LEAP TO THE FUTURE

LEAP TO THE FUTURE PROJEKT

A pandémia következtében hirtelen bevezetett digitális oktatás teljesen ismeretlen helyzet és új kihívások elé állította a gyerekeket, a tanárokat és a szülőket is. Nagyon hamar rá kellett jönnünk, hogy digitális kompetenciánk, ill. eszköztárunk számottevő bővítésre szorul, főleg mivel a gyerekek érdeklődését, motivációját az online térben csak akkor tudjuk fenntartani, ha számukra vonzó, kreativitásukat fejlesztő, ugyanakkor könnyen elsajátítható lehetőségeket keresünk, vagy tanulunk másoktól. 

Innen jött a kétéves Erasmus+ pályázat ötlete 2021-ben. Résztvevőként több sikeres projekten vagyunk túl, ezért úgy gondoltuk, az új projektben a koordinátor szerepét vállaljuk. Öt partneriskolát vontunk be, részben olyanokat, akiket a korábbi projektekből már ismertünk: Finnország, Görögország, Németország, Olaszország, Portugália. A pályázat sikeresnek minősült, összesen EUR188.495 forrás áll a résztvevők rendelkezésére. 

Célok

- tágabb értelemben az internet és különböző technikai eszközök hatékony, hasznos, biztonságos alkalmazása otthoni környezetben is;

- kísérletezve tanulás, a gyermek jelentősen hozzájárul a saját fejlődéséhez, sikerélmény;

- önálló tanulásra nevelés;

- oktató anyagok készítése és először a partneriskolákkal, később szélesebb körrel történő megosztása;

- a tanulók és a tanárok digitális platformokhoz való hozzáállásának javítása, „a tanulás öröm” érzés mélyítése;

- a tanulás könnyítése, az új technikák bevonása a tanításba;

- tanulmányi eredmények javulása;

- bátorítás az élethosszig tartó tanulásra;

- a gyerekek nemzetközi környezetben történő kommunikációjának, együttműködésének fejlesztése;

- az ehhez kapcsolódó lehetőségek felismerése, ill. felhasználása;

- az elfogadás, egyenlőség fontosságának hangsúlyozása;

- az Európai Unió értékeinek, szellemiségének ápolása, továbbadása a gyerekek felé;

- információáramlás, tudásmegosztás.

Tevékenységek

1. a projekt logójának kiválasztása úgy, hogy minden partner egy-egy logóval indulhatott a versenyben: a magyar logóterv nyert 😊, Speranza Simon munkája

2. projekttalálkozó Budapesten

3. öt napos utazás Torinóba, Olaszországba

4. projekttalálkozó Karlsruhe-ban, Németországban

5. öt napos utazás Kalajoki-ba, Finnországba

6. öt napos utazás Guarda-ba, Portugáliába

7. záró találkozó Thessaloniki-ben, Görögországban

A külföldi programokon összesen 11, 5-8. osztályos tanulónk vehet részt. Mindegyik utazást megelőzi egy online képzés, ahol kiadásra kerül egy olyan feladat, amely az utazás programjához szorosan kapcsolódik. A feladatot maradéktalanul, határidőre, kifogástalan minőségben elkészítő, angolul magabiztosan kommunikáló, magatartásuk miatt nem elmarasztalható gyerekek közül az utazókat a résztvevő 6 tanár szavazással választja ki.

Eredmények

- vegyes nemzetiségű csapatokban zökkenőmentes volt a munkavégzés a feladat elejétől, a koncepció kialakításától (pl. milyen témát dolgozzanak fel) a végéig;

- a kiadott interdiszciplináris feladatok rendkívül kreatívan, magas színvonalon készültek (pl. mutasd be a nemek közötti egyenlőséget/egyenlőtlenséget fényfestéssel készült képpel);

- az adott technikát a gyerekek gyorsan sajátították el, ill. innovatív módon alkalmazták;

- a produktumot sikeresen töltötték fel a megadott felületre, ahová pl. QR kóddal kellett eljutniuk;

- a feladatok elkészítésének folyamatát videókkal is dokumentálták, melyet maguk vettek fel, vágtak, feliratoztak;

- az utolsó napon közösen, összeszedetten, előadások formájában foglalták össze az elvégzett munkát, ill. mutatták be az eredményt;

- az angol nyelvet mindvégig hatékonyan alkalmazták, sokat tanultak is egymástól, hiszen szabadidejüket is együtt töltötték;

- problémamegoldó-képességük, helyzetelemzésük, önértékelésük, kritikus gondolkodásuk, kifejezőkészségük fejlődött (folyamatában kellett látniuk, miből minek kell következnie, min kell javítani és ezt hogy kellene elmondani a többieknek);

- nyitottan, elfogadóan, egyenrangú partnerként viszonyultak egymáshoz nemzetiségtől, kortól, nemtől függetlenül;

- új barátságok szövődtek;

- új kultúrát ismertek meg a célországokban.

