Навчання, змагання та можливості...

Розвиток учнів: від мовних онлайн-курсів до міжнародних наукових конкурсів

Національний етап відбору на конкурс «Олімпіада геніїв»

Що це: GENIUS Olympiad, або «Олімпіада геніїв» — наймасштабніший світовий конкурс наукових і мистецьких екопроєктів, який заснувала організація «Terra Science and Education» у США. Тут діти презентують свої ідеї порятунку світу від глобальної екологічної катастрофи в колі натхненних однодумців із 80 країн світу, а також перед експертами у сферах STEAM і бізнесу. 

Для кого: для учнів 8–11 класів, яким уже виповнилося 13 років.

Як долучитися: зареєструватися та подати на розгляд ідею можна одним із трьох шляхів:

1. Отримати екоперепустку на національний етап GENIUS Olympiad від освітньої організації, школи чи педагога/-ині, що має афіліацію Малої академії наук.

2. Самостійно зареєструвати проєкт, щоб журі вирішило, чи пропустить його до національного етапу «Олімпіади геніїв».

3. Отримати рекомендацію до участі в GENIUS Olympiad як спецприз на конкурсі чи турнірі, який проводить Мала академія наук України.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сайті GENIUS Olympiad Ukraine, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі.


Заходи від Міжнародної освітньої програми «Destination Imagination»

Що це: «Destination Imagination» — це міжнародна програма з розвитку креативності. Програма пропонує унікальні завдання-проєкти («виклики») з природничих наук, техніки, інженерії, математики, мистецтва і суспільного навчання, один із яких команда дітей (віком 6–18 років) вибирає та працює над його вирішенням самостійно. Вчителі створюють команди та стають їхніми тренерами, однак не втручаються у творчий процес, а лише організовують роботу команди та стежать за безпекою. На навчальних тренінгах педагоги, які бажають стати тренерами програми, дізнаються докладніше про цілі й принципи програми та її вплив на молоде покоління, про роботу тренера з командою, про унікальні методичні матеріали, про Всеукраїнську олімпіаду креативності та Всесвітній фінал.

Для кого: для дітей віком від 6 до 18 років і для педагогічних працівників закладів загальної середньої та позашкільної освіти.

Як долучитися педагогам: зареєструватися за посиланням

Як ознайомитися з програмою батькам і дітям: підписатися на сторінку «Destination Imagination Ukraine» у фейсбуці, написати в особисті повідомлення або на електронну пошту di@man.gov.ua.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сторінці «Destination Imagination Ukraine» у фейсбуці, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі. 


Всеукраїнський проєкт із підготовки учнів до публічних виступів «TED-Ed Club»

Що це: проєкт мовної школи МАН «Brainy English» із підготовки до всеукраїнської конференції для юних лідерів — підлітків, які прагнуть поділитися власним досвідом, а також шукають можливості для розв’язання локальних і глобальних проблем.

Для кого: для учнів віком 13–18 років. 

Коли: набір — із 14 серпня, тривалість курсу — з 21 вересня до 14 грудня 2023 року.

Як долучитися: набір проводять двічі на рік. Наступний запланований на 2024року. Про умови організатори повідомлять на своїх інстаграм- і фейсбук-сторінках. 


Заняття від дитячої академії «Футурум» 

Що це: «Футурум» — академія, де через інтерактив та експерименти вивчають фізику, хімію, астрономію, інженерію, біологію, географію, історію та риторику. 

Що пропонує академія:

1. Програма «Людина. Світ. Наука» розрахована на 6–12-річних фанатів науки. Учні паралельно вивчатимуть фізику, хімію, астрономію, інженерію, біологію, географію, історію та риторику. Тобто одночасно розбиратимуться в чорних дірах, електромобілях, причинах глобального потепління та секретах класних виступів лідерів думок. Заняття відбуватимуться офлайн. Реєстрація — за посиланням.

2. Програма «Мова. Світ. Наука» пропонує дітям 8–12 років вивчати астрономію, біологію, фізику, хімію, географію, інженерію в поєднанні з німецькою мовою (за методикою CLIL). Заняття відбуватимуться онлайн. Реєстрація — за посиланням.

Як долучитися: вибрати курс чи проєкт, який цікавить, і зареєструватися через форму на сайті або перейти за поданими вище посиланнями.

