Музей хліба


Наш Музей хліба в черговий раз підтвердив звання

«Зразковий музей»

Наказом Міністерства освіти і науки України від 25.07.2008 року нашому музею Хліба присвоєння звання «Зразковий музей». У 2012 році наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.02.2012 року № 213 «Про присвоєння та підтвердження звання «Зразковий музей» при навчальному закладі, який перебуває у сфері управління Міністерством освіти і науки, молоді та спорту», це звання підтверджено. У 2016 наказом Міністерства освіти і науки України від 21.04.2017 року № 622 «Про затвердження рішення комісії Міністерства освіти і науки України з присвоєння звання «Зразковий музей» в черговий раз нашому музею це звання підтверджено.

МУЗЕЙ ХЛІБА

при Тростянецькому навчально-виховному комплексі

Полтавської районної ради Полтавської області

Відкриття музею хліба відбулося 13 грудня 1999 року на свято Калити. На підставі наказу №563 від 20 листопада 2003 року по Полтавському обласному управлінню освіти і науки йому видано Свідоцтво № 16-114 про відомчу реєстрацію музею при закладі освіти Міністерства освіти і науки України. В зв’язку із збільшенням експонатів наш Музей тричі змінював своє місце розташування. У 2010 році було оформлено окрему музейну кімнату про наш край в роки війни, а влітку 2015 року музей Хліба і музейну кімнату об’єднано та розміщено всі експонати, матеріали, стенди в одній кімнаті площею 54 кв. м. Завідувачем Музею на громадських засадах працює педагог – організатор Лавроненко Оксана Олексіївна.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 25.07. 2008 року музею Хліба присвоєння звання «Зразковий музей». У 2012 році наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.02.2012 року №213 «Про присвоєння та підтвердження звання «Зразковий музей» при навчальному закладі, який перебуває у сфері управління Міністерством освіти і науки, молоді та спорту», це звання підтверджено. У 2016 наказом Міністерства освіти і науки України від 21.04.2017 року № 622 «Про затвердження рішення комісії Міністерства освіти і науки України з присвоєння звання «Зразковий музей» в черговий раз нашому музею це звання підтверджено.

Протягом 2011-2016 років продовжувалася робота з пошуку нових експонатів, документів, публікацій в пресі, матеріалів про участь наших односельців в афганській війні, у антитерористичній операції на сході України; по переоформленню Музею та оформленню нових стендів, поновленню текстів екскурсій, , а також поширенню інформації про Музей шляхом проведення екскурсій, виховних заходів, зустрічей, публікацій у пресі, участі у семінарах, конференціях, конкурсах, виставках, оглядах.

У оновленому Музеї збережено дві тематичні лінії, які умовно розділяють його на дві тематичні частини: «З історії хліба» та «Наш край в роки війни».

1.1. Розділ «З історії хліборобства» представлений стендами «З історії хліборобства», «Що дають зернові культури?», «Від зернини до хлібини», «Хліб у полі», «Хліб у коморі», «Хліб на столі» та натуральними експонатами: ярмо для запрягання волів, кукурудзосаджалка, серпи для зрізування стебел зернових, ціп – для їх обмолоту, зразки злакових культур, снопи зернових, які вирощуються в нашому господарстві, коряк – для набирання зерна, макітри для замішування тіста, форми для вироблення хлібобулочних виробів, сито для просіювання борошна, форми для випічки тіста і печива, качалка для розкачування тіста і повний набір інвентарю для печі: дерев’яні лопати, кочерга, чаплія, рогач.

1.2. Розділ «Хлібом дорожить умійте» представлений стендами «Хлібом дорожить умійте», «Хліб у народних звичаях і обрядах», а також зібраними і оформленими спогадами, іншими матеріалами про Голодомор 1932-1933 років, про обряди і традиції, пов’язані з використанням зерна та хліба, про участь нашого музею Хліба у Всеукраїнському фестивалі «Українська паляниця» у 2003, 2014 роках.

1.3. Розділ «Шануймо працю хлібороба» - це стенди «Хлібороби нашого краю» та «З історії досягнень господарства», де наведено таблицю вирощення зернових у господарстві, фотографії і описи роботи млина, пекарні, макаронного цеху, які у 80 - і роки були гордістю нашого господарства. Зібрано фотографії керівників господарства, які його очолювали у різні роки, подано списки випускників школи, що працювали чи працюють у господарстві.

Серед натуральних експонатів – снопи зернових, вирощених на полях господарства, зразки продукції, що випускали млин, пекарня, макаронний цех; папки з повідомленнями у пресі про досягнення господарства СТОВ «СС «Тростянець» та про музей Хліба, екземпляр газети «За заможне життя» №31-32 за 1967 рік, яку випускала партійна організація, правління колгоспу імені Дзержинського та виконком сільської ради. Зокрема в ній надрукована замітка «Висока нагорода зобов’язує», в якій розповідається, за що за вирощені високі врожаї зернових колгосп нагороджено перехідним Червоним Прапором, який так і залишився в господарстві на довгі роки, а потім урочисто переданий нам у Музей. Дуже цінний документ, виданий Полтавською Губернською Землеустрійною Комісією 4 листопада 1915 року, передав Музею житель с. Нижча Вільшана Тополя Степан Гнатович. Це посвідчення на право одноосібної власності земельною ділянкою, яка складалася з чотирьох ділянок загальною площею три десятини одна тисяча сімсот сорок дев’ять квадратних сажнів: «Выкопировка съ плана разверстанія надельной земли». Документ оформлено на 2 аркушах розміром 24 на 40 см із записами на всіх чотирьох сторінках.

