NOVA GRADIŠKA
HŠD ogranak Nova Gradiška
Izložba 19. Bjelovarskog salona fotografije "Šuma okom šumara" kao uvod u 28. Novogradiško glazbeno ljeto
Gradonačelnik Nove Gradiške Vinko Grgić otvorio je 12. kolovoza 2024. izložbu 19. Bjelovarskog salona fotografije „Šuma okom šumara”. Izložba je postavljena u samom centru grada u izlogu bivše robne kuće koja će uskoro postati prostor gradske knjižnice. Takav postav omogućuje svim prolaznicima razgledavanje izložbe 24 sata na dan. Grad Nova Gradiška od 2005. godine podržava održavanje ove izložbe koja je postala tradicionalni uvod u gradsku manifestaciju Novogradiško glazbeno ljeto. Budući da će manifestaciju u četiri dana posjetiti veliki broj posjetitelja (prošle godine bilo je oko 70.000 posjetitelja) za očekivati je da će dobar dio njih pogledati i postavljenu izložbu koja se održava do 26. kolovoza 2024. Saborska zastupnica, diplomirana inženjerka šumarstva Ivana Ribarić Majanović iz Nove Gradiške pohvalila je izložbu i zahvalila autorima koji svojim radovima pozitivno prezentiraju struku. O samoj izložbi govorio je predsjednik Ogranka Nova Gradiška Josip Kovačić. Istaknuo je značajno sudjelovanje novogradiških šumara na salonu s brojnim nagradama. Među nagrađenima ističe se Goran Dorić koji je i ove godine dobio tri priznanja za svoje fotografije. Osim njega među pohvaljenima je i Zdravko Mišić. Samo otvorenje izložbe pratili su lokalni mediji s objavama na svojim portalima. Slavonsko-brodska televizija snimila je i prilog u kojem se govorili nagrađivani autor Goran Dorić, tajnik HŠD-a Oliver Vlainić, gradonačelnik Vinko Grgić i saborska zastupnica Ivana Ribarić Majanović.

Stručna ekskurzija na Balaton od 3. do 5. svibnja 2024.
Hrvatsko šumarsko društvo, ogranak Nova Gradiška organiziralo je za svoje članove stručnu ekskurziju od 3. svibnja do 5. svibnja 2024. godine u Mađarsku.
Već na prvom stajalištu u okrugu Belső – Somogy otkuda smo otišli na vožnju šumskom željeznicom bili smo impresionirani prirodnim ljepotama Mađarske. Šumska željeznica prometuje u šumi Kaszό koja je jedna od najočuvanijih šumskih područja u Mađarskoj. Općina Kaszo je »zeleno srce županije Somogy« i obuhvaća 25 tisuća hektara šuma koje su nam posebno bile zanimljive zbog svoje strukture i načina gospodarenja.
Nakon kratke okrijepe nastavili smo putovanje prema mjestu Tapolca koje je poznato po istoimenoj špilji Tapolca koja je otkrivena 1903. godine, za vrijeme kopanja zdenca, a već je 1913. godine otvorena za javnost. Prva je špilja u Mađarskoj u koju je uvedena električna rasvjeta.. Ono što je već na prvi pogled čini posebnom su očaravajući vapnenački zidovi i stijene, a onaj nama nevidljivi dio koji je čini posebnom je izvor njezine vode. Naime, voda dolazi u špiljsko jezero iz dva različita izvora, što objašnjava nastanak dvaju prolaza. Temperatura vode kreće se između 18 i 20 stupnjeva, a njome smo zaplovili u čamcima kojima smo upravljati sami, pa je time naša pustolovina biti još veća. Ruta kojom smo plovili čamcem duga je oko 180 metara, a voda je plitka oko 40 centimetara, s iznimkom nekih mjesta dubine nekoliko metara. Čamci su vrlo praktično napravljeni od lima. Solidno su izgrebani, što nije neobično jer smo ih morali navigirati kroz uske podzemne hodnike, po vodi nestvarno tirkizne boje.