Коли: початок навчання — 21 вересня.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сайті академії «Футурум», а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі.


Регіональний етап Конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН

Що це: конкурс науково-дослідницьких проєктів для школярів. Досліджувати можна те, що цікавить: розробити власний екостартап чи проаналізувати творчість Бенксі. Для цього Конкурс-захист пропонує 12 відділень і 66 секцій: від філософії та мистецтвознавства, фізики, хімії та математики до екології, економіки та ІТ. Конкурс має три етапи (районний, обласний і всеукраїнський) та дає реальний шанс презентувати результати своєї наукової розвідки у всеукраїнському гранд-фіналі, а в окремих випадках навіть поїхати зі своїм проєктом на міжнародні змагання.

Для кого: для учнів 9–11 класів.

Як долучитися: звернутися до вчителя/-ки у школі або в гуртку МАН у своєму місті чи ОТГ. Знайти контакти можна на офіційному сайті МАН


Всеукраїнський відкритий інтерактивний конкурс «МАН-Юніор Ерудит»

Що це: «МАН-Юніор Ерудит» — наймасовіший конкурс МАН для школярів. Тут можна позмагатися у знаннях з історії, астрономії, техніки та екології. Це нагода для учасників показати, як добре вони знаються на археологічних епохах чи вміють вираховувати орбітальну швидкість планет. 

Для кого: для учнів 5–11 класів.

Формат: онлайн.

Як долучитися: зареєструватися за інструкціями, які постять на офіційній фейсбук-сторінці «МАН-Юніор».

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сайті МАН та на сайті конкурсу, у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі, а також на офіційній фейсбук-сторінці «МАН-Юніор».


Школа медіаграмотності

Що це: Школа медіаграмотності — проєкт, який ознайомить дітей з основними принципами медійної та інформаційної грамотності, навчить критично сприймати інформацію з мережі, розрізняти факти та припущення, а також розуміти, як працює пропаганда.

Для кого: для учнів 8–11 класів.

Коли: старт набору — листопад 2023 року.

Як долучитися: організатори опублікують форму реєстрації на офіційному сайті, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі


Проєкт з моніторингу екологічного стану України «Екологічна інспекція»

Що це: проєкт, який дає можливість дослідити навколишнє середовище, зокрема повітря, воду та ґрунт, у своєму регіоні на основі хіміко-біологічного аналізу. 

Для кого: для учнів 9–11 класів.

Коли: протягом року.

Як долучитися: реєстрація за посиланням. Діє порядок живої черги, відповідно до реєстрації, тож можливе очікування до пів року. 

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: більше інформації — на сайті «Ex Lab»


Міждисциплінарний проєкт «Полімери та екологія»

Що це: проєкт, який допоможе ознайомитися з наукою про полімери, дізнатися про способи їх одержання, первинний аналіз та вивчення їхніх корисних властивостей, а ще — оцінити їхній вплив на довкілля. Також учасники дізнаються про принципи вторинного переробляння та основи створення полімерних матеріалів з природної відновлюваної сировини.

Для кого: для учнів 9–11 класів.

Коли: протягом року.

Як долучитися: спершу переглянути відео, а потім — виконати тест. За його результатами запрошують до лабораторії, щоб виконати практичну частину проєкту.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: більше інформації — на сайті «Ex Lab».


Мультидисциплінарний науково-освітній проєкт «Здорове довкілля — здорова людина»

Що це: «Здорове довкілля — здорова людина» — проєкт, що ознайомить з принципами взаємодії природних екосистем та людини, із принципами санітарії та гігієни та покаже, наскільки важливо проводити санітарно-гігієнічні дослідження. А ще — розповість про вплив небезпечних природних і техногенних факторів, способи визначення хімічної, біологічної та інших видів небезпеки й боротьби з нею із застосуванням методів наукового дослідження.

Для кого: для учнів 9–11 класів.

Коли: протягом року.

Як долучитися: зареєструватися можна за посиланням. Діє порядок живої черги, відповідно до реєстрації, тож можливе очікування до пів року. 

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: більше інформації — на сайті «Ex Lab».


