Wydarzenia

WYDARZENIA W ROKU 2022
Warsztaty plastyczne w Łosiowie - rozwiń "Czytaj więcej...", by móc obejrzeć fotorelacje z zajęć 

Co słychać na warsztatach plastycznych w Łosiowie?

W okresie okołoświątecznym w Bibliotece w Łosiowie odbyły się kolejne trzy spotkania w ramach wtorkowych warsztatów plastycznych dla dzieci.

Czytaj więcej o warsztatach...

Na zajęciach, które odbyły się 13 grudnia 2022 r., dzieci miały do wykonania niełatwe, wymagające dużo cierpliwości i koncentracji zadanie. Ozdabiały koralikami i włóczką przygotowane wcześniej zielone tekturowe choinki. Dzieci pracowały wytrwale, mimo że niejednokrotnie pracę trzeba było zaczynać od początku, gdyż koraliki „uciekały” z nitki. Efektem tej mozolnej pracy są choinki 3D, którymi można ozdobić swój pokój. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

Na zajęciach w kolejnych tygodniach uczestnicy warsztatów plastycznych w Łosiowie spotkali się, aby wykonać ozdoby choinkowe z włóczki, czyli krasnale. Dziewczynki okazały się bardzo pojętnymi uczennicami i z zapałem tworzyły swoje dzieła. Dobierały kolory i faktury, ozdabiały skrzaty śnieżkami. Każda z uczestniczek wykonała nie jeden, lecz kilka ozdób testując w ten sposób różne zestawienia kolorystyczne. Efakty pracy można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do uczestniczenia w zajęciach w każdy wtorek o godz 15:30.

Świąteczne origami

Od początku grudnia Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim realizuje projekt „Sztuka Fun”, w którym biorą udział dzieci chcące rozwijać nie tylko swoje zainteresowania plastyczne, ale również dokładność, cierpliwość i wyobraźnię przestrzenną.

Czytaj więcej o warsztatach...

Origami jest jedną z technik pozwalającą na rozwijanie wszystkich wymienionych umiejętności, dlatego jako pierwsze zostało wzięte na warsztat. A że propozycji świątecznych origami nie brakuje, to dzieci miały czym się zająć przez pierwsze trzy spotkania. I tak ze zwykłych kartek papieru uczestnicy wyczarowywali mikołaje, gwiazdki, choinki i wieńce świąteczne. Najtrudniejsza w wykonaniu okazała się modułowa choinka, najwięcej zaś pracy kosztowało przygotowanie kwiatków poinsecji do świątecznego wieńca. Nic jednak nie zraziło młodych warsztatowiczów i każdemu udało się wykonać wszystkie figurki, które, mamy nadzieję, stanowią oryginalną dekorację bożonarodzeniową w ich domach.

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, piąte zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Święta, święta

16 grudnia odbyło się ostatnie tegoroczne spotkanie Klubu Mądrego Przedszkolaka. Podczas zajęć poruszono tematykę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej o spotkaniu...

Dzieci wysłuchały opowiadania „Jak Karolcia spotkała Mikołaja” J. Balcewicz, które sprowokowało rozmowę na temat świąt i tego, jak wyglądają przygotowania do obchodów tych szczególnych dni. Okazało się, że wszyscy postępują podobnie – pieką pierniki, przygotowują prezenty, stroją choinkę, ozdabiają mieszkania. Podczas dalszej części zajęć przed dziećmi postanowiono trudne zadanie wykonania śnieżynek z papieru i dekorowania choinek, które miały być dekoracją okien w dziecięcych pokojach. I choć wycinanie sprawiło nieco kłopotu młodszym przedszkolakom, to przy pomocy dorosłych cel osiągnięto, a dzieci z dumą zaniosły do domu wykonane dekoracje.

Spotkanie DKK w świątecznej aurze

14 grudnia w czytelni Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ksiażki. W pięknej świątecznej scenerii - przy choince, słodkościach i dobrej kawie - trwała dyskusja na temat książek z cyklu „Na nową drogę życia” Karoliny Wilczyńskiej.

Czytaj więcej o spotkaniu...

Nasze rozważania skupiły się głównie na trzeciej części cyklu pt. „Rozdarty welon”, która była spoza listy klubowych lektur, ale klubowiczki były na tyle ciekawe dalszych losów głównych bohaterów, że zapadła decyzja o omówieniu zakończenia. 

W trzeciej części Antonina, właścicielka agencji „Na nową drogę życia” organizuje wesele dla nowych klientów Kariny i Mateusza, którzy są w sobie bardzo zakochani i chcą jak najszybciej się pobrać. Jednak Beata, serdeczna przyjaciółka przyszłej Panny Młodej, komplikuje przygotowania do ceremonii tak, żeby ten ślub został odwołany. Pomimo intryg i oszustw ze strony Beaty udaje się młodej parze wypowiedzieć słowa przysięgi w obecności zaproszonych gości. 

Książka pełna wzruszeń, emocji i zaskakujących wydarzeń. Pisarka skupia się przede wszystkim na uczuciach, a opisane przez nią historie są bardzo autentyczne. Losy bohaterów na długo pozostaną nam w pamięci. Książkę bez wyrzutów sumienia możemy polecić na zimowe wieczory. Gorąco polecamy.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 26 stycznia 2023 r., a  omawianą wówczas książką będzie powieść „Tam, gdzie las spotyka się z niebem” Glendy Vanderah. Serdecznie zapraszamy.

Skrzaty wykonują skrzaty

12 grudnia 2022 r. w Bibliotece Publicznej w Strzelnikach "zapachniało" świętami i zimą. W tym dniu dzieci wykonywały oryginalne dekoracje  świąteczne - skrzaty ze sznurka i włóczki. Efekty pracy można podziwiać na załączonych zdjęciach.

Świąteczne warsztaty plastyczne w Skorogoszczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Warsztaty bożonarodzeniowe w Skorogoszczy

Tradycją już jest, że przed świętami w Bibliotekach naszej gminy odbywają się warsztaty tworzenia ozdób i dekoracji świątecznych. W piątek, 9 grudnia, w Bibliotece w Skorogoszczy, spotkały się dzieci chcące już poczuć świąteczną atmosferę.

Czytaj więcej o warsztatach...

Instruktorka ze Stowarzyszenia „W ogrodzie Viadrusa” z Oldrzyszowic, które było organizatorem warsztatów, zaproponowała dzieciom wykonanie dekoracji i ozdób z materiałów, które pozostały po segregacji śmieci. I tak wykorzystano małe słoiczki po jogurtach, resztki włóczki, nakrętki od butelek. Wystarczyła odrobina wyobraźni, trochę dodatkowych materiałów w postaci świerkowych gałązek, waty, suszonych owoców, itp., by spod dziecięcych rąk wyszły stroiki, zawieszki i śmieszne, kołyszące się bałwanki.

Świąteczne warsztaty plastyczne w Skorogoszczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Warsztaty plastyczne w Łosiowie

W niezwykły dzień 6.12.2022 r. w kameralnej atmosferze odbyły się pierwsze warsztaty plastyczne organizowane przez Bibliotekę w Łosiowie. Dzieci miały możliwość zrobienia bombek ze sznurka, kleju i balona, a także przygotowywały podstawę na następne zajęcia.

Czytaj więcej o warsztatach...

Wiele emocji wzbudziło nanoszenie mokrego sznurka na balon. Okazało się, że nie jest to wcale takie łatwe ani przyjemne. Mimo to dziewczynki pracowały cierpliwie i wytrwale,  a efekty pracy będziemy pokazywać wkrótce. Na „deser” można było ozdobić styropianową bombkę cekinami, co bardzo przypadło do gustu uczestniczkom. Pracę nad naszymi ozdobami będziemy kontynuować na kolejnych zajęciach, które odbywają się w każdy wtorek o godzinie 15:30.

Świąteczne warsztaty plastyczne w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Warsztaty w Łosiowie z wykonywania ozdób choinkowych

W dniu 29.11.2022 r. w Bibliotece Publicznej w Łosiowie odbyły się warsztaty z wykonywania ozdób choinkowych zorganizowane przez Stowarzyszenie „W ogrodzie Viadrusa” z Oldrzyszowic.

Czytaj więcej o warsztatach...

Dzieci miały możliwość stworzenia dowolnej ozdoby świątecznej wykorzystując różne materiały, w tym także elementy naturalne jak szyszki, zielone gałązki, czy jarzębinę. Zajęciom towarzyszyła ogólna wesołość i rozbawienie, co miało wpływ na efekty pracy i zadowolenie dzieci. Nawet praca z gorącym klejem nie była taka straszna. Były to pierwsze z cyklu zajęć plastycznych organizowanych w Bibliotece w Łosiowie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na zajęcia w każdy wtorek o godzinie 15:30.

Spotkania z przedszkolakami w Skorogoszczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Zaczytane przedszkolaki w Skorogoszczy

Przez kilka jesiennych tygodni w Bibliotece w Skorogoszczy odbywały się spotkania z przedszkolakami. W spotkaniach uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne z Przedszkola Publicznego w Skorogoszczy. Celem projektu było ukazanie dzieciom Biblioteki jako miejsca przyjaznego, otwartego, z szeroką gamą propozycji również dla najmłodszych czytelników.

Czytaj więcej o zajęciach...

Podczas wizyt w Bibliotece nie mogło się obyć bez czytania. I tak dzieci poznały historię wilka, który wypadł z książki i zgubił drogę do swojej bajki („O wilku, który wypadł z książki” T. Robbrechta) oraz poznały bliżej potwora, który kradł książki („Złodziej opowieści” G. Cartera). Te historie stały się podstawą do rozmowy o książkach i ich znaczeniu dla ludzi. W czasie zajęć nie brakło też innych propozycji – były zabawy ruchowe, tańce, poszukiwania ukrytych słów, budowanie słowa z rozsypanki literowej, odnajdywanie w wyrazach określonych liter i kolorowanie zakładek do książek. Połączenie zabawy z nauką sprawiło, że dzieci radośnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. 

Mamy nadzieję, że spotkania z przedszkolakami zachęcą dzieci i ich rodziców do regularnego odwiedzania Biblioteki. Przypominamy również, że trwa konkurs dla przedszkolaków "Mała książka - wielki człowiek", a w Bibliotece na dzieci czekają wyprawki czytelnicze. Biblioteka serdecznie dziękuje nauczycielom i opiekunom z PP w Skorogoszczy za wspólnie spędzony czas.

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, czwarte zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Akcja segregacja

Tematem ostatniego spotkania Klubu Mądrego Przedszkolaka były śmieci. Przedszkolaki zastanawiały się, czym są i skąd biorą się śmieci, poznały oznakowania właściwe konkretnym rodzajom odpadów i samodzielnie dokonały segregacji śmieci do właściwie oznaczonych worków.

Czytaj więcej o zajęciach...

Na podstawie obserwacji poszczególnych worków zauważyły, że najwięcej jest plastiku. Po wykonanym zadaniu musiały zdecydować, które z wyrzuconych przedmiotów nadają się do powtórnego wykorzystania. Wybór padł na skarpetki. I tak, za drobną podpowiedzią i pomocą dorosłych, ze starych, pojedynczych skarpetek, powstały zabawne, skarpetkowe gąsienice.

Zajęcia z przedszkolakami w Bibliotece w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Przedszkolaki z wizytą w Bibliotece w Łosiowie

W dniach 22 i 25 listopada 2022 r. Bibliotekę w Łosiowie odwiedziły przedszkolaki z obu tutejszych przedszkoli. Celem wizyty było zapoznanie z Biblioteką, przedstawienie programu „Mała książka - wielki człowiek”, a także prezentacja bogatej oferty książek, gier i zabawek, jakie są do dyspozycji czytelników.

Czytaj więcej o zajęciach...

Przedszkolaki miały okazję obejrzeć różne rodzaje książek m.in. pachnące, grające, książki do kąpania, przytulania, książki sensoryczne oraz największą atrakcję – książkę dla niewidomych napisaną alfabetem Braille'a. Zadaniem dzieci było też znaleźć największą książkę w Bibliotece, a potem ją zważyć na wadze podręcznej, by przekonać się, że najcięższa książka waży prawie 3 kilogramy. 

