ŚWIĘTO DZIECI

GIMNASTYKA PORANNA

„Jazda na rowerze” – Dzieci leżą na plecach i poruszają nogami naśladując jazdę na rowerze. Można do tego recytować popularną rymowankę Jedzie rowerek na spacerek, na słoneczko i wiaterek. Raz dwa trzy rowerek śpi. Podczas wolnej recytacji dzieci udają, że wjeżdżają pod górkę. Przy szybkim recytowaniu - zjeżdżają z górki.

„Duże i małe piłki” – Przy szybkich i cichych uderzeniach w bębenek (można klaskać w ręce lub uderzać łyżkami) dzieci podskakują nisko jak małe piłki. Przy głośnych i wolnych uderzeniach dzieci podskakują wysoko naśladując duże piłki.

„Dzieci – zabawa logorytmiczna” – Dzieci maszerują po obwodzie koła i rytmicznie wypowiadają słowa rymowanki: „Wszystkie dzieci małe, duże lubią zabawy i podróże”. Recytować można w rytm ćwierćnut robiąc przy tym duże kroki lub w rytm szesnastek i biegać na paluszkach.

Poniedziałek

Dzisiaj jest dzień dziecka! Dzień pełen zabawy i dobrych życzeń.

Przyjrzyjcie się dzieciom z różnych stron świata, zastanówcie się, czym się różnią, a co mają wspólnego. Porównajcie ich wygląd z waszym. Stańcie z rodzicami przed lustrem i porównajcie wygląd swoich twarzy. Opowiedzcie o tym, co widzicie.

Jeżeli macie w domu balony nadmuchajcie i odbijajcie je różnymi częściami ciała: głową, łokciem, kolanem, stopą, ręką... Możecie balony odbijać różnymi przedmiotami (gazetą, poduszką, maskotką, paletką), sprawdźcie, czym będzie odbijało się najłatwiej.

Na koniec postarajcie się podbijać balona tak długo jak trwa muzyka. Można wykorzystać piosenkę pt.: "Wszystkie dzieci nasze są". Jeżeli balon upadł na podłogę, policzcie ile razy to się stało i wykonajcie tyle karnych podskoków, przysiadów lub pajaców.

WTOREK

Chcemy wyzwolić w dzieciach ekspresję twórczą. Można to świetnie uczynić łącząc ze sobą powiedzenie "Brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko".
Do propozycji dzisiejszej pracy plastycznej będzie potrzebna folia spożywcza. Można owinąć nią nogi stołu, krzesła, okno, lub jeszcze inaczej zorganizować przestrzeń do malowania. Przyda się także zabezpieczyć podłogę lub tapicerkę przed zabrudzeniem. Do tego farby plakatowe, muzyka i można tworzyć. Malunki mogą dotyczyć krajobrazu, wymarzonego miejsca na wakacje, ulubionych zabawek, albo też być abstrakcyjnymi plamami.

ŚRODA

Niektóre dzieci od małego wiedzą kim chcą zostać w przyszłości. Inne co chwilę mają na to nowy pomysł.

Tak jak dzieci w tej piosence.

Wymieńcie jakie zawody pojawiają się w piosence?
Przedstawcie je za pomocą pantomimy. Niech rodzice zgadują, kim będziecie, gdy dorośniecie.

Można inspirować się także obrazkami przedstawiającymi różne zaowdy:
Zawody - ilustracje do pobrania

Gdy dziecko lub rodzic odgadnie prezentowany zawód, można podzielić jego nazwę na sylaby, wyróżnić pierwszą i ostatnią głoskę. Można też na małych kartkach napisać np. pierwszą sylabę poszczególnych nazw a zadaniem dziecka będzie jej odszukanie. Dalej pobudzać można skojarzenia i wymyślać jak najwięcej przedmiotów wiążących się z danym zawodem.

czwartek

Będziemy ćwiczyć orientację w przestrzeni i na kartce.

Do zabawy świetnie przyda się pluszowy miś lub lalka. Dzieci zamykają oczy a rodzice kładą w widocznym miejscu zabawkę. Dziecko musi opisać miejsce w którym ta zabawka się znajduje (np. Miś siedzi na półce między autkami. Miś jest za poduszką. Miś jest na krzesełku. Miś jest pod biurkiem.) Następnie dziecko chowa misia, a rodzic opisuje jego miejsce. Ważne, by błędnie określać położenie - niech dziecko uważnie słucha. Zamiast powiedzieć np. Miś jest jest przed łóżkiem można powiedzieć Miś jest na łóżku.

