Історія школи

Історія Жовківської ЗОШ №1

Досліджуючи історію Жовківської ЗОШ №1, ми прослідковуємо, що згідно матеріалів фондів Львівського обласного архіву у 1785 році в Жовкві була створена народна школа з одним учителем при костелі о. Домінікан. У 1788 році школа була реорганізована у чотирикласну нормальну школу. У цьому ж році вона була розділена на чоловічу головну школу і двокласну для дівчат, яка перейшла на утримання повіту. Чоловіча чотирикласна школа на утримання повіту перейшла у 1873 році, але продовжувалася розміщуватися у приміщенні при костелі о. Домінікан.

14 квітня 1886 року окружна шкільна рада у місті Жовква звернулася до крайової шкільної ради у Львові щодо реорганізації чоловічої школи. Є відомість про те, що у 1895 році почало вирішуватись питання про будівництво нової школи для хлопців і 28 березня цього ж року таке рішення було прийнято.

Школа заснована у 1897 році згідно угоди між Жовківською міською Радою і Радою королівського міста Жовкви від 3 вересня 1896 року. Спорудження школи було доручено будівельній фірмі закладу “Любіцінських - Бергрунд”, інтереси якого представляла довірена особа. Будівництво школи коштувало 40 тис. злотих. Згідно договору між сторонами будівництво школи було завершено в липні 1897 року і віддано міській Раді до користування.

В шкільний ансамбль входило: десять класних кімнат, кабінет директора, відпочинкова кімната для вчителів, спортивний зал, майстерня, а також два житлових приміщення керівника школи. З липня 1900 року шкільна адміністрація починає порушувати питання про реорганізацію п’ятикласної школи у шестикласну, а згодом і у семикласну.

Згідно документу від 6 вересня 1917 року в цей період у шестикласній чоловічій школі навчалося 498 учнів, директором школи працював С. Фара.

У 1929 – 1930 н.р. у чоловічій школі ім. короля Яна ІІІ Собєського навчалося 514 хлопців. Вони вивчали релігію, українську, польську, німецьку мови, рахунки, геометрію, природу, географію, історію, рисунок, ручні роботи, спів, ігри та гімнастику. Працювало у школі 12 вчителів разом з директором, 5 священників різного віросповідання.

Обов’язки директора виконував українець Йозеф Пеленський. Школа була забезпечена картами, навчальними приладами, колекцією корисних копалин, технічними приладами. Шкільна бібліотека налічувала 555 прим. різної літератури.

Жовківську ЗОШ №1 в різні часи очолювали прекрасні педагоги – директори:

  • п. Пеленський

  • п. Войтович

  • п. Шах

  • п. Швець

  • п. Старовойтова

  • п. Значківський

  • п. Козак

  • п. Глущенко

  • п. Павлось

  • п. Шевчук І.С.,

а тепер очолює нашу школу Леся Богданівна Буцяк.

Учитель творить людину. Працю вчителя ні з чим не можна порівняти. Праця педагога – це напружена робота серця, творчість розуму. Немає в світі важчої, виснажливішої для серця праці, ніж праця педагога.

Жовківська ЗОШ №1 завжди славилась своїм педагогічним колективом, традиції якого передавалися від покоління до покоління. Колектив Жовківської ЗОШ № 1 налічує 69 вчителів, з них – 33 її колишні випускники. Із 69 вчителів, що працюють, 27 фахівців вищої категорії, 25 мають кваліфікаційну категорію “Вчитель І категорії”, 6 педагогам присвоєно звання “Старший вчитель”, 6 - “Вчитель - методист”.

Довгі роки на педагогічній ниві у школі працювали:

  • подружжя Козак – Юрій Федорович і Дарія Михайлівна

  • подружжя Мончак – Михайло Іванович і Марія Дмитрівна

  • подружжя Гавришкевич – Петро Іванович і Ганна Семенівна

  • подружжя Колісниченко – Олександр Семенович і Міла Константинівна

  • подружжя Глущенко – Іван Григорович і Ольга Павлівна

  • подружжя Значківських – Леонід Олександрович і Віра Юхимівна

  • подружжя Павлось - Сергій Дмитрович і Надія Василівна.

Дуже важливу роль у житті учнів та вчителів ЗОШ №1 відіграє шкільна бібліотека. З вересня 1950 до 1972 року бібліотекарем працювала Дарія Михайлівна Козак. З 1972 по 1977 рік – Плєвако Віра Іванівна, в 1977 – 1989 р.р. завідуючогю бібліотеки була Давидович Любов Олексіївна, а з 1989 року і до сьогоднішнього часу – Ящук Катерина Федорівна.

Школа славиться своїми вихованцями. Обличчя школи створює той, хто з неї вийшов. За роки існування Жовківської ЗОШ №1 її закінчили тисячі випускників. Згідно існуючої документації за період 1946 – 1997 н.р. атестати про середню освіту отримали 4935 випускників, серед них 144 нагороджені золотими і 128 срібними медалями.

Стіни нашої школи, її класи бачили та чули так багато! Це ж не дивно, адже їй понад 100 літ. Хто б міг подумати…

Може нинішні школярики ще не усвідомлюють того, що вчаться у правдивому музеї, який не перестає давати знання все новим і новим поколінням. Тільки уявіть собі, скільки випускників за ціле століття випустила Жовківська школа?

Змінювалися часи, уряди, погляди в суспільстві, але вічними були, є і будуть знання і досвід, які передають своїм вихованцям вчителі.