Оскільки навчання і виховання учнів- процес багатогранний тому об'єднання зусиль колективу навчального закладу та батьківського загалу є вкрай необхідним у цих непростих умовах,в рамках нашого проєкту "Турботливі батьки" було проведено тренінг з батьками майбутніх першокласників "Від дошкільника до школяра",а також ми систематично організовуємо зустрічі з батьками для обговорення питань про освітні успіхи учнів, про шляхи підвищення ефективності інтелектуальної діяльності,про виховання в здобувачів освіти свідомого ставлення до фізичного та психологічного здоровʼя.


 


Першокласники мають пройти медичний огляд перед вступом до школи попри усі складнощі воєнного часу. Це стосується усіх дітей: і тих, що перебувають за кордоном та збираються навчатися дистанційно, і тих, чиї школи зруйновані чи в тимчасовій окупації. І навіть тих,  хто на сімейній формі навчання. Щоб батькам жилося трішки легше,  пропонуємо чекліст обстежень та щеплень, які доведеться зробити першокласникам. 

✔ Довідка потрібна не для допуску до школи.  Чимало батьків міркують так: якщо фізично дитина не буде присутня у класі, то й вимагати довідку № 086-1/о у школі не мають права.  Але це не так! У Міністерства охорони здоров’я та Міністерства освіти інша позиція: це дані про стан здоров’я дитини. І кожен заклад освіти відповідає за своїх учнів, тож має отримати інформацію стосовно їхнього фізичного стану.  

✔ Якщо ситуація особлива.  Звісно, для тих, хто перебуває за кордоном, ситуація складна. В українських школах приймають лише довідки державною мовою, тож обстеження у місцевого іноземного лікаря зарахувати не зможуть. Виручити може прийти телемедицина. Звісно, обстежити дистанційно фахівець не зможе, але український медик може скористатися інформацією колеги з країни перебування, який огляне дитину. А частину даних збере під час телеприйому. 

✔ У школі мають бути оригінали довідок. Це стосується й переселенців, навіть із прифронтової зони чи ТОТ. Але у разі якщо у школи зруйноване приміщення або вона переміщена з ТОТ і ще не має приміщення, можна подавати електронні копії (скани чи фото). 

✔ Записуємося заздалегідь. Звернутися найкраще до сімейного лікаря або педіатра, з якими підписана декларація про надання первинної медичної допомоги. Якщо ви не маєте до нього доступу, наприклад, він виїхав за кордон або ви внутрішньо переміщена особа, можна звернутися до найближчого державного медзакладу. Для отримання довідки не потрібно переукладати декларацію.

Діти з сіл, селищ (або ВПО, які там перебувають) проходять обстеження у районних медзакладах або під час виїздів мобільних медичних бригад. 

✔ У приватній клініці можна, але дорого. 

Для швидкості батьки часто розглядають такий варіант: приватна клініка, де є програми обстежень для вступу у школу. До слова, чимало з них мали окремі програми або знижки на обстеження першокласників. У столиці ціни на них коливаються від 2,5 до 8,3 тис. грн (щорічний огляд, не для 1 класу починається від 800 грн). Про прийом у лікаря домовляємося за телефоном або на сайтах відповідних медзакладів. 

✔ Огляди проходять по-різному. Огляд проходить дитина, але хтось із батьків обов’язково має бути присутній. Від фахівця та його знання маленького пацієнта залежить, з яких елементів складатиметься обстеження. Можуть лише послухати серце, бронхи та легені або ж ще поміряти вагу та зріст, температуру.

✔ Філіппінський тест. Педіатр може провести так званий філіппінський тест, щоб перевірити фізичну готовність дитини до школи. Дитині пропонують підняти руку над головою і торкнутися до протилежного вуха. Якщо дитина не може  дотягнутися до вуха через голову, це вказує, що ще недостатньо дозріла нервова система, розвинувся скелет та загалом організм ще не здатний адаптуватися до навчальних навантажень. Якщо ж дитина доторкнеться до верхнього краю вуха, а ще краще — до середини, майбутній учень фізично готовий. Як кажуть медики: відбувся напівростовий стрибок.

✔ Проби Руф’є-Діксона не обов’язкові. Дитину попросять п’ять хвилин спокійно посидіти. Порахують пульс за 15 секунд. Потім просять зробити 30 присідань. Часу на це — 45 секунд. Після фізичних вправ лікар підраховує пульс за перші 15 секунд, а потім через пів хвилини ще за 15 секунд. Далі за формулою він визначає індекс від «погано» до «відмінно», або може бути позначка «атлетичне серце» (таке трапляється у юних спортсменів). Тест потрібен для визначення групи на уроках фізкультури. Він показує, як організм адаптується до навантажень. Раніше цю пробу робили дуже часто, нині — ні, адже у школах зі змішаним навчанням фізкультуру часто роблять дистанційною (а на ділі просять зробити реферат). Якщо учні займаються онлайн, тим паче інформація не на часі. Важливо усвідомити: проби не показують ступінь готовності до школи. 

