Пожежна безпека. Обережно - вогонь!


Правила поведінки при виникненні пожежі

Якщо виникла пожежа, рахунок часу йде на секунди. Не панікуйте та остерігайтеся високої температури, задимленості та загазованості, обвалу конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного обладнання і приладів, падіння обгорілих дерев і провалів. Знайте, де знаходяться засоби пожежогасіння, та вмійте ними користуватися.

Правила пожежної безпеки у вашому домі. Гасіння пожежі в квартирі на початковій стадії загоряння. Правила поведінки під час пожежі.

Пам'ятайте, що не можна вдома:

-- користуватися несправними електричними побутовими приладами;

-- захаращувати балкони і підвали;

-- гратися з вогнем;

-- зберігати на балконах і в гаражах легкозаймисті матеріали;

-- сушити речі над плитою.

Правила гасіння пожежі в квартирі на початковій стадії загоряння:

-- слід вимкнути джерела струму, перекрити крани газоподачі, джерело вогню накрити простирадлом;

-- якщо пожежа виникла через несправність електропроводки, нічого не можна заливати водою, можна взяти пісок, повстину, вогнегасники,"

-- вікна відкривати не можна, бо кисень посилить вогонь.

Якщо вогонь відразу загасити не вдалося, необхідно якомога швидше покинути приміщення і покликати на допомогу дорослих. Якщо є можливість, закрити по дорозі всі двері.

Не можна ховатися у шафах, під ліжком чи столом, у туалеті чи ванній кімнаті. Необхідно зателефонувати за номером 01.


Причини загорянь лісових масивів можуть бути самі найрізноманітніші. До 90 % лісових пожеж виникають від недотримання правил пожежної безпеки при поводженні з вогнем в місцях праці та відпочинку. Лісові пожежі також виникають і від блискавок та самозаймань торфу. Лісові пожежі поділяються на низові та верхові. При низових пожежах вогонь розповсюджується по земному настилу, вигорає суха трава, та листя яке знаходиться на землі, починають горіти з низу стовбури дерев. Низові пожежі в свою чергу поділяються на біглі та стійкі. Бігла пожежа розповсюджується з великою швидкістю. При стійкій пожежі вигорають підстилка, сильно

обгорають корені та кора дерев, повністю згорає земний горючий настил.

При високій температурі, вітру та затяжній низовій пожежі, особливо в хвойних лісах, пожежа може перекинутись на крону дерев і перерости з низової в верхову. для верхових пожеж характерно розповсюдження вогню по кронам дерев. При цьому згорають хвоя, листя та крупні вітки. Виникненню верхових пожеж сприяє сильний вітер. Дерева після верхової пожежі гинуть. Верхові як і низові пожежі поділяються на біглі та стійкі. При сильному вітрі, такі пожежі розповсюдження на велику площу, розлітаються іскри, які можуть стати причиною виникнення пожеж в житлових будинках та спорудах, які знаходяться поруч біля лісосмуг. Швидкість розповсюдження верхової пожежі може досягти 15-20 кілометрів на годину. Такі пожежі затяжні і їх дуже важко загасити. Лісові пожежі виникають також від необережності, або нехтування правилами пожежної безпеки людьми, які виходять на лона природи відпочити, порибалити, або на охоту. в суху та спекотну погоду причиною загоряння може стати не загашені недопалок, сірник, або вогнище. Тому в лісі необхідно дотримуватися елементарних правил пожежної безпеки.

Вогнища можна розпалювати тільки в тих місцях, де немає хвойного молодняку. Якщо ви розводите вогнище, то місце, де воно буде необхідно навколо обкопати, а коли ви вже збираєтесь піти, вогонь необхідно старанно загасити за допомогою піску, або води. Потрібно слідкувати, щоб не було розлітання іскор від вогнища. Забороняється кидати не загашеними недопалки чи сірники, це може призвести до жахливих наслідків.

Якщо в лісі виникла пожежа, найпоширеніший засіб її гасіння – нахльостування полум’я віником з гілок листяних дерев. Потрібно рухатись по вогнищу і наносити скользящі удари, начебто замітаючи полум’я в сторону, на вигорівшу площу. Збивши основне вогнище, при наступному ударі по цьому місцю, віник затримують, прижимаючи до палаючої кромки і повертають, що дає охолонути горючим матеріалам. Група з 3-5 чоловік за 40-50 хв. Може загасити нахльостуванням кромки пожежі довжиною 100 метрів. Також, для гасіння лісових пожеж використовують спосіб закодування кромки пожежі рихлим ґрунтом, яке викопують штиковими лопатами. Для цього ґрунт , який забирається лопатою поблизу кромки пожежі, кидають вподовж неї. Ґрунт, який попадає на горючі матеріали, охолоджує їх та ізолює від повітря. При гасінні спочатку збивають полум’я, а потім, зупинивши пожежу, насипають на кромку шар ґрунту товщиною 6-8 см. Також, якщо поблизу є водоймище – вогонь заливають водою. При цьому починають наступ на вогонь з того боку, куди він рухається, і намагаються оточити район пожежі з усіх боків. Ліс наше багатство, і недопущення його знищення вогнем в наших руках.

