2021 rok w bibliotece

WYDARZENIA W ROKU 2021

Zaczytane przedszkolaki

Mamy przyjemność pogratulować Olusiowi, Leonowi i Adasiowi, którzy ukończyli projekt "Mała książka - wielki człowiek" i odebrali imienne dyplomy z nagrodami niespodziankami. Olek z kolei dopiero rozpoczął swoją drogę do stania się "wielkim człowiekiem", odebrał wyprawkę przedszkolaka i mamy nadzieję, że w niedługim czasie uzbiera 10 kolorowych naklejek, które pozwolą mu dołączyć do szczęśliwego grona posiadaczy Dyplomu Małego Czytelnika.

Dzieciaki czytają i wygrywają

Karolina i Maksymilian to kolejni uczniowie, którzy udowodnili, że czytanie książek może przynieść podwójną korzyść. Regularne odwiedziny w bibliotece wyrabiają w nich ważny nawyk obcowania ze słowem pisanym, a jako uczestnicy konkursu "Pożeracze powieści wszelkiej treści" odebrali gwarantowane nagrody rzeczowe za ukończone ścieżki.

Świąteczne wydanie Świata Literatury bez Cenzury

"Opowieść wigilijną" zna chyba każdy dorosły i każde dziecko. Wydawałoby się, że tak poruszającą i pouczającą historię może napisać wyłącznie człowiek o wyczulonym na ludzką krzywdę sercu. Ale czy Karol Dickens rzeczywiście taki był? W czwartym odcinku serii "Świat Literatury bez Cenzury" bibliotekarka ze Skorogoszczy podjęła próbę udzielenia odpowiedzi na to pytanie.

Kliknij w wybrany dzień Kalendarza Adwentowego, aby sprawdzić polecany tytuł

Odliczaliśmy dni do Świąt Bożego Narodzenia 

Długie zimowe wieczory może umilić ciekawa lektura. Tym, którzy mieli wątpliwości, po jaką książkę sięgnąć podczas świątecznego oczekiwania, bibliotekarze polecali powieści dla dorosłych, opowiadania dla dzieci, a nawet pozycje z literatury popularnej. Sprawdź, jakie świąteczne tytuły znalazły się w bibliotecznym Kalendarzu Adwentowym.

Przedświąteczne spotkanie z przedszkolakami w Przeczy

16 grudnia 2021 r. w Publicznym Przedszkolu w Przeczy odbyło się przedświąteczne spotkanie z książką. Podczas wizyty bibliotekarki z miejscowej biblioteki było bardzo wesoło.

Czytaj więcej o spotkaniu w przedszkolu...

Dzieci wysłuchały jednego z opowiadań Astrid Lindgren pt.: „Boże Narodzenie w Bullerbyn”, które było pretekstem do rozmów o świętach, dziecięcych obowiązkach i uczuciach, jakie towarzyszą im w tym czasie. Raczej nie było zdziwienia, gdy okazało się, że maluchy najbardziej czekają na pieczenie pierniczków, choinkę i prezenty. Było więc dla nich miłą niespodzianką, że po pogaduszkach zostały zaproszone do ozdabiania świątecznych pierniczków. Oczywiście okazało się, że jest spora grupa łasuchów i słodkie ozdoby zamiast na ciasteczka trafiały do buzi. 

W ramach podziękowania za spotkanie przedszkolaki zaprezentowały świąteczny taniec przygotowany na bożonarodzeniowe przedstawienie. Na zakończenie wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia.

Nowi mali czytelnicy Biblioteki

Do grona zaczytanych przedszkolaków, którzy biorą udział w projekcie "Mała książka - wielki człowiek", przyłączyli się Ksawier i Karol. Serdecznie witamy nowych czytelników Oddziału dla Dzieci w Lewinie Brzeskim i życzymy zacięcia w odkrywaniu tajemniczych zakątków dziecięcej literatury.

Przedszkolaki zachęcają do czytania

Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim wzięła udział w konkursie Instytutu Książki na najlepszą akcję czytelniczą promującą kampanię „Mała książka – wielki człowiek”.  

#wielkiczlowiekwbibliotece

Czytaj więcej o materiale konkursowym...

Na potrzeby konkursu bibliotekarze przygotowali film, w którym o bibliotece, czytaniu i samym projekcie opowiadali odbiorcy tej ogólnopolskiej akcji, czyli dzieci w wieku przedszkolnym. Mali aktorzy przybyli do Biblioteki z Przedszkoli Publicznych w Lewinie Brzeskim i wzorowo wywiązali się ze swojego zadania. Pragniemy w tym miejscu podziękować Dzieciom, Dyrektorom placówek przedszkolnych, Wychowawcom i Rodzicom za pomoc w przygotowaniu materiału filmowego. Mimo tego, że powstały film nie został nagrodzony, to stał się w naszej ocenie świetnym materiałem promującym projekt w naszej gminie. Wierzymy, że dzięki zaangażowaniu samych dzieci, kampania będzie się cieszyła jeszcze większym zainteresowaniem.

Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece w Lewinie Brzeskim (kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie)

Święto pluszowych misiów

25 listopada jest dniem, w którym miłośnicy pluszowych misiów mogą świętować jubileusz powstania tej sympatycznej zabawki. W roku 2021 w Bibliotece w Lewinie Brzeskim przez cały Dzień Pluszowego Misia na bibliotecznej ladzie gościły misie różnej maści i rozmiarów. 

Czytaj więcej o Dniu Pluszowego Misia...

Najbardziej znany spośród sympatycznych niedźwiadków, czyli Kubuś Puchatek, częstował wszystkich odwiedzających słodkościami ze swojego słoika po miodku. Niektóre dzieci, zgodnie z zapowiedzianą akcją na Facebooku Biblioteki, przyszły ze swoimi ulubionymi pluszakami i pozowały do zdjęć, które można zobaczyć w fotorelacji. W Oddziale dla Dzieci czekały też na najmłodszych wybrane książeczki z misiami w roli głównej, wśród których nie zabrakło tych najpopularniejszych, czyli Misia Paddingtona, Misia Uszatka, nudzimisiów i Misia Tulisia. Oczywiście po misiowe książeczki zapraszamy najmłodszych czytelników przez cały rok.

W kolejce po tytuł Wielkiego Człowieka

Ignaś, Pola i Amelka, przedszkolaki z Lewina Brzeskiego, dołączyli do swoich rówieśników, którzy odwiedzają bibliotekę, bo wiedzą, że czytanie "niepozornych" książek może w przyszłości zaowocować wielkimi sukcesami, a do tego jest fantastyczną przygodą. Z radością witamy nowych uczestników projektu "Mała książka - wielki człowiek" i nie wątpimy, że niebawem będziemy mogli wręczyć im dyplomy Wielkiego Człowieka.

Spotkanie o Stanisławie Lemie dla uczniów klas 1-3 (kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie)

Gwiezdne podróże pana Lema

Rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema. W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim świętowanie tego faktu przybierało różne formy.

Czytaj więcej o spotkaniach o Lemie dla uczniów...

Od połowy września 2021 roku w czytelni Biblioteki można było oglądać wystawę okolicznościową "Lem" od NCK powstałą na cześć patrona roku 2021. Oprócz tego przez cały listopad w Bibliotece w Lewinie Brzeskim odbywały się spotkania dla uczniów szkoły podstawowej, których tematykę dyktowała twórczość autora.

Klasa piąta odwiedziła Bibliotekę jako pierwsza i w czasie zajęć pn. "Roboty pana Lema" poznała kilka ciekawostek z biografii pisarza i mogła się przekonać, jak niezwykłe są roboty wymyślone przez Stanisława Lema, a zilustrowane przez Daniela Mroza. W otoczeniu plansz z ilustracjami z "Cyberiady" uczniowie łamali szyfry licząc odnóża Ferrycego, poznali jedną z przygód robotycznych naukowców, Klapaucjusza i Trurla, a nawet dzięki Google Doodle stworzonemu na cześć Stanisława Lema zagrali w grę, której bohaterami były roboty z "Cyberiady". W ramach podsumowania uczestnicy spotkania rywalizowali ze sobą biorąc udział w teleturnieju wiedzy o Lemie i jego robotach.

Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w "Podróżach kosmicznych pana Lema", w których towarzyszył im Lemik - robocik nazwany na cześć pisarza. Robot decydował o kolejności omawianych tematów, był przewodnikiem po Bibliotece oraz na wzór Ijona Tichego odbył "kosmiczną" podróż po planszy edukacyjnej. Dzieci zachęcone aktywnością robota poddały się symbolicznemu szkoleniu na astronautów. Obejrzały więc zdjęcia z codzienności kosmonautów przebywających w przestrzeni kosmicznej, nauczyły się poruszać po księżycu oraz przyjrzały się z bliska planetom naszego Układu Słonecznego. Na pamiątkę spotkania uczniowie zabrali ze sobą wykonane przez siebie imitacje ziemskiego księżyca wykonane z użyciem folii aluminiowej. 

Przedszkolaki czytają...

Franek jest kolejnym przedszkolakiem, który  dołączył do projektu "Mała książka – wielki człowiek". Chłopiec został czytelnikiem Biblioteki w Przeczy. Na start otrzymał książeczkę i kartę na naklejki. Z kolei Frania ze Skorogoszczy zebrała już komplet naklejek i tym samym ukończyła projekt. W nagrodę otrzymała pamiątkowy dyplom i drobne upominki. Franka witamy w bibliotecznej społeczności, a Frani gratulujemy i zachęcamy inne dzieci w wieku od 3 do 6 lat do wzięcia udziału w konkursie.

Adaś - nagrodzony uczestnik projektu "Mała książka - wielki człowiek"

Nagrodzone zamiłowanie do czytania

Adaś całkiem niedawno po raz pierwszy odwiedził wraz z mamą Bibliotekę Publiczną w Lewinie Brzeskim. Zaledwie kilka tygodni później jako uczestnik projektu "Mała książka - wielki człowiek" otrzymał wyróżnienie za regularne wypożyczanie książeczek w postaci dyplomu Małego Czytelnika oraz nagrody specjalnej od bibliotekarzy - pluszowego pieska z logo Biblioteki. Gratulujemy!

Piratka i księżniczka w Bibliotece w Lewinie Brzeskim (kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie)

Postacie z bajek w zastępstwie bibliotekarzy

Bajki pobudzają wyobraźnię dzieci, inspirują do samodzielnego działania twórczego, uspokajają, bawią, uczą, wspomagają ich rozwój. Opowieści czytane dzieciom zabawiają je, budzą w nich ciekawość, a do tego czas spędzony w taki sposób wzmacnia więzi i poczucie bezpieczeństwa.

Czytaj więcej o Dniu Postaci z Bajek...

Mnóstwo bohaterów zamieszkuje w książkach. Tylko czekają, aż ktoś poczyta o ich wspaniałych przygodach. Gdyby jeszcze można było spotkać ulubione bajkowe postacie w świecie rzeczywistym...

Jest jednak taki dzień w roku, gdy staje się to możliwe. 5 listopada obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia w lewińskiej Bibliotece można było spotkać piratkę i księżniczkę, które zastąpiły bibliotekarki i pomagały najmłodszym czytelnikom wybierać ulubione książeczki

Na przedszkolaków uczestniczących w projekcie "Mała książka – wielki człowiek" czekała w tym dniu dodatkowa naklejka, a na nieco starszych pożeraczy książek z konkursu "Pożeracze powieści wszelkiej treści" – dodatkowa pieczątka na wybranej trasie. 

Każdy, kto w tym dniu odwiedził bibliotekę, został poczęstowany słodkościami i pamiątkowymi gadżetami.

Logo projektu MiGBP w Lewinie Brzeskim "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki"

Powrót Przedszkolaków - zaczytanych dzieciaków

„Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki” to projekt, który przez wiele lat prężnie działał w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim promując ważną rolę książki w życiu małego człowieka. Na czas pandemii projekt osiadł trochę kurzem,...

Czytaj więcej o wznowieniu projektu...

ale na przełomie października i listopada 2021 roku bibliotekarze rozpoczęli przedświąteczne „porządki”.

Dzieci i ich wychowawcy z przedszkoli publicznych w Lewinie Brzeskim bardzo ciepło przyjęli bibliotekarzy, którzy odwiedzili wszystkie grupy przedszkolne od maluszków po starszaki. Wszystkie spotkania odbyły się w atmosferze jesiennej aury, którą zapowiadał przyniesiony przez pracowników Biblioteki koszyk pełen kolorowych liści i… książek. Dzieci w czasie zajęć poznały lub przypomniały sobie, jaką ofertę ma Biblioteka dla osób korzystających z Oddziału dla Dzieci. A odbyło się to w nietypowej scenerii, którą była leśna polana. Dzieci przeniosły się na nią w wyobraźni, naśladując leśne echo, obserwując wyrastające na polanie grzyby i pląsając na kolorowych dywanach przedszkolnych sal.

Na pamiątkę wizyty bibliotekarzy w przedszkolach chętne dzieci otrzymały na rączki pieczątki z uśmiechniętą książką. 

Natalka - zdobywczyni nagrody gwarantowanej w konkursie czytelniczym

Gwarantowana nagroda wręczona

Natalka, uczennica szkoły podstawowej w Skorogoszczy, zdobyła już drugą nagrodę w konkursie "Pożeracze powieści wszelkiej treści". Tym razem był to kubek z logo biblioteki. Zadowolona uczennica zapowiedziała, że nie rezygnuje z udziału w konkursie i będzie walczyć o kolejne nagrody. Gorąco gratulujemy i zapraszamy do Biblioteki.

Mała książka - wielki człowiek

Wszystkim dzieciom z gminy Lewin Brzeski w wieku od 3 do 6 lat przypominamy, że w Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim oraz w jej filiach są do odebrania wyprawki czytelnicze z ogólnokrajowego programu "Mała książka - wielki człowiek". Ostatnio Filipek, Zuzia, Ola, Jaś i Wiktor, przedszkolaki z Lewina Brzeskiego, odebrali swoje "Pierwsze czytanki" wraz z kartami uczestnika. 

Czytaj więcej o uczestnikach...

Podczas wizyty w Bibliotece dzieci wypożyczyły swoje pierwsze książeczki i rozpoczęły tym samym przygodę z książką i biblioteką, która - mamy nadzieję - zakończy się dyplomem Wielkiego Człowieka i nagrodą niespodzianką od bibliotekarzy, ale przede wszystkim rozbudzoną pasją do czytania.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie projektu (www.wielki-czlowiek.pl).

Maja - uczestniczka konkursu czytelniczego dla uczniów szkoły podstawowej

W ręce Mai trafiła trzecia nagroda

Maja należy do najzagorzalszych czytelniczek skorogoskiej biblioteki. W piątek, za ukończenie niebieskiej ścieżki w konkursie „Pożeracze powieści wszelkiej treści”, otrzymała z rąk bibliotekarki kubeczek. Przypomnijmy, że wcześniej Maja zdobyła już plecak i maskotkę. Taka czytelniczka to prawdziwy skarb. Jesteśmy Maju dumni z Ciebie i serdecznie gratulujemy!

Łukasz - uczestnik konkursu czytelniczego dla uczniów szkoły podstawowej

Zaczytani uczniowie

Coraz więcej uczniów ze Skorogoszczy bierze udział w konkursie "Pożeracze powieści wszelkiej treści". Coraz więcej czytelników zdobywa nagrody. Kolejnym laureatem jest Łukasz, uczeń II klasy, który przeszedł żółtą ścieżkę w konkursie i tym samym zdobył worek sportowy NIKE. Łukaszowi gratulujemy i zapraszamy innych do uczestnictwa w konkursie.

Europejskie Dni Dziedzictwa "od kuchni"

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w Skorogoszczy od tak dawna, że nikomu nie trzeba wyjaśniać, czym jest ten projekt i jak ogromny ma zasięg. W roku 2021 hasłem przewodnim wydarzenia były "Smaki dziedzictwa"

Czytaj więcej o EDD 2021...

