2019

W niedzielę 19 maja po Mszy św. o godz. 11:00, uczestnicy liturgii uczestniczyli w montażu słowno-muzycznym o Janie Pawle II z okazji 99 rocznicy jego urodzin. Dziękujemy scholi młodzieżowej za ten piękny czas.

W niedzielę 19 maja podczas Mszy św. o godz. 11:00 modliliśmy się w intencji ks. proboszcza, który w tym roku obchodzi okrągłą 30. rocznicę święceń kapłańskich.

W niedzielę, 12 maja, podczas Mszy św. o godz. 11:00 odbyła się uroczystość I Komunii Świętej. Po raz pierwszy do swojego serca Pana Jezusa przyjęło 24 dzieci. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz naszej parafii, a koncelebrowali: o. Kazimierz (proboszcz parafii pw. św. Antoniego) i ks. Waldemar.

W sobotę, 11 maja, wyruszyła z naszej parafii grupa kilkunastu osób rowerami do repliki Bożego Grobu w Żaganiu. W trasie nasza grupa dołączyła do większej grupy – III Wielkanocnego Rajdu Rowerowego do Bożego Grobu.

W piątek 10 maja po Mszy św. wieczornej w kościele parafialnym miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla dzieci, które w tym roku przystępują do I Komunii Świętej. Był to dzień pierwszej spowiedzi. Zaraz po niej nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych: wyrzeczenie się zła i wyznanie wiary. Następnie dzieci podchodziły z zapalonymi świecami do chrzcielnicy, gdzie zanurzając palce w wodzie święconej i czyniąc znak krzyża przypominały sobie o darze chrztu świętego.

5 maja wraz z Kościołem w Polsce obchodziliśmy Niedzielę Biblijną. Przed Mszą św. o godz. 11:00 odczytywane były fragmenty Ewangelii wg św. Jana. Po każdej Mszy natomiast ministranci rozdawali karteczki, na których znajdowały się biblijne sigla, oznaczające fragmenty, które rodziny mają rozważyć w swoich domach.


2 maja w godzinach wieczornych gościliśmy w naszej parafii obraz św. Józefa Kaliskiego, który od kilku tygodni peregrynuje po naszej diecezji. Po powitaniu obrazu, o godz. 18:00 została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. Krzysztof Mrukowicz (z Przemkowa) – misjonarz peregrynacji. Koncelebrował ks. proboszcz. Oprócz tego w peregrynacji uczestniczył kustosz obrazu – ks. Władysław Urbanik z Rokitna.

Po Eucharystii odbyła się katecheza. Po niej odśpiewaliśmy litanię do Matki Bożej i Apel Jasnogórski.

Po pożegnaniu obrazu, uczestnicy tego wieczoru modlitewnego udali się na poczęstunek, który został przygotowany przez parafialną grupę Przyjaciół Paradyża.

We wtorek, 30 kwietnia, odbyło się ostatnie pożegnanie ks. kan. Jana Zycha. Przy licznym udziale między innymi naszych parafian została w Laskach Lubuskich odprawiona Msza św. żałobna, której przewodniczył bp Paweł Socha, a kazanie wygłosił kursowy kolega ks. Jana – bp Edward Dajczak. Pogrzeb odbył się na cmentarzu w Krzeszycach. Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace, Amen.

W dniach 16-17 kwietnia w kościele parafialnym przed południem odbywały się rekolekcje szkolne dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2. Pierwszego dnia dzieci i młodzież miały okazję wyspowiadać się a następnie uczestniczyły we Mszy świętej. Drugiego dnia przyjechał ze Świebodzina ks. Marek Ogrodowiak, który wygłosił naukę rekolekcyjną.

W Niedzielę Palmową podczas każdej Mszy św. odbywało się poświęcenie palm. Jednak podczas Mszy św. o godz. 11:00 oprócz tego odbyła się procesja z palmami, w której uczestniczyło mnóstwo naszych najmłodszych parafian. Na zakończenie Eucharystii ogłoszone zostały wyniki konkursu na przygotowanie największej i najładniejszej palmy. Taki konkurs odbywał się w Szkole Podstawowej nr 2.

