ביקור ראש ממשלת ישראל

15-9-17 ביקורו של ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו והרהורים על מנהיגות

אתמול הוזמנתי לערב של מנהיגות הקהילה היהודית במקסיקו ושגרירות ישראל עם ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו. על ראש הממשלה נכתב כה הרבה, שלא אוסיף כאן בעניין זה עוד דבר. אציין שהוא התקבל יפה על ידי ההנהגה הפוליטית במקסיקו, שכן הם רואים בישראל בעיקר סטראט אפ ניישן. מקסיקו זו מדינה שכמעט אין בה אנטישמיות. המסר של ראש הממשלה לקהילה היהודית היה קצר וממצה, כאשר ניכר היה שהוא יודע היטב לקרוא את הקהל ולחבור אליו. שגרירות ישראל במקסיקו בראשותו של השגריר מר יונתן פלד עשתה עבודה מאוד יפה כמו גם מנהיגות הקהילה היהודית בכל הקשור לארגון האירועים

הביקור של ראש הממשלה גרם לי לחשוב על מנהיגות, כאשר באופן אסוציאטיבי עלו לי שלש דמויות: בן גוריון, שהיה מנהיג מחנך, ששלח אלפים מהאליטות דאז לעבוד עם עולים חדשים לתקופות הכשרה, בגין, שהצניע לכת בדירתו הקטנה ולובה אליאב, שאת מפעלו חקרתי. מעניין ששלשת המנהיגים האלה, שעסקו גם במדיניות, מאוד השתדלו להוות דוגמא בדרכם הצנועה. לובה הרחיק לכת בעשורים האחרונים של חייו, עם ניסיונו כסניטר בבית חולים וכמורה של עקרות בית, אסירים, ושאר אוכלוסיות מודרות. מפעל חייו בניצנה, עדיין חי וקיים. ועדיין בישראל, אנו רואים מנהיגות של צעירים ומבוגרים, שעמלים במנהיגות של תיקון החברה, מי בקטן ומי בקנה מידה יותר גדול.

וכך התגלגלתי במחשבות והרהרתי על חייו של עוד מנהיג חברתי אחד שחקרתי, אורי עמדי, אשר חולל מהפכה בלב העיר ירושלים, העצים אוכלוסיות וקירב בין שונים. אורי תמיד אומר, וזהו מסר לכל מנהיג, ש"אנו בסה"כ צינור, שמעביר ידע ממקום אחד למקום אחר" והוא גם מזהיר אותנו , "לפעמים אנו מתבלבלים, שוכחים שאנו בסה"כ צינור, ומתחילים לחשוב שזה אנחנו, וזה האגו, אשר סותם את הצינור, על כן, אני צריך לנקות את הצינור. אני מניח תפילין כל יום, יהודה עושה מדיטציה, יונת הולכת בטבע כל יום, כל אחד ואחת צריך למצוא את הדרך לנקות את הצינור מהאגו".

אנו מאחל לכולנו שנצליח להנהיג (ואין כמעט אדם שלא מוצא את עצמו בעמדת מנהיגות באופן זה או אחר) כאשר אנו לא שוכחים לנקות את הצינור.

שנה טובה לכולם.

יהודה ממקסיקו