Позакласна робота

ПАСПОРТ

екологічної стежини «Мала Вись»

Місце знаходження /адреса, де розпочинається, де закінчується/:

Початок і кінець маршруту знаходиться на перехресті вулиць Київська та Жовтнева. Основна частина екостежки прямує вздовж лівобережжя Малої Висі паралельно до вулиці Київська (додаток 1).

Землекористувач: комунальна власність Маловисківської районної ради.

Наявність постанов органів влади про створення екологічної стежки:

Дозвіл начальника Держекоінспекції в Маловисківському районі Мохненко Л.П. від 10 січня 2001 року про проведення навчально-дослідницької та природоохоронної діяльності учнями Маловисківської гімназії на території району під керівництвом досвідчених педагогів.

Призначення екологічної стежки /з якою метою створено, на які категорії відвідувачів розрахована/ : активізація навчальної і пропагандистської роботи з проблем охорони природи, створення умов для виховання екологічної грамотності учнівської молоді в навколишньому середовищі.

Історичні відомості про оточуюче середовище:

Активне освоєння місцевості датується серединою XVIII ст., з моменту побудови на берегах Висі родового маєтку князів Кудашевих – історичного пам’ятника, про що засвідчує меморіальна дошка при вході до головного приміщення. Біля садиби було зведено парк з алеями та клумбами, від якого залишилася невелика частина. У 1922 році маєток передано в користування семирічній трудовій школі №3, у якій до 1941 р. проіснував музей дитячих виробів. З 1980 р. приміщення передано технічно-екологічному центру.

Опис маршруту /протяжність стежки, кількість станцій, короткий опис станцій, екскурсійних об’єктів/:

Загальна протяжність екологічної стежки становить близько 1000 м, має 4 зупинки (додаток 1). Зупинка №1 «Маєток Кудашевих»: збудований у 1768 р. княгинею Кудашевою на невеличкому півострові в долині р. Мала Вись. Має просторі підвали та підземні переходи, на стінах яких збереглися малюнки тих часів. Зовнішній фасад мало змінився, збереглися старі вікна, арки, гвинтові сходи на другий поверх. Зупинка №2 «Княжий парк»: має чітко виражену триярусну будову – у першому ярусі переважають дуб черешчатий та ясен звичайний; другому – бузина чорна, жимолость, акація жовта; третьому – купир лісовий та пшінка весняна з окремими формаціями анемони жовтецевої, гравілату міського, цибулі гусячої. У ценозах парку домінують дендрофільні тварини – переважно птахи ряду Горобині. Зупинка №3 «Качиний острів»: намивний острів площею до 100 м2 та висотою до 1 м значно витягнутий за течією річки – яскравий приклад водної акумуляції. У східній частині острова фіксується формація мати-й-мачухи, а в центрі височать 50-річні верби, які надають прихисток диким та свійським птахам. Зупинка №4 «Докембрійські граніти»: крутосхилий лівий берег річки Мала Вись з виходами червоних гранітів, вкритими петрофітно-степовим різнотрав’ям, типчаково-полиновими ценозами з домішками зеленого моху, накипних лишайників, очитку їдкого та заячої капусти. Яскраво виражені ознаки водної ерозії чорноземних ґрунтів, які характеризуються як малопотужні середньозмиті. Тваринний світ представлений ентомофауною степового різнотрав’я та синантропними видами птахів.

У перспективі передбачається формування та опис п’ятої зупинки «Смарагдова лука» як типового для даної місцевості лучного природного комплексу.

Стан екологічної стежки /задовільний, добрий, поганий/: задовільний.

Режим користування /як дозволяється використовувати/: проведення навчально-пізнавальних екскурсій, дослідження змін природно-територіальних комплексів на локальному рівні під впливом природних та антропогенних чинників.

Охорона маршруту:

Налагоджено екопатрулювання учнями Маловисківської гімназії, членами еколого-краєзнавчого товариства «Аква Віта».

Шефські установи: Державна екологічна інспекція в Маловисківському районі.

Маршрут розроблений /ким розроблений, консультанти, науковий керівник/: учитель географії Маловисківської гімназії Крячко Наталія Вікторівна та учитель біології Маловисківської гімназії Капінус Олена Леонідівна.