Забороняється гасити водою горючі рідини, електропроводи.

При будь-якому спалаху, першочерговим завданням є порятунок людей. При цьому діяти потрібно швидко і упевнено. Необхідно виводити людей з будівлі через звичайні виходи, користуватися ліфтом при цьому заборонено. Якщо вихід відрізаний вогнем то людей треба виводити через верхні поверхи будівлі. Гасити електричні дроти, що зажевріли, можна лише після їх відключення від живлячої мережі (спільний рубильник на щиті будинку, секції або видалення пробок електричних запобіжників). До відключення струму ізоляцію дротів, що горять, й інші предмети, що зажевріли, потрібно гасити лише сухим піском. Після виключення струму вогнище вогню можна гасити водою, піском або піною з вогнегасника. При пошкодженні газової мережі в будинку необхідне негайно перекрити газ на введеннях в квартири або на стояках. Якщо на зруйнованому трубопроводі зажеврів газ, необхідно обережно перекрити кран для того, щоб скоротити доступ газу до цього місця. Коли тиск газу впаде настільки що полум'я буде незначним, треба накинути на це місце мокру ганчірку або замазати його глиною або мокрою землею. Гасити водою газ, що зажеврів, не можна. Дуже часто в руках дітей опиняються сірники. Це приводить до нещастя. Дитина цікава і їй хочеться пограти з вогнем. Але вона не знає, що полум'я яке розгорілося, неможливо швидко загасити силами самої дитини. Вона лякається і ховається. Сховавшись від вогню, дитина не знає про те, що може задихнутися від чадного газу, який виділяється при горінні. Слід попередити дітей про небезпеку таких ігор і не залишати сірників без нагляду. Це ж запобігання стосується і електронагрівальних приладів. Не вимкнена праска створить аналогічну ситуацію де спалахне вогонь.

Домедична допомога постраждалим від пожежі

Швидкість і якість надання домедичної допомоги визначається підготовленістю осіб, які знаходяться поруч.

Якщо хтось постраждав від пожежі, слід:

— заспокоїти постраждалого, покликати дорослих;

— якщо під рукою немає води, накинути на постраждалого

— цупку тканину;

— як тільки вогонь згасне, зняти тканину, щоб не травмувати

— обгорілу шкіру;

— не зривати одяг з обгорілого тіла, акуратно розрізати його

— ножицями і зняти те, що знімається;

— до приїзду лікарів накласти на опік суху й чисту тканину

ПАМ'ЯТКА

Правова відповідальність неповнолітніх.

Слово «відповідальність» означає необхідність обов'язково відповідати за власні дії, вчинки. Відповідальності за власні вчинки, так само, як і культури поведінки, слід учитися.

Адміністративній відповідальності підлягають особи, які на момент скоєння адміністративного правопорушення досягли 16 років. Проте, існують випадки, в яких неповнолітні підлягають адміністративній відповідальності на загальних засадах.

Ситуації

Відповідальність

Незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилка наркотичних речовин або психотропних матеріалів без мети збуту в невеликих розмірах

Штраф від 306 до 731 гривні або арешт терміном до 15 діб

Дрібна крадіжка чужого майна

Штраф від 51 до 255 гривень або арешт терміном до 15 діб; виправні роботи терміном до двох місяців

Дрібне хуліганство

Штраф від 51 до 119 гривень або виправні роботи терміном до двох місяців

Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції, члена цивільних формувань з охорони громадського порядку й державного кордону, військовослужбовця

Штраф від 136 до 255 гривень або арешт терміном до 15 діб; виправні роботи терміном до двох місяців

Кримінальними називають такі ситуації, які виходять за рамки закону. Наприклад, ситуації шантажу, нараду, потрапляння в секти і асоціальні групи. Є способи, які допомагають уникнути таких ситуацій.

Ви можете почуватися в безпеці, якщо знаєте, як поводитись у кримінальних ситуаціях пограбування або нападу, при спробі залучити вас до секти.

В Україні кримінальна відповідальність неповнолітніх за тяжкі й особливо тяжкі злочини починається з 14 років.

