Путівник шкільного музею

Вся наша шкільна родина живе історією своєї Батьківщини, свого рідного краю, свого родоводу. Навчання дітей історії рідного краю – це перша ступінь національного усвідомлення. Досвід свідчить, що формуванню цілісної історичної свідомості сприятиме поєднанню вивчення історії України з історією рідного краю та селища. Саме такий підхід дає можливість належно організувати пошуково - краєзнавчу роботу в навчальному закладі.

Одне з актуальних завдань сучасної школи — пошук оптимальних шляхів зацікавлення учнів навчанням, підвищення їх розумової активності, залучення до творчості, виховання школяра як життєво й соціально компетентної особистості, здатної здійснювати самостійний вибір і приймати відповідальні рішення в різноманітних життєвих ситуаціях .

Виняткову роль у цьому відіграє шкільний музей. Музей – це установа, яка накопичує знання, що зберігаються для наступних поколінь. Музей – це осередок патріотичного виховання учнів. Музей – це матеріалізована пам’ять народу, а пам’ять – сила. Завдяки історичній пам’яті, людина стає особистістю, народ – державою.

Комплесно-краєзнавчий музей Добротівської гімназії був створений у 1985 році, на підставі наказу по Добротівській ЗОШ №72 від «15» вересня 1985р.Його було відкрито спільними творчими діями директора школи,вчителя історії Немировець В.Г.,вчителів,учнів школи,жителів села з метою збереження традицій та звичаїв рідного села. З 2011 року музей очолює вчитель історії Фішер Л.М. Наш шкільний музей – це не сховище старих речей, а простір для творчості, де відбувається діалог старої та нової епох.

Головним завданням роботи музею є :

· участь в удосконаленні навчально-виховного процесу в навчальному закладі;

· формування історичної свідомості учнів;

· орієнтування їх у часі та просторі минулого та сучасного;

· вивчення, охорона і пропаганда пам’яток історії, культури і природи рідного краю;

· проведення культурно-освітньої роботи серед учнів, жителів нашого краю.

Профіль шкільного музею –краєзнавчий.

Загальна кількість експонатів185, з них 65 оригінальних.

Загальна площа музейної кімнати – 45 кв.м.

Музей складається із експозицій:

1. Історія школи: стенди з фотографіями «Життя школи», «Наші вчителі», «Кращі учні»; альбоми « Випускики школи», «Літопис школи»; грамоти, подяки.

2. Період колективізації :стенди «Так було колись», «Комуна «Світанок».

3. Становлення села до 1990 року: стенд «Так стало тепер», книга пошани, альбм «Село в іменах».

4. Село в роки Другої Світової війни: стенди «Герої Кролевеччини», «Учасники Другої Світової війни», «Ніхто не забутий, ніщо не забуто»,альбоми «альбоми «Вічна слава героям», «Вони боролися за Батьківщину» , «Вдови Великої Вітчизняної війни» , «Герої Кролевеччини».

5. Декоративно-прикладне мистецтво: стенд «Обереги долі» (представлений вишитими рушниками, картинами,одягом).

6. Предмети сільського побуту: знаряддя праці, різьблені рублі і металеві праски, масничка з колотушкою, дерев'яні лопати, ціпи, коромисло, солом'яник для зберігання зерна,глинені глечики, гребіні та «їжаки»,що використовувалися у тогочасному домашньому ткацтві для розчісування конопляних волокон,світильна лампа, рублі (для розгладжування полотна), веретена,ложки.

7. Випускники школи – учасники АТО: стенд «Наша гордість – наші воїни АТО»

8. Село на сучасному етапі: стенд «Наше село сьогодні»

Сьогодні музей є центром краєзнавчої, національно-патріотичної, науково-дослідницької роботи та художньо-естетичної роботи. Музей розширює та поглиблює загальноосвітню та професійну підготовку молоді, залучає її до формування, збереження та раціонального використання музейного фонду України. Його матеріали широко використовуються на уроках історії, літератури, географії, державних та загальношкільних свят.

У час, коли молоде сучасне покоління мало цікавиться книгами, не виявляє особливого інтересу до вивчення предметів, музей при навчальному закладі здатен вплинути на мотивацію дитини до пізнання минулого країни, села, регіону.

У концепції Державної цільової національно-культурної програми розвитку музейної справи зазначено: «Значення музеїв у житті суспільства визначається тим, що музеї виконують функції інституту національної пам’яті, самоідентифікації та ідентифікації України у світовому співтоваристві, зберігають історію і культуру народу як частину світового історико-культурного надбання, слугують джерелом інформації та знань, мають величезний виховний і туристичний потенціал». Саме тому постійне та цілеспрямоване поповнення, оновлення та вдосконалення експозицій музею допоможе спостерігати за змінами в природі, суспільстві, державі та виховуватиме в учнів почуття гордості за свої знахідки, палке бажання поповнити музей новими експонатами.

Таким чином, музей сьогодні покликаний бути не лише місцем зберігання, обліку та вивчення експонатів, але й відігравати роль центру духовної культури майбутнього. Вивчення історії рідної родини, школи, краю є тією духовною стежиною, що виховує в учнях почуття громадянина та патріота своєї Батьківщини.

Отже, вдосконалюючи роботу шкільного музею, колектив школи робить свій вагомий внесок у справу відродження громадської свідомості, виховує гордість за своїх славних земляків, прищеплює почуття любові та патріотизму за свою Україну.