Складання тексту-опису «Осінній ліс»
Складання тексту-опису «Осінній ліс»
За враженнями від екскурсії
Мета: закріплювати відомості про усне і писемне мовлення, вчити розповідати про побачене, порівнювати природні явища, складати твір – опис.
Розвивати зв’язне мовлення, спостережливість, вміння аналізувати, розвивати вміння працювати в групах.
Виховувати любов до природи, бережне відношення до неї, почуття прекрасного, почуття колективізму.
Тип уроку: урок розвитку мовлення.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний пректор, екран, картки із завданнями, мікрофон, таблиця.
Хід уроку
І. Актуалізація чуттєвих уявлень.
1.Відгадування загадки
Звучить мелодія Чайковського «Пори року. Осінь». На фоні музики загадка.
Невидимка ходить в гаї,
Всі дерева роздягає.
– Хто це, діти? (Осінь).
1. Читання вірша. Виходить дівчинка в костюмі осені, на голові – віночок із різнобарвного листя.
Я – красуня Осінь –
У парку походила.
Для дітей старалась,
Кольори змінила.
3. Гра «Добери риму»
- А зараз я пропоную вам пограти у гру. Ми спробуємо разом скласти загадки, підібравши рими
У садах, … (гаях) блукає,
Жовті шати … (одягає) ,
Золотисту стелить … (постіль) ,
Жде сестрицю білу в … (гості) . (Осінь).
Без пензлика, без … (олівця)
Розфарбувала … (деревця) . (Осінь).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Гра «Мовчанка»
2. Бесіда.
- Чи добре нам було сидіти мовчки?
- Уявіть, що люди мовчать у школі, на вулиці, вдома. У когось радісна подія, хтось зробив наукове відкриття, та про все це вони нікому не можуть сказати. Чи легко так жити? За допомогою чого ми висловлюємо свої думки?
- Коли людина починає розмовляти?
- З ким найперше спілкується дитина?
- Що допомагає вам порозумітися з рідними?
- Подумайте, чи змогли б ви навчитися розмовляти, якби не було мовлення?
- Отже, щоб люди обмінювалися думками, висловлювали почуття потрібне мовлення.
3. Повідомлення теми і мети уроку.
- У класі ми теж не обходимось без мовлення. Тут ми вчимося говорити гарно, правильно, літературно. Сьогодні використаємо свої знання, щоб скласти опис за спостереженнями на екскурсії. І говорити ми будемо про осінь.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Аналіз спостережень в природі.
- Ми побували в лісі. Хто ще побував там, що зумів зачарувати нас різнобарв’ям?
- Як осінь господарює в лісі?
- Яким кольором вона розфарбувала березове листя?
- А яким дубове? Кленове?
- А які сосни і ялини?
- Які ознаки осені ви помітили?
- За якими ознаками ми впізнали осінь на екскурсії?
2. Читання вірша І. Савицької «Осінь».
Летять листки пожовклі і зів’ялі,
Летять до ніг і сумно шелестять...
3. Аналіз вірша «Осінь».
- Про що автор говорить у вірші?
- Про які ниточки говорить поетеса?
- Який настрій передає вірш?
- Який настрій був у вас на екскурсії?
- Чим сподобався вірш?
4. Бесіда
- Скажіть, будь ласка, у яких ще творах мистецтва можна побачити описи природи?
5. Перегляд репродукцій картин.
- Яку ви бачите осінь?
- Які фарби використовують художники?
- Порівняйте осінь на картинах з осінню, яку ви бачили сьогодні у лісі.
6. Відображення звуків лісу.
- Які звуки ви чули в лісі? (Шелест листя, стук дятла, спів пташки, свист вітру…)
7. Гра «Мікрофон по колу».
Назвати ознаки осені за допомогою висловів із відомих віршів.
8. Робота в групах.
Учні пояснюють лексичне значення висловів на картках.
І група
Заплела в коси жовту стрічку.
Розлила жовту фарбу на кленові віти.
ІІ група
Одягся в багряний кафтан.
Позолотила кленові сорочку.
ІІІ група
Геть витоптала зелений килим на землі.
Причепурила все на свій смак.
7. Знайомство із планом подальшої розповіді.
План.
1) Осінь – чарівниця.
1) Що зробила осінь із берізкою?
2) Яким став клен?
3) Чому ялинку й сосну осінь обминула?
4) Що сталося із травою?
5) Чи сподобалися тобі ці зміни? Вислови свої почуття, захоплення.
8. Складання опису за планом
9. Зразок тексту – опису
Осінній ліс
Нарешті завітала до нас чарівниця – осінь. Зачарувала навколо все вона своєю красою.
Берізці заплела вона коси, вплівши жовту стрічку.
Позолотила осінь і кленові сорочку, одягнувши його в багряний кафтан.
Лише ялинку і сосну обминула вона. Напевно злякалась гострих голочок і не торкнулася їх.
Геть витоптала осінь зелений килим на землі. Причепурила все на свій смак.
Старанно погосподарювала осінь в усіх куточках, причепуривши все навколо.
10. Самостійна робота.
11. Читання творів.
V. Підсумок уроку.
1. Рефлексія.
- Чи сподобалась вам екскурсія?
- Що саме сподобалось?
- Про що розкажете друзям, батькам?
2. Подарунок осені.
Осінь дарує вам казку В. Сухомлинського «Як починається осінь»
Осінь – це дочка Діда Мороза. Старша дочка, бо є ще в нього молодша – Весна. В Осені коси заквітчані пшеничними колосками й червоними ягідками калини. Ходить Осінь лугами, берегами. Де зітхне, там холодом війне. Любить вона ночами сидіти на березі ставка. А вранці над водою підіймається сивий туман і довго не розходиться. Оце й починається Осінь...
VІ. Домашнє завдання.
Складіть свою усну розповідь про пригоди старшої доньки Діда Мороза Осені
Осінь від юних художників (Переглянути малюнки на Google Фото)