Gdy miś będzie wędrował po pokoju pytajcie dziecko: Co widzi miś? Chodzi o to, by dziecko ćwiczyło zmianę perspektywy. To, co widzi ono nie jest równe temu co widzi miś, który siedzi np. na przeciwko niego. Najpierw dziecko może wskazać ręką kierunek w którym patrzy miś, a potem formułować wypowiedź. Jeżeli dziecko ma z tym trudność, można je poprosić, by na chwilę stanęło obok misia i popatrzyło tam gdzie on.

Miś może chcieć dojść do jakiegoś miejsca w pokoju. Najpierw wy dajcie instrukcje dziecku ile kroków, ruchów ma wykonać z misiem (np. 2 słoniowe kroki do przodu, 4 małe kroki w prawo, 2 skoki zająca do przodu...), a później niech instrukcje dla was da dziecko. Oczywiście znów można się mylić, niech dziecko czujnie obserwuje i weryfikuje poprawność postępowania.

Z misiem można się gimnastykować. Pokazujcie 3 ruchy, ćwiczenia z misiem (np. skłon, przysiad, dotknięcie głowy), które dziecko będzie musiało powtórzyć w tej samej kolejności.

Orientacja na kartce papieru jest trudna, wymaga ćwiczenia, by w szkole dziecko potrafiło sprawnie odszukać np. właściwe polecenie, linijkę w tekście, stronę itp.
Niech dziecko narysuje dla przyjaciół misia półkę z zabawkami. Na szerokość kartki narysujcie 3-4 linie symbolizujące półki. Dziecko ma rysować pod dyktando np.: Na samym dole po prawej stronie narysuj piłkę. Na środkowej półce po lewej stronie narysuj autko. Nad autkiem narysuj misia. W lewym dolnym rogu narysuj książkę. itd.

PIĄTEK

Przyjaźń, to ważna sprawa w życiu każdego człowieka. Co to znaczy przyjaźnić się? Być dobrym kolegą?

„Krystian w bajkowej krainie” – bajka D. Kossakowskiej.
W pewnej bajkowej krainie wszyscy jej mieszkańcy byli bardzo mili. Pomagali sobie w trudnych chwilach, wspólnie spędzali wolny czas. Dzieci bawiły się grzecznie i nigdy nie kłóciły się. Aż tu pewnego dnia do bajkowej krainy przyjechał chłopiec o imieniu Krystian. Był bardzo hałaśliwy i nic mu się nie podobało. Zaczął zabierać dzieciom zabawki. Niektórym z nich nie pozwalał wspólnie bawić się. Dzieci były zdziwione zachowaniem Krystiana. Nigdy wcześniej nikt tak nie zachowywał się. Było im przykro i postanowiły porozmawiać z Krystianem. Chciały nauczyć go zgodnej zabawy i powiedzieć jakie zasady obowiązują w ich krainie. Ale Krystian nie chciał ich słuchać. Powiedział, że jest od nich mądrzejszy, zna ciekawsze zabawy i zamierza rządzić bajkową krainą. Wtedy dzieci poprosiły o pomoc dziadka Leona, który zawsze pomagał im w rozwiązywaniu trudnych spraw. Nie wiadomo co dziadek powiedział Krystianowi, ale gdy Krystian przyszedł następnego dnia do dzieci – był zupełnie innym chłopcem. Najpierw przeprosił wszystkich za swoje zachowanie, a później powiedział, że bardzo chce pozostać w bajkowej krainie i wspólnie bawić się. Obiecał też, że zawsze będzie przestrzegał ustalonych zasad.

Rozmowa na temat wysłuchanej bajki, przykładowe pytania:
- Jacy ludzie mieszkali w bajkowej krainie?
- Kto przyjechał do bajkowej krainy?
- Jakim chłopcem był Krystian?
- Jak zachowywał się Krystian w stosunku do innych dzieci?
- Co czuły dzieci, gdy przebywał z nimi Krystian?
- Czego dzieci chciały nauczyć Krystiana?
- Co odpowiedział im Krystian?
- Kogo dzieci poprosiły o pomoc?
- Co zrobił Krystian po rozmowie z dziadkiem Leonem?
-
Jak myślisz, co dziadek Leon powiedział Krystianowi?


Zastanówcie się jakie cechy powinien mieć dobry kolega? Po co mu usta (do mówienia miłych słów, komplementów, zwracania uwagi...), ręce (do pomocy, przytulenia...) nogi (do wspólnych spacerów, zabawy, pomagania...) uszy, oczy...

Możecie stworzyć portret siebie i swojego dobrego kolegi, ulepić postacie z plasteliny, ułożyć z klocków.

Z przyjacielem u boku wszystko wydaje się prostsze. Możecie zrobić labirynt z makaronu. Przykleić go do kartki lub wewnątrz pokrywki z pudełka po butach. Labirynt można pokonywać dmuchając przez słomkę w papierową kulkę, pstrykając w nią palcem, lub potrząsając pudełkiem.