✔ Робимо щеплення за потреби. Одна з довідок, яку видасть лікар: форма № 063/о «Карта профілактичних щеплень». Там міститься інформація про всі вакцинації, ревакцинації, а також туберкулінові проби, які робили дитині.  Перевіряємо, чи зроблені всі обов’язкові профілактичні щеплення згідно з українським календарем щеплень. У 6-річному віці проводиться ревакцинація проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту. Якщо щось не зроблено, довідки не буде. Аби зайвий раз не відвідувати медичний заклад, краще одразу ж після огляду у той же день зробити щеплення.

✔ Отримуємо направлення до вузьких спеціалістів. Його надає педіатр чи сімейний лікар. Деякі фахівці надають довідку без їхніх оглядів, якщо добре знають стан здоров’я дитини. Є й ті, хто направляє до додаткових спеціалістів (найчастіше це невролог, гастроентеролог, отоларинголог). Основні спеціалісти, яких треба пройти: хірург, ортопед, окуліст і стоматолог. До них теж слід записатися в електронну чергу.

✔ Перевіряємо «больові точки». Що шукають ці фахівці? Дитячий офтальмолог виключає короткозорість чи далекозорість, перевіряє гостроту зору. Дитячий хірург дивиться, чи немає пупкової грижі, гемангіом. Стоматолог оцінює стан зубів, ротової порожнини, формування правильного прикусу. Дитячий ортопед-травматолог виключає сколіоз, оцінює стан розвитку кістково-м’язової системи.

✔ Робимо аналізи. Загальний аналіз крові передбачено зробити, щоб виключити ризик розвитку анемії. За показниками лікар також може направити на інші обстеження. Найчастіше це аналіз сечі, аналіз крові на глюкозу, кал на гельмінти, зішкріб на ентеробіоз. Інколи просять зробити ще й ЕКГ. Але все це для спокою лікаря, а не за переліком. Обов’язкові обстеження та аналізи визначає давній наказ МОЗ від 16.08.2010 «Про удосконалення медобслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів».

✔ Отримуємо основну довідку. Це форма № 086-1/о. Її назва:  «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду». Якщо робили аналізи, лікар видасть остаточний документ, коли отримає їхні результати. Довідки завіряють печатками лікаря та медичного закладу. Окрім даних про дитину (прізвище, ім’я, по-батькові, дата народження, стать, місце проживання, телефон батьків), лікар зазначає, для якого закладу освіти вона призначена, пише висновок про стан здоров’я, рекомендації та групу для занять фізкультурою. Інформацію про хронічні захворювання не вписують туди автоматично: цей запис залежить від рішення одного з батьків, чи надавати такі дані школі.

✔ Якщо дитина вже не першокласник. Щорічні медогляди — значно простіша процедура, для якої потрібен лише висновок сімейного лікаря. Знову серйозний огляд призначено, коли дитина стає підлітком — у 11 років. Доведеться завітати до хірурга, ортопеда-травматолога, стоматолога та окуліста. Окрім загального аналізу крові, інші обстеження та аналізи —  за показниками. В 14 років залишається стоматолог та хірург, а ще вперше рекомендовано пройти ендокринолога, дівчатам — гінеколога, психолога (за показаннями). До аналізів додається флюорографія. У 16-17 років потрібні виключно огляд стоматолога, для дівчат — гінеколога та флюорографія.


Психолого – педагогічні рекомендації батькам першокласників

 

     Батькам слід пам’ятати, що не кожна дитина може зразу успішно навчатися. Річ у тім, що шлях розвитку кожної дитини індивідуальний. Хтось починає раніше за інших ходити, але потім довго не говорить, хтось, навпаки, не вміє усміхатися, зате починає говорити цілими фразами і добре запам’ятовує букви. Тому до шкільного віку діти мають різний багаж досвіду – знань, умінь, навичок, звичок. Безсумнівно, згодом кожна дитина навчиться читати і рахувати, але до моменту вступу до школи їй важливіше мати не певні сформовані навички, а здатність сприймати і засвоювати новий матеріал, тобто здатність до навчання.