U sklopu špilje posjetili smo Centar za posjetitelje Geoparka Bakony-Balaton, čiji je špilja Tapolca sastavni dio. U Centru za posjetitelje, koji je ujedno i muzej geoparka na zanimljivi način prikazana je Geološka povijest zemlje, kao i povijest Panonskog mora.
Pod dojmom podzemnog čuda Mađarske prošetali smo do slikovitog jezera u samom centru grada Tapolca. U jezeru žive šarene velike ribe, tu i tamo se nađe po koja patkica, a iz njega kreće potok kraj kojeg je lijepa šetnica. Uz jezero se, u jako idiličnom ambijentu, nalaze suvenirnice, kafići i restorani.
Prvi dan smo završili smještajem u poznatom turističkom odredištu Balatonfured na obali jezera Balaton, poznatog kao „mađarsko more“.
Drugi dan smo posjetili slikovito mjesto Tihany koje se nalazi na sjevernoj obali jezera Balaton. Ovaj romantični gradić smjestio se na vrhu poluotoka vulkanskog porijekla i nudi jedinstvenu panoramu tirkizne jezerske doline. Tihany okružuje barokna opatija, tornjevi od opeke, kraljevska kripta i ulice obložene kaldrmom, što predstavlja savršen spoj romantike i povijesti. Ovaj gradić poznat je i kao „ mađarska prijestolnica lavande“ pa su nas na svakom koraku pratili suveniri od lavande te simpatične kućice od trske.
Da bi ugođaj bio potpun nakon krasnog mirisa lavande posjetili smo vinariju Gyukli u Balatonfuredu, na obroncima Balatonskog jezera gdje smo kušali njihova vina. Ljubazni domaćini su nas upoznali sa posebnostima njihovog kraja, ugostili sa pogaćicama i vinima te nas proveli kroz svoj vinograd.
U poslijepodnevnim satima krenuli smo na vožnju brodom (pod gusarskom zastavom) po jezeru Balaton gdje smo uz dobro raspoloženje doživjeli jezero iz drugačije perspektive. Saznali smo da je jezero Balaton duboko najviše 11 metra, a prosječna mu je dubina samo 3,2 metra. To ga čini najplićim prirodnim jezerom na svijetu. Unatoč plićini, površina mu je znatna – 598 kilometara četvornih, a dugačko je 77 kilometara te u najširem dijelu široko 14 kilometara.
Zadnji dan naše ekskurzije došli smo u jedan od najstarijih mađarskih gradova, Veszprem koji je osnovan na sedam brežuljaka a kojeg često nazivaju „gradom kraljica“ zbog toga što je mađarski kralj Stjepan I. darovao grad svojoj supruzi Gizelli i nakon toga su stoljećima biskupi krunili mađarske kraljice u tom gradu.
Ekskurziju smo završili u najpopularnijem turističkom odredištu na Balatonu, gradu Siofok koji je smješten na južnoj obali Blatnog jezera, poznat po najljepšim plažama na cijelom Balatonu, zbog čega se i naziva "glavnim gradom Balatona", ali i "ljetnim glavnim gradom Mađarske" te "mađarskom prijestolnicom zabave", zbog velike ponude zabavnih sadržaja i noćnog života. Ovdje je svatko našao nešto „za svoju dušu“, odmor u brojnim kafićima i restoranima ili posjeta vodenom tornju visine 45 m s kojeg se pruža izravan pogled na grad i okolicu.
Vračajući se kući zaključili smo da se u našem susjedstvu skrivaju čarobna mjesta koja doista vrijedi posjetiti te zahvaljujući izuzetno zanimljivoj i pristupačnoj turističkoj vodičici Lidiji puno toga smo naučili o našoj susjednoj državi Mađarskoj. (j.k. 27.5.2024)