Історико-краєзнавча акція 

"Моя родина в роки Другої світової війни"

Умрихін Лук’ян Федорович 

                     Війна... Це страшне слово торкнулося своїм чорним крилом майже кожної родини.

І коли я чую це слово, то в серце закрадається тривога. Про війну я знаю тільки з книг, кінофільмів, розповідей очевидців. Про неї мені нагадує стара світлина, що висить у хаті на стіні. Це світлина мого прадідуся, який дожив до Перемоги. Але скільки довелося пережити, щоб вистояти і перемогти!

    Мій прадідусь ─ Умрихін Лук’ян Федорович, ветеран війни, учасник бойових дій.

Прадідусь народився 19 жовтня 1901 року. Багато життєвих незгод, випробувань випало на його долю. Одним із випробувань була війна.

Відразу, на початку війни, Лук’яна Федоровича мобілізували до лав Червоної Армії. Тож довелося вже в перші дні понюхати пороху, побачити перші жертви

бойових нальотів ворожої авіації. На перших порах довелося відступати. Був поранений. Лікувався. А потім - знову бої. Боронив рідну Вітчизну. Брав участь у форсуванні Дніпра. Життя на війні було важке. Одного разу воїни переходили взимку річку, а човнів не було. Довелося солдатам, не знімаючи одягу,  перепливати холоднючу воду. І коли вони вийшли на берег, то ніде було і зігрітись, одяг примерзав до людей.

   Коли ж армія Країни Рад військово зміцніла, то воїн, разом з бойовими побратимами, погнав фашистів з радянської землі. Визволяв Україну, країни Заходу. Дійшов до Берліна.

    На війні разом з прадідусем воював і його син. З боїв Великої Вітчизняної війни вони повернулися живими. Але війна для них ще не скінчилася. Батько та син брали участь у радянсько – фінській війні та у бойових діях проти Японії, під час яких у 1946 році загинув син мого прадідуся. Його поховали в м.Порт – Артур.

    Прадідусь має медаль «За отвагу» і інші бойові нагороди.

З війни Лук’ян Федорович повернувся пораненим. Частину осколків витягли у госпіталі, а з одним осколком у нозі він прожив все життя.

   По війні повернувся Умрихін Лук’ян Федорович в рідне  Новокрасне і почав працювати в кол­госпі. У святкові дні одягав прадідусь піджак, на якому красувались бойові нагороди. Його фотографія висіла на Дошці пошани в Будинку культури. Спочатку він доглядав велику рогату худобу, був скотарем. А потім пізніше возив воду. Звідси пішов на пенсію, але вдома не сидів. Ще дуже довго працював, будучи пенсіонером. Помер прадідусь у віці 80 років 30 грудня 1981 року.

 Я, Єсауленко Валерій,  дуже пишаюся тим, що у мене є такий сміливий і героїчний прадідусь. Вчинки мого прадідуся - це гордість не тільки моєї сім’ї, але й всього українського народу. Такі люди зробили все, аби ми жили під мирним небом.

Зараз ветеранів стає все менше і менше, тому ми повинні пам’ятати і шанувати їх за відвагу, хоробрість та справжню мужність. Ми повинні бути вдячними нащадками і берегти мир на землі. Слава нашим предкам за їх перемогу! Слава героям! 

Голубцов Сергій Олександрович  

    У роки війни 1941 -1945 мій прадід Голубцов Сергій Олександрович  1918 року народження пішов на фронт військовим лікарем. На війні вступив до лав Комуністичної партії. Брав участь у знятті блокади Ленінграда.З боями дійшов до Берліну. Мого прадіда нагороджено двома орденами: Червоної зірки та Великої Вітчизняної Війни II ступеню. Прадід повернувся з війни живим.

    Моя прабабуся Голубцова Зінаїда Григорівна 1923 року народження у роки війни була забрана фашистами до Польщі. Разом з молодими  українськими дівчатами  вони працювали на заводі. Після перемоги радянських військ вона  повернулася додому.

                                                                                                                           (Бриченко Дмитро 10 клас ).

Зайцев Микола Вікторович та Зайцева Єфросинія Костянтинівна

Дізнаючись про Другу світову війну, я розумію, яким страшним лихом для українців вона була. І мені хочеться згадати і вшанувати пам’ять тих, про кого мені розповідала бабуся і тих, кого я знала особисто. Сусідами  моєї бабусі були ветерани Великої Вітчизняної війни, учасники бойових дій Зайцеві Єфросинія Костянтинівна(1920р. народження) та Микола Вікторович(1923р.народження). Обоє народилися і проживали в нашому селищі  Арбузинка. На початку війни Єфросинія була призвана до лав армії. Приймала участь у визволенні  України від німецько-фашиських  загарбників.  Пораненою була взята в полон і вивезена до Німеччини в концтабір. За участь у війні старшина Єфросинія Костянтинівна нагороджена орденом 

« Вітчизняної війни», медалями «За мужність» та  «За боевые заслуги».

