Документообіг
модуль за вибором
Урок 1. Поняття документу. Призначення та класифікація документів. Документообіг
Урок 1. Правила поведінки і безпеки життєдіяльності (БЖ) в комп’ютерному класі. Поняття документу. Призначення та класифікація документів. Документообіг. Загальні правила оформлення документів.
Мета:
формування предметних компетентностей: забезпечити засвоєння знань про поняття «документ» і «документообіг»; формувати вміння використовувати класифікацію документів і правила оформлення документів;
формування ключових компетентностей:
спілкування рідною мовою: уміння формулювати запитання та дискутувати; уміння оперувати термінами і поняттями з основ електронного документообігу;
спілкування іноземними мовами: уміння використовувати іноземні джерела інформації;
уміння вчитися: навички конструювати власну освітню траєкторію;
ініціативність і підприємливість: уміння брати відповідальність за результат роботи на уроці.
Очікувані результати: учні знають призначення та класифікацію документів, можуть використовувати правила оформлення документів.
Обладнання: комп’ютери з доступом в мережу Інтернет, інтерактивна дошка.
Тип уроку: Комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний етап
привітання
перевірка присутніх
перевірка готовності учнів до уроку
Створення атмосфери психологічного комфорту.
ІІ. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду
Прийом «Мої сподівання»
Учитель пропонує учням розповісти про свої сподівання від вивчення навчального модуля «Основи електронного документообігу».
Прийом «Мій досвід»
Учні розповідають про свій досвід використання веб-сайтів:
Мені відомо...
Я розуміюся...
Я вмію...
ІІІ. Повідомлення теми. Організація спільного з учнями формулювання мети й завдань уроку
Учитель пропонує учням уважно прочитати тему уроку та визначити, що від них очікується, яких знань їм слід набути, що навчитися робити.
Завдання уроку: зрозуміти суть понять «документ» і «документообіг»; навчитися користуватися правилами оформлення документів.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Мотиваційні запитання
Чому слід відповідально поставитися до завдань уроку?
Чому для мене важливо знати про документообіг?
Як мені краще будувати свою діяльність на цьому уроці, щоб він був цікавим і корисним для мене?
V. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)
VI. Практична робота «Створіть презентацію Загальні правила оформлення документів»
Послідовність виконання роботи
Розмісіть роботу на Google-диску, надайте доступ, для перегляду і редагування учителю і 2 однокласникам.
Перегляньте проектну роботу своїх друзів. Додайте коментарі. Порівняйте змістовну частину і оформлення.
Оцініть власну роботу і переглянуті роботи.
VIІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Запитання для рефлексії
Чи можна сказати, що я розумію поняття «документ» і «документообіг»?
Що було незрозумілим на уроці?
Чи маю я задоволення від своєї роботи на уроці?
Які перешкоди вдалося подолати на уроці?
IX. Домашнє завдання
Завести «Щоденник особистих вражень від вивчення інформатики». Зробити пост у соціальних мережах про поняття «документообіг».
X. Оцінювання роботи учнів
Урок 2. Стиль ділового листування. Логічні елементи тексту та порядок його викладення
Урок 2. Стиль ділового листування. Логічні елементи тексту та порядок його викладення.
Мета:
формування предметних компетентностей: забезпечити засвоєння знань про стиль ділового листування; формувати вміння використовувати логічні елементи тексту;
формування ключових компетентностей:
уміння переконливо доводити власну точку зору;
спілкування іноземними мовами: уміння читати й розуміти тексти іноземною мовою;
уміння вчитися: навички планувати й організовувати власну навчальну діяльність;
ініціативність і підприємливість: уміння аналізувати і визначати домінувальні та другорядні фактори, що мають значення для стилю ділового листування.
Очікувані результати: учні знають особливості стилю ділового листування, визначають логічні елементи тексту.
Обладнання: комп’ютери з доступом в мережу Інтернет, інтерактивна дошка.
Тип уроку: Комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний етап
привітання
перевірка присутніх
перевірка готовності учнів до уроку
Створення атмосфери психологічного комфорту.
ІІ. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду
Прийом «Мої асоціації»
Учитель пропонує учням визначити свої асоціації до слів «ділове листування». Отримані слова аналізуються. Визначається рівень розуміння цих понять.
ІІІ. Повідомлення теми. Організація спільного з учнями формулювання мети й завдань уроку
Учитель пропонує учням уважно прочитати тему уроку та визначити, що від них очікується, яких знань їм слід набути, що навчитися робити.