ПАМ’ЯТКА ЩОДО ДІЙ ПІД ЧАС УРАЖЕННЯ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ

Ураження електричним струмом виникає при безпосередньому контакті людини з побутовим, виробничим або природним (блискавка) джерелом електрики. Ступінь важкості уражень від електроструму залежить від індивідуальних особливостей організму, фізичного та психічного стану, опору шкіри, тривалості впливу електроструму, метеорологічних факторів тощо.

Електричний струм викликає місцеві й загальні порушення в організмі. Місцеві зміни проявляються в болючих відчуттях і опіках тканин. Загальні явища виражаються в розладі діяльності центральної нервової системи, органів дихання й кровообігу.

У осіб, уражених електричним струмом, спостерігаються: непритомність, втрата свідомості, судоми, порушення дихання, а у важких випадках - шок і смерть.

Перша медична допомога при ураженні струмом

1. Припинити дію електричного струму на потерпілого (вимкнути рубильник чи вимикач, швидко викрутити запобіжник, відвести проводи від постраждалого сухою мотузкою чи палицею, відтягнути потерпілого діелектричними рукавичками, шарфом, піджаком, курткою тощо за сухий одяг, перерубати провід сокирою).

2. Ретельно оглянути потерпілого.

Якщо потерпілий при свідомості та почуває себе непогано, слід лише заспокоїти його, напоїти теплим чаєм, відігріти. Пам'ятайте, що потерпілий до приїзду лікарів повинен обов'язково лежати, ні в якому разі не дозволяйте йому підводитися. Адже струм викликає в організмі серйозні розлади обміну речовин, кровообігу, змінює навіть склад крові, спричиняючи таким чином тяжкі ускладнення. Електричний струм при проходженні через тіло людини викликає його нагрівання, що може призвести до опіку. При цьому у постраждалого можуть спостерігатися рани в місцях входу та виходу електричного розряду. Ці опіки, здаючись незначними на вигляд, можуть виявитися тяжкими, оскільки можливе ушкодження внутрішніх тканин. На уражені ділянки слід накласти суху пов'язку.

При зупинці дихання, розвитку стану клінічної смерті:

- необхідно терміново викликати «швидку медичну допомогу»;

- негайно приступити до реанімаційних заходів (штучна вентиляція легень і непрямий масаж серця).

Правила дорожнього руху

Організація дорожнього руху. Правила безпеки при переході

вулиці

Існує правосторонній, лівосторонній, односторонній і двосторонній дорожній рух. У нашій країні транспорт рухається з правого боку або в одному напрямку. Пішоходи, щоб не створювати аварійної ситуації на дорогах, мають переходити проїзну частину по переходах -- підземних, надземних або наземних. При наземному переході необхідно подивитися ліворуч, а дійшовши до середини дороги,--праворуч.

Типи перехресть. Правила переходу дороги на перехрестях

Перехрестям називається місце перетину вулиць. Воно є регульованим і нерегульованим. На регульованому перехресті рух транспорту упорядковується за допомогою регулювальника або світлофора. Переходити дорогу необхідно тільки на зелене світло світлофора. Якщо перехрестя регулюється регулювальником, то слід підкорятися його сигналам. Пішоходи не повинні затримуватися чи зупинятися на дорозі, переходити перехрестя по діагоналі. За відсутності і світлофора, і регулювальника перехрестя є нерегульованим. Переходити його слід біля знаку «Пішохідний перехід» або по дорожній розмітці «зебра».

Правила переходу вулиці після висадки з міського транспорту

Після висадки з транспорту автобус і тролейбус обходять позаду, а трамвай попереду.

Дорожні знаки

Існує кілька груп дорожніх знаків: попереджуючі, пріоритетні, забороняючі, наказові, інформаційно-вказівні та знаки сервісу. За допомогою дорожніх знаків учасники дорожнього руху розуміють одне одного.

Дорожня розмітка

Для зменшення можливості дорожньо-транспортних пригод на дороги наносять дорожню розмітку, яка уточнює або підкреслює вимоги дорожніх знаків.

Дорожня розмітка може бути горизонтальною (наноситься на проїзній частині або по верху бордюру у вигляді стріл, ліній, написів) або вертикальною (наноситься на дорожніх спорудах, елементах обладнання доріг у вигляді смуг білого і чорного кольору). Вона допомагає водію вибрати правильне положення транспорту на проїзній частині дороги.

Рух за сигналами регулювальника

Регулювання транспортного руху і пішоходів у необхідних випадках здійснюється регулювальниками. Всі учасники дорожнього руху зобов'язані керуватися сигналами регулювальника, навіть якщо вони суперечать сигналам світлофора, дорожнім знакам і розмітці на дорозі.

