Психологічна безпека

Психологічна безпека - це ...


Пам'ятка кібергігієни

2337-pamatka_po_kibergigeni.pdf

Кібербулінг та чат-бот «Кіберпес»

Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через: 

За даними ЮНІСЕФ в Україні, майже 50% підлітків були жертвами кібербулінгу. Кожна третя дитина прогулювала школу через кібербулінг. 75% підлітків у анонімному опитуванні підтвердили те, що Instagram, TikTok і Snapchat є основними соціальними платформами для цькування.

Міністерство цифрової трансформації у співпраці з ЮНІСЕФ та за інформаційної підтримки Міністерства освіти і науки України, Координаційного центру з надання правової допомоги та Міністерства юстиції України випустило чат-бот "Кіберпес". У чат-боті можна дізнатись про те, як діяти дітям, батькам і вчителям у разі кібербулінгу. 

Чат-бот у Telegram і Viber допоможе дізнатись, як визначити кібербулінг, як самостійно видалити образливі матеріали з соціальних мереж, а також куди звертатись за допомогою.

У чат-боті "Кіберпес" можна знайти інформацію про те:

Stop-Bullying_19_12_25.pdf

Стоп булінг

 Ілюстрований буклет, що пояснює, що таке булінг, чим він відрізняється від конфлікту та як діяти у випадках булінгу. 

Телефони гарячих ліній

Пам'ятка медіаграмотного учня

Безпечний інтернет для дітей поради для дітей_1644161625 (2).pdf

Плакат "Безпечний інтернет"

плакат-пам'ятка (1)_1644161707 (1).pdf

Фейк/Факт. Інтернет-ресурси для перевірки інформації

інтернет-ресурси -безпека_1644160868 (1).pdf

Правила роботи з гаджетами

правила робюоти з мультимед пристоями.pdf

Про особистий простір

Особисті кордони — особистий простір, який кожна людина особисто розподіляє. Що є комфортно для тебе, може бути дискомфортним для іншої людини, бо кожен з нас індивідуальний і має свій особистий простір.

Щоби легше і краще розділити свій простір, варто використати таку собі візуальну інструкцію, «circles of relationships» — кола спілкування, кола стосунків — це може допомогти запобігти сексуальному домаганню, фізичному, психологічному насильству просто тому, що дає зрозуміти, що відбувається щось неправильне. Така візуальна інструкція розрахована на дітей 5-10 років.

1. Я, мій особистий простір.

Отже, перше і найголовніше коло, – це ми самі. Наше тіло належить тільки нам, і тільки ми самі можемо вирішувати хто може біля нас перебувати близько, торкатися нас. І ніхто не повинен робити це без дозволу. Якщо хто-небудь, з будь-якого оточення, заподіює нам дискомфорт (неважливо, дідусь посадив на коліна або мамина подруга вимагає «поцілувати тітку в щічку») ми не повинні соромитися сказати про це і сказати “ні “,” стоп “.

2. Родина.

Це коло нашої сім’ї і тих, кого ми любимо. Повага, довіра і любов – ось за цими ознаками ми визначаємо, хто відноситься до цього кола, хто найбільш близький нам. Але потрібно пам’ятати, що навіть з тими, кого ми любимо, ми не повинні нехтувати своїм особистісним простором, але також і самі повинні поважати простір наших близьких.

3. Друзі.

Це “far away hug” оточення. Коло наших друзів і тих з ким нам подобається спілкуватися. Дружба дуже важлива і включає в себе багато речей. Наприклад, спільні ігри, розмови, веселощі, і іноді дружні обійми. Дружба завжди ґрунтується на довірі, повазі. І такі прояви як обійми повинні бути засновані на взаємній згоді. Важливо розуміти, що не всі діти в класі можуть вести себе як твої друзі. І батькам слід проговорити з дітьми за якими критеріями ми визначаємо друзів і, в свою чергу, як ми самі повинні себе з ними вести.

4. Знайомі.