Starszaki w ramach przypomnienia bajek i baśni rozwiązywały baśniowe zagadki, a także rozpoznawały bajkę na podstawie wylosowanego atrybutu. Nie mogło też obyć się bez baśniowego balu.

Młodsza grupa poznała „Bardzo głodną gąsienicę” Erica Carle, która cały tydzień jadła, by na koniec przeistoczyć się w pięknego motyla. Dzieci na podstawie opowiadania segregowały zdjęcia pokarmów, a także łączyły w pary buciki, które pogubiła gąsienica.

Młodzi czytelnicy przekonali się, że biblioteka to nie tylko książki i niekoniecznie należy być w niej cicho.

Fotorelację ze spotkań można zobaczyć TUTAJ.

Zajęcia "Na pokładzie Statku Książek" z grupą Sówek z PP1 - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Przedszkolaki na pokładzie Statku Książek

Jesień w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim przebiegła w niezwykle wesołej i kolorowej atmosferze, nie tylko za sprawą barwnych dekoracji jesiennych, ale przede wszystkim dzięki wizytom przedszkolaków z obu lewińskich przedszkoli.

Czytaj więcej o zajęciach...

Dzieci z ośmiu grup cztero-, pięcio- i sześciolatków odbyły solidne szkolenie z zagadnień związanych z biblioteką. Tajemniczo brzmiące zajęcia „Na pokładzie Statku Książek” miały na celu pokazanie dzieciom, co biblioteka ma do zaoferowania swoim najmłodszym czytelnikom i jak niezwykłą mogą przeżyć przygodę, jeśli tylko zdecydują się wsiąść na pokład „Statku Książek”. Aby przekazywane wiadomości lepiej się utrwaliły, dzieci były poddawane różnym wyzwaniom, z których świetnie się wywiązały. Polegały one m.in. na sortowaniu książek, kompletowaniu elementów stanowiska komputerowego, tańcu z książką czy układaniu bajkowego domina. Inspiracją do zajęć była książka „Złodziej opowieści”, która w przystępny sposób pokazała dzieciom, jak wartościowe może być obcowanie ze słowem pisanym. Na pamiątkę i na pożegnanie dzieci otrzymały bilety wstępu na pokład Statku Książek.

Najmłodsze przedszkolaki z pozostałych dwóch grup spotkały się z bibliotekarzem na zajęciach, podczas których miały okazję pobawić się kolorowymi guzikami. A wszystko za sprawą opowiadania z Doliny Muminków, w którym główny bohater otrzymał w prezencie urodzinowym piękny złoty guzik. Po wysłuchaniu jednej z przygód Muminka dzieci otrzymały do rączek guziki w różnych kształtach i kolorach, by przećwiczyć spostrzegawczość i umiejętność liczenia, a także by wypróbować swoich sił w nawlekaniu guzików na igłę z nitką. 

Serdecznie dziękujemy przedszkolakom za aktywny udział w zajęciach i przypominamy, że w Bibliotece czekają na nich wyprawki z projektu „Mała książka – wielki człowiek”.

Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek w Skorogoszczy

16 listopada 2022 r. Biblioteka w Skorogoszczy miała zaszczyt gościć jedną z najbardziej lubianych pisarek dla dzieci, panią Justynę Bednarek – z wykształcenia romanistkę, z zawodu dziennikarkę i pisarkę.

Czytaj więcej o spotkaniu...

Jedna z książek pani Bednarek, "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" jest szkolną lekturą. Dlatego też w spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy drugiej i trzeciej miejscowej szkoły podstawowej oraz kilku przedszkolaków, którzy już są wielbicielami twórczości pisarki.

Podczas spotkania autorka opowiedziała dzieciom o tym, co sprawiło, że zaczęła pisać, jak rodzą się pomysły na książki, czym karmić wyobraźnię, jakie mogą być skutki wyjścia na pocztę i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy. Podczas spotkania czytała dzieciom fragmenty swoich książek oraz pokazała nowo wydane tytuły z cyklu "Kury z grubej rury".

Justyna Bednarek okazała się bardzo otwartą na małych czytelników osobą, dzieci więc szybko złapały z nią kontakt, co sprzyjało nieskrępowanej rozmowie i zadawaniu niezliczonej ilości pytań. I mimo że niektóre z nich powtarzały się, to pisarka cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała na nie, zaspokajając dziecięcą ciekawość.

Na zakończenie spotkania wszyscy chętni otrzymali pamiątkowe wpisy i dedykacje od pisarki. Spotkanie autorskie z Panią Justyną Bednarek wpisuje się w program współpracy MiGBP w Lewinie Brzeskim z PSP w Skorogoszczy pod nazwą "Drzwi do wyobraźni", a zrealizowany został dzięki projektowi "Zaczytane Opolskie" prowadzonemu przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.

Zdjęcia ze spotkania można zobaczyć TUTAJ.

Dzień Młodzieży 10.11.2022 r.

W Dniu 10 listopada 2022 r. obchodzony jest Dzień Młodzieży. Z tej okazji Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim przygotowała materiał filmowy, w którym młodzi ludzie pokazują, że biblioteka też jest miejscem dla nich. W realizacji filmu brała udział młodzież z lewińskiej podstawówki, której z okazji ich święta składamy najlepsze życzenia i dziękujemy za zaangażowanie w projekt.

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, trzecie zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka - „Woda to życie”

Bohaterką trzecich zajęć w ramach Klubu Mądrego Przedszkolaka była woda. Podczas spotkania dzieci rozwiązywały zagadki dźwiękowe, które naprowadziły je na temat spotkania...

Czytaj więcej o zajęciach...

Korzystając z globusa przedszkolaki oceniły, jak dużo jest wody na świecie, zastanawiały się, czy jest nam potrzebna i dlaczego. Dowiedziały się również, że człowiek w większości składa się z wody. Jednak najciekawszym elementem zajęć było wykonanie filtra do oczyszczania wody i sprawdzenie, czy zadziała. 

Samodzielnie wykonane doświadczenie (budowa filtra, filtrowanie i obserwacja efektów) sprawiły dzieciom wielką frajdę.

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, drugie zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka - "Jesień, zabawy w lesie"

Podczas drugiego spotkania Klubu Mądrego Przedszkolaka była mowa o jesieni. Przepiękna, złota jesień to dobra pora na aktywność ruchową...

Czytaj więcej o zajęciach...

Na przedszkolaki czekał więc tor przeszkód, na którym dzieci doskonaliły równowagę, koordynację ruchową i celność. Później, potrenowały wyobraźnię wykonując z wielobarwnych, suszonych roślin i liści piękne, jesienne pejzaże przedstawiające park lub las.

Nowa wyprawka czytelnicza w projekcie Mała książka - wielki człowiek

Nowa odsłona akcji "Mała książka - wielki człowiek"

Uwaga Przedszkolaki! W dniu 26.10.2022 r. dotarła do Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim świeżutka dostawa nowych wyprawek z projektu "Mała książka - wielki człowiek". Wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat - także te, które odebrały swoją pierwszą wyprawkę - mogą zgłaszać się po odbiór nowych książeczek i kart uczestnika. Serdecznie zapraszamy!

Uczniowie głodni czytania

Z przyjemnością informujemy, że w październiku wyjątkowo dużo uczestników konkursu "Pożeracze powieści wszelkiej treści" odebrało nagrody za przejście swoich kolorowych ścieżek. Gratulujemy Karolinie, Kacprowi, Basi, Paulince i Hani z Lewina Brzeskiego oraz Arturowi i Klaudii ze Skorogoszczy. 

Uczestnicy "Origami Party" - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Origami Party 2022

Z okazji Dnia Origami, który w 2022 r. przypadł w poniedziałek 24 października, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim zaprosiła dzieci w wieku wczesnoszkolnym na „Origami Party”.

Czytaj więcej o Origami Party...

O godzinie 15 do sali przystrojonej japońskimi akcentami zawitało 14 uczestników, którzy zanim mogli się wykazać umiejętnościami manualnymi, zostali wciągnięci w zabawę balonami, aby nazwa „Origami Party” nie okazała się pustym frazesem. Kolorowe balony nie przetrwały zabawy, ale pozwoliły się dzieciom trochę rozruszać. Gdy ostatni balon pękł, dzieci wykonywały różne związane z Japonią zadania zapisane na karteczkach pierwotnie kryjących się w co drugim baloniku.

Uczestnicy bogatsi o wybrane informacje o Japonii zasiedli następnie do stołów, by spróbować swoich sił w japońskiej sztuce składania papieru. Dzieci korzystając z broszurek origami oraz z podpowiedzi prowadzącego wykonywały między innymi papierowe rybki, by w pustym „akwenie wodnym”, będącym elementem dekoracji, w końcu pojawili się jacyś mieszkańcy. Składanie figurek okazało się niełatwą sztuką i pochłonęło wszystkich do tego stopnia, że nie doszło do realizacji japońskich zawodów. Dzieci zdążyły już tylko zapozować do zdjęć i zjeść ciepły posiłek, który był ostatnim punktem programu „Origami Party”.

Spotkanie z przedszkolakami z Łosiowa - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Bibliotekarz w przedszkolu

W ramach zajęć dla przedszkolaków w dniach 20 i 21 października 2022 r. w obu przedszkolach w Łosiowie odbyły się zajęcia prowadzone przez bibliotekarkę z Biblioteki Publicznej w Łosiowie.

Czytaj więcej o zajęciach...

W starszej grupie dzieci, po zapoznaniu się z opowiadaniem "Lupa" Renaty Piątkowskiej, oglądały w powiększeniu przyniesione eksponaty tj. cukier, korę drzew, orzech kokosowy, znaczki i liście. Mali uczestnicy dowiedzieli się także o zagrożeniu, jakie może stwarzać lupa w połączeniu ze słońcem i nierozważnym postępowaniem. Atrakcją okazało się kojarzenie w pary zdjęć przedmiotów w olbrzymim powiększeniu z wyglądem rzeczywistym.

Dzieci w młodszej grupie poznały "Pięciopsiaczki" z książki Wandy Chotomskiej i na jej podstawie poprzez zabawę opowiadały, jak należy opiekować się zwierzątkami domowymi i jakie są ich potrzeby. 

Galeria zdjęć znajduje się TUTAJ.

Klub Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy, pierwsze zajęcia - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka

Miło nam poinformować, że Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim powołała do życia Klub Mądrego Przedszkolaka. Klub działa przy Filii Bibliotecznej w Skorogoszczy i liczy ośmioro członków, którymi są przedszkolaki mieszkające w Skorogoszczy lub uczęszczające do miejscowego przedszkola.

Czytaj więcej o klubie przedszkolaka...

Celem KMP jest ogólny, szeroko rozumiany rozwój dziecka, wzbudzanie ciekawości świata oraz ukazanie biblioteki jako miejsca przyjaznego czytelnikom w każdym wieku. 14 października 2022 r. odbyło się pierwsze spotkanie, podczas którego dzieci zostały oficjalnie przyjęte na członków Klubu, przedstawiły się i otrzymały Karty Członkowskie. Po części oficjalnej przyszedł czas na twórczą część spotkania – zabawy z książką, rozmowy na temat wyobraźni, przywoływanie skojarzeń, zagadki z magicznego pudełka i tworzenie własnego bohatera książki z figur geometrycznych. Godzina przeznaczona na spotkanie minęła w mgnieniu oka, a rozochocone dzieci zapewniały, że bardzo im się podobało i na pewno jeszcze przyjdą.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć TUTAJ.

Jesienne warsztaty plastyczne w Strzelnikach - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Jesienne warsztaty z Biblioteką w Strzelnikach

W dniach 3-14 października 2022 r. w Filii Bibliotecznej w Strzelnikach w intensywnym użyciu były kasztany, żołędzie, kolorowe liście i wiele innych skarbów jesieni. A to z powodu jesiennych warsztatów plastycznych przygotowanych z myślą o najmłodszych czytelnikach Biblioteki.

Czytaj więcej o warsztatach...