Правила поведінки пасажира в автомобілі.

Пасажир в автомобілі має поводитися так:

-- посадку та висадку з легкового автомобіля слід здійснювати не на проїзній частині, а в спеціально відведених місцях або біля бордюру і лише після повної зупинки транспорту; |найголовніше -- не зі сторони руху транспорту;

-- під час руху автомобіля не можна відволікати водія; чіпати ручки дверей; гратися гострими предметами; висовувати руки і голову у вікна автомобіля;

-- треба обов'язково користуватися ременями безпеки.

Основні види дорожньо-транспортних пригод (ДТП). Поведінка при ДТП.

Найбільш розповсюджені види ДТП -- це наїзд на пішохода, зіткнення, перекидання автотранспорту.

Існує декілька правил для тих, хто виявився свідком або учасником ДТП:

-- за будь-яких обставин не залишати постраждалого без допомоги;

-- негайно сповістити про пригоду в ДАІ (це не обов'язково у разі відсутності жертв, а в учасників -- претензій одне до одного);

— намагатися максимально зберегти всі сліди пригоди;

— свідкам наїзду або аварії, після якої водій покинув місце пригоди, запам'ятати та записати номер, марку, колір і прикмети машини та водія, викликати «швидку допомогу», сповістити дорослих та працівників ДАІ.

Безпека руху велосипедиста

Велосипед є транспортним засобом пересування, і на нього також поширюються правила дорожнього руху.

Правила користування велосипедом:

— кататися на дитячому велосипеді може навіть малюк, але тільки на закритих для руху машин майданчиках, стадіонах та інших безпечних місцях;

— їздити на велосипеді по дорогах дозволяється з 14 років;

— велосипед має бути обладнаний світловідбивачами -- спереду білого кольору, з боків -- оранжевого, ззаду -- червоного;

Велосипедистові забороняється:

— рухатися по проїзній частині, коли поряд є велосипедна доріжка;

— рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей на дитячих велосипедах під наглядом дорослих);

— під час руху триматися за інший транспортний засіб;

— буксирувати велосипед;

— їздити, не тримаючись за кермо та знімати ноги з педалей;

— керувати велосипедом із несправним гальмом і звуковим сигналом, а також без освітлення у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості.

Підсумкове заняття. Самозахист від ДТП.

Кращим засобом самозахисту від ДТП є виконання правил дорожнього руху. Досягти цього можна, завжди дотримуючись пішохідної дисципліни, а саме:

-- не переходити дорогу на червоне світло незалежно від наявності на ній автомобілів;

-- не вибігати на проїзну частину з тротуару, можна лише спокійно зійти, попередньо оцінивши ситуацію;

-- ходити лише тротуарами, а якщо вони відсутні -- по узбіччю, обов'язково повернувшись обличчям до транспорту, що рухається,-- тоді не тільки водій бачитиме пішохода, а й пішохід -- водія;

-- зібравшись переходити вулицю, спочатку подивитися ліворуч, а, дійшовши до середини,-- праворуч;

-- на дорозі відстань до автомобіля залежить від швидкості, з якою той рухається, отже, навчіться розраховувати, коли до авто далеко, а коли -- близько; при цьому пам'ятайте, що навіть при швидкості 60 км/год гальмовий шлях автомобіля буде довшим за 15 метрів.

Пам'ятайте, що причиною ДТП може стати не тільки наїзд автомобіля або мотоцикла, але й велосипеда. Нерідко саме велосипедисти є джерелом напруженості на вулицях, у дворах. Чітко визначте для себе межі території для прогулянок, вулиці переходьте тільки в групі з іншими пішоходами.