LEAP TO THE FUTURE

Első projekttalálkozó

Budapest, 2022.04.25 - 04.27.

A projekt nyitótalálkozója Budapesten került megrendezésre április 25-27. között. 13 projektrésztvevőt láttunk vendégül, 5 különböző országból: Finnország, Görögország, Németország, Olaszország és Portugália.

Az első napot a vendégek fogadása után egy ünnepélyes megnyitóval folytattuk, amelyen a Bárdos kórus lépett fel. Ezt követően a két tanítási nyelvű osztályok diákjai vezették körbe a vendégeket és mutatták be az iskola épületét és történetét.

Ez a nap a szakmai munkáról szólt, a sikeres projektmegbeszélésen megvitattuk a projekt aktuális feladatait és részleteztük a közelgő projekt eseményeket. A napot egy közös vacsorával zártuk Páty egyik legpatinásabb borospincéjében.

A második napon ellátogattunk a budai várnegyedbe, felkerestük a Halászbástyát, a Mátyás-templomot, a Sziklakápolnát és egy vezetett túrán vettünk részt a Parlament épületében.

A találkozó záró napján eltöltöttünk két izgalmas órát a Budapesti Retro Élményközpontban, ellátogattunk a Szent István Bazilikába és átélhettük a nap legnagyobb meglepetését, amikor a Riverride kétéltű buszával csobbantunk egyet közvetlenül a Dunába.

A három nap utolsó eseménye a záróvacsora volt, ahol minden projektben résztvevő megkapta az okleveleket, amelyeket Vizhányó Éva Nóra, a Dél-Budai Tankerület tanügyi referense nyújtott át.

Legközelebb Torinóban, Olaszországban találkozunk, ahol folytatjuk a megkezdett közös munkát diákok bevonásával.

LEAP TO THE FUTURE

Második projekttalálkozó

TORINÓ, OLASZORSZÁG 2022.09.25 – 10.01.

A Leap to the future Erasmus project keretein belül egy csodálatos és nagyon hasznos hetet töltöttünk el Torinóban. Izgalmas napokon vagyunk túl, rengeteget dolgoztak a diákjaink és számos mesés emlékkel gazdagodtunk.

A projekt során ez volt az első alkalom, hogy a partnerek által delegált tanulók is aktívan részt vettek a tevékenységekben. Intézményünket 4, hetedik évfolyamos diák képviselte. Összesen több, mint 25 diák vett részt a tevékenységekben. A torinói projekttalálkozót megelőzően egy helyi szervezésű megmérettetésen vettek részt iskolánk, illetve a partnerintézmények tanulói. A versenyre készített munkák minősége és a tanulók kreativitása alapján hoztuk meg a döntést, hogy kik vehetnek részt a projekt olaszországi állomásán.

Mielőtt a diákok nekiláttak volna a munkának, amely egy rövid video elkészítése volt stop-motion technika segítségével, részt vettek egy online képzésen, ahol megismerhették a stop-motion technika alapelemeit, a szükséges eszközöket, illetve hasznos tanácsokkal gazdagodtak a sikeres munkavégzéshez. Köszönjük a nagyszerű előadást és képzést az olasz partnerünknek!

Végül meghoztuk a döntést és kiválasztottuk a 4 legjobbnak ítélt videót, így végre útra kelhettünk Torinóba.

A Torinóban töltött idő alatt lehetőségünk volt felfedezni a város leghíresebb nevezetességeit, megkóstoltuk a tradicionális olasz konyha remekeit, ismét találkozhattunk szeretett partnereinkkel, hogy még szorosabbá fűzzük a jó kapcsolatokat és folytassuk a közös munkát.

