biblioteka w skorogoszczy

MIEJSKA I GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W LEWINIE BRZESKIM - FILIA W SKOROGOSZCZY
Kliknij, by otworzyć katalog w nowym oknie

Zdjęcia Biblioteki...

Mapa...

Dane teleadresowe

49-345 Skorogoszcz

ul. Zamkowa 6, I piętro

tel. 502 478 823

e-mail: skorogoszcz@biblioteka-lewinbrzeski.pl 

Czytelników obsługuje Pani Ewa Boczkowska.

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 10:00 - 18:00

Wtorek: 10:00 - 18:00

Piątek: 10:00 - 18:00

Zbiory biblioteczne

Biblioteka gromadzi i udostępnia:

Na początku 2023 roku Biblioteka posiadała 3987 woluminów książek oraz 2 tytuły czasopism.

W Bibliotece dominuje zasada wolnego dostępu do półek, a z książek i czasopism na nich zgromadzonych można korzystać na miejscu lub wypożyczać do domu bez dodatkowych opłat. 

Biblioteka posiada w swoich zbiorach dużą kolekcję książek dla miłośników fantastyki. Dodatkowo dla wygody czytelnika Biblioteka wydziela na osobnych półkach kryminały i powieści historyczne, w tym także nowości. Dla młodego czytelnika Biblioteka przygotowała półki z lekturami oraz z literaturą popularną dla uczniów.

Bibliotekarz udziela informacji bibliotecznej, bibliograficznej, rzeczowej, w tym także o regionie. 

Czytelnia internetowa

W bibliotece znajdują się dwa stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu. 

Usługi kserograficzne

Biblioteka świadczy odpłatne usługi wydruku i laminowania:

Promocja czytelnictwa i nie tylko

Do najważniejszych imprez i cyklicznych zajęć aktualnie organizowanych przez bibliotekę w Skorogoszczy należą:

Nowości książkowe i dostępne czasopisma

Przejrzyj wybrane nowości...

Dostępne czasopisma...

Aktualności i wydarzenia

KMP i książki - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Księgi, książki i książeczki

W Tygodniu Bibliotek nie mogło zabraknąć zajęć poświęconych bibliotece i książkom. Ten temat poruszyliśmy podczas spotkania przedszkolaków będących członkami Klubu Mądrego Przedszkolaka działającego przy Filii Bibliotecznej w Skorogoszczy.

Czytaj więcej o zajęciach...

Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy od rozmowy na temat naszej Biblioteki i znajdujących się w niej książek. Dzieci, które przecież są tu stałymi bywalcami, wzięły tym razem do rąk książki przeznaczone nie tylko dla nich. Wspólnie zastanawialiśmy się nad budową książki, jej zawartością, wyglądem i funkcją. Okazało się, że niektóre książki są ogromne, bardzo ciężkie, i zawierają w sobie wiele ważnych informacji. Inne z kolei nie mają ilustracji lub je mają, są duże i małe, miękkie i twarde, cienkie i grube.  Jedne są przeznaczone do nauki, inne do czytania dla przyjemności. Niektóre mają skromne okładki, inne zaś są bogato zdobione. Po wyglądzie niektórych okładek można domyślić się treści książki. Słowem – książki są bardzo różne. Po zdobyciu tych wszystkich informacji przedszkolaki przystąpiły do wykonania swojej własnej książki obrazkowej. Dzieci pracowały w wielkim skupieniu i z wielką starannością wypełniały treść swoich dzieł oraz dekorowały okładki. Na koniec autorzy nadali swoim książkom tytuły: „Koci domek”, „Kraina jednorożców”, „Ptaszki w lesie”, „Różne bajki”, „Zwierzęta z farmy i sawanny” a nawet „Książka kucharska”. Powstały naprawdę przepiękne egzemplarze.

Spotkanie autorskie w Skorogoszczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Marcin Szczygielski w Skorogoszczy 

7 maja 2024 r. w Bibliotece w Skorogoszczy mieliśmy przyjemność gościć Pana Marcina Szczygielskiego – dziennikarza, grafika i pisarza, wielokrotnie nagradzanego autora powieści dla dzieci i dorosłych, sztuk teatralnych i biografii. Pan Marcin przyjechał do nas w ramach programu „Zaczytane opolskie” prowadzonego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.