Гострі кишкові інфекції, харчові отруєння та їх профілактика



До гострих кишкових інфекцій відносяться : черевні тифи, сальмонельози, дизентерія, гастроентероколіти, холера. Актуальними чинниками передачі кишкових інфекцій залишаються неякісно промиті овочі, зелень, фрукти, ягоди й молочна продукція, що купується населенням на ринках, у т.ч. стихійних, у приватних осіб, зберігається без належних температурних умов та вживається без необхідної термічної обробки. При сальмонельозі провідними факторами передачі є сирі або недостатньо термічно оброблені яйця, м'ясо птиці, приготовлене з порушенням гігієнічних вимог. Більшість групових інфекційних захворювань та отруєнь виникають після проведення масових святкувань. Основними причинами спалахів є нехтунання елементарними правилами особистої гігієни, порушення технологій приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму. Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, які готуються "із запасом", що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань та продуктів їх життєдіяльності. Зараження відбувається при проникненні збудника через ротову порожнину в організм здорової людини, визиваючи ураження травної системи. Захворювання проявляється в вигляді тих чи інших порушень функцій органів травної системи. Характерними є нудота, блювота, діарея, різкі болі в області живота, загальна слабкість, підвищення температури тіла. Від хворої людини збудник з виділеннями попадає в зовнішнє середовище. Тривале виживання мікробів в зовнішньому середовищі, забруднення ними води, фруктів, овочів, харчових продуктів при вживанні яких відбувається зараження здорових осіб, ставить ці інфекції в ряд найбільш розповсюджених в даний час. Джерелом кишкових інфекцій є хвора людина. Але головними розповсюджувачами є особи з легким перебігом захворювання і особливо ті, хто по роду своєї діяльності зайнятий в сфері обслуговування населення. А саме - продавці продуктових магазинів, робітники системи громадського харчування, підприємств харчової промисловості, дитячих закладів. Залишаючись на робочому місці, такі співробітники, будучи хворими, здатні забруднювати збудниками все, до чого торкаються їх руки: посуд, харчові продукти, предмети навколишнього середовища.

З метою профілактики інфекційних захворювань та харчових отруєнь рекомендовано:

- не вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з простроченими термінами споживання. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб, зазначений на упаковці, та у встановлений термін;

- не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб. Купуючи будь-які харчові продукти у торговельній мережі, споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продукції;

- не вживати незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини. При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж тощо) виключати контакт продуктів з ґрунтом та піском;

- не готувати страви із запасом; приготовлені страви бажано вживати відразу, а у разі повторного споживання, вони мають проходити вторинну термічну обробку; зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 годин;

- не брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання);

- не приготовляти багатокомпонентні страви, що вимагають високої термічної обробки (паштети, м'ясні салати тощо)та не зберігати їх без халадильного обладнання, при споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, а при споживанні дітьми - обдати окропом;

- не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо);

- для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану; при неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і проварена; для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води;

- перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом; обов'язково мити руки після відвідування туалетів;

- при відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни; дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти;

- для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами;

- вести боротьбу з мухами.

У разі виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне для здоров'я ! Неконтрольоване і неправильне застосування антибіотиків та інших антибактеріальних препаратів приводить до того, що в кишківнику знищуються не тільки збудники хвороби, але й корисна мікрофлора. При недостатньому неадекватному лікуванні може сформуватися здорове носійство інфекції, а перехворіла людина не маючи клінічних проявів, продовжує виділяти збудників, що особливо небезпечно для оточуючих.


Бережіть своє здоров'я!

ПАМ’ЯТКА

БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ ПІД ЧАС ГРОЗИ!


Блискавка — це гігантський електричний розряд, що виникає внаслідок електризації атмосфери під час грози.

Стихія непередбачувана і, хоча природа грози вивчена вже досить добре, мало хто знає, як максимально убезпечити себе від удару блискавки.

За статистикою кожну секунду на нашій планеті блискавка б’є в землю близько 100 разів, і 1% цих ударів доводиться на людину. Об’єктом ураження може бути що завгодно. Найчастіше блискавка влучає у самотньо стоять високі дерева, стовпи лінії електропередач.

Потрапити в грозу можна за різних обставин: у місті, в полі, в лісі, на річці. Що ж відбувається, якщо людина потрапляє в зону ураження блискавки або блискавка б’є прямо в нього? Насамперед, у потерпілого уражається головний і кістковий мозок, центральна нервова і серцево-судинна системи. Можуть настати втрата свідомості, зниження артеріального тиску, серцева аритмія, судоми. Часто відбувається зупинка серця, стан коми і клінічна смерть.

Де вирує стихія.

Щоб визначити приблизну відстань до епіцентру грози, вам буде потрібно всього лише згадати початкову фізику. А саме те, що світло поширюється зі швидкістю близько 300 000 кілометрів на секунду, тобто практично миттєво ви побачите спалах. Звук ж у повітрі поширюється зі швидкістю близько 330 метрів в секунду. Тому відразу після спалаху потрібно або засікти час до гуркоту грому, або просто помірно рахувати в умі. Далі кількість секунд помножити на 330, і ви приблизно будете знати відстань до можливих неприємностей. Якщо ж спалах блискавки і громовий гуркіт злилися воєдино, то це означає тільки одне: ви знаходитеся безпосередньо в епіцентрі бурхливої стихії, і запобіжні заходи необхідно приймати негайно.

Блискавка у води.

