חופשה קצרה בסן מיגל דה איינדה, מקסיקו, ראשית אוקטובר, 2017. San Miguel de Allende

Post date: Oct 15, 2017 12:44:40 AM

הנוף בסן מיגל דה איינדה

לפני זמן מה יצאתי לחופשה בעיר האמנים וה"גרינגוס" (כינוי לאזרחי ארצות הברית ולמהגרים מארצות המערב בכלל) סן מיגל דה איינדה. נדמה לי שמתוך 160 אלף התושבים, כעשרה אחוזים הינם מהגרים, לרוב בגילאי 50 ומעלה (אך יש גם צעירים יותר) המוצאים בסן מיגל דה איינדה, כמו בערים אחרות במקסיקו , מקום שלו ורגוע לפרוש בו. תשלומי הביטוח הלאומי האמריקאי, בסדר גודל של 2000 דולאר לחודש (7000 ש"ח לחודש בזמן כתיבת שורות אלה) מספיקים לזוג פורשים לחיות ברווחה. לא במקרה מקסיקו זכתה השנה לככב במקום הראשון (באתר International Living) לארצות המועדפות לפרישה לזרים מכל המדינות בעולם. נכון, יש מקומות במקסיקו עם פשיעה קשה, אבל הפורשים בדרך כלל עושים בירור עמוק לגבי המקומות השונים. , יש הרבה מקומות המשלבים את הקסם המקומי , ביחד עם אפשרות של קבלת שירותים ברמה מערבית. סן מיגל דה איינדה הוא אחד מאלה.

הקפדה על אחידות סגנונית

סן מיגל הינה עיר אשר שמרה על אופי והבנייה הקולוניאלית. בתים ציוריים, מבנים מרשימים, והקפדה על קוד שימור קפדני. אחד הדברים שהפתיעו אותי הוא העובדה שקשה היה לזהות את הסטרבאקס קפה, כי עיצוב השלט היה שונה מאשר בכל מקום אחר בעולם. מדוע? יש הקפדה על קוד עיצוב התואם את המקום, וכך רשתות בינלאומיות נאלצות "לשבור את הראש" ולהתאים את הפרסום לאופי של המקום.

הספרייה הציבורית

אחד המקומות בעיר אשר חזרתי אליו שוב ושוב הינו הספרייה הציבורית. יש שם בית קפה\מסעדה נהדר, בחצר עם עצים וצמחייה טרופית , שרות קפדני ומויזקת עולם נעימה ברקע. בספרייה עצמה יש פעילות תרבותית רבה. באחד הערבים ראיתי שם הופעה של Bohemia Viva, זוג מוזיקאים ארגנטינאים, גבר ואישה נשואים, עם רפרטואר של מוזיקה מרחבי העולם וכמה שירים מקוריים. .בספרייה ישנה פעילות ענפה של מתנדבים, חלקם מקרב קהילת המהגרים-פורשים, וחלקם מקומיים. יש הרבה אופציות בבתי קפה/מסעדה עבור צמחונים שכמותי.

אווירה אמנותית

ככלל, אמנים רבים בחרו להשתכן בעיר. נראה שהאור היפה באזור, יחד עם רחובות מרוצפים באבן, יחד עם בנייה קולוניאלית, יוצרים מעין קסם של אגדות, אשר מושך מבקרים רבים, תיירים מחוץ למקסיקו, ותיירים ממקסיקו סיטי, הבאים להירגע מההמולה של העיר (לאחר נסיעה ברכב של שלוש שעות).

הכיכר המרכזית וכנסיית San Miguel Arcangel

כמו בערים אחרות במקסיקו, עיקר ההתרחשות הציבורית מתחרשת בככר המרכזית, היכן שכולם באים, יושבים, משוחחים, זקנים וצעירים, להקות מרציאצ'י , מוזיקאים ומוכרים מכל הסוגים. מול הככר ישנה הכנסייה הגוטית המרשימה San Miguel Arcangel, שמזכירה לנו את ההשפעות השונות והאווירה הקולונאלית שהעיר משרה

מחירים


למרות שסן מיגל היא מעט יקרה ביחס לשאר מקסיקו, עדיין, למי שמורגל למחירים בארץ, יכול לצפות לשלם כשליש ממה שהוא רגיל (עד חצי למגזימים) לבילוי, אוכל ושינה. בהצלחה.