląska 1545 – 1922”. Bogatej kolekcji kartograficznej towarzyszyła znacznie skromniejsza, ale robiąca duże wrażenie na gościach, wystawa prac malarskich dzieci uczestniczących w czasie wakacji w warsztatach plastycznych w Bibliotece.

Trzecia propozycja skierowana była do naszych milusińskich, a była to gra terenowa ”Bajkowy lasek”. Przyznać trzeba, że ogromną radość sprawiło dzieciakom odnajdywanie ukrytych w parku bajkowych stacji, wykonywanie zadań, a i z ułożeniem końcowego hasła („Legenda o Skorogoszczy”) wszyscy świetnie sobie poradzili.

W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować grupie wolontariuszy z PSP w Skorogoszczy, którzy zaangażowali się we wspólną zabawę

Kropkowa loteryjka w Światowy Dzień Kropki

Biblioteka 2. piętro w Światowy Dzień Kropki, czyli 15 września 2023 r., przygotowała dla swoich małych czytelników "kropkową loteryjkę". Zabawa polegała na losowaniu nagród ukrytych pod dwudziestoma czterema kolorowymi kropkami rozmieszczonymi w rzędach na planszy, po której przez cały dzień poruszał się robocik Lemik.

Czytaj więcej o Dniu Kropki...

Dzieci decydowały, na której kropce ma się zatrzymać robocik, po czym programowały dla niego ścieżkę, po której miał się przemieścić, aby dotrzeć do celu. Prawidłowe wykonanie zadania wiązało się z możliwością odsłonięcia ukrytej pod kropką niespodzianki i zabrania jej ze sobą do domu. Dzieci losowały kolorowe baloniki, słodkie upominki, a także gadżety małych przyrodników. Zabawa bardzo się podobała, o czym świadczy chociażby fakt, że rekordzista odwiedził w tym dniu Bibliotekę pięć razy, zdobywając za każdym razem drobny upominek.

Szkic przedstawiający scenę z NC 2023 w Lewinie Brzeskim (rys. Wojciech Pietruszka). Kliknij, by zobaczyć fotorelację z wydarzenia w nowym oknie

Narodowe Czytanie 2023 w Lewinie Brzeskim

9 września 2023 r. w tysiącach miejsc w Polsce odbywało się wspólne czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Jednym z tych miejsc był również Lewin Brzeski, w którym akcję Narodowe Czytanie zorganizowała tradycyjnie lewińska Biblioteka Publiczna. Przepiękna pogoda oraz aura lewińskiego pałacu przyciągnęły spore grono uczestników, którzy poszerzyli ogólnokrajową społeczność czytających i słuchających arcydzieła wybranego na tegoroczne Narodowe Czytanie.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Patriotyczne przesłanie „Nad Niemnem”, jakim było upamiętnienie zrywu niepodległościowego z 1863 roku, zadecydowało, że to właśnie ten utwór stanie się lekturą Narodowego Czytania w roku, w którym upływa 160 lat od wybuchu powstania styczniowego. Zatem zanurzenie się w treści książki pozwoliło obecnym na Narodowym Czytaniu na chwilowe rozbudzenie uczuć patriotycznych, ale także, a może przede wszystkim, na pobudzenie zmysłów za sprawą nadniemeńskiej przyrody z pasją opisywanej przez autorkę już od pierwszych stron powieści, które wszystkim zebranym na lewińskim dziedzińcu odczytał Z-ca Burmistrza Lewina Brzeskiego, Pan Dariusz Struski.

Zanim jednak nastąpiła inauguracja czytania, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim, Pani Anna Bączkowska, powitała wszystkich gości, po czym oddała głos Wojciechowi Pietruszce, studentowi filologii polskiej, który w ramach praktyk przygotował i zaprezentował ciekawostki o XIX-wiecznej powieściopisarce, uzupełniając tym sposobem informacje zawarte na planszach wystawy tematycznie związanej z lekturą 12. edycji Narodowego Czytania. Natomiast dla przypomnienia treści książki, a także dla rozluźnienia atmosfery, emerytowana bibliotekarka, Pani Krystyna Chmiel, odczytała krótki wierszowany utwór będący rymowanym streszczeniem lektury na wesoło. Słowa „nic już nie mam do dodania, pora zasiąść do czytania” były swoistym sygnałem do rozpoczęcia sztafety z powieścią Orzeszkowej.

Fragmenty opisujące perypetie Korczyńskich i Bohatyrowiczów interpretowali przed mikrofonem nie tylko przedstawiciele władz miasta, ale także dyrektorzy instytucji oświatowych i kulturalnych, nauczyciele i uczniowie z okolicznych szkół oraz mieszkańcy miasta, którzy sobotnie przedpołudnie postanowili spędzić w nieco odmienny sposób. Jak słusznie zauważyła Dyrektor Biblioteki, Narodowe Czytanie jest jedną z nielicznych imprez w roku, która umożliwia tak bliską integrację pokoleniową i lokalną.

W tym samym czasie, gdy młodzież i dorośli zmagali się z lekturą, dzieci oddawały się pozapisarskiej pasji Elizy Orzeszkowej, jakim było tworzenie kompozycji roślinnych z suszonych ziół i kwiatów. Mali uczestnicy botanicznych warsztatów plastycznych, bazując na przykładowych pracach samej autorki, stworzyli kilka niepowtarzalnych obrazków, z których większość została dodatkowo opatrzona na pamiątkę prezydencką pieczęcią z oficjalną grafiką Narodowego Czytania 2023.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim serdecznie dziękuje Dyrektorowi Panu Zdzisławowi Biernackiemu i Pracownikom Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim za udostępnienie miejsca i niezbędnego sprzętu oraz za pomoc w organizacji Narodowego Czytania. Podziękowania należą się również wszystkim przybyłym na Narodowe Czytanie, a szczególnie tym, którzy przyłączyli się do wspólnego czytania. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych na 13. edycję wydarzenia, podczas której lekturą będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Kreatywne wakacje w Strzelnikach - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Kreatywne wakacje z Biblioteką w Strzelnikach

Przez cały sierpień Biblioteka w Strzelnikach organizowała "Kreatywne wakacje" dla dzieci. Pierwszego dnia dzieci mogły wykazać się zdolnościami plastycznymi, tworząc na płótnie obraz z wakacji - technika była dowolna. Największym zainteresowaniem cieszyło się malowanie balonami i palcami.

Czytaj więcej o wakacjach...

Drugi dzień upłynął na robieniu gniotków z mąki ziemniaczanej i balonów. Uczestnicy ozdabiali swoje gniotki według własnej wyobraźni, ale nie obyło się bez awarii - jeden balon pękł tworząc wokół dzieci imitację śniegu. Mimo tego uśmiech nie schodził z dziecięcych twarzy. Hasłem kolejnego dnia był "sekretny świat pszczół". Podczas zajęć dzieci dowiedziały się najważniejszych informacji o pszczołach i ich życiu. Następnie sprawdzaliśmy, co zapamiętały i czego się dowiedziały z zajęć rozwiązując rebusy i odpowiadając na wylosowane przez siebie pytania. Na zakończenie każdy uczestnik wykonał pszczółkę z papierowych rolek i kolorowych kartek. Kolejny dzień upłynął nam na tworzeniu pienistego węża. Wąż przybierał różne formy i kolory dzięki zastosowaniu barwników spożywczych - radości nie było końca. Następnego dnia odbyły się zajęcia manualne, podczas których dzieci wykonywały kurki z rękawiczek foliowych, kolorowego papieru, kubeczków papierowych i rurek do napojów. Był też dzień znajomości bajek (dzieci rozwiązywały quiz, a po jego zakończeniu losowały karteczki z nazwami postaci z bajek, które następnie musiały narysować) i zajęć sportowych na świeżym powietrzu. W ostatnim tygodniu wakacji dzieci na zajęcia przyniosły znalezione kamienie, z których za pomocą plasteliny stworzyły piękne i kolorowe postacie z bajek.  Na zakończenie wakacji zaplanowany był piknik, niestety z powodu deszczu przełożyliśmy go na inny słoneczny dzień. Podsumowując: wakacje z Biblioteką w Strzelnikach zaliczamy do udanych.

Wesołe Wakacje w Bibliotece w Lewinie Brzeskim

Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim w dniach od 24 lipca do 4 sierpnia 2023 r. w ramach promowania czytelnictwa wśród najmłodszych zorganizowała zajęcia pod tytułem „Wesołe Wakacje”. Zdjęcia z wydarzenia (wycieczki do kina w ostatnim dniu wakacji) są dostępne w fotorelacji.

Czytaj więcej o wakacjach...

Trzygodzinne zajęcia obfitowały każdego dnia w zróżnicowane aktywności takie jak gry planszowe, zabawy ruchowo-taneczne oraz warsztaty plastyczne, w których dzieci chętnie uczestniczyły, mając przy tym dużo dobrej zabawy. Zajęcia trwające prawie dwa tygodnie bardzo zintegrowały wszystkich uczestników. Ich zwieńczeniem był wspólny wyjazd do Opola do kina na film "Lassie. Nowe przygody".

Rankiem uczestnicy wycieczki zebrali się na dworcu PKP w Lewinie Brzeskim, skąd wyruszyli pociągiem w kierunku Opola, by po niespełna godzinie zasiąść w wygodnych kinowych fotelach, posilając się chrupiącym popcornem. Seans bardzo przypadł do gustu młodym uczestnikom, co entuzjastycznie wyrażali po wyjściu z sali kinowej, wymieniając się swoimi wrażeniami. 

Po zakończonej projekcji przyszedł czas, aby uzupełnić siły, udając się do restauracji McDonald's. Posileni uczestnicy udali się następnie na dworzec kolejowy pozując po drodze do zdjęć w co ciekawszych miejscach. Już o 14:20 wszyscy w dobrych nastrojach wysiedli z pociągu i rozeszli się do swoich domów. To była udana wycieczka, której towarzyszyły radość i miłe wrażenia z obejrzanego filmu.

Wakacyjne warsztaty w Skorogoszczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Wakacyjne warsztaty w Bibliotece w Skorogoszczy

Jeśli nie lubisz nudy – przyjdź do Biblioteki. Wiedzą o tym Ci, którzy systematycznie korzystają z oferty bibliotecznej, zarówno tej związanej z czytelnictwem, jak i tej, która pojawia się okazjonalnie, np. w czasie wakacji. Nie inaczej było w tym roku. W każdym tygodniu lipca w Bibliotece w Skorogoszczy odbywały się zajęcia dla czytelników – tych małych i całkiem już dorosłych.

Czytaj więcej o wakacjach...

Za sprawą współpracy ze Stowarzyszeniem „W Ogrodzie Viadrusa” zorganizowaliśmy warsztaty dla dla dorosłych pod nazwą „Las w słoiku” oraz kurs fotograficzny dla dzieci pod tytułem „Okiem młodego ekologa”. Oba spotkania zaowocowały powstaniem unikatowych prac – kompozycji florystycznych i oryginalnych fotografii.

Inną propozycją, tym razem skierowaną już do młodszych czytelników, były warsztaty. Pierwsze z nich były związane z kosmosem, o którym często w tym roku wspominamy, bo Mikołaj Kopernik jest patronem roku 2023. Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się, czym są mgławice, jak rodzą się gwiazdy, a finalnie, w słoiku, własnoręcznie wykonały swój własny kosmos. Efekt ich pracy można podziwiać na zdjęciach.