Megismertünk különböző iskolákat, illetve hasznos információkkal gazdagodtunk az olasz iskolarendszer kapcsán. Találkoztunk olyan pedagógusokkal, akik új szereplőként vettek részt a project olaszországi állomásán, így velük is megoszthattuk a gondolatainkat és tapasztalatainkat a project és a pedagógia tekintetében is.

Felkerestük a Mozi múzeumot, az Egyiptomi múzeumot és az Autómúzeumot, illetve ellátogattunk az Allianz Stadionba, amely a világhírű Juventus FC csapatának az otthona. Egy fantasztikus vacsorán is részt vettünk, ahol a partner országok hagyományos ételeit ismerhettük, illetve kóstolhattuk meg.

Ami a munkát illeti, a diákok különböző aktivitásokban vettek részt egy drámapedagógus koordinálásával. Rövid jelenetek készültek el, amelyekben szereplőként is megjelentek. A téma magját a “Toward 2030 – What are you doing?” elnevezésű projekt legfontosabb irányelvei adták, amelyeket az Egyesült Nemzetek Szervezete által létrehozott, a fenntartható fejlődési célok megvalósítására irányuló elköteleződés tartalmazza. A rövid videók elkészítése során a tanulók gondolataikkal és ötleteikkel segítették a folyamatot, zöld háttér előtt játszhatták el az adott jelenetet professzionális eszközök jelenléte és működése mellett.

Amíg a diákok dolgoztak, a tanárok számos megbeszélést tartottak a korábbi, illetve a jövőbeli eseményekről és aktivitásokról.

A diákok elsajátíthatták a videókészítés alapjait, aktív részesei lehettek a folyamatnak, illetve megismerhették a videókészítés során használt eszközöket. Rengeteg tapasztalatot szereztek, alkalmuk nyílt az angol nyelv segítségével új barátokat szerezni, akik Európa különböző országaiból érkeztek, illetve betekintést nyerhettek a videókészítés teljes folyamatába, amely jelen esetben egy kimondottan releváns és fontos témát dolgozott fel.

A projekt következő állomása Németország, alig várjuk, hogy folytassuk a közös munkát, élményekkel gazdagodjunk, amelyek tapasztaltabbá tesznek minket.

LEAP TO THE FUTURE

Harmadik projekttalálkozó

KARLSRUHE, NÉMETORSZÁG 2022.10.17 – 10.21.


A csodálatos német házigazdáink 14 pedagógust láttak vendégül Karlsruhéban október közepén. Ekkor tartottuk meg a harmadik projekttalálkozónkat, amely középpontjában a szakmai munka állt, ezen belül is a korábbi találkozók kiértékelése, illetve a jövőbeli projekttalálkozók megszervezése és pontosítása.

Egyeztettük a jövőbeli találkozók pontos időpontjait, megbeszélést tartottunk a mobilitásokról, illetve döntést hoztunk abban, hogy megcseréljük két projekttalálkozó témáját. Finnországban a fényfestés, Portugáliában pedig a hang lesz a találkozók központi eleme.

Természetesen a szakmai egyeztetések és a sok munka mellett kulturális feltöltődésre is maradt időnk, hiszen felfedeztük Karlsruhe és a környék nevezetességeit.

Mivel az intézmény öko iskola és ezt a szemléletet sikerrel adják át a tanulók felé, a legtöbb diák kerékpárral jár iskolába, a szemetet szelektíven gyűjtik az iskola ebédlőjében és az erre a célra kihelyezett szelektív hulladékgyűjtő állomásokon, sőt a diákok újratölthetik a kulacsaikat vagy műanyag palackjaikat az épület különböző pontjain.

Az iskolában számos szakkör működik, ahol a diákok eltölthetik szabadidejüket és különböző érdekes foglalkozásokon vehetnek részt. A teljesség igénye nélkül a tanulók az alábbi témákkal ismerkedhetnek meg: zene, vívás, méhészet, kémia, főzés és vendéglátás. Az intézményben iskolakert is megtalálható, ahol a gyerekek számos érdekességet megtanulhatnak az élővilágról. Termeszthetnek zöldségeket és gyümölcsöket, megtanulják a kertgondozás alapjait, illetve komposztálhatnak is. Látogatásunk alkalmával éppen őszi kerti munkálatokat végeztek a diákok.

Mivel a mi intézményünk is öko iskola, ezért megosztottuk a saját tapasztalatainkat és eredményeinket, illetve sok új ötlettel gazdagodtunk.