Зайцев Микола Вікторович під час війни був призваний в діючу армію і направлений в 116-й запасний стрілецький полк. В 1942-1943роках був командиром взводу. Визволяв  міста Краків та Брацлав. Був поранений в бою, лікувався в Новоград-Волинському шпиталі, що на Житомирщині, демобілізувався в жовтні 1945року. Нагороджений багатьма орденами та медалями.

                                                                           Підготувала учениця 8 – Б класу Мазуренко Дарія

                                       Бугай Василь Тихонович

Василь Тихонович Бугай, ветерана Великої Вітчизняної Війни, учасника бойових дій, який народився в 1924р.в с. Арбузинка. До початку війни закінчив 7 класів. В вересні 1941р. Був призваний до армії. Проходив навчання на Донбасі, після чого був призначений у військову частину під Сталінград . З боями прийшов дорогами Росії, України. Учасник звільнення Польщі та її столиці Варшави. Був чотири рази  поранений, після чого комісований. Нагороджений орденами «Вітчизняної війни» , «За мужність», медалями « За освобождение Варшавы», « За победу над Германией» . 

                                                                           Підготувала учениця 8 – Б класу Мазуренко Дарія

Сердюк Микола Кузьмович

Сердюк Микола Кузьмович(1912року народження) народився і жив в с. Арбузинка . Після закінчення школи працював комбайнером. До лав армії був призваний в 1941 р. Служив танкістом і мав звання рядовий. Приймав участь у визволенні Угорщини, Німеччині та Польщі. В 1944 році в дім родини з фронту надійшла «похоронка», але, на щастя,  повернувся живим. Був нагороджений  орденами:  «Вітчизняної війни ІІ ступеня»,«За мужність» та медалями «За освобождение Варшавы» і «За победу над Германией».


Я вдячна нашим прадідам - героям, завдяки яким ми живемо під мирним небом в рідній,незалежній Україні. Низький уклін Вам  та вічна пам’ять.

 

Підготувала учениця 8 – Б класу Мазуренко Дарія

Пагер Олексій Федорович

ПАГЕР Олексій Федорович ветеран війни, учасник бойових дій

 О.Ф. Пагер народився 16 квітня 1915 року в селі Арбузинка. В 1923 році пішов до школи, сім класів якої закінчив у 1930 році. Працював у колгоспі спочатку на різних роботах, а потім помічником бригадира, у 1933 році був призваний на строкову військову службу.

22 червня 1941 року фашистські орди посунули на нашу Батьківщину, з перших днів довелося солдатові 0.Пагеру вести бій з переважаючим у техніці і кількості солдатів ворогом. 2 години кипів безперервний і нерівний бій. Довелося відступити. Відходячи з боями, солдати бачили ті підступні і жахливі наміри фашистів. Вони тоді не шкодували ні дорослих, ні дітей.

      От­ак, з боями, Олексію Федоровичу довелося захищати Львів, Київ. Під містом Рильсьх Курської області Олексія Пагера було поранено.

Ворог рвався до Москви. На оборону міста ставали нові дивізії, ополченці, всі стали на за­хист. Відважні воїни мужньо обороняли Москву і врешті-решт ворога було зупинено, а потім розгромлено. Після розгрому німців під Москвою Олексію Пагеру разом з однополчанами ви­пала доля брати участь у прориві блокади Ленінграда. За доблесть і відвагу в боях за місто Олексій Федорович був нагороджений орденом «Червоної зірки». Також 0. Ф. Пагер брав участь у звільненні Прибалтики, Східної Прусії. Разом з товаришами по зброї звільняв міста: Двінськ, Клайпеду, Кенінгсберг.

Військові успіхи Олексія Пагера під час війни відзначені орденами Вітчизняної війни дру­гого ступеня, «Червоної зірки», медалями «За відвагу», «За перемогу над Німеччиною», «За обо­рону Ленінграда» та багатьма ювілейними відзнаками за зразкову службу.

Після війни працював головою колгоспу в селищі Арбузинка, у селі Полянка, очолював го­родню бригаду у колгоспі «Україна». За успіхи в роботі О.Ф. Пагера було нагороджено орде­нами «Знак пошани» та «Жовтневої революції», медаллю «За доблестный труд». Помер Олексій Федорович Пагер 7 квітня 1998 року.

Василенко Степан Абрамович

Степане Абрамовича Василенка війна застала в той час, коли він проходив дійсну службу в рядах Червоної Армії. Воював С. А. Василенко на Західному, Центральному, Другому Прибалтійському фронтах. Влітку 1943 року Степан Абрамович вступив у ряди ВКП(б). З партійним квитком сержант Василенко громив фашистів, очищав рідну землю від ворога. За бойові заслуги його нагороджено орденом Слави третього ступеня, медалями «За відвагу», та «За оборону Москви».