Jesień wraz z dziećmi rozpoczęliśmy w wyśmienitych humorach. Dzieci wykorzystywały dary jesieni do tworzenia grzybków, jeżyków, ludzików i innych rzeczy, jakie tylko podpowiadała im wyobraźnia. Ostatniego dnia zajęć dzieci wspólnie stworzyły jesienne miasteczko, którego królową była Pani Jesień. Zabawy i uśmiechów nie było końca.

Galeria Uśmiechów z okazji Światowego Dnia Uśmiechu 2022 - kliknij, by zobaczyć w nowym oknie

Uśmiechnij się!

Z okazji Światowego Dnia Uśmiechu, który w roku 2022 przypada na 7 października, życzymy wszystkim dużo uśmiechu i zapraszamy do obejrzenia bibliotecznej Galerii Uśmiechów. Jest ona wynikiem trwającej ponad dwa tygodnie sesji zdjęciowej, w której brali udział czytelnicy i użytkownicy naszych Bibliotek. Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję, serdecznie dziękujemy i życzymy miłych wrażeń z oglądania uśmiechniętych portretów (w czytelni Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim lub online).

Kandydaci na Wielkiego Człowieka

Ogólnopolski projekt "Mała książka - wielki człowiek", który do Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim zawitał w 2019 roku, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród przedszkolaków i ich rodziców. 

Czytaj więcej o projekcie...

W trzecim kwartale 2022 r. swoje wyprawki (książeczki i Karty Małego Czytelnika) odebrało ponad 20 dzieci. Większość z nich stała się jednocześnie nowymi czytelnikami Biblioteki. Komplet naklejek na kartach Małego Czytelnika uzbierali Bartek i Franek z Łosiowa oraz Julia, Pola, Karol i Ola z Lewina Brzeskiego. Za swoje zaangażowanie w czytanie otrzymali Dyplomy Małego Czytelnika oraz biblioteczne misie.

Galeria uczestników projektu oraz szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na TEJ STRONIE.

Książka "Skazane na poniewierkę" omawiana w czasie wrześniowego spotkania DKK

Kawa i dobra książka, czyli przepis na udane spotkanie

Pod koniec września w czytelni Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Po raz pierwszy po dłuższej wakacyjnej przerwie można było się znów spotkać w miłym gronie przy kawie i ciekawej książce.

Czytaj więcej o spotkaniu DKK...

Panie najczęściej uczestniczące w spotkaniach zapewne stęskniły się za atmosferą dyskusji na nietuzinkowe tematy, bo dopisała niemalże stuprocentowa frekwencja. Co więcej - dołączyła do nas jeszcze jedna Pani, powiększając tym samym grono członkiń DKK działającego w Lewinie Brzeskim. 

Książką wybraną na wrześniową dyskusję była powieść „Skazane na poniewierkę” Diney Costeloe. Akcja utworu rozgrywa się po wojnie w Wielkiej Brytanii i Australii. Z ożywionej dyskusji, która się wywiązała podczas spotkania, można śmiało wywnioskować, że książka wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. Opowiada ona o porzuconych dzieciach, umieszczonych w sierocińcu, gdzie były bardzo źle traktowane i surowo karane za drobne przewinienia. Nie jednej z nas podczas czytania popłynęły łzy i nasunęła się myśl, dlaczego te niewinne dzieci musiały znosić tyle cierpienia - były skazane na wieloletnią tułaczkę, pozbawione miłości, ciepła rodzinnego, a nawet wykorzystywane seksualnie. Książka, która daje dużo do myślenia, wzrusza, wywołuje wiele emocji i zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci, podobnie jak spotkanie jej poświęcone. Powieść warta polecenia, przeczytania i przedyskutowania.

Serdecznie zapraszamy na kolejne dyskusje o książkach, które odbywają się raz w miesiącu o godzinie 18:00 w czytelni Biblioteki. Najbliższe spotkanie DKK zostało zaplanowane na 26 października 2022 r., a będzie ono poświęcone powieści „Serce w mundurze” Agnieszki Kareckiej.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania po raz pierwszy był obchodzony we wrześniu 2001 roku. Cztery miesiące wcześniej swoją inaugurację miała kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Można więc śmiało powiedzieć, że 29 września świętujemy fakt, że temat głośnego czytania został dostrzeżony i nagłośniony w naszym kraju.

Czytaj więcej o Dniu Głośnego Czytania...

Z okazji Dnia Głośnego Czytania w Polsce bibliotekarki z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim przygotowały nagranie głośnego czytania bajki Joanny Papuzińskiej, której książki znajdują się na liście pozycji polecanych przez kampanię "Cała Polska czyta dzieciom".  Wybrany utwór nosi tytuł "Agnieszka opowiada bajkę" i jest tak naprawdę historyjką opowiedzianą przez małą rezolutną dziewczynkę swojej mamie w celu namówienia jej na... No właśnie, na co? Aby się dowiedzieć, należy obejrzeć film, lub sięgnąć po książkę. Serdecznie zapraszamy.

Ekologiczne zajęcia z uczniami ze Skorogoszczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć

Ekologicznie, czyli jak?

27 września w Publicznej Szkole Podstawowej w Skorogoszczy odbyły się warsztaty ekologiczne zainicjowane przez Filię Biblioteczną w Skorogoszczy. Warsztaty zrealizowało Stowarzyszenie „Brzesko-Oławska Wieś Historyczna” w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan Operacyjny na lata 2022-2023, w ramach realizacji operacji pn.: „Ekologicznie - czyli jak?”

Czytaj więcej o wydarzeniu...

W projekcie wzięły udział dzieci z klas I – III skorogoskiej szkoły. Celem zajęć było pogłębienie wiedzy związanej z ochroną środowiska i ekologii wśród dzieci, zgodnie ze znanym porzekadłem „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Podczas spotkań uczniowie zdobyli wiele cennych informacji na temat środowiska, sposobów ochrony przyrody, dokonali obserwacji mikroświata przez mikroskop oraz wykonały ekologiczne pamiątki – torby, poidełka dla ptaków i kamienne eko-przypominajki.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

"Z ekologią na ty" - warsztatów ekologicznych c.d.

W połowie września w lewińskiej Bibliotece odbyły się już ostatnie warsztaty realizowane przez Stowarzyszenie "W ogrodzie Viadrusa" z Oldrzyszowic w ramach projektów: "Letnia akademia ekologii" - dla dzieci oraz "W globalnej wiosce działaj lokalnie i ekologicznie" - dla kobiet.

Czytaj więcej o warsztatach...

"Z bardzo aktywną grupą pań wykonaliśmy oryginalne i efektowne drzewa życia z mchu chrobotka oraz świece z wosku pszczelego. Kule kąpielowe były zaś tematem przewodnim ostatnich warsztatów dla dzieci. Różne kształty, kolory oraz zapachy własnych ekologicznych kul cieszyły nie tylko dzieci, ale i rodziców, którzy z błyskiem w oku podziwiali pracę swoich pociech" - to m.in. możemy przeczytać o spotkaniach w Bibliotece w relacji na facebookowej stronie Stowarzyszenia. 

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim serdecznie dziękuje Stowarzyszeniu "W ogrodzie Viadrusa" za owocną współpracę, dzięki której użytkownicy Biblioteki (i nie tylko) mieli okazję wziąć udział w profesjonalnych i niezwykle ciekawych zajęciach. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami zrealizujemy jeszcze niejeden projekt. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia profili instytucji partnerskich.

Międzynarodowy Dzień Kropki

Dzięki niepozornej kropce 15 września 2022 roku był bardzo wesołym dniem dla pracowników i użytkowników Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim.

Czytaj więcej o Dniu Kropki...

Każdy kto w Międzynarodowy Dzień Kropki odwiedził Bibliotekę, był zapewne zdziwiony, że drogę na drugie piętro, gdzie mieści się Biblioteka, znaczyła ścieżka z kolorowych kropek. Na jej końcu czekały na czytelników propozycje zabaw, z których chętnie korzystały zarówno dzieci jak i dorośli. Jedną z nich była niepowtarzalna okazja ozdobienia ubioru bibliotekarza kolorowymi kropkami. Inna, która szczególnie dzieciom przypadła do gustu, polegała na zaprojektowaniu własnej kropki i "ożywieniu" jej dzięki możliwościom aplikacji mobilnej do tworzenia z płaskich obrazów ich trójwymiarowego odpowiednika. Wszystkim, którzy włączyli się w aktywne świętowanie Dnia Kropki, bardzo dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy do wesołej grupy uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, którzy odwiedzając w tym dniu Bibliotekę wnieśli do jej wnętrz dużo pozytywnej energii. 

Narodowe Czytanie na dziedzińcu pałacu w Lewinie Brzeskim - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Narodowe Czytanie 2022 w Lewinie Brzeskim

Prezydent RP tak napisał w liście do uczestników tegorocznego Narodowego Czytania: „kiedy Polski nie było na mapie Europy, to właśnie romantyzm uformował nasz patriotyzm, […] a także odkrył piękno naszej kultury ludowej”. Dlatego też „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, uznane za utwory otwierające epokę romantyzmu w Polsce, stały się lekturą 11 edycji Narodowego Czytania.

Czytaj więcej o Narodowym Czytaniu...

Pierwsza sobota września jest jedyną w ciągu całego roku, gdy na dziedziniec lewińskiego pałacu przybywają miłośnicy czytania. Tak było i tym razem - 3 września 2022 r. z zaproszenia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim skorzystało liczne grono znamienitych gości, których o godzinie dziesiątej przywitała Dyrektor MiGBP w Lewinie Brzeskim, Pani Anna Bączkowska.

Wydarzenie rozpoczęto nietypowo, bo od prezentacji najnowszego odcinka z cyklu „Świat Literatury bez Cenzury”, który opowiadał o podbojach miłosnych Adama Mickiewicza. Tematyka filmu rozluźniła nieco atmosferę - z tym większą przyjemnością można było przystąpić do wspólnego czytania, które utworem „Romantyczność” zainaugurował Pan Dariusz Struski, Z-ca Burmistrza Lewina Brzeskiego. Z ust kolejnych czytających dało się usłyszeć oryginalne interpretacje większości spośród 14 wierszy wchodzących w skład „Ballad i romansów”. Najgłośniejsze owacje otrzymały uczennice z PSP w Skorogoszczy, które balladę „Świteź” zaprezentowały w formie obrazkowego teatrzyku kamishibai. Trzeba tu podkreślić, że wszystkie wykorzystane w przedstawieniu ilustracje uczennice wykonały samodzielnie.

Dzięki działającemu przez cały czas kącikowi plastycznemu, gdzie dzieci wykonywały ozdobne ramki do portretu wieszcza, rodzice mogli spokojnie napić się kawy, posłuchać czytanych utworów lub obejrzeć okolicznościową wystawę. Oprócz tego każdy przyniesiony egzemplarz „Ballad i romansów” mógł zostać opatrzony pamiątkową pieczęcią i zakładką do książki.

Słowa „Miej serce i patrzaj w serce!”, które 200 lat temu wypłynęły spod pióra wieszcza, zakończyły dwugodzinny „maraton” z „Balladami i romansami”. Prezydent RP podczas Narodowego Czytania odbywającego się w Warszawie ogłosił, że w 2023 roku Polacy będą czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Już dziś zachęcamy do udziału w wydarzeniu w Lewinie Brzeskim.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim serdecznie dziękuje Dyrektorowi i Pracownikom Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim za udostępnienie miejsca i niezbędnego sprzętu oraz za pomoc w organizacji Narodowego Czytania. Podziękowania należą się również wolontariuszom za pomoc i czynny udział w wydarzeniu.

"Kobieto, puchu marny..."

Biblioteka w Skorogoszczy, dla uczczenia Roku Romantyzmu Polskiego, piąty odcinek "Świata Literatury bez Cenzury" poświęciła jednemu z trzech głównych przedstawicieli tego nurtu - Adamowi Mickiewiczowi. Wieszcz, jak się okazuje, wiódł przebogate życie uczuciowe i o tym traktuje prezentowany materiał filmowy. Zapraszamy do oglądania.