Biblioteka w Skorogoszczy przygotowała z tej okazji materiał filmowy, w którym częstowała wszystkich zainteresowanych "pikantnymi" szczegółami na temat polskich zwyczajów kulinarnych. Pracownik Biblioteki, siedząc wyjątkowo nie przy regale pełnym książek, lecz przy suto zastawionym stole, sięgnął pamięcią aż do czasów średniowiecza i dotarł do czasów współczesnych, opowiadając ciekawostki, o których zapewne większość z widzów nie wiedziała. Filmik każdemu oglądającemu pozwolił zapewne pogłębić wiedzę o polskiej kuchni, która, jak słyszymy pod koniec materiału, jest "spoiwem łączącym rodziny, wspólnoty, pokolenia."

Wystawa poświęcona Patronowi Roku 2021

Od 13 września 2021 r. do końca maja 2022 r. w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim można było oglądać wystawę poświęconą literackiemu dorobkowi Stanisława Lema. Wystawa była produktem projektu edukacyjnego LEM, w ramach którego Narodowe Centrum Kultury udostępniło Bibliotece ekspozycję.

Czytaj więcej o wystawie...

Wystawa stanowiła graficzną interpretację prozy mistrza gatunku science-fiction. Pierwszych dziesięć plansz odkrywało postrzeganie dzieł pisarza przez młodych artystów plastyków, wśród których należy wymienić: Jacka Ambrożewskiego, Katarzynę Bogucką, Roberta Czajkę, Tymka Jezierskiego, Weronikę Lipniewską (Vera King), Karolinę Lubaszko, Adelę Madej, Łukasza Majewskiego (Tin Boy), Tomasza Opalińskiego oraz Urszulę Palusińską. 

Wystawa oddawała również cześć Danielowi Mrozowi, który przez lata współpracował z pisarzem, a owoce tej współpracy, czyli znane wszystkim miłośnikom Lema, działające na wyobraźnię grafiki można było w dużym formacie obejrzeć w drugiej części ekspozycji. 

Wszystkie plansze zostały wzbogacone o cytaty z książek Lema oraz o kody qr, które po zeskanowaniu przekierowywały do fragmentów audiobooków.

Świat Literatury bez Cenzury - odc. 3.

Biblioteka w Skorogoszczy we wrześniu 2021 roku zapraszała do obejrzenia kolejnego odcinka cyklu, który został poświęcony znakomitej postaci ze świata literatury, jaką był Stanisław Lem. Nie można było znaleźć lepszego momentu na rozmowę o pisarzu, gdyż 13 września upłynęło 100 lat od jego narodzin, a rok 2021 został ogłoszony rokiem Lema

Sebastian - uczestnik konkursu czytelniczego dla uczniów szkoły podstawowej

Czytelnik jak marzenie

Sebastian od najmłodszych lat jest stałym czytelnikiem Biblioteki w Lewinie Brzeskim. Zawsze chętnie wypożyczał książki i już jako przedszkolak zajmował czołowe miejsca w konkursach czytelniczych. Jako uczeń zdobył swoją pierwszą nagrodę gwarantowaną w konkursie "Pożeracze powieści wszelkiej treści". Przy odbiorze kubka z logo Biblioteki zapowiedział, że kolejne punkty będzie zbierał na markowy worek sportowy. Powodzenia.

Miejsce, w którym odbyło się NC 2021 w Lewinie Brzeskim - dziedziniec przed budynkiem Szkoły Podstawowej (kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć)

Jak czytano Moralność pani Dulskiej w Lewinie Brzeskim

Narodowe Czytanie to ogólnopolska czytelnicza inicjatywa, która już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszym kraju. W 2021 roku odbyła się już dziesiąta odsłona wspólnego delektowania się najznamienitszymi tekstami polskiej literatury pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Czytaj więcej o NC 2021 w Lewinie Brzeskim...

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim z wielką przyjemnością powróciła po rocznej przerwie do przewodzenia Narodowemu Czytaniu w gminie Lewin Brzeski. W tym roku zaproszeni goście i miłośnicy polskiej literatury zgromadzili się na dziedzińcu pałacu w Lewinie Brzeskim tradycyjnie w pierwszą sobotę września, by przez dwie godziny, począwszy od dziesiątej rano, na nowo odkrywać i czerpać przyjemność z czytania „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, bo taką właśnie lekturę wybrano na tegoroczną uroczystość.

Moralność pani Dulskiej to dramat, który stał się najbardziej znanym utworem pisarki przede wszystkim dzięki jego silnej wymowie społecznej. Uczestnicy NC w Lewinie Brzeskim docenili książkę także za komizm przedstawionych sytuacji i porażającą aktualność zawartych w niej treści, które przecież po raz pierwszy wybrzmiały na deskach teatru ponad sto lat temu. Wciągająca fabuła sprawiła, że czas spędzony na głośnym czytaniu dramatu z podziałem na role upłynął „aktorom” i słuchaczom niezwykle szybko. W przerwach między aktami można było dodatkowo usłyszeć wiele ciekawych faktów z życia pisarki, aktorki, kochanki, skandalistki…

Oprawę Narodowego Czytania w Lewinie Brzeskim dodatkowo tworzyły: prezentacja multimedialna, której bohaterką była Gabriela Zapolska i jej najbardziej znane cytaty, wystawa przygotowana z okazji jubileuszowego Narodowego Czytania w Polsce oraz warsztaty plastyczne dla dzieci z wykonywania masek teatralnych. Chętne osoby mogły również otrzymać okolicznościową pieczątkę na własnych egzemplarzach książki oraz pamiątkowe zakładki.

Bibliotekarze MiGBP w Lewinie Brzeskim serdecznie dziękują wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia, za aktywne włączenie się w czytanie utworu i za miło spędzony czas. Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrekcji i Pracowników Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim za udostępnienie miejsca i sprzętu i tym samym umożliwienie realizacji 10 odsłony Narodowego Czytania w wyjątkowym otoczeniu lewińskiego pałacu.

Linki dla ciekawych:

tekst utworu (pdf)

filmik - portrety Gabrieli Zapolskiej

teatr tv - Moralność Pani Dulskiej (2013)

Prezentacja - Narodowe Czytanie "Moralność Pani Dulskiej"

Szaleństwa w Parku Trampolin GOjump we Wrocławiu (kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć)

Pełna wrażeń wizyta we Wrocławiu i Wojsławicach

W czasie tegorocznych wakacji dzieci i młodzież z naszej gminy odwiedziły z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Lewinie Brzeskim dwie stolice: w lipcu stolicę Polski, a w sierpniu stolicę Dolnego Śląska...

Czytaj więcej o wycieczce do Wrocławia i Wojsławic...

Z wycieczki do Wrocławia, podobnie jak z wyjazdu do Warszawy, skorzystało 45 uczestników, którzy dzięki zaplanowanym atrakcjom nie mieli czasu się nudzić, mimo że wycieczka trwała od rana do wieczora.

20 sierpnia 2021 r. około godziny ósmej rano grupa dzieci wraz z opiekunami wyruszyła autokarem do celu pierwszego przystanku, którym był największy we Wrocławiu Park Trampolin GOjump. Będąc już na miejscu dzieci, przebrane w nowo zakupione skarpetki antypoślizgowe, podekscytowane wskoczyły na halę trampolin, przeszły rozgrzewkę przeprowadzoną przez profesjonalnego trenera i przez ponad godzinę szalały przemieszczając się pomiędzy licznymi atrakcjami parku. 

Uczestnicy nie mieli jednak chwili wytchnienia, bo czekał na nie drugi punkt wycieczki – tym razem w oddalonym o pięć minut drogi Powietrznym Mieście GOair. Na miejscu przywitało dzieci ogromne pomieszczenie wypełnione po brzegi dmuchańcami o fantazyjnych kształtach i kolorach. Zapas energii i chęć zabawy pozwoliły uczestnikom korzystać z torów przeszkód i zjeżdżalni przez kolejną godzinę. 

