Бібліотечні будні

5 травня християни східного обряду відзначають Великдень — це найбільше свято християнського календаря.

Бібліотекар Мироник Л. Д. провела урок народознавста учням 4-В класу "Великий день Великдень", де діти дізнались історію свята, традиції, легенди, ігри. 

Генеральна асамблея ООН (резолюція A/RES/71/125) проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам'яті про Чорнобильську катастрофу та Міжнародним днем пам'яті жертв радіаційних аварій та катастроф – novool.otg.dp.gov.ua. Чорнобильська атомна електростанція є символом наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства. Про цю трагедію, яка більше не повинна більше повторитись, на уроці-реквієм розповіла бібліотекар Мироник Л. Д. учням 4-Б класу.

Чорнобильська трагедія.pptx

В рамках тижня безпеки дорожнього руху 18.04.2024 бібліотекарем Мироник Л. Д. проведено бесіду "Правила дорожні має знати кожний", під час якої діти пригадали правила поведінки на дорозі, дізнались багато цікавого про історію появи правил дорожнього руху, світлофора, грали в ігри, розгадували загадки, ознайомились із книгами із книжкової виставки "Твій друг - безпечний рух".

12 квітня в Україні відзначають День працівників ракетно-космічної галузі та Міжнародний день авіації і космонавтики. Свято присвячене першому в історії польоту людини в космос. У цей день в 1961 році Юрій Гагарін першим у світі здійснив орбітальний обліт Землі. 

В шкільній бібліотеці на книжковій виставці можна взяти книги про космос.
А 12.04.2024 бібліотекарем Мироник Л.Д. проведена година цікавих повідомлень "108 хвилин, які сколихнули світ" учням 4-а класу, де діти дізнались про історію винекнення свята, про космос, спорядження космонавтів, тренування, грали в ігри.

19 березня 2024 року Ліна Василівка Костенко відзначає свій 94-й день народження. 

Вона мріяла літати, працювала педагогом, і тільки розкривши свій талант, стала "невловимою королевою української поезії", і слова її стали літати у світі як "високовольтні лінії духу"...

Страшні слова, коли вони мовчать,

коли вони зненацька причаїлись,

коли не знаєш, з чого їх почать,

бо всі слова були уже чиїмись.

Хтось ними плакав, мучився, болів,

із них почав і ними ж і завершив.

Людей мільярди і мільярди слів,

а ти їх маєш вимовити вперше!

Все повторялось: і краса, й потворність.

Усе було: асфальти й спориші.

Поезія – це завжди неповторність,

якийсь безсмертний дотик до душі.

Сьогодні,14 березня - День Українського Добровольця!

Вітаю всіх причетних!

Сьогодні згадуємо тих,хто в лиху годину першим став на захист рідної неньки України від рашистської чуми! 

Дякую вам за Україну!

Якби не ви,рідненькі,- то України не було б!

Шануємо живих 

Схиляємо голову перед полеглими 

Молимося за тих,хто на війні,щоб повернулися живими і неушкодженими з Перемогою

Безмежно дякую і низько кланяюсь вам за моє мирне небо і рідну землю під моїми ногами.

Ви - і мій особистий  біль...і моя радість,і моя  розрада....

Ви - кращі з кращих!

Цвіт нашої нації!

Пишаємося вами і любимо!

Українським Добровольцям - честь і  слава!!!

План проведення Всеукраїнської інформаційно-просвітницької тематичної акції «Національний тиждень читання. Тиждень поезії»

з 16 до 24 березня 2024 року 

v День відкритих дверей «Читати,  щоб бути в тренді!».

v Організація та проведення зустрічей із письменниками. Віртуальні знайомства із видавництвами.

v Книжкова виставка «Поезія єднає серця»

v 18 березня – літературна вікторина «Ерудит

v 19 березня – Міжнародний день «Почитай мені!»  (Read To Me). Флешмоб.

v 20 березня – Всесвітній день оповідання. Створюємо сторітелінг.

v 21 березня Всесвітній день ​​поезії. Літературна година «Поети рідного краю»

v Буктрейлери.

v День бібліотворчості. Створення патріотичних листівок, книжок-саморобок. Фотозона «Книжкове дерево»

v  Вікторини, конкурси,  інтелектуальні/тематичні ігри.

В рамках акції Бібліотекарем Мироник Л. Д. уням 3-Г класу проведено літературну годину "Ліна Костенко". Діти дізнались багато цікавих фактів з її життя і творчості, читали вірші.

 19 березня – Міжнародний день «Почитай мені!»  (Read To Me). Флешмоб.

Книжкова виставка «Поезія єднає серця» фукціонує в біліотеці

3 березня кожного року весь світ відзначає професійне свято – Міжнародний день письменника (International Writers' Day). Подію заснував ПЕН-клуб (міжнародне об'єднання письменників) у 1986 році. В Україну свято прийшло аж у 2012 завдяки ініціативі української письменниці Лариси Ніцой. 

А саме 24 лютого 2022 р. у четвер о 3:30 ранку росія віроломно розпочала повномасштабне вторгнення на територію України. Сьогодні — друга річниця початку повномасштабного вторгнення. Наші захисники і захисниці щодня роблять усе можливе, щоб зовсім скоро в Україні пролунала пісня Перемоги!
Бібліотекарем Мироник Л. Д. проведено учням 4-В класу  урок пам'яті, під час якого діти пригадали про початок війни, спротив народу, проте, що робить кожен українець для перемоги.

Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року згідно тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Історія свята, на жаль, має трагічний початок.

21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. А починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначаємо і ми, українці.
Біблотекарем Мироник Л. Д. проведена година мовознаства "Рідна мово!" учням 4-В класу, де діти  дізнались про історію свята, етапи нищення росією нашої мови, 15 цікавих фактів про мову, грали в цікаві мовні ігри.
В бібліотеці функціонує книжкова полиця "Слово рідне, мово рідна"

14 лютого - День святого Валентина - найромантичніше свято! У всьому світі його відзначають як день любові: хлопці та дівчата, чоловіки і жінки обмінюються валентинками- вітальними листівками у формі сердечок. Ця традиція з'явилася дуже давно, ще в VII столітті. 

До цього дня у бібліотеці є книжкова виставка "З днем закоханих"

Вже не перший рік 14 лютого - проводиться акція «Подаруй книгу бібліотеці». В кожного з нас вдома є книги, які ми вже прочитали і можемо поділитись ними з іншими людьми, які захоплюються читанням. Це добровільна ініціатива, започаткована у 2012 році американкою Еммі Бродмур. 

Переможці акції. 

7-А - Миколенко Т. - 20 книг
7-А - Куць  Д. -  3 книги
5-В - Баранова З. - 4 книги
3-Г - Паук Д. - 1 кнаг
3-Г - Хоменко Д. - 2 книги
5-Б - Дегтярова Д. - 4 книги
2-В - Куць В. - 3 книги
2-В -  Скріпільова А.  -  1 книгу
2-Б - Коваленко М. - 1 книгу
4-Б - Миколенко Д. - 2 книги
4-Б - Ільїн І. - 2 книги

КУкраїнський інститут книги оголошує мистецький конкурс культурно-мистецьких проєктів на просування читання у 2024 році.

У конкурсі можуть взяти участь як юридичні, так і фізичні особи, що зареєстровані в Україні. Пріоритетні теми включають розмову з дітьми про війну, популяризацію української літератури, формування тренду читання, деколонізацію у сфері української літератури та інше.

Конкурс складатиметься з чотирьох етапів, після завершення яких буде обрано переможців. Учасники можуть подавати проекти у різних форматах, від виставок та ярмарків до конференцій та літературних фестивалів. Успішні проекти отримають фінансову підтримку для витрат, пов'язаних із їх реалізацією.

Детальні умови конкурсу та інструкції щодо подачі заявок можна знайти на офіційному сайті Українського інституту книги за посиланням: https://bit.ly/47KFl90 

У бібліотеці функціонують книжкові виставки до Дня читання вголос (7 лтого 2024).

 А також виставки "Читаємо сучасну дитячу прозу", "Куточок довідковий", де всі хто бажає, може взяти потрібну книжку. Всі охочі долучились до читання вголос.

Видавництво НК Богдан

40 років тому світ побачила перша книга Свена Нордквіста про пригоди дідуся Петсона та кота ФіндусаА сьогодні цими історіями зачитуються діти у багатьох країнах світу.

Долучайтесь до святкування і ви

За посиланням безкоштовні матеріали, вікторини, головоломки, рецепти та багато іншого 

https://bohdan-books.com/petson-findus-40/

А ще до кінця лютого за промокодом petson-findus  можна придбати усі книги серії зі знижкою 20%

https://bohdan-books.com/catalog/series/104258/


29 січня в Україні відзначають пам'ять героїв Крут - українських студентів, які ціною власного життя зупинили більшовицький наступ на Київ у 1918 році. Цього дня ми віддаємо шану стійкості та мужності молодих хлопців, які так само, як і сьогоднішні захисники України, стали на захист української держави та зупинили нападника.

Бібліотекар Мироник Л. Д. провела годину - реквієм "Вшануймо героїв Крут" учням 7-Б і 10-І класів. Діти пригадали історію дня героїв Крут, послухали легенду про Манкуртів (щоб самим не стати манкуртами). Адже історія повторюється, якщо її не пам'ятати.  

В бібліотеці функціонує книжкова виставка "Слава героям Крут!"

До Всесвітнього дня читання вголос Бібліотекарм Мироник Л. Д.  годину казкознавства "Читаємо із Сніговиком" учням 3-Г класу. Діти дізнались багато цікавого про свято, слухали казки, грали  у гру-вікторину "Мільон казок". Оглянули нові книги -казки.

До дня Соборності України (22.01.2024) у шкільній бібліотеці функціонує  книжкова виставка "Україна - це ми!"

16 січня, в Україні відзначається День пам’яті «кіборгів», які захищали Донецький аеропорт з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року.

Вісім років тому кіборги Донецького аеропорту довели всьому світу – українські воїни міцніші за бетон, а найбільш неприступна фортеця – це їхня незламність у боротьбі за Україну. Українські військовослужбовці, добровольці, медики та волонтери тримали оборону ДАПу протягом 242 днів.

За час оборони Донецького аеропорту загинуло більше 100 українських військових, близько 440 зазнали поранень. Багатьох із них відзначено державними нагородами, деяких, на жаль, посмертно.

Вони витримали – не витримав бетон!

Вшануємо пам’ять героїв!

Продовжуємо відважно битися за нашу землю та свободу!

Слава Україні!

День вшанування захисників Донецького аеропорту, також День пам'яті кіборгів — день вшанування пам'яті захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року під час війни на сході України. Відзначається щороку 20 січня, згідно зі спільним Наказом Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України[1][2]. 