Завдання уроку: зрозуміти суть стилю ділового листування; навчитися визначати логічні елементи тексту.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Мотиваційні запитання
Що мене зацікавило в темі уроку?
Чому для мене важливо розумітися на стилі ділового листування?
Яка моя особиста мета на цей урок?
V. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Прийом «Інтерв’ю»
Учні об’єднуються у пари. Хтось має бути «спеціалістом із стилю ділового листування», а інший – «журналістом».
Завдання. Взяти інтерв’ю у «спеціаліста». Для цього «журналіст» готує запитання з вивченого матеріалу уроку.
VІI. Практична робота «Написання ділового листа»
Послідовність виконання роботи
Вибір адресата ділового листа
Визначення мети листа
Складання плану листа
Написання ділового листа з урахуванням вимог до нього
Контроль якості виконаної роботи
VIІІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Запитання для рефлексії
Які труднощі вдалося подолати на уроці?
Чи маю я задоволення від роботи на уроці?
Наскільки старанно я працював на уроці?
Чи досяг я особистої мети на цьому уроці?
IX. Домашнє завдання
Зробити пост у соціальних мережах про стиль ділового листування. Зробити записи у «Щоденнику особистих вражень від вивчення інформатики»
X. Оцінювання роботи учнів
Урок 3. Реквізити документа
Урок 3. РЕКВІЗИТИ ДОКУМЕНТА. ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ СТОРІНКИ.
Мета:
-навчальна: ознайомити учнів з призначенням реквізитів документу, основними правилами оформлення реквізитів та правилами оформлення сторінки.
-розвивальна: розвивати творчі здібності, аналітичне мислення учнів, відпрацювати навички правильного оформлення документів, складання їх за зразком.
- виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, наполегливість у навчанні.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання та наочність: комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, навчальна презентація, мультимедійне обладнання.
Хід уроку
I. ОГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Привітання, перевірка присутніх, перевірка готовності учнів до уроку.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Повторення раніше вивченого матеріалу
1. Які способи виділення тексту ви знаєте?
2. Які операції редагування та форматування символів та абзаців тексту ви знаєте? Як вони здійснюються?
4. Яке призначення маркерів на горизонтальній лінійці?
5. Вправа «Пошук та аналіз».
Повторення правил поведінки в комп’ютерному класі.
Використовуючи Довідку текстового процесора Word заповнити таблицю раціональних прийомів редагування тексту:
Редагування
Клавіші, що натискаються
«розрізання» слова
«розрізання» рядка:
- звичайного
- абзацу
«склеювання» слова
«склеювання» рядка
Вилучення символу
- ліворуч від курсору
- праворуч від курсору
Вставляння символу
Виправлення символу
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Реквізити документа
Будь-який окремий документ складається з ряду складових елементів, які називаються реквізитами: найменування виду документа, автор, адресат, заголовок, текст, дата, підпис, резолюція та ін.
Під час підготовки, оформлення та опрацювання документів застосовують реквізити, що відповідають призначенню документа.
Розрізняють постійні та змінні реквізити документа. Постійні реквізити друкуються під час виготовлення бланка, змінні фіксуються на бланку в процесі заповнення. Різні документи мають різний набір реквізитів.
У Національному стандарті України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів. ДСТУ 4163-2003» зазначено: «Реквізит – це обов’язковий елемент оформлення офіційного документа. Реквізити у документі розміщують з урахуванням послідовності операцій його підготовки, оформлення i виконання. Кожному реквізиту, який містить постійну інформацію, відводиться суворо обмежений обсяг аркуша, достатній для розміщення максимальної кількості друкованих знаків». Складання й оформлення документів передбачає додержання вимог, що висуваються до реквізитів, інакше документ не матиме юридичної сили.