Якщо ви бачите, що збирається гроза, то краще покинути водоймище і віддалиться від нього на пристойну відстань. Блискавка, що потрапила у воду, вражає все навколо в радіусі близько 100 метрів.

Блискавка в лісі.

Не можна ховатися від грози під деревами. Блискавка дуже часто потрапляє в дерева, особливо у високі. У грозу краще вийти з лісу, наприклад, на галявину, зупинитися на одному місці, а краще присісти, сховатися накидкою і просто перечекати стихію. Зливи з блискавкою зазвичай проходять швидко, сидіти доведеться недовго.

Блискавка в полі.

У полі уникайте під час грози відкритих просторів, тому що в такій ситуації найвищим об’єктом будете виступати саме ви. Придивіться і знайдіть будь-яку канаву, яр, ямку, що залишилася з часів війни воронку. Сховайтеся в ній і там, у відносній безпеці, перечекайте грозу. Від ЛЕП, та й будь-яких інших металевих конструкцій, взагалі краще піти якомога далі.

Блискавка і автомобіль.

Якщо розгул стихії застав вас в автомобілі, то не піддавайтеся паніці: автомобіль – найбезпечніша територія для вас в ситуації, що склалася. Зупиніть автомобіль, закрийте всі вікна і люки. Не виходьте з машини і незабаром ви зможете продовжити свій шлях.

На замітку.

Літати літаком і подорожувати поїздом під час грози безпечно.

Блискавка і стільниковий телефон.

Стільниковий телефон може бути небезпечний під час грози, так як радіохвилі, які випромінює мобільником, «притягають» блискавку. При цьому телефон може бути просто включений, і ви не обов’язково повинні говорити по ньому. Вимкніть його і якийсь час утримайтеся від послуг операторів стільникового зв’язку.

Будинки в грозу.

На всі 100% безпечно під час блискавки не можна себе відчувати навіть вдома. Необхідно закрити всі вікна та двері, вимкнути електроприлади, не розмовляти по телефону. Намагатися розташуватися на деякому віддаленні від батарей центрального опалення.

Загальні поради.

Під час грози, яка застала вас у лісі, в полі, біля водойми, намагайтеся займати якомога меншу площу на землі. Сядьте навпочіпки, обхопіть коліна руками і намагайтеся не рухатися. Металеві предмети (прикраси) краще з себе зняти, предмети з металу вийняти з кишень і все це покласти від себе на відстані метрів не менше п’яти.

При ураженні блискавкою потерпілому необхідно надати допомогу:

‒ розстебнути одяг, укласти на спину, підкласти валик із одягу під шию, щоб створити кращу прохідність шляхів дихання;

‒очистити порожнину рота від крові, слини, блювотних мас за допомогою бинта або носової хустки, обгорнутої на вказівний палець;

‒ у разі відсутності дихання розпочати штучне дихання способом «рот у рот» або «рот у ніс»;

‒ у разі зупинки серця негайно почати одночасно робити закритий масаж серця та штучне дихання;

‒ не можна закопувати постраждалого в землю;

‒ у будь-якому випадку негайно звернутись за допомогою лікаря.

Обережно! Кліщі!


З приходом весни прокидається природа, оживають ліси і зелені насадження. А з їх пробудженням настає й найбільша активність кліщів.

Дорослі кліщі сидять на листках дерев чи кінчиках трави в очікуванні своєї жертви, а потім миттєво до неї чіпляються.

Небезпека кліщів у тому, що вони мають невеликі розміри (їх важко помітити на одязі чи тілі), і можуть безболісно присмоктуватися. Якщо ця комаха вполювала свою жертву, вона живиться її кров’ю і може збільшитись у розмірах приблизно в 200 разів, і з непомітної комахи досягає розмірів великої горошини.

Але найбільша шкода від кліщів не в їх укусах, а у перенесенні ними важкого захворювання (кліщового енцефаліту), що уражає центральну нервову систему.

Тому, якщо ви збираєтесь на природу, не забувайте про це і заздалегідь подбайте про свою безпеку. Для цього необхідно правильно одягатися, а саме:

якомога менше відкритих ділянок тіла, найбільш придатним одягом є комбінезон;

за браком комбінезону – штани, заправлені у шкарпетки, на ногах – чоботи або щільно зав’язані черевики;

куртка наглухо застібнута і заправлена у штани, обшлаги повинні щільно облягати кисті рук; комір і манжети змащують камфорною олією;

вуха і волосся захищають головним убором (кепка, берет, хустка тощо).

Одяг для лісу необхідно зберігати в окремому місці, бажано у закритому поліетиленовому мішку.

Перебуваючи у лісі, не забувайте час від часу оглядати відкриті ділянки тіла. Якщо з вами ваш улюблений собака, то обстежте і його.

