Humbug

(Le Humbug)

Źródło opracowania: Humbug, tł. Barbara Supernat

Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a, Ruda Śląska 2002

Ilustracje: G. Roux

ADAM

Według Księgi Genezis w Starym Testamencie on i Ewa byli pierwszymi ludźmi stworzonymi przez Boga i osadzonymi w raju, skąd zostali wygnani za nieposłuszeństwo. Wspomina o nim narrator.

ARSINOÉ

Murzynka. Starsza kobieta, oddana służąca pani Melvil. Płynęła z nią na pokładzie parowca „Ken­tucky” do Albany.

BARCKLEY

Amerykanin. Rzeźnik z Nowego Jorku, który dostarczał Hopkinsowi kości zwierząt hodowlanych, potrzebne do oszustwa. Prawdopodobnie również przesłał mu martwego kuguara.

BLACKLAND

(w oryg. BACKLAND)

(właśc. WILLIAM BUCKLAND)

(1784-1856), angielski geolog i paleontolog, duchowny, profesor mineralogii, pionier angielskiej geologii. Pierwszy w Anglii znalazł dowody na zlodowacenia. Wspomina o nim narrator.

BLUMENBACH JOHANN FRIEDRICH

(1752-1840), niemiecki antropolog, zoolog, lekarz. Prekursor współczesnej antroposkopii, autor prac z fizjologii i anatomii porównawczej. Podał klasyfikację ras ludzkich, dał metodyczny opis form ludzkich i czaszek różnych ludów na podstawie swoich zbiorów, sprecyzował definicję antropologii i podał pierwsze syntetyczne jej ujęcie. Wspomina o nim narrator.

BOBBY

Murzyn. Podróżował z Hopkinsem. Był zamieszany w jego oszustwa. Został wysłany przez Hopkinsa z nowojorskiego portu po bagaże i do hotelu. Pracował przy transporcie skrzyń.

BROGNART

(w oryg. BRONGNART)

(właśc. BRONGNIART)

Rodzina naukowców. Alexandre (1770-1847), francuski geolog, mineralog i chemik, dyrektor fabryki porcelany w Sevres pod Paryżem. Adolphe Teodore (1801-1876), francuski botanik i lekarz. Od 1833 r. profesor Jardin des Plantes w Paryżu. Od 1834 r. członek Francuskiej Akademii Nauk (od 1847 r. jej przewodniczący). Współtwórca paleobotaniki, badacz flory Nowej Kaledonii. Autor jednej z pierwszych nowoczesnych prac paleobotanicznych: „Histoire des végetaux fossiles”. Wspomina o nim narrator.

CORNUT

Amerykanin. Gość Wilsona na spotkaniu z Hopkinsem. Naturalista, traktował naukę jako środek zarobkowania.

CUVIER GEORGES

(1769-1832), francuski baron, zoolog, paleontolog, profesor anatomii. Autor klasycznych prac z zakresu anatomii porównawczej zwierząt. Prowadził badania morfologiczne, anatomiczne i systematyczne różnych grup organizmów. Stworzył klasyfikację zwierząt wg czterech planów budowy. Zwolennik niezmienności gatunków. W 1812 r. wysunął teorię katastrof, kształtujących losy biosfery. Wykazał, że nie są możliwe ciągłe przejścia między ustalonymi planami budowy. Nagromadzone przez niego fakty naukowe dostarczyły dowodów potwierdzających teorię ewolucji. Wspomina o nim narrator.

DACOPA

Murzyn. Podróżował z Hopkinsem. Był zamieszany w jego oszustwa. Zatrzymał dla Hopkinsa parowiec „Kentucky”. Pracował przy transporcie skrzyń.

EWA

Według Księgi Genezis w Starym Testamencie ona i Adam byli pierwszymi ludźmi stworzonymi przez Boga i osadzonymi w raju, skąd zostali wygnani za nieposłuszeństwo. Wspomina o niej narrator.

