Muinainen roomalainen ja sittemmin muun muassa Van Goghin asuinkaupunki Rhonen rannalla. Camping on kolmen kilometrin päässä keskustasta. Ihmeen hiljainen, paljon tyhjiä paikkoja. Alue vaikuttaa vähän hoitamattomalta, ja palvelujakin on niukasti. Uima-allas ja ravintola.
Leiriydymme ja pidämme iltapäivää, emmekä lähde tulopäivänä liikkeelle.
29.7. Arles
Ilma on helteinen heti aamusta, kun lähdemme ajelemaan kohti kaupunkia. Pyörätietä ei ole, ja sitten kun sellainen löytyy, se vie ihan johonkin muualle kuin me halusimme.
Käytämme harharetken hyväksi ja käymme katsomassa Van Goghin siltaa, joka on toiminut Vincentin maalauksen mallina tämän Arles-vuosina.
Pienen hapuilun jälkeen löydämme reitin Rhonen rannalle ja ajelemme pitkin rantalaituria vanhan kaupungin kohdille. Vanha kaupunki on vähän rähjäinen ja ränsistynyt, mutta erittäin vilkas ja täynnä kahviloita ja kauppoja.
Paluumatkalla poikkeamme vielä taidepuistossa ja sen näköalatornissa.
16 kilometriä (sininen)
30.7. Beaucaire, Tarascon
aluksi ajetaan kaupungin läpi Rhonen rantaan, ja joen ylitys tapahtuu moottoritien alle rakennettua tunnelia pitkin. Reitti mutkittelee, eikä viittoja ole ihan joka risteykseen riittänyt, mutta jotenkuten pääsemme eteenpäin ilman eksymisiä.
Pienempi Rhonen haara Fourquesiin ylittyy vanhaa, osin käytöstä poistettua siltaa pitkin. Pienen hakemisen jälkeen löytyy reitti maaseudun suuntaan ja ajelemme maissipeltojen, vesimelonipeltojen, hedelmätarhojen ja niittyjen halki Beaucaireen.
Kaupungissa on hieno kanava venesatamineen ja silta Rhonen yli Tarasconiin. Tarasconissa on vanha kaupunki - yhtä rähjäinen ja ränsistynyt kuin Arlesissa, mutta sieltä löytyy myös meille sopiva ravintola. jossa lounastamme.
Paluumatkalla teemme vielä tahattoman ketunlenkin yhden viitan jäädessä huomaamatta. Pikku hiljaa pääsemme helteisessä iltapäivässä perille takaisin campingiin.
57 kilometriä (oranssi)