Коло знайомих (wave circle, тобто ті, кому ми махаємо рукою при зустрічі, з ким знайомі поверхово і не дуже близькі). Це можуть бути діти в шкільному автобусі, у дворі, спортивній команді, це можуть бути друзі батьків. Обговоріть з дитиною соціальні норми, різні типи знайомих і також правила безпеки. Різницю між близькими і просто знайомими людьми. Дистанція у відносинах, яку і вони і ми повинні поважати.

5. Люди, від яких ми чекаємо професійної допомоги.

Ці люди можуть допомогти нам, коли нам це необхідно, але вони не наші друзі. Це вчителі, вихователі, поліцейські, пожежники, медсестри і лікарі. Обговоріть з дитиною в яких ситуаціях у кого шукати допомоги. Необхідно підкреслити, що у цих людей є розпізнавальні знаки, уніформа, посвідчення, і що вони допомагають в разі небезпеки.

6. Незнайомці.

Ми не знаємо цих людей. (Навіть якщо вони говорять, що знають нас, це не важливо.) Не всі чужі люди погані, але оскільки ми не знайомі, то не знаємо погана людина перед нами або хороша. Ми не довіряємо незнайомцям. Ми не розмовляємо з ними, не розказуємо нічого про себе або близьких. Не відповідаємо на питання. Ніколи, ніколи не йдемо з ними нікуди і не сідаємо в машину. Ми не беремо цукерки, не йдемо “шукати собачку” і не допомагаємо знайти вулицю, тому що дорослі ніколи не повинні просити допомоги у тих, хто молодший і слабший їх.

Це коротко. З дітьми розфарбовують ці кола, промовляють різні ситуації, дають вгадати, як правильно вчинити в кожному окремому випадку. І сто разів говорять – якщо тобі некомфортно ти повинен сказати СТОП, НІ. Якщо хтось поводить себе неправильно, на твою думку, ти повинен розповісти іншим дорослим – батькам, вчителям. Ніхто не може торкатися до тебе без твоєї згоди. (Ти теж не маєш права вторгатися в чужий особистий простір без дозволу). І якщо тебе не зрозуміли з першого разу, ти повинен повторювати і повторювати, поки тебе не почують, поки тебе не зрозуміють і не допоможуть. Ти не повинен шукати рішення сам, ти не повинен приховувати, ти не повинен соромитися. Не бійся говорити. Не бійся питати.»

Джерело: Дитячий психолог 

5 кроків подолання тривоги.pptx

Подолання страхів

Якщо ви відчуваєте страх і він заважає вам жити, регулярно використовуйте наведені нижче вправи-кроки (автор - Інна Чіджіхан), і через деякий час ви виявите, що величезний тягар необґрунтованих страхів звалився з ваших плечей.

Як зупинити травлю?

Про булінг  так багато уже сказано, ще говорять і будуть обговорювати. 

 Важливо знати про три сторони учасників травлі: агресор-жертва-спостерігач. 

Жертві варто вчитися бути впевненою людиною та правильно відстоювати свої кордони. 

Агресор - це колишня жертва, яка своєю поведінкою часто самостверджується. 

Спостерігачам варто викорінювати байдужість і не бути толерантними  до агресії.

Бажаю Вам мудрості та зрілості у вивченні психології спілкування.

М/ф «Камінь, ножиці, папір»

Ми всі різні. І це чудово!

Разом ми сила)

Як реагувати на критику?

- Як навчитися правильно реагувати на критику?

Що б ви не робили, ви ніколи не будете застраховані від критики. Адже навіть найуспішніших і найдобріших людей хтось, колись, але критикував.

- Тож якщо закидів у свою сторону не уникнути, чи можна навчитися на них правильно реагувати?

Для цього варто змінити саме відношення до критики. Насправді, якщо замислитися, то критика завжди є позитивною! Адже це лише зворотній зв'язок, така собі інформація, яку ви отримуєте від контакту з іншою людиною. А інформація не може бути позитивною чи негативною. Все залежить від нашого ставлення до неї.

- Чи можна якийсь приклад?

