Opowieści Jana Marii Cabidoulina

(Les Histoires de Jean-Marie Cabidoulin)

Źródło opracowania: Wąż morski, tł. Barbara Supernat

Zielona Sowa, Kraków 2002

Ilustracje: G. Roux

ALLOTTE ROMAIN

Francuz. Lat 27. Porucznik, trzeci oficer na „Saint-Enochu”. Wykazywał niesamowity zapał w polowaniu na wieloryby. Upolował pierwszego wieloryba przy wybrzeżach Nowej Zelandii. Pierwszy zauważył „Worlda”.

BERING VITUS JONASSEN

(1681-1741), żeglarz duński w służbie rosyjskiej. W 1728 r. przepłynął cieśninę między Azją a Ameryką (Cieśnina Beringa). W 1741 r., podczas Wielkiej Ekspedycji Północnej, odkrył wybrzeża Alaski i Aleuty. Autor wspomina o jego pomniku w Pietropawłowsku Kamczackim.

BOURCART EVARISTE-SIMON

Francuz z Hawru, lat blisko 50. Kapitan trójmasztowca „Saint-Enoch”. Kawaler, nie miał rodzeństwa ani bliskich krewnych. Od najmłodszych lat pływał po morzach, pełniąc w marynarce wojennej kolejno obowiązki chłopca okrętowego, młodszego marynarza, marynarza i bosmana, potem w marynarce handlowej porucznika, pierwszego oficera i zastępcy kapitana. Od 10 lat dowodził statkiem wielorybniczym „Saint-Enoch”, należącym w połowie do niego, a w połowie do firmy Bracia Morice. Wspaniały marynarz, ostrożny a zarazem śmiały i stanowczy, posiadał bardzo rzucające się w oczy dobre ma­niery. Dopisywało mu szczęście w połowach.

BOUYERFREDERIC-MARIE

Francuz, porucznik, dowódca francuskiego awiza „Alecton”. W 1862 r. (właśc. 30.11.1861) jego załoga złowiła ogromnego głowonoga koloru brunatnoczerwonego. Wspomina o nim doktor Filhiol.

BRIAREUS

W mitologii greckiej jeden z synów Uranosa i Gai, należący do hetakoncheirów („sturękich”). Wspomina o nim doktor Filhiol.

BROW ROBERT (doktor)

(właśc. BROWN)

(1842-1895), Anglik z Edynburga. Doktor, botanik i podróżnik, dowódca wyprawy badawczej w głąb wyspy Vancouver. Wspomina o nim autor.

BRULARD

Francuz. Były bednarz na „Saint-Enochu”, zmuszony do pozostania w Hawrze z powodu reumatyzmu w stawach.

BRUNEL

Francuz. Urzędnik zarządu portowego w Hawrze. Przedtem był kapitanem żeglugi przybrzeżnej. Od wielu lat dobry znajomy kapitana Bourcarta.

CABIDOULIN JEAN-MARIE

Francuz z Hawru, mieszkał przy ulicy Tournettes. Lat 52. Bednarz na statku wielorybniczym „Saint-Enoch”. Zaciągnął się na statek kapitana Bourcarta w zastępstwie bednarza Brularda. Dobrze zbudowany, potężny mężczyzna o świetnym zdrowiu. Doskonały fachowiec. Dobry znajomy bosmana Ollive’a. Wierzył w istnienie olbrzymiego węża morskiego. Jego opowieści i przekonanie, że „Saint-Enocha” „złapał” wąż morski, szerzyły postrach wśród załogi. Rejs na statku „Saint-Enoch” był jego ostatnim, nigdy już nie opuścił Hawru.

COQUEBERT YVES

Francuz. Lat 32. Porucznik, drugi oficer na statku wielorybniczym „Saint-Enoch”. Wykazywał niesamowity zapał w polowaniu na wieloryby.

DRIVOR GEORGE

(właśc. DREVAR)

Kapitan statku „Pauline”, który w 1875 r. u wybrzeży Brazylii zobaczył węża morskiego owiniętego wokół wieloryba. Opowiadał o tym doktor Filhiol.

DUCREST ALAIN

Francuz, lat 31. Harpunnik ze statku „Saint-Enoch”.

DURUT JEAN

Francuz, lat 32. Harpunnik ze statku „Saint-Enoch”.