Czytaj więcej o spotkaniu autorskim...

Uczestnikami spotkania autorskiego byli uczniowie skorogoskiej szkoły podstawowej oraz nauczyciele. Marcin Szczygielski to otwarty i szybko nawiązujący relacje człowiek, dzięki czemu rozmowa była niezwykle swobodna, czasem nawet żartobliwa. Autor opowiedział nam o swojej pracy twórczej, inspiracjach i marzeniach. Zdradził, że do pisania dla dzieci podchodzi ze szczególną powagą, bo ma świadomość, że dziecięca i młodzieżowa literatura może mieć wielki wpływ na kształtowanie młodego człowieka i jego postaw. Odniósł się także do tematyki poruszanej w swoich książkach: niepełnosprawność, sieroctwo, starość, rozbita rodzina, historia. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się również, że istnieje kolor mumiowy, jakie może być zastosowanie proszku IXI, kim/czym jest kikimora i wielu innych ciekawych rzeczy. Niestety,  spotkanie trwało zbyt krótko, by wyczerpać mnogość tematów, które same nasuwały się przy kolejnych pytaniach, a nie mogło przecież zabraknąć czasu na osobiste dedykacje i autografy. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie pamiątkowych zdjęć z autorem.

„Zaczytane Opolskie” to projekt zainicjowany i finansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego w osobie marszałka Andrzeja Buły oraz wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy, przy udziale Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego reprezentowanego przez dyrektorkę Agnieszkę Kamińską, a realizowany przez WBP w Opolu i biblioteki całego regionu.

Andrzej Buła: https://www.facebook.com/marszalekandrzejbula

Województwo Opolskie: https://www.facebook.com/opolskie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu: https://www.facebook.com/wbpopole

KMP i strach - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Strach ma wielkie oczy

Wszyscy odczuwamy strach, dzieci również. Boimy się różnych zjawisk, rzeczy, stworzeń. Na ostatnim spotkaniu Klubu Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy mierzyliśmy się z naszymi lękami.

Czytaj więcej o zajęciach...

Punktem wyjścia do rozmowy o strachu była bajka terapeutyczna autorstwa G. Wolszczak „Strach ma wielkie oczy”. Po wysłuchaniu opowiadania wszyscy uczestnicy zajęć wraz z dorosłymi opowiedzieli, czego się boją. Wspólnie zastanawialiśmy się, czym jest strach i co go powoduje? Czy jest on dobry, czy zły? Czy jest potrzebny - jeśli tak, to dlaczego? Czy to normalne, że się boimy? Potem sprawdziliśmy, czy są takie „strachy”, które występują częściej niż inne. Okazało się, że najwięcej spośród nas boi się ciemności, burzy oraz owadów i robaków. Wspólnie szukaliśmy pomysłu, by te „strachy” osłabić. I tak wyobraziliśmy sobie ducha w różowej szacie w kolorowe kwiatki, pająka, który chodzi na szpilkach, węża jako sznurówkę do butów, grzmoty jako grę w gigantyczne kręgle itp. Ostatnim zadaniem podczas zajęć było stworzenie swojego stracha, ale oswojonego i wcale niegroźnego. Takie kreatywne strachy dzieci zabrały do domów, by przypominały im, że pod wpływem wybujałej wyobraźni wszystko może wydawać się bardziej groźne i niebezpieczne niż jest w rzeczywistości.

KMP i bajki - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Moja bajka jest najlepsza!

Każdego roku 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej właśnie okazji dzieci należące do Klubu Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy na pierwsze kwietniowe spotkanie przyniosły ulubione książeczki.

Czytaj więcej o zajęciach...

W czasie zajęć dużo rozmawialiśmy o opowiadaniach, baśniach i ulubionych bajkowych bohaterach. Okazało się, że przedszkolaki tak samo entuzjastycznie słuchają historii o Małej Syrence, Kreciku, Smerfach, Królu Lwie czy Kici Koci.