Kolejne warsztaty nosiły tytuł „Mydło Pachnidło”. Przyznać trzeba, że wyrób mydełek wszystkim się podoba, i tym, którzy mają już w tej materii doświadczenie, i tym, którzy robią to pierwszy raz. Feeria barw, zróżnicowanie form i zapachów sprawia, że mydlane kompozycje za każdym razem wyglądają inaczej i cieszą zmysły.

W ostatnim tygodniu lipca dzieci spotkały się w Bibliotece, by spróbować swoich sił w malarstwie. Nawiązując do „Tajemniczego ogrodu” F. H. Burnett podjęliśmy próbę wyobrażenia sobie, jak może wyglądać zapomniany, zdziczały ogród i przeniesienia naszego wyobrażenia na płótno. Okazało się, że zabawa barwą może być bardzo zaskakująca, a do malowania niekoniecznie potrzeba pędzli.  Wynikiem ostatnich zajęć są bajecznie kolorowe obrazy, które będą miłą pamiątką po tegorocznych wakacjach.

W tym miejscu, w imieniu dzieci uczestniczących w warsztatach mydlarskich i malarskich, pragniemy podziękować sołectwu Skorogoszcz za sfinansowanie zakupu materiałów na powyższe zajęcia. 

Warsztaty w Bibliotekach w Łosiowie i Skorogoszczy

Stowarzyszenie „W Ogrodzie Viadrusa” z Oldrzyszowic od blisko roku współpracuje z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Lewinie Brzeskim. W ramach tej współpracy organizuje warsztaty dla czytelników Biblioteki – zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

Czytaj więcej o warsztatach...

U progu lata, w czerwcu, warsztaty odbyły się w Bibliotece w Łosiowie, zaś w lipcu w Bibliotece w Skorogoszczy.

Pierwsze z warsztatów przeprowadzonych przez panią Anię, instruktorkę ze Stowarzyszenia z Oldrzyszowic, przeznaczono dla osób dorosłych, a ich tematem przewodnim był „Las w słoiku”. W Łosiowie, 13 czerwca, w warsztatach wzięły udział członkinie miejscowego Klubu Seniora, a w Skorogoszczy, 17 lipca, czytelniczki Biblioteki.

W szklanych naczyniach panie wykonały kompozycje z roślin, kamieni, kory i ozdobnych kamyczków. W bardzo przyjaznej i relaksującej atmosferze powstały efektowne prace, będące później oryginalną dekoracją mieszkania.

Natomiast fotograficzne warsztaty pod wspólnym hasłem „Okiem młodego ekologa” przeznaczono dla dzieci, a poprowadziła je pani Małgosia, również instruktorka Stowarzyszenia „W ogrodzie Viadrusa”. Pani Małgosia zawodowo trudni się fotografią, więc przekazała uczestnikom zajęć wiele cennych, praktycznych uwag na temat wykonywania zdjęć. W Łosiowie warsztaty odbyły się 14 czerwca, w Skorogoszczy 11 lipca, a w zajęciach wzięli udział mali czytelnicy miejscowych Bibliotek.

Kierując się wskazówkami specjalisty dzieci wykazały się kreatywnością i pomysłowością. Z uwagą obserwowały przyrodę i starały się oddać detale, których na co dzień nie dostrzegamy, pokazując tym sposobem rzeczywistość w nieco innym ujęciu. Efektem dwugodzinnych zmagań w parku są piękne zdjęcia, które pozostaną miłą pamiątką po wspólnie spędzonym czasie.

Zdjęcia z warsztatów "Las w słoiku" można obejrzeć w tej galerii, natomiast tutaj można zobaczyć, jak przebiegały warsztaty fotograficzne. 

Wycieczka do Torunia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Wycieczka do Torunia

Jak co roku w wakacyjnym czasie Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim organizuje zajęcia i wycieczki dla najmłodszych czytelników. Celem wycieczki, która odbyła się 14 lipca 2023 r., był Toruń. Wczesna godzina wyjazdu nie zniechęciła miłośników turystyki i już wczesnym rankiem, bo o godzinie 5.15, wszyscy stawili się w wyznaczonym miejscu deklarując chęć wyjazdu i przeżycia przygody.

Czytaj więcej o wycieczce...

Toruń – przepiękne miasto znajdujące się od dawien dawna na przecięciu szlaków handlowych oczarowało nas swym bogactwem, porządkiem i mnogością atrakcji turystycznych.

Gdy mówimy Toruń, myślimy - pierniki. I właśnie od Muzeum Żywego Piernika rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. W tym szczególnym miejscu przenieśliśmy się w czasy średniowiecza i w takiej scenerii, przy użyciu akcesoriów kuchennych i najdawniejszych receptur na oryginalne ciasto piernikowe, każdy z uczestników zrobił swój autorski piernik. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca są prowadzący warsztaty, którzy ubrani w stroje z epoki ze swadą i humorem opowiadali o recepturach i wytwarzaniu pierników w dawnych czasach.         

Po długiej drodze i pierwszych „piernikowych” emocjach, postanowiliśmy coś przekąsić. Jednak przed obiadem wzbudziliśmy niemałe zainteresowanie przechodniów gromko śpiewając na ulicy „Sto lat” Oskarowi, który w tym dniu miał urodziny i przygotował cukierki dla wszystkich uczestników wycieczki.

Odpoczęci, najedzeni i gotowi na dalsze przygody udaliśmy się do „Domu Legend Toruńskich”, gdzie mogliśmy posłuchać o początkach powstania Torunia, o pladze ropuch, jaka nawiedziła Toruń, o tym, jak traktowano nieposłusznych mieszczan, o powstaniu drugiego co do wielkości dzwonu średniowiecznego Tuba Dei (Trąba Boża), który wisi przy Katedrze Świętych Janów, a także o toruńskiej Krzywej Wieży.

Toruń oprócz pierników kojarzy się również z naszym wspaniałym astronomem, Mikołajem Kopernikiem. W świat gwiazd, planet, galaktyk i niezmierzonego kosmosu przenieśliśmy się w planetarium. Na wygodnych fotelach podziwialiśmy spektakl pt. „Oto Kosmos”, który opowiadał  o historii odkryć, o gwiazdozbiorach, o wielkości i budowie wszechświata.

Ostatnią naszą atrakcją był tzw. „Niewidzialny Dom”. Jest to miejsce, które wzbudziło największe emocje, ponieważ przenieśliśmy się w świat ludzi niewidomych. Pozbawieni zupełnie światła, poznawaliśmy otoczenie wyłącznie zmysłami dotyku i słuchu. Taka percepcja świata jest bardzo trudna, ale pozwala dostrzec szczegóły, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi. Wejście na krótką chwilę do świata mroku, pozwala lepiej zrozumieć, z czym zmagają się niewidzący, a nam docenić to szczęście, jakim są zdrowe oczy.

Po wszystkich atrakcjach, spacerując przepiękną starówką, kupowaliśmy pamiątki i pierniki.  Z Torunia odjechaliśmy ze świadomością dobrze wykorzystanego czasu i pieniędzy. Toruń jest przepięknym miastem  i być może jeszcze do niego powrócimy.

Zdjęcia z wycieczki można zobaczyć w galerii

Kreatywne wakacje w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Kreatywne wakacje w Bibliotece w Łosiowie

W pierwszej połowie lipca w Bibliotece w Łosiowie odbyły się „Kreatywne wakacje”. Dzieci w ramach zajęć miały możliwość zabawienia się w detektywów w grze terenowej, w trakcie której na podstawie mapy Łosiowa szukały ukrytych kopert.

Czytaj więcej o zajęciach wakacyjnych...

W kopertach zawarte były najrozmaitsze zadania do wykonania, m.in. posegregowanie śmieci, rozwiązywanie kalamburów, przebranie się w dostępne kostiumy, wyreżyserowanie zdjęcia i wiele innych, za które dzieci otrzymywały punkty w postaci owoców do sałatki owocowej. Dzień zakończyła wizyta w łosiowskiej lodziarni, gdzie raczyliśmy się fantastycznymi lodami.

Tematem drugiego dnia był kosmos. Dzieci poznały ciekawostki na temat każdej z planet Układu Słonecznego, by potem wykorzystać te wiadomości do rozwiązania kwizu o kosmosie. Jednak najbardziej podobało się uczestnikom tworzenie kosmosu w słoiku. Przy wykorzystaniu barwników, brokatu, wody i waty powstały bajecznie kolorowe przestrzenie kosmiczne.

Ostatni dzień poświęciliśmy na prace manualne, tzn. zrobienie mini makramy w formie breloka lub zakładki do książki. Na deser dzieci wykonały własnoręcznie sałatkę owocową, którą potem ze smakiem zjadły.

Zdjęcia z zajęć można zobaczyć w galerii.

Wykonywanie "gniotków" - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Dzieci ze Świetlicy Terapeutycznej w Bibliotece w Łosiowie

4 lipca 2023 r. Bibliotekę w Łosiowie odwiedziły dzieci wraz z opiekunami ze Świetlicy Terapeutycznej.

Czytaj więcej o spotkaniu...

Goście mieli możliwość zapoznania się pracą bibliotekarza, obejrzeli księgi biblioteczne, dowiedzieli się, jaką drogę musi przebyć książka, zanim trafi do rąk czytelnika.

Aby wizyta była jeszcze przyjemniejsza, wspólnie z dziećmi wykonaliśmy tzw. odstresowujące gniotki. Zabawa była przednia i dzieci wyszły z biblioteki usatysfakcjonowane.

Zdjęcia z tak miłej wizyty można obejrzeć w załączonej galerii.

Powitanie lata w Przeczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Powitanie lata w Przeczy

1 lipca 2023 r. w Przeczy odbył się piknik „Powitanie lata”, zorganizowany przez Miejską i Gminną Bibliotekę w Lewinie Brzeskim, Filię Biblioteczną w Przeczy oraz Sołtysa Przeczy, Panią Monikę Kasiubę. Na sobotnie popołudnie przygotowano ogrom atrakcji - warsztaty, zajęcia, gry i zabawy, a w bibliotecznej kawiarence pyszną kawę i ciasto.

Czytaj więcej o pikniku...

Dzięki Stowarzyszeniu „W ogrodzie Viadrusa” odbyły się warsztaty robienia świec żelowych i z wosku sojowego oraz plenerowe warsztaty fotograficzne. Te propozycje przygotowano dla dzieci w wieku szkolnym. Natomiast z warsztatów „Las w słoiku” skorzystały panie - szczególnie ucieszyło nas uczestnictwo miejscowych seniorek. Bardzo dziękujemy instruktorkom ze Stowarzyszenia „W ogrodzie Viadrusa” za sprawnie przeprowadzone zajęcia.

Dla młodszych dzieci przygotowano cykl eksperymentów pod wspólną nazwą „Woda to życie”. Podczas wykonywania doświadczeń dzieciaki nie tylko świetnie się bawiły, ale też zyskały sporą dawkę cennych informacji na temat wody. Milusińskim zaś przygotowano miejsce do zabawy, gier, rysowania, a na podwórku robiono wielkie, mydlane bańki. Jak zawsze powodzeniem cieszyło się stanowisko, gdzie za sprawą sprawnych dłoni Pani Emilki, dziecięce buzie zmieniały się w zwierzęce pyszczki.