FERUT MARCEL

Francuz z Paryża, z przedmieścia Belleville. Lat 36. Cieśla na statku „Saint-Enoch”. Pracował poprzednio jako maszynista w różnych teatrach, od trzech lat należał do załogi „Saint-Enocha”. Razem z kowalem oceniali zdolność „Saint-Enocha” do dalszego pływania. Zbudowali też sanie po katastrofie statku.

FILHIOL (doktor)

Francuz z Rouen, lat 27. Lekarz na statku wielorybniczym „Saint-Enoch”, na który zaciągnął się w zastępstwie doktora Sinoqueta. Miał oblicze otwarte i sympatyczne, silny, był świetnie zbudowany, „prawdziwy okaz zdrowia”. Posiadał stanowczy charakter i dobre maniery. Pochodził z rodziny przemysłowej, miał pracować w Kompanii Transatlantyckiej, ale wcześniej postanowił spróbować sił na statku wielorybniczym. To on poddał kapitanowi Bourcartowi pomysł przyjęcia na pokład Cabidulina. Nie wierzył w istnienie potwora morskiego, do czego bardzo starał się przekonać innych.

FORTH (kapitan)

Amerykanin. Kapitan statku wielorybniczego „Iwing”, który poinformował kapitana Bourcarta o moż­liwości korzystnej sprzedaży towaru w Victorii na wyspie Vancouver. Spotkany ponownie w porcie Victoria. Był podejmowany obiadem przez kapitana Bourcarta, następnego dnia kapitan był jego gościem. Opowiadał o wydarzeniach w Zatoce Marguerite po opuszczeniu jej przez „Saint-Enocha”.

GASTINET

Francuz. Marynarz na statku „Saint-Enoch”. Wypadł za burtę w trakcie silnego wiatru. Uratowany w ostatniej chwili z paszczy rekina.

GERMINET

Francuz. Marynarz z „Saint-Enocha”. Brutalnie pchnięty przez cieślę z „Reptona” w czasie kłótni marynarzy przy wyrębie drzewa na Kamczatce.

HEURTAUX JEAN FRANCOIS

Francuz, lat 40. Pierwszy oficer na „Saint-Enochu”. Odbył wiele rejsów na pokładzie „Saint-Enocha”. Po odbyciu służby w marynarce wojennej jako chorąży zaciągnął się do marynarki handlowej. Uchodził słusznie za dobrego marynarza. Był bardzo surowy w sprawach dyscypliny.

HOPE WILLIAM

Amerykanin [?]. Jeden z największych maklerów towarzystwa kolumbijskiego z New Westminster na wyspie Vancouver. Kapitan Bourcart sprzedał u niego ładunek 1700 beczek oleju oraz fiszbiny.

JOHN BULL

Fikcyjna postać uosabiająca angielskie cechy narodowe, typowy Anglik, czasami personifikacja Anglii (lub W. Brytanii). Wspomina o nim bosman Ollive.

KARDEK PIERRE

Francuz. Lat 32. Harpunnik na statku „Saint-Enoch”.

KING

Anglik. Kapitan statku wielorybniczego „Repton”. Dumny i zarozumiały. Wraz z częścią załogi został uratowany przez „Saint-Enocha” po zatonięciu „Reptona”.

LA PÉROUSE JEAN-FRANCOIS

(1741-1788), słynny żeglarz i podróżnik francuski. Zginął w czasie wyprawy odkrywczej na Pacyfiku, zamordowany przez dzikich mieszkańców Wanikoro. Autor wspomina o jego pomniku w Pietropawłowsku.

LEECH PETER JOHN

(1828-1899), Irlandczyk. Inżynier geodeta. Uczestnik wyprawy badawczej (1864-65) w głąb wyspy Vancouver. Wspomina o nim autor.

MIKOŁAJ I

(1796-1855), z dynastii Romanowów, car rosyjski od 1825 r., syn Pawła I. Wprowadził w Rosji reżim policyjny. Stłumił Powstanie Listopadowe 1830-31 w Królestwie Polskim. Wspomina o nim autor.

MORICE (bracia)

Francuzi. Właściciele firmy w Hawrze. Współwłaściciele statku wielorybniczego „Saint-Enoch”.

MORRIS

Anglik. Kapitan statku wielorybniczego „World”, który uratował rozbitków z „Saint-Enocha”.

NEPTUN

W wierzeniach rzymskich bóg morza i żeglugi. Wspomina o nim doktor Filhiol.

