Stará škola ve skanzenu v Přerově nad Labem

Stará škola v Přerově nad Labem, v závěru též nahlédnutí do Strakonic

Malé děti se většinou těší do školy, až už budou opravdovými školáky s aktovkou, cvičkami a s vlastní paní učitelkou. Pak se děsně těší až už z té pitomé školy vypadnou, budou moct chodit na nepřístupné filmy a vůbec si budou vytvářet respekt okolního světa. Netrvá potom dlouho a na školu začínají vzpomínat v dobrém, časem jenom v dobrém a nejradši by se do školy zase vrátily. A když v tomto věku zjistí, že nedaleko Prahy se nalézá upomínka na školní léta ve formě skanzenu, většinou neváhají a do Přerova nad Labem se při první příležitosti vydají.

Budování školního skanzenu v Čechách není zatíženo nijakým velikým tápáním. Čechové, Moravané a Slezané po dlouhá staletí patřili mezi nejvzdělanější národy, vždyť čeština je čtvrtým moderním jazykem, do kterého bylo přeloženo Písmo svaté a dlouze připomínat na tomto místě učitele národů Jana Amose Komenského by bylo projevem absence kreativity. Připomeňme zde jenom, že povinná školní docházka byla uzákoněna v našich zemích již v roce 1774, a to za panování Marie Terezie. Všeobecným školním řádem byla tehdy zavedena povinnost školního vzdělávání v délce šesti let.

Mnohdy se dětem do školy nechtělo, zvláště když její návštěva představovala dlouhou cestu poli a lesem a to po většinu roku bosky. Nároky na každou pracovní sílu pak vyvolávaly nechuť rodičů ke vzdělávání dětí. Nebyl dostatek kvalitních učitelů, mnohdy to byli vysloužilí vojáci, kteří uměli číst a psát a v základní úrovni hrát na nějaký hudební nástroj. Pro učitele školní živobytí též nepřinášelo nic než chudobu, to zůstalo doposud. Ale v zásadě to byl pokrok obrovský. Ve všech městech a ve vesnicích s kostely byly zřizovány tak zvané triviální školy, od latinského trivium. Hlavní předměty totiž tvořily trojici, bylo to čtení, psaní a počty. A samozřejmě ještě náboženství.

Ve století páry, nebo se radši přidržujme osvědčeného výrazu ve století devatenáctém, dochází nejen ke vzrůstu počtu pedagogů, ale i k růstu jejich úrovně. Z učitelského prostředí vychází nejeden český velikán (K.J.Erben, František Čelakovský, František Kmoch ...). Školské prostředí je i živnou půdou pro tvorbu vlasteneckých a kulturních počinů.

Významným mezníkem je pak Říšský školní zákon z roku 1869, který až na malé obměny platil až doku 1948. Školství plně převzal stát a ten se také staral o výchovu učitelů ve čtyřletých učitelských ústavech. Byla uzákoněna osmiletá školní docházka a zřízeny byly povinné školy obecné a měšťanské. Tato osnova byla i základem pro Základní devítileté školy, jimiž v cyklu 1964 - 1973 dosáhlo světové školství dosud nepřekonané pedagogické hodnoty.

Základy školní budovy pocházejí ze 16. století, to jest z doby zrodu nejcennějšího plodu české vzdělanosti - Bible kralické. Po Bílé Hoře se stavba stala panskou bednárnou a na svůj pedagogický význam čekala přes dvě stě let. Od roku 1849 do roku 1883 fungovala jako dvoutřídní škola obecná. Školní exposice se tedy nachází ve správných prostorách, navíc byla rekonstruována podle obrázku L.O.Štěrby z roku 1868. Katedra, lavice a školní pomůcky pochází z různých míst Nymburska, ba i ze samotných Poděbrad. Vystavené školní divadélko pochází z nedalekých Choťánek, píše se v letáčku a bude to určitě pravda, proč ne, nás hlavně mrzí, že divadélko na žádné fotografii nemáme. Ale třídu ano. I se žáky. Tady jsou.

Škola je nově vybílena, všude je čisto, dílem také proto, že se očekávala zemská inspekce.

Vrchní státní zemský inspektor sleduje bedlivě kombinovanou výuku bývalých kolegů a je s jejich prací spokojen. Nahlédněme také.