Podczas pikniku, w Bibliotece, odbyło się również spotkanie autorskie z Panią Martiną Mandera-Rzepczyńską, autorką książek dla dzieci o mitach słowiańskich pt. „Opowieści Baby Tiny”, a prywatnie mieszkanką Przeczy. Spotkanie to przybliżyło tematykę słowiańskiej mitologii, ukazało nieco twórczość literacką, a także pozwoliło dowiedzieć się, co gra w duszy pisarki.

Zwieńczeniem pikniku było układanie letnich bukietów przez wszystkich chętnych. W tym miejscu chcemy podziękować mieszkańcom Przeczy za dostarczenie kwiatów i innych roślin ogrodowych na zajęcia.

Dzięki różnorodności atrakcji na pikniku, każdy znalazł coś dla siebie, a nasze propozycje spotkały się z uznaniem mieszkańców Przeczy.

Oficjalnie stwierdzamy, że lato zostało powitane!

Przecinanie wstęgi przed budynkiem świetlicy w Przeczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Otwarcie Biblioteki Publicznej w Przeczy

30 czerwca 2023 r. odbyło się oficjalne otwarcie świeżo wyremontowanego budynku świetlicy wiejskiej w Przeczy, w którym swoją siedzibę mają również Muzeum Polskie Radio Lampowe oraz Biblioteka Publiczna będąca filią Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Gośćmi, którzy uświetnili to wydarzenie byli włodarze naszego województwa i gminy, radni, sponsorzy oraz mieszkańcy Przeczy.

Po oficjalnym powitaniu gości głos zabrał Burmistrz Lewina Brzeskiego, Pan Artur Kotara, który opowiedział o drodze, która doprowadziła do urzeczywistnienia marzenia, jakim dla mieszkańców było wyremontowanie budynku świetlicy, centrum kulturalnego miejscowości. Następnie uroczyście przecięto wstęgę, by już za chwilę móc cieszyć się widokiem zmodernizowanego lokalu.

Pierwszym miejscem, do którego weszli goście, było pomieszczenie muzeum, w którym, zdawałoby się, czas się zatrzymał. Na regałach można było podziwiać pięknie odrestaurowane radioodbiorniki, niektóre bardzo stare, i wiekowe zegary.

Kolejne  miejsce to biblioteka - w nowoczesnej stylistyce, z wyposażeniem w stonowanych barwach,  charakterystycznymi czerwonymi i granatowymi dodatkami, które są oficjalnymi kolorami Biblioteki. Przyznać trzeba, że szczególne wrażenie zrobiła na osobach, które pamiętały jej wcześniejszy wygląd, gdyż zmiana jest ogromna.

Świetlica wiejska zrobiła wrażenie przede wszystkim swoją przestronnością i minimalizmem, a kompletnie wyposażona kuchnia zyskała uznanie wśród mieszkanek Przeczy.

Tak doskonale rozpoczęty dzień musiał zakończyć się przyjemnym akcentem. Goście na koniec zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, by przy filiżance kawy móc wymienić się wrażeniami.  Miło było słyszeć wyrazy uznania i zapewnienia o dalszym wsparciu.

Noc w Bibliotece 2023 - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Po Nocy egipskich ciemności

Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim w ciągu całego roku szkolnego organizuje wiele wydarzeń skierowanych do uczniów, ale chyba najciekawszą i najbardziej niesamowitą imprezą jest „Noc w Bibliotece”, która tradycyjnie rozpoczęła się w dniu zakończenia roku szkolnego.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Uczestnicy imprezy stawili się w Bibliotece punktualnie o godzinie 19 i po odłożeniu przyniesionych ze sobą rzeczy udali się do sali gier i zabaw. Różnorakie dekoracje wraz z wiszącym na ścianie napisem zdradzały temat nocnego spotkania w Bibliotece, a był nim starożytny Egipt. Zanim jednak dzieci przeniosły się w czasie i przestrzeni, poddały się beztroskiej zabawie, która sprawiła, że to, co miało nastąpić po zapadnięciu zmroku, pozostało wielką tajemnicą. Po zabawach integracyjnych i ruchowych, póki jeszcze światło docierało do pomieszczeń bibliotecznych, dzieci dokończyły egipskie dekoracje, malując sarkofag wielkiego faraona. Co niektórzy podjęli się próby wykonania królewskich ozdób - egipskiego naszyjnika lub nakrycia głowy. Punkt kulminacyjny nocnej zabawy nadszedł po spałaszowaniu ciepłej kolacji.

Posileni uczestnicy podzieleni na trzy grupy otrzymali zadanie odnalezienia skarbów skradzionych niegdyś z grobowca faraona, które po skompletowaniu mieli zwrócić do piramidy. Droga do osiągnięcia celu naznaczona była licznymi trudnościami: zagadkami, szyframi, hasłami, kłódkami, pajęczymi sieciami. Pomimo przeszkód grupom udało się odnaleźć egipskie artefakty ze starożytnej listy i tylko jedna rzecz odgradzała młodych odkrywców od finału - drzwi do sali gier i zabaw, która na czas egipskiej wyprawy pełniła rolę grobowca faraona.

Dzieci przekroczyły próg piramidy w całkowitych ciemnościach i z zachowaniem całkowitej ciszy, którą po odłożeniu skradzionych skarbów na miejsce, przerwał przyprawiający o dreszcze trudny do opisania zgrzyt. Okazało się, że dźwięki te dochodziły ze starożytnego sarkofagu. Potem już tylko dało się słyszeć krzyk przerażonych uczestników wyprawy, którzy, gdy emocje już opadły, opowiadali, że na krótką chwilę pojawiła się przed nimi postać przypominająca egipską mumię.

Gdy światło powróciło do sali gier i zabaw, wszystko co się wydarzyło, stało się jakby nierealne i rozmyte. Wróciły beztroskie rozmowy i chęć do zabawy. Tylko nielicznym udało się zdrzemnąć, nim ta niesamowita noc dobiegła końca.

Drodzy poszukiwacze przygód, dziękujemy Wam za aktywne uczestnictwo w "Nocy egipskich ciemności“. Oby ten początek wakacji był zapowiedzią kolejnych niesamowitych wakacyjnych przygód.

Spotkanie z Pszczółkami z PP1 - kliknij, by zobaczyć zdjęcia wszystkich grup w nowym oknie

Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki po raz trzeci

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego bibliotekarze Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim mieli okazję osobiście życzyć dzieciom udanego wakacyjnego wypoczynku, a to za sprawą spotkań w ramach trzeciej tury „Przedszkolaków – zaczytanych dzieciaków”, w których uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne.

Czytaj więcej o zajęciach...

Inspiracją do zajęć dla najstarszych dzieci była książka „Po ciemku, czyli Co się dzieje w nocy” Moniki Utnik-Strugały. Ta sama autorka napisała książkę o deszczu, który był bohaterem poprzednich zajęć ze starszakami. A ponieważ noc jest wynikiem zachodzących zjawisk w kosmosie, to temat ten został poruszony również w grupach nieco młodszych, które podczas kwietniowej wizyty w Bibliotece poznały postać Mikołaja Kopernika – tegorocznego patrona i wyruszyły w podróż do gwiazd. Podsumujmy zatem, co się działo na zajęciach z 5- i 6-latkami.

Na samym wejściu dzieci zostały poproszone o pomoc w uprzątnięciu porozrzucanych po całej sali poduszek i pluszaków. Równie szybko jak sprzątanie poszło im też odgadnięcie, że tematem spotkania będzie noc. Aby umiejscowić w czasie porę, kiedy dzieci śpią, przedszkolaki nastawiały zegar na godziny odpowiadające ich rutynowym czynnościom w ciągu całej doby. Dzięki odtworzeniu na dywanie ruchów naszej planety wokół Słońca i wokół własnej osi, dzieci dowiedziały się, skąd w ogóle bierze się noc. Najtrudniejszym zadaniem było ułożenie faz księżyca we właściwej kolejności, ale z pomocą prowadzącego i ta aktywność została wykonana od początku do końca. Dla rozruszania przedszkolaki bawiły się w astronautów unikających zderzenia z meteorytami spadającymi na powierzchnię Księżyca. Na zakończenie dzieci ozdobiły obrazami ze swoich najpiękniejszych snów lampioniki, które po zapaleniu umieszczonych w nich świeczek, fantazyjnie rozświetliły zaciemnioną salę gier i zabaw.

Na zajęciach z młodszymi dziećmi bibliotekarzowi ponownie pomagał robocik Lemik, który tym razem ucharakteryzowany został na ogrodnika i aktywnie uczestniczył w nauczaniu nazw drzewek owocowych rosnących w jego rozległym sadzie. Okazji do zapamiętania nowych pojęć było sporo. Dzieci przygotowały z prowadzącym kolorową wystawkę, uczestniczyły w pysznej zabawie ruchowej, w której odgrywały rolę dżemików, robiły wieloowocowe przetwory odbijając na kartkach w kształcie słoików owocowe pieczątki, a także pomagały Lemikowi w zbiorach owoców, sterując robocikiem po macie edukacyjnej. 

Spotkania bibliotekarza z trzylatkami odbywały się w salach przedszkolnych i były to zajęcia z elementami głośnego czytania. Podczas spotkań dzieci na podstawie czytanego im opowiadania pt. „Mysz, która chciała być lwem” dowiedziały się, jak wielkie znaczenie ma w życiu przyjaźń. Przedszkolaki aktywnie odpowiadały na zadawane im pytania związane z treścią książeczki oraz chętnie i z radością uczestniczyły w zabawie ruchowej o nazwie „Lew i myszki”, która polegała na ucieczce myszek przed próbującym je schwytać lwem.

Wszystkim dzieciom i ich nauczycielom ponownie życzymy udanych i bezpiecznych wakacji i do zobaczenia w nowym roku szkolnym na kolejnych zajęciach z Biblioteką.

Podsumowanie zajęć w ramach Klubu Mądrego Przedszkolaka

W październiku 2022 r. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim powołała do życia Klub Mądrego Przedszkolaka (KMP). Klub działa przy Filii Bibliotecznej w Skorogoszczy i liczy ośmioro członków, którymi są przedszkolaki mieszkające w Skorogoszczy lub uczęszczające do miejscowego przedszkola.

Czytaj więcej o KMP...

Zamysłem tego projektu jest szeroko rozumiany rozwój dziecka, rozbudzanie ciekawości świata, ukazanie Biblioteki jako miejsca przyjaznego czytelnikom w każdym wieku oraz oczywiście wzbudzanie miłości do książek.

Spotkania Klubu odbywały się od października ubiegłego roku do końca maja roku bieżącego w co drugi piątek.

Wiadomo, że dzieci z natury są ciekawe, więc zróżnicowany dobór zajęć pomógł tę ciekawość zaspokajać wzbogacając przedszkolaki o nowe informacje i słownictwo, nie powodując nudy. Wykorzystane techniki plastyczne doskonaliły małą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową i wyobraźnię. Systematyczna praca w grupie stymulowała u dzieci rozwój kontaktów społecznych, uczyła współpracy, wzajemnej pomocy i dzielenia się.