Kiedy zmęczenie dało się już we znaki, o czym świadczyły rumieńce na twarzach i ilość wypijanej wody, dzieci miały szansę chwilę odpocząć w autokarze, który zabrał je do oddalonego o około 50 km Arboretum Wojsławice w pobliżu Niemczy. Ogród zachwycał ścieżkami spacerowymi i punktami wypoczynku otoczonymi mnogością drzew, krzewów, bylin, kolorowych kwiatów i fikuśnych traw. Jednak większość dzieci zregenerowała się w autobusie na tyle, że zrezygnowały z siedzenia na ławeczkach i podjęły wyzwanie polegające na poszukiwaniu na terenie całego parku gatunków roślin opisanych w przewodnikach z mapkami. Nagrodą za znalezienie drzewa lub krzewu była – oprócz zdobytej wiedzy – pieczątka w kształcie dinozaura lub kwiatka. 

Zwieńczeniem imprezy było ognisko z kiełbaskami, które odbyło się na terenie arboretum w miejscu z okazałym wigwamem przeznaczonym na rozpalenie ogniska i wygodne piknikowanie. Około godziny siódmej wieczorem ogień zaczął przygasać i był to sygnał do tego, żeby spakować swoje rzeczy i wsiąść do autokaru, który dzieci i ich opiekunów bezpiecznie odwiózł do Lewina Brzeskiego.

To już ostatnia wycieczka podczas tegorocznych wakacji z Biblioteką w Lewinie Brzeskim. Z niecierpliwością jednak czekamy na kolejne pełne wrażeń wyjazdy do innych bliższych lub dalszych miejsc w Polsce.

Kolejne nagrody wręczone

Maja i Krzyś to czytelnicy ze Skorogoszczy, którzy biorą udział w konkursie „Pożeracze powieści wszelkiej treści”. Maja w czerwcu zdobyła główną nagrodę – plecak. Tym razem za ukończenie żółtej ścieżki otrzymała maskotkę. Krzyś z kolei w nagrodę za przejście niebieskiej ścieżki odebrał z rąk bibliotekarza kubeczek. Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne wizyty w Bibliotece.

Karolina - zdobywczyni drugiej nagrody w konkursie czytelniczym dla uczniów szkoły podstawowej

Konkurs czytelniczy się kręci

Karolina, młoda czytelniczka z Lewina Brzeskiego, bierze udział w konkursie "Pożeracze powieści wszelkiej treści". Dzięki systematycznym odwiedzinom w Bibliotece odebrała już drugą nagrodę gwarantowaną - kubek z logo Biblioteki - do pary z wcześniej odebraną maskotką. Jaka nagroda będzie następna? Zobaczymy.

Wycieczka do Warszawy - spacer po Nowym Świecie (kliknij, by otworzyć album ze zdjęciami w nowym oknie)

Wycieczka marzeń z Biblioteką

Czwartek 22 lipca 2021 roku był dla niektórych młodych ludzi z naszej gminy dniem wyjątkowym. Stało się tak dzięki zorganizowanej przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Lewinie Brzeskim wycieczce do Warszawy...

Czytaj więcej o wycieczce do Warszawy...

Wśród czterdziestu pięciu uczestników znaleźli się też tacy, którzy mieli okazję zobaczyć stolicę po raz pierwszy. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie Centrum Naukowego im. Mikołaja Kopernika oraz Planetarium.

Wczesnym rankiem centrum przesiadkowe w Lewinie Brzeskim zaczęło się wypełniać nadjeżdżającymi samochodami; z upływem czasu stawało się coraz jaśniej i coraz gwarniej. Tuż po godzinie piątej pojawił się autokar i wreszcie rozpoczęła się tak wyczekiwana przygoda.

Stolica przywitała nas jeszcze przed południem, jak zwykle dostojna, wzniosła i piękna. Mijając kolejne, połyskujące w blasku słońca gmachy, dojechaliśmy do centrum i pomknęliśmy w stronę Powiśla. Nasz autokar sprawnie przemierzał tłoczne warszawskie ulicy, a kierowcy dołączali komentarze z ciekawostkami, nazwami ulic i miejsc.

W Centrum Nauki czekały na nas równie ciekawe rzeczy prezentujące osiągnięcia z wielu dziedzin nauki, między innymi  fizyki, chemii, biologii… . Wszystkiego można było dotknąć, a nawet wypróbować, toteż chętnie wykorzystywaliśmy taką możliwość, bo najlepiej w ten właśnie sposób zdobywa się wiedzę. Na samym początku wszystkich przyciągnęła ekspozycja rowerów, od najstarszych typów  po te najnowsze - eksperymentalne. Na małym placyku na zewnątrz można było nawet pojeździć na takim rowerze o nieco dziwnej konstrukcji. W dalszych ciągu zwiedzania wzrok przyciągała różnorodność światła, cieni i barw – ukazując sposoby ich tworzenia i wykorzystywania. Fascynował model elektrowni wodnej, gdzie można było za pomocą turbiny własnoręcznie wytworzyć energię. Były też eksponaty ukazujące osiągnięcia z zakresu geologii, astronomii i astrofizyki. Wszystko to ukazywało nam jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają badania naukowe i w jaki sposób na jakość naszego życia wpływa postęp techniczny.

Najbardziej imponująca i zajmująca była wizyta w Planetarium. Wszystkich nas zachwyciła już na samym początku spektakularna kopuła imitująca nieboskłon z całym zasobem gwiazd i planet. Czterdziestopięciominutowy wykład uzupełniony animowanym filmikiem z kojotem  w roli głównej, rozwiał wszelkie wątpliwości co do zasad istnienia pór roku, miesięcy, dni i nocy oraz obrazowo nakreślił powstawanie takich zjawisk jak zaćmienie Słońca i zaćmienie Księżyca.  Film przedstawił etapy zdobywania przestworzy: ukazał wielki sukces człowieka w procesie zdobycia kosmosu jakim był pierwszy krok na Księżycu. Wszystko to stało się możliwe dzięki osiągnięciom wielu różnych dziedzin nauki oraz dzięki uporowi naukowców w tym wspólnym przedsięwzięciu. To była pierwszorzędna lekcja ukazująca zarówno postęp techniczny i wartości nadrzędne –  dążenie człowieka do celu poprzez zdobywanie wiedzy.

Ostatnim etapem naszego pobytu w Warszawie był spacer ulicami Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście aż pod Zamek Królewski. Po drodze zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy Pałacu Prezydenckim, przy bramie Uniwersytetu Warszawskiego i przy Kolumnie Zygmunta. Zmęczeni, z głowami pełnymi wrażeń i niezapomnianych przeżyć, z ulgą zajęliśmy swoje miejsca w autobusie. Żegnaliśmy Warszawę wyciszoną przed zapadającym zmrokiem, czekała nas długa podróż. Około godziny pierwszej po północy z radością powitaliśmy oczekujących w Lewinie rodziców.

Autor: Ludwika Chojnacka

Materiał filmowy "Dzień Czerwonego Kapturka"

Dzień Czerwonego Kapturka

19 lipca to w kalendarzu nietypowych świąt Dzień Czerwonego Kapturka. To literackie święto dla dzieci (i nie tylko) obserwatorzy bibliotecznych stron internetowych mogli uczcić oglądając filmik przygotowany przez bibliotekarzy Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim.

Czytaj więcej o materiale filmowym...

Bibliotekarze odegrali trochę przerobioną wersję popularnej bajki, w której oczywiście występuje Czerwony Kapturek i wilk, ale aktywnie uczestniczący w wydarzeniach Narrator sprawił, że znane wszystkim zakończenie przebiegło według zmienionego scenariusza. Mianowicie dziewczynka w czerwonym kubraczku po ciężkich przejściach z winy żarłocznego wilka przeniosła się w cudowny sposób do sali gier i zabaw w Bibliotece i uszczęśliwiona tymi okolicznościami zaprosiła wilka do zabawy, po czym oboje stali się "ambasadorami" zachęcającymi wszystkie dzieci do odwiedzania Biblioteki.

Świat Literatury bez Cenzury po raz drugi

Na początku lipca Biblioteka w Skorogoszcz zaprezentowała drugi odcinek „Świata Literatury bez Cenzury”. Cykl ten skupia się na ciekawostkach, smaczkach i anegdotach ze świata literackiego. Prezentowane rzeczy są śmieszne, dziwne, zaskakujące, bulwersujące lub kontrowersyjne. Na pewno takie, o których nie mówiono w szkole.