LEAP TO THE FUTURE

Negyedik projekttalálkozó

KALAJOKI, FINNORSZÁG 2023.02.26 03.04.

A projekt negyedik, ötnapos állomása Kalajoki, Finnország volt. Három fiú, egy ötödikes és két hetedikes utazott velünk, az előzetes fényfestős feladat első három helyezettje. 

Bár felkészültünk a zord hidegre is, többnyire gyönyörű, napsütéses időben volt részünk.  A tengerparti Santa’s Hotelben szálltunk meg, bár a Mikulásra már nem számíthattunk…

A házigazdák az első napon mindenkit a saját nyelvén köszöntöttek egy aranyos dalocskával, majd bemutatták az iskola épületét. Mi is olyat szeretnénk – a menzával együtt!

A hat partnerországból összesen 23 gyerek érkezett, akiket úgy osztottak csoportokba, hogy minden nemzetiségből csoportonként csak egy legyen. A feladat az volt, hogy az Európai Unió aktuálisan napirenden lévő kérdései közül, annak szellemiségének és értékeinek megfelelően, csoportonként egyet jelenítsenek meg fényfestés formájában, és az egész folyamatot videóval dokumentálják.

Az első lépés a téma kiválasztása volt: a nemi egyenlőség, a gyerekek digitális tudatossága, a menekültügy és a háború/béke kérdése mozgatta meg leginkább a fantáziájukat. Ezt követte az ötletelés az első napon. A második napon el kellett jutniuk a vázlatig, illetve el kellett gondolkodniuk a megvalósításon is. A harmadik és negyedik napon próbálkoztak a fényfestés elkészítésével. Mindegyik csoport igen kreatív, látványos, elgondolkodtató képet készített. Az utolsó napon vágták, és feliratozták a videót, illetve zárásként, előadás formájában be is mutatták a többieknek. Munkájukért elismerő oklevélben is részesültek.

Az iskolán kívül egy külső helyszínt, egy szabadidő-parkot (Safaritalo) is használhattak a gyerekek, ahol a fényfestéshez ideálisabbak voltak a fényviszonyok.

Bónuszként kipróbálhatták a fényfestést a természetben is, hiszen kétszer is megjelent a sarki fény.

Az egyik napon a házigazdák elvittek bennünket egy vadregényes erdőbe (Rautio), ahol téli sportokat lehetett kipróbálni, illetve nagyot sétálni akár a befagyott erdei folyó feletti függőhídon át. Ezek után jött az erdei szauna, a kültéri melegvizes medencével, ill. hidegvizes merülőmedencével. A vállalkozó szelleműek többször is kaphattak hideget-meleget, sőt, még fürdőruhában hóangyalt is készítettek, miközben hemperegtek a hóban. Az ott élő család sütött nekünk finn palacsintát, majd tradicionális finn vacsorát kínáltak tartalmas levessel, vajas kenyérrel, bogyós gyümölcsös krémdesszerttel.

Szabadidőnkben a szálloda wellness részlegén sportoltunk és relaxáltunk, megcsodáltuk a fagyos tengert, hógolyóztunk, hócsúszkáztunk, még rénszarvast is ettünk – bár megtudtuk, hogy arrafelé nem rénszarvasok, hanem jávorszarvasok élnek. A szabadidő nagy részét is a partnerekkel töltöttük, így egyrészt maximalizáltuk a gyerekek nemzetközi környezetben eltöltött idejét, napi legalább 12 órában folyamatosan angolul beszéltek; másrészt rengeteg új, érdekes, tanulságos ismeretet szereztünk általában az oktatás, az iskolarendszer, valamint a tanulók, a szülők, és a tanárok helyzetéről, hozzáállásáról, lehetőségeiről a partnerországokat illetően.

Míg a gyerekek dolgoztak, a tanárok előkészítették a projekt félidei beszámolóját, illetve megbeszélték a következő feladatot, mely hamarosan kiderül a gyerekek számára is. Májusban irány Guarda, Portugália!


LEAP TO THE FUTURE

Ötödik projekttalálkozó

GUARDA, PORTUGÁLIA 2023.05.06 – 05.12.


A Leap to the Future pályázatunk ötödik állomása Guarda mesés városkájába vezetett, amelyen az a négy nyolcadik osztályos diák vehetett részt, akik megnyerték az előzetesen kiírt feladatot.