Podczas piątkowych spotkań poruszyliśmy wiele ciekawych tematów, a każdy z nich połączony był z pracą plastyczną, techniczną bądź też wykonaniem doświadczenia. Było dużo klejenia, wycinania, malowania z użyciem innych narzędzi niż pędzle i ogólnie rozumianej pracy twórczej. Oczywiście , podczas zajęć towarzyszyły nam również książki. I tak gdy mówiliśmy o segregacji śmieci, powstały zabawne maskotki ze skarpet bez pary, gdy mówiliśmy o wodzie, to zbudowaliśmy filtr do oczyszczania wody. Oczywiście zaraz sprawdziliśmy, czy działa. Gdy poruszyliśmy zagadnienia światła i cienia, rozszczepialiśmy białe światło tworząc tęczę, a także bawiliśmy się w teatrzyk cieni. Po zajęciach o kosmosie dzieci oddały się działaniu wykonując własny kosmos w słoiku, a na kolejnych zajęciach kosmiczną rakietę. Wraz z nadejściem wiosny przyszła pora na tematy związane z uprawą roślin, więc sialiśmy, sadziliśmy, przygotowywaliśmy sadzonki. Ciekawe były również zajęcia związane z porami roku. Jesienią, gdy mówiliśmy o usypiającej przyrodzie, powstały piękne obrazki skomponowane z suszonych roślin. Zimą, która ostatnimi laty bywa kapryśna i raczej nieobecna, mówiliśmy o sportach zimowych. Wtedy też dzieci wykonały pejzaże zimowe z użyciem białej pasty do zębów. Wiosna, która zachwyca świeżą zielenią i kwiatami, pobudziła nasze zmysły, co zaowocowało wykonaniem pierwszych prac z użyciem farb akrylowych, przedstawiających kwitnącą magnolię. Na ostatnim spotkaniu KMP, w maju, odbyły się zajęcia malarskie, podczas których uczestnicy po raz pierwszy malowali „prawdziwy” obraz przedstawiający łąkę kwietną.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie udałoby się stworzyć Klubu Mądrego Przedszkolaka bez pomocy i wsparcia rodziców, którzy przygotowywali materiały, uczestniczyli w zajęciach pomagając maluchom, robili zdjęcia i chyba sami dobrze się bawili. Bardzo Wam za to dziękujemy! A dzieciom, które ostatni rok chodziły do przedszkola, życzymy powodzenia w szkole i do zobaczenie w naszej Bibliotece.

Spotkanie o pszczołach dla przedszkolaków - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Wszystko o pszczołach

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego Biblioteka w Łosiowie zorganizowała zajęcia „Poznajemy i szanujemy pszczoły” dla wszystkich grup przedszkolnych oraz dla pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Czytaj więcej o warsztatach...

Zajęcie miały na celu przybliżenie świata pszczół, poznania zwyczajów, budowy, znaczenia w przyrodzie tych pracowitych owadów. Dzieci zaznajomiły się z podziałem ról w ulu, z hierarchią pszczół, z zachowaniami i sposobem komunikacji. Przedszkolaki dowiedziały się, jak długo żyje pszczoła, jakie są jej zadania i co należy robić, aby pomóc, a przynajmniej nie szkodzić tym pożytecznym owadom. Doskonale znany wszystkim Einstein obliczył, że gdyby wyginęła ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, świat istniałby jeszcze zaledwie 4 lata.

Dzieci miały  okazję dotknąć i powąchać niektórych roślin miododajnych. Obserwowały też, na czym polega zapylanie i z jakich owoców i warzyw możemy dzięki temu korzystać.

Największą atrakcją zajęć był zaproszony wyjątkowy gość, Pani Karolina Joniak, która przyniosła ze sobą skarb pszczelarza, czyli ramkę z miodem wyjętą z ula i żywe pszczoły – królową i pszczoły robotnice. Dzieci miały jedyną i niepowtarzalną okazję spróbować miodu prosto z ula. Pani Karolina użyczyła też kapelusz pszczelarza i dzięki temu przedszkolaki mogły poczuć się jak dorośli właściciele ula. Za tę uprzejmość, za poświęcony czas i podzielenie się ciekawostkami o pszczołach serdecznie dziękujemy.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali drobny upominek: kolorowankę, przypinkę lub plakietkę związaną z tematem pszczół, a także materiały informacyjne dla rodziców.

Zdjęcia z tych spotkań można zobaczyć w galerii.

Warsztaty fotograficzne w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Warsztaty fotograficzne w Łosiowie

14.06.2023 r., w najbardziej deszczowy dzień w tym tygodniu, w łosiowskim parku odbyły się bardzo ciekawe warsztaty pt. „Okiem młodego ekologa” zorganizowane przez Stowarzyszenie „W Ogrodzie Viadrusa" z Oldrzyszowic, poprowadzone przez panią Gosię – profesjonalnego fotografa z Opola.

Czytaj więcej o warsztatach...

Kierując się wskazówkami specjalisty dzieci wykazały się taką kreatywnością i pomysłowością, że nawet deszcz nie przeszkodził w zrobieniu efektownych zdjęć. Z uwagą obserwowali przyrodę i starali się oddać detale, które w pobieżnym przyglądaniu się często umykają naszej uwadze.

Zadowolenie dzieci było wprost proporcjonalne do zaangażowania Pani Gosi, która dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dziękujemy!!!

Relację z tych zajęć można obejrzeć w załączonej galerii, a efekty pracy dzieci można będzie podziwiać na wystawie w Bibliotece w Łosiowie.

Warsztaty dla Klubu Seniora w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Las w słoiku

13.06.2023 r. Biblioteka w Łosiowie zorganizowała warsztaty dla Pań z Klubu Seniora pt. „Las w słoiku”. Zajęcia przygotowała i prowadziła pani Ania Dadura ze Stowarzyszenia „W Ogrodzie Viadrusa" z Oldrzyszowic.

Czytaj więcej o warsztatach...

Panie z zapałem zabrały się do pracy. Wykonywały kompozycje z roślin, kamieni, kory i ozdobnych kamyczków. W bardzo przyjaznej i relaksującej atmosferze powstały efektowne kompozycje, które Panie zabrały do domu.

Bardzo dziękujemy za udział i zaangażowanie zarówno Pani Ani prowadzącej warsztaty, jak i Paniom, które uczestniczyły w zajęciach.

Relacja fotograficzna z zajęć dostępna jest TUTAJ.

Grupa warsztatowa "Sztuka Fun" w Lewinie Brzeskim - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Origami Fun

31 maja 2023 r. po raz ostatni spotkali się uczestnicy warsztatów "Sztuka Fun" w Bibliotece 2. piętro, którzy przez blisko pół roku zmagali się w każdą środę z niełatwą sztuką składania papieru.

Czytaj więcej o warsztatach...

Spotkania były okazją nie tylko do szlifowania precyzji i cierpliwości, ale także do przekształcania zwykłych kartek papieru w coś wyjątkowego. Po każdych zajęciach dzieci wracały z przynajmniej jedną figurką origami, ale najczęściej z kilkoma w różnych kolorach, aby swoimi pracami móc obdarować najbliższych. Zbliżające się święta i uroczystości były często inspiracją do tematyki zajęć. W ten sposób powstawały serduszka na walentynki, kurczaczki na Wielkanoc lub róże na Dzień Mamy. Do kolekcji papierowych kwiatów i zwierzątek dołączyły także przeróżne zabawki: piłki, mozaiki czy popity. W bibliotece nie mogło też zabraknąć motywów książkowych, stąd na jednym z majowych spotkań dzieci poskładały Harrego Pottera, a na ostatnich zajęciach stworzyły pudełka w kształcie książeczek, do których bibliotekarz prowadzący wsypał pożegnalne słodkości.

Gminny Konkurs Recytatorski - nagrodzone przedszkolaki - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć

„Niektórzy lubią poezję” - XIV Gminny Konkurs Recytatorski

30 maja 2023 r. w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Lewinie Brzeskim odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Hasłem nawiązano do obchodów roku polskiej noblistki. To twórczość Wisławy Szymborskiej i Michała Rusinka mogliśmy poznać szerzej w wykonaniu młodych recytatorów.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Lewina Brzeskiego Pan Artur Kotara, który równocześnie przekazał 3 nagrody specjalne w postaci zestawów książek dla wybranych recytatorów w poszczególnych kategoriach konkursu.

Konkurs recytatorski organizowany jest przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Lewinie Brzeskim od 2007 r. i na stałe wpisał się w tradycję imprez kulturalnych odbywających się w gminie Lewin Brzeski. W tym święcie poezji uczestniczą zawsze dzieci przedszkolne oraz uczniowie szkół podstawowych z gminy Lewin Brzeski. Rozwijane są zainteresowania i wspierane talenty dzieci. Uczestnictwo w kulturze oraz szerzenie kultury słowa to istotny element tego wydarzenia.

Tegoroczny konkurs przyciągnął ponad 100 uczestników. Komisja sędziowska w składzie: Beata Hargot, Monika Szczypior, Anna Mihułka, Barbara Dybowska oraz Danuta Kokoszka, wyłoniła najlepszych wykonawców. Wszystkie przedszkolaki otrzymały piękne książeczki za udział w konkursie, a laureaci w poszczególnych kategoriach zostali nagrodzeni bonami do sklepu Empik. Oto lista zwycięzców:

I KATEGORIA WIEKOWA – PRZEDSZKOLAKI:

II KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE KLAS I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

III KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE KLAS IV – VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

IV KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE KLAS VII i VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

Organizatorzy składają piękne podziękowania Paniom z komisji konkursowej za poświęcony czas i rzetelną ocenę młodych recytatorów, Pani Dorocie Haręzie za oprawę muzyczną oraz Dyrektorowi – Panu Tadeuszowi Tadli i Pracownikom Domu Kultury w Lewinie Brzeskim za udostępnienie i przygotowanie sali na występy finałowe.

Organizatorki konkursu:

Anna Bączkowska

Małgorzata Olbert

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, 13. zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka - Mali artyści

26 maja br. w Skorogoszczy odbyło się, ostatnie już w tym roku, spotkanie Klubu Mądrego Przedszkolaka.  Tym razem zadaniem dzieci było namalowanie obrazu. W Bibliotece czekały na dzieci przygotowane farby, narzędzia malarskie i podobrazia.

Czytaj więcej o zajęciach...

Dzieci miały okazję malować na płótnie po raz pierwszy i tworzenie „prawdziwego obrazu” było niezwykle ekscytujące. Malarskim tematem była łąka kwietna. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem i przejęciem dopóki spod dziecięcych rączek nie wyłoniły się piękne, wiosenne pejzaże. Tak wykonane prace będą na pewno miłą pamiątką po zajęciach w bibliotece.

Po zakończeniu pracy i uporządkowaniu stołów, na przedszkolaków czekała niespodzianka w postaci piniaty. A że wszystkie dzieci lubią cukierki, to długo nie trzeba było czekać na dobranie się przedszkolaków do słodkiej zawartości. 

Biblioteka w Skorogoszczy pragnie podziękować rodzicom dzieci, będących członkami Klubu Mądrego Przedszkolaka, za pomoc w czasie zajęć, za otwarcie się na pomysły, za systematyczne przywożenie dzieci na zajęcia i za miłą atmosferę, którą udało nam się wspólnie stworzyć. Macie wspaniałe dzieci! Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym. 

Warsztaty w Łosiowie - praca z okazji Dnia Mamy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Zakończenie warsztatów plastycznych w Łosiowie

Nadszedł najpiękniejszy miesiąc w roku - maj - a wraz z nim szczególne święto - Dzień Matki. Uczestnicy warsztatów plastycznych w Łosiowie przygotowywali się do tego dnia od dłuższego czasu.