Васи́ль Андрі́йович Симоне́нко (8 січня 1935, с. Біївці, Лубенський район, Полтавська область, Українська РСР, СРСР13 грудня 1963, Черкаси, Українська РСР) — український поет і журналіст, діяч українського руху опору, шістдесятник. За своє коротке життя Василь Симоненко зміг написати кілька поезій та новел, провідною темою яких є любов до рідної землі, відповідальність за ïï долю. Автор численних статей, театральних i літературних рецензій, трьох казок для дітей та дорослих: «Цар Плаксій i Лоскотон», «Подорож в країну Навпаки», «Казка про Дурила». Збірка «Земне тяжіння» (1964) та книга «Лебеді материнства» (1981) були видані посмертно. Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка (1995, посмертно). 

В шкільній бібліотеці функціонує книжкова витсавка "В твоєму імені живу"

Бібліотекарем Мироник Л. Д. проведена літературна година "Я для тебе живу, український народе!" учням 3-Г, 4-Б, 4-А класів. Діти дізнались про цікаві факти з життя Василя Симоненка, його дитинства, створення дитячих  казок, творчого шляху. Перегляну його книги, прослухали казки. А в кінці грали у гру "Перший мільйон" (в лернінг апс).

  Православні, католики, а також греко-католики святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня

Тому 22.12.2023 бібліотекарем Мироник Л. Д. проведено годину народознавства "Як святкувати Різдво по-українськи" учням 3-Г і 4-В класів . Діти дізнались про історію свята, звичаї, святкування, слухали уривок з біблії про народження Ісуса Христа, колядки. Приймали участь у вікторині, заробили багато балів. Виявились гарними знавцями народних звичаїв. 

Щороку 5 грудня відзначають Міжнародний день волонтерів. Свято заснували ще 1985 року з ініціативи Генеральної Асамблеї ООН. В Україні волонтерський рух почався в 90-х роках, а офіційно його визнали 10 грудня 2003 року, згідно з Постановою Кабміну. 

Волонтери - це справжній приклад доброти, людяності та безкорисливості. Спасибі Вам величезне, нехай усі Ваші добрі справи неодмінно будуть винагороджені. З Днем волонтера! 

В нашій бібліотеці функціонує Книжкова виставка "Люди доброї волі"

11.12.2023 в рамках Національного тижня читання "Бути своїм" бібліотекарем Мироник Л. Д. організовано зустріч учнів 3-х і 4-х класів із дитячою  письменницею Анастасією Шульгою, яка призентувалала свою книгу "Маня і Різдво", грала з дітьми в ігри, розповідала про свою творчість.

 Учням дуже сподобалось!

План

 проведення Національного тижня читання "Бути своїм"

4.12. - Відкриття тижня читання.                             

 Дитяча майстерня "Книга своїми руками"(1-9 класи).

5.12. - Година народознаства "Розповім Миколаю, про що читаю"(2-3класи).                                                                                    

 Створити книжкові виставки "Волонтери  - люди доброї волі", "Зима прийшла" (фотозона), "Твоє право, дитино"

6.12. Зустріч із черкаською письменницею А. Шульгою (2-4 класи).

7.12. Казкотерапія - читання  вголос. (1-ші класи)

Конкурс малюнків "Ілюстрації до книг"(1-8 класи)

8.12. Година правознавства (в рамках акції "16 нів проти насилля") - "Книги читаю, свої права знаю" (2-6 класи)

Звіт про проведення на сайті шкільної бібліотеки. 

Під час проведення Національного тижня читання найменших читачів можна зацікавити проходженням мультимедійних вправ за мотивами книг, які вони читали. Хто ж не читав - захоче ознайомитися

Нижче покликання на деякі мої авторські розробки

https://learningapps.org/6830996

https://learningapps.org/7068313

https://learningapps.org/7078062

https://learningapps.org/7080170

https://learningapps.org/7147344

https://learningapps.org/18647409

https://learningapps.org/18669620

Гарного перегляду

5.12.2023 до Дня Святго Миколая учням 2-А, 2-В класів бібліотекар провела годину народознавства "Святий Миколай, до нас завітай". Розповіла про історію свята, легенди про Святого, як писати листи йому. Діти з радістю грал и в ігри, вікторини. 

В бібліотеці функціонує фотозона "Зима прийшла", де всі охочі можуть сфотографуватись.

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДомВ бібліотеці функціонує книжкова виставка "Треба бити на сполох - небезпека! СНІД!"

Щорічно, з 25 листопада до 10 грудня включно, в Україні проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Тисячі громадян, державних і громадських організацій з більш ніж 100 країн світу активізують свої зусилля заради об’єднуючої мети – підвищити розуміння та обізнаність співвітчизників про всі форми насильства. 

У бібіліотеці функціонує книжкова виставка "Кожна дитина має право"

Hey, Cherkasy!

Розпочинаємо набір на програму UPSHIFT у Черкаській області!

Ти молодий, активний, сміливий та мрієш змінювати світ? Тоді ми маємо для тебя круту можливість, яка перетворить твої мрії на реальність. Запускаємо програму UPSHIFT!

UPSHIFT — це глобальна програма Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), яка реалізується у понад 40 країнах. Програма надає можливість молоді пройти тренінг за методологією Human Centered Design (людиноорієнтований дизайн), отримати менторську підтримку та ресурси, щоб перетворити свої ідеї на соціально важливі проєкти.

Учасники/ці програми зможуть: 

навчитися працювати в команді

аналізувати виклики та нестандартно мислити

з підтримкою ментора/ки знайдуть ефективні рішення проблем, які їх турбують, і в результаті створять власний суспільно-корисний проєкт та отримують ресурси на його реалізацію. 

Отже, що треба для участі в програмі?

 Зібрати команду від 3 до 5 друзів-однодумців  віком від 14 до 24 років.

 Вибрати контактну особу, яка буде вести комунікацію від імені команди.

 Визначити проблему, яку команда хотіла б вирішити!

Тому не гай часу та реєструйся за посиланням:  https://ee-eu.kobotoolbox.org/x/Fc5MtcyU

На тебе чекає чотири місяці захоплюючої пригоди.

А ось наш план дій:

 Реєстрація і відбір команд.

 Онлайн знайомство з програмою проєкту та ментором.

 Дослідження проблеми.

 Офлайн-навчання на 4-денному буткемпі. Житло та їжа з нас, а на тобі лише генерування ідей!

 Втілення проєкту в реальність.

Програма UPSHIFT у Черкаській області реалізується ГО "СКЦ «Задзеркалля»" за підтримки Дитячого фонду ООН 

21 листопада в Україні – День Гідності та Свободи. В цей день ми вшановуємо тих, хто не тільки своїми справами, а й втраченим життям продемонстрував бажання жити у вільній та демократичній державі. 

В бібліотеці функціонує книжва виставка "Майдан - шлях до свободи"

25 листопада, субота, 2023 -

 День пам’яті жертв голодомору Цей День щорічно відзначається в Україні в четверту суботу листопада. Указом президента України від 26 листопада 1998 року остання субота листопада оголошувалась Днем пам’яті жертв голодомору, потім Указом від 31 жовтня 2000 року цей день став іменуватися Днем пам’яті жертв голодомору і політичних репресій. У 2007-му році, згідно Указу Президента України № 431/2007 від 21-го травня 2007-го року, в назву цього пам’ятного Дня були внесені зміни: "Внести до Указу Президента України от 26 листопада 1998 року N 1310 (1310/98 ) "Про встановлення Дня памяті жертв Голодоморів та політічніх репресій" (в редакції Указа від 15 липня 2004 року № 797 (797/2004) зміни, віключівші у назві та тексті слова "та політічніх репресій". Бібліотекароем Мироник Л. Д. проведені уроки - реквієм "Голодомор. Невгасимий біль душі" учням 4-А, 4-Б, 4-В класів. Учні дізнались про голодомор, причини його винекнення і насліки.Дивились мультфільм"Голодний дух". А на перерві взяли книги із книжкової виставки з даної теми.

Згідно зі стратегією розвитку читання на період до 2032 року "Читання як життєва стратегія" з 4  до 10 грудня 2023 року  Український інститут книги проводить Всеукраїнську інформаційно-просвітницьку тематичну акцію "Національний тиждень читання". Мета цієї акції — консолідувати українське суспільство навколо читання як тренду.

В бібліотеці функціону книжкова виставка до 

16 листопада - міжнародного дня толерантності. 

9 листопада 1951 року домовилися вважати “днем народження” Книги рекордів Гіннеса. Насправді чіткої дати не існує. Відомо лише, що ідея створення такого проєкту виникла у виконавчого директора пивоварної компанії “Гіннес” Х'ю Бівера в листопаді 1951-го. 

7 листопада 2023року до шкільної бібліотеки завітав Анатолій Антонець, член літературного об'єднання ім. Василя Симоненка при Черкаській обласній організації НСПУ, лауреат премії "Коронація слова" ("Дитяча коронація", 2020). Він подарував бібліотеці свої книги для дітей: "Скоромовки для малечі" і "Воркочуть дерева" зі своїми автографами, за що ми щиро вдячні. Діти читатимуть із задоволенням. 

До бібліотесного фонду 1.11.2023 надійшли книги. Всі охочі можуть взяти книгу

В шкільній бібліотеці кожен , хто забажає, може витягнути комплімент дня для себе і розважитись.

План місячника 2023-2024.docx
Звіт, ЗОШ 26. Місячник 2023-2024.docx

Краса рятує світ "ДЕРЕВО ЖИТТЯ УКРАЇНИ»  

1 листопада - 1 грудня

Шановні друзі!

Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського разом із партнерами: 

Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського Централізованою бібліотечною системою Голосіївського району м. Києва та Центром духовного розвитку та творчої ініціативи "ГАРМОНІЯ" Київського обласного центру гуманної педагогіки запрошує взяти участь в АКЦІЇ "ДЕРЕВО ЖИТТЯ УКРАЇНИ"

Для участі в акції необхідно зробити три кроки:

1. Завантажити, роздрукувати та вирізати з цупкого картону шаблон дерева, завантажити покрокову презентацію майстер-класу з пластилінографії «Дерево життя України» https://tinyurl.com/yuos5m68 .

2. Озброїтися пластиліном та чудовим настроєм і створити своє неповторне Дерево життя України.

3. Сфотографувати свою унікальну роботу та надіслати фото на електронну адресу: metodist22@ukr.net, або розмістити у соціальній мережі Facebook під хештегом #деревожиттяукраїни    

Чекаємо на ваші роботи до 1 грудня 2023 року.

Детальніше: http://dnpb.gov.ua/ua/?news=36017

 27 жовтня, все світове українство відзначає День української писемності та мови.

Президент України Володимир Зеленський 28 липня 2023 року підписав Указ №455/2023, відповідно до якого дата святкування Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня.                                                       У 2023 році дата свята змінилася через рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар, відповідно до якого на 13 днів пересуваються раніше нерухомі дати свят. Свято української писемності та мови традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця (письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.

23 жовтня -Міжнародний день шкільних бібліотек

Засновником цієї календарної події виступає всесвітня організація ЮНЕСКО, за ініціативою Міжнародної асоціації шкільних бібліотек і вперше свято було проведено в 1999-му році. Дата святкування Міжнародного дня шкільних бібліотек в багатьох країнах, зокрема і в Україні - щорічно в четвертий понеділок жовтня. В Англії, наприклад, цей День відзначається в перший понеділок жовтня і приурочений до початку шкільних канікул, коли настає перший день їхнього Національного Тижня дитячої книги, що включає в себе і національний День поезії, який проводиться в четвер.