OLLIVE MATHURIN

Francuz. Lat 45. Bosman na statku „Saint-Enoch”. Wcześniej był bosmanem sztabowym w marynarce wojennej. Mały, szczupły, nerwowy, wytrzymały na zmęczenie, bardzo rzeczowy. Posiadał świetny wzrok i słuch. Nie obchodził go wcale ładunek statku, lubił tylko nawigację. Znał dobrze Jeana-Marie Cabidoulina, z którym ciągle się sprzeczał.

PLINIUSZ

Przyrodnik rzymski z I w. n.e., autor 37-tomowego dzieła pt. „Historia naturalna” stanowiącego encyklopedię wiedzy przyrodniczej starożytnych. Zginął w czasie wybuchu Wezuwiusza w 79 r. Wspomina o nim doktor Filhiol.

PONTOPPIDAN (PONTOPPIDANUS) ERIK

(1698-1765), Norweg. Biskup z Bergen. Napisał „Historię naturalną Norwegii”, w której opisał również potwora morskiego. Wspomina o nim doktor Filhiol.

QUADRA JUAN FRANCISCO DE LA BODEGA (Y DON)

(1744-1794), żeglarz i kartograf hiszpański, urodzony w Limie. Oficer. Sygnatariusz traktatu, na mocy którego wyspa Vancouver przeszła w ręce Anglików. Wspomina o nim autor.

ROLLAT

Francuz, mający blisko 30 lat. Marynarz ze „Saint-Enocha”. Lubiany przez towarzyszy, szanowany przez zwierzchników. W zatoce Finisto na Morzu Ochockim spadł z rei do morza i utonął.

SCHIELDERUP

Holender [?], Niemiec [?]. Kapitan statku, który w 1849 r. przy wyspie Osterssen napotkał węża morskiego. Wspomina o nim doktor Filhiol.

SINOQUET

Francuz. Doktor na statku „Saint-Enoch”. Pływał z kapitanem Bourcartem od 10 lat. Nie wypłynął w ostatnią podróż z powodu dolegliwości reumatycznych.

STROK

Anglik. Pierwszy oficer na statku wielorybniczym „Repton”. Zginął wraz z 13 członkami załogi w czasie zatonięcia „Reptona”.

THIÉBAUT LOUIS

Francuz. Lat 37. Harpunnik na statku „Saint-Enoch”.

THOMAS GILLE

Francuz. Lat 45. Kowal na statku „Saint-Enoch”. Od trzech lat pływał na tym statku. Razem z cieślą oceniali zdolność „Saint-Enocha” do dalszego pływania. Zbudowali też sanie.

VANCOUVER GEORGE

(1757-1798), żeglarz angielski. Oficer marynarki. W latach 1772-80 uczestnik wypraw J. Cooka. M.in. zbadał Hawaje, skartował zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej, opracował jego mapę, oraz odkrył liczne cieśniny i wyspy. Sygnatariusz traktatu, na mocy którego wyspa Vancouver przeszła w ręce Anglików. Wspomina o nim autor.

WYMPER FREDERIC

(właśc. WHYMPER)

(ok. 1837-1901), Anglik. Uczestnik wyprawy badawczej (1864-65) w głąb wyspy Vancouver. Wspomina o nim autor.

[bez imienia i nazwiska]

Anglik. Oficer na statku „Repton”. Potraktował w sposób arogancki marynarzy z „Saint-Enocha”, którzy pospieszyli na pomoc tonącej łodzi z jego statku.

[bez imienia i nazwiska]

Anglik. Służył za tłumacza królowi wyspy Savaia (Wyspy Samoa).

[bez imienia i nazwiska]

Francuz. Kucharz na statku „Saint-Enoch”. Od trzech lat należał do załogi.

[bez imienia i nazwiska]

Hiszpan. „Szkieletnik” z Zatoki Marguerite. Otrzymał od kapitana Bourcarta szkielet wieloryba do obrobienia.

[bez imienia i nazwiska]

Komendant stacji morskiej na Pacyfiku. Zanotował falę sejsmiczną, która przeszła przez ocean od wybrzeży Peru do Australii z prędkością 508 km/h. Fakt ten dokładnie opisano w „Journal du Havre”.

[bez imienia i nazwiska]

Król wyspy Savaia (Wyspy Samoa). Podobnie jak jego poddani był prawie nagi. Kapitan Bourcart podarował mu perkalową koszulę.

[bez imienia i nazwiska]

Norweg [?]. Kapitan pewnego statku norweskiego, który zawinął do Zatoki Finisto. Poinformował załogę „Saint-Enocha”, że nie pamięta tak złego sezonu. Twierdził, że Morze Ochockie niebawem zostanie zapomniane jako łowisko.