Czytaj więcej o warsztatach...

Postanowili wykonać dla mam nietypową przestrzenną „laurkę” , która wymagała ogromu pracy, cierpliwości, dokładności, zręczności i siły. Dziewczynki z zapałem i zaciętością malowały i szlifowały drewno a następnie mozolnie wbijały gwoździe w twarde deseczki z drzewa liściastego tworząc kształt podwójnego serca. Tak przygotowany stelaż oplatały kolorowymi nićmi tworząc string art, czyli obrazy malowane nicią. Mamy nadzieję, że mamom podobały się te niezwykłe „laurki”.

Ponieważ praca ta wykonywana była długo i mozolnie, w przerwach uczestniczki warsztatów podjęły się uszycia etui z filcu na swoje telefony. Praca z igłą okazała się wcale nie taka łatwa i prosta, jak można by przypuszczać, ale dziewczynki nie dawały za wygraną.

Szczególne uznanie należy się: Zuzi Chruszczewskiej, Lenie Ziomek i Blance Ziomek za sumienność, entuzjazm i wytrwanie w pracy na warsztatach.

Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

12 maja 2023 r. Biblioteka w Łosiowie miała ogromną przyjemność gościć pisarza dla dzieci i młodzieży, Pana Pawła Beręsewicza.

Czytaj więcej o spotkaniu...

Jego książki słyną z dowcipu i trafnego opisu rzeczywistości, opowiadają o najróżniejszych tematach: o miłości, o postępie technicznym, o potędze Internetu, o kłamstwie i dochowywaniu tajemnicy, o losie dzieci w trakcie wojny, o przygodach i podróżach. Utwory są tak skonstruowane, że zmuszają do zastanowienia się nad poruszonym tematem. Pan Paweł jest też mistrzem niespodzianki literackiej i nigdy nie wiadomo, jakiego figla sprawi tym razem czytelnikowi.

Podobnie jak jego książki, nietuzinkowe było też spotkanie z młodymi łosiowskimi czytelnikami. Autor zapraszał dzieci na pogawędkę „przy herbatce”, bo jak twierdzi herbatka przy czytaniu jest niezbędna. Herbatka „podawana” jest w miniaturowych filiżankach i nalewana z miniaturowego dzbanuszka. W takiej atmosferze opowiadał o bohaterach, o ich przygodach, ale nie zdradzał zakończenia, zachęcając do sięgnięcia po książkę.

Dzieci bardzo szybko złapały kontakt z autorem, co sprzyjało nieskrępowanej rozmowie i zadawaniu mnóstwa pytań. Chłopców najbardziej interesowało to, jakiej drużynie piłkarskiej pan Paweł kibicuje. 

Była też możliwość zdobycia autografu, z czego dzieci skwapliwie skorzystały. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć pisarz obejrzał rysunki dzieci ilustrujące treść jego książek.

W spotkaniu udział wzięły dzieci z klas II, III i IV ze Szkoły Podstawowej w Łosiowie. Dziękujemy dzieciom i nauczycielom za udział i zaangażowanie, a także za przybliżenie twórczości Pawła Beręsewicza.

"Biblioteka pod Ratuszem" - spotkanie z przedszkolakami - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Biblioteka "pod gwiazdami"

Tydzień Bibliotek trwający każdego roku od 8 do 15 maja wyznacza w kalendarzu Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim moment, kiedy ma się odbyć najważniejsze z punktu widzenia bibliotekarzy z całej gminy wydarzenie pod nazwą „Biblioteka pod Ratuszem”. W tym roku dzień ten przypadł na 10 maja, kiedy to zaproszeni goście licznie i zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniach o wspólnym tytule „A w książkach cały Wszechświat…” zainspirowanych rokiem Mikołaja Kopernika.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Od początku istnienia „Biblioteki pod Ratuszem” poranne spotkania były zarezerwowane dla przedszkolaków. Tak też było tym razem – równo o godzinie 10:00 miejsca na wprost wschodniej ściany ratusza zajęła blisko osiemdziesiątka dzieci reprezentujących grupę najmłodszych użytkowników biblioteki. Przedszkolaki i ich wychowawcy byli świadkami wystąpień głównych przedstawicieli władz miasta z Burmistrzem Lewina Brzeskiego, Panem Arturem Kotarą na czele, który życzeniami skierowanymi w stronę Dyrektora Biblioteki, Pani Anny Bączkowskiej, oficjalnie otworzył dwunaste obchody „Biblioteki pod Ratuszem”. Czas pobytu małych czytelników w centrum miasta wypełniła w większości zabawa polegająca na odtworzeniu Układu Słonecznego, w którym role ciał niebieskich odegrały przedszkolaki. Poranne spotkania zakończyły życzenia złożone na ręce bibliotekarzy przez same dzieci wraz z kwiatami, laurkami i pięknymi ilustracjami.

Po południu nastąpiła wymiana pokoleń. Tym razem do „Biblioteki pod Ratuszem” zawitali dorośli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. Inspiracją do zajęć były krajobrazy, których próżno szukać w granicach Układu Słonecznego. Mowa tu o widowiskowych mgławicach – świadkach narodzin lub śmierci gwiazd. Uczestnicy podjęli się śmiałej próby zamknięcia mgławic w słoikach, do czego nie był im wcale potrzebny gwiezdny pył. Wystarczyło odrobinę waty, wody, kolorowych barwników i brokatu, aby powstały kosmiczne dzieła sztuki mogące stanowić oryginalną dekorację w roku Mikołaja Kopernika.

W obchodach „Biblioteki pod Ratuszem” nie mogło zabraknąć młodzieży szkolnej, która przybyła na Rynek wraz ze swoimi opiekunami ze Świetlicy Terapeutycznej. Uczniowie podzieleni na cztery drużyny zostali wciągnięci w rywalizację na wzór popularnego teleturnieju telewizyjnego. Dobra wiadomość dla uczestników była taka, że bardziej od ilości uzbieranych punktów za poprawne odpowiedzi liczyło się zaangażowanie i dobra zabawa, więc wszyscy gracze zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami „Zdobywców Kosmosu”. 

Około godziny 15:30 na rynek zawitali miłośnicy prac manualnych oraz uczestnicy konkursu detektywistycznego, którzy w marcu i kwietniu z sukcesem ukończyli grę „W poszukiwaniu zaginionego pierścienia”. Dzieci wykonały oryginalne modele planet zapewne z jakiegoś odległego układu gwiezdnego, po czym rozprawiły się z piniatą w kształcie meteorytu wypełnioną po brzegi słodyczami. Ostatnim punktem programu „Biblioteki pod Ratuszem” było wręczenie nagród młodym kandydatom na detektywów. 

Tuż przed godziną 17:00 plac pod ratuszem opustoszał, ale za rok na nowo stanie się miejscem miłych spotkań bibliotekarzy z przyjaciółmi i wiernymi czytelnikami Biblioteki 2. piętro.

Dyrekcja oraz pracownicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim pragną w tym miejscu serdecznie podziękować:

Przedstawicielom władz miasta, w tym

Burmistrzowi Lewina Brzeskiego - Panu Arturowi Kotarze,

Zastępcy Burmistrza - Panu Dariuszowi Struskiemu,

Przewodniczącemu Rady Miejskiej - Panu Waldemarowi Włodkowi,

Kierownikom i Urzędnikom Gminy Lewin Brzeski - Pani Beacie Hargot, Pani Urszuli Struskiej, Pani Joannie Mokrzan i Pani Ewie Bruchal

za odwiedziny i aktywny udział podczas spotkań z przedszkolakami oraz za życzenia i kwiaty;

Przedszkolakom i ich Wychowawcom za przyjęcie zaproszenia do wspólnej zabawy oraz za życzenia i upominki;

Uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej i Świetlicy Terapeutycznej za przybycie na Rynek i zaangażowanie w zabawę pod ratuszem, jak również za miłe słowo i upominki

Dyrektorowi Domu Kultury - Panu Tadeuszowi Tadli za pomoc w organizacji "Biblioteki pod Ratuszem";

Wolontariuszom z PSP w Lewinie Brzeskim za wsparcie podczas popołudniowych zajęć plastycznych.

Gra detektywistyczna - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Gra dla młodych detektywów

Od początku marca aż do końca kwietnia 2023 r. w Bibliotece 2. piętro każdy miłośnik zagadek logicznych i zabaw terenowych mógł zmierzyć się z wyzwaniem łączącym oba te elementy w grze detektywistycznej zatytułowanej „W poszukiwaniu zaginionego pierścienia”.

Czytaj więcej o grze...

Głównym celem gry było odnalezienie na terenie Biblioteki skradzionego pierścienia, ale żeby było to możliwe, należało dokładnie zapoznawać się z notatkami młodych detektywów, Lassego i Mai, przemieszczać się we właściwe miejsca w Bibliotece i rozwiązywać odnalezione zadania. Każdy kolejny sukces przybliżał graczy do punktu kulminacyjnego, czyli poznania tożsamości złodzieja i miejsca ukrycia drogocennego pierścienia.

Z gry skorzystało blisko 30 osób, wśród których największą grupę stanowili uczniowie, ale zdarzało się, że w zabawie brali udział również rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym. Gra nie należała do najłatwiejszych, dlatego części z młodych detektywów nie udało się doprowadzić sprawy do końca. Jednak ci, którzy poradzili sobie z zadaniem i pozwolili zmierzyć sobie czas, zostali zaproszeni na uroczystość rozdania nagród dla najlepszych detektywów.

Ostatecznie szesnaścioro uczestników w dniu 10 maja 2023 roku przybyło na Rynek w Lewinie Brzeskim, aby odebrać z rąk bibliotekarzy nagrody za rozwiązanie zagadki detektywistycznej. O zajętym miejscu w konkursie i tym samym o wartości nagrody decydował czas dotarcia do miejsca ukrycia pierścienia. Najlepsi spośród detektywów uporali się z wyzwaniem w czasie krótszym niż 1 godzina.

Poniżej prezentujemy laureatów konkursu w kolejności zajętych przez nich miejsc:

I miejsce zajęli:

Na II miejscu uplasowali się:

Na III miejscu znaleźli się:

Wyróżnienie wraz z nagrodami pocieszenia otrzymały:

Wszystkim młodym detektywom gratulujemy zdobytych nagród, a także wytrwałości, spostrzegawczości i umiejętności logicznego myślenia.

"Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki" - zajęcia o deszczu w grupie Sówek z PP1 - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

II tura spotkań "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki"

Dzieci w wieku przedszkolnym to najwierniejsza grupa czytelników Oddziału dla Dzieci w Bibliotece 2. piętro, ale nie tylko - jest to również grupa najchętniej uczestnicząca w organizowanych przez Bibliotekę spotkaniach promujących czytelnictwo. Na przełomie kwietnia i maja 10 grup przedszkolnych po raz drugi w tym roku szkolnym wzięło udział w zajęciach z serii „Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki”.

Czytaj więcej o zajęciach...

W pierwszej kolejności Biblioteka miała przyjemność gościć 4-latki, które otrzymały niełatwe zadanie wyobrażenia sobie, że czerwony dywan w sali gier i zabaw jest tak naprawdę kolorową łąką. Dzieci najbardziej zadziwił nietypowy mieszkaniec łąki – pszczółka, w którą na czas spotkania wcielił się robocik Lemik, aby dzieci miały możliwość zapamiętania nazw wiosennych kwiatów oraz pobawienia się ich kolorami.

