SITE NAVIGATION MENU



LIST OF NAMES

Australian military control 1914-1921

New Guinea Police Force 1921-1945

PAPUAN ARMED CONSTABULARY

Australian New Guinea Administrative Unit ANGAU

Royal Papua and New Guinea Constabulary 1945-1964

Royal Papua and New Guinea Constabulary 1945-1964 Page II



 RP&NGC History 

PHOTO GALLERY 

 PHOTO GALLERY

 
 
 





























   1955 - RANK  

 

who has completed 50 years in RPNGC and who is still "on the job" in the Constabulary. 
 



Royal Papua and New Guinea Constabulary


 
 
 


 



John Spillard Grimshaw-1947-1954

The first Commissioner of the Royal Papuan Constabulary and New Guinea Police Force




Chris Normoyle

1954 - 1964



 






Norman Allan Mark Nicholls

1970-1974

 

 

The Police commissioners of the

Royal Papua and New Guinea Constabulary Royal 

 1947-1975   

  

 



The Police commissioners of the Royal Papua New Guinea Constabulary Royal 

 1975

 



Pius Barbey Kerepia

 02/02/1976 - 7/11/1977

(first commissioner after Independence


Commissioner Bill Tiden QBE QPM

7/11/1977-2/5/1979


 


Robert (Bob) Cole

1964-1969

During his term as Police Commissioner he introduced changes including an extension of area under police jurisdiction, created the Special Branch and the promulgation of new orders which revitalised the RP&NGC

 


Ray Whitrod

 1969-1970

 He was not adequately acquainted with local customs and administrative practises to be effective as the Commissioner of a Colonial

Constabulary




Brian Holloway

1974-1975

The last commissioner of the

Royal Papuan New Guinea Constabulary

Independence had begun









 


















Links
 
 
site stats View My Stats
Subpages (4): 3 4 9R rpngchome1
ą
Warren Young,
Jan 10, 2014, 5:34 PM
Comments