Czytaj więcej o materiale filmowym...

Pierwszy odcinek prezentowanego cyklu został wyemitowany z okazji Dnia Czytania Tolkiena, więc była mowa o autorze popularnym wśród miłośników fantasy. Dla kontrastu na bohaterkę kolejnej części została wybrana Maria Konopnicka. Co ciekawego można powiedzieć o autorce lektur szkolnych? Okazuje się, że całkiem sporo - po obejrzeniu materiału filmowego ponury portret pisarki znany wszystkim ze szkolnych ławek nabiera prawdziwych barw. 

Maja - pierwsza zdobywczyni głównej nagrody w konkursie "Pożeracze powieści wszelkiej treści"

Główna nagroda w końcu zdobyta

Miano Pożeracza Powieści Wszelkiej Treści zostało w końcu zdobyte! Maja, czytelniczka ze Skorogoszczy, przeszła najdłuższą ścieżkę w konkursie czytelniczym i tym samym pod koniec roku szkolnego jako pierwsza zdobyła najcenniejszą nagrodę w konkursie - markowy plecak. Mai gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Szymon - nowy uczestnik projektu "Mała Książka - Wielki Człowiek"

Nowy kandydat na Wielkiego Człowieka

Do Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim wraz z mamą i siostrą zawitał pięcioletni Szymon i zapisał się do projektu "Mała książka - wielki człowiek". Do domu zabrał wyprawkę czytelniczą oraz pierwsze wypożyczone książki. Życzymy zapału w zdobywaniu naklejkowych punktów i zachęcamy rówieśników Szymona do rozpoczęcia przygody z Biblioteką.

Natalka - zdobywczyni nagrody w konkursie "Pożeracze Powieści Wszelkiej Treści"

Fajowy Połykacz Książkowy

Natalka ze Skorogoszczy przeszła ścieżkę Fajowego Połykacza Bajkowego i otrzymała w nagrodę maskotkę z logo biblioteki. Natalce gratulujemy i zachęcamy do dalszego czytania. Do zobaczenia w Bibliotece!

Michałek - uczestnik projektu "Mała Książka - Wielki Człowiek"

Mały Wielki Człowiek w Łosiowie

A w Bibliotece Publicznej w Łosiowie mamy kolejny powód do dumy, bo oto nasz mały czytelnik, Michał Mitek, uzyskał tytuł Wielkiego Człowieka. I tym samym został kolejnym bohaterem konkursu „Mała książka - wielki człowiek”

Czytaj więcej o nagrodzonym uczestniku projektu...

W drodze do sukcesu nasz dzielny przedszkolak wypożyczył 32 książeczki. Wszystkie bardzo mu się podobały. Życzymy Michałkowi jeszcze wielu wrażeń w jego wielkiej przygodzie z książką.

Spektakl "Alicja"; żródło zdjęć: https://www.teatr-capitol.pl/spektakle/alicja/; fot. Tobiasz Papuczys

Wyjazd do teatru z okazji Dnia Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka  Biblioteka Publiczna w Łosiowie zorganizowała wyjazd do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu na spektakl pt. „Alicja”. Dzięki temu trzydziestu pięciu uczestników mogło obejrzeć wybornie zaadaptowane przedstawienie muzyczne na podstawie „Alicji w Krainie Czarów”.  

Czytaj więcej o wycieczce do teatru...

Wszystkim, bez wyjątku, sztuka bardzo się podobała, a  emocje jakie wywołała w  widzach  scenografia z efektami specjalnymi, gama barw i dźwięków, muzyka i kunszt artystyczny aktorów, wokalistów i baletu na długo zostanie w pamięci.

W imieniu dzieci składamy serdeczne podziękowania  Radzie Sołeckiej  w Łosiowie za dofinansowanie wyjazdu.

Uczestnicy gry terenowej (kliknij, by otworzyć galerię zdjęć w nowym oknie)

Dzień Dziecka w terenie

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim z okazji Dnia Dziecka przygotowała mobilną grę terenową „Historia w miejscach zapisana”. Po długim okresie stagnacji i działań wyłącznie online taka forma wyjścia do czytelnika była miłą odmianą zarówno dla organizatorów jak i dla uczestników.

Czytaj więcej o grze terenowej...

1 czerwca 2021 r. o godzinie 16:00 pięć grup biorących udział w imprezie stawiło się pod budynkiem Biblioteki, aby dzięki uzyskanym tam informacjom rozpocząć wędrówkę do sześciu miejsc w Lewinie Brzeskim, o historii których warto młodym ludziom przypominać. A były nimi była Cukrownia Wróblin, Poczta, Jaz, Pałac, Kościół parafialny oraz Ratusz. Wskazówki dotyczące trasy oraz zadania w poszczególnych punktach nie należały do najłatwiejszych, jednak młodzi uczestnicy poradzili sobie ze wszystkimi wyzwaniami bez korzystania z podpowiedzi, dzięki czemu bez problemów dotarli do wszystkich przystanków i uzbierali maksymalną liczbę punktów. 

Tym sposobem w miejscu numer 6, czyli pod Ratuszem, wszystkie drużyny, po odebraniu gwarantowanych nagród za ukończenie gry, zostały dodatkowo wyróżnione upominkiem (przewidzianym dla najlepszej grupy), a było nim zaproszenie na pizzę do restauracji Klisza. Wyrażamy nadzieję, że młodzież biorąca udział w zabawie czuje zadowolenie nie tylko z otrzymanych nagród, ale również z aktywnie spędzonego czasu na odkrywaniu historii w miejscach zapisanej.

Serdecznie dziękujemy nauczycielkom Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim – Pani Renacie Bartnickiej, Pani Małgorzacie Góźdź oraz Pani Jolancie Łuczyńskiej – za obsługę grup docierających do Pałacu oraz za poświęcony czas. 

Fotorelację można obejrzeć TUTAJ.

Zdjęcie ze spotkania bibliotekarza ze Skorogoszczy z 3 klasą

Dzień Dziecka w Skorogoszczy

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”  

Janusz Korczak

Czytaj więcej o Dniu Dziecka w Skorogoszczy...

I rzeczywiście, od niedawna znów słychać wokół dziecięcy śmiech. Dzieci wróciły do szkoły, chętniej przychodzą do Biblioteki. 

Z okazji Dnia Dziecka Biblioteka Publiczna w Skorogoszczy postanowiła włączyć się w organizowane w PSP w Skorogoszczy imprezy dla najmłodszych klas. Były wspólne zabawy, żarty, zagadki, łamańce językowe. Jednak hitem, jak zawsze, okazała się „Książka bez obrazków” B.J. Novaka. No bo jak tu się nie śmiać, gdy czytający przyznaje się, że jego głowa to kotlet schabowy z cukrem pudrem, a najlepszy przyjaciel nosi imię Bolipupek?

Do obejrzenia fotorelacji zapraszamy na stronę PSP w Skorogoszczy.

Piknik rodzinny w Strzelnikach (kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć)

Rodzinne świętowanie w Strzelnikach

29 maja 2021 r. w sobotnie popołudnie Biblioteka Publiczna w Strzelnikach  zorganizowała dla dzieci  i rodziców piknik rodzinny połączony z Dniem Matki i Ojca oraz Dniem Dziecka.

Czytaj więcej o pikniku rodzinnym...

„Piknik z Biblioteką” połączył pokolenia we wspólnej zabawie. Na wstępie dzieci zaprezentowały przygotowane wierszyki i piosenki dla rodziców, następnie wręczały upominki. 

W tym roku nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się zabawa z chustą animacyjną. Najmłodsi chętnie uczestniczyli w konkurencjach i zawodach przygotowanych przez Bibliotekę. Na małych artystów czekał stolik z kredkami i kartkami, na których mogli narysować portrety swoich rodziców.

Największą atrakcją było wspólne ognisko, przy którym każdy mógł upiec kiełbaskę. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z imprezy.

Aby zobaczyć występy dzieci dla rodziców, wystarczy kliknąć w link 1 i link 2.