1.4. Розділ «Невільники Третього рейху» (стенди «Під знаком OST», «Невільники Третього рейху», «Доля остарбайтерів у документах»)знайомить з жителями сіл сільської ради, які були насильно вивезені в роки війни до Німеччини: тут фотографії цих жителів, їх спогади та розповіді про них, а також рубрика «Листи з неволі», де чільне місце відведено жительці села Нижня Вільшана Галєєвій Надії Павлівні, яка будучи у неволі, писала вірші. Оригінали цих віршів вона передала нашому Музею.

1.5.У розділі «Вони за щастя онуків воювали» на стенді «Згадаймо всіх поіменно» представлено списки жителів села, які не повернулися з фронтів війни і посмертно занесені до Книги Слави. На стендах «За щастя онуків воювали», «Вони відчули радість перемоги» - фотографії жителів сіл сільської ради, яким випало щастя повернутися живими і продовжити свою трудову діяльність на мирному фронті. Стенд «Вони визволяли наші села» розповідає про бойовий шлях 89 гвардійського мінометного полку, який визволяв наші села в роки війни. Про дітей війни розповідає стенд «Дитинство, опалене війною». Їх дитинство пройшло під гуркіт канонади, свист куль, вибухи бомб.

1.6. Розділ «В житті завжди є місце подвигу» представлений двома стендами: «Афганістан болить в моїй душі», що розповідає про жителів сіл нашої сільської ради, яким довелося взяли участь у Афганській війні 1979-1989років та «Учасники АТО», що знайомить нас з односельцями, які брали участь в антитерористичній операції. Це випускники нашої школи: Борута Руслан, Сердюк Євген, Кожушко Віталій, Матьоха Роман, а також батьки учнів нашої школи: Бернацького Євгена – Бернацький Ігор Борисович, Листопад Аліни – Листопад Ростислав Гнатович.

Так як музей Хліба є центром національно – патріотичного виховання, то на його базі вчителі проводять уроки та виховні заходи. Учні навчально-виховного комплексу використовують матеріали Музею для написання творчих робіт, ведення дослідницької роботи. Щороку 1-2 студенти Полтавського національного педагогічного університету (факультет журналістики) знайомляться з матеріалами нашого Музею для написання курсових чи дипломних робіт та доповнюють його власними зібраними матеріалами в ході спілкування із жителями сіл сільської ради.

Учениця Баранова Каріна у 2012 році використала матеріали Музею для написання своєї роботи та виступу на обласній науково – практичній краєзнавчій конференції «Полтавщина – земля моя свята».

Драч Людмила (2012 рік), Мирошниченко Яна (2013 рік), Баранова Каріна (2014 рік), Гайдамашко Анастасія (2015 рік), Заєць Оксана (2016 рік) використали матеріали Музею для участі у Всеукраїнській філософській історико-краєзнавчій конференції учнівської молоді «Пізнай себе, свій рід, свій нарід».

У 2014році учениця 9 класу Козакова Валерія писала науково – дослідницьку роботу в МАН з теми «Вплив участі учнів у позакласній пошуковій роботі на їх навчальну успішність».

У жовтні 2014 року члени ради музею Хліба (Гайдамашко Анастасія, Пеляк Яна, Боровенська Анжела та Заєць Оксана) стали призерами ( друге місце) Всеукраїнського фестивалю «Українська паляниця», де презентували роботу Музею та показали обряд випікання хліба.

Надалі цей обряд у відеозаписі чи особисто учасниками було показано на семінарах учителів району, які проводилися на базі школи, для учнів інших шкіл, батьків, громадськості.

Щороку у січні місяці члени ради Музею та учасники художньої самодіяльності, використовуючи матеріали Музею, готують новорічний Вертеп, з яким вітають громаду Тростянецької сільської ради, адміністративні та громадські організації району, хворих, які лікуються на той час в центральній районній клінічній лікарні, з Новим роком та Різдвом Хрестовим (керівник Шевченко Г.М.)

У березні 2016 року в Музеї на науково – практичній конференції «Формування дослідницьких компетенцій учасників навчально-виховного процесу шляхом позакласної пошукової роботи» зустрілися учні та випускники школи, які в різні роки були членами ради Музею та його екскурсоводами. У своїх виступах учасники конференції також обмінялися думками з приводу того, яку роль відіграв музей Хліба в їх подальшому житті.

На базі Музею також пройшов семінар відповідальних за туристсько-краєзнавчу роботу, де в обговоренні питань та проведенні екскурсії для учасників семінару взяли участь члени ради Музею.

У квітні 2016 року музей Хліба відвідали директори шкіл Полтавської області, які в цей час перебували на курсах у Полтавському обласному інституті післядипломної педагогічних освіти. Вони взяли участь у обговоренні питання «Роль музею в національно – патріотичному вихованні учнів». Свої науково – дослідницькі роботи презентували члени ради Музею, які потім провели і екскурсії для присутніх.

За останні 5 років про музей хліба писали газета «Вісті»:

13.05.2011 року «З промінчики зоря – із зернини хліб» (автор студентка Полтавського інституту економіки і права Ілона Чорногор),

01.02.2012 року «Таємниця голови колгоспу»,

21.11.2014 року «Свята і хлібна земля Полтавська»,

21.11.2014 року «Берегиня хліба з Тростянця»,

21.11.2014 року «Наш музей – лауреат «Української паляниці – 2014».

Протягом 2011-2016 років на базі Музею проведено 34 заходи, серед яких 7 виховних годин, 4 науково – практичні конференції, 6 зустрічей, 17 екскурсій. В музеї Хліба побували директори шкіл області разом зі своїми керівниками – методистами ПОІППО, керівники адміністрації та районної ради Полтавського району, працівники районної газети «Вісті», випускники школи, які в минулому були екскурсоводами Музею, учителі шкіл району, учасники АТО та воїни – афганці.

Педагог – організатор О.О.Лавроненко