В бою за село Юліші Салдуського району Латвійської PCP в грудні 1944 року командир відділення першим підняв своїх бійці в атаку.

Знищивши 2 ручні кулемети і понад 15 гітлерівців, відділення зайняло траншеї ворога. Коли загинув командир взводу, сержант Василенко замінив його. В цьому бою і було смертельно поранено сержанта Василенка.

Спить вічним сном у братській могилі м. Ауце Латвійської PCP український хлопець з села Арбузинки.

                                  Підготував (праправнук) Рибак Артем (учень 9-Б класу)

Грушевський Василь Дмитрович 

Грушевський Василь Дмитрович народився в с. Калинівка, Жовтневого району, 5 травня 1920 року. Закінчив Калинівську школу, у 1939 році був призваний на строкову службу.

Був командиром 45 мм знаряддя 369 окремого батальйону морської піхоти Азовської воєнної флотилії Чорноморського флоту. Приймав участь в боях за місто Севастополь та місто Одесу. 23/VIII 1942 року отримав важке поранення у два стегна. Перша допомога була надана товаришами. Потім на пункті була проведена перев’язка стегнової артерії. Почалася гангрена, потім ампутація нижньої кінцівки. Лікувався у військовому шпиталі міста Кисловодськ протягом року. У 1943 році в серпні місяці демобілізований з лав Радянської армії.

Був нагороджений:

• орденом Червоної зірки

-                         медаллю «За оборону Одеси»

-                         медаллю «За оборону Севастополя»

-                         медаллю «За оборону Кавказу»

-                         медаллю «За перемогу над Німеччиною»

Я із захопленням слухаю розповіді моєї бабусі Олі про героїчні подвиги мого прадідуся та його нелегку долю, яка випала на найкращі молоді роки, коли потрібно любити, жити, творити. Зараз я починаю розуміти, що наше сьогодення продовжується завдяки героїчним вчинкам юнвків тих років.

Підготував інформацію правнук учень 9-Б Піщанський Олександр

Юніни 

Петро Олександрович та  Олександра Павлівна

Всі ми знаємо, що в 1939 році 1 вересня розпочався глобальний збройний конфлікт ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА, яка тривала 6 років і 1 день. В цій війні взяло участь більше 60 країн, наша не виключення.

         МОЯ ПРАБАБУСЯ ЮНІНА ОЛЕКСАНДРА ПАВЛІВНА

На той час їй було тільки 24 роки. Молода дівчина рвалася допомогти на фронті, та її не взяли. Але завзята молода красуня не здалася.

На їхньому хуторі не залишилося жодного чоловіка, всіх забрали на війну, залишилися тільки старі та немічні які не могли повноцінно виконувати чоловічі обов'язки Олександра Павлівна зайняла місце головного і єдиного тракториста в їхній місцевості. Тільки уявіть собі тендітну дівчину яка працює на гусеничному тракторі, ремонтує його та повністю займається сільхозтехнікою. Ораючи, сіючи, культивуючи землі моя прабабуся була впевнена що допомагає вижити в такий скрутний час. Завдяки їй весь хутір та військові які заїжджали по продукти були забезпечений їжею на цілий рік.

          МІЙ ПРАДІДУСЬ ЮНІН ПЕТРО ОЛЕКСАНДРОВИЧ

Дуже розумний і вихований хлопчина мав тягу до навчання, та вмів гарно навчати письму та мовленню як дітей так і дорослих. В своїх 26 років мав за спиною тисячі навчених селян, які не могли дозволити собі навчання в школах.

Він біг першим на захист своєї батьківщини не боючись смерті чи каліцтва. Але із за поганого зору відправили хлопчину додому. Прадід знав що його час прийде. Вже через рік до його дому завітали військові які не могли прочитати листи. -«Ось і настай його час!» - сумно прошепотіла матуся і благословила сина на добрий путь.

Став він військовим якого любили, поважали та чекали завжди тому що там де він проходив там всі навчалися грамоті і читанню....

Запорожець  Василь Прокопович 

Мій  прапрадідусь - Запорожець  Василь Прокопович,  ветеран  війни, учасник  бойових  дій. Народився 14 січня 1900 року в  селі Арбузинка.  Мав початкову освіту. У 1941 році був призваний Арбузинським РВК на військову службу. 

Служив у військах, що брали участь у боях  на території Чехословаччини. Був поранений, лікувався у шпиталі. Демобілізувався у 1946 році,  інвалід  другої  групи. За участь у бойових операціях  під час Другої світової війни нагороджений   орденом Слави  третього  ступеня, медаллю « За  победу над Германией» та іншими  військовими  нагородами.  В мирний  час  працював  у колгоспі ім. ХХ з'їзду КПРС до виходу на пенсію. Помер 30 червня 1984 року. 