В нашій бібліотеці функціонує книжкова виставка, присвячена цій даті.

18 жовтня – Європейський день протидії торгівлі людьми

Щорічно 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми, мета якого – висвітлення проблеми торгівлі людьми, необхідність об’єднання зусиль для протидії цьому явищу, переслідування злочинців, надання допомоги постраждалим особам. 

Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми», торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, зокрема сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи. 

Проблема торгівлі людьми не може бути розв’язана на рівні однієї країни: нові виклики та загрози вимагають консолідації як зусиль інституцій на державному рівні та міжнародної спільноти, так і зусиль кожного з нас.  

 Наразі проблема торгівлі людьми особливо загострилася під час повномасштабного вторгнення рф на територію суверенної незалежної держави України. Наша держава зіткнулася із катастрофічними гуманітарними і соціальними наслідками (сексуальне насильство з боку військ рф, торгівля людьми, примусове вивезення мирних жителів до рф тощо). Жінки та діти, які змушені покинути Україну, також стикаються з ризиками торгівлі людьми. 

 Важливо! Якщо вам відомо про випадки торгівлі людьми чи будь-якого виду експлуатації, або ви потерпіли від цього злочину, звертайтеся за такими номерами:  

102 – поліція  

1547 – гаряча лінія з протидії торгівлі людьми  

 527 – Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів  

112 – служба екстреної допомоги в ЄС  

0 800 213 103 – Контакт-центр системи безоплатної правової допомоги

0 800 500 335 або на короткий номер 116 123 – Гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації

0 800 500 225 або на короткий номер 116 111 Національна дитяча гаряча лінія

1545 (обрати цифру 3) – Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в Інтернеті

Торгівля людьми вважається особливо тяжким злочином в Україні!

Кафедра соціального забезпечення Черкаського державного технологічного університету, яку очолює Інна Журба, пропонує переглянути відеоролик, створений Мінсоцполітики у співпраці з проєктом «Супровід урядових реформ в України» (SURGe), який має на меті привернути увагу громадян України до існуючої проблеми торгівлі людьми, основних її ознак,  методів реагування та отримання допомоги у разі потрапляння у таку ситуацію.

ДО ВСЕСВІТНЬОГО ТИЖДНЯ КОСМОСУ

 (4-10 жовтня)

 В БІБЛІОТЕЦІ ФУНКЦІОТУЄ КНИЖКОВА ВИСТАВКА

video-e507513a0ac7a3d7e245eb0faa8fa5c0-V.mp4





Бабин Яр - одне з всесвітньо відомих місць трагедій, які стали символом Голокосту, урочище на північно-західній околиці Києва. За два дні 29 та 30 вересня 1941-го року, по офіційним історичними свідченням, там розстріляли майже 34 тисячі євреїв. З інших джерел лише за 5 днів нацисти розстріляли там майже 150 тисяч українських євреїв. Це були не лише жителі Києва, а і біженці з окупованих українських регіонів, що прибули до міста у надії на порятунок.

Масові розстріли у Бабиному Яру та розташованому поруч із ним Сирецькому концтаборі проводилися і пізніше, аж до звільнення Києва від окупації. Цей злочин тривав майже 103 тижні щовівторка і щоп’ятниці, як годинник.

Під час німецької окупації Києва у 1941—1943 роках Бабин Яр став місцем масових розстрілів німецькими окупантами за етнічною ознакою — євреїв та циган, мирного населення і радянських військовополонених, а також партійних та радянських активістів, підпільників, членів Організації Українських Націоналістів (переважно членів ОУН-м), заручників, психічнохворих, «саботажників» і порушників комендантської години та тих, хто чимось не догодив владі "вищої раси", яка будувала свій "арійський мир".

Ось декілька встановлених фактів: зокрема, 10 січня 1942 року було страчено близько 100 матросів і командирів Дніпровського загону Пінської військової флотилії, а 18 лютого 1943 року — трьох футболістів київського «Динамо»: Миколу Трусевича, Івана Кузьменка та Олексія Клименка (за деякими даними частина з футболістів були членами НКВД, що і стало причиною розстрілу), що дало привід для створення після війни легенди про так званий «матч смерті». У 1941—1943 роках у Бабиному Яру розстріляно 621 члена ОУН, серед них і відому українську поетесу Олену Телігу разом із чоловіком.

У 1946 році на Нюрнберзькому процесі, згідно з висновками спеціальної державної комісії для розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва, наводилася лише приблизна оцінка - близько 100 тисяч осіб. У різних публікаціях даються різні цифри загальної кількості знищених у Бабиному Яру — приблизно від 70 тисяч до 200 тисяч осіб.

28 вересня 2023 року виповнюється 105 років від дня народження видатного українського педагога, письменника, суспільного діяча, вченого зі світовим ім’ям Василя Олександровича Сухомлинського, який все своє життя присвятив вихованню й навчанню молоді, а його творча спадщина з роками не втрачає своєї актуальності. З-під пера автора вийшло понад 40 книг, 600 статей, 1500 мініатюр – казок, притч, новел та оповідань для дітей. Ім’я видатного педагога і талановитого письменника Василя Сухомлинського здобуло пошану і славу не тільки в Україні, але й у багатьох країнах світу. Найвідоміша його книга «Серце віддаю дітям» вийшла 30 мовами світу. Його ідеї, науково-методичні розробки, педагогічний досвід втілюються в навчально-виховних системах європейських держав, Японії та Америки. Безліч творів українця було перекладено на 53 іноземні мови, його праці видавалися в Англії, Китаї, Японії, Німеччині, Франції, Іспанії, Польщі та багатьох інших країнах. 

З нагоди Дня незалежності України пропонуємо вам зануритися у *багатогранну історію та глибокі традиції* нашої країни, а також дізнатися більше про її сучасне життя та культуру 

Склали добірку з 8 захопливих документальних фільмів та серіалів про Україну, які *обов'язково варто подивитися* 

 *«ДНК. Портрет нації»* (https://youtu.be/Q7tWfDBl9-c)

 *«Війна – український рахунок»*, 9 серій (https://youtu.be/BO9EFNHmS5c)

 *«Соловей співає»* (https://youtu.be/rDErIyEQFGM)

 *«Спалах»*, 10 серій (https://youtube.com/playlist?list=PLF5PHoWYjkoqvh1NVWCHLb6SbGD1IciUb)

 *«Україна. Повернення своєї історії»*, 3 частини (https://youtu.be/j3LhEdsdAo8)

 *«Хто Ми? Психоаналіз українців»* (https://youtu.be/CLeuzmxofOQ)

 *«Щедрик проти "руського міра"»* (https://youtu.be/OjQr-IP3Qsk)

 *«Феномен Івасюка»* (https://youtu.be/MBy-m524WVU)

День скорбо́ти і вшанува́ння па́м'яті жертв війни́ — день пам'яті в Україні. Відзначається щорічно 22 червня, у день початку німецько-радянської війни, яка забрала життя кожного п’ятого українця.

 День встановлено в Україні «…з метою всенародного вшанування пам'яті синів і дочок українського народу, полеглих під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, їх подвигу та жертовності … на підтримку ініціативи громадських організацій ветеранів війни, праці, Збройних Сил і жертв нацистських переслідувань…» згідно з Указом Президента України «Про День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні» від 17 листопада 2000 р. № 1245/2000. 

В рамках роботи пришкільного табору завідувачем бібліотеки Мироник Л. Д. проведено учасникам загону "Весела сімейка" годину державності "День Конституції", де діти пригадали , що таке конституція, коли  увійшла в дію. А також дізнались багато цікавого про першу українську конституцію Пилипа Орлика. І під час патричної вікторини визначили преожців - майбутніх претендентів у президенти.

В рамках роботи пришкільного табору завідувачем бібліотеки проведено годину- дослідження "Отрута лихослів'я"  учасникам наукового табору, де вони дізнались про шкідливий вплив на людський організм матерних, поганих слів, проклять і як цей шкідливий вплив науково доведений.

 23 травня — День героїв 


 Щорічно 23 травня відзначається День героїв, це національне українське свято, засноване на честь тих, хто цілковито присвятив своє життя боротьбі за волю та незалежність нашої держави. Свято було засноване ще у 1941 році представниками ОУН, в радянські часи його відзначали підпільно, а от широкого значення воно набуло аж в 1992 році.


 В усі часи українцям доводилось виборювати право на незалежність, всіх поколінь так чи інакше торкнулись важкі часи. Зараз святу надали друге дихання, через російську агресію багато людей хочуть якось нагадати, через що проходить наш народ. 23 травня проходять фотовиставки, на яких висвітлюють важливі події, також відбувається смолоскипна естафета, концерти і нагородження героїв.


 В цей день привітаємо тих, хто захищає нашу державу від загарбників, подякуємо їм за можливість жити, працювати, будувати плани. А також згадаємо тих, хто поклав своє життя за незалежність та вшануємо пам'ять про загиблих героїв.


Розпочинаємо тиждень «Безпека на дорогах в умовах воєнного стану» . 

Ми повинні: 

ЗНАТИ способи безпечної поведінки в умовах дорожнього руху;

ВІРИТИ, що ці знання допоможуть убезпечити життя;

ДІЯТИ на дорозі відповідально задля збереження власного життя та життя інших людей.  


18 травня - День вишиванки

У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка - яскравий приклад і підтвердження цьому. Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. - IV ст. н. е. Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг. У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX століть.

День вишиванки - поки ще не офіційне і відносно нове народне свято, покликане к сприянню єдності і культурного відродження всього багатонаціонального українського народу. Воно відзначається в третій четвер травня.

В 2023 році День вишиванки припадає на 18 травня.

Сім'я - головна цінність в нашому житті й тому не дивно, що їй присвячено кілька свят в році. 15 травня відзначають Міжнародний день сім'ї (офіційно - Міжнародний день сімей), а 8 липня - День сім'ї в Україні.

Міжнародний день сім'ї - історія свята. Це свято заснувала Організація Об'єднаних Націй у 1993 році. Питанням сім'ї почали приділяти все більше уваги починаючи з 1980-х років. З 1994 року в світі стали офіційно відзначати Міжнародний день сімей, а датою свята вибрали 15 травня. Щороку у цього дня - певна тема, пов'язана з сім'ями, наприклад, сім'ї та здоровий спосіб життя, проблеми незаможних сімей і роль батька в сім'ї та інші.


В травні українці традиційно святкують День матері. Це найважливіше сімейне свято, яке має свою цікаву історію. Коли День матері 2023 року в Україні 

Мама — найрідніша людина у житті кожного з нас. Вона перебуває поряд під час всіх найважливіших подій в житті, навчає нас першим словам, крокам та іншим навичкам.

Не дарма у світі створили особливе свято для вшанування мами — День матері. В Україні його традиційно святкують в другу неділю травня. 2023 року ця важлива дата припадає на 14 травня. Запроваджене воно було указом президента України від 10 травня 1999 року.