Łukasz - zdobywca głównej nagrody w konkursie czytelniczym dla uczniów szkół podstawowych

Od książki do plecaka

Łukasz to wierny czytelnik skorogoskiej Biblioteki. Do konkursu "Pożeracze Powieści Wszelkiej Treści" zapisał się, gdy był uczniem pierwszej klasy. Plecak jest drugą nagrodą Łukasza, wcześniej zdobył worek sportowy. Gratulujemy wygranej. Oby tak dalej!

Wycieczka do Olszowej, zwiedzanie Parku Miniatur - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Wizyta w Parku Miniatur

26 sierpnia 2022 r., na zakończenie wakacji, MiGBP w Lewinie Brzeskim Filia w Skorogoszczy wraz z Sołectwem Skorogoszcz zorganizowała jeszcze jedną wycieczkę. Tym razem wyruszyliśmy do Olszowej zamierzając radością i energią naładować baterie przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym. 

Czytaj więcej o wycieczce do Olszowej...

Będąc w nowym miejscu zazwyczaj najważniejsze jest pierwsze wrażenie, a to było imponujące. Przepięknie odrestaurowane budynki i wszechobecna zieleń wszystkich zachwyciły.

Jedną z części całego kompleksu zajmuje przepiękny, wypielęgnowany ogród z najbardziej znanymi na świecie i w Polsce budynkami sakralnymi. Eksponaty to oczywiście miniatury, ale jakie! Miniatury robią niesamowite wrażenie zarówno ze względu na ogrom przedstawionych szczegółów, ale też ich wielkość (największa ma ponad 6 metrów). Oprowadzająca grupę przewodniczka zapoznała nas z wieloma ciekawymi informacjami, przytoczyła sporo anegdot i legend.

Po pobycie w Parku Miniatur przyszedł czas na warsztaty. Podczas zajęć „Od ziarenka do bochenka” dzieci nie tylko przyjrzały się różnym rodzajom zbóż, ale też własnoręcznie zmieliły ziarno na mąkę i przygotowały zdrowe ciastka bez cukru. Okazało się, że zdrowe ciastka też mogą smakować. 

Po części edukacyjnej przyszedł czas na zabawę. Cała grupa udała się w głąb kompleksu, do części przeznaczonej dla dzieci. Wszystkie przygotowane tutaj atrakcje zdobyły uznanie naszych podróżników. Trudno ocenić, które miejsce najbardziej przypadło im do gustu – czy był to park linowy z tyrolką, czy zjazd po igielicie, czy zielony labirynt. A może jeszcze coś innego? 

Dzieci tak zapamiętały się w zabawie, że nawet na posiłki i lody trzeba było je namawiać. 

Ale wszystko co dobre, szybko się kończy, tak więc i ten przepełniony radością dzień dobiegł kresu. Przyznać trzeba, że z żalem opuszczaliśmy to piękne miejsce, ale może jeszcze tam wrócimy. 

Wycieczka została sfinansowana z budżetu Gminy Lewin Brzeski.

Galeria zdjęć z pobytu w Olszowej znajduje się TUTAJ.

Zdjęcie grupowe dzieci uczestniczących w zajęciach wakacyjnych w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Pożegnanie wakacji z Biblioteką w Łosiowie

Na zakończenie lata Biblioteka w Łosiowie we współpracy z Sołectwem Łosiów w dniach 22, 24 i 26 sierpnia 2022 r. zorganizowała 2 część „Kreatywnych wakacji”.

Czytaj więcej o wakacyjnych zajęciach...

W ramach „Wakacyjnych podróży palcem po mapie” dzieci miały możliwość poznania najpiękniejszych polskich miast wraz z ich zabytkami, symbolami, legendami i ciekawostkami o nich. Aby zdobyć ikonkę do wklejenia na mapie, uczestnicy wykonywali przeróżne zadania. Najwięcej emocji wzbudziło „budowanie” ulicy Piotrkowskiej z rolek po papierze i rozpoznawanie tradycyjnych polskich bajek tylko po linii melodycznej, co okazało się niełatwym zadaniem, a niektóre dobranocki dzieci zobaczyły po raz pierwszy.

Wiele ekscytacji u uczestników wywołał drugi dzień zajęć, w którym samodzielnie, według otrzymanych receptur, wykonywali babeczki i pierniczki. Dzieci zagniatały, wałkowały i wycinały przeróżne kształty ciastek. Obłoki mąki towarzyszyły im w każdym możliwym miejscu, ale zabawa była przednia.

W ostatnim dniu zajęć tworzyliśmy „owocowe jeże” z przeróżnych składników. Okazuje się, że rozpoznanie owoców z zamkniętymi oczami wcale nie jest takie łatwe. Efektem naszej pracy były kolorowe, smaczne i zdrowe przekąski. Najbardziej oczekiwanym punktem programu była  nauka sztuki dekoracji ciasteczek, którą prowadziła Pani Patrycja Duda, za co serdecznie dziękujemy. Efekty naszej pracy prezentujemy w galerii zdjęć.

Oczywiście w każdym dniu nie mogło się obyć bez zabaw i gier, a w piątek wiele emocji wzbudziła rywalizacja dwóch drużyn i „wyścig kelnerów”.  

Do wszystkich zadań dzieci podchodziły entuzjastycznie i z ochotą wykonywały polecenia, za co serdecznie dziękujemy. Życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności i zapraszamy do odwiedzania Biblioteki w Łosiowie przez cały rok.

Nowy Pożeracz Powieści w Lewinie Brzeskim

Oliwka wolne chwile w czasie wakacji poświęcała na czytanie książek, dzięki czemu uzbierała maksymalną ilość punktów w konkursie "Pożeracze Powieści Wszelkiej Treści" i zdobyła plecak, który zapewne będzie nosić jako trzecioklasistka. Równolegle z Oliwką swoje nagrody odebrali Kacper i Konrad z Lewina Brzeskiego, Lilka ze Skorogoszczy oraz Antek i Honoratka z Łosiowa. Gratulujemy!

Zdjęcie grupowe dzieci uczestniczących w wycieczce do Karpacza - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Odkrywanie rejonów Ducha Gór

Po wyjątkowo udanej wycieczce do Wrocławia przyszedł czas na drugi z zaplanowanych przez MiGBP w Lewinie Brzeskim wakacyjnych wyjazdów. Tym razem trasa poprowadziła nas w magiczne Karkonosze.

Czytaj więcej o wycieczce do Karpacza...

Pierwszym z odwiedzonych miejsc była niewielka kotlina ukryta wśród zalesionych wzgórz – tajemnicza Siruwia, jedyny w swoim rodzaju ogród japoński. Wizyta w Siruwii była okazją do obcowania z niedostępną i odległą dla nas kulturą Japonii. Spacer po ogrodzie ukazał nam bogactwo karkonoskiej przyrody w charakterystycznych dla Japonii kompozycjach stworzonych zgodnie z zasadami feng shui, strumieniach i wodospadach. W centrum ogrodu można podziwiać niezwykłą wystawę japońskich lalek będących swoistymi talizmanami oraz wystawę drzewek bonsai. Atrakcyjność miejsca na pewno podnosi Muzeum Samuraja z jedną z największych w Polsce prywatnych kolekcji zbroi japońskich. Właściciele ogrodu pomyśleli również o najmłodszych gościach. Dla nich stworzono fantastyczny plac zabaw zachęcający do aktywności na świeżym powietrzu.

Po krótkim odpoczynku udaliśmy się autokarem do kolejnego niepospolitego miejsca - do Gigantei, Karkonoskiego Parku Ducha Gór. Miejsce pomyślane jest tak, by stworzyć warunki do zabawy, edukacji i rekreacji. Dzięki ciekawie zaaranżowanej przestrzeni można w miniaturze zobaczyć najbardziej charakterystyczne dla Karkonoszy miejsca m.in. Przełęcz Okraj, Skalny Stół czy wodospad Kamieńczyka i w godzinkę przejść trzydziestokilometrowy szlak. Niezwykle atrakcyjne są figury strażników gór i rodzimych owadów powiększone do gigantycznych rozmiarów za sprawą szalonego naukowca, którego legendę poznaliśmy dzięki naszej przewodniczce. Na pewno walorem atrakcji jest panorama Karkonoszy, którą można podziwiać z tego miejsca.

Gra terenowa przygotowana przez obsługę parku pozwoliła dzieciom na lepsze zapamiętanie wcześniej uzyskanych informacji i w nagrodę każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy Medal Odkrywcy. Natomiast na warsztatach plastycznych własnoręcznie wykonano zakładki lub magnesy będące pamiątką z Gigantei.

Po posiłku kończącym wizytę w Parku Ducha Gór pojechaliśmy jeszcze na spacer i lody do Karpacza, który był ostatnim punktem wycieczki.

Po dniu pełnym wrażeń wszyscy chętnie wsiedli do autobusu, a że wkrótce zapadł zmrok i zmęczenie dawało już o sobie znać, niektórzy przespali podróż do domu.

Mamy nadzieję, że odwiedzanie nietuzinkowych miejsc i aktywna forma wypoczynku przypadła dzieciom do gustu i chętnie pojadą na kolejną wycieczkę organizowaną przez Bibliotekę. 

Galeria zdjęć znajduje się TUTAJ.

Warsztaty tworzenia japońskich wiszących ogrodów - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć z wszystkich warsztatów w nowym oknie

"Z ekologią na ty" - wakacyjne lekcje ekologii

Ekologia to nie tylko segregowanie odpadów, ale też otaczanie się przyrodą i korzystanie z rzeczy pochodzenia naturalnego. Tę bezcenną wiedzę wraz z praktycznymi umiejętnościami zdobywali młodsi i starsi uczestnicy wakacyjnych warsztatów zorganizowanych przez Stowarzyszenie „W ogrodzie Viadrusa” z Oldrzyszowic. 

Czytaj więcej o warsztatach ekologicznych...

Cykl niezwykle ciekawych spotkań warsztatowych odbył się na przełomie lipca i sierpnia w pomieszczeniach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim, która wraz ze Stowarzyszeniem „Brzesko-Oławska Wieś Historyczna” była partnerem przedsięwzięcia realizującego dwa projekty głównego organizatora: „W globalnej wiosce działaj lokalnie i ekologicznie” oraz „Letnia akademia ekologii”. 

Pierwsze spotkanie w dniu 28 lipca 2022 r. zostało zorganizowane z myślą o dorosłych uczestniczkach, które z profesjonalną pomocą Pani Kamili z Pracowni „Zielona metanoja” poznawały sztukę przekształcania zwykłych roślin doniczkowych w orientalne kokedamy - kompozycje roślinne z gliny i mchu stanowiące elementy japońskich wiszących ogrodów. Panie dowiedziały się i zapewne doświadczyły w czasie tych dwugodzinnych warsztatów, jak dobry wpływ na nasze samopoczucie ma bezpośredni kontakt z przyrodą. 

Kolejne zajęcia odbyły się tydzień później, w następny czwartek, który był dniem niezwykle intensywnym. Dwie bardzo liczne grupy dzieci pod nadzorem Pani Celiny ze Stowarzyszenia „W ogrodzie Viadrusa” własnoręcznie wytwarzały mydełka z użyciem wyłącznie naturalnych składników. Młodzi uczestnicy z wielkim zaangażowaniem formowali, barwili i upiększali swoje pachnące wyroby, szczególnie że część z nich miało stać się podarunkami dla najbliższych. Późnym popołudniem nastąpiła wymiana pokoleniowa – tym razem dorosłe uczestniczki poznawały tajniki wytwarzania w warunkach domowych naturalnych kosmetyków: mydełek, soli do kąpieli oraz błyszczyku do ust. 

Warsztaty pod nazwą „Ekosystem – co to jest?” zorganizowane 8 sierpnia 2022 r. zamykały cały cykl ekologicznych spotkań. Zajęcia, które Pani Kamila poprowadziła tym razem dla dzieci, były okazją do utworzenia obrazów… z mchu. Praca, połączona z przekazywaniem wiedzy, mimo że wymagała ubrudzenia rąk, bardzo się dzieciom podobała, a jej efektem były niepowtarzalne kompozycje roślinne, które odpowiednio pielęgnowane odwdzięczą się z czasem pięknym wzrostem.