Проєкт із розвитку професійної освіти «Youth Professional Development for Future»

Що це: проєкт, покликаний допомогти школярам у виборі майбутньої професії. Учасники дізнаються, фахівці яких галузей не виживуть без хімії, на кілька годин зможуть приміряти на себе бажану професію і перетворитися на справжнього еколога, хіміка- чи інженера-технолога, фахівця з біо- та нанотехнологій, фармацевта, дантиста, кондитера, і це ще не весь перелік. Заняття спрямовані насамперед на практичну роботу (експерименти та досліди).

Для кого: для учнів 8–11 класів.

Коли: протягом року

Як долучитися: зареєструватися можна за посиланням. Діє порядок живої черги, відповідно до реєстрації, тож можливе очікування до пів року. 

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: більше інформації — на сайті «Ex Lab».


Всеукраїнський конкурс молодіжних науково-технічних проєктів «InventorUA»

Що це: «InventorUA» — це чудова можливість для учнів презентувати свої науково-технічні розробки в одній із чотирьох номінацій: 1) нові матеріали та сучасні технології; 2) цифрові технології; 3) стійкий життєвий простір; 4) збереження здоров’я та лікування хвороб. Крім того, учасники навчаться публічно презентувати й захищати власні ідеї перед іншими, ефективно комунікувати з аудиторією та однодумцями.

Для кого: для учнів і студентів віком від 12 до 18 років.

Коли: листопад 2023 року.

Як долучитися: посилання на реєстрацію з’явиться згодом на сторінці конкурсу.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сторінці конкурсу на офіційному сайті МАН.


Всеукраїнська олімпіада з філософії

Що це: Всеукраїнська олімпіада з філософії — це щорічне змагання, яке дає учням можливість проявити та випробувати себе, поглибити знання з філософії, знайти однодумців, а також отримати рекомендацію до участі в Міжнародній олімпіаді з філософії.

Для кого: для учнів 8–11 класів.

Коли: олімпіада проходитиме 24–26 листопада 2023 року.

Як долучитися: реєстрація відбудеться восени, конкретні дати з’являться згодом.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: детальнішу інформацію шукайте на фейсбук-сторінці заходу.


Онлайн-курс «Історія України. 10 клас» від лабораторії історичних наук

Що це: «Історія України. 10 клас» — це онлайн-курс, що допоможе осягнути насичений подіями для історії України період 1914–1945 років, критично осмислити досвід українського державотворення та специфіку перебігу політичних, економічних і соціокультурних процесів, зокрема в контексті глобальних конфліктів першої половини XX століття.

Для кого: для 10-класників.

Коли: з вересня 2023 року до травня 2024 року.

Як долучитися: зареєструватися за посиланням.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті МАН, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі.


Всеукраїнська історична школа МАН

Що це: Всеукраїнська історична школа МАН «Бачити як історик: минуле та сьогодення крізь мистецтво» — проєкт, який навчить аналізувати пам’ятки мистецтва минулого та сучасності, орієнтуватися в актуальних проблемах історії мистецтв, ознайомить з особливостями створення мистецьких творів у різних регіонах світу та розкаже, як мистецтво допомагає досліджувати події минулого й сьогодення. 

Для кого: для учнів 8–11 класів.

Коли: жовтень 2023 року.

Як долучитися: зареєструватися за посиланням.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті МАН, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі.  


Курс «Діячі українського державотворення XX століття» від лабораторії історичних наук 

Що це: «Діячі українського державотворення XX століття» — курс про роль особистості в історії українського державотворення, про траєкторії життєвих шляхів, формування ідентичності й політичного становлення. Курс ознайомить із діяльністю українських політичних і державних діячів XX століття завдяки спогадам, свідченням та оцінкам сучасників.

Для кого: для учнів 9–11 класів.

Коли: протягом листопада й грудня 2023 року.

Як долучитися: зареєструватися за посиланням.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті МАН, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі


Спільний розвиток учнів та освітян: Музей науки та STEM-заняття

Музей науки в Києві

Що це: Музей науки — перший в Україні державний інтерактивний музей, де відвідувачі можуть взаємодіяти з усіма експонатами. Тут можна на практиці ознайомитися з фізичними, хімічними чи біологічними явищами та науковими здобутками людства. Гості музею можуть потримати в руках моделі людських органів, випробувати на собі оптичні ілюзії чи покористуватися новітніми винаходами, а також узяти участь у наукових подіях. 

Для кого: для учнів будь-якого віку та освітян.

Коли: музей відчинений із середи до п’ятниці з 11:00 до 17:00 та в суботу й неділю з 11:00 до 19:00. Квиток можна придбати за посиланням


Всеукраїнська школа «STEM JAS.UA»

Що це: «STEM JAS.UA» — проєкт, у якому школярі вчаться разом з учителями. Учасники школи відвідують лекції, майстер-класи, проводять експерименти та дізнаються про новинки й перспективи STEM-освіти. Унікальний формат дозволяє педагогам підхопити найсвіжіші тенденції у викладанні, щоб виховувати майбутніх наукових інфлюенсерів та інноваторів.

Коли: 23–29 жовтня 2023 року.

Для кого: для призерів та учасників Всеукраїнського інтерактивного конкурсу «МАН-Юніор Дослідник» і їхніх учителів.

Як долучитися: запрошення надходить переможцям та учасникам «МАН-Юніор Дослідник» на електронну скриньку.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті конкурсу


Розвиток освітян: від спецкурсу з мікробіології до конференції з музейної педагогіки

Спецкурс «Молекулярна біологія клітини»

Що це: «Молекулярна біологія клітини» — спецкурс, під час якого освітяни дізнаються теоретичні основи молекулярної біології клітин та практичні підходи до дослідження внутрішньоклітинних процесів. А ще почують про сучасні тенденції навчання учнів та після курсу зможуть впроваджувати здобуті знання в освітній процес.

Для кого: для педагогічних та науково-педагогічних працівників, зокрема керівників гуртків природничого профілю і вчителів та викладачів біології.

Формат: онлайн.

Коли: протягом жовтня й листопада.

Як долучитися: зареєструватися за посиланням.


Спецкурс «Особливості викладання загальної та фізичної хімії в шкільному курсі хімії»

Що це: спецкурс, із якого слухачі дізнаються про місце загальної та фізичної хімії на сучасних уроках хімії в школі, про методику викладання предмета й ознайомляться зі світовим досвідом міжнародних олімпіад з хімії та закордонними методиками розв’язування задач.

Для кого: для педагогічних та науково-педагогічних працівників, зокрема керівників гуртків природничого профілю і вчителів та викладачів хімії.

Формат: онлайн.

Коли: протягом вересня та жовтня 2023 року.

Як долучитися: зареєструватися за посиланням


Спецкурс «Основи мікробіології та вірусології»

Що це: «Основи мікробіології та вірусології» — спецкурс, на якому можна здобути найсучасніші знання в галузі мікробіології та вірусології, а також поліпшити вміння проводити спеціальні практичні та лабораторні заняття на уроках біології. 

Для кого: для педагогічних та науково-педагогічних працівників, зокрема керівників гуртків природничого профілю і вчителів та викладачів біології.

Формат: онлайн.

Коли: протягом вересня та жовтня 2023 року.

Як долучитися: зареєструватися за посиланням.


Практикум для освітян «Освітні практики в музеях науки»

Що це: «Освітні практики в музеях науки» — це інноваційна програма, спрямована на підвищення професійних навичок та збагачення педагогічного процесу для тих, хто працює у сфері освіти та поєднує у своїй роботі елементи інтерактивної музейної педагогіки. Головна мета практикуму — ознайомити слухачів із музеєм науки та його освітньою діяльністю, можливостями використання сучасних музейних практик під час навчального процесу в закладі освіти, а також з ефективними методами навчання через практичний досвід взаємодії освітян з музеями науки. 

Для кого: для педагогічних працівників закладів освіти, працівників музеїв, наукових установ та організацій, закладів культури, громадських діячів.

Коли: старт — 18 жовтня 2023 року. 

Формат: онлайн.

Як долучитися: заповнити заявку за посиланням (реєстрація розпочнеться у вересні 2023 року).

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сторінці заходу на офіційному сайті МАН.


Міжнародна науково-практична конференція «Музейна педагогіка в науковій освіті»

Що це: «Музейна педагогіка в науковій освіті» — захід, який збирає тих, хто цікавиться музейною справою та педагогікою і хоче їх розвивати. На конференції учасники обмінюються знаннями та досвідом з однодумцями, діляться власними кейсами та дослідженнями.

