Polska moja Ojczyzna


Za jakiś czas będziemy obchodzić ważne dla naszego państwa święta.

Wiecie jakie?


1 Maja

Święto Pracy


2 maja

Dzień Flagi


3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja


Dlatego w tym tygodniu wybierzemy się w małą podróż po naszej Ojczyźnie.

Na początek pamiętajcie, by każdego dnia, jeszcze przed śniadaniem, trochę się pogimnastykować:


„Poranny spacer” – maszerujcie z rodzicami po pokoju i liczcie od 1 do 10. Na 10 zatrzymcie się obok siebie i przywitajcie się, dotykając się wybraną częścią ciała. Następnym razem odliczajcie w dół, od 10 do 1 i przywitajcie się znów inną częścią ciała. Spacer powtórzcie kilka razy.

„Podróż samolotem” – wyciągnijcie ręce na boki i biegając na palcach naśladujcie samolot lecący nad naszym państwem.

„Skok przez Wisłę” – równolegle do siebie ułóżcie dwie skakanki, szaliki lub klocki i próbujcie skoczyć z jednego brzegu Wisły na drugi. Ważne, by równocześnie skakać obiema nogami. Po każdym skoku odsuwajcie od siebie przeszkodę. Ciekawe jak daleko uda Wam się skoczyć?

„Mój dom” – poruszajcie się swobodnie po pokoju. Gdy rodzic zawoła "Do domu!" szybko usiądźcie skrzyżnie w wyznaczonym wcześniej miejscu. Pamiętajcie, by plecy były proste a ręce na kolanach.


Gdy jesteście już rozruszani i macie pełne brzuchy możemy przejść do działania! W filmie poniżej dowiecie się o najbliższych zadaniach.

Życzę Wam powodzenia!


Poniedziałek

Pod poniższym linkiem znajduje się plik PDF - karta pracy. Jest to napis "Polska". Zachęcam do wylepienia litery "P" czerwoną plasteliną, wyklejenia czerwonym papierem lub pomalowania farbą. Resztę liter możecie ozdobić dowolnie.
https://we.tl/t-zFre4M8h4N

Wtorek - Piękna nasza Polska cała

Może macie w domu otrzymaną od kogoś pocztówkę, widokówkę z wakacji spędzonych gdzieś w Polsce? Jeżeli nie, poszukajcie w gazecie lub ulotce fragmentu polskiego krajobrazu. Zastanówcie się, co mogłoby być dalej. Jakie widoki rozciągają się obok. Zróbcie kolaż - do fragmentu krajobrazu dorysujcie lub domalujcie resztę. Można korzystać z różnych technik. Może piasek to będzie kasza manna? Przyklejona i pomalowana wata może stać się niebem. Z gazety można zrobić wydzierankę - to jakiś budynek. Pokażcie jak nasz kraj jest piękny!


Środa

Przygotujcie sobie dwie buźki: wesołą i smutną. Jeżeli usłyszycie zdanie prawdziwe podnieście buzię uśmiechniętą. Jeżeli usłyszane zdanie będzie fałszywe - smutną. Możecie też odpowiadać swoim językiem: prawda - język porusza się od górnego do dolnego dziąsła; fałsz język porusza się od jednego do drugiego kącika ust.

- Przez Warszawę przepływa Wisła.

- Herbem Warszawy jest złota rybka.

- Syrenka Warszawska trzyma tarczę i miecz.

- w Warszawie jest Wawel.

- w Warszawie jest Zamek Królewski.

- Warszawa jest stolicą Polski.

- Warszawa leży nad rzeką Odrą.


A może teraz zadacie jakieś pytania rodzicom? ;)


Czwartek - Znani Polacy

Polska ma wielu wybitnych obywateli. Jednym z nich jest Fryderyk Chopin. Kto z Was już o nim słyszał? Wiecie czym się zajmował?

Był kompozytorem i pianistą. Urodził się w 1810 roku (a więc bardzo dawno temu) w Żelazowej Woli. Nim skończył 7 lat stworzył już kilka utworów. Wiele osób, które zajmowało się historią Fryderyka przekonuje, że był geniuszem uniwersalnym, ponieważ posiadał również niezwykły talent literacki, czego dowodem są jego słynne listy, a także talent malarski i aktorski.

Chopin, choć dorosłe życie spędził we Francji, bardzo kochał naszą Ojczyznę. Jego ostatnim życzeniem było, aby jego serce pochowano właśnie w Polsce.


Ciekawe, czy też macie tak dobry słuch jak Chopin?

Postarajcie się rozpoznać instrumenty.

(Uwaga Rodzice, ilustracje w filmie zdradzają odpowiedź. Nie pokazujcie ich od razu dzieciom)


Teraz weźcie do ręki apaszkę lub chusteczkę, wczujcie się w rolę francuskich arystokratów, którzy są na koncercie Chopina. Improwizujcie do słyszanej muzyki


Czy jesteście dumni z tego, że tak jak Chopin jesteście Polakami?

Przygotujcie sobie "zestaw kibica" - już za chwilę nasze Państwowe Święto!

Możecie zrobić flagę z papieru i wystawić ją w oknie. Możecie pomalować ręce białą farbą i odbić je na czerwonej kartce by powstał nasz Orzeł. A może kotylion z papieru?

Piątek - Polskie złotówki.

Idąc do sklepu musimy mieć ze sobą pieniądze, by zapłacić za zakupy. W Polsce mamy monety o wartościach:

1 grosz, 2 grosze, 5 groszy, 10 groszy, 20 groszy, 50 groszy, 1 złoty, 2 złote i 5 złotych

oraz banknoty:

10 złotych, 20 złotych, 50 złotych, 100 złotych, 200 złotych i 500 złotych.

Czym różnią się banknoty i monety?
Monety mają mniejszą wartość, są okrągłe i metalowe. Banknoty mają większą wartość, są prostokątne i papierowe.

Pieniądze nie służą do zabawy. Ale możecie zrobić sobie sami pieniądze z papieru, które spokojnie można używać do zabawy np. w sklep. Pomogą też starszym dzieciom w wykonaniu karty pracy. W Internecie można znaleźć gotowe wzory (z racji praw autorskich nie mogę ich tu podesłać).

Pamiętacie, jak bawiliśmy się liczbami w kolorach i z kolorowych prostokątów w różny sposób układaliśmy daną liczbę? Teraz tak samo można zrobić z monetami. Dobierzcie monety tak by ich suma wynosiła kolejno 2, 3, 4, 5.... 10 zł. Spróbujcie to zrobić na kilka sposobów.

Link do karty pracy: https://we.tl/t-pftxGmVXBB