Поради для батьків

Корисна пам’ятка для батьків

ЯКЩО ВАША ДИТИНА АГРЕСОР

– Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки;
– Уважно вислухайте дитину, з повагою поставтеся до її слів;
– Поясніть дитині, що її дії можуть бути визнані насильством, за вчинення якого наступає відповідальність;
– Чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку, але не погрожуйте обмеженнями і покараннями. Повідомте їй, що будете спостерігати за її поведінкою;
– Зверніться до шкільного психолога і проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час занять
– агресивна поведінка і прояви насильства можуть бути ознакою серйозних емоційних проблем.

Пам’ятайте, дитина-агресор не зміниться відразу! Це тривалий процес, який потребує витримки і терпіння!

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Доки дитині не виповнилось 18 років, відповідальність за її вчинки несуть батьки.
Пам’ятайте: якщо Ваша дитина порушує права іншої дитини, вчиняючи над нею насильство (булінг), батьки можуть бути притягнуті до адміністративної, кримінальної або цивільної відповідальності.
Відповідальність за деякі прояви булінгу наступає до досягнення дитиною 18 років –З 14 РОКІВ.

ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ БУЛІНГУ

– Втрутитися і припинити цькування – булінг не слід ігнорувати;
– Зайняти нейтральну позицію в суперечці – обидві сторони конфлікту потребують допомоги, запропонувати дітям самостійно вирішити конфлікт;
– Пояснити, які саме дії Ви вважаєте булінгом і чому їх варто припинити;
– Уникати в спілкуванні слів «жертва» та «агресор», аби запобігти тавруванню і розподілу ролей;
– Повідомити керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася і вимагати вжити заходівщодо припинення цькування.

Пам’ятайте, що ситуації з фізичним насильством потребують негайного втручання!

ЯКЩО ВАША ДИТИНА СТАЛА ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ

– Зберігайте спокій, будьте терплячими, не потрібно тиснути на дитину;
– Поговоріть з дитиною, дайте їй зрозуміти, що ви не звинувачуєте її в ситуації, що склалася, готові її вислухати і допомогти;
– Запитайте, яка саме допомога може знадобитися дитині, запропонуйте свій варіант вирішення ситуації;
– Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (психолог, вчителі, керівництво школи, старші учні, батьки інших дітей, охорона);
– Повідомте керівництво школи про ситуацію, що склалася, і вимагайте належного її урегулювання. Найкраще написати і зареєструвати офіційну заяву, адже керівництво закладу освіти несе особисту відповідальність за створення безпечного і комфортного середовища для кожної дитини;
– Підтримайте дитину в налагодженні стосунків з однолітками та підготуйте її до того, що вирішення проблеми булінгу може зайняти деякий час.

Якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – повідомте поліцію!

Захистіть свою дитину від цькування!

На що звернути увагу батькам

Зазвичай, діти тримають образи в собі, не показують свій страх чи біль. Тому батькам варто звернути увагу на деякі факти:

1. Іграшки

Якщо ви помітили, що дитина приносить із школи поламані іграшки – поговоріть із нею. Потрібно встановити причину – чи це була випадковість під час гри, чи хтось зламав їх навмисно.

2. Рюкзак

Рюкзак – порваний, брудний чи взагалі зі сміттям всередині – це вже тривожний “дзвіночок” для батьків. Така поведінка однолітків дитини є проявом агресії та спробою приниження.

3. Соціальні мережі

Зараз майже кожна дитина має телефон із доступом в інтернет, тому булінг набув нової форми – кібербулінг. Звичайно, влазити в особистий простір дитини не варто, але слідкувати за її сторінками – можна.

4. Зошити та підручники

Підлітки люблять робити “западлянки” – розлити чорнила у зошит чи вирвати декілька цінних сторінок, але не кожна дитина може себе відстояти.

5. Зовнішність

Жуйку з одягу вивести важко, а з волосся – лише якщо обстригти пасмо. Кривдники це знають, тому й намагаються “вдарити” по самооцінці.

6. Одяг

“Ненароком” вилитий на білу блузку сік чи обмазаний крейдою піджак – це не дитячі жарти, а прояв агресії.