Nieco starsze dzieci zostały na czas zajęć zabrane wysoko do gwiazd, które dla lepszego efektu zdobiły także sufit sali gier i zabaw. Wstępem do spotkania była lektura mądrej i zabawnej książeczki „Jak tata pokazał mi Wszechświat?”, którą dzięki wykonanym obliczeniom dzieci samodzielnie odnalazły na półce. Potem zabawa krążyła wokół gwiazdozbiorów – tych realnie występujących na nocnym niebie i tych mniej prawdziwych, bo przypominających swym kształtem literki alfabetu, które dzieci bezbłędnie odgadywały, a nawet utworzyły z nich słowo „kosmos”.

6-latki z kolei zmagały się z pewnym zjawiskiem meteorologicznym, które w dniu zajęć towarzyszyło dzieciom wyłącznie w Bibliotece – w przeciwnym razie spacer do Biblioteki byłby niemożliwy. Mowa tu o deszczu, który okazał się ciekawym materiałem do różnych zabaw. Dzieci wzięły udział w teleturnieju wiedzy o deszczu, który był wstępem do dalszych eksperymentów. Przedszkolaki tworzyły deszcz w słoikach, sprawdzały, jak zachowują się błyskawice, a także obserwowały stworzoną przez siebie tęczę. Pamiątkowe zdjęcie grupowe z parasolem udało się dzięki dekoracji wykonanej przez same dzieci, a stanowiły ją trójwymiarowe kropelki deszczu, które dzieci zabrały ze sobą na pamiątkę.

Zajęcia dziewiąte i dziesiąte odbyły się w salach przedszkolnych u najmłodszych dzieci. W czasie spotkań przedszkolaki próbowały odgadnąć, jaki jest przepis na udany dzień, a gdy z czytanej książeczki o dwóch niedźwiedziach dowiedziały się, że jest nim przytulanie, testowały różne, a w kilku przypadkach dość nietypowe techniki przytulania. Spotkanie było też okazją, by przypomnieć sobie, jakie zwierzątka oprócz niedźwiedzi żyją w lesie, a także do odśpiewania i odtańczenia misiowej piosenki.

Wszystkim grupom przedszkolnym z obu lewińskich placówek dziękujemy za piękne uczestnictwo w spotkaniach z Biblioteką i z niecierpliwością czekamy na kolejne wizyty przedszkolaków.

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, 12. zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Wiosna w kwiatach

W ostatni piątek kwietnia odbyło się drugie „wiosenne” spotkanie dla dzieci w ramach Klubu Mądrego Przedszkolaka działającego przy Bibliotece w Skorogoszczy. Tym razem tematem były wiosenne kwiaty.

Czytaj więcej o zajęciach...

Punktem wyjścia do zajęć był wiersz Marii Konopnickiej „Nasze kwiaty”. Pierwszym zadaniem dzieci było odnalezienie znanych im kwiatów w czytanym tekście. Potem należało wyszukać zdjęcia właściwych roślin, o których była mowa w wierszu. Podczas tej zabawy okazało się, że dzieci otrzymały również zdjęcia roślinek, których nie potrafią nazwać np. sasanki i niezapominajki. 

Rozmawialiśmy też o drzewach, które przecież pięknie zakwitają, a ich delikatne kwiaty przeplatane ze świeżą zielenią liści zawsze robią wrażenie. Za oknem biblioteki rośnie stara magnolia, która właśnie obsypała się różowym kwieciem. Przedszkolaki podziwiały drzewo z okna, obserwowały kolory kwiatów i liści, kształt pnia, konarów i gałęzi. A wszystko po to, by chwilę później próbować namalować własną magnolię. Do tego celu użyliśmy farb akrylowych, pędzli, gąbek i patyczków higienicznych. Połączenie świeżej zieleni, różu i bieli utworzyło pastelowy mix całkiem dobrze naśladujący matkę naturę.

Spotkania w Bibliotece z uczniami ze SP w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Poczet psujów łosiowskich

W dniach 18 i 19 kwietnia uczniowie z klas II, III, i IV z Łosiowa zaproszeni do Biblioteki Publicznej i Szkolnej mieli okazję zapoznać się z książką „Poczet psujów polskich” Pawła Beręsewicza.

Czytaj więcej o spotkaniach...

Książka ta w bardzo humorystyczny i ciekawy sposób opowiada o postępie cywilizacji i o tym, jak prawdziwe jest przysłowie: „Niedaleko pada jabłko od jabłoni”. W każdym z rozdziałów poznajemy innego bohatera, który w przewrotny sposób wykorzystuje nowinki techniczne. Poszczególni bohaterowie są dziećmi i są ze sobą spokrewnieni, bo jest to wnuk, tata, dziadek, pradziadek, prapradziadek, praprapradziadek i tak aż dochodzimy do praprapraprapradziadka, który urodził się w roku 1833.

Autor świetnie pokazuje obraz świata współczesnego dla każdego z chłopców, opisuje to, jak wówczas dzieci spędzały wolny czas, jakie miały obowiązki i jakie kary ich czekały za nieodpowiednie zachowanie. Uczniowie mieli też niepowtarzalną okazję dotknięcia i pobawienia się eksponatami starych urządzeń udostępnionymi przez Panią Monikę Szczypior z Izby Historycznej Pałacu w Łosiowie, za co serdecznie dziękujemy. 

Zdjęcia z zajęć można zobaczyć w galerii.

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, jedenaste zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Ogródek na parapecie

Choć wiosna w tym roku bardzo się spóźnia, to przedszkolaki należące do Klubu Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy bawiły się w ogrodników tworząc własne wiosenne ogródki na parapecie.

Czytaj więcej o zajęciach...

Uprawa roślin to zajęcie wymagające sporej wiedzy. Na początek należało się zastanowić, jakie warunki muszą być spełnione, by roślinki miały szansę rozwinąć się – odpowiednie podłoże, woda, słońce. Na podstawie rozsypanki obrazkowej dzieci określiły kolejność wykonywanych czynności przy sadzeniu roślin. Potem przyjrzały się nasionom, z których jedne były maleńkie, a inne całkiem duże. 

Gdy już wszystko w teorii zostało powiedziane, przyszedł czas na działanie praktyczne. I tak pierwsze zostały posiane nasionka rzeżuchy i rzodkiewki, które szybko wschodzą. Później przygotowane zostały słoiczki z wodą, na których przedszkolaki umieściły gazę, by położyć na niej ziarenka fasoli. Taka forma uprawy  jest bardzo ciekawa, bo pozwala dziecku na obserwację wszystkich etapów rozwoju rośliny. W następnej kolejności dzieci przygotowały doniczki z ziemią, do której wsadziły cebulę dymkę. Tu należało bardzo uważać, by cebulkę posadzić w dobrym kierunku. A na koniec uczestnicy zajęć nauczyli się, jak przygotować sadzonki wierzchołkowe z kalanchoe, by rozmnożyć roślinkę. W taki oto sposób po zajęciach dzieci zabrały do domu całkiem spory ogródek.

Spotkanie z Trenerem Jackiem Chochorowskim w Bibliotece w Skorogoszczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Spotkanie z Trenerem Jackiem Chochorowskim

30 marca 2023 r. w Bibliotece w Skorogoszczy mieliśmy przyjemność gościć pana Jacka Chochorowskiego, wielokrotnego reprezentanta Polski w dziesięcioboju, medalistę i jednocześnie trenera.

Czytaj więcej o spotkaniu...

Spotkanie było przeznaczone dla uczniów klasy siódmej i ósmej PSP w Skorogoszczy. Podczas spotkania trwającego ponad dwie i pół godziny uczniowie poznali drogę pana Jacka do sukcesu, jego bliższe i dalsze cele, marzenia. Sportowiec mówił również o motywacji, wykorzystywaniu własnego potencjału, budowaniu wiary we własne możliwości, o szukaniu bodźców, pracy mentalnej i konsekwencjach naszych wyborów. Opowiedział również co nieco o sportowej kuchni (dosłownie i w przenośni), zdrowym stylu życia i rozwijaniu pasji. Okazało się, że do osiągnięcia sukcesu, nie tylko sportowego, trzeba podobnych działań, a niemożliwe nie istnieje. Bo jak mawia Jacek Chochorowski: „Czy da się przenieść górę? Tak! Ale tylko kamień po kamieniu i wymaga to wytrwałości i czasu.”

Bardzo dziękujemy panu Jackowi za inspirujące spotkanie i życzymy dalszych sukcesów!

Warsztaty świąteczne w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Futurystyczne pisanki

W ostatni marcowy wtorek w Bibliotece w Łosiowie odbyły się warsztaty plastyczne dotyczące Wielkanocy - tworzenie futurystycznego obrazu pisanki.

Czytaj więcej o warsztatach...

Dziewczynki wykorzystały do tego taśmę malarską i przy jej pomocy podzieliły jajko na wielorakie figury geometryczne, które potem malowały pastelami. W efekcie powstały różnobarwne, nowoczesne pisanki.

W drugiej części zajęć przygotowałyśmy materiały do stworzenia pracy przestrzennej 3D. Uczestniczki z zapałem szlifowały i malowały lakierem drewno, które będziemy wykorzystywać na kolejnych zajęciach. Okazało się, że tzw. „męskie” prace wcale nie są takie straszne.

Relację foto z zajęć można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, dziesiąte zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Lecimy w kosmos

Od kilku miesięcy w Bibliotece w Skorogoszczy odbywają się piątkowe spotkania dla przedszkolaków zapisanych do Klubu Mądrego Przedszkolaka. Ostatnie z nich było już drugim o tematyce związanej z kosmosem.

Czytaj więcej o zajęciach...

Tym razem zaplanowano tylko dwa punkty zajęć. Po pierwsze – przypomnienie odkrycia i  postaci Mikołaja Kopernika, po drugie – wykonanie rakiety kosmicznej, dzięki której każdy może poczuć się jak prawdziwy astronauta. Zadanie było trudne i wymagało pomocy dorosłych, ale za to jaka była frajda, i jaki efekt końcowy! Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

Warsztaty mydlarskie w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Warsztaty mydlarskie dla dorosłych w Łosiowie

21 marca 2023 r., w pierwszy dzień wiosny, Biblioteka w Łosiowie zorganizowała warsztaty mydlarskie dla pań z Klubu Seniora. Zajęcia przygotowała i poprowadziła pani Ania ze Stowarzyszenia „W ogrodzie Viadrusa” z Oldrzyszowic.

Czytaj więcej o warsztatach...

Uczestniczki warsztatów z zapałem i zaangażowaniem, ale też z pewną dozą nieśmiałości, zabrały się za tworzenie autorskich mydełek. Eksperymentowały z kolorami, zapachami i przeróżnymi dodatkami do mydełek. Małe dzieła sztuki zostały z pieczołowitością zapakowane i zabrane do domu, by można było cieszyć oko i pozostałe zmysły.

Proces twórczy można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

Warsztaty mydlarskie w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Wiosna w Bibliotece w Łosiowie

Po długiej, mało śnieżnej zimie nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Najbardziej niezwykła pora roku, kiedy cała przyroda budzi się do życia, drzewa i krzewy zaczynają kwitnąć, pojawiają się wiosenne kwiaty, zwierzęta wychodzą ze swoich zimowych legowisk i powracają ptaki z ciepłych krajów.

Czytaj więcej o warsztatach...

