About Us‎ > ‎

SOTC History

Shepherd of the Coast celebrated our 25th anniversary on June 8, 2014

Our Church began in June 1987 when a group of ten Lutheran Church Missouri Synod (LCMS) Ministers contacted the English district of the Lutheran Church, Missouri Synod about beginning a mission congregation in Palm Coast.  The first Bible Study class met on January 2, 1988 which included some members for the Forrest Lutheran Church in Silver Springs.

The first Sunday Worship service was held on March 6, 1988.  Dr. George Bornemann and his wife Helen commuted from Oveido each weekend to lead worship and teach Bible class.  The Rev. Ted Richer accepted the call to be the first Pastor in 1989.

That same year the current ten acre site on Pine Lakes Parkway was purchased.  A multipurpose facility was completed in October 1992 which is now our Fellowship hall and Preschool.  The Open Arms Lutheran Child development Center was opened in June 1993 and expanded in 1996.  The Rev. William Douthwaite III became the Pastor in June 1996.  Ground-breaking  for the  new Sanctuary took pace on December 4, 2004.  The first service was held on Wednesday February 16, 2005.  Dedication of the new Sanctuary was held on March 6, 2005 to the Glory of God.