Yön sateen jäljiltä tiet ovat vielä märkiä ja ilmakin viileä, kun lähdemme campingista Chalezeulesta eilistä reittiä seuraten kohti Besanconia jatkaaksemme siitä eteenpäin Doubs-joen laaksoa.
Besanconin kohdalla on kallioon puhkaistu vajaat 400 metriä pitkä kanavatunneli, jonka varressa on myös pyörätie. Tunneli oikaisee koko Besanconin kohdalla olevan joenmutkan ja on varmaan rakennusaikanaan 1800-luvulla ollut myös jotenkin strategisesti tärkeä.
Matka jatkuu pitkin hyväpintaista pyörätietä jokea tai sen sivukanavaa seuraillen Beuren ja Aveneyn ohi Thoraiseen, jossa myös on kanavatunneli. Ei ihan niin pitkä kuin Besanconissa, eikä siinä ole pyörätietä. Joudumme siis kiipeämään korkean kannaksen yli päästäksemme taas joen rantaan.
Thoraisen jälkeen alamme miettiä ruokapuolta, mutta ravintolat näkyvät olevan sangen harvassa. Palailemme takaisin vähän matkaa ja käymme Montferrandissa, jossa näkyisi olevan parikin pizzapaikkaa. Toinen osoittautuu suljetuksi, ja toinen on automaatti(!), josta puhelimella tilattuaan voi noutaa valmiiksi paistetun pizzan. Sadekin alkaa, mutta menee onneksi nopeasti ohi.
Lähdemme takaisin Besanconin suuntaan ja poikkeamme menomatkalla näkemäämme ravintolaan Aveneyssa. Lyhyen, mutta monikielisen keskustelun jälkeen saamme tehtyä tilaukset ja iltapäivän ruokailu tulee hoidettua.
Besanconissa emme enää oikaise tunnelin kautta, vaan ajamme kaupunkiin asti ja käymme kohdalle sattuneessa leipäkaupassa täydentämässä aamupala-aineistoa. Paluupätkä ajetaan jo tutuksi tullutta reittiä takaisin campingiin.
57 kilometriä
(Kartta) vihreä reitti
(Video)