HOPKINS AUGUSTUS

Amerykanin. Człowiek średniego wzrostu, gruby, o dużej głowie i rudych faworytach. W drodze do Albany miał na sobie pelerynę z podwójnym kołnierzem i kapelusz z szerokim rondem. Spekulant, krzykliwy i pokrętny, skupiał na sobie uwagę, uważany za ekscentrycznego przedsiębiorcę. Jego profesją było prowokowanie rozgłosu wokół nieistniejących zdarzeń i zarabianie na naiwnych. W okolicach Albany prowadził fikcyjną budowę Wystawy Światowej, którą następnie zmienił na wykopaliska archeologiczne. Stosując różne rodzaje reklamy wzbudzał atmosferę powszechnego zaciekawienia. Całą operację zakończył pod pretekstem zniszczenia obiektów archeologicznych przez kuguara. Machinacje te przyniosły mu ogromne zyski.

HUMBOLDT ALEXANDER

(1769-1859), przyrodnik, podróżnik i geograf niemiecki. Podróżował po Ameryce Płd., Uralu, Syberii i Dżungarii. Honorowy członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie. Zasłużony w wielu dziedzinach nauk przyrodniczych. Współtwórca geografii roślin. Twórca geografii nowożytnej. Wprowadził pojęcia izoterm i pomnika przyrody. Wspomina o nim narrator.

JOB (HIOB)

Biblijny bohater Księgi Joba ze Starego Testamentu. Bóg zesłał na niego nieszczęścia: utracił majątek, zdrowie i dzieci. Mimo to nie odwrócił się od Boga, przeszedł próbę i został hojnie wynagrodzony. Wspomina o nim narrator.

KOLUMB KRZYSZTOF

(1451-1506), żeglarz i podróżnik włoski w służbie hiszpańskiej. Odkrywca Ameryki (1492). Otrzymał tytuły Wielkiego Admirała i Wicekróla. Twórca projektu dotarcia do Indii szlakiem morskim zachodnim. W latach 1492-1504 odbył cztery wyprawy do Nowego Świata. Wspomina o nim narrator.

LANSFELD DE BAVIERE (de)

MONTES LOLA

LIND JENNY

(właśc. JOHANNA MARIA LIND)

(1820-1887), śpiewaczka operowa i oratoryjna (sopran) pochodzenia szwedzkiego, nazywana Szwedzkim Słowikiem. Podziwiana za sztukę wokalną oraz klarowność i naturalność kreacji artystycznych. Profesor muzyki w Royal College of Music. W 1850 r. odbyła tournée po USA. Wspomina o niej narrator.

LINK HEINRICH FRIEDRICH

(1767-1851), niemiecki botanik, zajmujący się szczególnie fizjologią i anatomią roślin. Wspomina o nim narrator.

LUMLEY BENJAMIN

(1811-1875), angielski pisarz i dyrektor Opery w Londynie. Twórca pomysłu produkcji mydła z podobizną Jenny Lind, który odniósł sukces w czasie jej pierwszych występów w Anglii. Dostarczał producentom mydła foremki z jej wizerunkiem. Wspomina o nim narrator.

MELVIL (pani)

Amerykanka z Nowego Jorku. Znajoma narratora. Zaproponowała mu gościnę w domu swojego ojca. Przedstawiała wzór wyniosłej amerykańskiej kobiety, nie stroniącej od świata biznesu. W Albany miała dopilnować interesów męża. W dyskusjach wyrażała zainteresowanie poczynaniami Hopkinsa.

MELVIL HENRY

Amerykanin. Kupiec, armator, właściciel firmy z Nowego Jorku, mąż pani Melvil. Nie mógł wyjechać do Albany, aby dopilnować ładunku, więc zastąpiła go żona.

MONTES LOLA

(właśc. MARIA DOLORES ELIZA ROSANNA GILBERT)

(1818-1861), hrabina Lansfeldu, irlandzka awanturnica i tancerka słynąca z licznych skandali towarzysko-obyczajowych. Znana dzięki romansowi z królem Bawarii, Ludwikiem I. Nakłaniała go do prowadzenia polityki liberalnej i antyjezuickiej oraz doprowadziła do jego abdykacji. Występowała bez odpowiedniego przygotowania baletowego, wywołując skandale swoim aroganckim zachowaniem na scenie i w życiu prywatnym. Wspomina o niej narrator.

