Протидія булінгу та насильству

НОРМАТИВНА БАЗА З ПИТАНЬ ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ ТА НАСИЛЬСТВУ:

Шановні батьки та здобувачі освіти! Після повномасштабного вторгнення росії кількість зареєстрованих випадків домашнього насильства в Україні спочатку скоротилася, оскільки мільйони людей втекли від бойових дій. Та тепер вона знову різко зростає.  Тільки з січня по травень 2023 року випадки звернень до поліції зросли на 51%. Якщо ви потерпаєте від домашнього насильства або стали його свідком-не мовчіть! Звертайтесь по допомогу. Більш детальну інформацію можна побачити за посиланням  https://docs.google.com/document/d/1UsC3XkldwgtgfAiim5RfKRmf_A1gJ2fb/edit?usp=sharing&ouid=115243110770170124464&rtpof=true&sd=true 

В такий тяжкий час зауважуємо, що будь-які потрясіння в суспільстві, особливо такі серйозні, як війна, коли багато громадян України втратили рідних та близьких людей, житло, роботу, звичний стиль життя і продовжують перебувати у стані

невизначеності - сприяють збільшенню випадків домашнього насильства. Суголосно до статті 1. Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Можна переглянути тут.

Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, між колишнім чи теперішнім подружжям або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. Під час війни від домашнього насильства найбільше страждають традиційно вразливі категорії - жінки, діти, люди похилого віку, особи з інвалідністю, вимушені переселенці.

Дитина - свідок (або очевидець) насильства – теж постраждалий від домашнього насильства. 

Домашнього насильста можна уникнути, якщо жертва не буде мовчати. Звертайтесь:

       до Національної поліції за номером 102 та повідомте про факт насильства;

      на Урядовий контактний центр 15-47, де цілодобово надаються інформаційні, психологічні та юридичні консультації чоловікам та жінкам, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або з питань загрози вчинення такого насильства та психологічної допомоги потерпілим від домашнього насильства жінкам, чоловікам, дітям;

       до безкоштовного номеру системи безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;

       до національної «гарячої лінії» з питань запобігання домашнього насильства, торгівлею людьми та гендерної дискримінації 0-800-500-335 або

116-123 (короткий номер з мобільного).


ПОТРЕБУЄТЕ ДОПОМОГИ? 

Система з надання безоплатної правової допомоги працює для того, щоб кожна людина мала можливість захистити свої права. 

Більше інформації на сайті Безоплатна правова допомога 

Вітаємо, шановні батьки!

У часи цифрових технологій, інтернету та гаджетів, важливе місце в розвитку особистості дитини займає безпека в інтернеті. Дізнайтесь, як уберегти дітей онлайн від шкідливих матеріалів, кібербулінгу, суїцидальних Інтернет-спілок, сексуального насильства. Пропонуємо переглянути просвітницький міні-курс (11 серій). Цей курс створено для того, аби навчити батьків допомагати дітям використовувати інтернет та цифрові пристрої безпечно і з користю. Він не займе багато часу, адже тривалість однієї серії 8-10 хвилин. Це абсолютно безкоштовно, але як корисно! Переходимо і дивимося.


Продовжуємо! Цифрове середовище, зокрема мережа Інтернет, сьогодні є не лише важливим джерелом інформації, але і способом комунікації, який нівелює перепони для спілкування. Через глобальний вплив COVID-19 діти проводять все більше часу в Інтернеті. Зауважуємо, що право дитини на безпеку та захист є базовим та поширюється на її життєдіяльність як онлайн, так і офлайн. Разом з тим, не кожна дитина в Україні володіє достатнім рівнем знань щодо існуючих ризиків в цифровому середовищі та навичками безпечної поведінки в цифровому просторі. Діти мають право отримувати знання та підтримку у використанні цифрового середовища. Надавати таку підтримку є спільною відповідальністю батьків, педагогічних працівників, громади загалом.

Тому, ознайомтесь, будь ласка, з рекомендаціями, які допоможуть вам та вашій дитині почуватись безпечно в інтернет-просторі. А також, ознайомтесь з алгоритмом встановлення "батьківського контролю" на різних операційних системах. Детальніше за посиланням. ТУТ є все необхідне


У В А Г А ! ! !

Харківським національним університетом внутрішніх справ розроблено спеціальний акаунт

«СтопНаркотик»

(в месенджері «Телеграм»)

 

Перейди за посиланням через QR-код,

 долучись до акції «СтопНаркотик»

Протидія домашньому насильству та булінгу 

Що таке домашнє насильство

Насильство в сім’ї – будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї по відношенню до іншого члена сім’ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному та психічному здоров’ю                          

 

Домашнє насильство означає всі акти фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, які відбуваються в лоні сім`ї чи в межах місця проживання або між колишніми чи теперішніми подружжями або партнерами, незалежно від того, чи проживає правопорушник у тому самому місці, що й жертва, чи ні або незалежно від того, чи проживав    правопорушник у тому самому місці, що й жертва, чи ні.                                 

 

Види насильства

 

Фізичне насильство:

Психологічне насильство:

Сексуальне насильство:

Економічне насильство:

 

ШАНОВНІ УЧНІ!

   В останні роки ми все частіше чуємо і читаємо в засобах масової інформації  – в Інтернеті, в телевізійних передачах, в періодиці слово “Булінг”, яке прийшло до нас з англійської.

  Чи знаєте ви, що булінг – це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини. Така негативна поведінка зазвичай супроводжується постійним фізичним та психологічним впливом, травлею, агресією, жорстоким переслідуванням. Причин безліч, а жертвою може стати кожен, хто не вписався у рамки того чи іншого колективу, хто чимось не схожий з усіма.

