Bokhoven - pieni kylä ja pieni camping, mutta kylän ravintola tarjoaa erinomaisen kana-annoksen, kun lähdemme ajelemaan Maas-joen vartta alaspäin.
Reitti kulkee lähes koko matkan pitkin tulvavallia, ja alkupäässä on taas lampaat laitettu hoitamaan ympäristöä. Lampaat eivät pahemmin perusta ohiajavista pyöräilijöistä, joita aurinkoisena lauantaina on taas liikkeellä ruuhkaksi asti.
Heusdenin muuten uneliaan oloisessa pikkukaupungissa on toriaukiolla ravintolaterassit täynnä ihmisiä. Pitkään aikaan ensimmäinen lähes hellepäivä on täälläkin ajanut ihmiset ulkoilemaan.
Maasin - tai itse asiassa sen mutkan oikaisevan kanavan - yli päästään valtatien varren pyörätietä, minkä jälkeen ajetaan pitkin tulvavallin harjaa Aalburgin, Veenin ja Andelin ohi kääntöpaikalle asti.
Tie on täkäläisittäin tavanomaista kylätietä, joka on keskeltä yhden auton ajettava, mutta reunoilla on runsaat pyöräilykaistat. Autoilijat väistävät reilusti pyöräilijöitä, jotka ajelevat muusta liikenteestä piittaamatta rauhassa kaksi rinnan.
Pidämme pikku tauon Veenin jälkeen paikallisen campingin terassilla ja Andelin jälkeen ylitämme Maasin varsinaisen uoman ja lähdemme palailemaan takaisin päin myötätuulessa. Emme isommin pysähtele ennen kuin tulemme taas Maas-joen rantaan ja ylitämme joen pienellä lautalla.
Vielä toinen ylitys, tällä kertaa Maasin valtaväylä vähän isommalla lossilla ja paluu campingiin lammaslaitumien läpi pitkin tulvavallia.
45 kilometriä, ensimmäinen ihan oikea kesäpäivä.
(Kartta) - sininen reitti
(Video)