EKOPRODUKT - SÓJA

Produkty ze sóji používáme od místní firmy Ekoprodukt z Jinačovic u Brna.

S touto firmou máme nadstandardní vztah, jelikož jsme od ní v roce 2001 restauraci Avatár koupili.

VŠECHNY PRODUKTY TÉTO FIRMY JSOU ZE SÓJI, KTERÁ NENÍ GENETICKY MANIPULOVANÁ. https://www.soja.cz/

V našem provozu používáme na vaření sojové nudličky, sojový granulát a přírodní sojovou omáčku - vše od firmy Ekoprodukt.

Přírodní sojová omáčka

- karbanátky, guláše, soté... .

Všude tam, kde cítíte v našich pokrmech masitou chuť, je sojová omáčka Ekoprodukt.


Mezi chemickou a přírodní sojovou omáčkou je velký rozdíl. Ve výrobě i v účincích na lidský organismus.

PŘÍRODNĚ FERMENTOVANÁ SÓJOVÁ OMÁČKA

Přírodně fermentovaná sójová omáčka se vyrábí tradičním kvašením rozdrcených sójových bobů, pražené pšenice a vody za přítomnosti fermentačních kultur. Tyto fermentační kultury zajišťují, že při fermentaci dochází k dokonalému štěpení bílkovin, sacharidů a tuků. Po několika měsících, když je fermentace dokončena, je již vytvořena řada senzoricky aktivních látek tvořících typické aroma přírodně fermentovaných sójových omáček. A právě vysoká jakost, čistota, zdravotní nezávadnost a přítomnost mnoha senzoricky aktivních chuťových složek tvoří výjimečnost a nenapodobitelnost těchto přírodních produktů. Přírodní fermentace zajistí, že výsledná sójová omáčka neobsahuje lepek.

PRŮMYSLOVĚ VYROBENÁ SÓJOVÁ OMÁČKA

Nefermentovaná sójová omáčka je záležitostí několika hodin, chemikálií a barviv. Její chuť je ostrá a jednorozměrná. Sójové boby se vaří při vysokých teplotách několik hodin v kyselině chlorovodíkové a vznikne tak kyselý bílkovinný hydrolyzát. Roztok se dále neutralizuje, lisuje, míchá s aktivním uhlím a v závěrečné fázi znovu přefiltruje. Barvu, vůni a chuť získá tento hydrolyzovaný rostlinný protein přídavkem zvýrazňovače chuti glutamanu sodného, chemických barviv, emulgátorů a konzervačních látek. Nežádoucím efektem výroby za pomocí chemické hydrolýzy je vznik 3-chlorpropan-1,2-diol (3-MCPD), který má karcinogenní účinky. Látka 3-MCPD je v této době pro své nežádoucí účinky celosvětově sledována a řešena.


..............................................................

Příjemná obsluha a móc chutné jídlo...

Přijedu opět!

Václav Kudrna, PhD 10/2012