 

                             Владислава Ляпало, учениця 3-А класу

                   Арбузинської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 ім. Т.Г.Шевченка

Гальченко Василь Омелянович 

В цьому році ми будемо святкувати 75 років з Дня Перемоги над фашистськими загарбниками. Це великий день, який повинен завжди залишатися в нашій пам’яті, ми повинні присвятити його всім героям. З кожним 100 переможців в живих залишилося сьогодні, нажаль, лише двоє, і ця сумна статистика змушує нас, всіх тих, хто народився після перемоги, з 

Воювали в ті буремні часи Великої Вітчизняної війни члени всіх сімей.

Не обминуло чорне крило війни і мій рід. Отож, я хочу розповісти про свою сім’ю, а саме: мого прадідуся, батька мого дідуся, який пройшов свій нелегкий шлях в ті страшні воєнні роки.

Мій прадід Гальченко Василь Омелянович народився в 1908 році в селі Софіївка Лисогірського району Миколаївської губернії (нині Первомайський район Миколаївська область).

Коли почалась війна, його не взяли в ряди Радянської Армії, так як він хворів і дідусь мусів залишитися в тилу.

 Але захищати нашу Вітчизну пішов його рідний брат, якого було вбито аж в Румунії. Після цієї гіркої звістки, дідусь таємно відправився до Благодатненського військкомату, де приховав факт своєї хвороби та направився воювати.

Дідусь пройшов нелегкий шлях в рядах свого 1232 стрілецького полку, який входив до 370 стрілецької дивізії 69 Армії.

За участь у воєнних діях в часи Великої Вітчизняної війни мій прадід отримав не одну нагороду, як відзнаки за вчинені подвиги. Але, чомусь, зі слів мого дідуся, він ніколи ними не хизувався і не виставляв напоказ. Він не любив розказувати про війну, не ходив на урочистості. Можливо побачене ним та смерть рідних та близьким дуже важким тягарем лягла на його плечі. Прадід був дуже серйозним, бо ці роки війни були для нього болем і пеклом. Як і для всіх справжніх ветеранів.

Прадід свої медалі не носив. Вони зберігались в старому сундуку в потаємному ящику. Але малі діти брали їх і чіпляли на себе (зі слів мого дідуся), бігали гратись на вулицю з цими орденами чи медалями – до цього йому було байдуже. Ще деякі медалі приносили на чергові роковини Перемоги чи революції – те все складалося до тієї ж шухляди… Деякі були загублені або програні, обміняні дітьми.

Але про одну нагороду я хочу, все ж таки написати. 

Дата подвигу: 29.01.1945

№ запису: 45791108

Подвиг автоматчика 1-ої стрілецької роти червоноармійця Гальченко

Медаль «За відвагу»

Перемога над фашистськими загарбниками дісталися нам і всьому світу дуже дорогою ціною. Ніхто не забутий, ніщо не забуто. Нехай ті учасники Другої світової війни, які дожили до наших днів, бачать, знають, що їхня справа, їх подвиги, загибель їх товаришів були не марні, що пам'ять про них не згасла, і відблиски тих бойових років будуть освітлювати шлях нових поколінь. А День Перемоги завжди буде залишатися великим днем, єдиним святом, яке зустрічають з радісним завмиранням серця і одночасно – зі сльозами на очах.

Омельченко Аліна

Учениця 10 класу Арбузинської ЗОШ І-ІІІ ст.

ім. Т.Г.Шевченка

Іванов Володимир Олександрович  та Іванова(Курченко) Валентина Петрівна 

     75 років минуло від незабутнього  9 травня 1945 року. У цей знаменний день ми згадуємо всіх, чиє життя забрала війна, вшановуємо тих, хто воював на фронтах Другої світової війни, працював в тилу на заводах і в полі, виніс пекло концтаборів, а в повоєнні роки піднімав країну з руїн. 

      Ця війна не обминула і нашу родину. Ми завжди пам’ятаємо своїх рідних прабабусю і прадідуся,  які воювали на фронтах Другої світової війни і внесли свій внесок в Перемогу над німецько – фашистськими загарбниками. Гортаючи їхні пожовклі документи і слухаючи історії, які розповідає матуся я дізналася, що мої прадідусь і прабабуся є учасниками бойових дій Другої світової війни. 

       Прадідуся звали Іванов Володимир Олександрович, народився  22 жовтня 1924 року в селі Арбузинка Братського району Миколаївської області. Закінчив 6 класів Арбузинської середньої школи в 1937 році.

       Прабабусю звали  Іванова(Курченко) Валентина Петрівна народилася 14 жовтня 1922 року в селі Семенівка Арбузинського району Миколаївської області. Закінчивши школу вступила до Первомайського медичного училища, який закінчила з відзнакою.

      Прадідусь Володя був призваний по мобілізації 8 серпня 1944 року Петровським районним військовим комісаріатом Молдавської ССР в 15 відділення 82 гвардійського протитанкового артилерійського дивізіону на посаду орудійного майстра , де служив з серпня 1944 року по вересень 1945 року в військовому званні молодшого сержанта. Там він зустрів  нашу прабабусю Валю, яка була медичною сестрою в їхньому полку і мала військове звання молодший лейтенант медичної служби. 

