Visiting Oaxaca ביקור במדינת ווחאקה

Post date: Dec 25, 2017 9:59:43 PM

היציאה לדרך (למעלה תמונה של אמירה משקיפה על אחד המפרצים בפוארטו אסקונדידו, התחנה האחרונה בטיול)

עדיין חנוכה ולפני חג המולד, יצאנו משפחת בר שלום, אמירה , אנוכי, רן בננו ובתאל בת זוגתו לטיול במדינת ווחאקה. (Oaxaca). מדינה זו נפגעה במיוחד משתי רעידות האדמה האחרונות שפגעו במקסיקו, ויש הרבה עידוד של ממשלת מקסיקו לתיירות פנים במדינה זו ובמדינה הסמוכה לה, צ'יאפס (Chiapas). על כל פנים, הדרך נמשכה כ6 שעות, עם הרבה עצירות של תשלום דמי שימוש בדרך המהירה. הוזהרנו מראש שווחאקה הינה מדינה מאוד מאוד פוליטית, ובמיוחד ארגוני המורים נוהגים לחסום כבישים על מנת להשיג מטרות למען חברי הארגון, אם כי המטרות והאמצעים די שנויים במחלוקת , יש לומר. אני מציין זאת כי במחסום האחרון, שלפני העיר ווחאקה עצמה, עמדו כ30 אנשים, מבוגרים למדי, עם מקלות, כאשר הם השתלטו על עמדת התשלום. עשינו טעות בכך שלא שלמנו דבר (כי אפילו לא הבנו את הבקשה) וכך זכינו למקל על הצד הימני של הSUV שלנו. מחקר שערכנו לאחר מכן העלה שאכן, מדובר בקבוצות לא ממשלתיות הדורשות תנאים כאלה ואחרים. "20 פזו (3.8 שקלים) היו משביעים את רצונם," הסבירו לנו בווחאקה העיר.

התמונות למעלה: נוף הדרך, עצירה בטאוטליטאן, עיר השטיחים, ומונטה אלבן, אתר פירמידות.

זו הייתה התחלה לא נעימה, שהפכה לבדיחה בר שלומית במהלך הדרך, על הזקנים עם המקלות המחכים לנו מסיבות שונות על צידי הדרך. אולם השבוע ששהינו בווחאקה , העיר, המדינה, והחוף, הפכו לחופשה מרגיעה ומעניינת. העיר וחאקה עצמה הינה בירה אמנותית וקולינריות, עם מבנים קולוניאליים מרשימים. בני המקום מאוד גאים במטבח הייחודי שהם פתחו. היום השני לביקור היה יום הביקור במונטה אלבן. אתר פירמידות מרשים ביותר. מתברר שרבים מהשבטים של מקסיקו בתקופת כיבוש הספרדים, היו מסוכסכים למדי עם האצטקים, וכך , שבט הזפוטק (zapotec) המקומי בווחאקה , כמו שבטים אחרים, סייעו לספרדים במלחמה מול האצטקים וכיבוש מקסיקו. (לגבי הזוועות שעשו הספרדים, כמו זוועות כיבוש זה או אחר במקומות אחרים בעולם, תמיד ניתן לקרוא תקציר בספריו של יובל נוח הררי). אחד מגורמי המוות העיקריים בקרב הילידים היו מחלות בלתי ידועות אותם הביאו הספרדים מאירופה. רוב תושבי ווחאקה , כאמור משתייכים לשבטים מקומיים והם משמרים את הדתות הקדומות שלהם, אם כי במעין ערבוב, מודע לחלוטין, עם הדת הקאטולית החדשה.

היום השלישי היה יום ביקור בפלא טבע של hierve el agua, מקום בו נובעים מים מתוך סלעים ויוצרים בריכות נעימות וגם מראות טבע מרהיבים. הנסיעות אפשרו גם עצירות בכפרים קטנים, בהם המקומיים מתמחים ביצירת שטיחים (כפר אחד) גילוף דמויות מעץ וצביעתם בצבעים עזים (כפר אחר) כפר של קדרות וכך הלאה. ארוחת צהריים ל4 נפשות, עולה בכפרים כאלה בערך 140 פזו, שהם בערך 30 ומשהו ש"ח (לארבעה אנשים, כלומר, 7.5 שקלים לאדם לארוחה שלמה). אין בכפרים הללו ממש מסעדות, אלא comedor בו התיירים והמקומיים מוזמנים לאכול ארוחות במהלך היום.

למעלה: שתי תמונות מפלא הטבע של Hierve el agua

נסיעה לפוארטו אסקונדידו

ביום הרביעי נסענו שש שעות לפוארטו אסקונדידו, עיר חוף שעדיין לא עברה פיתוח בסגנון קנקון או אקפולקו. היא מפורסמת בקרב הגולשים בעולם כמקום לתחרויות גלישה בינלאומיות. שם שהינו עוד שלשה ימים, כאשר אמירה ואני טסים חזרה למקסיקו סיטי ביום השביעי (שעה - מאה דולאר). רבים הזהירו אותנו מהנסיעה, לא בשל בעיות של פשע, אלא בשל הדרך המאוד מאוד מפותלת. בחרנו בדרך 175, שהיא ארוכה יותר מדרך 131, אבל עדיין היינו כשלוש או ארבע שעות בפיתולים אינסופיים. עם זאת, הנוף משגע, כמו ההזדמנות לעצור בכפרים ציוריים בדרך. בפוארטו אסקונדידו ביקרנו בחופים יפהפיים, ובלילה ביקרנו באגם (רובו מים ים) בו יש תופעה מרתקת של פלקנטון שזוהר בעת מגע (קצת מזכיר את אווטר) היה גם היצע רב של פעילויות של שיט עם צבים, דולפינים ולוויתנים שנעשה בפעם אחרת.