8.Živimo zeleno

eTwinning projekt- suradnici

O projektu

Ovim projektom želimo stvoriti obrazovne sadržaje i u što većoj mjeri ih implementirati u školske kurikulume osnovnih škola i vrtića kako bi u budućnosti svi bili spremniji na nove društvene i okolišne izazove i mogli donositi važne životne i poslovne odluke po modelu kvalitetnijeg i održivijeg načina života.

Ovim projektom ćemo poticati volonterski, društveni, praktični i kreativno stvaralački rad, te i aktivnu participaciju djece u ekološkim aktivnostima škole, lokalne zajednice i šire kroz koje će učenici stjecati navike odgovornog ponašanja prema okolišu i održivom razvoju.

Misli globalno - djeluj lokalno!


Ciljevi

Odabrati nekoliko aktivnosti i organizirati njihovo provođenje u dogovoru s učenicima. Raznim aktivnostima poticati učenike na istraživanje i promišljanje time i stjecanje spoznaja o uzrocima i posljedicama utjecaja na prirodu koje pridonose razvoju svih oblika mišljenja, osobito kreativnog razmišljanja i rješavanja problema.

Poticati druge udruge, organizacije i širu javnost na odgovorno i održivo ponašanje.

Omogućiti učenicima stjecanje i razvoj kompetencija potrebnih u 21. stoljeću kroz suradničko i istraživačko učenje te stvaralački element učenja kroz rad.

Razvijati trajne navike aktivnog participiranja i volontiranja u ekološkim aktivnostima u svojoj okolini.

Poboljšati stanje okoliša škole pa i šire.

Radni postupak

Projekt započinje 1.9.2020. i završava u lipnju 2021. godine.

1. Projektni partneri će izabrati nekoliko datuma (od predloženih) te ih obilježiti s učenicima i svoje uratke postaviti na Twinspace i Facebook stranicu.

2. Organizirati ili sudjelovati u akciji prikupljanja starog papira i/ ili plastičnih čepova.

3. Kreativna reciklaža - osmisli i kreativno ponovno upotrijebi otpad (eko slikovnica, društvena igra s eko temom, uporabni predmeti i sl.)

4. Posaditi stablo ili biljku u školi ili školskom dvorištu.

5. Organizirati radionicu, posjet, predavanje i sl. ekološke tematike za učenike (prema prijedlogu aktivnosti ili osmisliti svoje aktivnosti).

6. Uočiti, istražiti ekološki problem u svojoj okolini zatim izraditi slikovnicu, video, pjesmu ili neki drugi materijal sam ili u suradnji s projektnim partnerima.

7. Svoj rad objavljivati na web stranicama i/ili društvenim mrežama te predstaviti ostalim partnerima na Twinspaceu i/ili na Facebook stranici projekta.

8. Evaluacija projekta.


Način realizacije i očekivani rezultati:

  • Učenik : - kritički promišlja o povezanosti vlastitog načina života i utjecaja na okoliš - povećava svoj utjecaj na očuvanje okoliša i uređenja okoliša škole i/ili svog mjesta - prepoznaje važnost očuvanja okoliša za opću dobrobit - razvija se kao mladi aktivni zagovornik očuvanja prirode - sudjeluje i promovira postojeće ekološke aktivnosti koje promiču održivi razvoj u školi, lokalnoj zajednici i šire - razvija samopouzdanje kroz međusobnu suradnju, suradnju s partnerima te pri individualnom radu - izrađuje obrazovne materijale, letke, videa, pjesme i dr. koje ćemo po završetku projekta složiti u kolekciju materijala koja će biti javno dostupna.