Dzieci na warsztatach plastycznych w Łosiowie pokusiły się o przedstawienie wiosny jako kobiety, która rozsiewa wokół siebie kwiaty i motyle. Praca była mozolna i wymagała sporo precyzji i dokładności, ale efekty są imponujące. Można je podziwiać na załączonych zdjęciach.

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, dziewiąte zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka - Żyjemy w kosmosie

Ziemia, Słońce i gwiazdy to bohaterowie, o których była mowa w czasie ostatniego spotkania w ramach Klubu Mądrego Przedszkolaka działającego w Bibliotece w Skorogoszczy.

Czytaj więcej o zajęciach...

Dzieci usłyszały kim był i co odkrył Mikołaj Kopernik. Dzięki modelowi obrazującemu relację Słońca i Ziemi przedszkolaki dowiedziały się, jak to się dzieje, że raz jest noc, a raz dzień. W książce „Niebo na dłoni” E. Pitticha, której ilustracje oglądano na zajęciach, zamieszczono zdjęcia przestrzeni kosmicznej, jej barw i ogromnej ilości gwiazd. Z niej dzieciaki dowiedziały się, jakie kolory ma kosmos. I to ułatwiło wykonanie pracy plastycznej, którą jak zawsze tworzyliśmy na końcu spotkania. Tym razem użyliśmy waty, wody i sporej ilości świecących dodatków, które upychaliśmy w słoiczkach. Taką bazę zabarwialiśmy kosmicznymi kolorami za pomocą pipetek, by w efekcie powstały nowe przestrzenie kosmiczne pełne gwiazdozbiorów i galaktyk.

Zajęcia dla przedszkolaków w Bibliotece w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Dinozaury w Bibliotece w Łosiowie

W pierwszych dniach marca Bibliotekę w Łosiowie odwiedziły przedszkolaki ze wszystkich grup przedszkolnych, gdzie spotkały się z dinozaurami.

Czytaj więcej o zajęciach...

Dzieci poznały zarówno podstawowe informacje o tych prehistorycznych gadach, jak i ciekawostki na ich temat. Dowiedziały się, który dinozaur był najinteligentniejszy, największy, najgłośniejszy lub najszybszy. Zapoznały się również z nowymi dla nich nazwami, ale trzeba przyznać, że niektóre przedszkolaki okazały się prawdziwymi ekspertami i miłośnikami dinozaurów.

Dzieci miały możliwość zabawy w paleontologa - szukały kości dinozaurów w przygotowanym do tego stanowisku z piaskiem. Zadanie polegało nie tylko na odnalezieniu szczątków, ale także na prawidłowym umiejscowieniu ich w szkielecie dinozaura. Na koniec dzieci zastanawiały się, dlaczego wyginęły dinozaury i czy obecnie niektórym gatunkom też nie grozi wyginięcie. Wspólnie z przedszkolakami przypomnieliśmy sobie, jak na swój dziecięcy sposób możemy dbać o środowisko, aby jak najdłużej cieszyć się z jego zasobów i piękna otaczającego nas świata.

Relację z zajęć prezentujemy na załączonych zdjęciach.

Zimowa wycieczka do Opola - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Pożegnanie ferii zimowych

Na pożegnanie ferii zimowych Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim zorganizowała piątkową wycieczkę do Opola dla uczniów szkoły podstawowej.

Czytaj więcej o wycieczce...

Głównym punktem programu wycieczki był seans filmowy w kinie Helios. Jednak w drodze do centrum handlowego opiekunowie pokierowali wycieczkowiczów do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Dzięki tej wizycie dzieci miały możliwość przekonać się, jak wygląda i funkcjonuje duża i nowoczesna biblioteka.

Po dotarciu do wyczekiwanego przez wszystkich kina, dzieci zaopatrzyły się w zapasy popcornu, by umilić sobie półtoragodzinny pobyt na sali kinowej, gdzie obejrzały film z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Wraz z młodymi detektywami, znanymi przede wszystkim z popularnych książek dla młodzieży, uczestnicy wycieczki próbowali rozwikłać tajemnicę tożsamości złodzieja o groźnym pseudonimie "Skorpion".

Przekąski pochłonięte w czasie seansu nie zabiły bynajmniej apetytu dzieci, stąd wielką frajdę sprawił im pobyt w ulubionych restauracjach szybkiej obsługi. W drodze na stację kolejową dzieci nie potrafiły się również oprzeć kuszącej ofercie fabryki ze słodyczami, więc dla większości uczestników to właśnie słodkie zakupy były ostatnim punktem wycieczki do Opola.

Kolejne wyjazdy organizowane przez Bibliotekę odbędą się latem, do uczestnictwa w których już dzisiaj zachęcamy, a tymczasem wszystkim uczniom życzymy udanego powrotu do szkoły. 

Kreatywne ferie w Skorogoszczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Kreatywne ferie w Skorogoszczy

Organizacja zajęć dla dzieci w czasie ferii zimowych jest stałym punktem pracy Biblioteki w Skorogoszczy. W tym roku Biblioteka przygotowała ofertę dla uczniów szkoły podstawowej.

Czytaj więcej o feriach...

W czasie sześciu spotkań uczestnicy pracowali doskonaląc wcześniej znane techniki plastyczne oraz ucząc się nowych umiejętności. Wszystkie prace wymagały kreatywności, precyzji i skupienia uwagi. Podczas sześciu spotkań w bibliotece wykonano składanki papierowe origami, bransoletki z muliny, podkładki pod kubek ozdobione metodą decoupage. Jednym z trudniejszych zajęć było malowanie porcelany, które wymagało niezwykłej dokładności. Ale okazało się, że nie taki diabeł straszny i po pierwszych trudnościach spod dziecięcych dłoni wyszły udekorowane kubeczki i talerzyki. Wiele radości sprawiło samodzielne wykonanie lampionów z użyciem specjalnych farb do malowania szkła. Te klimatyczne ozdoby będą pamiątką po feriach spędzonych z Biblioteką.

Podczas jednego ze spotkań gościliśmy instruktorkę ze Stowarzyszenia „W ogrodzie Viadrusa” z Oldrzyszowic, panią Anię, która przeprowadziła warsztaty z robienia mydełek. Produkcja mydełek szła nad wyraz sprawnie, a mnogość barw, zapachów i najróżniejsze kształty mogły przyprawić o zawrót głowy. Bardzo dziękujemy!

Ferie z Biblioteką w Przeczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Ferie z Biblioteką w Przeczy zakończone

W czasie ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Przeczy zorganizowała warsztaty dla uczniów. Podczas czterech spotkań uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w różnych technikach plastycznych. 

Czytaj więcej o feriach...

Pierwszym wyzwaniem było origami. Dzieci wykonały koperty, biedronki i tak zwane „piekło-niebo”. Okazało się, że pochodząca z Japonii sztuka składania papieru spodobała się również naszym czytelnikom.

Kolejnego dnia w Bibliotece wykonano zakładki do książek wykorzystując technikę decoupage. Przyznać trzeba, że było to spore wyzwanie, szczególnie dla najmłodszych. Ale jak się okazało, wszyscy świetnie sobie poradzili i zabrali do domu własnoręcznie ozdobione zakładki.

Na trzecim spotkaniu pobawiliśmy się trochę w jubilerów. I choć drogocenne kruszce i szlachetne kamienie zastąpiły koraliki i mulina, to zabawa była przednia. Dwugodzinna praca zaowocowała kilkoma bransoletkami, a każda z nich była oryginalna i cieszyła oko twórców.

Na ostatnich zajęciach wykonaliśmy po dwa lampiony – każdy innym sposobem. Pierwszy lampion został wyklejony z zewnątrz gładką bibułką pociętą na prostokąty. Drugi został ozdobiony z wykorzystaniem techniki zdobienia szkła. Tak wykonane lampiony dają niezwykły efekt i tworzą niepowtarzalny, ciepły nastrój.

Mamy nadzieję, że wykonane przedmioty będą miłą pamiątką po feriach, częściowo spędzonych z Biblioteką.

Zajęcia dla przedszkolaków prowadzone przez wolontariuszy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Wolontariusze przedszkolakom

Tegoroczne ferie w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim okazały się czasem wzmożonej aktywności wolontariuszy. Tym razem wyjątkowo to nie Biblioteka, a uczniowie starszych klas szkoły podstawowej przygotowali coś ciekawego dla najmłodszych czytelników, czyli przedszkolaków.

Czytaj więcej o zajęciach...

Młodzi ludzie w czasie wolnym od zajęć szkolnych znaleźli chwilkę, by opracować i poprowadzić zajęcia z pięcio- i sześciolatkami z przedszkoli publicznych w Lewinie Brzeskim. Tematem dwóch spotkań, które odbyły się w sali gier i zabaw, była woda. Wszystkie aktywności, w które wolontariusze angażowali dzieci, miały mniejszy bądź większy związek z tą, zdawałoby się, nudną substancją.  Zajęcia udowodniły, że wcale tak nie jest. Jak się okazało woda  to szeroki temat do pogadanki z dziećmi, ciekawy motyw w czytanym opowiadaniu, świetny materiał do przeprowadzania eksperymentów naukowych, a nawet źródło energicznej zabawy ruchowej. A gdy całości dopełnia zaangażowanie uczniów jako prowadzących, to mamy przepis na ciekawe, odbiegające od rutyny zajęcia.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim serdecznie dziękuje wolontariuszom: Zosi, Hani, Martynie, Natalce, Weronice, Magdzie, Krzysiowi, Leonowi, Bartkowi, Rafałowi i Damianowi za wzięcie udziału w projekcie i wzorowe wypełnienie przydzielonych zadań.

Po zajęciach wolontariusze dzielili się swoimi wrażeniami, stąd wiemy, że doceniają możliwość sprawdzenia się w pracy z przedszkolakami. Ich zdaniem, jest to bardzo wdzięczna grupa, dla której warto mnożyć pomysły oraz poświęcać swoje umiejętności i czas.

Warsztaty mydlarskie w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Mydełka-cudeńka

20.02.2023 w Bibliotece w Łosiowie odbyły się warsztaty mydlarskie zorganizowane przez Stowarzyszenie „W ogrodzie Viadrusa” z Oldrzyszowic. 

Czytaj więcej o warsztatach...

Dzieci puściły wodze fantazji i wykonały ogrom mydełek w różnych kształtach, kolorach i zapachach. Naocznie przekonały się, jak z podstawowych kolorów stworzyć cały wachlarz różnych odcieni kolorów pochodnych. Miały  również możliwość eksperymentowania z dodatkami do mydła: brokatem, kawą i gąbką, dzięki czemu wykonane mydełka-cudeńka można wykorzystać nie tylko do mycia, ale także do pielęgnacji ciała. Efekty pracy można  podziwiać na załączonych zdjęciach.

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, ósme zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka - Zima, zima

Kolejne spotkanie w ramach Klubu Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy za nami. Tym razem naszą bohaterką była zima. Ostatnimi czasy zima bywa naszym gościem tylko przez chwilę, więc należało sobie przypomnieć, jak wygląda ośnieżony świat, jakie sporty można uprawiać zimą, w jaki sposób można się bawić. 

Czytaj więcej o zajęciach...

