Program Committee

Organizing Committee:

  • General Chair: Brian Magerko (Georgia Tech)
  • Program Chair: Jonathan Rowe (NC State University)
  • Local Chair: R. Michael Young (Univ. of Utah)
  • Doctoral Consortium Co-Chairs: Gillian Smith (Worcester Polytechnic Institute) & Anne Sullivan (Univ. of Central Florida)
  • Playable Experiences Chair: Mike Treanor (American University)
  • Workshops Co-Chairs: Brent Harrison (Georgia Tech) and Rogelio E. Cardona-Rivera (NC State University)
  • Tutorials Chair: Albert Li (Disney Research)
  • Publicity Chair: Adam M. Smith (UC Santa Cruz)


Program Committee:

Byung-Chull Bae (Hongik University)

Julio Bahamon (UNC Charlotte)

Alok Baikadi (Pearson)

Sander Bakkes (Tilburg University)

Kristy Boyer (University of Florida)

Vadim Bulitko (University of Alberta)

Rogelio Cardona-Rivera (NC State University)

Marc Cavazza (University of Kent)

Yun-Gyung Cheong (Sungkyunkwan University)

David Churchill (Memorial University of Newfoundland)

Michael Cook (University of Falmouth)

Steve Dahlskog (Malmö University)

Michael Dawe (GSN Games)

Sam Devlin (University of York)

Pablo Gervás (Universidad Complutense de Madrid)

Andrew Gordon (UCS Institute for Creative Technologies)

Brent Harrison (Georgia Tech)

Christopher Hazard (Hazardous Software)

Rania Hodhod (Columbus State University)

Christoffer Holmgård (New York University)

Ian Horswill (Northwestern University)

Damian Isla (The Molasses Flood)

Mikhail Jacob (Georgia Tech)

Hunter Janes (Red Storm)

Arnav Jhala (NC State University)

Mubbasir Kapadia (Rutgers University)

Daniel Kline (Maxis)

Sven Koenig (University of Southern California)

Pier Luca Lanzi (Politecnico di Milano)

Levi Lelis (Universidade Federal de Vicosa)

James Lester (NC State University)

John Levine (University of Strathclyde)

Boyang Li (Disney Research)

Antonios Liapis (University of Malta)

Chong-U Lim (Massachusetts Institute of Technology)

Christophe Lino (INRIA)

Phil Lopes (University of Malta)

Sushil Louis (University of Nevada, Reno)

Tobias Mahlmann (Lund University)

Chris Martens (NC State University)

Carlos Martinho (INESC-ID)

Peter Mawhorter (Pomona College)

Joshua McCoy (UC Davis)

Wookhee Min (NC State University)

Brad Mott (NC State University)

Hector Munoz-Avila (Lehigh University)

Mark J. Nelson (Falmouth University)

Aline Normoyle (Swarthmore College)

Santiago Ontañón (Drexel University)

Julie Porteous (Teesside University)

Mike Preuss (WWU Muenster)

Aaron Reed (SpiritAI)

Mark Riedl (Georgia Tech)

Sebastian Risi (IT University of Copenhagen)

Justus Robertson (NC State University)

James Ryan (UC Santa Cruz)

Benjamin Samuel (UC Santa Cruz)

Magy Seif El-Nasr (Northeastern University)

Alex Shoulson (Red Storm)

Mei Si (Rensselaer Polytechnic Institute)

Adam M. Smith (UC Santa Cruz)

Nathan Sturtevant (University of Denver)

Anne Sullivan (University of Central Florida)

Adam Summerville (UC Santa Cruz)

Gabriel Synnaeve (Facebook)

David Thue (Reykjavik University)

Julian Togelius (New York University)

Emmett Tomai (University of Texas, Rio Grande Valley)

Jonathan Tremblay (McGill University)

Ning Wang (USC Institute for Creative Technologies)

Stephen Ware (University of New Orleans)

Mark H. M. Winands (Maastricht University)

Richard Zhao (Penn State Behrend)

Jichen Zhu (Drexel University)

Alex Zook (Riot Games)

Robert Zubek (SomaSim)