Для кого: для педагогічних працівників закладів освіти, працівників музеїв, наукових установ та організацій, закладів культури.

Коли: 30 листопада 2023 року. 

Як долучитися: детальна інформація з’явиться на сторінці заходу у вересні. 

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сторінці заходу на офіційному сайті МАН. 

 


Український регіональний відбір Startup World Cup 

Що це: Startup World Cup — глобальна конференція-пітчинг стартапів з фіналом у Кремнієвій долині. Понад 50 країн світу проводять регіональні відбори Startup World Cup, визначаючи переможця, який представлятиме їх у Великому фіналі та змагатиметься за приз розміром 1 000 000 доларів США.

Для кого: для всіх, хто має стартап, зареєстрований як бізнес, і хто здатен представляти свій проєкт англійською мовою.

Коли: 21 вересня 2023 року (Великий фінал відбудеться 1 грудня 2023 року в США).

Формат: онлайн, а в разі перемоги у відборі — поїздка до Кремнієвої долини та офлайн-пітчинг стартапу у Великому фіналі конкурсу.

Як долучитися: зареєструватися через відповідну форму на офіційному сайті «Ukrainian Future», бізнес-інкубатору Малої академії наук України.

Дедлайн: 11 вересня 2023 року.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті МАН, на офіційному сайті, у фейсбуці, лінкедіні та інстаграмі «Ukrainian Future», бізнес-інкубатору Малої академії наук України.


«UF Startup School Beginner» 

Що це: «UF Startup School Beginner» — преінкубаційна програма, що дає змогу оцінити підприємницький потенціал учасників та допомагає перетворити їхні ідеї на життєздатні стартапи чи соціальні проєкти.

Для кого: для молодих підприємців та інноваторів (віком від 15 років), які мають бізнес-ідеї.

Коли: осінь 2023 року. Конкретні дати будуть відомі згодом.

Формат: онлайн.

Як долучитися: подати заявку на участь через відповідну форму на офіційному сайті «Ukrainian Future», бізнес-інкубатору Малої академії наук України.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті, у фейсбуці, лінкедіні та інстаграмі «Ukrainian Future», бізнес-інкубатору Малої академії наук України.


Business incubation program 

Що це: Business incubation program 2023–2024 — програма персоналізованої комплексної підтримки стартапів, зокрема стартапів на ранніх стадіях, яка поєднує в собі навчальну програму, індивідуальні менторські сесії, бізнес-коучинг та професійний нетворкінг з можливістю використання матеріальної інфраструктури «Ukrainian Future» на пільгових умовах (офісне приміщення, лабораторія прототипування, бібліотека матеріалів).

Для кого: для стартапів зі сформованою командою (мінімум два учасники), ступінь розробляння проєкту має відповідати рівню TRL 3 (експериментальне підтвердження концепції) і вище.

Коли: протягом 2023–2024 років.

Формат: змішаний (онлайн + офлайн).

Як долучитися: подати заявку на участь через відповідну форму на офіційному сайті «Ukrainian Future», бізнес-інкубатору Малої академії наук України.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті, у фейсбуці, лінкедіні та інстаграмі «Ukrainian Future», бізнес-інкубатору Малої академії наук України.


Семінар-практикум для педагогічних працівників обласних малих академій наук учнівської молоді — координаторів конкурсів «MAH-Юніор Ерудит» і «MAH-Юніор Дослідник»

Що це: семінар-практикум, учасники якого дізнаються про методико-педагогічні заходи, обміняються досвідом, як удосконалити організацію та проведення конкурсів «МАН-Юніор Ерудит» та «МАН-Юніор Дослідник».

Для кого: для педагогічних працівників обласних малих академій наук — координаторів конкурсів «МАН-Юніор Ерудит» та «МАН-Юніор Дослідник», а також для педагогів, які мають бажання долучитися до організації та проведення конкурсів.

Коли: з 6 до 8 жовтня 2023 року.

Як долучитися: зареєструватися за посиланням, яке згодом опублікують на офіційному сайті МАН та на сайті конкурсу.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті МАН та на сайті конкурсу, у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі, а також на офіційній фейсбук-сторінці «МАН-Юніор».