Równie udana jak ekologiczne wyroby uczestników warszatów była współpraca partnerska Stowarzyszenia „W ogrodzie Viadrusa” z Oldrzyszowic z Biblioteką Publiczną w Lewinie Brzeskim. Z tym większą przyjemnością informujemy, że nastąpi dalszy ciąg nietypowych, równie ciekawych lekcji ekologii w Bibliotece. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy zatem do obserwowania profili i stron internetowych instytucji partnerskich.

Warsztaty zostały sfinansowane ze środków pozyskanych przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w ramach projektu KIERUNEK NOWE FIO finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Nowe FIO na lata 2021-2030.

Galeria zdjęć znajduje się TUTAJ.

Wakacyjna wycieczka do Wrocławia 22.07.2022r.

Wrocław, jakiego nie znacie

Jest już tradycją, że w czasie wakacji Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim organizuje atrakcje dla dzieci wpisując się w ten sposób na listę stałych organizatorów letnich imprez w naszej gminie. Nie inaczej jest w tym roku.

Czytaj więcej o wycieczce do Wrocławia...

22 lipca, w piątek, odbyła się pierwsza z dwóch zaplanowanych na tegoroczne lato wycieczek. Z samego rana grupa małych podróżników wraz z opiekunami wyruszyła po nową przygodę. Pierwszym przystankiem było wrocławskie Muzeum Iluzji, które jest miejscem wyjątkowym, gdzie nauka spotyka się z iluzją i sztuką; gdzie optyka i fizyka przedstawione są zarówno przy pomocy klasycznych zagadek jak i doświadczeń naukowych. Dzięki zabawom interaktywnym można było dosłownie dotknąć nauki – malować światłem, stanąć na suficie czy zobaczyć lewitujący kran.

Po blisko półtoragodzinnym pobycie w tym magicznym miejscu nadszedł czas na kolejny punkt programu, a mianowicie na wizytę w jednej z największych atrakcji turystycznych miasta – Punkcie Widokowym w Sky Tower. Wjazd na 49 piętro budynku zajął zaledwie kilkadziesiąt sekund. Z widokowego tarasu, położonego na wysokości blisko 200 metrów, rozpiera się oszałamiająca panorama miasta i okolic, która wzbudziła zachwyt zwiedzających. Achom i ochom nie było końca.

Jak wiadomo we Wrocławiu mieszkają krasnale. Mówi się, że ich małe figurki są nierozłączną częścią miasta i wielką atrakcją. Dlatego też, po wizycie na Sky Tower, postanowiliśmy odszukać kilka z nich. I cóż się okazało? Otóż Krasnal Aptekarz schował się w aptece, Krasnal Bawarka przebrał się i wcale nie jest krasnalem, tylko krasnalką, a Krasnal Kolekcjoner przeprowadził się z czwartego piętra i teraz bytuje na parterze. Wyglądało na to, że bawiły się z nami w chowanego. I jak tu nie wierzyć w krasnoludki?

Po tylu atrakcjach koniecznie należało odpocząć. Cała grupa udała się więc do McDonald’s gdzie wszyscy się posilili i zregenerowali.

Ostatnim punktem dnia był seans filmowy, na który udaliśmy się autokarem do pasażu Magnolia Park. Film pt. „Niezgaszalni” to pouczająca historia o dziewczynce, która chciała być strażakiem, to historia o tym, że warto mieć marzenia i walczyć o siebie. Film podobał się zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom wycieczki.

Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do domu bardzo zmęczeni mając jednak pod powiekami zapamiętane obrazy.

Galeria zdjęć znajduje się TUTAJ.

Kreatywne wakacje w Bibliotece w Łosiowie 11, 13 i 15 lipca 2022 r. - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć.

Kreatywne wakacje w Bibliotece w Łosiowie

Nadeszło lato i wytchnienie od zajęć szkolnych a wraz z nim „Kreatywne wakacje” organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Łosiowie przy współudziale sołectwa Łosiów.

Czytaj więcej o wakacjach w Łosiowie...

W pierwszy dzień zajęć (12 lipca 2022 r.) dzieci bawiły się i eksperymentowały z bardzo przydatną materią, jaką jest mydło. Tworzyły własne kompozycje kolorystyczne i zapachowe, a także doceniły znaczenie mydła w walce z brudem i zarazkami.

13 lipca, w środę, uczestnicy udali się do łosiowskiego parku i z zainteresowaniem oczekiwali na atrakcje, które tego dnia miały się tam odbyć. Po przyjściu na miejsce dzieci przywitała Pani Monika Szczypior, zapraszając do obejrzenia pałacu w Łosiowie. Przewodniczka pokazała najciekawsze sale, oranżerię i miejscowe pamiątki, a zwiedzanie umilała historycznymi ciekawostkami i miejscowymi legendami, m.in. opowieścią o Czarnej Damie, która jest duchem opiekuńczym pałacu. Organizatorzy pragną podziękować Pani Monice Szczypior za poświęcony czas i interesujące spotkanie.

Po spotkaniu z Panią Moniką nadszedł czas na grę terenową. Dzieci podczas rozwiązywania zadań dotarły do najdalszych zakamarków zabytkowego parku poznając różne gatunki drzew oraz informacje o nich ze szczególnym uwzględnieniem pomników przyrody. Jak się okazało gra bardzo spodobała się uczestnikom zajęć - podczas zabawy uśmiech nie schodził z dziecięcych twarzy, a w co niektórych wyzwolił się nawet duch rywalizacji.

Ostatnim elementem wakacyjnych zajęć były piątkowe warsztaty kulinarne, a na nich komponowanie własnej, niepowtarzalnej pizzy. Wszyscy z ochotą i zaangażowaniem zabrali się do pracy: wałkowali, rozciągali ciasto, smarowali sosem, nakładali dodatki, by potem z zadowoleniem raczyć się własnoręcznie wykonanym przysmakiem. Wśród składników prym wiodła szynka i ser :). Po posiłku przyszedł czas na edukacyjną zabawę w programowanie, której głównym bohaterem był robot Lemik, a dzieci uczyły się wydawania mu prawidłowych komend. Atrakcja okazała się bardzo wciągająca i ekscytująca, a czynnik rywalizacji, który pojawił się przy elementach gry w bingo, ćwiczył cierpliwość i wytrwałość.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie w zabawę i życzymy ekscytujących wydarzeń i ciekawego spędzania wakacji.

Galerię zdjęć z wszystkich trzech dni wakacyjnych zajęć można zobaczyć TUTAJ.

Na wakacjach też można się zapisać do Biblioteki

Wakacje to idealny moment na pierwszą wizytę w Bibliotece, szczególnie że projekt "Mała książka - wielki człowiek" działa pełną parą. 

Czytaj więcej o projekcie...

Świadczy o tym chociażby fakt, że w drugim kwartale 2022 r. 18 przedszkolaków odebrało swoje wyprawki, a Franek, dwóch Bartków i Lenka uzbierali w tym czasie komplet naklejek i odebrali od bibliotekarzy Dyplomy Małego Czytelnika w parze z pluszakiem. 

Nowym małym czytelnikom życzymy wytrwałości i przyjemności z obcowania z bajkowymi bohaterami, a laureatom akcji gratulujemy i zapraszamy do Biblioteki po kolejne książeczki.

Więcej informacji o projekcie oraz galerię zdjęć małych uczestników można zobaczyć na tej stronie.

Noc w Bibliotece 2022 - zdjęcie grupowe po wręczeniu dyplomów Niemugoli (kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie)

Noc w Bibliotece z Harrym Potterem

W dniu 24 czerwca 2022 r. o godzinie 19:00 rozpoczęła się kolejna niesamowita Noc w Bibliotece, kiedy to mają miejsce trudne do wyjaśnienia zjawiska, a nagromadzone w trakcie zabawy emocje nie pozwalają większości uczestnikom zasnąć do samego rana.

Czytaj więcej o nocnej imprezie...

Zabawy wprowadzające i integracyjne zaproponowane 18 uczestnikom przez bajecznie ucharakteryzowaną czarownicę na rozpoczęcie wieczoru nie zapowiadały tego, co miało się wydarzyć po nastaniu zmroku. Dzieci we wszystkich dalszych aktywnościach miały udowodnić, że nie są MUGOLAMI.

Tuż po kolacji w trzech grupach: Gryffindor’u, Hafflepuff’u i Ravenclaw’u, o składzie których zadecydowała gadająca Tiara Przydziału, dzieci wyruszyły na poszukiwania składników eliksiru wielosokowego. Zadanie utrudniały kompletne ciemności i fakt, że swe paluszki w całym zamieszaniu maczał chochlik kornwalijski. Pomimo przeszkód wszystkie 6 składników zostało odnalezionych i eliksir, który warzony był w Bibliotece już od miesiąca, mógł wreszcie zostać ukończony. Nieznane siły przerwały na chwilę cały proces i napędziły niezłego stracha nie tylko dzieciom, ale i opiekunom. Ostatecznie udało się uwarzyć magiczny płyn, który niekoniecznie wszystkim smakował, ale zadziałał wyśmienicie, zamieniając każdego uczestnika w tego, kogo szczypta została dodana do pucharków.

Obcowanie z magicznym światem rodem z Harrego Pottera nie zakończył się bynajmniej na uwarzeniu eliksiru. Dzieci rywalizowały w takich konkurencjach jak gra w Quidditcha, poszukiwanie pająków Hagrida, czy rzucanie zaklęć połączone z lataniem na mugolskim odkurzaczu.

Każda grupa, w zależności od wyników rywalizacji, po ukończeniu każdego zadania otrzymywała punkty w postaci pieniążków ze świata czarodziejów, za które mogła zrobić zakupy w sklepiku z czarodziejskimi słodyczami. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyły się fasolki wszystkich smaków, gdyż zniknęły z wystawki jako pierwsze.

Nie było wśród uczestników dziecka, które wykazywałoby mugolskie cechy - wszystkie zadania wymagające sprytu, cierpliwości, zdolności manualnych, a przede wszystkim umiejętności współpracy, zostały wykonane. Dlatego każdy uczeń otrzymał od czarownicy imienny Certyfikat Niemugola, od którego już tylko krok, aby trafić do Hogwartu.

Na tym jednak Noc w Bibliotece się nie zakończyła. Większość dzieci miała w sobie tak ogromne pokłady energii, że zamiast odpoczywać, bawiły się do białego rana. Wszystkim uczestnikom dziękujemy zatem za fantastyczną zabawę i do zobaczenia za rok na kolejnej niesamowitej Nocy w Bibliotece.

Serdeczne dziękujemy Prezesowi Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o., Panu Pawłowi Chojnackiemu, za udostępnienie dodatkowych pomieszczeń na czas trwania Nocy w Bibliotece.

Kliknij TUTAJ, by zobaczyć fotorelację.

Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki - pamiątkowe plansze wszystkich 10 grup przedszkolnych (kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć ze spotkań w nowym oknie)

Przedwakacyjne wizyty przedszkolaków w Bibliotece

Czerwiec to miesiąc, kiedy rozpoczynają się wakacje i przynajmniej myślami przenosimy się w miejsca, w których czekają na nas letnie przygody. Przedszkolaki, które w dniach 14-28 czerwca 2022 r. odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Lewinie Brzeskim, miały okazję zasmakować w bliższych bądź dalszych podróżach.

Czytaj więcej o zajęciach...

Najmłodsze dzieci (Krasnoludki z PP1 i Motylki z PP2) odbyły bardzo ważną podróż, bo po raz pierwszy przekroczyły próg Biblioteki, w której czekała na nie bajkowa lokomotywa. Kierowana przez bibliotekarza zabrała dzieci na takie przystanki jak Czytankowo, Pożyczkowo i Zabawkowo. Na ostatniej stacji dzieci wysłuchały historii pewnej bardzo głodnej gąsienicy, poruszały się w rytm piosenki o stonodze, a potem pomogły bibliotecznej bohaterce o stu nogach odszukać i założyć pogubione buciki. 