Бібліотекарем Мироник Л. Д. для учнів 2-А, 2-В, 2-Г, 3-А, 3-В класів проведено годину цікавих повідомлень до дня матері. Діти дізнались багато цікавого про історію свята, легенди, вірші, пісні, казки про маму, продовжували прислів'я. Грали в ігри, вікторини, познайомились із книгами із виставки "Серце мами завжди з нами"

8 травня в Україні, так само як у світі, відзначається День пам’яті та примирення, присвячений пам’яті жертв Другої світової війни.  

Друга світова війна стала найбільш кривавою і жорстокою в історії людства. Цей день присвячений пам’яті тих понад 80 мільйонів людей, чиє життя було обірвано насиллям світового масштабу, людям усіх рас і націй, чоловікам і жінкам, воїнам і мирному населенню, малим дітям і старикам, – усім загиблим і усім тим, хто вижив та пройшов через усі кола пекла Другої світової війни. Тим, хто загинув на її фронтах, в окопах і тим, хто загинув під час бомбардувань, побував у полоні, концтаборах, чи просто зник безвісти у вихорі воєнного лихоліття.

Як відомо, 7 травня 1945 року був підписаний Акт воєнної капітуляції Німеччини, який набув чинності 8 травня о 23:01. З цієї нагоди цього дня в багатьох містах Європи та США були проведені велелюдні святкування. Однак, на вимогу Кремля, 8 травня 1945 року, о 22:43 за середньоєвропейським часом (о 00:43 9 травня за московським), у передмісті німецької столиці Карлсхорсті був підписаний ще один «Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини», який підтвердив аналогічний документ, підписаний днем раніше у Реймсі, і підтвердив час припинення вогню - 8 травня о 23:01 за середньоєвропейським часом (9 травня о 1:01 за московським).

Бібліатекарем Мироник Л. Д. проведено годину пам'яті "Ніколи знову" учням 5-Б класу. Діти пригадали історію тих страшних часів, дізнались багато цікавих фактів.

 ЧОРНОБИЛЬСЬКА ТРАГЕДІЯ... ОСЬ УЖЕ 37 РОКІВ ДЗВОНИ ЧОРНОБИЛЯ СТУКАЮТЬ В НАШІ СЕРЦЯ, ЗМУШУЮТЬ НАС ЗУПИНИТИСЬ І ОЗИРНУТИСЬ В ТОЙ СТРАШНИЙ 1986-Й РІК... СКІЛЬКИ ЗЛАМАНИХ ДОЛЬ, СКІЛЬКИ СИРІТ, ЩО ВТРАТИЛИ БАТЬКІВ, СКІЛЬКИ НОВИХ ХВОРОБ? ПРО ПРИЧИНИ ТА НАСЛІДКИ АВАРІЇ НА ЧАЕС РОЗПОВІЛА ШКІЛЬНИЙ БІБЛІОТЕКАР Мироник Л. Д. УЧНЯМ 4-А КЛАСУ.

ВИСТАВКА КНИГ "ЧОРНИЙ БІЛЬ ЧОРНОБИЛЯ"ОБИЛЯ" ПРЕДСТАВЛЕНА В ЧИТАЛЬНІЙ ЗАЛІ ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ. ПРОХОДЯТЬ РОКИ ПІСЛЯ АВАРІЇ, А МИ ЩЕ ДОВГО БУДЕМО ВІДЧУВАТИ НА СОБІ НАСЛІДКИ ТРАГЕДІЇ, ЩЕ ДОВГО ЧУТИМЕМО ЇЇ ДЗВОНИ. 

  Міжнародний день Матері-Землі22 квітня.

  Вперше День Землі був відзначений у 1970 році, і з того часу його проводять щороку. Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об'єднати людей планети для захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу до екологічних проблем нашої планети. Про це учням 2-Г класу розповіла бібліотекар Мироник Л. Д. Діти дивились цікаві фільми із серії "Плюплюс", грали в екологічні ігри, переглянули книги із виставки "22 квітня - міжнародний день землі"

12 квітня - Всесвітній день авіації та космонавтики.

Це свято встановлено на честь першого польоту людини в космос: саме цього дня виповнюється 61 рік від дня, коли Юрій Гагарін на космічному кораблі "Восток" здійснив перший в історії людства політ навколо орбіти Землі. Політ тривав 108 хвилин. Цей політ став потужним проривом в освоєнні космосу. Саме про це розповіла Мироник Л. Д. учням 4-, 4-В і 2-Г під час години цікавих повідомлень "108 хвилин, які змінили світ" . Діти дізнались, що цього моменту були запуски у космос штучних супутників , але в цей день людина вперше підкорила космос. Це стало гігантським проривом  в історії космонавтики. Сьогодні в космосі вже тисячі супутників, космічні апарати здійснили посадки на Місяць і Венеру, здійснюється активне вивчення Сонячної системи, але перший політ людини був найважчим і найнебезпечнішим, але прагнення до підкорення космосу багатьох тисяч людей, які брали участь у підготовці польоту, подолало всі перешкоди. На честь цієї історичної події 12 квітня по всьому світі відзначається як Всесвітній день авіації і космонавтики. 

НЕЗАБАРОМ НА ЗЕМЛЮ ЗІЙДЕ ЧУДОВЕ СВЯТО ВЕЛИКОДНЯ - СВЯТЕ І ЧИСТЕ, ЯК БЕЗХМАРНЕ ВЕСНЯНЕ НЕБО. САМЕ ЦЬОМУ СВЯТУ ПРИСВЯЧЕНА ГОДИНА НАРОДОЗНАВСТВА "ВЕСНЯНІ СВЯТА. ВЕСНА", ПРОВЕДЕНА МИРОНИК Л. Д. УЧНЯМ 4-А , 2-Г КЛАСІВ. УЧНІ ОЗНАЙОМИЛИСЬ ІЗ ІСТОРІЄЮ І ТРАДИЦІЯМИ СВЯТКУВАННЯ ВЕЛИКОДНЯ, ПРО ПОХОДЖЕННЯ ОДНОГО ІЗ ВАЖЛИВИХ СИМВОЛІВ ЦЬОГО СВЯТА В УКРАЇНІ - ПИСАНКУ. В БІБЛОТЕЦІ ФУНКЦІОНУЄ КНИЖКОВА ВИСТАВКА "А УЖЕ ВЕЛИКДЕНЬ".  З ВИДАНЬ ПРЕДСТАВЛЕНИХ НА ВИСТАВЦІ, ВИ ДІЗНАЄТЕСЬ, ЩО ПОТРІБНО ПОКЛАСТИ У ВЕЛИКОДНІЙ КОШИК, ПРО ІСТОРІЮ СВЯТА, ТРАДИДИЦІЇ. 

У вівторок, 21 березня, в Україні й світі відзначають День поезії. Дату святкування встановлено делегатами 30-ої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 1999 році. 

14/03/2023 -  День українського добровольця


День тих, хто 2014 року першим став на захист України. Тих, хто досі б'ється за волю українського народу за покликом, а не за наказом.


Тисячі наших добровольців своєю безперервною боротьбою продовжують нагадувати всьому світу, що українці – нація непокорених.


Ви і є основа нашої нації. Дякуємо вам.

ШЕВЧЕНКО Тарас Григорович

 (9.03.1814 - 10.03.1861)

Видатний український поет, художник, громадський діяч, перекладач, автор "Кобзаря", співробітник Київської Археологічної комісії, академік гравірування (1860)


Я ВАС БУДУ ЛЮБИТИ


... Тебе, я кохана цiлую! 

Ти - краща дружина i мати! 

Тепер, дай телефон свiй дiтям, 

Мушу дещо їм зараз сказати. 


- Мене чути ... ало ..., синочки? 

Мої милi, ало - це тато!

Послухайте, дiти, уважно, 

-Завтра у мами свято! 


Зi скарбнички вiзьмiть монетки, 

I купiть в магазинi квiти. 

Подаруйте вiд нас усiх мамi, 

Вона дуже буде радiти! 


Доки ми з дiдусем на фронтi, 

Ви вдома - "за головного"! 

Будьте чеснi, рiшучi i добрi! 

I вiдважнi, не бiйтесь нiкого!


Якщо треба, то бийтесь хоробро! 

Майте мужнiсть, тако́ж, вибачатись! 

Не клянiть свою долю нiколи, 

Вмiйте, навiть, крiзь сльози смiятись! 


Захищайте вiд лиха матусю, 

Боронiть повсяк час Батькiвщину! 

I як скарб, бережiть Рiдну мову -

Неповторну, цiлющу перлинну! 


А я ... за́вжди вас буду любити ... 

Пам'ятайте про це, синочки! 

Ви в мене вже зовсiм дорослi, 

Вам вже - вiсiм й чотири рочки! 


7.03. 2023р

Олександр Браверман


Щорічно 3 березня в усіх країнах відзначається Всесвітній день письменника – професійне свято літераторів (World Day of the writer). Повна назва цього свята Всесвітній день миру для письменника. Це свято відзначається не лише письменниками, а вважається професійним святом усіх представників «четвертої влади».

  Всесвітній день письменника відзначають не лише романісти, прозаїки, поети, памфлетисти, публіцисти, фантасти, фейлетоністи, новелісти, есеїсти та інші майстри слова. Його по праву вважають своїм журналісти, історики та блогери.

  В Україну свято прийшло аж у 2012 р. завдяки ініціативі української письменниці Лариси Ніцой – markivska-gromada.gov.ua.

  В Україні існує Національна спілка письменників України (НСПУ) – добровільна творча організація професійних літераторів України: поетів, прозаїків, драматургів, критиків і перекладачів. НСПУ має власне книжкове видавництво – «Український письменник» (раніше – «Радянський письменник»). У Будинку письменників працює одна з кращих в Україні бібліотек з книжковим фондом у понад сто десять тисяч томів. Бібліотека виконує велику за обсягом інформаційну та бібліографічну роботу, постійно організовує книжкові ювілейні виставки сучасних письменників, популяризує нові надходження та висвітлює літературні події НСПУ. – library.khntusg.com.ua.

26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим

Вісім років тому Російська Федерація розпочала збройну агресію проти України. Все почалось в Криму. Диверсійні групи РФ почали спроби захопити кримський півострів. 26 лютого 2014 року на заклик Меджлісу кримськотатарського народу до Верховної ради Автономної Республіки Крим вийшли тисячі кримських татар, українців та представників інших національностей чинити спротив російській окупації та заявили всьому світу про цілісність України. Наступного дня, о 5-й ранку до урядових будівель АРК увійшли регулярні військові формування РФ.

00:00

47

26 лютого, 2020 року Президентом України Володимиром Зеленським було підписано Указ №58/2020, про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя”.

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим / Кримська платформа до цього дня готували низку заходів, які перенесли до повного знищення ворога. Основним гаслом цього дня є — Спротив триває.

Наразі, спротив триває по всій країні та спротив і боротьбу чинять наші Збройні сили України, урядові структури, кожен громадянин України!

