Latarnia na Końcu Świata

(Le Phare du Bout du Monde)

Źródło opracowania: Latarnia na Końcu Świata, tł. Janina Karczmarewicz-Fedorowska

„Nasza Księgarnia”, Warszawa 1972

Ilustracje: G. Roux

CARCANTE

Chilijczyk. Zastępca Kongrego w bandzie. Marynarz. Lat prawie 40. Był wzrostu średniego, raczej szczupły, cały z mięśni i nerwów, odznaczał się niezwykłą siłą. Charakter miał złośliwy, duszę pełną fałszu, bez skrupułów mógł kraść i mor­dować. Jego nazwiskiem nazwał Kongre szkuner „Maule”. Został zabity strzałem z rewolweru przez Davisa lub Vasqueza podczas próby wdarcia się na galeryjkę latarni.

CARCEL BERTRAND GUILLAUME

(tylko w oryg.)

(1750-1812), francuski zegarmistrz. W roku 1800 wynalazł lampę olejową, w której, za pomocą pompy ssąco-tłoczącej, napędzanej mechanizmem zegarowym, dostarczano w sposób ciągły olej.

DAVIS JOHN

Amerykanin. Pierwszy oficer na statku „Century”. Lat 30-35. Był muskularny, energiczny, posiadający żelazny charakter, świetny żeglarz. Zanim przeszedł do floty handlowej służył w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych jako starszy bosman. Uratowany przez Vasqueza po katastrofie „Century”. Współuczestniczył z Vasquezem przy opóźnianiu odpłynięcia bandy Kongrego. Odpłynął z wyspy na awizie „Santa Fé”.

DUMONT D’URVILLE JULES SÉBASTIEN

(1790-1842), admirał, żeglarz i podróżnik francuski, który odbył m.in. podróż dookoła świata, dowodził wyprawami badawczymi na pd. Pacyfiku (w latach 1826-29) i w rejonie Antarktydy (w latach 1837-40). Zginął we Francji w 1842 r. w katastrofie kolejowej. Wspomina o nim autor.

FELIPE

Argentyńczyk. Latarnik na Wyspie Stanów. Lat 40. Kawaler. Marynarz. Palił fajkę. Podczas próby kontroli szkunera „Maule” został zabity strzałem z rewolweru przez członka bandy Kongrego.

KONGRE

Herszt bandy złodziei wraków i piratów. Czy faktycznie nazywał się Kongre tego nie wiadomo - używał imienia dość rozpowszechnionego wśród mieszkańców Ziemi Ognistej i Magellanii. Były marynarz. Lat ok. 40. Człowiek wysoki, o okrutnych rysach twarzy i zaczynającej siwieć, gęstej brodzie. Charakter miał gwałtowny i energiczny. Był to niebezpieczny złoczyńca zbrukany wieloma zbrodniami. Prowadząc wcześniej proceder piracki został zatrzymany, zbiegł z Punta Arena przed odpowiedzialnością, po rozbiciu szalupy razem z bandą dostał się na Wyspę Stanów, tu zwabiał statki na przybrzeżne skały doprowadzając je do zatonięcia. Razem z współtowarzyszami ograbiał wraki. Chciał wydostać się na wyspy Pacyfiku. Opanował szkuner „Maule”, który roz­bił się u wybrzeży wyspy. Próbował dwukrotnie odpłynąć, w końcu w momencie pojawienia się awiza uciekł w głąb wyspy. Popełnił samobójstwo stojąc na wysokiej skale i strzelając sobie z rewolweru w skroń. Jego ciało spadło do morza.

LAFAYATE

Argentyńczyk. Kapitan awiza „Santa Fé”. Przywiózł latarników na wyspę, po trzech miesiącach powrócił ze zmianą warty. Przyczynił się do ujęcia bandy Kongrego.

LE MAIRE JAKOB

(1585-1616), holenderski żeglarz, kupiec. W latach 1615-16 odkrył (z W.C. Schoutenem) Cieśninę Le Maire’a, Przylądek Horn i wiele wysp na Oceanie Spokojnym. Wspomina o nim autor.

LOPEZ

Chilijczyk [?]. Jeden z członków bandy Kongrego. Prawdopodobnie był wśród pięciu martwych członków bandy, których znalazł Riegal.

MORIZ

Argentyńczyk. Latarnik na Wyspie Stanów. Lat 37. Żonaty, bezdzietny. Palił fajkę. Zabity siekierą przez członka bandy Kongrego po wkroczeniu na pokład szkunera „Maule”.

PAILHA

Chilijczyk. Kapitan szkunera „Maule”. Zginął w katastrofie.

RIEGAL

Argentyńczyk. Pierwszy oficer na awizie „Santa Fé”. Znalazł zwłoki 5 członków bandy Kongrego.

STEWARD HARRY

Amerykanin. Kapitan trójmasztowca „Century”, który rozbił się na skałach Wyspy Stanów. Zginął w katastrofie.

VARGAS

Chilijczyk. Członek bandy Kongrego. Kiedyś pracował jako cieśla w stoczni okrętowej w Valparaiso. Dobrze znał zawód, zajmował się remontami szkunera. Został zabity strzałem z rewolweru przez Davisa lub Vasqueza podczas próby wdarcia się na galeryjkę latarni.

VASQUEZ

Argentyńczyk. Starszy latarnik na Wyspie Stanów. Lat 47. Kawaler. Człowiek mocny, o żelaznym zdrowiu i wyjątkowej wprost wytrzymałości, zdecydowany, energiczny, wzbudzał zaufanie. Palił fajkę. Przez 40 lat pływał po morzach w marynarce wojennej Argentyny. Był chłopcem okrętowym, nowicjuszem, marynarzem, wreszcie starszym bosmanem. Wraz z dwoma kolegami pełnił straż w latarni morskiej na Wyspie Stanów (Ziemia Ognista). Po zabiciu kolegów przez bandę Kongrego uciekł z latarni i ukrył się w grocie położonej niedaleko jaskini piratów, skąd czerpał pożywienie. Uratował Johna Davisa po katastrofie statku „Century”. Strzelając z działa uszkodzili szkuner „Carcante”. Opóźnił odpłynięcie bandy przez założenie ładunku wybuchowego pod sterem. W krytycznym momencie zapalił latarnię, w czasie walki zabił jednego z napastników. Odpłynął z wyspy na awizie „Santa Fé”.

[bez imienia i nazwiska]

Argentyńczyk [?]. Doświadczony inżynier z Buenos Aires. Wg jego planów zbudowano latarnię na Wyspie Stanów.

[bez imienia i nazwiska]

Argentyńczyk [?]. Starszy bosman na awizie „Santa Fé”.

[bez imienia i nazwiska]

Pięciu członków bandy Kongrego. Zostali znalezieni martwi przez Riegala w okolicach przylądka Webster. Wśród nich musiał być Lopez, który prawdopodobnie był Chilijczykiem.

[bez imienia i nazwiska]

Siedmiu członków bandy Kongrego. Byli to nędzni mieszkańcy Ziemi Ognistej, bladzi, wychudzeni, u kresu sił, wygłodniali. Poddali się marynarzom z „Santa Fé”. Zostali uwięzieni na awizie.

[bez imienia i nazwiska]

Trzej latarnicy, których „Santa Fé” przywiózł na Wyspę Stanów jako zmianę warty.