Dzieci biorące udział w zajęciach pod wspólnym tytułem „Czytamy opowieści Miśka Zdziśka” (Pszczółki z PP1 i Żabki z PP2) wybrały się razem z ulubionym misiem Basi na wycieczkę autobusem. Nic nie wskazywało na to, że będzie to wyprawa z dreszczykiem, gdyż cała rodzina Miśka Zdziśka w radosnych nastrojach wsiadła do autobusu, by dojechać do muzeum. W pewnym momencie jednak pluszak został w pojeździe sam… Historia zakończyła się jednak szczęśliwie, a dzieci miały okazję porozmawiać o strachu – emocji, której dzielny miś się nie poddał.

Miś Paddington, bohater towarzyszący na bibliotecznych zajęciach pięciolatkom (Nutki z PP1, Biedronki i Misie z PP2), tym razem zagubił się w wielkim Londynie. Mali uczestnicy podjęli się misji odszukania misia i przy okazji poznali najbardziej kojarzące się z brytyjską stolicą zabytki i symbole. Dzieci jeździły zatem czerwonym autobusem, bawiły się w wybijanie rytmów pod Big Benem, przepływały pod zwodzonym mostem zwanym Tower Bridge, a nawet trafiły do największego na świecie pałacu królewskiego. Tam odnalazły zgubę, wypełniając tym samym przydzielone im zadanie - śpiewająco w rytm piosenki „The Wheels on the Bus”.

Najdalszą i najtrudniejszą podróż odbyły starszaki (Słoneczka i Sówki z PP1 oraz Kotki z PP2), gdyż wybrały się wraz z Lemikiem - robocikiem z odległej galaktyki - na eksplorację naszego Układu Słonecznego. Dzieci, niczym prawdziwi astronauci, zmierzyły się w trakcie tej wyprawy z licznymi zadaniami, które wymagały wykazania się zdolnościami matematycznymi i logicznym myśleniem. 

Na zakończenie spotkań dzieci z wszystkich grup przedszkolnych z użyciem pisaków i wyobraźni narysowały na kolorowych planszach wszystko to, co najbardziej utkwiło im w pamięci po spotkaniach w Bibliotece. Plansze grup można oglądać w sali gier i zabaw przez całe wakacje.

Fotorelację ze spotkań z przedszkolakami można zobaczyć TUTAJ.

Zajęcia w plenerze z przedszkolakami w Łosiowie w ramach Pikniku z Biblioteką - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć

Piknik z Biblioteką

Przepiękna czerwcowa pogoda towarzyszyła zajęciom zorganizowanym dla przedszkolaków przez Bibliotekę Publiczną w Łosiowie. Spotkania w obu przedszkolach odbyły się w dniach 22-23 czerwca 2022 r., a ich tematem przewodnim było zdrowe odżywianie.

Czytaj więcej o zajęciach...

Dla dzieci przygotowano szereg zabaw przybliżających temat, m.in. wyławianie z wiersza nazw znanych owoców i warzyw, rozpoznawanie ich przez dotyk z zamkniętymi oczami, segregowanie zakupów na produkty zdrowe i „śmieciową żywność”. Wspólnie z dziećmi ustaliliśmy hasło przewodnie: „dzieci nie jedzą śmieci”. Nie lada atrakcją okazało się degustowanie zdrowych produktów, i choć smak kwaśnej cytryny wykrzywiał dziecięce buzie, to przygotowane przez bibliotekarki zdrowe przekąski zostały zjedzone do końca. Na zakończenie spotkania dzieci dostały niełatwe zadanie zaprojektowania własnych grządek, a maluszki narysowania ulubionych warzyw i owoców.

Zajęcia z przedszkolakami nie mogłyby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie pracowników przedszkoli, którzy przygotowali miejsce do zabawy i potrzebne przybory. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji spotkania.

Kliknij TUTAJ, by zobaczyć zdjęcia z wydarzenia.

GKR 2022 - nagrodzona grupa recytatorów w wieku przedszkolnym - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć

"Śladami słów Marii Konopnickiej" - finał XIII GKR

31 maja 2022 r. w Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, po dwuletniej przerwie związanej z pandemią, odbyły się przesłuchania finałowe w XIII Gminnym Konkursie Recytatorskim.

Czytaj więcej o konkursie recytatorskim...

Całemu przedsięwzięciu przyświeca nadrzędny cel – rozwijanie zainteresowań i talentów młodych ludzi, ale także uwrażliwianie ich na literaturę polską i obcą, aktywne uczestnictwo w kulturze. Co roku konkurs organizowany jest pod innym hasłem, nawiązującym do aktualnych wydarzeń literacko – kulturalnych. W tym roku nosił miano „Śladami słów Marii Konopnickiej”, z racji jubileuszu poetki.

Organizatorami konkursu są od początku: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Lewinie Brzeskim. Patronat sprawuje Burmistrz Lewina Brzeskiego – Pan Artur Kotara, który jest również fundatorem nagród specjalnych dla uczniów szkół podstawowych.

Tegoroczne prezentacje recytatorów wzbogacono o występy plastyczno – muzyczne, co razem tworzyło wspaniały pokaz talentów dzieci w dziedzinach słowa, muzyki i obrazu. Oprawą wokalno – muzyczną zajęła się Pani Dorota Haręza, nauczyciel muzyki i plastyki w szkole podstawowej w Lewinie Brzeskim. Z kolei wystawę prac obrazujących utwory Marii Konopnickiej przygotowały dzieci z kół plastycznych lewińskiej podstawówki pod kierunkiem nauczycielek - Pań Jolanty Mazur i Moniki Krzyżanowskiej.

O godzinie 9.00 do Domu Kultury przybyły przedszkolaki. Panie Anna Bączkowska oraz Małgorzata Olbert przywitały gości, a po występie muzycznym usłyszeliśmy piękne prezentacje najmłodszych dzieci. Jury oceniło uczestników i wybrało najlepszych, ale każde dziecko zostało nagrodzone i otrzymało książeczkę.

Przesłuchania uczniów ze szkół podstawowych z gminy Lewin Brzeski rozpoczęły się o godzinie 11.00. Tym razem odśpiewano wspólnie „Rotę”, jeden z bardziej znanych i znaczących utworów Marii Konopnickiej. Dzieci zaprezentowały wybrane utwory w kilku kategoriach wiekowych, po czym Jury udało się na obrady. Oczekiwanie na werdykt umilały występy zespołu muzycznego Pani Doroty Haręzy. 

Wręczenie nagród laureatom poprzedziły podziękowania i podarowanie kwiatów członkom Jury w wyśmienitym składzie, tj. Paniom: Beacie Hargot, Monice Szczypior, Barbarze Chmiel, Krystynie Chmiel oraz Danucie Kokoszko.

Jury przyznało w tym roku następujące nagrody:

I kategoria wiekowa – przedszkolaki:

II kategoria wiekowa – klasy I – III:

III kategoria wiekowa – klasy IV – VI: 

IV kategoria wiekowa – klasy VII – VIII:

Serdecznie gratulujemy!

Szczególne podziękowania składamy Panu Tadeuszowi Tadli – Dyrektorowi Domu Kultury i Pracownikom Domu Kultury oraz Panu Zdzisławowi Biernackiemu – Dyrektorowi PSP za otwartość na wszelkie formy służące rozwojowi dzieci i młodzieży, a także Pracownikom MiGBP w Lewinie Brzeskim za trud organizacyjny włożony w przygotowanie konkursu. 

Fotorelacja z konkursu recytatorskiego znajduje się TUTAJ.

Zaczytani uczniowie w Lewinie Brzeskim

Biblioteka w Lewinie Brzeskim doczekała się czytelniczki, która zdobyła tytuł Pożeracza Powieści Wszelkiej Treści w konkursie czytelniczym dla uczniów szkoły podstawowej. Jest nią Natalka, która wraz z ostatnią pieczątką na czerwonej ścieżce otrzymała markowy plecak. W tym samym czasie swoją drugą już nagrodę - pluszaka z logo Biblioteki - odebrał Tomek. Gratulujemy!

Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką w MiGBP w Lewinie Brzeskim - kliknij, by otworzyć galerię zdjęć w nowym oknie

Po spotkaniu autorskim z Olgą Rudnicką

17 maja 2022 r. w Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyło się spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką. Spotkanie było zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjnego Klubu Książki przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu i Instytutem Książki.

Czytaj więcej o spotkaniu...

Olga Rudnicka pisze kryminały z dużą dawką humoru i zabawnych sytuacji, które bardzo dobrze się czyta. Książki „wciągają” czytelnika od pierwszych stron. Pisarka ma na koncie ponad dwadzieścia książek. Zaczęła pisać mając zaledwie 19 lat. Jej pierwsza książka - „Martwe Jezioro” - od razu okazała się sukcesem, a każda kolejna cieszyła się coraz większym uznaniem czytelników. Najnowsza książka pt. „Zgiń, przepadnij” miała premierę w marcu bieżącego roku. 

Podczas spotkania młoda pisarka opowiadała o swojej twórczości, pasjach, współpracy z wydawnictwem. Uczestnicy mogli również zobaczyć krótki filmik z udziałem bibliotekarzy promujący książkę Olgi Rudnickiej „Oddaj albo giń”. Wszyscy byli pod wrażeniem, a sama autorka śmiejąc się mówiła, że nie spodziewała się, że jej książka doczekała się już adaptacji filmowej ;-). 

Czytelnikom trudno było się rozstać z tak sympatyczną, uśmiechniętą osobą, która wniosła do naszej Biblioteki tyle pozytywnych emocji. Nie zabrakło również autografów i wspólnych zdjęć. 

Dziękujemy serdecznie za miłe spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć TUTAJ.

W Skorogoszczy sypnęło nagrodami

W Bibliotece w Skorogoszczy wiosna zaznaczyła swą obecność deszczem nagród w konkursie "Pożeracze powieści wszelkiej treści". Za systematyczne przychodzenie do Biblioteki, wypożyczanie i czytanie książek, nagrodzonych zostało troje kolejnych czytelników. O worek sportowy zawalczył Franek, a Wojtek i Natalia zdobyli maskotki. Bardzo Wam gratulujemy. Do zobaczenia w bibliotece.

Biblioteka pod Ratuszem 2022 - spotkanie na Rynku z przedszkolakami (kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie)

Biblioteka pod Ratuszem po raz dziesiąty

Piątek 13 maja 2022 roku okazał się, wbrew przesądom, udanym dniem dla pracowników Bibliotek gminy Lewin Brzeski. Od samego rana świeciło słońce, a to pozwoliło w pięknej wiosennej atmosferze już po raz dziesiąty świętować bibliotekarzom ich święto na Rynku w Lewinie Brzeskim.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Dziesiąta edycja Biblioteki pod Ratuszem była o tyle wyjątkowa, że po dwóch latach przerwy wymuszonej przez pandemię odbyła się zgodnie z założeniami - w przestrzeni realnej, a nie wirtualnej. Plac pod miejskim ratuszem stał się zatem miejscem spotkań z wyjątkowymi gośćmi.

Wydarzenie ruszyło równo o godzinie dziesiątej, kiedy to przygotowane dla uczestników miejsca zajęły dzieci z lewińskich przedszkoli, a przed mikrofonami stanęli przedstawiciele władz miasta z zamiarem odczytania dzieciom wybranych wierszy Marii Konopnickiej, patronki roku 2022. Zanim to jednak nastąpiło, Pani Urszula Smolińska w imieniu Burmistrza Lewina Brzeskiego - Pana Artura Kotary, przekazała na ręce bibliotekarzy list gratulacyjny wraz z życzeniami, których pięknym uzupełnieniem był wręczony przez Pana Roberta Laszuka bukiet kwiatów. Wizyty ośmiu grup przedszkolnych za każdym razem kończyły się wesołą zabawą krasnoludków wędrujących w rytm piosenki po skwerkach otaczających budynek ratusza.