      За Перемогу над німецько – фашистськими загарбниками прадідусь був нагороджений медаллю «За Перемогу над Німеччиною»,  ювілейною медаллю «20 років Перемоги  в Великій Вітчизняній війні 1941-1945 роках» .

 Прабабуся за Перемогу над німецько – фашистськими загарбниками була нагороджена орденами та медалями, а саме  «За Перемогу над Германією в 1941-1945 роках »,  «20 років Перемоги  в Великій Вітчизняній війні1941-1945 роках», «25 років Перемоги  в Великій Вітчизняній війні», «50 років Захисних Сил СРСР».

               З глибокою вдячністю до наших прадідів – героїв підготували учениці 

                                       8 – б класу Назарові Марина та Ірина

Дроздов Микола Максимович 

 Народився 3 жовтня 1923 року в селі Новокрасне. Після закінчення школи до 1944 року працював у рідному колгоспі. Микола Максимович пригадував, як у березні 1944 року, коли почалося визволення Миколаївщини, його мобілізували до армії. Там він потрапив у 238-й гвардійський полк, служив артилеристом. Бої тоді йшли на території Первомайського району. У складі 5-ї ударної армії 3-го Українського фронту мій прадідусь дійшов до Польщі.

… «Як страшно помирати у 18-20 років, коли тільки починається життя, як страшно втрачати бойових друзів», - пригадував Микола Максимович. 

Коли о Перемоги залишалися лічені місяці, на початку 1945 року в Румунії він отримав важке поранення гарматним снарядом. Потрапив до воєнного госпіталю у грузинському місті Тбілісі. Після лікування продовжив службу в артилерійському полку, охороняв авіазавод у м. Тбілісі.

Через 3 місяці після закінчення війни разом із своїм полком був відправлений на війну з Японією. Приймав участь в операції по звільненню острова Сахалін. До 1947 року служив на Далекому Сході у місті Хабаровську. 

Мій прадідусь мав багато нагород за героїзм та мужність. На жаль, його вже немає з нами, але пам`ять про нього в нашій родині буде жити вічно!

Дроздов Денис, 

учень 11 класу  Новокрасненської ЗОШ І-ІІІ ст..

Ладатко Олексія Григоровича

Я хочу вам розповісти про свого прадіда Ладатко Олексія Григоровича. Він народився 4 вересня 1922 року в мальовничому місті – Полтава.

В 1941 році пішов воювати з фашистами , пройшов всю війну, був двічі поранений , має багато нагород за відвагу.

В 1945 році їх військова частина дійшла з боями до Берліна. 

 

Хатунцева Анастасія, 

учениця 11 класу Новокрасненської ЗОШ І-ІІІ ст..

Максеєв Олександр Петрович

Це мій прадідусь Максеєв Олександр Петрович, рядовий.

На жаль, у нас про нього дуже мало інформації. Знаємо тільки, що у 1942 році у 18 років він пішов на фронт. Пройшов усю війну до великої Перемоги . Отримав важкі бойові поранення, має нагороди. 

Куропаткін Олександр, 

учень 9 класу Новокрасненської ЗОШ І-ІІІ ст..

Кислиця  Григорій Єфремович 

Мій дідусь – дитина війни

Народився Григорій Єфремович Кислиця в березні 1942 року в селі Катеринівка, тепер частина села Новокрасне, на Арбузинській землі в селянській сім’ї. Закінчив Мігійський с/г технікум та Херсонський с/г інститут ім. А.Д. Цюрупи. 

Батько Г.Є. Кислиці загинув на фронті в період Великої Вітчизняної війни, в 1943 році, а малий Григорій із мамою та трьома сестричками пережили окупацію та тяжкі роки війни, не менш складне повоєнне лихоліття, але вижили. В 1956 році хлопець пішов працювати в колгосп різноробочим, служив в Армії, працював бійцем пожежної частини, токарем, керуючим відділком колгоспу, головою колгоспу, головою райвиконкому та районної адміністрації. 

Григорій Єфремович одружений, має двох синів та 5 онуків. Нагороджений орденом та кількома медалями. 

На батьківщині Г.Є. Кислиці, в с. Катеринівка, яка в наш час “зрослась” з селом Новокрасне, промайнули дитячі роки його славетного земляка-письменника М.Л. Кропивницького, тому не дивно, що і в юного Григорія з’явився потяг до поетичної творчості: через любов до чарівної природи рідного краю, до його людей. 

Кислиця Ірина, учениця 8 класу Новокрасненської ЗОШ І-ІІІ ст.. 

Черевач Михайло Олександрович 

учасник бойових дій Народився 19 листопада 1927 року в Арбузинці. в школі навчався до 1941 року. Під час окупації села знаходився на його території, в 1944 році був призваний на військову службу.