Державний стандарт України має 32 реквізити:
1 – зображення Державного Герба України;
2 – зображення емблеми організації;
З – зображення нагород;
4 – код організації;
5 – код форми документа;
б – назва міністерства чи відомства;
7 – назва підприємства (структури);
8 – назва структурного підрозділу;
9 – довідкові дані про установу (індекс, поштова адреса, номер телефону, рахунку в банку);
10 – назва виду документа;
11 – дата документа;
12 – реєстраційний індекс (вихідний номер документа);
13 – посилання на реєстраційний індекс і дату вхідного документа,
14 – місце складання чи видання документа;
15 – гриф обмеження доступу до документа;
16 – адресат;
17 – гриф затвердження документа;
18 – резолюція;
19 – заголовок до тексту документа;
20 – позначка про контроль;
21 – текст документа;
22 - відмітка про наявність додатка;
23 – підпис;
24 – гриф погодження документа;
25 – візи документа;
26 – відбиток печатки;
27 – відмітка про завірення копій;
28 – прізвище виконавця i номер його телефону;
29 – відмітка про виконання документа та направлення його до справи;
30 – відмітка про наявність документа в електронній формі;
31 – відмітка про надходження документа до організації;
32 – запис про державну реєстрацію.
Оформлення реквізитів документації та порядок їх розташування мають відповідати Національному стандарту України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів. ДСТУ 4163-2003».
Вимоги i правила щодо оформлення сторінки
Всі види документів оформляються на бланках та аркушах стандартного формату А4 (210х297 мм) та А5 (210х148 мм).
Мінімальні розміри полів бланків: ліве – 30 мм; праве – не менше 10 мм; верхнє – не менше 20 мм; нижнє – не менше 20 мм.
На бланку друкується тільки перша сторінка документа, наступні – на чистих аркушах паперу. На другу (останню) сторінку не можна переносити тільки підпис, на ній має бути не менше двох рядків.
При оформленні документів на двох i більше сторінках, починаючи з другої, вони мають бути пронумеровані. Номер проставляється посередині верхнього поля сторінки арабськими числами. Крапки i тире перед числами i після них не ставляться. Номер сторінки друкують в інтервалі 10 – 15 мм від верхнього поля.
Документ друкується шрифтом Times New Roman, 14 кеглем; вирівнювання – «За шириною»; міжрядковий інтервал «Полуторний» (1,5); абзацний відступ – п’ять знаків (1,25 см); верхнє і нижнє поле – 2 см, ліве – 3 см, праве – 1 см. Абзацний відступ має бути однаковим у всьому тексті і дорівнювати п'яти знакам (1,25 см).
Якщо документ оформляють також i на зворотному боці (термін зберігання такого документа має становити не більше трьох років), то лівий і правий поля на звороті міняються місцями.
Назва документа має друкуватись 16 кеглем, великими літерами, напівжирним шрифтом i розміщуватись по центру рядка бланка.
Дата у документі записується арабськими числами в один рядок за послідовністю: число, місяць, рік: 12.09.2016. У нормативно-правових актах та фінансових документах застосовується словесно-цифровий спосіб оформлення дати – 15 вересня 2016 року.
Реквізити службового документа, які складаються з кількох рядків, і складові частини реквізитів “Адресат”, “Гриф затвердження”, “Гриф погодження” друкуються через 1 міжрядковий інтервал.
Реквізити службового документа відокремлюються один від одного через 1,5 міжрядкового інтервалу.
Назва виду службового документа друкується великими літерами з використанням напівжирного шрифту.
Розшифрування підпису в реквізиті “Підпис” друкується на рівні останнього рядка назви посади.
V. Застосування знань, формування вмінь та навичок
Завдання для виконання:
1. Проаналізуйте таблицю «Реквізити документів та їх оформлення» (додаток 3).
2. Виконайте тестові завдання.
VII. Домашнє завдання
Опрацювати конспект уроку, скласти заяву про вступ до навчального закладу.
![](https://www.google.com/images/icons/product/drive-32.png)
Урок 4. Шаблони та формуляр-зразки документа
Урок 5. Правила оформлення сторінки. Оформлення бібліографічних списків та покажчиків
Урок 6. Стандарти та уніфіковані системи документації
Урок 7. Системи управління електронними документами
Урок 8. Технічні засоби обробки документів та інформації. Класифікація офісної техніки
Скласти карту знань на ресурсі https://www.mindmeister.com/
Урок 9. Засоби створення, зберігання, обробки, копіювання і транспортування документів
Урок 10. Програмні засоби обробки документів та інформації. Види систем обробки текстів
Урок 11. Комунікаційні технології
урок 12. Електронний документ, його ознаки та правовий статус. Електронний документообіг.
урок 13. Електронний цифровий підпис. Особистий та відкритий ключі. Сертифікат відкритого ключа.
урок 14. OCR-технології для розпізнавання паперових документів.
Підготувати повідомлення про OCR-технології. (реферат, брошура, карта знань...)