Inna twórczość

Teksty

Bibliografie i poradniki czytelnicze:

Inne:

Cudze strony WWW

Jak pisałem we wstępie, od lat jestem wikipedystą i szerzej wikimedianinem; moją działalność na tych stronach streszczają strony na wikipediach polskiej i angielskiej. Narzędzie XTools pozwala zobaczyć statystyki moich edycji – ile ich jest, ile ich było w różnych przedziałach czasowych i które strony edytowałem najczęściej. Prawdopodobnie moim najbardziej oryginalnym i zaawansowanym wkładem w Wikipedię jest kalendarium szczególnej teorii względności, konsultowane z szeregiem fizyków i historyków z Polski i USA.

Jako nastolatek rozwijałem też polskie strony internetowe o grach marki Might and Magic:

Flagi

Chyba są zbyt proste, żeby chroniło jest prawo autorskie, ale będę wdzięczny, jeśli przy upowszechnianiu wspomnisz, kto je stworzył.

Flaga demokracji – kolor pomarańczowy bywał już używany jako jej symbol, np. przez pomarańczową rewolucję Ukraińców w 2004 roku. Trójkąt równoboczny skierowany w górę to duża grecka litera delta – inicjał pierwotnego słowa „demokracja”. Do tego symbolizuje oddolny wpływ szerokich mas na wąskie władze. Biały kolor jest domyślny jako najbardziej neutralny, a przy okazji symbolizuje pokój.

Flaga Polski – biel i czerwień są wykorzystywane przez dziesiątki flag państw, a co najmniej kilkanaście z nich używa wyłącznie bieli i czerwieni. Stąd potrzeba trzeciej barwy, wprowadzającej kontrast np. przy zawodach sportowych. Złoto pasuje najbardziej, bo jest dość rzadko używane i pojawia się w polskim godle.

Flaga Królewiecczyzny, obecnie będącej Obwodem Królewieckim, ale życzę jej niepodległości. Ogólny układ – czyli poziomy pas na białym tle – nawiązuje do flag opozycji rosyjskiej i białoruskiej. Czerń to odwołanie do pruskich i krzyżackich korzeni tamtych ziem.

Flaga chrześcijaństwa – widywałem już propozycję pochodzącą od protestantów z USA, ale nie spodobała mi się, m.in. przez użycie krzyża łacińskiego, który może być trochę wykluczający dla prawosławia i dla koptów. Niebieski symbolizuje wody chrztu i Maryję – pierwszą chrześcijankę.

Flaga Słowacji – ta obecna przypomina flagę zbrodniczej Rosji i jest nieco zbyt skomplikowana. Mam nadzieję, że Słowacy uznają to bardziej za serdeczny prezent niż za „kulturowe przywłaszczenie” albo wtrącanie się w ich sprawy.

Flaga języka interlingua. Nie jest moim ulubionym, bo wolę np. języki glosa i elefen, ale jest o niebo lepszy od popularnego esperanto. Złoty krąg na granatowym tle nawiązuje do flagi Rady Europy i Unii Europejskiej.

Flaga ateizmu – symbol pośrodku to ligatura dużych greckich liter alfa (A) i teta (Θ), od których zaczyna się pierwowzór tego słowa. Proponowane wcześniej symbole ateizmu jak duże „A” w okręgu zbytnio przypominają symbol anarchizmu.

Flaga Liberii w bardziej afrykańskich kolorach – tak się mniej myli z flagą USA.

Flaga ekofaszyzmu czy jak kto woli – twardego ekologizmu. Litery „X” używa już chyba grupa Extinction Rebellion.

Flaga bez wyraźnego znaczenia – być może je jeszcze znajdzie; być może będzie to flaga tarnizmu.

Memy

Stworzyłem ich kilkadziesiąt, ale nie publikuję ich tutaj, bo humor jest bardzo subiektywny, szybko się starzeje i przez to mogą być żenujące. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu bezpośredniego i na Facebooka – prowadzę tam grupę archiwalną, gdzie są zebrane.