Після курсу військової підготовки направлений у військову частину, що дислокувалась у м. Самбір Львівської області. Служив на кордоні до 1957 року.

Після служби працював у Арбузинському професійно-технічному училищі, директором заготконтори та на інших посадах.

Агаркова Олександра Федотівна 

Моя прабабуся Агаркова Олександра Федотівна

Народилася 7липня 1923 року в с. Благодатне. Її батька було вбито під час колективізації. Мама залишилася сама з 4-ма дітьми. Дуже тяжко сім`я пережила голодомор, який підірвав здоров`я матері. В 1937 році вона померла. Жителі села виявили турботу і відправили сиріт до дитячого будинку під Одесою.  Тут Олександра закінчила на відмінно 7 класів місцевої школи і вступила до морського училища, де оволоділа майстерністю радиста. 

Коли почалася війна, курсантів училища було евакуйовано до Ростова-на-Дону. Тут Олександра отримала призначення на навчання в спецшколу в м. Горькому, після закінчення якої була переправлена у тил ворога, в білоруські ліси.

Під час десантування радистка приземлилася неподалік села, а ось інші члени розвідувальної групи загинули. Заховавши парашут, Олександра розшукала людей і попросила допомоги. Кілька днів переховувалась у селянській хаті. Коли відважилась йти на пошук партизанів, потрапила до рук поліцаїв і тривалий час намагалася їх переконати, що заблукала у пошуках рідних. Їй не повірили і вже вели на розстріл, та поліцай крикнув: «Тікай швидко, або уб`ю».  і підказав, де шукати партизанів. Через деякий час Олександра все ж таки знайшла партизанський загін, де воювала 8 місяців. Так сталося, що загін, у якому воювала Олександра Федотівна, потрапив у фашистське оточення, з якого виходили з жорстокими боями. Олександра була направлена радистом на полкову радіостанцію, згодом служила на пункті оперативного зв`язку 139-ої стрілецької дивізії, яка входила д складу 2-го Білоруського фронту. Одного дня, коли радистка відпочивала після чергування, її терміново викликали на службу. На місці своєї радіостанції побачила глибоку воронку від снаряда, розкидані тіла  вбитих товаришів по службі та уламки радіообладнання. Радистів поховали, а й доручили відправити те, що лишилося від радіостанції, в тил, на ремонт. За мужність і сміливість нагороджена медаллю «За отвагу» та ювілейними військовими відзнаками. Нині покійна. Ось така хоробра була моя прабабуся! Наша родина дуже нею пишається. 

Ворона Валерія, 

учениця 11 класу Новокрасненської ЗОШ І-ІІІ ст..

Фоменко 

 Іван Петрович 

Коли почалася війна йому йшов уже двадцять перший рік. В числі перших добровольці пішов на фронт.

На все життя запам’ятав, як у складі 8-ї повітрянодесантної дивізії звільняв рідний край. Далі його бойовий шлях проліг країнами Європи, де звільняв міста і села. В одному з боїв за місто Відень отримав свою першу бойову нагороду - медаль «За відвагу». Саме там в Австрії зустрів таку довгоочікувану Перемогу’...

9 травня для Івана Петровича було великим святом. На мітинг він одягав парадний піджак, на лацкані якого виблискували ордена та медалі. Завжди брав з собою букет живих квітів, щоб вшанувати пам'ять земляків, які власним життям забезпечили нам мирне сьогодення.

Іванов 

Лук’ян Прокопович

Народився в м. Миколаєві в 1910 році згодом сім'я переїхала в місто Вознесенськ, де Лук'ян навчався в початковій та семирічній школах. Працював. Служив у радах Червоної Армії. Спочатку він - курсант будівельного полку, два роки був командиром відділення. Звільнився запас у березні 1935 року. Та не довго довелося бути вдома, призвали знову на службу і пролягла дорога Л.П.Іванова на фінську війну.

Так сталося, що з фінської попав Іванов у пекло Великої Вітчизняної війни. Був командиром стрілецького відділення 74-ого стрілецького полку. В одному з важких боїв був поранений в ліву руку. Лікувався Л. П. Іванов у м. Тольятті, там пізніше трудився на борошномельному комбінаті. І знову були бойові дороги Після війни жив і працював в с. Полянка, пізніше переїхав у смт. Арбузинка, трудився у колгоспі ім. XX з’їзду КПРС.

Нагороджений медалями «За победу над Германией» і «За доблестный труд».

