I den här fördjupade biologikursen lär du dig grunderna i cell- och molekylärbiologi. Vi granskar hur deller är uppbyggda av organeller och vad de har för uppgifter i cellen, och för att förstå det behöver vi lite baskunskap om organiska föreningar i cellen, dvs. kolhydrater, lipider, proteiner och nukleinsyror. Vi bekantar oss också med celldelning.
DNA, dvs. arvsmassa innehåller instruktioner för allt det jobb som cellen ska utföra. Denna information kodas av gener och blir tillgänglig i något som kallas för proteinsyntes. Vi bekantar oss också med hur gener aktiveras och inaktiveras, s.k. genreglering.
Generna går i arv till nästa generation. Denna ärftlighet undersöks och påvisas av genetiken. Arvsmassan kan också genomgå förändringar, s.k. mutationer, vilket påverkar arternas evolution.
Under kursen genomför du små laborationer och datorövningar.
Bild: National Center for Biotechnology Information, via Wikipedia
Här finns en samling på några bra videoportaler då du behöver stöd för din inlärning.
Nucleus biology https://www.youtube.com/@NucleusBiology/videos
Virtual cell https://www.youtube.com/@ndsuvirtualcell/videos
Ass. Prof. Dr. Ali H. Abbas https://www.youtube.com/@alihabbas/videos