Спротив триває 8 років й сьогодні, даємо повномасштабну відсіч ворогу!

Слава Україні!

25 лютого 2023 року відзначаємо 152 річницю від дня народження Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач) – геніальної дочки українського народу

З повномасштабним вторгненням ворога на наші українські землі, з новою силою звучить художнє слово видатної української письменниці, перекладачки, громадської та культурної діячки: «А звемось просто українці, бо ми такими єсьмо». Саме українське слово стало матрицею творчості Лариси Петрівни  Косач, ідентифікатором українки через етнонім, через націоналізм.

В бібліотеці функціонує  книжкова виставка "Леся Українка - шлях любові, боротьби та надії"

Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови був встановлений у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної та культурної багатоманітності.За даними ЮНЕСКО, у світі існує приблизно 6 тис. мов, 43% із них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови.Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.Свято, покликане захищати й розвивати мови всіх народів світу, має сво. історію. Саме 21 лютого 1952 року у Бангладеш пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної бенгальської мови.Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році цей день відзначають у країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 

21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

До Дня рідної мови Завідувачем бібліотеки Мироник Л. Д. проведено урок мовознавства учням 4-Б і 4-В класів. Діти дізнались про історію цього свята, також про етапи нищення української мови російським імперіалізмом; про величезні можливості нашої мови, про високу оцінку її на міжнародному конгресі мовознавців у 1924 році в Парижі. Учні вчились боротись із суржиком, грали в цікаві мовні ігри. Переглянули книги з  виставки.

   20 лютого 2023 р. в Україні вже удев’яте відзначають День пам’яті Героїв Небесної Сотні.

Цей День відзначається щороку 20 лютого згідно з указом Президента від 11 лютого 2015 р. «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні». 17 лютого 2021 р. Верховна Рада України визнала Революцію гідності одним із ключових моментів українського державотворення та виразником національної ідеї свободи.

  Саме в ці дні під час Революції Гідності протистояння між українським народом і тодішнім режимом сягнуло свого піку. 20 лютого 2014 р. загинуло найбільше активістів Майдану.

  Сумний список Небесної Сотні відкрився 22 січня 2014 р., коли від вогнепальних поранень під час сутичок у центрі столиці загинули активісти Майдану Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур активіста Юрія Вербицького. До 18 лютого 2014 р. вже налічувалось 9 загиблих. З 18 по 20 лютого на Майдані загинуло найбільше людей – 78 осіб, після 20 лютого – ще 20. Усі вони увійшли до меморіалу борців за українську незалежність – до Небесної Сотні.

  105 Героям Небесної Сотні посмертно надано звання Герой України, а троє іноземців – громадянин Білорусі Михайло Жизневський та громадяни Грузії Зураб Хурція і Давид Кіпіані – посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні – ukrinform.ua.

В шкільній бібліотеці функціонує книжкова виставка "Майдан - шлях до незалежності".


14 лютого - День святого Валентина

Виявляється, традиції відзначатимуть День усіх закоханих — 14 лютого вже понад півтори тисячі років. І спочатку згадували про Святого Валентина було в контексті вшанування його мучеництва, без жодної прив'язки із заступництвом улюблених.        Є  така версія свята.

Давньоримський імператор Клавдій II заборонив молодим людям призивного віку одружуватися, вважаючи, що так військові будуть віддано служити своїй країні. Але священик Валентин, усвідомлюючи всю несправедливість цього указу, всупереч суворим заборонам, ризикуючи життям, продовжував вінчати закохані парі. Щоправда, це тривало недовго, імператор дізнався про порушення закону і засудивши священика до страти.

Перебуваючи біля в'язниці, юний священик закохався у чарівну доньку наглядача. Дівчині також сподобався юнак, але повідомити про свої почуття вона не наважувалася. Про те, що хлопець небайдужий до неї, вона, на жаль, дізналася лише після його смерті. У ніч на 14 лютого закоханий Валентин написав молодій дівчині гарне зізнання в коханні, а вранці смертний вирок було виконано. На згадку про коханого у неї залишилося тільки лист.

Вважається, що саме з цієї години бере початок традиція писати у День святого Валентина любовні записки — «валентинки».

В шкільній бібліотеці функціонує книжкова виставка, де  всі закохані  можуть взяти книгу про кохання.

Особлива подяка учням:

1-В - Залозна В. (2 кн.), Запорожець С. (1 кн.), Сагайдак В. (1 кн.), Скрипельова (1 кн.);

2-А - Голуб Е.  (1 кн.), Саліманович Є. (5 кн.);

2-Б - Дубовий А. (1 кн.), Овсієнко (1 кн.), Цюра В. і Цюра К. (3 кн.), Янко (1 кн.);

3-А - Хиля В. (1 кн.)

3-Б - Миколенко Д. (3 кн.);

5-А - Гончар А. (5 кн.);

6-А - Миколенко Т. (2 кн.) 

6- Б - Нікіфорова К. -  (1 кн.)

11 -М - Угренінов А. - 1 (кн.)

                                               Всесвітній день читання вголос

1 лютого проводиться Всесвітній день читання вголос. Це день, присвячений силі грамотності та тієї радості, яка виникає, коли ми розповідаємо вголос історії в сім'ї, класі і суспільстві. Свято започатковане некомерційною організацією LitWorld і спонсорується Scholastic. Ці лютневі заходи у першій декаді місяця мають традиційний щорічний характер.

Читання вголос розвиває швидкість мовлення. Це розширює словниковий запас. Гарне читання вголос потребує часу. Це не те, що можна квапити або втискати. Необхідно обговорювати, ділитися почуттями і робити прогнози. Процес покращує розуміння й активне слухання. Читання вголос знижує стрес і робить нас щасливими.

Запам'ятовування є найсильнішим під час безпосереднього читання вголос, що свідчить про те, що вплив відбувається не тільки від чуття слів, а й від їхнього вимовляння. Це пояснюється тим, що усне проголошення слова створює досвід, що запам'ятовується, - явище, яке дослідники називають "ефектом виробництва".

Читання дитині вголос також має безліч переваг. Воно допомагає їм розвивати навички мислення, зміцнює навички слухання і підвищує грамотність. Читання вголос - це також чудовий спосіб встановити міцний зв'язок із вашим малюком!

В шкільній бібліотеці функціонує книжкова виставка "Дунь читання в голос2, де охочі можуть взяти книги відповідної тематики.

Безкоштовні матеріали до Всесвітнього дня читання вголос!

        https://www.educ.com.ua/biblioteka/vsesvitnij-den-chitannya-vgolos.html 

До Дня Пам'яті Героїв Крут у бібліотеці функціонує книжкова виставка "Вшануємо Героїв Крут"

23.01.2023 в рамках проекту "Поборемо суржик разом" бібліотекарем Мироник Л. Д. організована зустріч учнів 4-А класу із черкаським письменником Маснюком В. Л. Валерій Левкович цікаво розповів про свої книги "Вузлики на пам'ять" (І-ІІІ частини). Розповів про їх користь, як правильно їх читати, наводив кумедні приклади з життя, як неправильно використовуються слова із суржику. Діти мали змогу придбати таку корисну книгу і пообіцяли письменнику бути його помічниками в боротьбі за чистоту української мови

13.01.2023 до 88 річниці (8.1.1935) з дня народження талановитого черкаського поета Василя Симоненка  проведено літературну годину "Ти знаєш, що ти людина..." учням 3-В класу бібліотекарем Мироник Л. Д. Діти дізнались багато цікавого про дитинство, шкільні роки, роки недовгого дорослого життя поета, як створювались його поезії, збірки, особливо казки для дітей. Переглянули книжкову виставку його творів. В кінці відповідали на питання вікторини про Симоненка.

Щороку 11 січня у світі святкують чудове свято — Міжнародний день “Дякую”. Щира подяка завжди викликає позитивні емоції та теплі відчуття 

Настала зима. В бібліотеці функціонує фотозона "Зима-красунечка". І всі охочі можуть сфотографуватись 

Всім вітання з прийдешніми Новорічними і Різдв'яними святами!

14 .12.2022 відбулась екскурсія до бібліотеки 1-А класу. Діти познайомились з бібліотекарем, книжковим містом, правилами користування бібліотекою

Одним із найулюбленіших зимових свят є свято Миколая, якого з нетерпінням чекають всі діти. Тому бібліотекар Мироник Л. Д. розповіла учням 2-А класу (12.12.2022) і 2-Б, 2-В, 2-Г (15.12.2022) про те, що така людина дійсно жила більше 1600 років тому. Розповіла історію свята, як правильно писати листи Святому, а як не правильно. Прочитала легенди про його дитинство, про те, які дива він творив , допомагаючи дітям і дорослим. А ще діти дізнались про те, що Святий Миколай -  великий учитель, адже винагороджує чемних і ввічливих діток подарунками, а неслухів - лозинками під подушкою. Пограли в цікаві ігри, повідгадували загадки, переглянули книги і журнали про це свято.

З 12 до 19 грудня Український інститут книги проводить  Національний тиждень читання. Мета тижня - привернути увагу до українських книжок, наявних у бібліотечних фондах України, популяризувати читання як життєву практику серед українців та посприяти розвитку популярної літератури українською мовою. Протягом Національного тижня читання  планується публікувати і поширювати інформацію про найбільш популярні книжки в українських книгозбірнях у 7 жанрах популярної художньої літератури та в 7 жанрах популярної літератури нон-фікшн - по парі добірок на кожен день тижня. Сформований перелік  свідчитиме про вподобання українських читачів по всій території України. Звенигородська ПБ ім.Ю.С.Кримського також долучилася до формування  переліку найбільш популярних книжок, виданих українською мовою, серед читачів наших бібліотек.  Слідкуйте за нашими публікаціями, і ви дізнаєтесь, що люблять читати читачі нашої бібліотеки.

#ЗачитанеДоДірок  #тижденьчитання 



З 25 листопада до 10 грудня в усьому світі проводиться акція «16 днів проти насильства» з метою привернення уваги до проблем подолання будь-яких форм насильства, у тому числі насильства в сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

У знак підтримки, люди у всьому світі пов’язують помаранчевою стрічкою свій одяг. Це офіційний колір протидії насильству, що символізує світле та вільне майбутнє.

Період акції охоплює наступні важливі дати:

Бібліотекарем Мироник Л. Д. проведено годину правознавства "Знай свої права , дитино!" учням 2-В і 2-Г класів. Діти дізнались багато цікавого про свої права, про насилля, як з цим боротись. Побачили на прикладі казки "Дюймовочка" , які  права дитини там порушуються. Переглянули книги з виставки "Знай свої права" 

25 .11 і 2.12.2022 Бібліотекар Мироник Л. Д. організувала зустріч з письменником Маснюком В. Л. учнів 4-Б, 3-В,  3-А, класів.  Валерій Левкович розповів учням про ганебне явище - суржик, який виник в нашому суспільстві і як з ним боротись на прикладі своєї книги "Вузлики на пам'ять" , де у віршованій формі розвінчуються неправильне вживання слів і фраз. Всі охочі змогли придбати таку корисну і цікаву книжку-помічницю.