   Вирізняють ще кібербулінг, що означає жорстокі дії з метою дошкулити, нашкодити, принизити людину, використовуючи мобільні телефони, електронну пошту, соціальні мережі.

   А ще дехто з ваших однолітків потерпає від домашнього насилля: побоїв, знущань, морального приниження. Все це негативні явища, які не повинні бути присутніми у вашому житті.

 ПАМ’ЯТАЙТЕ! ВИ МАЄТЕ ПРАВО:

   ♦ На життя. Ніхто не може позбавити тебе життя і здоров'я. Життя всіх людей має бути захищене від протиправних посягань.

  ♦На охорону здоров'я. Ти можеш звернутися за безкоштовною кваліфікованою медичною допомогою до закладів охорони здоров'я.

   ♦ На свободу та особисту недоторканність. Тебе ніхто не може заарештувати або тримати під вартою лиш як за рішенням суду. Але якщо тобі вже виповнилося 14 років і має місце злочин, в такому випадку може застосовуватись утримання під вартою як тимчасовий запобіжний захід.

 ♦На освіту. Ти маєш право безкоштовно отримувати освіту в дошкільному, загальноосвітньому, професійно-технічному та будь-якому закладі вищої освіти, а також отримувати державну стипендію.

  ♦ На працю. Якщо тобі виповнилося 14 років, за згодою батьків ти можеш працювати у вільний від навчання час, але після попереднього медичного огляду.

  ♦ На відпочинок. Ти маєш право у вільний від навчання чи роботи час на відпочинок, тобто займатися своїми улюбленими справами.

  ♦На майно. Майно, яке тобі придбали батьки для навчання, виховання – є твоєю власністю.

  ♦На повагу до своєї гідності та захист від усіх форм насильства. Будь-яка людина не має права поводитися з тобою жорстоко, принижувати твою гідність, експлуатувати, втягувати у злочинну діяльність, залучати до вживання алкоголю, наркотиків, примушувати до сексу, проституції, втягувати до азартних ігор тощо.

УЧАСНИКИ БУЛІНГУ

   Булери – ініціаторами насилля та цькування виступають діти, які прагнуть до влади, самоствердження за рахунок інших, ініціюють і відіграють лідерські ролі в процесі булінгу.

   Жертви булінгу – зазвичай, але не завжди, стають діти чутливі й не здатні постояти за себе.

  Глядачі (спостерігачі) – учні, які не беруть участі в булінгу і вважають, що це не їхня справа, тобто виявляють байдуже ставлення до ситуації.

 

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ В ІНТЕРНЕТІ

☻ Якщо ти став очевидцем кібербулінгу, правильно буде:

        ● виступити проти агресора, дати йому зрозуміти, що його дії оцінюють негативно;

        ● підтримати жертву, у віртуальному просторі надати їй емоційну підтримку;

        ● повідомити дорослих про факт некоректної поведінки в кіберпросторі.

☻ Якщо тебе дуже засмутило, схвилювало якесь повідомлення, відео, що надійшло на твою адресу – не поспішай викидати свій негатив у кіберпростір. Перш ніж давати відповідь, слід заспокоїтися, угамувати злість і образу.

☻ Зберігай підтвердження фактів нападів, роздрукуй сторінку самостійно, звернись до батьків за допомогою.

☻ Ігноруй одиничні образливі повідомлення. Зазвичай кібербулінг внаслідок твоєї правильної поведінки зупиниться на початковій стадії.

☻ Блокуй агресорів. У програмах обміну миттєвими повідомленнями є можливість блокувати повідомлення агресора.

☻ Створюй власну онлайн-репутацію, не купуйся на ілюзію анонімності. Якщо некоректні дії у віртуальному просторі призводять до реальної шкоди, все таємне стає явним. Інтернет фіксує історію, яка складається з публічних дій учасників і визначає репутацію кожного – накопичений образ особистості в очах інших учасників, тому турбуйся про свою репутацію.

☻ Якщо листи невідомого вам відправника систематично містять погрози, образи чи порнографічні сюжети – скопіюй ці повідомлення і звернись до правоохоронців. Питаннями кібербезпеки займаються спеціально створені відділи поліції. Тому Ітернет-хулігана можна знайти і покарати.

☻ Запам'ятай чи занотуй телефон національної “гарячої лінії” з питань запобігання насильству та захисту прав дітей – 0800500335 або електронну пошту: info@lastrada.org.ua; onlandia@live.com.

ТИ ПОВИНЕН ЗНАТИ

  Якщо ти став жертвою будь-якого насильства – дій:

♦ зателефонуй в поліцію за номером 102, або на безкоштовну національну “гарячу лінію” з попередження домашнього насильства та захисту прав дитини за номерами: 0800 500 335 або 116 123;

♦ звернись у місцевий центр соціальної служби для сім'ї, дітей та молоді;

♦ контакти центрів безоплатної правової допомоги знайди на сайті координаційного центру з надання правової допомоги legalaid.gov.ua в розділі “Місцеві центри безоплатної правової допомоги”;

♦ не відповідай агресією на агресію. Так ти лише ускладниш ситуацію;

♦ контакти центрів соціальних служб, мобільних бригад соціально-психологічної допомоги можна знайти на сайті Міністерства соціальної політики msp.gov.ua в розділі “Громадянам”/“Запобігання та протидія домашньому насильству та жорстокому поводженню з дітьми”/“Довідкові матеріали”.

    Дорослим потрібно контролювати свої емоції, а дітям – не мовчати.

  Якщо ти постраждав, або став свідком домашнього насильства щодо своїх близьких, рідних, знайомих, звернись за допомогою!