Слід пам’ятати, що більш безпечними є сухі соснові ліси з піщаним ґрунтом чи полянами, де немає високих заростей.

Для відлякування комах можна скористатися аерозолем «ДЕТА», кремом «Тайга», лосьйоном «Ангара».

Повернувшись з лісу, уважно обстежте одяг і тіло, особливо відкриті ділянки, голову шию.

При виявленні кліща, що присмоктався, необхідно звернутися до лікаря. Якщо це неможливо, треба самотужки його видалити. Для цього шкіру навколо кліща змащують вазеліном або іншим жиром, щоб змусити паразита вийти самостійно. Місця укусу необхідно змазати розчином йоду, а самого кліща – спалити.

Варто знати, що у разі часткового видалення паразита з тіла, залишені лапи чи голова продовжуватимуть процес зараження.

І пам’ятайте, що після присмоктування кліщі не відразу починають живитись кров’ю, тому при своєчасному їх виявленні та видаленні зменшується ризик зараження.

Обережно! Змії!


На території нашої країни зустрічаються кілька видів отруйних змій. Натрапити на них можна у гористих місцевостях, біля водойм, у лісосіках, чагарниках, на луках тощо.

Від укусів цих плазунів люди страждають щороку. Особливо небезпечними вони є для дітей та хворих людей з слабким імунітетом.

Отруйних змій можна відрізнити від неотруйних за формою голови. Вона має яскраво виражену трикутну форму.

Характерно, що отруйними є навіть новонароджені змії, які зовсім малі за розмірами – всього 12–17 сантиметрів.

У людини, яку вкусила змія швидко розвивається запалення, набряк і крововиливи. Згодом з'являються: головний біль, запаморочення, нудота, блювання, пронос, кровотеча з носа, різке прискорення пульсу, падіння артеріального тиску. Часто настає шоковий стан, викликаний панічним настроєм потерпілого.

Тому при укусі змії слід зберігати спокій, адже хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути . Дихання повинне бути глибоким і повільним.

Головним засобом лікування є введення сиро­ватки. Однак це можливо тільки після доставки потерпілого в медичний заклад.

То ж необхідно негайно викликати швидку допомогу. А до її прибуття – продезінфікувати рану, прикрити серветкою. Якщо укус прийшовся на кінцівку, її краще зафіксувати шиною та підняти трохи вгору. Щоб зменшити біль, можна прикласти лід або щось холодне.

Слід також знати, що припікання місця зміїного укусу сірником або розпеченим предметом, розрізування рани та відсмоктування отрути – неефективне, оскільки зуби у змії довгі й отрута глибоко проникає у тканину. Тому ці зусилля не дадуть бажаних результатів. А накладання джгута хоч і є однією з найдавніших практик, проте деякі спеціалісти стверджують, що вона має зворотній ефект. Адже накладання джгута може викликати локальний некроз тканин і навіть гангрену.

Тому, щоб захисти себе від нападу змії, краще уникати контакту з плазуном, не робити різких рухів. Збираючись до лісу по ягоди, гриби чи на відпочинок, підберіть щільний одяг і відповідне взуття. Не забудьте захопити мобільний телефон, щоб можна було викликати допомогу.

І пам’ятайте: змії, як правило, не атакують першими, проте дотримання елементарних правил та звичайна обачність можуть відвернути біду.

ЯК ВЕСТИ СЕБЕ З НЕЗНАЙОМИМИ ЛЮДЬМИ. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ДІТЕЙ



На жаль, ніхто не може захистити тебе від дорослих, які можуть підійти до тебе з поганими намірами на вулиці. Про те, як можна цього уникнути, ми і хочемо поговорити з тобою. Щоб ці правила поведінки тобі запам'яталися, ми представили їх в різних життєвих ситуаціях.

І. ЯК ВЕСТИ СЕБЕ ДИТИНІ З НЕЗНАЙОМИМИ ЛЮДЬМИ НА ВУЛИЦІ

З незнайомими людьми треба дотримуватися звичайної ввічливості і не забувати, що це чужі люди і що ти їх не знаєш.

1. ЯКЩО ТЕБЕ ПРО ЩОСЬ ЗАПИТУЮТЬ ...

Якщо незнайома людина запитує тебе про щось, то спочатку треба подумати, відповідати чи ні. Ти ж не знаєш, що це за людина і чого він від тебе хоче. Може, він говорить неправду і хоче образити тебе.

2. ЯКЩО ТЕБЕ ХОЧУТЬ ПРИГОСТИТИ ...