День пам’яті жертв голодомору в календарі пам’ятних дат на 2022 рік - 26 листопада

Цей День щорічно відзначається в Україні в четверту суботу листопада. 

До річниці пам'яті жертв голодомору 1932-1933 років бібліотекарем Мироник Л. Д. проведено учням 5-А класу урок-реквієм "Пам'яті жертв голодомору". Де діти дізнались про причини виникнення голодомору, що це була помста за свободу, що тоді загинули мільйони людей страшною голодною смертю. Познайомились із книгами із книжкової виставки "Горить свіча вселенської печалі", зачитували факти з цих книг.    Пригадали, що необхідно запалити свічу пам'яті

24 /11/2022 бібліотекарем Мироник Л. Д проведено бесіду "Правила дорожні має знати кожен" учням 3-А класу. Учні дізнались історію винекнення правил дорожнього руху, світлофора, повторили оновні правила поведінки на дорозі, під час дтп. Відгадували загадки. Переглянули, а після уроку і взяли книги із книжкової виставки "Твій друг безпечний рух"

 9.11.2022 до Дня української мови та писемності бібліотекарем Мироник Л. Д проведено годину мовознавства "Мово моя солов'їна" учням 4-А класу , які навчаються в онлайн режимі. З учнями пригадали історію виникнення свята. Попрацювали з  "Футажем про мову". Слухали притчу  про великі можливості нашої мови, вислови і вірші,  грали в мовні ігри. Ознайомились з книгами із книжкової виставки "Мова моя неповторна!"

29 вересня будуть відзначені 81-і роковини одного з найжахливіших символів Голокосту - масових розстрілів мирного населення в урочищі Бабин Яр у Києві, вчинені нацистами у 1941-1943 роках.

29-30 вересня 1941 року в урочищі Бабин Яр нацисти розпочали масові розстріли єврейського населення Києва. Загалом за роки Другої світової війни у Бабиному Яру, за різними оцінками, полягло від 100 до 150 тисяч осіб – євреїв, ромів, караїмів, радянських військовополонених, учасників українського націоналістичного руху опору, пацієнтів психіатричних лікарень та представників інших національних чи соціальних груп, яких окупанти вважали «зайвими». Розстріли в Бабиному Яру тривали аж до визволення Києва від окупантів.

Бабин Яр поряд із Освенцимом став жахливим символом Голокосту на території Східної Європи й прикладом того, до чого призводять людиноненависницькі теорії.

Трагедія Бабиного Яру відзначається в Україні на державному рівні та є свідченням того, що в колективній пам’яті народу подібні скорботні події не мають жодних часових проміжків і будь-яких термінів.


26 вересня -  Всесвітній день здоров'я довкілля 

Інколи стрес накриває з головою.


Як опанувати «серф» серед урагану емоцій та навчитись керувати хвилею? 

Психологиня Світлана Ройз потурбувалася про ваш спокій та створила добірку «Стійкість для стійких» 


Це 20 коротеньких роликів із 10–20-секундними вправами-практиками, які допоможуть повертати собі ясність розуму в напружених ситуаціях 


Плейліст із корисними анімаціями можна переглянути за покликанням  https://bit.ly/3rECZ9l


Поширюйте серед друзів та близьких! 

Давайте разом допоможемо дітям, які зараз страждають від війни в Україні. Короткий мультфільм пояснить найменшим, що таке сирена, як правильно поводитися під час обстрілів і що взяти з собою в укриття.

https://fb.watch/cwzHoq4ZKG/

Мультфільм створено українсько-ізраїльською IT-компанією FIlancy Marketing за підтримки психологів громадської спілки Освіторія, що розвиває освіту України).

У проекті взагалі відсутній будь-який фінансовий підтекст. Він призначений лише для того, щоб допомогти дітям. 

Це перша серія у проекті. Трохи пізніше будуть випущені наступні серії

Звертаємось до всіх із проханням допомогти максимальній кількості діток побачити це відео. Поділіться посиланням на відео з тими, кому це може допомогти.

Разом подбаємо про дітей України

Власники де-яких українських довколалітературних телеграм-каналів об'єдналися, щоб у вас в стрічці було ще більше тематичного контенту. Ось список каналів з книжками, поезією, цитатами з літератури, книгоновинками та іншими тематичними штуками, щоб підписуватися й читати: 


 @plomin — про авантюрне й войовниче в літературі.

 @inbookwetrust — людина з хорошою книжкою в руках — ніколи не буде самотньою.

 @virsholub — затишна місцина для вашого внутрішнього поета.

 @developmentbooks — тут ви знайдете книги з мотивації, психології, фінансів і розвитку бізнесу, лідерства, спілкування та нетворкінгу.

 @literature_ua — найкращі цитати з книг, афоризми та вірші українською.

 @b00k_thief — цікаве зі світу літератури. У школі цього не розповідали!

 @daphniasuggests — відверті рецензії, несподівані спостереження, традиційні добірки, гарячі покупки і десятки прочитанного на рік.

 @wobua — найцікавіші анонси книжок, новини, знижки та меми.

 @chytomo — найбільше медіа, яке відстежує новини й тренди книговидання в Україні і в світі протягом 12 років і дбає за добрий  читацький післясмак.

 @melanchyne — щиро про прочитане, роботу в книгарні та навколокнижкове.

 @book_hopper — бложик про книги, авторів та книголюбів.

 Гайда читати! І слухати 

У застосунку Yakaboo можна читати і слухати всі електронні та аудіокнижки - безкоштовно, без обмежень. 

Це класна новина для тих, хто майже вигорів від щоденних трагічних новин. Адже читання - це крутий спосіб емоційно відновитися. 

Завантажуйте Yakaboo в App Store та Google Play.

Українців, які читають навіть у часи війни, перемогти неможливо!

Дистанційні платформи для навчання, саморозвитку та отримання допомоги й перевіреної інформації | Міністерство освіти і науки України


https://mon.gov.ua/ua/news/distancijni-platformi-dlya-navchannya-samorozvitku-ta-otrimannya-dopomogi-j-perevirenoyi-informaciyi

ШКІЛЬНЕ НАВЧАННЯ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ


освітня ініціатива для учнів початкової та середньої школи України: від школи Базис (https://vb.me/school_info) разом з Viber-спільнотою Школа.інфо 

онлайн-навчання для всіх дітей України, які можуть доєднатися до занять в Zооm: від Академії Сучасної Освіти А+ (https://aplus.ua/).

дистанційна школа 5-11 класи: від JAMM School (https://jammschool.com.ua/)

доступ до річних матеріалів 1-11 класів безкоштовно: від дистанційної школи «Центр освіти «Оптіма» (https://optima.school/free-education). Потрібно зареєструватися, вказати свою електронну пошту, і на неї приходить посилання та пароль для входу.

участь в живих уроках, навчальні матеріали за весь рік, додаткові активності для діток від ThinkGlobal. Слідкуйте за розкладом (https://www.facebook.com/ThinkGlobalUA).

 (https://www.facebook.com/ThinkGlobalUA)екстернат-платформу ALTERRA ONLINE EXTERNAT (https://www.facebook.com/alterraschool1) дає доступ до матеріалів та тестів. 

безкоштовні щоденні зустрічі онлайн з дітьми від 6 років: танці, ігри, англійська, перегляд фільмів та інше. Розклад оновлюється кожного дня на сторінці і Telegram-каналі @OkStudy127

безкоштовна серія онлайн майстер-класів (https://od.itstep.org/) і тематичних зустрічей для дітей 7-14 років: безпека в інтернеті, створення та перші кроки для заробітку на NFT, розробка ігор за допомогою Construct. 

 (https://od.itstep.org/)безкоштовна реєстрація на онлайн уроки і регулярні щоденні зустрічі дітей з психологом від наукового ліцею Клима Чурюмова (https://bit.ly/3hCf6dm).

вільний доступ до повного пакету "Слухач" (1-11 класи) для самонавчання – повна шкільна програма від Центру Дистанційної Освіти "Джерело" (https://cdo.org.ua/reg/).

уроки в запису та онлайн. Тут (https://bit.ly/3sFkZg5) можна зареєструватися, а тут (https://www.eduforsafety.com.ua/) знайти уроки українською, англійською та російською мовами. Проєкт School Navigator.

пізнавальні онлайн-зустрічі від ГО "Смарт Освіта" для дітей та підлітків. Щодня оновлений розклад (https://nus.org.ua/). Заповніть анкету (https://bit.ly/34aOXzh), щоб приєднатися.

ДІТЯМ І БАТЬКАМ!

 Що робити, коли вже не має змоги читати новини? Як відволіктися від сумних думок? Спробуйте почитати улюблену книжку, можна і вголос, і всією родиною або прогуляйтеся разом з дітьми віртуальним музеєм.

Навігатор бібліотечних інтернет ресурсів:

1.  Бібліотека світової літератури – оригінали та переклади (Library of the world literature – original texts and translations). http://ae-lib.org.ua/

2. Національна бібліотека України для дітей. www.chl.kiev.ua/  

3.  Львівська обласна бібліотека для дітей. http://kazkar.at.ua/lodb.org.ua/  

4. Електронна бібліотека української літератури (світова література). https://www.ukrlib.com.ua/books/  

5. Бібліотека українського центру. http://ukrcenter.com 

6. Дитячий сайт «Казкар». http://kazkar.at.ua /   

7. Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського. http://nbuv.gov.ua/  

8. Електронна бібліотека України http://www.elibukr.org/  

9. Електронна бібліотека Українська література http://ukrclassic.com.ua/  

10. Українська та зарубіжна література українською мовою http://lib.shiftcms.net/  

11. Дитяча публічна онлайн бібліотека «Читанка» http://chytanka.com.ua/  

12. Безкоштовна онлайн бібліотека класичної української літератури «Відкрита книга» https://sites.google.com/site/openbookclassic/  

13. Бібліотека оригіналів і перекладів творів світової літератури http://ae-lib.org.ua/index.htm

14. «Бібліотека кошового писаря». Тут ви можете знайти поезії Т. Шевченка, Л. Українки, М. Рильського та інших поетів http://www.pysar.net/  

15. «Дерево казок» - читати та слухати казки(аудіо)різних народів https://derevo-kazok.org/audio-tales/  

16. AeLib: Бібліотека світової літератури. Оригінали та переклади. http://www.ae-lib.org.ua/

17. Електронна бібліотека «Diasporiana» http://diasporiana.org.ua  

18. Електронна бібліотека «Культура України» http://elib.nplu.org/

19. Казки для дітей українською мовою https://onlyart.org.ua/children/kazky/  

20. Електронна онлайн бібліотека «Буква» http://bookwa.org/             

21. Мислене дерево (українські інформаційні ресурси для освіти і науки) http://www.myslenedrevo.com.ua/  

22. Всеукраїнська електронна бібліотека http://youalib.com

23. Чтиво – вільна онлайн бібліотека україномовної літератури http://www.chtyvo.org.ua/ 

24. е-бібліотека BIBLOS http://www.biblos.in/  

25. Нариси історії України http://history.franko.lviv.ua/  

26. Електронна бібліотека Національної академії педагогічних наук України http://lib.iitta.gov.ua/  

Електронні бібліотеки зображень/відео:

1.Нью - Йоркська публічна бібліотека(понад 180 000 сканів та фотографій) http://digitalcollections.nypl.org/  

2. Світова цифрова бібліотека http://www.wdl.org/ru/  

3. Британський музей (понад 4500 зображень) http://www.britishmuseum.org/.../collection.../search.aspx   

4. Рідкісні документальні фільми 1926-2008 р.р.(понад 230 відео)

Музей сучасного мистецтва у Нью-Йорку (65 000 оцифрованих картин) http://www.moma.org/collection/works?classifications=9...  