Kolaż zdjęć z Miesiąca Bibliotek - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Miesiąc Bibliotek za nami

Biblioteka pod Ratuszem, tradycyjna plenerowa impreza Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim, po raz drugi musiała się odbyć jako Biblioteka pod Linkiem. Ale nie tylko to odróżniało tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek od poprzednich. 

Czytaj więcej o Miesiącu Bibliotek...

Niczym w powieści fantastyczno-naukowej tydzień świętowania rozciągnął się do jednego miesiąca, co zostało zawarte w haśle przewodnim Biblioteki pod Ratuszem 2021 online: „Tydzień Bibliotek trwa cały maj”.

Biblioteka pod Ratuszem zawsze odbywała się w Lewinie Brzeskim i mogła przez to kojarzyć się wyłącznie z Biblioteką Centralną, mimo że w organizację imprezy były zaangażowane wszystkie Biblioteki w gminie. W tym roku swoje pięć minut otrzymała każda z czterech Filii Bibliotecznych i w wybranych dniach maja uwaga osób obserwujących biblioteczne strony internetowe mogła być skierowana również na nie.

Miesiąc Bibliotek rozpoczął się w dniu 6 maja tradycyjnie, czyli wystąpieniem Burmistrza Lewina Brzeskiego, Pana Artura Kotary, który przed kamerą odczytał wierszyk dla dzieci o magii czytania bajek.

10 maja udostępniony został materiał „Czytaj, bo…”, w którym wzięli udział bibliotekarze z Lewina Brzeskiego, Skorogoszczy, Łosiowa, Przeczy i Strzelnik. Pracownicy Bibliotek w przeplatających się sekwencjach wymieniali argumenty przemawiające za regularnym czytaniem książek zarówno sobie, jak i dziecku.

Dwa dni później na bibliotecznych linkach został udostępniony film z udziałem Pana Waldemara Włodka, Przewodniczącego Rady Miejskiej, którego wizyta w dniu nagrania materiału była szczególnie miła dla bibliotekarzy. Przedstawiciel władz miasta przybył do Biblioteki z bukietem kwiatów, który był pięknym dodatkiem do życzeń i podziękowań utrwalonych w materiale wraz z interpretacją wiersza „Biblioteka”.

Film wyemitowany w dniu 14 maja zapoczątkował serię prezentacji Bibliotek w gminie Lewin Brzeski. Pierwszą Biblioteką, po której klikający w biblioteczne linki mogli wirtualnie pospacerować była Biblioteka w Lewinie Brzeskim. Na spacer ten po odnowionych pomieszczeniach Biblioteki wszystkich zainteresowanych zabrała Pani Iwona, pracownik Oddziału dla Dorosłych. Te nietypowe odwiedziny w Bibliotece Centralnej były doskonałą okazją nie tylko do tego, by zobaczyć, jakie zaszły zmiany, ale również do tego, aby dowiedzieć się, jak dojść do Biblioteki, jak poruszać się między regałami z książkami dla dorosłych i dla dzieci oraz jakie usługi, oprócz wypożyczania książek, świadczy Biblioteka.

Kolejną prezentowaną jednostką była Filia w Skorogoszczy, która po przeniesieniu w 2020 roku do budynku Szkoły Podstawowej wprowadziła nowe udogodnienia dla swoich czytelników. W filmie, wyemitowanym 17 maja, po nowym bibliotecznym pomieszczeniu z wydzielonymi strefami do pracy, zabawy i odpoczynku oprowadzała Pani Ewa – pracownik Biblioteki Publicznej w Skorogoszczy.

Prezentację pod tytułem „Biblioteka z pasją” przygotowała z kolei Pani Ludwika, bibliotekarka z Łosiowa. Z filmów (części 1 i części 2) dostępnych dla wszystkich od dnia 19 maja, można było dowiedzieć się, jak wiele pozabibliotecznych działań organizowała Filia Biblioteczna w Łosiowie dla miłośników książek, dla dzieci w czasie wolnym od nauki oraz dla lokalnej społeczności spragnionej wrażeń intelektualnych i kulturalnych.

W przerwie między prezentacjami Bibliotek do Oddziału dla Dzieci w Lewinie Brzeskim przybył mały chłopczyk o imieniu Michał, który w dniu 21 maja wziął udział w głośnym czytaniu w Bibliotece i wysłuchał historyjki o małpce, która, podobnie jak on, odwiedziła bibliotekę. Tyle że po wizycie zwierzątka bibliotekarze mieli o wiele więcej sprzątania.

W dniu 24 maja na bibliotecznych stronach możliwa była wirtualna wizyta w Filii Bibliotecznej w Strzelnikach. W materiale filmowym u boku Pani Marty – bibliotekarki ze Strzelnik - wzięli również udział młodzi mieszkańcy Strzelnik, którzy pokazywali, jak dotrzeć do budynku Biblioteki oraz podpowiadali, co ciekawego można w Bibliotece robić.

Dwa dni później serię prezentacji Bibliotek z gminy Lewin Brzeski zamknęła nagrana w Filii Bibliotecznej w Przeczy rozmowa między Bibliotekarką a Panią Sołtys, które opowiedziały o swojej długoletniej współpracy, czym udowodniły, że nie potrzeba wielkich zasobów, a jedynie chęci i zaangażowanie, żeby w niepozornej bibliotece podejmować działania, o których z nutką sentymentu i poczuciem dumy można później wspominać.

28 maja wyemitowane zostało nagranie z wizyty w Bibliotece w Lewinie Brzeskim Pana Roberta Laszuka, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, który złożył na ręce bibliotekarek piękne podziękowania. Zachęcał też do odwiedzania Biblioteki oraz odczytał utwory poetyckie o bibliotece, bibliotekarzach i czytaniu.

W ostatnim dniu maja na obserwatorów stron internetowych Biblioteki czekała niespodzianka – skecz komediowy, w którym bibliotekarze grali role… bibliotekarzy. Przez krótki moment w Bibliotece w Lewinie Brzeskim czytelników obsługiwała bibliotekarka rockowa, bibliotekarka-sierotka i bibliotekarka-laska, które miały nie lada wyzwanie, bo musiały poradzić sobie z naprawdę wymagającymi czytelnikami. 

Bibliotekarze z gminy Lewin Brzeski serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy zechcieli uczestniczyć w świętowaniu Miesiąca Bibliotek i oglądali przygotowane z tej okazji materiały oraz brali udział w konkursach.

Dziękujemy również wszystkim osobom, które obok bibliotekarzy uczestniczyły w procesie nagrywania materiałów filmowych o poszczególnych Bibliotekach: Panu Sołtysowi i dzieciom ze Strzelnik oraz Pani Sołtys z Przeczy.

I na koniec dziękujemy przedstawicielom władz miasta:

Panu Arturowi Kotarze, Burmistrzowi Lewina Brzeskiego,

Panu Waldemarowi Włodkowi, Przewodniczącemu Rady Miejskiej,

Panu Robertowi Laszukowi, Wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej,

za aktywne uczestnictwo w Miesiącu Bibliotek, życzenia, podziękowania i odczytane wiersze promujące biblioteki i czytanie dla dzieci i dorosłych.

Nowi właściciele bibliotecznych gadżetów

Konkurs dla uczniów szkoły podstawowej "Pożeracze powieści wszelkiej treści" trwa. Kolejne nagrody gwarantowane trafiły do rąk kolejnych młodych czytelników.

Czytaj więcej o wręczonych nagrodach...

20 kwietnia 2021 roku Grześ odebrał kubeczek z logo Biblioteki za przejście pięciostopniowej niebieskiej ścieżki i tym samym stał się pierwszym nagrodzonym uczniem ze Skorogoszczy. Dzień wcześniej Karolina, czytelniczka Biblioteki w Lewinie Brzeskim, jako pierwsza uczestniczka w ogóle przeszła żółtą ścieżkę, która wymagała przynajmniej dziesięciu przeczytanych książek. Dzięki swojemu zaangażowaniu odebrała z rąk bibliotekarzy maskotkę. Gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do zapisywania się do konkursu, bo warto.

