Łamacze blokad

(Les Forceurs des blocus)

Źródło opracowania: Przełamanie blokady, opracowanie tekstu: Michał Felis i Andrzej Zydorczak

(na podstawie anonimowego przekładu zamieszczonego w tygodniku „Ruch Literacki”

w roku 1876 pod tytułem Przełamanie blokady)

„Ajaks”, Pruszków 1996

Ilustracje: J.-D. Férat

ANDERSON ROBERT

(1805-1871), Amerykanin. Major. Dowódca garnizonu w Fort Sumter (Charleston, Karolina Południowa). Dowodził jego obroną (po stronie Unii) w dniach 12-14 kwietnia 1861 r. To tam rozpoczęła się wojna pomiędzy Konfederacją a Unią. W roku 1863 mianowany generał-majorem. Wspomina o nim autor.

ARIEL

Bohater dramatu Szekspira „Burza”. Wspomina o nim autor.

BEAUREGARD PIERRE

(1818-1893), generał Konfederacji w wojnie secesyjnej. Brał udział w różnych bitwach i potyczkach, w tym także w ataku na Fort Sumter w kwietniu 1861 roku. W czasie przebywania w Charleston był dowódcą konfederackiego garnizonu wojskowego. Rozmawiał z nim James Playfair w sprawie uzbrojenia, które przywiózł na „Delfinie”.

CALIBAN

Bohater dramatu Szekspira „Burza”. Wspomina o nim autor.

CROCKSTON

Amerykanin. Wierny sługa rodziny Halliburtt. Był to mężczyzna o szerokich barkach, czerwonej twarzy, z której przebijała wesołość połączona z przebiegłością. Jego zdrowy rozsądek dorównywał jego odwadze i energii. Pomysłodawca i główny wykonawca planu uwolnienia Jonathana Halliburtta z kon­fede­rackiego więzienia w Charlestonie. W tym celu dostał się wraz z Jenny Halliburtt na pokład „Delfina”, który akurat płynął z Glasgow do Stanów po bawełnę. Zdemaskowany po drodze, przekonał kapitana Jamesa Playfaire’a do pomocy w realizacji swoich planów. W Charlestonie, skazując się na dobrowolne zamknięcie, dostał się do miejscowego więzienia i uwolnił swojego pana. Następnie na pokładzie „Delfina” popłynął wraz z innymi do Anglii.

DAVIS JEFFERSON

(1808-1889), amerykański polityk, wojskowy. Prezydent Skon­fe­derowanych Stanów Ameryki (potocznie zwanych Kon­fe­de­racją) w czasie wojny secesyjnej. Wspomina o nim generał Beauregard.

DUDGEON JOHN I WILLIAM (bracia)

Pochodzili z Millwal. W roku 1862 zbudowali pierwszy żelazny statek o dwóch śrubach, „Flora”. Wspomina o nich autor.

FRANKLIN JOHN (sir)

(1786-1847), angielski kontradmirał i odkrywca, którego wyprawie na statkach „Erebus” i „Terror” w roku 1845 przypisuje się odkrycie Przejścia Północno-Zachodniego. Jako 14-letni chłopak zaciągnął się do Królewskiej Marynarki Wojennej. Wspomina o nim Crockston.

GILLMORE QUINCY ADAMS

(1825-1888), generał major wojsk Unii. Wspomina o nim autor.

HALLIBURTT JENNY (panna)

Amerykanka. Córka abolicjonisty, Jonathana Halliburtta. Młoda dziewczyna, o jasnej cerze, łagodnym i inteligentnym spojrzeniu. Wraz z Crockstonem, podając się za jego bratanka, dostała się w męskim przebraniu, pod nazwiskiem John Stiggs, na pokład „Delfina”. W przebraniu wyglądała na chłopaka czternasto- lub piętnastoletniego, o wyglądzie delikatnym, wątłym, z trwożliwym i zdziwionym wyrazem twarzy. Zamierzała popłynąć do Charlestonu i dzielić ze swoim ojcem jego niewolę. Zdemaskowana po drodze przez Jamesa Playfaire’a, uzyskała od niego obietnicę pomocy w uwolnieniu ojca. Po uwolnieniu Jonathana Halliburtta z konfederackiego więzienia przez Crockstona i załogę „Delfina”, popłynęła wraz z innymi do Anglii, gdzie wyszła za mąż za kapitana Jamesa Playfaire’a.

HALLIBURTT JONATHAN

Amerykanin z Bostonu. Ojciec Jenny Halliburtt. Był redaktorem dziennika „Tribune” oraz obrońcą spraw Murzynów. Dowodził tajnym sprzysiężeniem w oblężonym przez wojska Unii Charlestonie. Nawiązał kontakt z oblegającymi i udzielał im informacji o sytuacji panującej w mieście, za co został uwięziony i skazany na śmierć. Został uwolniony przez Crockstona i załogę „Delfina”. Wraz z innymi popłynął do Anglii na pokładzie „Delfina”.