4. Британська бібліотека (понад 1000000 зображень, мап, малюнків, рукописних листів, ілюстрацій, коміксів, постерів, карикатур) https://www.flickr.com/photos/britishlibrary  

5. База історичних зображень (фотографії та малюнки з понад 600 млн. книжкових сторінок, відсканованих в бібліотеках світу) https://www.flickr.com/photos/britishlibrary  

Віртуальний тур українськими музеями 

Google Ukraine у партнерстві з Міністерством культури України, оцифрували сім музеїв в різних регіонах України і створили спеціальний сайт, де можна здійснити віртуальну подорож, дізнатися більше про народну архітектуру і побут, відчути всю самобутність української культури.

Подивитися екскурсію можна за покликанням: https://museums.authenticukraine.com.ua/ua/  

Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвара Ханенків – Київ, Україна

https://khanenkomuseum.kiev.ua/uk/pro-musey/virtualnyi-tur  

Музей Ван Гога - Амстердам, Нідерланди

https://artsandculture.google.com/partner/van-gogh-museum  

Британська Національна Галерея - Лондон, Великобританія

https://nationalgallery.org.uk  

Метрополітен-музей - Нью-Йорк, США

https://artsandculture.google.com/.../the-metropolitan...  

Лувр - Париж, Франція

https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

9.02.22 до дня заборони фізичного покарання дітей в школі (25 лютого) Леся Дмитрівна провела годину правознавства учням 4-Б класу. Діти з цікавістю дінались про про цю дату, про свої рава , затверджені в конвенції ООН про права дитини, ознайомились із літературою з даної тематики.

А учнів 1-Г класу бібліотекар познайомила із журналами, які надходять до бібліотеки. Діти із задоволенням їх переглянули. А на перерві пішли до бібліотеки взяли собі журнали, які їм найбільше сподобались

8.02.22 учні  1-Г класу разом із бібліотекарем Мироник Л. Д. помандрували історією створення книги під час бібліотечого уроку "Як до нас прийшла книга". Діти із захопленням відслідкувли шлях книги від наскельних малюнків до сучасних паперових і електронних кних. В кінці була вікторина "Мудрик". Майже на всі питання діти відповіли правильно. Справжні мудрики!

7.02.22 бібліотекар Мироник Л. Д. провела виховна годину "Отрута лихослів'я" учням 7-Б класу. Останнім часом підлітки намагають самоствердитись за рахунок девіантної поведінки. Вживають нецензурну, лайливу лексику. Леся Дмитрівна пояснила і довела на основі наукових досліджень негативний вплив лихих слів на тих, хто вживає і на тих, кому вони адресовані. Діти з цікавістю слухали. розповідали, що навіть не задумувались про наслідки вживання лихих слів.

А для учнів 4-А класу Леся Дмитрівна провела бібліотечний урок "Книги - порадники", під час якого розповіла про довідкову літературу, як нею користуватись. А під кінець улюблена вікторина "Книги читати багато знати!"

Інформація про відповідальність  за збереження підручників для учнів і батьків !

Ліна Костенко – одна із найвідоміших українських письменниць сучасності. 19 березня письменниця святкує свій 91-ий день народження.

Щира й безкомпромісна Костенко, не дивлячись на свій вік, захоплює і дивує своїм вольовим характером.Своїм життям і творчістю вона засвідчує несхитну мужність, палку любов до України. Вона — одна з тих митців, хто не втратив людської гідності в часи переслідувань, не йшов на компроміс з владою, бо свою позицію поетеса завжди виражала прямо і відкрито.До Дня народження Ліни Костенко - Поетеси епохи!"Єдиний, хто не втомлюється - час. А ми - живі, нам треба поспішати..."Передача з рубрики - "Корифеї української поезії". Ліна Костенко

9 лютого 2021 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”.

День безпечного Інтернету (SID/ДБІ) запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й молоддю. Центр кращого Інтернету представляє Національний комітет Дня безпечного Інтернету в Україні.Цей день проводиться з метою залучити до дій кожного та кожну, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів. Більш того, це запрошення для всіх до поважливого онлайнового спілкування задля забезпечення найкращого цифрового досвіду.День безпечного Інтернету надає унікальну можливість для проведення заходів з безпеки онлайн разом зі всім світом: як у закладі освіти, бібліотеці, громадській організації, так й в органах влади, бізнесових організаціях. Щороку до Дня безпечного Інтернету в Україні, як і у всьому світі, приєднується все більше організацій. 

27 січня - Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

Це страшне і нелюдське явище, яке відбувалося в період 1933-1945-х років і що отримало назву - Голокост, що призвело до умисного винищення практично однієї третини євреїв, а також незліченної кількості представників інших нацменшин, породжене ненавистю і фанатизмом, затятим расизмом і принизливими забобонами, які панували тоді в фашистської Німеччини - НЕ ПОВИННО ПОВТОРИТИСЯ!В історії людства було безліч «темних» плям, але так відверто, широкомасштабно і цинічно, суспільство ще не падало ніколи. Маніпуляції громадською свідомістю, нездорові ідеї і злочинне замовчування, які супроводжували весь цей жах, не давали тоді повною мірою усвідомити справжній стан речей, і це сумно. Однак все світове співтовариство здригнулося, коли почали відкриватися факти і підтвердження подібних злодіянь, причому в справжніх «промислових» масштабах. Ми не повинні допустити, щоб подібне ще хоч коли-небудь повторилося!Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, який відзначається 27-го січня, прийнятий на офіційному рівні Генеральною Асамблеєю ООН 1-го листопада 2005-го року, резолюція A/RES/60/7 . Метою запровадження цієї сумно пам’ятної дати, за даними проекту DilovaMova.com, є активна просвітницька робота та сприяння у запобіганні можливих майбутніх актів геноциду, а так само зневаги до цінності людського життя.Міжнародне співтовариство "беззастережно засуджує всі прояви релігійної нетерпимості, підбурювання, переслідування або насильства щодо окремих осіб або громад, зумовлені етнічним походженням або релігійними віруваннями, де б вони не мали місце", - йдеться в тексті резолюції. Справжні і майбутні покоління не повинні забувати уроків наших загальнолюдських і настільки трагічних катастроф, інакше може виникнути дуже високий ризик повторення подібних моментів у майбутньому.У цей день, День скорботи і пам’яті, ми приєднуємося до загальної печалі і прагнемо співчувати всьому цьому болю та втраті, ім’я якої Голокост. Її ніяк не заповнити. Вже не запобігти. Але нехай живе надія, що подібного більше ніколи не повторитися! Будемо пам’ятати...

Презентація книги

У нашій бібліотеці є цікава книга, яка торкається подій Голокосту, - книга  Р. Загоріної і Т. Шапіро «Пам’яті славетної землячки», присвячена Олександрі Максимівні Шулежко, жінці-Матері, яка в роки німецької окупації під смертельною загрозою для себе та своїх доньок створила притулок в Черкасах і врятувала близько 100 дітей-сиріт від голоду, а серед них – 25 єврейських дітей від страти.Завдяки сміливості, винахідливості, знанню німецької мови їй вдалось вводити в оману німецьку окупаційну адміністрацію і поліцаїв. На невеличкій земельній ділянці притулок організував господарство: тримали курей, кіз, поросят, яких годували самі вихованці. Єврейських дітей у притулку записували як українців, греків, вірмен або татар залежно від особливостей зовнішності. Під час перевірок їх переховували в ізоляторі. Поліцаям говорили, що там тримають інфекційних хворих.Відступаючи, німці примусово евакуювали і притулок. Хоча частину дітей Олександрі вдалось влаштувати в навколишніх селах, але з іншими довелось поїхати з німцями. Під час перебування у Вінницькій області, користуючись розгубленістю німців, Олександра Максимівна змогла повернутись з дітьми до Черкас.Але там її чекала недовіра радянської адміністрації і заборона на спілкування з дітьми притулку і на роботу за фахом. Вона змогла лише влаштуватись на роботу до реєстратури в поліклініці. До 1968 року її підозрювали у співпраці з фашистами.Та все ж завдяки священику Троїцької церкви отцю Омеляну їй було видано партизанський квиток, а згодом її знайшла заслужена нагорода — 1985 року їй вручили Орден Вітчизняної війни. Також вона стала двічі почесним донором СРСР, здавши за життя 150 літрів крові.Пам'ять про О.М. Шулежко11 червня 1996 року «Яд Вашем» присвоїв їй почесне звання«Праведник народів світу». Її ім'я також викарбувано на Стіні Пам'яті Алеї Праведників народів світу.2008 року з друку вийшла книжка «Пам'яті славетної землячки», автори Раїса Загоріна, Таміла Шапіро, Черкаси, видавництво «Вертикаль».5 серпня 2013 року в Черкасах на стіні будинку № 200 на вулиці Хрещатик відкрили меморіальну дошку на честь Олександри Шулежко.2015 року вийшов присвячений їй документальний фільм "Олександра Шулежко. Доля праведниці".Дивіться за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=bgiDvOjQ7HY2017 року Олександрі Максимівні присвоєно звання «Почесний громадянин міста Черкаси».14 березня 2019 року в Черкасах відбулася презентація 2-го доповненого видання книги "Пам'яті славетної землячки".За матеріалами Вікіпедіїhttps://uk.wikipedia.org/.../%D0%A8%D1%83%D0%BB%D0%B5%D0...  

Ім’я Катерини Білокур, самобутньої художниці з народу, яка зображувала на своїх картинах нев’янучу красу та багатство української природи, назавжди увійшло в історію українського народного мистецтва. Її твори заворожують глядача щедрістю барв, заволікають радісним сприйняттям світу. Вона ніколи не робила ескізів до своїх картин. Фарби часто виготовляла сама: із калини, цибулі, бузини. А три жоржини могла виводити тижнями. За це стиль її живопису називають "вишивкою олійними фарбами на полотні". Сьогодні 7 грудня виповнюється 120 років від дня народження знаменитої української художниці Катерини Білокур.

Про "наївне мистецтво" і боротьбу Катерини Білокур за право малювати - дивіться.

https://tsn.ua/.../yak-ukrayinska-hudozhnicya-katerina...

Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає Міжнародний день людей з обмеженими можливостями.

На їхню долю випали нелегкі випробування, однак вони, долаючи труднощі, проявляють виняткову силу духу і непохитну віру в життя.