Не можна також що-небудь брати у сторонніх - наприклад, якщо тебе хочуть ні з того, ні з сього пригостити цукеркою. Навіть якщо тобі здалося, що це від чистого серця - все одно відмовся. Або, наприклад, тобі пропонують гроші або які-небудь подарунки. Пам'ятай: зовнішність людини дуже оманлива, навіть приємна зовнішньо людина може виявитися небезпечним злочинцем.

3. ЯКЩО ТОБІ ПРОПОНУЮТЬ КУДИСЬ ПІТИ ...

Також ні в якому разі не можна нікуди з незнайомцями ходити. Злі дорослі можуть заманююти довірливих хлопчиків і дівчат до себе додому. Наприклад, обіцяючи показати кошеня, новенький велосипед, та хіба мало що ще ... Нам не хочеться тебе лякати, але дуже рідко хто потім бачив цих дітей..

4. ЯКЩО ТОБІ ПРОПОНУЮТЬ ...

СІСТИ В МАШИНУ

Ні в якому разі не сідай до незнайомця в машину, навіть якщо він (або вона) говорить, що відвезе тебе до мами і тата. Не вір ні в якому разі! Мама і тато ніколи не відправлять за тобою незнайому людину, не попередивши тебе про це.

Як же цього уникнути? По-перше, не треба бути таким довірливим. Вулиця є вулиця, і всяке може трапитися. По-друге, злі люди зі злочинними намірами зовні виглядають цілком звичайно. Іноді злочинців видають очі, вони у них недобрі та бігають, посмішка бридка і фальшива. Але навіть не кожен дорослий може визначити погані наміри іншої людини, що вже говорити про дитину.

ЗНІМАТИСЯ В КІНО

Якщо раптом на вулиці тобі запропонували зніматися в кіно, брати участь в цікавому конкурсі або телепередачі - теж не погоджуйся. Запитай, коли і куди можна буде підійти разом з батьками.

5. ЯКЩО ЗА ТОБОЮ СТЕЖАТЬ ...

Якщо з тебе хтось око не зводить, постарайся позбутися від цієї людини або встань поруч з якоюсь жінкою, щоб всі подумали, що це твоя мама. В такому випадку кривдники не посміють тебе зачепити.

Якщо людина не відстає від тебе, підійди до будь-якого дому і зроби вигляд, що це твій будинок, помахай рукою і поклич родичів, яких начебто бачиш у вікні. Постарайся не залишати людне місце до тих пір, поки бачиш що за тобою стежать.

Отже, запам'ятай: з незнайомими людьми спілкуватися ти не повинен. а якщо хтось починає тобі посилено нав'язуватися з розмовами, - то нічого не залишається, як покликати на допомогу. Навіть твій крик здатний відпугнути кривдника. Постарайся привернути увагу оточуючих: неочікувано голосно закричати, в крайньому випадку можна навіть, наприклад, розбити скло в найближчому вікні і т. д.

ІІ. ЯК ВЕСТИ СЕБЕ З НЕЗНАЙОМИМИ ЛЮДЬМИ В ПІД'ЇЗДІ

Підходячи до будинку, зверни увагу, чи не йде слідом сторонній. Якщо хтось йде, чи не підходь до під'їзду. Погуляй на вулиці хвилин 10 і якщо незнайомець продовжує йти слідом, розкажи про нього будь-якому дорослому, а краще знайомому.

Якщо в будинку є домофон, перед входом в під'їзд подзвони в свою квартиру і попроси батьків тебе зустріти.

Якщо незнайома тобі людина вже знаходиться в під'їзді, відразу ж вийди на вулицю і дочекайся, коли в під'їзд увійде хто-небудь з дорослих мешканців будинку.

1. ЯКЩО НЕЗНАЙОМЕЦЬ СІДАЄ В ЛІФТ ...

Ні в якому разі не сідай з незнайомцем в ліфт. Заходь в кабіну тільки після того, як ти переконався у відсутності сторонньої людини.

2. ЯКЩО НЕЗНАЙОМЕЦЬ ПРИЙШОВ ДО ТЕБЕ ДОДОМУ ...

Якщо ти один вдома, а в цей час прийшов хтось незнайомий, то нікого не можна пускати. що б вони там не говорили. Тобі можуть сказати, що вони слюсарі, знайомі батьків, і можуть попросити щось передати або розповісти тобі будь-яку іншу історію - наприклад, що тобі прийшла посилка з цукерками і т. д. Не вір!

Завжди будь обережним і пильним по відношенню до сторонніх. Краще виявитися надмірно підозрілим і недовірливим, ніж безтурботним. Зараз мова йде про твою особисту безпеку.