A közel egyhetes esemény középpontjában a zene, valamint a hangkeverés és-vágás technikája állt. Az első napon Guardaban bemutatkoztak házigazdáink, akik beosztották a hat ország diákjait különböző nemzetközi csoportokba úgy, hogy minden nemzetből csak egy-egy diák képviselje országát, ezzel is megvalósítva a diákok közötti kapcsolatépítést, idegen nyelvi kommunikációjuk fejlesztését. A csapatoknak kiosztott feladat az volt, hogy egy kétperces videót kell készíteniük az öt nap eseményeiről (képek, videók) és ez alá olyan hangokból összeszőtt, kvázi zenét vágni, amelyeket a projekttalálkozó alatt vettek fel. 

Ezt követően megmutatták nekünk az iskolát (Escola Secundária de Afonso de Albuquerque), mely kiválóan felszerelt intézmény négy természettudományos teremmel (földrajz, biológia, fizika, kémia), egy tornateremmel, egy tornacsarnokkal, iskolai papír-írószer üzlettel és egy olyan menzával, amelyet mi is szívesen elfogadnánk itthon. Eközben a diákokból álló csapatok az iOrienteering alkalmazáson keresztül különböző checking pointokat keresve ismerhették meg Guarda városkáját.

A második napon Meios városában található Szövő Múzeumot (Museu de Tecelagem) látogathattuk meg, ahol a szövés technikáját mutatták be számunkra. Visszafelé a Caldeirão gát által létrehozott mesterséges tó területén kipróbálhattak különböző vízi sportokat a gyerekek: kajakozás és SUP. Hazafelé megmutatták nekünk a guardai zeneiskolát (Conservatório de Música de S. José), ahol próbát látogattunk a hegedű-, gitár- és fúvószenekarnál, valamint az ifjúsági vegyeskarnál is. 

A harmadik napon egy egész napos kirándulás várt ránk a Csillag Hegységbe (Serra da Estrela), ahol Portugália legmagasabb pontja, az 1993 méter magas Torony (Torre) is található. A csúcs felé vezető út során meglátogattuk Manteigas városát, ahol megtekinthettünk egy pisztrángtenyésztő-telepet (Viveiros das Trutas) a Zêzere-völgy területén. A csúcson eltöltött szabadidő után, számos városon keresztül vezetett az utunk Folgosinho városába, ahol az O Albertino étteremben költöttük el a vacsoránkat. Különleges étterem ez, melyet a helyi vadásztársaság tart fent, így minden felszolgált ételt ők is dolgoztak fel. 

A negyedik nap legfontosabb feladata az volt, hogy az összegyűjtött hangokból, képekből és videókból elkészüljenek azok a kétperces előadások, amelyeket az egyes csoportok önállóan állítottak össze, így egész napos folyamatos csapatmunkát jelentett ez a gyerekeknek. A záróvacsoránkat a Café Concerto étteremben költhettük el, ahol német kollégánk zenés előadása színesítette az estét. 

Az ötödik, egyben utolsó nap délelőttjén mindegyik csoport bemutatta az elkészített videókat. Színvonalas munkájukért elismerő oklevélben részesültek. 

Szabadidőnk jelentős részét a külföldi partnereinkkel töltöttük, így a gyerekek és mi is napi 8-10 órában angolul beszélhettünk. A tanárok pedig megvitathatták egymással a sajátosságait a portugál oktatási rendszernek: támogatások, óraszámok, fizetések, terhelések, lehetőségek.

A program végén pontosítottuk a további teendőket és előkészítettük ezzel a szeptemberi utolsó találkozónkat Görögországba.

LEAP TO THE FUTURE

Hatodik projekttalálkozó

THESSZALONIKI, GÖRÖGORSZÁG 2023.09.2509.29.


A Leap to the Future pályázatunk hatodik -- egyben záró -- állomásának a festői szépségű görög város, Thesszaloniki adott otthont. A modern építészet és az antikvitás kincseinek sajátos ötvözete minden külföldi résztvevőt magával ragadott. 

A találkozó elsődleges célja az volt, hogy a pályázat során készült, külöböző formátumú produktumok összegyűjtésre és rendszerezésre kerüljenek. Görög partnereink javaslatára az e-book mellett döntöttünk, mivel azon túl, hogy minden résztvevő számára elérhető, olyan felületet biztosít az érdeklődők számára is, melyből könnyen megismerhetővé válik a diákok és tanárok több éves munkájának eredménye. Nem rejtett célként a fenntarthatóság és környezettudatosság jegyében is megfelelő választásnak bizonyult ez, hiszen több, eltérő jellegű munka összegyűjtésére és közreadására ad lehetőséget. 