JOHNSTON

Bosman na „Delfinie”. Przeszukał bagaż Crockstona i znalazł w nim listy świadczące, iż podejrzany należał do zwolenników abolicjonistów.

LEE ROBERT EDWARD

(1807-1870), generał, głównodowodzący armii Konfederatów. 9 kwietnia 1865 r. podpisał w miejscowości Appomattox kapitulację. Wspomina o nim generał Beauregard.

LINCOLN ABRAHAM

(1809-1865), prezydent Stanów Zjednoczonych, rzecznik zniesienia niewolnictwa. Został zamordowany przez zwolennika niewolnictwa. Wspomina o nim autor.

MAC GREGOR JOHN

(1802-1858), Szkot, jeden z właścicieli (w czasie akcji opowiadania już nie żyjący) zakładu budowy statków „Kelvin Dock” w Glasgow. Potomek starego szkockiego rodu.

MATHEW

Zastępca kapitana Jamesa Playfaire’a na „Delfinie”.

NELSON HORATIO (wicehrabia)

(1758-1805), admirał brytyjski. W 1798 r. pokonał flotę francuską pod Abu Kir, w 1801 r. duńską koło Kopenhagi, a w 1805 r. francusko-hiszpańską koło Trafalgaru (ranny, zmarł w czasie bitwy). Jego zwycięstwa zapewniły Wielkiej Brytanii panowanie na morzu w epoce wojen napoleońskich. Wspomina o nim Crockston.

PARROTT ROBERT PARKER

(1804-1877), wychowanek West Point, oficer artylerii, wynalazca, który w XIX wieku opracował system wzmacniania luf armatnich oraz projektant wielu pocisków. Działa jego systemu posiadała korweta „Irokez”, która ścigała „Delfina” w pobliżu Charlestonu. Wspomina o nim James Playfair.

PLAYFAIR JAMES

Anglik, lat 30. Bratanek Vincenta Playfaire’a, najodważniejszy kapitan marynarki handlowej Zjednoczonego Królestwa. Wpadł na pomysł, aby przełamać blokadę morską Południa w celu zdobycia ładunku bawełny, która stała się na wyspach towarem deficytowym. W związku z tym wyruszył do Charlestonu na szybkim statku „Delfin”. W czasie rejsu zdemaskował podającą się za marynarza Johna Stiggsa, Jenny Halliburtt i dowiedział się o jej uwięzionym w Charlestonie ojcu. Dzięki podstępom i staraniom Crockstona, J.P. postanowił dopomóc nieszczęsnej dziewczynie w uwolnieniu ojca. Wkrótce po danej obietnicy zakochał się w niej. Po brawurowym uwolnieniu Jonathana Halliburtta z więzienia, wraz z innymi szczęśliwie wrócił do Anglii. Po powrocie na wyspy ożenił się z Jenny Halliburtt.

PLAYFAIR VINCENT

Anglik, lat 50. Stryj Jamesa Playfaire’a. Właściciel firmy handlowej Vincent Playfair i Spółka w Glasgow. Z charakteru praktyczny i rzeczowy, był armatorem czystej krwi. Absolutnie uczciwy i zacny. Zaakceptował plany swojego bratanka związane z wyprawą po bawełnę, nakazał zbudowanie statku, wyposażenie go oraz zaopatrzył w ładunek, który stanowiło uzbrojenie.

SHAKESPEARE WILLIAM

(1564-1616), angielski poeta, dramatopisarz i aktor czasów Elżbiety I i Jakuba I. Wspomina o nim autor.

STIGGS JOHN

HALLIBURTT JENNY

ŚWIĘTY PATRYK

(w oryg. SAINT PATRICK)

(V w.), biskup, misjonarz, patron Irlandii. Wg tradycji dokonał chrystianizacji Irlandii. Przywołuje go Mathew.

TOD DAVID

(1795-1859), Szkot, jeden z właścicieli (w czasie akcji opowiadania już nieżyjący) zakładu budowy statków „Kelvin Dock” w Glasgow.

WATT JAMES

(1736-1819), szkocki inżynier i wynalazca. Zbudował w 1784 roku uniwersalny silnik parowy. Założył w Soho pod Birmingham pierwszą w świecie wytwórnię maszyn parowych. Wspomina o nim autor.

[bez imienia i nazwiska]

Pilot. Jeden z tych wspaniałych marynarzy z Morza Irlandzkiego. Wyprowadził „Delfina” z Glasgow rzeką Clyde na pełne morze.

[bez imienia i nazwiska]

Dowódca patrolu straży wybrzeża w Charleston. Wypytywał Jamesa Playfaire’a o przyczynę pobytu w nocy na wybrzeżu.