     Іноді зустрічаються батьки, котрі самі побоюються школи і побіжно навіюють це побоювання своїм дітям, або драматизують проблеми початку навчання. Вони намагаються виконувати замість дітей їхні домашні завдання, контролюють кожну написану дитиною літеру і тим самим створюючи в неї "навчальну фобію". У дитини виникає невпевненість у своїх силах, сумніви щодо своїх знань, виробляється звичка сподіватися на допомогу в найпростішій ситуації.

     Коли дитина йде до школи, різко змінюється її спосіб життя. Якщо дитина не готова до цієї зміни, школа для неї перетворюється на пекло і малий школяр поступово набирає стільки негативних відчуттів, що навіть відмовляється йти до навчального закладу.

 

Найбільш розповсюджені проблеми першокласників :

 

- дитина не може зосередитися, її увага розсіяна;

- дитина не може самостійно справитися із завданням;

- дитина не може довго сидіти без руху над домашнім завданням, її більше цікавлять іграшки, а не книжки.

 

Як допомогти першокласнику подолати труднощі?

 

1. На перших етапах навчання, не вимагайте від дитини самостійності. Потрібно їй допомагати, виховувати у неї впевненість у її діях.

2. Не рекомендується в цей рік віддавати дитину у додаткові гуртки, секції; це лише посилить у неї відчуття нестабільності. Дитині зараз потрібна звична атмосфера, в які вона знаходиться у школі, важливо, щоб дім у цей час став надійною «фортецею».

3. Намагайтеся налагодити душевний контакт із своєю дитиною, тільти тоді ви будете знати всі її шкільні проблеми.

4. Якщо ви не можете виділити дитини для заняття окрему кімнату або окремий стіл, у неї все одно має бути постійне місце для виконання її шкільних завдань. І головне – до занять своєї дитини треба відноситися з повагою. Це значить, що ви не повинні відривати її під час занять, та бажано організувати в домі робочу тишу.

Перший рік – потрібно обов’язково допомагати дитині готувати домашнє завдання.

5. Батькам треба пом’ятать, що дитину ні в якому разі не можна потурати за лінощі.

6. Ще одна порада! Батькам потрібно постійно підтримувати відносини з вчителем та регулярно говорити з ним про дитину, навіть якщо з навчанням в неї все добре Ви не тільки краще зрозумієте вимоги вчителя, а й побачите свою дитину з іншого боку. Бо ваша головна задача – підтримати інтерес до навчання, допомагати їй.

 

Як допомогти дитині першокласнику звикнути до школи:

 

1 крок. Проводжайте дитину до школи, навіть, якщо це дуже близько від дому. Ваша дитина повинна відчути, що вона - школяр, і ця дорога до школи - символ початку трудового дня.

2 крок. Слідкуйте за режимом дня. Перехід на новий розпорядок – це завжди важко. Для першокласника дуже важливо робити перерви коли ви займаєтесь з дитиною (30 хвилин навчання – перерва на 5 – 10 хвилин, і можна знову вчитися). Також обов’язково гуляйте з дитиною на свіжому повітрі.

3 крок. Хваліть її! У любій роботі знайдіть за що можна похвалити дитину, навіть, якщо вона не зовсім справилася із завданням. Нехай вона почуває себе більш впевненіше, і тоді вона зможе спокійно зрозуміти та виправити помилки.

4 крок. Цікавтеся, що відбувається у школі з вашою дитиною. Проявляйте дружній, а не жорсткий контроль. Так у дитини проявиться відповідальність та організованість.

 




8 порад батькам першокласника

 

     Щоб перший похід до школи не став для малюка стресом, як і звикання до нового статусу "дорослого" , готуватися слід заздалегідь. В ідеалі - за місяць до початку навчального року. Психологи рекомендують діяти за таким планом:

1. Ходити гуляти до школи І обов'язково влаштувати дитині докладну екскурсію. Зайти всередину школи, показати першокласнику місце, де він проводитиме навчальні години - клас, спортивний зал, їдальню, туалет, медпункт та інше. Візит до школи до початку занять можна повторити кілька разів, щоб дитина звикла й запам'ятала, що і де є на новій місцевості, і не розгублювалась, зокрема у перші дні.
Зверни увагу.Прогулянки до школи треба здійснювати якнайчастіше, щоб дитина добре запам'ятала дорогу (на випадок, якщо згодом ходитиме або повертатиметься зі школи самостійно). А також - щоб розрахувати, яку кількість часу займає дорога до школи спокійним кроком, без поспіху та страху спізнитися.
2. Репетирувати збори до школи. Нехай майбутній першокласник навчиться самостійно готуватися до навчального дня: одягати форму, складати рюкзак. Батьки повинні показати, що й куди класти, щоб у портфелі легко можна було знайти необхідну річ.
3. Прокидатися раніше, щоб дитина не позіхала на першому уроці, тобі доведеться змінити її розпорядок дня - і поступово привчити вставати раніше (попередньо розрахуй, о котрій повинна вставати дитина, щоб встигати зібратися до школи без поспіху). Місяця до початку занять вистачить, щоб вона звикла до нового розкладу без стресу організму. Це важливо, особливо якщо в тебе маленький "сонько", якого вранці важко розбудити.
4. Навчити дитину розпізнавати час