Az első napot a házigazdáink a nemzetköziség jegyében (European Day of Languages) arra szánták, hogy a diákok mellett a pedagógusok is minél többet sajátítsanak el a partnerországok kultúrájából. Számos programot szerveztek, de talán a legfontosabb az volt, amikor minden nemzet képviseletében olyan alapkifejezéseket, szavakat, szólásokat és közmondásokat tanítottunk egymásnak, melyeken keresztül az adott országok gondolkodása, anyanyelvi felépítése megismerhetővé vált. Rendkívül izgalmas és egyszerre humoros volt összehasonlítani például a Kicsi a bors, de erős szólásunkat a többi nemzetével. 

A második napon megismerhettük a történelmi jelentőségű Thesszaloniki városát és legfőbb antik és ókeresztény kulturális értékeit, melyek közül kiemelkedett a Fehér torony (Λευκός Πύργος), a Szent Demeter-bazilika (Άγιος Δημήτριος), amely a Világörökség részét is képezi. Továbbá a Thesszaloniki Régészeti Múzeum (Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης), ahol az ókori kultúra legfontosabb műtárgyait őrzik. A városban sétálva megtekinthettük a makedón király, Nagy Sándor lovasszobrát, valamint az antik filozófus és tudós, Arisztotelész szobrát is. 

Bár mindegyik napon fontos szerepet kapott a produktumokat összefoglaló munka készítése, de a legnagyobb mértékben erre a harmadik napon került sor, amikor a végigtekintettünk az elmúlt közel két év eseményein, és megpróbáltuk kronologikus sorrendben összefűzni azokat az alkotásokat, melyek leginkább képviselik a határokon átívelő, közös célként megfogalmazott digitális gondolkodás fejlesztését a különböző technikai, és közvetve művészeti ágakon keresztül. Büszkeség töltött el mindannyiunkat, ahogy összehasonlíthattuk a projekt elején készült szárnybontogatásait diákjainknak azon alkotásokkal, amelyeket az egyes találkozók (Olaszország, Finnország, Portugália) során készítettek. Az eredmény önmagáért beszél!

Az utolsó nap estéjét a görög tengerparton töltöttük, ahol megismerkedhettünk vendégszerető görög barátainknak köszönhetően  a helyi gasztronómiával. Kettős érzés volt mindannyiunkban, mert rengeteg munkaórát ölelt fel minden résztvevő számára ez a pályázat, amely most véget fog érni, de biztosak vagyunk abban, hogy a jövőben is folytatni fogjuk a megkezdett közös munkát az új barátainkkal határon innen és túl.


LEAP TO THE FUTURE

Disszemináció


Amikor két évvel ezelőtt elkezdtük a Leap to the Future pályázatunkat öt külföldi partneriskolával együtt (Finnország, Görögország, Németország, Olaszország és Portugália), az a cél lebegett a szemünk előtt, hogy a pandémia következtében ránk kényszerített digitális oktatásból igyekezzünk minél több és minél minőségibb ötleteket összegyűjteni és megosztani egymással, hogy a jövőben sokkal hatékonyabban vegyük az elénk gördített akadályokat. Az elsődleges cél a tanárok módszertani repertoárjának bővítésén túl az volt, hogy a ránk bízott gyermekek oktatását-nevelését minél magasabb szinten el tudjuk látni. 

A különböző találkozók és számtalan munkaóra során igyekeztünk olyan újfajta digitális megközelítéseket adaptálni a saját pedagógiai gyakorlatunkba, amelyek a diákjaink számára is elérhetőek és lehetőséget biztosítanak ahhoz, hogy a digitális kompetencijuk mellett a tantárgyakon átívelő kompetenciafejlesztéshez is hozzájáruljanak. Céljaink között szerepelt az internet és különböző technikai eszközök hatékony, hasznos, biztonságos alkalmazása otthoni környezetben is; a kísérletezésre épülő, a tevékenységközpontú társas tanulási helyzeteket teremtő tanulási folyamat létrehozása, mely hozzájárul az önálló tanulásra neveléshez is; az újonnan tanult tanulási technikák segítségével a mindennapi, iskolai tanulási metódusok árnyalása, amely kihatással van a diákok saját tanulási eredményeire és egyúttal az élethosszig tartó tanulás semmivel sem pótolható vágyának kialakítására. A tanulással szoros összefüggésben szekunder célként fogalmaztuk meg a partnereinkkel a diákjaink nemzetközi környezetben történő kommunikációjának fejlesztését; az együttműködésre, társas elfogadásra és a társadalom egyes résztvevői közötti egyenlőségre épülő magatartás-és személyiségbeli fejlesztést, mely alapköveként az Európai Unió értékei és szellemisége állt, amely alapját kell, hogy képezze korunk társadalmának. Végül pedig mindezen információk és tapasztalatok megosztása mind partnereinkkel, mind az érdeklődőkkel.