Do tego celu posłużyła nam gra pamięciowa specjalnie przygotowana na potrzeby zajęć. A że zimowe pejzaże wszystkim się podobają, to postanowiliśmy sobie namalować zimę. Posłużyliśmy się nietypowymi narzędziami plastycznymi: gąbkami, palcami, a nawet patyczkami higienicznymi. Farbę zastąpiła biała pasta do zębów. I tyle wystarczyło, by powstały fantastyczne zimowe obrazy. Na koniec zajęć dzieci jeszcze trochę pobrykały w kąciku dla dzieci, udając, że skaczą po lodowej krze.

Warsztaty plastyczne w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Lampiony

Styczeń to czas kiedy światła słonecznego dociera do nas bardzo mało i cierpimy na jego deficyt. Uczestnicy warsztatów plastycznych w Łosiowie postanowili temu zaradzić tworząc kolorowe lampiony, które przez swoje barwy i blask świec dają poczucie ciepła i tworzą wyjątkową atmosferę.

Czytaj więcej o zajęciach...

Uczestnicy oklejali słoiczki kolorowymi bibułami, ozdobnymi gwiazdkami, kropeczkami, sznureczkami z bibuły, w efekcie czego powstały najrozmaitsze małe artystyczne dzieła. Po zakończonej pracy dzieci w nagrodę wysłuchały opowiadań z książki Pawła Beręsewicza „Czemu tata siedzi w garnku”. Mamy nadzieję, że czytanie i słuchanie książek stanie się tradycją na zajęciach w Bibliotece w Łosiowie.

Fotorelację z zajęć można zobaczyć TUTAJ.

Warsztaty plastyczne w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Modernistyczne krajobrazy zimowe

31.01.2023 r., w mało zimowy, pochmurny i szary dzień, dzieci z warsztatów plastycznych w Łosiowie miały za zadanie stworzyć modernistyczny obraz zimy z wykorzystaniem starych gazet i płatków kosmetycznych. 

Czytaj więcej o zajęciach...

Powstały bardzo ciekawe prace przedstawiające zarówno zimę na wsi jak i w mieście. Niestety są to krajobrazy marzeń, bo jak powiedziały dzieci, zima kojarzy im się głównie z szarugą i błotem.

Na „deser” uczniowie spróbowali trudnej sztuki origami. Wykonywali papierowy kubek, który natychmiast został przetestowany - można się było napić z niego wody. Będziemy w dalszym ciągu podnosić swoje umiejętności i próbować różnych technik plastycznych na naszych wtorkowych spotkaniach.

Odnowiona Biblioteka w Przeczy już otwarta dla użytkowników

Biblioteka w Przeczy już otwarta

Mamy przyjemność poinformować, że Biblioteka Publiczna w Przeczy wznawia działanie po remoncie. Zapraszamy czytelników od 1 lutego 2023 r. w środy i w czwartki w godzinach 12:30-18:00.

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, siódme zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka - Teatr cieni

W piątek, 27 stycznia 2023 r., po raz kolejny Bibliotekę w Skorogoszczy odwiedziły przedszkolaki będące członkami Klubu Mądrego Przedszkolaka. Temat spotkania nawiązywał do wcześniejszych zajęć, których bohaterem było światło. A że nieodłącznym towarzyszem świata jest cień, to postanowiliśmy nieco bliżej go poznać.

Czytaj więcej o zajęciach...

Do lepszego zrozumienia istoty cienia podczas zajęć wykorzystano różne narzędzia: bajkę „Świniopas” H.Ch. Andersena przedstawioną w postaci teatrzyku cieni, opowiadanie „O upartym kotku” I. Biełyszka oraz wycięte z papieru sylwetki bohaterów opowiadania. Zadaniem tego dnia była próba stworzenia własnego teatru cieni. By tego dokonać wystarczył nam kawałek ściany, dobre źródło światła i przygotowane wcześniej postacie. Każdy z uczestników zajęć mógł spróbować swoich sił w tworzeniu przedstawienia. Zadanie jednak nie było takie łatwe, bo choć dzieci przedstawiały tylko króciutkie scenki, to trzeba było przełamać nieśmiałość i tremę oraz uruchomić wyobraźnię. Na zakończenie spotkania powstały piękne ilustracje do opowiadania o kotku przedstawiające ulubionego bohatera.

Warsztaty plastyczne w Bibliotece w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Przygotowania do karnawału w Bibliotece w Łosiowie

Styczeń to tradycyjnie czas zabawy i karnawału. A karnawał nieodzownie kojarzy się z balem. Postanowiliśmy przygotować się na tę imprezę i stworzyć maski karnawałowe, które dodają trochę tajemniczości i baśniowości do codziennego życia.

Czytaj więcej o zajęciach...

Dzieci wybierały kształty, wycinały je z kartonu, ozdabiały cekinami, gwiazdkami, zasuszonymi kwiatami, a na koniec pozłacały brokatem. W efekcie powstały różnorakie, bardzo kolorowe i błyszczące maski, które mogą posłużyć dzieciom do kamuflażu na najbliższym balu.

Na warsztaty zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Łosiowie w każdy wtorek o godz. 15.30.

Warsztaty plastyczne w Bibliotece w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Dla Babci i Dziadka

Babcia i dziadek to dwa słowa, które zawierają w sobie miłość, cierpliwość, przytulenie, ciepło, zrozumienie i czas poświęcony wnukom. By wyrazić swoją wdzięczność uczestnicy warsztatów plastycznych w Bibliotece w Łosiowie wykorzystali aż dwa spotkania w jednym tygodniu na wykonanie upominku dla dziadków.

Czytaj więcej o zajęciach...

Dzieci postanowiły stworzyć kompozycję składającą się z kwiatów własnoręcznie wykonanych z bibuły w połączeniu z zasuszonym zatrwianem. Wymagało to wiele cierpliwości, sprytu, dokładności i wyczucia estetyki w dobieraniu kolorów. W efekcie powstały różnobarwne bukiety, które wnuki wręczyli seniorom w dniu ich święta. Efekty pracy można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Uroczyste rozdanie nagród w konkursie świątecznym - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Czekali na święta, doczekali się nagród

Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia - szczególnie dzieciom - potrafi się ciągnąć w nieskończoność. Biblioteczny Kalendarz Adwentowy stworzony z myślą o młodych czytelnikach przez MiGBP w Lewinie Brzeskim sprawił, że zwyczajne odliczanie dni do świąt stało się prawdziwym wyzwaniem.

Czytaj więcej o konkursie...

Wszystko rozpoczęło się 1 grudnia 2022 r., kiedy to pierwsze pudełko kalendarza adwentowego ujawniło swoją zawartość przed tymi, którzy postanowili oczekiwać na nadejście gwiazdki w nieszablonowy sposób. Udział w zabawie oznaczał dla dzieci codzienne odwiedziny w Bibliotece i zmaganie się z zadaniami ukrytymi w małych "prezencikach", które składały się na kalendarz będący jednocześnie ozdobą świąteczną w głównej wypożyczalni. Zadania, jak później wyznały dzieci, wcale nie były trudne, o czym świadczyć może chociażby fakt, że maksymalną liczbę punktów zdobyło aż 6 uczestników.

O swoich wynikach i zajętych miejscach w konkursie dzieci dowiedziały się podczas uroczystego rozdania nagród, które odbyło się 14 stycznia 2023 r. w sali gier i zabaw Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim. Zanim jednak nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników, dzieci wzięły udział w zabawie nawiązującej swoją treścią do kalendarza, który służy nie tylko do zaznaczania ważnych wydarzeń, ale również jest swoistym tłem dla upływających dni, tygodni, miesięcy i... pór roku. Te ostatnie były inspiracją zarówno do zabaw ruchowych, jak i do stworzenia wspólnego projektu mającego zachęcać małych czytelników do sięgania po książki przez cały rok kalendarzowy. Tak powstał plakat "Okrągły rok z książką", w którego centrum znalazły się przelane na papier wyobrażenia dzieci o poszczególnych porach roku.

Najważniejszym punktem wieczoru był jednak moment ogłoszenia wyników. Wszystkie dzieci za pełne zaangażowanie w świąteczne odliczanie otrzymały nagrody - karty upominkowe Empik, których nominały uzależnione były od ilości zdobytych punktów. Jak już zostało to wcześniej wspomniane, maksymalną liczbę punktów i tym samym I miejsce w konkursie zdobyło 6 uczestników: Lena Zimerman, Zofia Nesterów, Lena Hadryś, Adam Słota, Leon Dacków i Sebastian Kruk. II miejsce zajęły: Wiktoria Jarzębska, Laura Bielecka, Paulina Głodek i Anna Antkowiak. Trzecią nagrodę odebrały Anna Lis i Zofia Kowal. Natomiast bon dla osoby wyróżnionej otrzymała Zofia Sąsiadek.

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy wygranych, dziękujemy za udział w konkursie i życzymy samych dobrych dni w kalendarzu na 2023 rok.

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, szóste zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Światło

13 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Mądrego Przedszkolaka. Tym razem mówiliśmy o świetle.

Czytaj więcej o spotkaniu...

Podczas zajęć dzieci obserwowały jak wygląda świat o zmierzchu, a jak przy zapalonym świetle, zastanawiały się kiedy i w jakich okolicznościach jest nam światło potrzebne, co jest jego źródłem i jaki kolor ma światło, które na co dzień widzimy. Proste doświadczenie pozwoliło zaobserwować, co stanie się z białym światłem, gdy jego strumień zostanie skierowany na płytę CD. Białe światło odbite od zwykłej płyty CD rozszczepia się na różne barwy. Dzieje się tak, ponieważ na płycie CD nacięta jest tak duża liczba rowków i o tak małej szerokości, że zobaczenie ich gołym okiem jest niemożliwe. Światło na rowkach ugina się dając efekt tęczy. Innymi doświadczeniami była obserwacja podświetlonych dłoni, kurzego jajka oraz teatrzyk cieni. Spotkanie zamknęły zajęcia plastyczne, na których powstały kolorowe lampiony dające przyjemne, stonowane światło.

Warsztaty plastyczne w Łosiowie - rozwiń "Czytaj więcej...", by móc obejrzeć fotorelacje z zajęć 

Woskowe i koralikowe warsztaty plastyczne

Cotygodniowe zajęcia w Bibliotece w Łosiowie dla miłośników prac plastycznych ciągle trwają. Co tym razem "zmalowali" uczestnicy warsztatów?

Czytaj więcej o warsztatach...

W dniu 3 stycznia 2023 r. zadaniem dzieci było przypomnieć sobie, jak wygląda prawdziwa śnieżna, mroźna zima i przedstawić ją na rysunku. Dzieci testowały nową dla siebie technikę rysowania woskiem/świecą, a potem pokrywania tego farbą akrylową lub plakatową. Coś, co z pozoru wygląda na błahe i banalne, okazuje się dość wymagające. Po wykonaniu tego zadania uczestnicy puścili wodze fantazji i wykorzystali farby do tworzenia własnych projektów najróżniejszymi sposobami i narzędziami. Efekty pracy można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

10 stycznia 2023 r. w Bibliotece w Łosiowie w ramach warsztatów dzieci ćwiczyły precyzję, dokładność, cierpliwość i ostrożność tworząc kompozycje z plastikowych koralików. Nie lada wyzwaniem było przeniesienie gotowego obrazka za miejsce, gdzie misterny rezultat pracy należało utrwalić ogrzewając je żelazkiem. Powstały kolorowe małe dzieła, które każde dziecko wykorzysta w najlepszy dla siebie sposób. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

 Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do uczestniczenia w zajęciach w każdy wtorek o godz. 15:30.