W dalszej części spotkania przyszedł czas na zagadki, które zostały podane w dwojaki sposób. Pierwsze zagadki dzieciaki losowały z magicznego pudełka i przyznać trzeba, że z nimi poradziły sobie bezbłędnie. Natomiast, gdy bajkowe zagadki zadawała pięcioletnia Jagódka, niektóre odpowiedzi wymagały naprowadzenia dorosłych. Ale tak naprawdę nie miało to większego znaczenia, bo i tak wszyscy świetnie się bawili. Na koniec zajęć dzieci spośród stosu kolorowanek przedszkolaki  wybrały sobie portrety ulubionych bohaterów, by je pięknie pokolorować. 

KMP i kwiatki - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka - Kwiatki, bratki i stokrotki…

Połowa marca, piątek i kolejne spotkanie przedszkolaków z Klubu Mądrego Przedszkolaka w Bibliotece w Skorogoszczy. Dzień już coraz dłuższy, słońce świeci mocniej i wiosna puka do okien. Wspólnie z przedszkolakami zastanawialiśmy się, jakie jeszcze są oznaki zbliżającej się wiosny.

Czytaj więcej o zajęciach...

Nieco pomógł nam wiersz Marii Konopnickiej „Nasze kwiaty”. Okazało się, że dzieci szybko odgadły, że chodzi o kwiaty i potrafią bezbłędnie rozpoznać niektóre z nich np. fiołki czy stokrotki, ale już sasanki i niezapominajki były dzieciom nieznane. Dzięki przygotowanej prezentacji dzieci miały okazję poznać wygląd i nazwy mniej znanych roślinek. A potem zajęliśmy się pracą plastyczną. Zadaniem postawionym przed dziećmi było wykonanie kwietnego koszyka z papieru. Było dużo trudnego wycinania i klejenia. Wszyscy bardzo starali się, by koszyczki były estetyczne i mogły posłużyć jako wiosenna dekoracja podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

KMP i piegi - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka - Piegowaty piątek

1 marca swoje święto obchodzą wszystkie piegusy, a że w tym roku 1 marca wypadł w piątek, czyli dzień spotkań Klubu Mądrego Przedszkolaka ze Skorogoszczy, była to okazja do nietypowej aktywności.

Czytaj więcej o zajęciach...

Głupio byłoby świętować w gronie takich osobistości jak Pan Kleks czy Pippi Langstrumpf nie mając piegów, więc już na początku spotkania wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w piegi. Potem był czas na chwilę rozmowy na temat melaniny, czyli substancji, która odpowiada za tworzenie się piegów i jej roli w organizmie. Ale prawda jest taka, że wszyscy najbardziej czekali na ciasteczka-pieguski, które należało własnoręcznie zrobić. Przedszkolaki dzielnie kroiły czekoladę, formowały ciastka, by już za chwilę udekorować je pięknymi piegami z czekolady, orzeszków lub draży. Do czasu upieczenia ciastek czas wypełniła piegowata matematyka, która jak się okazuje, wcale nie jest taka trudna, bo nawet młodsze dzieci świetnie poradziły sobie z zadaniami, choć potrzebowały nieco więcej czasu. Na zakończenie spotkania wszyscy zgodnie stwierdzili, że piegi są śliczne i smaczne!

KMP i gazy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Czy to magia? Nie, to nauka!

Przedszkolaki należące do Klubu Mądrego Przedszkolaka działającego przy Bibliotece w Skorogoszczy szczególnie lubią przeprowadzanie doświadczeń. Głównymi bohaterami ostatniego spotkania KMP był tlen i dwutlenek węgla.

Czytaj więcej o zajęciach...

