Методичні орієнтири

Освітній простір гімназії: інноваційні вектори дидактичної системи

Наталія Крячко,

заступник директора з науково-методичної роботи

Маловисківської гімназії

Пошук педагогічних методологій, які б змогли дозволити розширити лінійну траєкторію руху учня і водночас забезпечити прогностичність результатів його освітньої діяльності, призвели до появи (80-90-х рр. ХХ ст.) поняття «освітній простір».

Динамізм трансформаційних процесів усіх сфер життєдіяльності людини вимагає формування освітнього простору з урахуванням інноваційного характеру його розвитку, запитів особистості та потреб суспільства, що сприятиме інтеграції національної системи освіти у світовий простір.

Під поняттям «освітній простір» розуміють певну частину соціального простору, у межах якої здійснюється нормована освітня діяльність. Держава до числа пріоритетів удосконалення шкільної освіти відносить наступні напрямки:

- оптимізація освітнього процесу з метою збереження фізичного, психічного та духовного здоров’я учнів;

- посилення значущості суспільно-гуманітарного циклу дисциплін, які сприяють формуванню духовності, активній громадянській позиції особистості, її інтеграції в світову культуру;

- уведення профільного навчання в старшій школі з метою забезпечення професійної орієнтації та професійного самовизначення учнів;

- виявлення та реалізація потенційних можливостей кожної дитини;

- удосконалення системи оцінювання навчальних досягнень учнів на всіх ступенях навчання та державної системи оцінки якості освіти;

- інформатизація освітньої практики, формування функціональної інформаційної грамотності випускників.

Дидактична система – це організований об´єкт, за допомогою якого вчитель забезпечує управління процесом передачі і засвоєння учнями системи знань про суспільство, природу, людину, і на цій основі розвиток у кожного з них пізнавальних сил, формування наукового світогляду, культури поведінки, позитивних людських якостей.

Учитель і учні не належать до цієї системи, але поряд з іншими чинниками складають її зовнішнє середовище. Дидактика розглядає навчання як взаємодію учителя й учнів через простір дидактичної системи. Ця взаємодія має циклічний характер, а, отже, сприяє удосконаленню (оновленню) системи.

В інтерпретації педагогічної науки під інновацією розуміють «намагання змінити систему освіти, що здійснюється свідомо і навмисно з метою її удосконалення».

Способом «нормування та трансляції інновації виступає проектування», одним з етапів якого є моделювання.

Виокремлення діяльнісного підходу до моделювання інноваційного освітнього простору гімназії дозволяє визначити компоненти діяльності, виокремити її особливості та визначити ефективність результату.

Презі "Організація методичної роботи в Маловисківській гімназії"

Відео-презентація "Сучасні підходи до організації методичної роботи в закладі. 2016 рік"