Az elmúlt két év során hat alkalommal találkoztunk, melynek keretében három projekttalálkozót szerveztünk Budapesten (Magyarország), Karlsruhe-ban (Németország) és Tesszalonikiben (Görögország), ahol az egyes koordinátorok áttekinthették az intézmények közötti fejlesztést és tevékenységet, valamint módosításokat és reflexiókat fogalmazhattak meg a további munkát illetően.

Három alkalommal valósult meg olyan találkozó, melyen diákjaink is részt vehettek: az első Torinóban (Olaszország), ahol négy 7. osztályos diák; a második Kalajokiban (Finnország), ahol egy 5. és két 7. osztály diák; a harmadik pedig Guarda-ban (Portugália), ahol négy 8. osztályos diák. A 11 tanuló kiválasztása sosem önkéntesen történt, hanem minden utazás előtt részt kellett venniük (az egyes külföldi országban tárgyalt technika megismerését előkészítő) egy-egy online képzésen, majd az ott megszerzett ismereteik alapján kellett készíteniük egy pályamunkát. A szép számmal induló diákjaink közül a legjobb 11 volt az, akik megnyerték maguknak a külföldi utazás lehetőségét. Azonban a lehetőség sok-sok munkával is járt, hiszen az egyes külföldi országokban végig idegen nyelven kellett kommunikálniuk társaikkal és együtt kellett dolgozni a kiadott feladatokon az új, témaként funkcionáló digitális technológia felhasználásával.

A projekttalálkozók során a résztvevő diákok megtanulták a stop-motion, a light painting (fényfestés), valamint a sound mixing (hangkeverés) technikáját. Ezen új ismereteiket örömmel osztották meg társaikkal itthon is, segítették őket azok megismerésében, elsajátításában és alkalmazásában.

A külföldi utazások során a vegyes nemzetiségű csapatokban zökkenőmentes volt a munkavégzés a feladat elejétől, a koncepció kialakításától (pl. milyen témát dolgozzanak fel) a végéig; a kiadott interdiszciplináris feladatokat rendkívül kreatívan, magas színvonalon készültek (pl. mutasd be a nemek közötti egyenlőséget/egyenlőtlenséget fényfestéssel készült képpel); az adott technikát a diákok gyorsan sajátították el, illetve innovatív módon alkalmazták; a produktumot sikeresen töltötték fel a megadott felületre, ahová pl. QR kóddal kellett eljutniuk; a feladatok elkészítésének folyamatát videókkal is dokumentálták, melyet maguk vettek fel, vágtak, feliratoztak; az utolsó napon közösen, összeszedetten, előadások formájában foglalták össze az elvégzett munkát, illetve mutatták be az eredményt; az angol nyelvet mindvégig hatékonyan alkalmazták, sokat tanultak is egymástól, hiszen szabadidejüket is együtt töltötték; problémamegoldó-képességük, helyzetelemzésük, önértékelésük, kritikus gondolkodásuk, kifejezőkészségük fejlődött (folyamatában kellett látniuk, miből minek kell következnie, min kell javítani és ezt hogy kellene elmondani a többieknek); nyitottan, elfogadóan, egyenrangú partnerként viszonyultak egymáshoz nemzetiségtől, kortól, nemtől függetlenül; új barátságok szövődtek; új kultúrát ismertek meg a célországokban.

Mindegyik helyszínen büszkék lehettünk iskolánk diákjaira, akik végig kimagasló teljesítményt nyújtottak a felkészülés és az utazások alatt egyaránt.

A projekten készült videók, módszertani továbbképzések, záró anyagok a következő e-book felületen érhető el: Leap to the Future.