7. Відео у соцмережах

Якщо ви випадково натрапили на відео, де над вашою дитиною знущаються, не сваріть її. Вона у цьому не винна, і нараз потребує вашої підтримки та прояву захисту.

8. Синці та подряпини

Батьки, які піклуються про свою дитину, не зможуть цього пропустити. Булери перейшли у наступ. Поспілкуйтеся з дитиною, а також із класним керівником.

Тему булінгу порушила у своєму відеокліпі на пісню “Крила” українська співачка Анастасія Приходько.

Багато батьків скаржаться на те, що їх дитина не читає, не хоче читати, не любить читати. І постає питання - як примусити дітлахів читати? 

Відповідь може бути лише одна на теке питання - НІЯК! По перше, примушуючи щось робити, ви тільки викликаєте ще більшу відразу до цієї роботи. По друге, усяка дія має свою протидію - чим більше ви тиснете, тим більше дитина опирається.

Найважливіші речі, які варто врахувати, привчаючи дитину до книги

📚Важливо привчати дитину до книги з найперших днів життя. Хоч новонароджений ще й не розуміє слів і сенсу розказаного, але він чує мамин розмірений голос! Тому немовлята дуже люблять вірші! Вірші - це світ гармонії такту, вони діють на дітей заспокійливо.

📚Читайте маляті, коли воно ще не вміє розмовляти. А коли дитина стане читати сама, зберігайте ритуал «читання після обіду або на ніч». 

📚 Не змушуйте читати. Адже  це провальна ідея. Фрази на кшталт «поки не дочитаєш, не підеш гуляти» аж ніяк не сприяють любові до книжок. 

📚 Читайте з дитиною вголос, за ролями і по черзі - до взаємного задоволення.

Вранці, вдень і, звичайно ж, на ніч. Бажано в ролях і виразно. Дістаньте зі своїх глибин усі акторські здібності ― починаючи від різних голосів і закінчуючи перфомансами з перевдяганням. Дитина повинна розуміти: книжки ― це зовсім не нудно, а навіть дуже цікаво, весело і пізнавально.

📚 Обговорюйте прочитані книги.

Дуже важливо, щоби батьки не лише читали разом з дітьми, а й обговорювали прочитане. Це і заохочує дитину до читання, і сприяє порозумінню в родині. Діалог між батьками та дітьми формує довіру в родині, показує дитині, що нею цікавляться, на її думку зважають. 

Не бійтеся переривати читання на найцікавішому місці, запитавши у дитини, як, на її думку, події розвиватимуться далі. Моделюйте різні ситуації, це розвиває у дитини критичне мислення. Запитуйте, чи подобаються їй головні герої і як би вона вчинила на їхньому місці?

Після читання можна, наприклад, запитати, який персонаж сподобався дитині найбільше, який не сподобався і що, на її думку, відбудеться далі. Варто давати крихітці простір для фантазування та заохочувати її висловлювати своє бачення.

📚 Підбирайте книги за інтересами.

Не змушуйте дитину читати все підряд, купуйте ті книжки, які їй дійсно цікаві. 

Чим захоплюється ваша дитина? Динозаврами? Тваринами? Комп’ютерами? Модою? Історією? Будовою людського тіла? Світ дитячої літератури величезний, на будь-яку тему знайдеться відповідна книжка з чудовими ілюстраціями. Якщо ж інтереси вашої дитини зосереджені навколо відео, які вона нескінченно дивиться на планшеті або по телевізору, купіть їй книги за мотивами мультфільмів та комп’ютерних ігор.

 Закріпіть у дитини відчуття, що від книг можна отримувати багато задоволення та позитивних емоцій. Після цього буде легше перейти до художньої літератури.

📚 Дивіться фільми, зняті за книгами. А потім читайте з дитиною ці книги. Обговорюйте з дитиною, чи збігається історія на екрані з тією, що написав автор. І навпаки ― прочитайте спочатку книгу, а потім подивіться фільм. І поговоріть про те, як дитина малювала картинку у своїй голові та на скільки вона збігається з картинкою у фільмі.