І постав у дитячій кімнаті годинник. Важливо, щоб твоя дитина поступово навчилася правильно розпоряджатися своїм часом - для виконання домашнього завдання, для ігор, для відпочинку та інше.
5. Привчити до порядку в кімнаті
Можна у формі гри - показати та розказати, як важливо, щоб кожна річ знаходилася на своєму місці. Можна вигадати разом із дитиною, де "житимуть" олівці, книжки, зошити, фломастери, портфель, шкільна форма та інше. І пояснити, як важливо, щоб кожна річ була у своєму "будиночку": нехай це будуть полички, тумбочки, коробочки, папки. Головне, щоб дитина звикла підтримувати порядок і чистоту у своїй кімнаті.
6. Не лякати школою та поганими оцінками
Навіть якщо дитина не слухається або погано поводиться, не варто її лякати (хоч і з метою виховання) фразами на зразок: "скоро почнеться доросле життя", "у школі тебе навчать, як поводиться", "якщо не будеш слухатися, вчителька тебе покарає" тощо. А також нехай дитина завжди знає, що в школу вона йде за знаннями, а не за оцінками, тому, якщо вона одержить небажану оцінку, нехай не боїться йти додому з поганою оцінкою та не думає, що батьки її розлюблять.
7. Гратися в школу

Займатися з малюком "уроками" у формі гри, щоб тренувати пам'ять, мовлення, увагу тощо. Наприклад, прочитай казку і попроси дитину розповісти, що найбільше запам'яталося, запропонуй намалювати вподобаних героїв, запропонуй вигадати свою кінцівку історії тощо. Допомагай дитині, міркуй разом із нею. Так твоя дитина навчатиметься висловлювати свою думку та не розгубиться, коли вчителька запитуватиме її на уроках/

8. Виховуйте повагу

Проводьте бесіди зі своїми дітьми з метою виховання у них повагу до вчителів, однолітків та обслуговуючого персоналу школи.




Як вибрати портфель у школу

Розмір

Один із важливих критеріїв при виборі ранця для першокласника — його розмір. Батькам перед покупкою потрібно розуміти, що дитина буде його носити постійно, й не обирати занадто великі моделі рюкзака.

При виборі ранця його потрібно приміряти. Рюкзак не має бути ширшим за спину дитини та довшим за талію.

Форма

Найкращим варіантом першого портфеля для дитини стане модель, що має твердий корпус, який не деформуватиметься під час навантаження рюкзака підручниками та шкільним приладдям й не змінюватиме своєї форми.

Вага

Ще один важливий критерій — вага портфеля. Рекомендується обирати рюкзак, що порожнім важитиме до 1 кг.

Також не забувай слідкувати й за наповненням ранця. Його вага не має перевищувати 2-3 кг.

Спинка

Наявність ортопедичної спинки допоможе рівномірно розподілити навантаження по спині першокласника. Тож при виборі рюкзака краще надавати перевагу моделям зі щільними подушечками з сітчастої тканини.

Лямки

Це важливий момент, на який варто обов’язково звернути увагу при виборі ранця. Обирай рюкзак з лямками, які можна буде регулювати. Говорячи про ширину, пам’ятай: чим ширші лямки — тим легше буде дитині носити портфель. Найоптимальнішою шириною лямок вважається 4-5 см. Але якщо вони будуть трішки ширшими — теж добре.

Матеріал

Шукай портфель з міцного матеріалу, такого як поліестер, що може витримати щоденне використання та несприятливі погодні умови.

Також деякі рюкзаки пошиті з водонепроникних матеріалів. Це допоможе захистити вміст ранця від дощу.

Безпека

Враховуй, що в осінньо-зимовий період світловий день короткий, а отже варто подбати й про безпеку малечі. Такий елемент як світловідбивач зможе допомогти твоїй дитині бути помітнішою на дорозі у темну пору.  

Дизайн

Не забувай й про важливий пункт — першокласнику має подобатися його портфель. Тому при виборі рюкзака важливо враховувати не лише комфорт та функціонал, а й дизайн ранця.





До уваги батьків!

З 11 квітня 2024 року розпочинаються заняття у гуртку «Дошколярик».

 

Розклад занять гуртка «Дошколярик»

за освітньою програмою «Впевнений старт» на 2023-2024 н.р.