Під час воєнного стану дистанційні школи надають безкоштовний доступ до навчання. Команда МОН підготувала перелік шкіл і організацій, які можуть допомогти дітям і сім’ям.

ПОЛОЖЕННЯ  про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в Арбузинській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №2 ім. Т.Г.Шевченка

ПРАВИЛА ОНЛАЙН-КОМУНІКАЦІЇ

(На замітку вчителям, учням, батькам)


1. ІДЕНТИФІКАЦІЯ УЧАСНИКІВ КОМУНІКАЦІЇ.

 Ідентифікуємо себе за справжнім іменем та прізвищем.

2. ФОРМУЄМО ТЕКСТОВІ ПОВІДОМЛЕННЯ ЧІТКО, ЛАКОНІЧНО, ІНФОРМАТИВНО.

Якщо ви користуєтеся месенджером для робочого листування, не розділяйте повідомлення на декілька окремих. Наприклад, «Привіт», потім «Хочу тебе сповістити», потім «Сьогодні збори розпочнуться об 11». Пам’ятайте: повідомлення з несформованою думкою лише відволікає ваших співрозмовників. Є загроза, що останнє повідомлення, де й було головне послання, можуть не побачити.

3. ВІДПОВІДЬ - ОБОВ'ЯЗКОВА!.

Надайте зворотний зв'язок на отримане повідомлення. Зокрема, напишіть: «Дякую, я отримав\отримала лист». Якщо розумієте, що для повноцінної відповіді знадобиться час, теж повідомте про це. Наприклад: «Я дам відповідь через годину / завтра / тощо». І ваш співрозмовник\співрозмовниця зрозуміє, що ви звернули увагу на послання.

4. ДЕТАЛІ - ВАЖЛИВІ..

Уникайте писати текст великими літерами — їх заведено вважати криком. Уникайте перенасичення смайликами та стікерами. Не ігноруйте автоматичну перевірку правопису. Коли ви паралельно спілкуєтеся в декількох месенджерах із різними людьми — будьте уважними.

5. СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ - ПРОСТІР ДЛЯ ДОЗВІЛЛЯ\ВІДПОЧИНКУ.

Соціальні мережі — не найкраще місце для ділового листування. І на це є кілька причин. По-перше, в соціальних мережах люди здебільшого відпочивають. По-друге, там більше шансів на те, що ваш лист просто не побачать. 

6. «7−38−55».

  7 % інформації ми сприймаємо вербально - словесно.

 38 % інформації сприймаємо паравербально  - через тон і голос. 

 55 %  інформації отримуємо невербально - через жести й міміку. 

Обобисте спілкування - ВАЖЛИВЕ!

7. ХМАРНІ ТЕХНОЛОГІЇ НАМ В ПОМІЧ!

Якщо вам треба надіслати файл великого об'єму, користуйтеся спеціалізованими сервісами та файлообмінниками. У листі варто додати не сам файл, а лише покликання на нього.

8. РОБОЧИЙ ЧАС І ЧАС ВІДПОЧИНКУ.

Всі ділові комунікації слід здійснювати в робочий час. У позаробочий\позанавчальний час повідомлення, телефонні дзвінки доречні лише в нестандартних\критичних ситуаціях (відкласти на наступний день неможливо)

9. БЕЗПЕКА В ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ.

Передача коду доступу до онлайн-уроків, віртуального класу є недоречною. а іноді й шкідливою.


База освітніх веб-ресурсів для організації дистанційного навчання МОІППО пропонує до уваги педагогів базу освітніх веб-ресурсів для організації дистанційного навчання: