Chancellor

(Le Chancellor)

Źródło opracowania: Rozbitkowie z „Chancellora”, opr. tekstu: Jerzy Koralewski

(na podstawie wydania Przygody na okręcie „Chancellor”. Notatki podróżnego J.R. Kazallon, nakładem Gebethnera i Wolffa, Warszawa 1910)

Wydawnictwo „Piast”, Szczecin 1991

Ilustracje: E. Riou

AUSTIN

Marynarz z „Chancellora”. Lat 28. Posłuszny, dzielny, odważny. Zginął uniesiony przez falę, która przetoczyła się przez tratwę.

BRONSFIELD

Właściciele składu komisowego „Bronsfield & Co” w Charlestonie (Stany Zjednoczone). „Chancellor” przewoził ładunek bawełny pochodzący z ich składów.

BURKE

Marynarz z „Chancellora”. Ogłosił, że pod pokładem jest woda. Pomagał zejść panu Kear z masztu. Przeżył katastrofę.

CAIL JEAN FRANÇOIS

(1804-1871), Francuz, konstruktor maszyn, głównie do produkcji cukru, lokomotyw, rolniczych. Falsten płynął do Europy kupić odśrodkowy młyn Caila.

CURTIS ROBERT

→ KURTIS ROBERT

DAOULAS

Cieśla, członek załogi „Chancellora”. Odważny i energiczny. Przeżył katastrofę.

FALSTEN WILLIAM

Anglik. Inżynier z Manchesteru, dyrektor zakładów hydraulicznych w Karolinie Płd. Lat 45. Fizjonomia arcyangielska. Znał się tylko na matematyce i mechanice, nie lubił wchodzić z kimkolwiek w bliższe stosunki. Jechał do Europy kupić młyn odśrodkowy nowego typu. Po katastrofie „Chancellora” zajął się obliczeniami i rysunkami maszyn. Przeżył katastrofę.

FINGAL

Bohater legend staroirlandzkich. Wspomina o nim autor w związku z informacją o Wyspie Staffa w archipelagu Hebryd u wybrzeży Wielkiej Brytanii, gdzie znajduje się bazaltowa grota o dł. 69 metrów, zwana Grotą Fingala.

FLAYPOL

Marynarz z „Chancellora”. Wraz z bosmanem załatał otwór w kadłubie statku. Przeżył katastrofę.

GARGANTUA

Olbrzym, bohater napisanej przez Rabelais’ego fantastyczno-satyrycznej opowieści „Nieocenione życie Gargantui”, wyszydzającej ciemnotę i zabobony średniowiecza. Wspomina o nim Andrzej Letourneur.

GRATIOLET LOUIS-PIERRE (profesor)

(tylko w oryg.)

(1815-1865), Francuz, profesor anatomii i an­tropologii na Sorbonie w Paryżu. Wspomina o nim autor.

HERBEY (panna)

Angielka. Lat 20. Pasażerka z „Chancellora”. Sierota. Blondynka o prześ­licznych ustach i ciemnoszafirowych oczach. Głęboko wierząca, opiekuń­cza, wrażliwa. Dama do towarzystwa pani Kear. Przeżyła katastrofę.

HOBBART

Steward z „Chancellora”. Drobny człowiek o dwuznacznej fizjonomii. Uśmiechał się często, oczy miał na wpół przymknięte. Człowiek fałszywy. Żył w wielkiej niezgodzie z kucharzem Jynx­tropem. W czasie katastrofy zdołał ocalić trochę żywności, którą ukrył, zajadając się sam, podczas gdy reszta ginęła z głodu. Powiesił się na maszcie tratwy. Ciało jego zostało częściowo zjedzone przez marynarzy. Resztki wyrzucił Andrzej Letourneur do morza.

HUNTLY IAN SILAS

(właśc. JOHN SILAS HUNTLY)

Szkot z Dundee. Kapitan „Chancellora”, uchodzący za znawcę atlantyckich szlaków, mający pięćdziesiąt lat. Był średniego wzrostu, miał wąskie ramiona oraz małą i zwykle na lewo przechyloną głowę. Poruszał się ociężale, miał wygląd ciągle znużonego, spojrzenie niepewne, nie był energiczny ani uparty (szczęki nie były wydatne, a ręce nie zaciskały się w pięści). W czasie rejsu uległ amnezji. W sprawach zawodowych przekazał dowództwo porucznikowi Curtisowi. W czasie katastrofy „Chancellora” spadł z masztu do morza, a następnie został uratowany. Ogarnięty całkowitą apatią uciekł z panem Kearem i trzema marynarzami łódką w nocy. Zaginął.

JYNXTROP

Murzyn, kucharz z „Chancellora”, o brzydkiej twarzy. Impertynent, niewiele wart. Miał ciągłe konszachty z marynarzami. Zginął, rozrywając sobie ciało paznokciami i rzucając się do morza, pożarty przez rekiny.

KAZALLON J.R.

Anglik z Londynu. Autor dziennika. Chłodny obserwator. Przyjaciel Letourneurów. Przeżył katastrofę.

KEAR (pani)

Amerykanka z Bufallo. Żona pana Keara. Lat powyżej 40. Pospolita, milcząca, obojętna, bezmyślna, bez wykształcenia, cierpiała na ustawiczną senność. Usługiwała jej panna Herbey. Umarła w bocianim gnieździe, przed opuszczeniem statku i zejściem na tratwę.

KEAR (pan)

Amerykanin z Bufallo. Dumny, zarozumiały, ręce trzymał wciąż w kieszeniach, pobrzękując monetami. Majątek zrobił na handlu naftą (właściwie eksploatacją ropy naftowej). Myślał wyłącznie o swoich wygodach. Uciekł łódką wraz Huntlym i trzema marynarzami, porzucając żonę. Zaginął na morzu.

KOLUMB KRZYSZTOF

(1451-1506), żeglarz włoski w służbie hiszpańskiej. Odkrywca Ameryki (1492). Jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach odkryć geograficznych i żeglugi. Wspomina o nim Kazallon.

KURTIS ROBERT

Anglik. Pierwszy oficer z „Chancellora”. Lat 30. Dobrze zbudowany, obdarzony wielką siłą fizyczną, energiczny, rozważny. Został kapitanem statku po rezygnacji Huntly’ego. Przeżył katastrofę, dopływając wraz z innymi na tratwie do wybrzeży Brazylii.

LEARD (bracia)

(właśc. LAIRD)

John (1805-1874), szkocki budowniczy statków, który wraz ze swoim młodszym bratem, Macgregorem (1808-1861) założył w Birkenhead (mieście leżącym naprzeciw Liverpoolu) w 1844 roku stocznię. Jako pierwszy zbudował statek z żelaza. Był właścicielem trójmasztowca „Chancellor”.

LETOURNEUR ANDRZEJ

(właśc. ANDRÉ LETOURNER)

Francuz z Havru. Lat 20. Kulawy, chodził o lasce. Bardzo lubił podróżować, ciekawy świata, inteligentny, wrażliwy, posiadał oryginalny dowcip, bujną wyobraźnię, ciekawe poglądy na świat. Był duszą towarzystwa na tratwie. Przeżył katastrofę.

LETOURNEUR

Francuz z Havru, ojciec André. Lat ok. 50. Był to człowiek wysoki, z białymi włosami i siwiejącą brodą. Wyglądał starzej niż na swoje 50 lat, nigdy nie śmiał się; mocno kochał swego syna Andrzeja i bardzo cierpiał z powodu jego kalectwa. Przeżył katastrofę.

MAC DONALD (rodzina)

Szkoci, właściciele Wyspy Staffa (Hebrydy Wewnętrzne), na której znajduje się Grota Fingala. Od 1800 roku należała do Colina, a w 1816 kupił ją Ranald MacDonald. Właściciele oddawali wyspę w dzierżawę za 300 franków rocznie. Wspomina o nich Andrzej Letourneur.

MOORE THOMAS

(1779-1852), anglo-irlandzki poeta romantyczny. Pisał wiersze patriotyczne, opiewające piękno irlandzkiego pejzażu i folkloru. Poza tym napisał powieść „Epikurejczyk”, biografie m.in. G. Byrona. Wspomina o nim Andrzej Letourneur.

O’READY

Irlandczyk. Marynarz z „Chancellora”. Lat 60. Miał posiwiałe wąsy i brodę . Znany z małomówności. Nie chciał opuścić statku. Zginął uniesiony przez falę w czasie burzy.

OWEN

Marynarz z „Chancellora”. Lat ok. 40. Miał czoło pokryte zmarszczkami, rudawą brodę, wargi ściśnięte, szare oczy z czerwonymi powiekami, nos prosty, uszy odstające. Złośliwy. Odmówił pracy przy pompowaniu wody. Zmarł na tratwie po wypiciu zatrutej wody.

PASCAL BLAISE

(1623-1662), francuski matematyk, fizyk, pisarz i filozof. Jeden z najwybitniejszych myślicieli europejskich. Głosił zasadę rozdziału między poznaniem racjonalnym i intuicyjnym. Opisał wielkość i nędzę człowieka. Był współtwórcą podstaw teorii prawdopodobieństwa, badał zjawiska dotyczące ciśnienia atmosferycznego i hydrostatyki. Skonstruował jedną z pierwszych maszyn liczących. Wspomina o nim Kazallon.

RUBY JOHN

Anglik z Cardiff. Kupiec. Bogaty, zupełnie bezmyślny. Handlował od 20 lat. Przewoził na statku 30 kg materiału wybuchowego - pikrynianu potasu. Na wiadomość o pożarze statku zwariował, skoczył do ładowni palącego się statku i zginął.

SANDON

Marynarz z „Chancellora”. Pomagał zejść panu Kear z masztu. Przeżył katastrofę.

SHAKESPEARE WILLIAM

(1564-1616), angielski poeta, dramatopisarz i aktor z czasów Elżbiety I i Jakuba I. Wspomina o nim Andrzej Letourneur.

WALTER

Angielski poeta [?]. W 1643 r. opisywał Archipelag Bermudzki. Wspomina o nim Andrzej Letourneur.

WALTER

Porucznik z „Chancellora”. Chory na suchoty. Umarł na tratwie. Jego noga posłużyła bosmanowi jako przynęta na tuńczyki.

WILSON

Anglik [?]. Marynarz z „Chancellora”. Został zabity przez Curtisa w walce na tratwie.

[bez imienia i nazwiska]

Anglik. Marynarz z „Chancellora”. Drugi z dwóch Anglików, którzy wraz z Huntlym, Kearem i szkockim marynarzem uciekli łódką. Zaginął.

[bez imienia i nazwiska]

Anglik. Marynarz z „Chancellora”. Pierwszy z dwóch Anglików, którzy wraz z Huntlym, Kearem i szkockim marynarzem uciekli łódką. Zaginął.

[bez imienia i nazwiska]

Bosman z „Chancellora”. Odważny i energiczny. Załatał otwór w kadłubie statku. Przeżył katastrofę.

[bez imienia i nazwiska]

Marynarz z „Chancellora”. Drugi. Podczas gwałtownego tonięcia statku stracił głowę i wraz z praktykantem i swoim kolegą skoczył do wody. Utonął.

[bez imienia i nazwiska]

Marynarz z „Chancellora”. Pierwszy. Podczas gwałtownego tonięcia statku stracił głowę i wraz z praktykantem i swoim kolegą skoczył do wody. Utonął.

[bez imienia i nazwiska]

Praktykant z „Chancellora”. Podczas gwałtownego tonięcia statku stracił zupełnie głowę i wraz z dwoma innymi marynarzami skoczył do wody. Utonął.

[bez imienia i nazwiska]

Szkot. Marynarz z „Chancellora”. Uciekł łódką wraz z Huntlym, Kearem i dwoma Anglikami. Zaginął.