By unaocznić dzieciom istnienie i działanie tych gazów przeprowadziliśmy klika doświadczeń. Zobaczyliśmy, jak obecność tlenu w powietrzu wpływa na palącą się świeczkę – przy obecności tlenu ogień świetnie się pali, gdy go braknie, gaśnie. Później, przy użyciu różnych substancji, wytworzyliśmy dwutlenek węgla i również sprawdziliśmy jego wpływ na zapaloną świeczkę. Ku zdumieniu dzieci, okazało się, że gaz gasi płomień, odwrotnie niż tlen. Dzięki temu doświadczeniu dzieci dowiedziały się, że dwutlenek węgla używany jest do gaszenia pożarów. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy nieco bardziej skomplikowane doświadczenie – wykonaliśmy lampę-lawę. Tutaj mogliśmy zaobserwować jak zachowują się różne substancje względem siebie (olej i woda), jak zachowuje się barwnik dodany do oleju i co się stanie, jak to wszystko będzie poddane działaniu dwutlenku węgla wydzielanego przez tabletkę musującą. Cały proces świetnie obserwowało się dzięki podświetleniu naczynia, w którym doświadczenie było wykonywane.

KMP i prąd - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Uwaga! Prąd!

W pierwszy piątek lutego w Bibliotece w Skorogoszczy kolejny raz spotkały się dzieci będące członkami Klubu Mądrego Przedszkolaka. Tym razem tematem przewodnim zajęć był prąd.

Czytaj więcej o zajęciach...

Wiersz Juliana Tuwima „Pstryczek-elektryczek” stał się punktem wyjściowym do rozważań na temat prądu i próby odpowiedzi na pytania: skąd się bierze prąd, czym jest, czy jest niebezpieczny, jak to się dzieje, że płynie kablem i nie ucieka do ściany? Przedszkolaki poznały budowę przewodu elektrycznego i dowiedziały się, jakie znaczenie ma warstwa izolacyjna. Po krótkim wyjaśnieniu zbudowały symboliczne, papierowe strumienie elektronów, symbolizujące przepływ prądu. W dalszej części zajęć przyszedł czas na doświadczenia związane z elektrostatyką. Przy pomocy pocierania plastikowej linijki i balonika udało się podnieść inne, lekkie przedmioty – piórka, styropianowe kulki itp. Obserwowaliśmy również zachowanie naelektryzowanego balona, który lubił się „przytulać” do dzieci, ale odpychał inne balony. Niespodzianką, która wzbudziła ogromne zainteresowanie, było pokazanie działania kuli plazmowej i doświadczenie polegające na wytworzeniu łuku elektrycznego.

KMP i prezent od serca - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Prezent od serca

Pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie Klubu Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy odbyło się w piątek, 12 stycznia. Ponieważ wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka, przedszkolaki  na zajęciach rozmawiały właśnie o nich.  

Czytaj więcej o zajęciach...

Dziadek i babcia, to jedne z najbliższych dzieciom osób, kojarzą się z dobrocią, uśmiechem i miłością. Przedszkolaki opowiedziały, że babcie to najczęściej te osoby, które pieką ciasteczka i przytulają, a dziadkowie bawią się z wnukami lub wożą traktorem. W podzięce za ich miłość dzieci przygotowały im prezenty od serca – samodzielnie wykonane kwiatki z wklejonym do środka zdjęciem ofiarodawcy. Wierzymy, że takie upominki sprawią wiele radości i na długo zapadną w pamięć osobom obdarowanym.

Materiały promocyjne projektu "Mała książka - wielki człowiek"

Przedszkolaku! Darmowa książeczka do odebrania w Bibliotece!

Filia Biblioteczna w Łosiowie zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat do przystąpienia do projektu czytelniczego "Mała książka - wielki człowiek"

Czytaj więcej o projekcie czytelniczym...

Wystarczy przyjść z rodzicem do Biblioteki i zapisać się jako jej czytelnik, aby otrzymać Wyprawkę Czytelniczą, na którą składa się książka „Krasnal w Krzywej Czapce” oraz Karta Małego Czytelnika, na którą mały uczestnik może przyklejać uzbierane naklejki za odwiedziny w Bibliotece. Po uzbieraniu 10 naklejek na miłośników czytania czekają kolejne niespodzianki.

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji, bo czytanie książek jest fantastyczną przygodą!