Севастьянов 

Георгій Іванович

Учасник Великої Вітчизняної війни Георгій Іванович Севастьянов народився в селі Тросна Ліпецького району Тульської області в 1926 році у родині колгоспників. Коли розпочалась війна він навчався у Москві у школі майстрів сільгосп будівництва. Йому було мало років, тому з перших днів війни ти не потрапив на фронт, за тс його старші брати пішли добровольцями. Що таке війна відчув лише з серпня 1944 року, коли був призваний в армію. Службу проходив у 5-му запасному зенітно-кулеметному полку, спочатку рядовим, а потім командиром орудія 52-ї стрілецької бригади. Після Перемоги його шлях проліг па південь України на Миколаївщину. Місто корабелів потребувало відбудови. Тож Григорій понад п’ять років працює на відбудові обласного центру піднімаючи його з руїн. З 1951 року доля привела його в Арбузинський район де працював на керівних посадах: директор райпромкомбінату, Арбузннської меблевої фабрики, комбінату комунальних підприємств, хлібозаводу, голова районної спілки кроликовод і в.

Мав чотири ювілейні медалі.

P.S.

«Лист у минуле»

Нажаль я не застала вас живими, і можу звернутися лише умовно. Зате від своїх дідусів та бабусь, мами та тата я знаю яким нелегким було ваше життя. Всі біди военного лихоліття побачили па власні очі. А потім були довгі роки відбудови рідного краю, де багато населених пунктів було вщент знищено.

Я щаслива сьогодні, що можу бачити частинку вашої праці у будинках, площах та вулицях нашої області.

Щороку ми відзначаємо свято Великої Перемоги, а ваших побратимів солдатів війни майже зовсім не залишилось. Хочу запевнити, що про ваш подвиг на бойових фронтах, мирну відбудову, ми пам’ятатимемо скільки б не пройшло часу.

Доземний уклін вам за щасливе дитинство. Я пишаюся тим, що живу в тому селищі де жили і працювали ви, дихаю тим повітрям, яким дихали ви, де пам'ять про вас ніколи не згасне.

Ваша правнучка Настя.

Резніченко Іван Олександрович

Про Велику Вітчизняну  війну 1941-1945рр я знаю з історії, а про участь в бойових  діях  моїх родичів – зі спогадів розповідей бабусі та дідуся.

Напередодні свята Перемоги цікаві розповіді почула від бабусі мого тата Галини Дмитрівни Резніченко, учасниці війни. Її чоловік, а мій прадід, Іван Олександрович  Резніченко  був учасником бойових дій,інвалідом війни. У 20 років він пішов на війну до 233-го стрілецького полку. Був мінометником. Брав участь у звільненні України. В бою був важко поранений. Після лікування у шпиталі повернувся до військової служби,де разом  зі своїми однополчанами здобув перемогу над ворогом. Нагороджений багатьма медалями, ювілейними відзнаками солдатської слави, орденами. Після війни під його керівництвом в нашому районі побудовано багато шкіл,дитсадків,клубів,виробничих об’єктів. Нашу школу побудував  мій дідусь! За його трудову діяльність також є багато нагород. Я пишаюсь моїм прадідусем!

           Випускниця 2019 року Резніченко Дарія 

Дейнега Марія Федорівна

Дейнега ( Ратушня ) Марія Федорівна

(30.01.1926 рік)

            Коли почалася війна бабусі було 15 років. У 1943 році її забрали до Німеччини. Спочатку вона працювала на цукровому заводі. Жила в байраках. Один сезон працювала на заводі, а потім у господаря Баура. Працювала в основному по господарству. Були вони під містом Ляйціх (7 км до міста), коли американці бомбили місто, вона з іншими дівчатами ховалась в бомбосховищі. Було дуже страшно. В 1945 році прийшли радянські солдати та їх звільнили. Бабуся розповідає, що не знали куди йти, дуже довго йшли пішки, потів на машинах їхали до Росії, звідти повернулись до домівки на Україну. Після повернення вона пішла працювати в колгосп. 

   Бабуся каже « В той час не було води, ні світла, і топили курайом. Після війни були складні часи. За те, що ми працюємо, нам платили 8 кг зерна на прожитковий день, грошей не платили. Після 1950 року ставало легше жити. »

Так довелось пережити страшні лихоліття війни моїй рідненькій прабабусі Марії та багатьом іншим людям  України.  Нехай ніколи не повторяться ці страхіття на нашій українській землі!

 Лук’яненко   Олександра 

випускниця Арбузинської ЗОШ І – ІІІ ст.№2  ім. Т.Г.Шевченка

Андрійчук-Павлішин Григорій Семенович

Андрійчук-Павлішин Григорій Семенович

Максютерко Петро Іванович

Дунчик Василь Дмитрович

"Світла пам'ять  моїм прадідам"  підготував Максютенко Олександр  

                                        Світла пам'ять  моїм прадідам 

    Скоро День Перемоги. День Перемоги – свято радісне і сумне. Цього дня зустрічаються ветерани, хто разом воював, хто працював в тилу ворога. Вони згадують своїх друзів, приносять квіти до пам’ятників героям. На жаль,все менше їх живе серед нас.

    Я хочу розповісти про моїх прадідів в роки Великої Вітчизняної війни. Проти німецьких фашистів воювали два моїх прадідуся та два прапрадідуся.