Pro posuzování činnosti školy nechť nám jsou Školní pravidla, přijatá učitelskou jednotou žďársko-novoměstskou a z letáčku Muzea polabského, v místech prohlídky pořízeného, do stránky pečlivě přepsaná.

1. Choď bedlivě do školy !

2. Do školy přicházej v pravý čas, čist a učesán !

3. Než-li do školní světnice vkročíš, otři bláto nebo sníh s obuvi a šatův !

4. Po chodbě a schodech kráčej zvolna a tiše !

5. Vstoupíš-li do školní světnice, pozdrav a pokloň se učiteli, odlož svrchní šat a jdi na vykázané místo !

6. Před vyučováním nechoď s místa, nepovykuj, nýbrž se připravuj k vyučování !

7. Co máš učiteli oznámiti, oznam před vyučováním !

8. Vstoupivšího do učírny učitele neb hostě pozdrav povstáním a stůj tak dlouho, až se pokyne, abys sedl !

9. Při vyučování buď pozorným a varuj se všeho vyrušování !

10. Nepřinášej do školy věcí nepříslušných, zejména cukrovinek !

11. Potřebu tělesnou vykonej, než do školy vstoupíš, při čemž záchodu neznečisti !

12. Za vyučování nejez !

13. K odpovědi se hlas pouze ruku zvedna !

14. Odpovídej nebo čti hlasitě, stoje při odpovědi přímo !

15. Jdeš-li k tabuli nebo ke stolu, pokloň se učiteli, totéž učiň odcházeje !

16. Po vyučování slož své věci beze hluku !

17. Ze školy odcházej dle ustanoveného pořádku !

18. Buď svorným a laskavým !

19. Nedaruj peněz, nevyměňuj a neprodávej věcí bez svolení rodičův !

20. Nepoškozuj školního nářadí ani věcí spolužákových! Každou učiněnou škodu jsi povinen nahraditi !

21. Neškrab a nepiš po stěnách !

22. Nedělej ve školní budově smetí !

23. Vážené osoby slušně pozdravuj !

24. Nevysmívej se nikomu a netup nikoho !

25. Na veřejných místech nekřič, neházej, neper se !

26. Nepoškozuj stromův a jiných rostlin !

27. Zvířat netrap, cítíť ona jako ty !

28. Ptáčkův, jich hnízd a vajíček nenič !

29. V zimě po chodníkách se neklouzej !

30. V soumrak nedli, nejsa poslán od rodičův, na ulici !

31. Nenavštěvuj hostinců, veřejných tanečních zábav a divadel !

Dívčí část je právě přezkušována řídícím učitelem Havránkem. Počty je třeba na trhu ovládat. U tabule stojí Andulka Šafářová.

Ne všechny výpočty byly učiněny správně. Ale zkoušená dívka je způsobná, pečlivá a hodná. A to se také počítá. Takže chvalitebně.

Chlapecká část vyžaduje nejen přístup citlivý, ale v neposlední řadě i dostatečně tvrdý. Učitel na snímku rákosku nerad pouští z ruky.

Jinak ale chlapci mají svého učitele rádi a když jim vypráví o Husitech, sedí bez hnutí jako by byli z kamene.

Jinak se za Rakouska toho o Husitech ve škole moc dobrého namluvit nesmělo, stejně jako dnes. Vzpomeňme třeba na Františka Ladislava Čelakovského, který byl za četbu Husovy Postily vyloučen z českobudějovického lycea. A když už jsme u něj a u Mistra Jana, podívejme se krátce také do Jižních Čech.

A ještě malá připomínka ze Strakonic

Historické prostory školní jsou místy natolik malebnými, že lákají k budování exposic se školní tématikou i na mnoha jiných místech. Jako doplněk skanzenu přerovského nabízíme i pohled do strakonického hradu. Pedagogická, byť soukromá, praxe Františka Ladislava Čelakovského nabízí nejeden tématický obraz. Alespoň malý kousek historické školičky si Jižní Čechy zaslouží, vždyť v nedalekých Prachaticích chodil do školy i sám Mistr Jan Hus.

Soukromý vychovatel Františk Ladislav Čelakovský s řídícím učitelem státní školy rozpravuje o výuce jazykům slovanským. Syn truhláře může být společenským uznáním spokojen, ale čekají ho léta v bídě.

Žačka na snímku není figurína, je to reálná návštěvnice strakonického hradu. Snímek přikládáme v malém rozlišení, neboť později jsme zjistili, že snímků tam činiti není povoleno.