Polecajki - gry i zabawy dla dzieci

W sieci można znaleźć wiele portali z grami online, zbiorami kolorowanek itp. Poniżej zamieszczam kilka ofert, z których można korzystać. Ważne jednak, by aktywności on-line nie były podstawową formą zabawy, a jedynie dodatkiem. Bardzo łatwo można wykonać z dziećmi różnego rodzaju gry planszowe, pomysły również w linkach. Nowe pomysły będą zamieszczane od góry.


Jeżeli mają Państwo już sprawdzone strony, śmiało, proszę mi podesłać. Dzieci są najlepszymi testerami. To, co według mnie jest ciekawe, w ich oczach może wyglądać inaczej. Jednak każdą propozycję należy przeanalizować, czy warto przedstawić ją dziecku. Nie chodzi o "głupie" zagospodarowanie czasu, ale by dzieci mogły się czegoś nauczyć :) Nie zostawiajcie więc dzieci samych z Internetem, łatwo mogą znaleźć się na stronach dla nich nieodpowiednich.
Ponadto, korzystanie z wysokich technologii (tablet, smartfon, TV...) może zakłócać rozwój, o czym można poczytać u prof. Cieszyńskiej TU.
Korzystajmy, ale świadomie i z umiarem :)

12.05.2020 r.

Propozycja mamy Zuzi, gra do pobrania na telefon: "Pszczoła" - edukacja dla dzieci


"Pierwsza taka aplikacja edukacyjna w Polsce, która przy okazji gry uczy dzieci jak ważne znaczenie dla ekosystemu mają pszczoły miodne i inne zapylacze. Ponad 3/4 gatunków roślin uprawianych w Europie wydaje plon dzięki owadom zapylającym. Niestety od kilku lat ich ilość bardzo szybko maleje. Wiele owoców i warzyw może bezpowrotnie zniknąć z powierzchni Ziemi. Tylko edukacja ekologiczna od najmłodszych lat może pomóc zmienić ten stan."


Także w tym temacie odbędą się jutro warsztaty on-line: "Skarby ula" - Facebook

11.05.2020 r

Świetny artykuł, z zebranymi propozycjami zabaw i ćwiczeń wspomagających naukę czytania. Samo wprowadzanie liter mamy za sobą (została nam ostatnia litera "c"), po części z Państwa udziałem, ale artykuł proponuje najpierw zabawy słuchowe (podobne do tych, zaproponowanych przez nas na samym końcu stronki) oraz podpowiedzi jak wspomóc naukę czytania.

Artykuł

Zabawy i ćwiczenia rozwijające percepcję słuchową oraz słuch fonematyczny - propozycje p. Grażyny


  1. Słuchanie wierszy, w których występuje jak najwięcej dźwięków do naśladowania. Można wykorzystać utwory J. Tuwima - "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Kotek".


  1. Rozpoznawanie piosenek po melodii i rytmie.


  1. Zagadki słuchowe (Co słyszysz?).


  1. Odtwarzanie rodzaju i ilości usłyszanych dźwięków.


  1. Odgadywanie źródła dźwięku.


  1. Nauka na pamięć: wierszy, rymowanek, przysłów, piosenek.


  1. Układanie zdań przez dziecko - wyróżnianie ilości wyrazów (patyczkami, guzikami, klockami...). Jeden element to jeden wyraz, np.:
    Ala ma kota | | |
    Tam stoi Ola | | |
    Tomek ma czerwoną bluzkę | | | |


  1. Wymyślanie rymujących się słów.


  1. Układanie kilku wyrazów w kolejności od najkrótszego do najdłuższego, np.: po, las, okno, lalka.


  1. Układanie kilku wyrazów w kolejności od najkrótszego do najdłuższego rozpoczynających się tą samą głoską, np. wy, wór, wata, wianek.


  1. Dopasowywanie brakującego słowa w zdaniu, np.:
    Gruszka jest żółta a wiśnia...
    Brzoskwinia jest okrągła a banan...


  1. Podział wyrazów na sylaby.


  1. Stosowanie wyliczanek sylabowych w grach dziecięcych.


  1. Synteza (łączenie) sylab ze słuchu.


  1. Loteryjki obrazkowo-sylabowe.


  1. Rebusy sylabowo-obrazkowe.


  1. Wyróżnianie sylab w wyrazie, najlepiej za pomocą klaskania. Oprócz tego można bawić się w dokańczanie wyrazów, podajemy pierwszą sylabę, a dziecko podaje resztę , np.: ko-... -tek, -ło, -za.


  1. wyróżnianie głosek najpierw na początku, potem na końcu i w środku wyrazu. Można do tego użyć obrazków, spośród których dziecko wyznacza obrazki zaczynające/kończące się wybraną głoską.


  1. Dobieranie w pary wyrazów , które różnią się tylko jedną głoską, np. koza-kosa, mama-dama, tata-data, pije-bije, Ola-Ala.


  1. Podkreślenie czerwoną kredką wyrazów, które syczą, a niebieską które szumią (sok, puszka, szachy, postój, proszek, ser).


  1. Do ciekawych zabaw należą zabawy w wymyślanie ciągu wyrazów na daną głoskę, np.: Wszyscy wymyślamy wyrazy na głoskę "K"!


  1. Inną formą poprzedniej zabawy jest wyszukiwanie wyrazu rozpoczynającego się na ostatnią głoskę poprzedniego wyrazu (mąka - Adam - maszt - tygrys - sanki...)