    Андрійчук – Павлішин Григорій Семенович  1908 року народження.(прадідусь по мамі) пішов на війну і пропав безвісті ще на початку війни. Тільки в 2009 році ми довідались про його долю. Він потрапив до фашистів в полон і загинув в німецькому концтаборі 21 грудня 1941 року.

    Самуляк Яків Миколайович (прапрадідусь по мамі) в роки війни теж воював в Червоній армії. Загинув в боях за Польщу в 1944 році і похоронений там в братській могилі.

    Максютенко Петро Іванович 1900 року народження (прадідусь по папі) воював з ворогом на фронті до 1943 року, був тяжко поранений і пізніше комісований по стану   здоров’ я.

    Дунчик Василь Дмитрович 1921 року народження (прадідусь по мамі), теж фронтовик. Пройшов тяжкими дорогами війни, дійшов до самого Берліну.

    Після війни повернувся в рідне село з бойовим нагородами.

    Мої прадіди отримали статус ветерана і статус учасника Великої Вітчизняної війни.

    Я ніколи не бачив своїх близьких  далеких рідних, лише на фотокартках . Але, я знаю, що вони справжні герої, я ними пишаюсь.

    Страшні випробовування випали на долю моїх прадідів, але вони не даремно страждали. В важких боях вони перемогли ворога і принесли народам світу довгоочікувану Перемогу.

    Багато років спливло з часу закінчення Великої Вітчизняної війни, та ми повинні завжди пам’ятати, якою ціною був здобутий мир.

                                                                                (Максютенко Олександр учень 10 –кл.)

Ільченко Василя Івановича 

Спливатимуть роки, але завжди в нашій пам’яті повинні залишатися події тієї страшної воєнної пори, коли гинули наші прадіди, боронячи нашу Вітчизну. Вони подарували нам мир та спокій, Перемогу на фашизмом, впевненість у завтрашньому дні. Ці солдати були простими, звичайними людьми, які пішли боронити свій рідний край.

Сьогодні, в дні пам’яті, кожен із нас згадує свій рід, свою історію, адже у кожного вона є, у кожній сім’ї є, кого  та що  згадати про ті страшні часи.  

Відкрию і я  скриньку своєї пам’яті зі спогадами нашої  родини…

 

Я хочу розповісти про дідуся мого татка, Ільченко Василя Івановича, який народився в селі Садове Арбузинського району Миколаївської області в 1924 році.

Був призваний до лав  Червоної армії в 1944 році. Місце призиву: Арбузинський районний військовий комісаріат. Пройшов свій воєнний шлях у званні рядового червоноармійця в 356 гвардійському стрілецькому полку 107 гвардійської стрілецької дивізії.

Бойові нагороди, які були вручені під час воєнних дій:

Медаль «За відвагу»

Орден Слави III ступеню

Дідусь також приймав участь у взятті Відня, за що отримав ще одну бойову нагороду

09.06.1945

Медаль «За взяття Відня»

Дідусь також отримав багато ювілейних нагород на річниці Перемоги.

Дідусь помер в 2005 року, а до його смерті кожного року вся родина збиралась у нього дома 9 травня, щоб привітати з Днем Перемоги.  

Омельченко Ренат

Учень 8-б класу Арбузинської ЗОШ

 І-ІІІ ст. ім. Т.Г.Шевченка

Зайцев Микола Вікторович 

Мій прадід Зайцев Микола Вікторович , ветеран війни та учасник бойових дій

Народився 23 травня 1923 року в Арбузинці. Був призваний в армію і направлений до Ростиславського піхотного училища. У 1942 році, після закінчення навчання, молодший лейтенант отримав направлення 116-й запасний стрілецький полк.

З 1942 по 1943 роки командир взводу. Потім у Сибірському військовому окрузі, де навчався на курсах командирів роти. З грудня 1943 по травень 1944 року командир роти автоматників 6-ї армії 1-го Українського фронту. З травня 1944 по січень 1945 р командир взводу 791-го стрілецького полку Ленінградського фронту, потім знову 1-й Український, 135 та стрілецька дивізія. В бою у січні 1945 року був поранений, лікувався Новоград-Волинському шпиталі №5465, що на Житомирщині.

З жовтня 1945-го по квітня 1946 року служив у Центральній групі військ, спочатку командиром взводу, а пізніше старшим ад’ютантом батальйону, діловодом по обліку офіцерських кадрів 587-го стрілецького полку, а також помічником начальника відділення кадрів 4-ї стрілецької дивізії. Визволяв Краків та Бреславу. Демобілізувався в жовтні 1946 року.

Нагороджений орденами «Червоної зірки», «Вітчизняної війни першого ступеня», «Богдана Хмельницького», «За мужність», а також орденом республіки Польща «За одр Нейсе Балтіка» та багатьма ювілейними медалями.