📚 Читайте комікси. Яскраві ілюстрації, мало тексту ― з такими книгами можна розправлятися на раз-два. До речі, крім коміксів видаються графічні романи ― об’ємні книги, в яких сюжет передається через малюнок, а текст грає лише допоміжну роль.

📚 Одним із прийомів, що поглиблюють розуміння змісту і виразних засобів, є повторне читання. Діти люблять слухати знайомі оповідання і казки по багато разів.

📚 Однією з умов, що забезпечують найбільш повноцінне сприйняття твору - пояснення незнайомих слів. Не лінуйтеся пояснювати всі слова, значення яких може бути не зовсім ясним для дитини. Інтерес до прочитаного сильно знижується, коли в тексті багато незрозумілих слів.

📚 Великий літературний твір важливо правильно розділити на частини. Кожна частина повинна бути закінченою. Не слід зупинятися на найцікавішому місці. Читання «довгих» книг привчає дітей протягом певного часу стежити за діями героїв, оцінювати їх вчинки, встановлювати своє ставлення до них, вчить зберігати в пам'яті прочитане і пов'язувати частини тексту.

Найважливіші речі, які варто врахувати, привчаючи дитину до книги

📚 Ходіть з дитиною в бібліотеку і в книжкові магазини. Ходіть разом з дитиною в книгарню або бібліотеку тоді, коли там не дуже багато народу. 

Дозвольте дитині самій вибирати книги. Якщо дитина власноруч вибере книгу, шанси на те, що вона її прочитає, виростуть в рази. Якщо дитина вибере книгу, яка вас чомусь не влаштує, йдіть на компроміс: ми купимо/візьмемо її, і ти сама будеш читати, а разом почитаємо те, що подобається нам обом.

📚 Купуйте цікаві енциклопедії. Сучасні діти часто «входять» у світ книг за допомогою енциклопедій. Переконайтеся, що вони їх читають, а не тільки розглядають картинки. Для цього грайте в питання-відповіді, загадки та інше.

📚 Розповідайте дитині цікаві історії з книги, поступово переходячи на читання самої книги. Важливо - зафіксувати інтерес.

📚 Дозволяйте читати в ліжку. Запропонуйте на вибір: негайно спати або 10 хвилин почитати - зазвичай діти готові на багато чого заради того, щоб не спати, і вибирають читання, причому десятьма хвилинами не обмежуються.

📚 Ніколи не змушуйте дитину дочитувати книгу, над якою вона нудьгує. Нудьга не повинна асоціюватися з читанням, інакше читання буде сприйматися як покарання.

📚 Читайте дитині, навіть коли вона вже сама навчиться читати. Виразне читання дорослого допомагає звертати увагу на важливі деталі, впливає на правильність сприйняття та оцінки тексту. Коли читають дорослі, діти зосереджуються, повністю занурюються у світ книжкової фантазії.

📚 Перечитуйте улюблені книги. Перечитування знайомих історій розвиває пам’ять і покращує навички читання. А зустріч з улюбленими героями нагадує зустріч із старими друзями.

📚 Починайте читати книжку разом, а зупинившись на самому цікавому моменті, запропонуйте дитині продовжити читати самій, доки ви спечете печиво, приготуєте вечерю тощо. Якщо не спрацює одразу - не ведіться на вмовляння, не продовжуйте читати, аж допоки хоч якусь частинку дитина не прочитає сама. Потім ви можете знову трішки прочитати - вам же теж цікаво, а що там відбувалось далі.! І так по черзі, поки син/дочка не почне читати усе, не чекаючи вас.

📚  Можете сісти поряд і читати кожен свою книгу. 20 хв в день - достатньо. Це чудовий спосіб провести час разом. Коли дитині набридне читати - можете обговорити прочитане. Так ви перевірите, на скільки вдумливо читає ваша дитина.

📚Читайте більше самі. Немає кращого прикладу для дитини, аніж приклад власних батьків. Як би ви не хотіли привчити дитину до книг, це навряд чи вийде зробити, якщо ви самі постійно дивитеся в екран смартфона. Так чи інакше діти копіюють поведінку батьків. І чим частіше діти бачать вас з книгою в руках, тим більша ймовірність, що вони захочуть повторити ваш досвід.

Нехай дитина бачить, що ви захоплені