Julia - uczestniczka projektu "Mała Książka - Wielki Człowiek"

Spełnione marzenie

Julia chodzi do Przedszkola w Łosiowie. To tam podczas spotkania z bibliotekarką usłyszała po raz pierwszy o realizowanym w Bibliotece Publicznej w Łosiowie projekcie „Mała książka - wielki człowiek”.

Czytaj więcej o nagrodzonej uczestniczce...

Dowiedziała się też o tym, że jest przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym, że uczy systematyczności, tworzy okazję do poznania dużej ilości książek. Ponieważ Julia bardzo kocha książki, więc od razu postanowiła przystąpić do projektu. W domu opowiedziała o konkursie rodzicom, którzy  zgodzili się pomóc jej w zdobyciu tytułu Wielkiego Człowieka. I oto jej marzenie się spełniło. Podczas wręczenia Dyplomu i nagrody-niespodzianki Julii towarzyszyli Rodzice, a poza tym coś najważniejszego… piękny uśmiech, wyrażający radość i dumę z osiągnięcia.

Teatrzyk cieni z okazji Dnia Książki dla Dzieci

Dzień Książki dla Dzieci, który przypada 2 kwietnia, jest okazją do upamiętniania twórczości urodzonego w tym dniu baśniopisarza, Hansa Christiana Andersena, oraz sposobnością do przypominania, jak ważne jest czytanie książek od najmłodszych lat.

Czytaj więcej o Dniu Książki dla Dzieci...

Bibliotekarze Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim przygotowali z tej okazji teatrzyk cieni na podstawie "Świniopasa" H.Ch. Andersena. Na stronach internetowych zachęcali w ten sposób do czytania tej i innych baśni, co dla rodziców mogło być sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa, a dla dzieci piękną przygodą przeżytą wspólnie z najbliższą osobą. 

Dzień Czytania Tolkiena 2021

25 marca obchodzony jest na całym świecie Dzień Czytania Tolkiena. Biblioteka w Skorogoszczy zachęcała do obejrzenia przygotowanego na tę okazję filmu...

Czytaj więcej o Dniu Czytania Tolkiena...

... z ciekawostkami o autorze, po utwory którego miłośnicy literatury fantasy na pewno w tym dniu sięgnęli. Święto to jest zawsze doskonałą okazją do rozpoczęcia przygody z tym gatunkiem, bo tolkienowskie Śródziemie stanowi najlepszą do tego scenerię.

Któż z nas nie słyszał o "Hobbicie" czy "Władcy Pierścieni" (chociażby za sprawą nakręconych z dużym rozmachem ekranizacji). Materiał filmowy miał przybliżyć postać autora tych słynnych powieści, pokazując go jako naukowca, człowieka z pasją, ale także jako ekscentryka z nietypowym poczuciem humoru. 

Filmik o Tolkienie jest pierwszym materiałem z serii "Świat Literatury bez Cenzury", którą przygotowuje dla ciekawych literackich smaczków Biblioteka w Skorogoszczy.

Wiersz bibliotekarki Alicji Kaim "Phobia socials" - kliknij w zdjęcie, by przeczytać więcej wierszy

21 marca - Międzynarodowy Dzień Poezji

Zachęcamy do czytania wierszy, a nawet tworzenia własnych. Bo jak twierdzi poetka Danuta Wawiłow "Każdy z nas jest poetą. Bo poezja to to, co masz w sobie i co widzisz wokół siebie. Twój własny niepowtarzalny świat".

Czytaj więcej o Dniu Poezji...

W naszej Bibliotece w Lewinie Brzeskim również spotkacie poetkę. 😍Jest to nasza koleżanka, Alicja Kaim, która pracuje jako bibliotekarka od 2010 roku. Publikowała w zbiorach poezji członków Klubu Literackiego "Brzeg": "To tylko przerwa w locie" (Opole 2014), "Zaczarowane wiersze" (Kraków 2015), "Z wysokiego brzegu" (Brzeg 2019) oraz na swoim profilu Facebook. Jej twórczość koncentruje się na tematyce śmierci i przemijania, lecz także często porusza sferę miłości, miłości nie lekkiej, lecz problemowej i trudnej.

Adaś - uczestnik projektu "Mała Książka - Wielki Człowiek"

Triumf Adasia

Adaś – pięcioletni  chłopiec  z Łosiowa - to kolejny zwycięzca w  konkursie "Mała książka - wielki człowiek". Nasz bohater  niedawno został czytelnikiem Biblioteki Publicznej w Łosiowie, systematycznie przychodził z mamą i  swoim małym braciszkiem po książki...

Czytaj więcej o sukcesie Adasia...

Zdobył 10 naklejek do karty uczestnika i oto właśnie w piatek, 9 kwietnia, otrzymał Dyplom Wielkiego Człowieka, przypinkę  z logiem akcji oraz  nagrodę - niespodziankę.

Od chwili przystąpienia do konkursu Adaś przeczytał  34 książeczki dla dzieci. Brawo!!! Gratulujemy dzielnemu Czytelnikowi.

Oliwia - uczestniczka konkursu "Pożeracze powieści wszelkiej treści"

Niebieska ścieżka ukończona

Oliwia jako jedna z pierwszych czytelniczek Biblioteki w Łosiowie postanowiła włączyć się do projektu „Pożeracze powieści wszelkiej treści”. Właśnie ukończyła  niebieską ścieżkę i zdobyła nagrodę - kubek z nadrukiem. Od dzisiaj  rozpoczęła kolejną, żółtą ścieżkę. Życzymy powodzenia.

Pola Kwiecień - zdobywczyni dyplomu w projekcie "Mała Książka - Wielki Człowiek"

Dyplom dla sześcioletniej czytelniczki

Pola Kwiecień, mała czytelniczka Biblioteki w Skorogoszczy, podczas swojej ostatniej wizyty w wypożyczalni otrzymała dziesiątą naklejkę na kartę uczestnika projektu "Mała książka - wielki człowiek" i tym samym zasłużyła na dyplom Wielkiego Człowieka. Serdecznie gratulujemy i liczymy na kolejne wizyty w Bibliotece.

Wielkanocne króliczki i kurczaczki

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych przygotowała, dla wszystkich stęsknionych spotkań ze sztuką w Bibliotece, wielkanocne warsztaty plastyczne online, czyli krótki instruktaż wykonania króliczka i kurczaczka wielkanocnego.

Bibliotekarz poleca

Bibliotekarze Oddziału dla Dorosłych w Bibliotece w Lewinie Brzeskim zachęcali do wypożyczania kryminałów. Obejrzyj filmik, aby zobaczyć, jakie pozycje znalazły się w marcu na półce z nowościami.

Dla wszystkich kobiet - małych i dużych

Biblioteka w Lewinie Brzeskim z okazji Dnia Kobiet złożyła najpiękniejsze życzenia wszystkim Paniom oraz promowała przygotowany z tej okazji materiał online o silnych kobietach z całego świata na przełomie wieków. 

Więcej o prezentacji...

Prezentacja zawiera 12 portretów ciekawych i inspirujących sylwetek kobiecych, wśród których znalazły się trzy Polki. Inspiracją do przygotowania materiału były książki "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek", które obejmują w sumie 200 krótkich, ale niezwykłych historii o silnych kobietach. Te i wiele innych książek o kobietach, które miały siłę, by zmieniać świat, czeka do wypożyczenia na bibliotecznych regałach zarówno w Oddziale dla Dzieci jak i dla Dorosłych.

Walentynki w Bibliotece

Z okazji święta, którego główną tematyką jest miłość, Biblioteka w Lewinie Brzeskim przygotowała kilka atrakcji dla tych, którzy kochają książki.

Czytaj więcej o walentynkach...

Od 8 do 20 lutego 2021 zapraszaliśmy do podjęcia wyzwania - rozwiązania kwizu dla MIŁOŚĆników Biblioteki. Wystarczyło odpowiedzieć na 10 prostych pytań dotyczących Biblioteki, aby od 20 lutego móc odebrać nagrodę - kubeczek ze słodkościami.