Emocje po spotkaniach z najmłodszymi czytelnikami nie zdążyły jeszcze opaść, gdy na Rynek zawitali kolejni goście. Tym razem byli to uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz podopieczni Świetlicy Terapeutycznej. Dla tych grup bibliotekarze przygotowali zabawy związane z przesądami jako oczywiste nawiązanie do daty wydarzenia i sposób na odczynienie ewentualnych niepowodzeń w tym dniu. To drugie miało stać się możliwe dzięki aktywnościom, których celem dla każdego uczestnika było zebranie jak najokazalszej kolekcji czterolistnych koniczynek. Najlepsi gracze wyłonieni w czasie tej radosnej rywalizacji zapewnili sobie spore zapasy szczęścia na długi czas. 

W czasie zabaw pod ratuszem nieprzerwanie funkcjonował Kiermasz Taniej Książki oraz Wypożyczalnia pod Ratuszem dla Przedszkolaka. Mały regalik z książeczkami dla najmłodszych odwiedzili nie tylko stali bywalcy Biblioteki, ale też nowi mali czytelnicy. Wielu odwiedzających Bibliotekę pod Ratuszem zdecydowało się także zaznaczyć swoją obecność poprzez dokonanie wpisu do Księgi Pamiątkowej.

Dyrekcja oraz pracownicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim pragną w tym miejscu serdecznie podziękować:

Przedstawicielom władz miasta, w tym
Wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej - Panu Robertowi Laszukowi,
Skarbnikowi Gminy - Pani Urszuli Smolińskiej,
Dyrektorowi Biura Obsługi Wspólnej - Pani Helenie Biernackiej,
Urzędnikom Gminy Lewin Brzeski - Pani Beacie Hargot, Pani Wioletcie Kruk-Jaromin i Pani Ewie Bruchal
oraz Radnej Młodzieżowej Rady Miejskiej - Kamili Dąbrowskiej
za odwiedziny i aktywny udział podczas spotkań z przedszkolakami oraz za życzenia i kwiaty;

Przedszkolakom i ich Wychowawcom za przyjęcie zaproszenia do wspólnej zabawy oraz za życzenia, upominki i niespodziewane występy dzieci przed mikrofonem;

Uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej i Świetlicy Terapeutycznej za przybycie na Rynek i zaangażowanie w zabawę pod ratuszem.

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć TUTAJ.

Skorogoscy uczniowie przodują w konkursie

W Skorogoszczy wzrasta liczba nagrodzonych w konkursie "Pożeracze powieści wszelkiej treści". Tym razem łupem uczestników padł kubeczek z logo biblioteki, który zdobyła Kamila oraz maskotka, którą otrzymał Maciek.

Przyjęcie-niespodzianka w Bibliotece

Od kilku tygodni Biblioteka Publiczna w Strzelnikach jest miejscem, gdzie ukraińskie dzieci chętnie spędzają swój wolny czas i biorą udział m.in. w zajęciach plastycznych oraz nauki języka polskiego. Pod koniec kwietnia Timi, uczeń klasy czwartej, obchodził wraz z przyjaciółmi i bibliotekarzami swoje 10. urodziny.

Czytaj więcej o urodzinach w Bibliotece...

Przygotowania do przyjęcia-niespodzianki trwały już od początku tygodnia. Dzieci wykonały dla Timiego kartki z życzeniami urodzinowymi, wystroiły Bibliotekę kolorowymi łańcuchami i balonikami, mamy małych uczestników naszykowały mnóstwo smakołyków, a pani Ewa, jedna z bibliotekarek, upiekła dla jubilata przepyszny tort. 

Po odśpiewaniu "Happy birthday" i wręczeniu prezentów i laurek, dzieci zasiadły do tortu, który tak im smakował, że w kilka chwil zniknął prawie w całości. Inne przysmaki cieszyły się nie mniejszym zainteresowaniem. Dzieciom towarzyszył nie tylko apetyt, ale także uśmiechy, które nie schodziły z ich twarzy do końca dnia. Uczestnikom dziękujemy za te piękne chwile beztroski, mamom za zaangażowanie w przygotowania, a Timiemu jeszcze raz życzymy "sto lat".

Biblioteka w Łosiowie podczas wieczoru oficjalnego otwarcia - kliknij, by zobaczyć galerię zdjęć w nowym oknie

Uroczyste Otwarcie Biblioteki w Łosiowie

Budynek przy ulicy Głównej 116 w Łosiowie już od prawie 40 lat stanowi centrum kulturalne wiejskiej społeczności, gdyż mieści się w nim Dom Kultury, Biblioteka Publiczna, a od niedawna działa tam również Klub Seniora. W sierpniu 2021 roku rozpoczął się gruntowny remont powstałego w 1986 roku obiektu. Oficjalnym zwieńczeniem renowacji w dniu 22 kwietnia 2022 roku było Uroczyste Otwarcie,...

Czytaj więcej o uroczystości...

...na które zapraszali Burmistrz Lewina Brzeskiego, Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim.

To wyjątkowe dla Łosiowian wydarzenie uświetniło swoją obecnością wielu znamienitych gości, którzy wraz z przybyłymi mieszkańcami sprawili, że główna sala Domu Kultury do godziny 17 zapełniła się po brzegi widownią. Przed publicznością jako pierwszy wystąpił Burmistrz Lewina Brzeskiego, Pan Artur Kotara. Główny gospodarz w swoim przemówieniu przybliżył historię, która doprowadziła do pozyskania przez gminę blisko 3 milionów złotych z przeznaczeniem między innymi na remont obiektu w Łosiowie. Wymienił przy tym nazwiska obecnych na uroczystości Pana Antoniego Konopki i Pani Violetty Porowskiej, bez wsparcia których centrum kultury w Łosiowie nie zyskałoby pięknej elewacji, nowych instalacji, wymienionych posadzek, czy odnowionych ścian. W tej jakże nowej dla mieszkańców scenerii w chwilę potem nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, którego u boku Pana Burmistrza dokonali zaproszeni na scenę najważniejsi goście: Pani Violetta Porowska, Pan Antoni Konopka, Ksiądz Leszek Więcek, Pan Waldemar Włodek, Pani Paulina Kamińska, Pan Łukasz Bacajewski, Pani Małgorzata Smolińska, Pan Tadeusz Tadla i Pani Anna Bączkowska. Oficjalne otwarcie Domu Kultury i Biblioteki Publicznej w Łosiowie stało się faktem, gdy dziesięć par nożyczek przecięło długą na sześć metrów wstęgę w barwach Lewina Brzeskiego.

W dalszej kolejności przed publicznością pojawiali się z miłym słowem na ustach i podarunkami w rękach honorowi goście. Swoje pełne gratulacji i podziękowań przemówienia wygłosili: Pani Violetta Porowska, Poseł na Sejm RP, Pan Antoni Konopka, Członek Zarządu Województwa Opolskiego oraz Pani Jolanta Zakrawacz i Pani Ewa Dorosz, przedstawicielki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Część oficjalną uroczystości zamknęło wystąpienie Pani Małgorzaty Smolińskiej, Sołtys Łosiowa, która zapewniła, że przekazany do użytku mieszkańców obiekt spełnia wszystkie ich oczekiwania. 

Po blisko półgodzinie wystąpień okolicznościowych na parkiet zaproszeni zostali Państwo Ewa i Andrzej Sikorscy, animatorzy i nauczyciele tanga argentyńskiego z Brzegu, otwierając swoim pięknym występem program artystyczny uroczystości. 

W przerwie między występami organizatorzy zaplanowali niespodziankę. Pan Tadeusz Ufa, człowiek przez lata związany z kulturą i działający na rzecz społeczności Łosiowa, został wyróżniony nagrodą Lewińskiego Lwa w kategorii Kultura, Sport i Edukacja za swoją działalność społeczną i artystyczną w dziedzinie malarstwa. Artysta, odbierając statuetkę z rąk Burmistrza Lewina Brzeskiego, obiecał, że pomimo sędziwego wieku postara się jeszcze coś w życiu „zmalować”. 

Był taniec, nie mogło też zabraknąć śpiewu. W tej dziedzinie wykazywał się lokalny zespół wokalny „Łosiowianie”, który od 18 już lat oddaje się pasji śpiewania nie tylko na łosiowskiej scenie. Swój talent do śpiewu i aktorstwa mieli okazję zaprezentować także uczniowie Szkoły Podstawowej w Łosiowie. Pod czujnym okiem nauczycieli dzieci przedstawiły bajkową wersję historii renowacji Domu Kultury, czym zachwyciły, rozbawiły i wzruszyły publiczność. Na krótką chwilę do grona występujących dzieci przyłączył się sam Pan Burmistrz odbierając od nich słodki róg obfitości oraz śpiewając z nimi piosenkę. Jakby tego było mało, do wykonania i odtańczenia ostatniego utworu dzieciom udało się zaangażować całą publiczność. 

Gdy wieczór dobiegał końca, nadszedł czas na zwiedzanie odnowionego Domu Kultury, Klubu Seniora i Biblioteki Publicznej oraz na poczęstunek. Wszystko to odbywało się w atmosferze rytmicznej muzyki w wykonaniu zespołu „Progress”.

Organizatorzy wydarzenia wyrażają nadzieję, że nowo otwarty obiekt przez kolejne dziesięciolecia będzie jak najlepiej służył mieszkańcom wsi. Pragną w tym miejscu również serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które uczestniczyły w przygotowaniach i realizacji programu Uroczystego Otwarcia Domu Kultury i Biblioteki Publicznej w Łosiowie.

Do obejrzenia:

Maja ze Skorogoszczy - zdobywczyni czwartej nagrody w konkursie czytelniczym

Liderka konkursu czytelniczego

W Bibliotece w Skorogoszczy wręczono kolejną nagrodę w konkursie "Pożeracze powieści wszelkiej treści". Tym razem nagrodą był worek sportowy, który otrzymała Maja. W tym miejscu należy zaznaczyć, że Maja zdobyła już czwartą nagrodę i tym samym jest pierwszą czytelniczką, która skompletowała pakiet czterech nagród przewidzianych w konkursie. Majce należą się wielkie brawa i gratulacje!

Mała książka - wielki człowiek

Biblioteka cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród najmłodszych dzieci. Dzieje się tak nie tylko za sprawą pięknych historii kryjących się w kolorowych książeczkach. Zachętą do korzystania z oferty Biblioteki jest również projekt „Mała książka – wielki człowiek”, w którym wzięło już udział ponad stu przedszkolaków z gminy Lewin Brzeski.

Czytaj więcej o projekcie...

Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim dzięki ogólnopolskiej akcji zyskała 19 nowych Małych Czytelników. W tym samym czasie Mikołaj, Maksymilian, Ania, Olivier, Kuba i Olek uzbierali komplet kolorowych naklejek, dzięki czemu część bibliotecznych misiów trafiło w ręce nowych właścicieli bogatszych o tytuł Małego Czytelnika i, co najważniejsze, o przeżycia zaczerpnięte z przeczytanych książeczek.

Więcej informacji o projekcie oraz galerię zdjęć małych uczestników można zobaczyć na tej stronie.

Logo "Przedszkolaków - zaczytanych dzieciaków"

Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki w Bibliotece

Odwiedziny dzieci w Bibliotece sprawiają, że wstępuje w to miejsce nowe życie. Od 10 do 22 marca 2022 r. za sprawą wizyt grup przedszkolnych przestrzenie Biblioteki w Lewinie Brzeskim wypełniły się po brzegi spontanicznym śmiechem i dziecięcą ciekawością świata.

Czytaj więcej o spotkaniach z przedszkolakami...

Bibliotekarze mieli przyjemność gościć podopiecznych obu przedszkoli w Lewinie Brzeskim, którzy w towarzystwie Miśka Zdziśka, Lemika i Misia Paddingtona zwiedzali Bibliotekę i zaprzyjaźniali się ze swoimi bohaterami.

Spotkania dla najmłodszych grup (Pszczółek z PP1 i Żabek z PP2) przeniosły małych czytelników w literacki świat Basi i jej ulubionej maskotki, Miśka Zdziśka, który opowiedział dzieciom swoją mokrą przygodę w łazience, po czym pozwolił wykazać się w zadaniach związanych z poszukiwaniem typowego dla łazienek wyposażenia, a nawet z wieszaniem prania. 