Пропонуємо переглянути відео-огляд "Великі люди з обмеженими можливостями?"

Всеукраїнська акція «Запали свічку пам'яті».

Шкільна бібліотека до Дня пам’яті жертв голодоморів запрошує долучитися до акції «Запали свічку пам’яті»Я зітхну... Запалю обгорілу свічу. Помічаю: не замки — твердині, не храми — Скам'янілий чорнозем — потріскані стіни плачу.Піднялись, озиваються в десятиліттях З далини, аж немов з кам'яної гори Надійшли. Придивляюсь: «Вкраїна, двадцяте століття»І не рік, а криваве клеймо: «Тридцять три».Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Там багато сторінок вписано кривавими і чорними кольорами. Чорне вороння зграями ширяло над селами, заціпенілими в тяжкому смертельному сні 1933 року.Цей день пам'яті – унікальна нагода всім: дітям, батькам, політикам, громадським діячам…, замислитися над цією трагедією, над ґеноцидом українського народу..Свічка пам'яті – ще один символ до Дня пам'яті жертв Голодомору.Свічка пам'яті за жертвами Голодомору запалюється в означений час в четверту суботу листопада й супроводжується хвилиною мовчання. Всесвітня акція «Запали свічку пам'яті» єднає всіх людей світу в пам'ять про жертв Голодомору 1932-33 років – ґеноциду українського народу.Поминальні акції в День пам'яті жертв Голодомору відбуваються біля пам'ятних знаків, на площах, у церквах по цілому світі. Опісля всіх бажаючих заохочують запалити Свічку пам'яті у домашньому вікні.У бібліотеці фкнціонує виставка книг "Горить свіча вселенської печалі"

 20 листопада, — Всесвітній день дітей. Цього дня було прийнято перший в історії документ, який об’єднав майже всі країни світу, — Конвенцію про права дитини 

З цієї нагоди, запрошуємо вчителів приєднатись до ініціативи «Найбільший урок у світі» про права дитини та глобальні Цілі сталого розвитку, отримати сертифікат, а також взяти участь у розіграші 75 сувенірів від ЮНІСЕФ Всі матеріали для уроку ви знайдете на платформі EdEra: https://cutt.ly/fgkKvd5Якщо немає можливості провести урок в класі або через відеозвʼязок, надішліть учням відео уроку для самостійного опрацювання https://cutt.ly/dgNBMUgЩоб взяти участь в розіграші подарунків та отримати сертифікат від ЮНІСЕФ, потрібно:зробити фото в середині або в кінці уроку разом з учнями;опублікувати їх у фейсбуці з гештеґом #Найбільший_урок_у_світі та #Знаю_права_і_змінюю_світобов'язково заповнити форму учасника до 19 листопада.

7 листопада 1970 року народився Андрій Кокотюха-Андрій Кокотюха — український письменник, якого називають засновником українського готичного детективу. Багаторазовий переможець конкурсу Коронація слова, Вибір видавців Гранд Коронації-2010. Золотий письменник України (2012).

Толерантність - це мистецтво жити з іншими людьми та з іншими ідеями».

                                                                                    Кофі Аннан

16 листопада у всьому світі відзначається Міжнародний день толерантності. Рух за толерантність набуває все більшого визнання та поширення у світі. На сучасному етапі розвитку України виховання на ідеях толерантності набуло особливої актуальності. Прпонуємо відеоперегляд «Толерантність – головна риса європейської спільноти».#Бібліотека_на_Прорізній #International_day_for_tolerance #Міжнародний_день_толерантностіТакож, пропонуємо переглянути відеоролики про толерантність:1. https://www.youtube.com/watch?v=taBSHHqmn9E&ab_channel=EdEra2. https://www.youtube.com/watch?v=zoydwgAgJIo...3. https://www.youtube.com/watch?v=Lq-sfcFC6k4...

10 листопада – Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку

Щорічно 10 листопада в усьому світі відзначають Всесвітній день науки (World Science Day) або більш офіційно – Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development). Всесвітній день науки за мир і розвиток спрямований на підвищення рівня поінформованості громадськості про важливість науки та ліквідацію розриву між наукою і суспільством.Українська наука сьогодні, незважаючи на труднощі, завдяки наполегливій праці наших вчених має свої наукові школи та технологічні розробки, проте потребує реформування та належної державної підтримки.Щиро вітаємо зі святом науковців, викладачів, майбутніх вчених – студентів та аспірантів! Знання починаються з бібліотеки. Запрошуємо.

2 липня - Міжнародний день собак 

Собака друг людини. Дійсно, ця тварина протягом тисячоліть живе пліч-о-пліч з людиною і є вірним супутником для багатьох з нас. Розглянемо деякі цікаві факти про собак.

Де́нь матері — міжнародне  свято.

В Україні офіційно відзначається щорічно, починаючи з 2000 року, у другу неділю травня.Вперше встановлене офіційно Конгресом США 8 травня 1914. Після першої світової війни це свято почали відзначати у Швеції, Норвегії, Данії, Німецькій Державі, Чехословацькій республіці.З XVII по XIX століття у Великій Британії відзначалася так звана Материнська неділя[en] (англ. Mothering Sunday) — четверта неділя Великого посту присвячена вшануванню матерів у всій країні.Вперше ідея виділити окремий день для відзначення єдності матерів у боротьбі за мир з'явилася у пацифістському середовищі. У США ідея вперше була оприлюднена відомою американською пацифісткою Джулією Ворд Гоув у 1872 році. «День матері», за версією Джулії Ворд, — день єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі. Концепція Ворд не знайшла широкої підтримки.У 1907 році американка Анна Джарвіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшанування матерів та їхньої ролі у житті кожної людини у пам'ять про свою матір, Анну Марію Рівз-Джарвіс, відому громадську діячку, що боролася за розвиток сфери охорони здоров'я у США. Джарвіс написала листи до державних установ, законодавчих органів і видатним особам з пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У 1910 році штат Вірджинія першим визнав День Матері офіційним святом.У 1914 році, президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів. Після завершення Першої світової війни День Матері почали відзначати і в Європі.Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 85 країн (в тому числі: Бахрейн, Гонконг, Індія, Малайзія, Мексика, Нікарагуа, Об'єднані Арабські Емірати, Оман, Пакистан, Катар, Саудівська Аравія, Сінгапур, Австралія, Україна[1] та ін.).

4 травня - День боротьби з цькуванням. Організація Об'єднаних Націй визнала епідемію булінгу, яка простежується в усіх школах.

Вперше цей день почали відзначати 4 травня 2012 року. Цього дня в навчальних закладах відбуваються заходи "Година проти ненависті". Міжнародний день протидії булінгу.В Україні, за даними Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), 67% дітей стикалися із цькуванням у колі однолітків.В ЮНІСЕФ наголошують, що єдиним виходом є відверта, але делікатна розмова з дитиною та спільне рішення, як подолати проблему.

26 квітня День пам'яті Чорнобильської трагедії.

34 роки смертоносна пилюка з ядерної печі покриває білі хати, поля і ліси, 34 роки цвітом скорботи і суму зацвітають Чорнобильські сади.Проходять роки після аварії на ЧАЕС. А біль не вщухає, тривога не покидає людей, пов'язаних зі скорботним часом ядерного апокаліпсису. Чорнобильська біда надовго залишиться в нашій пам'яті. Ще довго ми будемо відчувати на собі її наслідки, ще довго чутимемо її дзвони. Вони лунатимуть за тими, кого вже немає, кого не стане завтра, хто заплатив за чиюсь помилку своїм здоров'ям, життям.Кажуть, час лікує. Через 24 тисячі років людство зможе забути про ту «мирну» атомну катастрофу, тому що це - час повного розпаду стронцію й цезію. З них ми прожили 34 роки… 
 
Знати, щоб пам’ятати, пам’ятати, щоб не повторити... Для наших читачів пропонуємо оповідання Саші Кочубей "Володарка лісу" https://goo-gl.su/Zim8sl, Євгена Гуцала "Чорнобильська дівчина Калина" https://goo-gl.su/uniNe0, а також перегляд відеоказки про трагедію, яка сталась у Чорнобиліhttps://www.youtube.com/watch?v=i2gSH_-Euhc
Багато письменників звертались до теми Чорнобиля. Пропонуємо і вам невеличкий список літератури, якщо ви цікавитесь цією темою. Список сучасних видань пропонує блог "Книгарня "Є"". Знайомтесь^                     https://book-ye.com.ua/blog/e-shcho-chytaty/chornobyl-u-literaturi-5-knyh-pro-chornobylsku-katastrofu-vid-knyharni-ye/
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», на виконання рішення місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Черкаської міської ради (протокол №4 від 11.03.2020), рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 12.03.2020 №240 «Про запобігання поширення коронавірусної інфекції COVID-19», листа Міністерства освіти і науки України Від 11.03.2020 №1/9-154, наказу департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради від 12.03.2020 №180 «Про  заходи щодо запобігання поширенню коронавірусу COVID-19» в школі оголошено КАРАНТИН з 12 березня по 03 квітня 2020 року, У шкільній бібліотеці на час карантину скасовуються усі масові заходи, екскурсії та заняття в медіатеці. відвідування учнями школи в даний період ЗАБОРОНЕНО.  Але зазвичай напередодні  весняних канікул у шкільній бібліотеці проходить  тиждень дитячої та юнацької книги. У цьому році пропонуємо здобувачам освіти та їх батькам провести віртуальний тиждень дитячої та юнацької книги.                                                                                                                                         Планвіртуальних заходів щодо проведення тижня дитячої та юнацької книги в Черкаській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 26 ім. І. Ф. Момота ЧМР ЧО24.03.«Пам’ятники літературним героям». Цікаві факти про книгу7 мандрівних книгарень зі всього світу Книги ювіляри 2019р.І півріччяІІ півріччяКниги ювіляри 2020р.І півріччяІІ півріччяПрезентація книги для дітей. Джуді Муді. МакДоналд Меґан. Серія книг. Щоденник Джуді МудіЦікаві онлайн-трансляції екскурсій та спектаклів
25.03.2020.Історичні факти:Від книги рукописної – до електронноїПисемність та освіта у Київській РусіФедорів І. – першодрукарПам’ятники книзіВчимося читати. Як друкують книжки. Екскурсія до видавництва.Харківське видавництвоСайт видавництваКнижкова полиця для малят. Періодичні видання.Почитати чи послухати. Для старших класів.Для молодших школярів І Mozabook прекрасний ресурс, де є електронні книги. Корисні посилання 26.03.2020Читання книжок: чому це важливо та як почати читати кожен день, Інститут просвітиЯк читати по книжці на день Незвичайні бібліотеки7 кращих бібліотек світу20 найкрасивіших бібліотек світуКоліжанка. Книги та цитати27.03.2020
Національна бібліотека України для дітейЕлектронна бібліотека Друг читачаАудіокнига.UAСлухай. Бібліотека аудіокниг українською мовоюОбласна бібліотека для дітейОбласна бібліотека для юнацтвасторінка фейсбукПоради батькам:Читання справа сімейнаІінтернет-безпека для батьків