Od 12 lutego zachęcaliśmy do wzięcia udziału w akcji czytelniczej "Romans z Biblioteką", który polegał na dzieleniu się tytułami najpiękniejszych romansów na Facebooku Biblioteki. Na osoby odwiedzające Bibliotekę czekały walentynkowe zakładki do książek z cytatami z książek o miłości.

Od 14 lutego zapraszaliśmy do obejrzenia materiału filmowego "Romans na wyciągnięcie ręki" prezentującego 45 tytułów książek miłosnych lub z wątkiem miłosnym, które warto przeczytać i w których można się zakochać.

Od 20 lutego do 1 marca można było odbierać nagrody za rozwiązanie kwizu dla MIŁOŚĆników Biblioteki. Akcję uznajemy za udaną, gdyż ponad 20 kubków ze słodką niespodzianką w środku znalazło swoich nowych właścicieli, którzy od teraz miłość do słowa pisanego będą mogli kultywować z bibliotecznym kubeczkiem w ręku.

Bibliotekarz poleca

"W bibliotece tylko z pozoru nic nie może się wydarzyć". Aby się o tym przekonać należy obejrzeć filmik przygotowany przez Bibliotekę w Lewinie Brzeskim... 

Czytaj więcej o materiale filmowym...

Potem przeczytać książkę Olgi Rudnickiej promowaną w materiale, a na koniec odwiedzać Bibliotekę. Bo dobra książka znaleziona na bibliotecznym regale wprowadza w życie koloryt, którego zaczynamy szukać w kolejnych lekturach. A z pozoru cicha i spokojna biblioteka może ten koloryt zapewnić. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia materiału i odwiedzania Biblioteki.

Na starcie po tytuł Wielkiego Człowieka

Bibliotece Publicznej w Łosiowie wciąż przybywa czytelników. Są to najmłodsi mieszkańcy, który postanowili przystąpić do projektu "Mała książka - wielki człowiek".

Czytaj więcej o nowych uczestnikach...

Do Biblioteki Publicznej w Łosiowie przyszła ze swoją babcią Emilka. Otrzymała ona swoją "Pierwszą czytankę" oraz kartę uczestnika, na której przykleiła pierwszego "delfinka" i po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyła książeczkę. Jakże wielkie emocje towarzyszyły małej czytelniczce, gdy po przyjściu do domu rozpakowała swoją "Pierwszą czytankę" - darmową książeczkę, którą otrzymują na starcie dzieci uczestniczące w programie. Taką samą wyprawkę otrzymała Milenka z łosiowskiego przedszkola. Dziewczynka bardzo lubi książki, najbardziej te o księżniczkach. Tym chętniej zapisała się do biblioteki i po raz pierwszy zabrała do domu wypożyczoną przez siebie książkę.  Zaraz po Milence do Biblioteki zawitał Bartek Stachiw, który dołączył do grona jej czytelników i stanął w szranki o zdobycie tytułu Wielkiego Człowieka. 

Wszystkim dzieciom życzymy wiele radości w ich wielkiej przygodzie z książką - oby ich wrażenia płynące z czytania były niezapomniane.

Alicja Serafin - nowa uczestniczka programu czytelniczego

Przedszkolak w Bibliotece

Po kolejnej wizycie bibliotekarki w Publicznym Przedszkolu w Łosiowie - tym razem przy ulicy Głównej - okazało się, że także tu, w grupach "Zajączki" i "Niedźwiadki", znalazły się dzieci zainteresowane przystąpieniem do programu "Mała książka - wielki człowiek".

Czytaj więcej o nowym uczestniku programu...

Już następnego dnia do Biblioteki Publicznej w Łosiowie (na sankach) wraz tatą przyjechała Alicja Serafin. Dziewczynka została zapisana do Biblioteki, otrzymała swoją "Pierwszą czytankę" i kartę, na której uroczyście przykleiła pierwszego "delfinka". Zapraszamy również inne dzieci w wieku 3 do 6 lat do wzięcia udziału w projekcie. W Bibliotece czekają na Was niezwykle ciekawe i zabawne książeczki.

Ludwika Chojnacka

Spotkania w przedszkolu

We wtorek 12.01.2021 r. miało miejsce spotkanie z dziećmi z grupy "Jeżyki" z Przedszkola Publicznego w Łosiowie.

Czytaj więcej o wizycie w przedszkolu...

Bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Łosiowie zachęcała przedszkolaków  do udziału w ogólnopolskim projekcie "Mała książka - wielki człowiek". Przedstawiła dzieciom zasady udziału w programie, a przy okazji tej wizyty opowiedziała o tym, jak wiele można się nauczyć podczas czytania i jako przykład pokazywała przyniesione ze sobą kolorowe książeczki. Podobne spotkania odbyły się również w grupach "Zajączki" i "Niedźwiadki". Zajęcia przyniosły oczekiwany skutek, gdyż we wszystkich grupach znalazły się dzieci zainteresowane przystąpieniem do programu i tym razem one odwiedziły Bibliotekę.

Dziękujemy dzieciom za uwagę i aktywny udział w dyskusji.

Odlotowi Smakosze Literowi

Radek i Tomek z Lewina Brzeskiego oraz Wiktoria ze Strzelnik zostali pierwszymi zdobywcami gwarantowanych nagród w konkursie czytelniczym "Pożeracze powieści wszelkiej treści".

Czytaj więcej o konkursie...

Uczestnicy konkursu przeszli niebieską ścieżkę, zdobyli kubek z logotypem Biblioteki i co najważniejsze zostali Odlotowymi Smakoszami Literowymi

Konkurs został uruchomiony na początku 2020 roku z zamiarem przyciągnięcia do bibliotek gminy Lewin Brzeski uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej. Ci, którzy zdecydowali się na przejście dłuższych ścieżek, czyli włożyć trochę więcej wysiłku w zaprzyjaźnianie się z biblioteką i poznawanie literatury, mogą, po uzyskaniu ostatniej pieczątki na swoich kartach uczesnika, zdobyć maskotki, worki sportowe Adidas lub plecaki Nike.

Zuzia Chruszczewska - mała uczestniczka programu czytelniczego

Mały Wielki Człowiek

Oto kolejny Wielki Człowiek! Zuzia Chruszczewska - czytelniczka Biblioteki w Łosiowie dołączyła do grona zwycięzców akcji "Mała książka - wielki człowiek".

Wizualizacja prezentacji "Zima w skarpetkach"

Zima w Bibliotece 2021

W czasie ferii zimowych dzieciom dopisała piękna zimowa pogoda z mrozem i śniegiem za oknem. Nasza biblioteczna zabawa online miała na celu nie tylko przypomnieć o ciepłym stroju podczas szaleństw na sankach.

Czytaj więcej o "Zimie w skarpetkach"...

Na stronach Biblioteki w drugim tygodniu ferii zimowych, zaczynając od wtorku 12 stycznia 2021 roku, pojawiały się propozycje zabaw zainspirowanych "Niesamowitymi przygodami dziesięciu skarpetek" napisanymi przez Justynę Bednarek i zilustrowanymi przez Daniela de Latour'a. 

Pierwsze zadanie polegało na wykonaniu zakładki do książki w kształcie skarpetki. Drugie zadanie angażowało uczestników w odnajdywanie pary dla 10 zagubionych skarpetek. Podjęcie się trzeciego zadania wiązało się z wyprodukowaniem z niepotrzebnej skarpetki skarpetkowego stworka. Ostatnie zadanie pozwalało wytężyć umysły przy poszukiwaniu przestępcy odpowiedzialnego za zniknięcie złotego guzika z żakietu mamy małej Be.

W sobotę 16 stycznia w Bibliotece w Lewinie Brzeskim na uczestników zabaw, którzy przygotowali przynajmniej jedną pracę plastyczną lub wykonali przynajmniej jedno zadanie, czekały nagrody w postaci kolorowych, odlotowych, nowiuteńkich i kompletnych par skarpetek z motywami dla miłośników książek. Na przebojowe skarpetki miało szansę pięciu uczestników, którzy jako pierwsi odwiedzili w tym dniu Bibliotekę (z pracą plastyczną lub rozwiązaniem zadania do wglądu).