Na poziomie klas I-III zwyciężyła klasa II b

Na poziomie klas IV-VI – klasa V a

Na poziomie klas VII-VIII – klasa VII a

Wyróżnienie trafiło do klasy VII b.

Wspólnota Odnowy Duchu Świętym przy naszej parafii tradycyjnie w Niedzielę Palmową organizuje bardzo słodkie stoisko. Upieczone przez wspólnotę ciasta są za dobrowolną ofiarę sprzedawane po Mszach świętych przed kościołem. Pozyskane fundusze przeznaczone są na paczki dla potrzebujących.

W nocy z piątku na sobotę (12/13 kwietnia) odbyła się pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa, która wyruszyła z naszej parafii. Wzięło w niej udział ok. 70 osób. Po Mszy św. O godz. 20:00, którą odprawił ks. Proboszcz, uczestnicy pokonali 43 kilometry i dotarli w sobotni poranek do Żagania, gdzie znajduje się replika Grobu Pańskiego z Jerozolimy.

(zdjęcia uczestników EDK wykonane telefonami)

I wyruszyli... 12 kwietnia ks. proboszcz odprawił o godz. 20:00 Mszę św. na rozpoczęcie pierwszej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z naszej parafii. Pielgrzymi udają się do repliki Bożego Grobu w Żaganiu. Mają do pokonania ponad 40 km.

Tak jak co roku w piątek przed Niedzielą Palmową, ulicami naszej parafii przechodzi Droga Krzyżowa. Tegoroczna (12 kwietnia) rozpoczęła się po Mszy wieczornej. Prowadziła ją Akcja Katolicka oraz inne grupy parafialne.

Od kilku miesięcy w naszej parafii działa chór. W piątek, 29 marca podczas nabożeństwa drogi krzyżowej włączył się swoim śpiewem w rozważanie męki pańskiej. Podczas niektórych stacji usłyszeliśmy pieśni: „Pij ten kielich”, „Krzyżu, mój krzyżu”, „Skądże Jezu miły” oraz „Golgoto”.

Wielkanoc coraz bliżej. W ramach duchowych przygotowań dla uczniów szkół średnich (Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2) w dniach 28-29 marca odbywają się szkolne rekolekcje wielkopostne. Prowadzi je ks. Łukasz Żołubak.

W dniach 23-24 marca z naszej parafii wyruszyła na Jasną Górę w Częstochowie wyjątkowa pielgrzymka. Uczestniczyli w niej tegoroczni maturzyści, którzy uczą się w Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Nowej Soli. Duchowym opiekunem i organizatorem był ks. Waldemar.

Tradycyjnie w Wielkim Poście odbywają się rekolekcje szkolne. Spotkanie rekolekcyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 odbyło się w środę 20 marca. Prowadził je ks. Marek Ogrodowiak.

W dniach 10-13 marca odbywały się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne pod takim samym hasłem jaki jest w tym roku duszpasterskim: "W mocy Bożego Ducha". Rekolekcje prowadził ks. Waldemar Grzyb (wikariusz w naszej parafii w latach 2000-2005, obecnie rezydent w Gorzowie Wlkp., i - jak mówi o sobie - wędrowny kaznodzieja. Na zakończenie rekolekcji odprawiona została Msza św. z modlitwą o uzdrowienie.

21 i 22 stycznia to Dzień Babci i Dzień Dziadka. W związku z tym, w niedzielę 20 stycznia, po Mszach świętych odbyło się indywidualne błogosławieństwo babć i dziadków. Każde z nich otrzymało również obrazek ze świętymi dziadkami: Joachimem i Anną (rodzicami Maryi).

W niedzielę 6 stycznia po Mszy świętej o godz. 11:00 w naszym kościele parafialnym mieliśmy okazję zobaczyć jasełka przygotowane przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2.