ROTSZYLD

Nazwisko szeroko rozgałęzionej rodziny bankierów, odgrywającej ogromną rolę w życiu finansowym Europy XIX w. Chodzi prawdopodobnie o Jamesa Rothschilda (1792-1868). Wspomina o nim narrator.

SONTAG HENRIETTA

(właśc. GERTRUDA WALPURGIS SONNTAG)

(1806-1854), niemiecka sopranistka operowa i koncertowa, występująca w Paryżu. Najlepszy okres jej działalności przypada na lata 1849-54. Wspomina o niej narrator.

STEMBERG

(właśc. KAŠPAR MARIA hrabia STERNBERG)

(1761-1838), paleobotanik czeski, założyciel Muzeum Narodowego w Pradze. Zajmował się głównie oznaczaniem roślin karbońskich. Wspomina o nim narrator.

TURNER JOHN

Amerykanin. Kapelusznik. Próbował kupić na licytacji pierwszy bilet na koncert Henrietty Sontag. Nie znosił muzyki, a wygranie przetargu miało przynieść sławę jego firmie. Początkowo faworyt licytacji, jednak zaoferowana przez niego suma 1000 dolarów została przebita przez Hopkinsa do 3000 dolarów.

WASZYNGTON JERZY

(1732-1799), amerykański generał, wódz w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz pierwszy prezydent tego kraju (1789-97). Wspomina o nim Hopkins.

WILSON FRANCIS

Amerykański kupiec. Ojciec pani Melvil. Ugościł narratora w swoim domu w Albany. Zaprosił także do siebie Hopkinsa. Uważał go za zręcznego spekulanta, potrafiącego dobrze zainwestować pieniądze. Podziwiał go za jego umiejętność dążenia do celu i przepowiadał mu rychły sukces. Interesował się wydarzeniami ze świata rozrywki.

[bez imienia i nazwiska]

Amerykanin. Kapitan parowca „Kentucky” pływającego po rzece Hudson między Nowym Jorkiem i Albany. Nie chciał wpuścić na pokład Hopkinsa, gdy ten dziesiąty raz spóźnił się na statek. Został przez niego zganiony i zmuszony do zaczekania, aż załaduje swoje skrzynie. Nie mógł sobie poradzić z Hopkinsem, kiedy ten zaczął rozporządzać jego statkiem.

[bez imienia i nazwiska]

Amerykanin. Urzędnik licytujący pierwszy bilet na koncert Henrietty Sontag. Sprzedał go Hopkinsowi, gdy ten zaoferował 3000 dolarów.

[bez imienia i nazwiska]

Amerykański myśliwy. Łowca bobrów idący w stronę kanadyjskiej granicy. Spotkany przez narratora potwierdził mu, że znajduje się w miejscu wystawy. Zawiadomił go o usłyszanych wystrzałach z karabinu.

[bez imienia i nazwiska]

Francuz. Narrator opowiadania. Podróżując po Stanach Zjednoczonych, nabył przeświadczenia o bezsensowności amerykańskich zwyczajów. Dziwiła go ślepa wiara Amerykanów w niesprawdzone wiadomości. Neutralny w stosunku do napotkanych dziwactw, wypowiadał się o nich z ironią. Nie uczestniczył w powszechnej manii spowodowanej działaniami Hopkinsa. Pilnie śledził wydarzenia i czekał na ich rozwój. Przed wyjazdem, zaciekawiony efektami prac Hopkinsa, odwiedził plac budowy i rozszyfrował jego krętactwa.

[bez imienia i nazwiska]

Grupa podróżnych amerykańskich płynąca na parowcu „Kentucky”. Wraz z kapitanem wysuwali podejrzenia co do zamiarów Hopkinsa i deklarowali kupno akcji jego spółki.