OGULIN

HŠD ogranak Ogulin

Vodstvo ogranka

U Ogulinu posađena Gupčeva lipa 

Od petka 3. svibnja 2024. novouređeni ogulinski Zrinski trg uljepšava mlado stablo Gupčeve lipe. Klon matičnog broja 764 posađeno je u nazočnosti tajnika Hrvatskog šumarskog društva Olivera Vlainića, članova Upravnog i Nadzornog odbora ogulinskog ogranka te zaposlenika ogulinske gradske uprave, zamjenika gradonačelnika Daniela Vukelje i gradonačelnika Dalibora Domitrovića.

Predsjednica HŠD-a Ogranka Ogulin Daniela Cetinjanin obratila se prisutnima te odmah na početku zahvalila Gradu Ogulinu na dodijeljenoj lokaciji za sadnju Gupčeve lipe čime je ispunjena ideja koja već nekoliko godina postoji u Ogranku. Istaknula je kako je mlado stablo klon izvorne Gupčeve lipe, koja se nalazi neposredno do mjesne crkve Sv. Jurja u Gornjoj Stubici i jedini je živi svjedok seljačke bune iz 1573. godine. S tog stabla su odrezane grančice od kojih Hrvatski šumarski institut uzgaja klonove čime se održava genom povijesnog stabla – zaštićenog spomenika prirode.

Riječ je potom prepustila tajniku Hrvatskoga šumarskog društva Oliveru Vlainiću koji se osvrnuo na činjenicu o proteku čak 260 godina od donošenja privremenoga šumskog reda te kartiranja i opisa velebitskih i kapelskih šuma nekadašnje Ličke, Otočke i Ogulinske pukovnije Hrvatske vojne krajine. 

Završno se svima obratio gradonačelnik grada Ogulina Dalibor Domitrović. Zahvalio se Hrvatskom šumarskom društvu Ogranku Ogulin na ukazanoj prilici da i u našem gradu bude posađeno ovo stablo koje ima vrlo važan povijesni značaj. Napomenuo je važnost održavanja našeg grada zelenim u kontekstu sve većeg broja prijetnji koje globalno nose klimatske promjene.

Stručna ekskurzija Ogranaka Ogulin i Karlovac u Bosnu i Hercegovinu; 27.-29.10.2023.god. 

Posljednji vikend u listopadu realizirana je stručna ekskurzija u BiH dvaju susjednih ogranaka HŠD-a Ogulin i Karlovac. Programom su obuhvaćene lokacije: Jajce, Travnik, Sarajevo i Mostar uz obveznu pratnju lokalnih turističkih vodiča.

Prvo odredište grad Jajce sve nas je jednako oduševilo: malo mjesto bogate prošlosti sa predivnim vodopadom neposredno pred ušće rijeke Plive u Vrbas. Kratak razgled grada bio je dovoljan poziv za budući individualni povratak s ciljem boljeg upoznavanje kroz detalje prošlosti (tvrđava, katakombe, crkve i džamija) i prirodnih ljepota kojima obiluje (Veliko i Malo Plivsko jezero, planinarenje uređenim šumskim stazama, Mlinčići na Plivi-devetnaest plivskih vodenica iz srednjeg vijeka…).

Na putu prema Sarajevu posjetili smo grad Travnik smješten vrlo blizu geografskog središta Bosne i Hercegovine kojim protječe rijeka Lašva, podno vrhova Vilenice i Vlašića. Proveli smo kratko vrijeme sa kolegama šumarima uz doček Vahidina Lušije, predsjednika Udruženja inženjera i tehničara šumarstva Federacije Bosne i Hercegovine. Upoznali su nas sa ustrojstvom šumarstva i načinima gospodarenja šumama te odgovorili na postavljena stručna pitanja. Nakon zajedničke fotografije uz nadaleko poznatu Šarenu džamiju (Sulejmaniju) prostalo je kratko vrijeme za razgled rodne kuće nobelovca Ive Andrića i užeg centra mjesta.

U večernjim satima prvog dana pristigli smo u Sarajevo- grad na rijeci Miljacki smješten u prostoru sarajevsko-zeničke kotline kojeg okružuje čak pet planina (Bjelašnica, Jahorina, Igman, Romanija, Treskavica i Trebević). Odlična lokacija hotelskog smještaja svega nekoliko minuta pješice od Baščaršije bila je prava privilegija istraživanju i upoznavanju glavnog grada BiH. Uživali smo u turističkom razgledu najvažnijih znamenitosti, vožnji žičarom na Trebević kao i u svim gastronomskim delicijama tradicionalne kuhinje. Grad je bogatstvom kulturne i vjerske raznolikosti na svakog od nas ostavio snažan dojam.

Trodnevnu ekskurziju završili smo posjetom Mostaru; kulturnom i gospodarskom središtu Hercegovine. Uz lokanog vodiča prošetali smo od franjevačkog samostana i crkve Sv.Petra i Pavla preko Kujundžiluka (kamene kaldrme iz 16. st.) do Tabhane i Starog mosta. Nastale su tu i najzanimljivije fotografije s vizurom mosta koje će mnogi izdvojiti kao najljepše. Zadnja točka puta bio je odlazak na nekoliko kilometara udaljen izvor rijeke Bune gdje smo u prekrasnom prirodnom okruženju na zajedničkom ručku uživali u tradicionalnoj kuhinji izmjenjujući dojmove svih prethodnih dana.

Opuštena i ugodna atmosfera među članovima oba ogranka obilježila je ovu stručnu ekskurziju. To je najbolja motivacija za organizaciju budućih zajedničkih aktivnosti.