Średnie grupy (Nutki z PP1 oraz Misie i Biedronki z PP2), podążając śladem misia-podróżnika zwanego Paddingtonem, odbyły wycieczkę po całej Bibliotece. Ale nie był to koniec ich podróży, gdyż w tajemniczym pudełku odebranym przy ladzie od bibliotekarza, kryły się bilety lotnicze do samego Londynu. Dzieci odważnie wsiadły do samolotu, gdyż miały ważną misję do spełnienia – odszukanie Misia Paddingtona i przekazanie mu wieści od martwiącej się o niego ukochanej cioci. Przedszkolaki śpiewająco wypełniły swoje zadanie.

Na najstarszych uczestników (Słoneczka i Sówki z PP1 oraz Kotki z PP2) z niecierpliwością czekał robocik o imieniu Lemik. W trakcie spotkania okazało się, że mały bohater trafił na Ziemię z powodu zderzenia z asteroidą i potrzebował pomocy dzieci w nauczeniu się bezpiecznego poruszania się po ziemskich lasach, wioskach i miastach. Dzieci, po tym jak zdały test na refleks i nauczyły się języka robocika, pokazały nieporadnemu kosmicie, jakie przeszkody ma omijać, za co robocik odwdzięczył się radosnym okrzykiem pochodzącym z jego planety.

Wszystkim przedszkolakom serdecznie dziękujemy za wniesienie do Biblioteki nowej wiosennej energii, a dla jej podtrzymania zachęcamy do regularnego korzystania z oferty Oddziału dla Dzieci. Przedszkolakom w wieku od 3 do 6 lat przypominamy, że czekają na nich wyprawki czytelnicze z projektu „Mała książka – wielki człowiek”.

Film "Międzynarodowy Dzień Matematyki 14.03.2022"

Czy matematyka jest nudna?

Bibliotekarze Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim w Międzynarodowy Dzień Matematyki, który w kalendarzu przypada na dzień 14 marca, podjęli próbę połączenia literatury z matematyką. 

Czytaj więcej o Dniu Matematyki...

Pomógł im w tym Grzegorz Kasdepke, autor poczytnych książek dla dzieci. Pisarz we wstępie do książki "Do trzech odlicz!" zdradził, że w młodości zawsze uważał, iż "matematyka jest nudna". Zmienił zdanie, gdy do szkoły poszedł jego syn - w trakcie wspólnego odrabiania lekcji odkrył, że matematyka w połączeniu z literacką wyobraźnią może być źródłem świetnej zabawy. Swoje pomysły na matematyczną rozrywkę autor przelał na karty wcześniej wspomnianej książki.

Bibliotekarze Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim wykorzystali jeden z rozdziałów książki, na podstawie którego powstały dwie scenki. Ta, w której występują niezbyt mądre kury, było tak naprawdę zadaniem matematycznym. Widzowie powstałego filmiku mieli okazję pomóc bohaterkom inscenizacji w rozwiązaniu ich życiowego problemu.  Na wszystkich, którzy w dniach 14-19 marca 2022 r. obejrzeli materiał, rozwiązali łamigłówkę i odwiedzili Bibliotekę w Lewinie Brzeskim podając podczas wizyty rozwiązanie zadania, czekały upominki w postaci domowych ciasteczek o geometrycznych kształtach oraz biblioteczny balonik. 

Odlotowi Smakosze Literowi

Jowitka i Michał to uczestnicy konkursu czytelniczego "Pożeracze powieści wszelkiej treści". Ich zapał do czytania został nagrodzony - z rąk bibliotekarzy, oprócz wypożyczonych książek, odebrali kubeczki z logo Biblioteki, które przysługują każdemu, kto powiększy grono Odlotywych Smakoszy Literowych. Więcej o konkursie można przeczytać TUTAJ.

Miłośniczki czytania ze Skorogoszczy

Maja i Ala to czytelniczki ze Skorogoszczy i kolejne laureatki konkursu czytelniczego "Pożeracze powieści wszelkiej treści". Tym razem zdobyczą były kubeczki z logo Biblioteki, które dziewczynki otrzymały po przejściu niebieskiej ścieżki. Brawo! Oby tak dalej :)

Film "Bibliotekarz poleca... romans na walentynki 2022"

Prawdziwy romans tylko w Bibliotece

14 lutego, czyli w Dniu świętego Walentego, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim wyemitowała na swojej facebookowej stronie nietypowy filmik z cyklu "Bibliotekarz poleca...", stanowiący swoisty poradnik dla tych, którzy poszukują romantycznych uniesień i emocji towarzyszących wyłącznie osobom zakochanym.


Czytaj więcej o filmie...

Filmik, w którym role zafascynowanych romantyczną lekturą czytelniczek wcieliły się same bibliotekarki, można obejrzeć na Facebooku Biblioteki lub na YouTubie. Zapraszamy do oglądania.

Bibliotekarz poleca... prawdziwą historię

Nie dziewięć, a kilkanaście kręgów Piekła; nie zasłużonych - a niesprawiedliwych i losowo okrutnych. Opowieść płynie jak rzeka Acheron, a naszym przewodnikiem jest Ewa - ta, która przeżyła każdy z kręgów. Opowieść tak straszna, jak prawdziwa. Ewa, malarka mimo niedowidzenia, pisarka mimo braku nadziei. Ta, która chce żyć...

Czytaj więcej o książce Die Alive Umrzeć żywym...

„Mam 31 lat, a czuję się jakbym miała 90. Dodam jeszcze raz: kocham życie i żyć chcę, choć cierpię męki. Lecz życie ma się jedno i trzeba je szanować, jakie by nie było.”

Te słowa kieruje do nas Ewa, niewidoma malarka. Szczęśliwa mimo depresji i poważnych chorób, których przybywa, choć, jak każdy, wolałaby, by ubywało. Książka, którą napisała, to opowieść o jej życiu, o przeciętnym życiu zwykłej dziewczyny z przeciętnego polskiego miasta. Jednak tu przeciętność się kończy! Tak makabrycznego scenariusza nie powstydziliby się hollywoodzcy filmowcy czy autorzy thrillerów. To historia, w której każda kolejna strona zaskoczy was ładunkiem emocjonalnym i kryminalnym tłem. 

Książkę "Die Alive Umrzeć żywym" napisała pochodząca z Brzegu Ewa Owsiak, która od najmłodszych lat zmaga się z licznymi schorzeniami, w tym z padaczką lekooporną, znacznym niedowidzeniem, przewlekłym zapaleniem wątroby czy depresją. Pani Ewa posiada orzeczenie o niepełnosprawności z całkowitą niezdolnością do pracy. Do tego jest osobą samotną i może polegać jedynie na sobie samej oraz na uczynności i dobroci obcych jej ludzi. 

Brzeżanka, oprócz kosztów utrzymania mieszkania i codziennego funkcjonowania, przyjmuje bardzo drogie leki, których zakup zwiększa jej miesięczne wydatki o około tysiąc złotych. W imieniu pani Ewy zwracamy się o pomoc.

Pani Ewie Owsiak można pomóc:

Zamiłowanie do czytania nagrodzone

Luty to szczęśliwy miesiąc dla dwóch młodych czytelników ze Skorogoszczy, gdyż udało im się w tym czasie dotrzeć do mety najdłuższych ścieżek w konkursie czytelniczym "Pożeracze powieści wszelkiej treści". 

Czytaj więcej o zdobywcach głównej nagrody...

Franek od dawna jest czytelnikiem Biblioteki w Skorogoszczy, a od września stał się również uczestnikiem konkursu "Pożeracze powieści wszelkiej treści". Dzięki miłości do książek i systematycznym wizytom w Bibliotece zdobył główną nagrodę w konkursie, jaką jest plecak. 

Maciek, mimo młodego wieku, od kilku lat jest czytelnikiem Biblioteki w Skorogoszczy. Gdy był całkiem malutki, książki czytała mu mama. Dzisiaj jest już uczniem i czyta samodzielnie. Chętnie uczestniczy w projektach i konkursach organizowanych przez Bibliotekę. Na zakończenie wędrówki po najdłuższej ścieżce w konkursie odebrał z rąk bibliotekarza plecak oraz uzyskał zasłużony tytuł Pożeracza Powieści Wszelkiej Treści.

Frankowi i Maćkowi serdecznie gratulujemy i życzymy im dalszych literackich przygód. 

Więcej o konkursie można przeczytać TUTAJ.

Odbiór nagród przez uczestników "Szałowego Konkursu Mikołajkowego" - kliknij, by zobaczyć całą galerię w nowym oknie

Świąteczny konkurs dobiegł końca

Z okazji mikołajek, czyli w dniu 6 grudnia 2021 roku Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim ogłosiła "Szałowy Konkurs Mikołajkowy". Do końca stycznia 2022 roku młodzi uczestnicy odbierali przyznane w konkursie nagrody.

Czytaj więcej o konkursie...

"Szałowy Konkurs Mikołajkowy" polegał na samodzielnym przygotowaniu i przyniesieniu do Biblioteki w Lewinie Brzeskim świąteczno-literackiej pracy plastycznej, a konkretnie portretu postaci z bajki ubranej w mikołajową czapeczkę. Do konkursu zgłoszonych zostało 21 prac, których autorami były dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Z oryginalnych prac powstała kolorowa wystawa wyeksponowana w Czytelni Biblioteki, a skany portretów utworzyły dostępną z bibliotecznych stron internetowych galerię zdjęć. Od 20 grudnia 2021 r. do 6 stycznia 2022 r. wszyscy zainteresowani mogli głosować na swoich faworytów przychodząc do Biblioteki i oddając głos stacjonarnie lub wchodząc na stronę internetową i wypełniając formularz do głosowania. W sumie oddano ponad 1800 głosów, które wyłoniły zwycięzców i wyróżnionych. Ale w bibliotecznym konkursie mikołajkowym, niezależnie od wyników, wszyscy autorzy prac zostali nagrodzeni. Galerię zdjęć z rozdania dyplomów i nagród można obejrzeć TUTAJ

Wyniki konkursu ukształtowały się następująco:

I miejsce (271 głosów): Lena Hadryś - autorka pracy nr 19

II miejsce (186 głosów): Zofia Kowal - autorka pracy nr 7

III miejsce (149 głosów): Jan Grzeszczyszyn - autor pracy nr 10

I wyróżnienie (147 głosów): Wiktor Łabudziński - autor pracy nr 5

II wyróżnienie (141 głosów): Lena Zimerman - autorka pracy nr 3

III wyróżnienie (135 głosów): Franciszek Grzeszczyszyn - autor pracy nr 6

Wyniki pozostałych uczestników:

97 głosów: Aleksander Dacków - autor pracy nr 4

92 głosy: Suzanna Stachowicz - autorka pracy nr 16

89 głosów: Leon Dacków - autor pracy nr 2

77 głosów: Oliwia Broszczak - autorka pracy nr 9

75 głosów: Ksawier Spólnicki - autor pracy nr 17

68 głosów: Zofia Fornal - autorka pracy nr 21

51 głosów: Hanna Cebulska - autorka pracy nr 11

49 głosów: Wiktoria Jarzębska - autorka pracy nr 1

39 głosów: Laura Woźniak - autorka pracy nr 15

38 głosów: Michał Rosiński - autor pracy nr 8

34 głosy: Zuzanna Woźniak - autorka pracy nr 12

24 głosy: Tymoteusz Woźniak - autor pracy nr 14

23 głosy: Wiktoria Semczyszyn - autorka pracy nr 13

13 głosów: Julia Knihinicka - autorka pracy nr 18

4 głosy: Małgorzata Baucz - autorka pracy nr 20

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy. 

Galeria prac konkursowych znajduje się TUTAJ.

Plakat informujący o zmianie godzin otwarcia Biblioteki w Lewinie Brzeskim

Uwaga! Nowe godziny otwarcia Biblioteki

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim od 3 stycznia 2022 roku jest czynna od godziny 9:00 (zarówno w dni powszednie jak i w soboty). Wszystkich czytelników i użytkowników serdecznie zapraszamy.