Так. Наприклад, якщо друг вказує вам, що те, що ви робите, може призвести до зайвих проблем у вашому житті, то така критика - конструктивна. Тобто, інформація є корисною для вас і якщо ви дослухаєтеся до зауваження свого друга, то зможете уникнути неприємних наслідків.

Але навіть у випадку, якщо ваш співрозмовник вам не допомагає, а навпаки, безпідставно засуджує вас чи вашу поведінку - ця інформація також може бути дуже корисною. Адже вона показує, з ким ви маєте справу. Скоріш за все, ваш критик виявиться людиною, яка схильна звинувачувати інших у своєму ж незадоволенні.  Якщо ви дослухаєтесь до цієї інформації, то це допоможе вчасно прийняти рішення про те, чи хочете ви продовжувати стосунок з цією людиною.

- Якщо критика є такою корисною, чому ж ми так гостро на неї реагуємо? І як виробити більш спокійне ставлення до зауважень у свій бік?

Будьмо відвертими, насправді, ми не любимо критики. Адже вона порушує наше уявлення про себе і таким чином ставить під загрозу усю нашу самооцінку. Саме тому ми й почуваємося так дискомфортно  коли нас критикують і намагаємося будь-якими способами уникати критики.

Але все ж не варто поспішати втікати від неї. Особливо коли емоції беруть гору і хочеться негайно усе заперечити. Рекомендую пам'ятати, що ви завжди встигнете спростувати нічим не підтверджені слова. Навпаки, якщо ви заскочені зауваженням, спершу візьміть тайм-аут. Це можна зробити, відверто повідомивши співрозмовнику, що ви почули його бачення, але оскільки ця інформація є несподіваною для вас, то ви волієте спершу її обдумати, а тоді зможете  сказати свою думку.

Якщо ви трішки почекаєте, то негативні емоції обов'язково стишаться, а  під час тайм-ауту рекомендую пропустити критику через три фільтри:

1) Фільтр користі: чи ця критика несе у собі якусь користь для вас?

2) Фільтр турботи: чи критик дбає таким чином про ваші інтереси?

3) Фільтр важливості: чи зараз ця критика важлива та актуальна для вас?

Якщо хоча б на одне питання ви дали відповідь «так», то зауваження є конструктивним і допоможе вам змінитися на краще. Якщо ж на всі три питання ви дали відповідь "ні", можете сміливо ігнорувати таку критику - вона є деструктивною і лише зіпсує вам настрій.

Автор Mariana  Franko - психолог, психотерапевт, засновниця Психологічної студії «Сенс»

guide_to_living_with_worry_and_anxiety_amidst_global_uncertainty_ru8540970369732222041.pdf

Як подолати хвилювання
та тривогу в умовах глобальної невизначеності

Способи зупинки булінгу

В школі  трапляються сварки, бійки, знущання над слабшими.
Перегляньте відео, у якому є поради, як поводитися в таких ситуаціях.

Психологічне насильство

Психологічне насильство (часто приховане та замасковане) дає можливість людині самоствердитися за рахунок когось, заслужити собі загальний авторитет. Насправді задирака приховує свою неспроможність і слабкість.

Богдан Петренко зауважує, що цькування є зменшеною копією терористичного акту - у ньому є прямі та непрямі жертви, насилля та інформаційний ефект.

Види:

-  шкільне цькування

-  цькування на роботі

-  домашнє цькування

Важливо підтримувати здорове вираження почуттів, проявляти співчуття, розвивати власний емоційний інтелект.  Радіти та захоплюватися несхожістю людей. Навчатися переводити конфлікт на РЕСУРС для розвитку усіх сторін. Сприяти обмірковуванню своїх думок, почуттів та дій, які  призводять до тих чи інших результатів.

Дбайливе відношення до себе нехай переходить у дбайливе відношення до оточуючих


В Інтернеті маса цікавого, але, нажаль, в ньому можна натрапити на щось небезпечне. Щоб цього не сталося треба бути уважним!

Притча «Лисиця та Черепаха»

Жила собі звичайна Черепаха і постійно носила на своїй спині важкий панцир. Але, коли із сусіднього лісу прибігала голодна Лисиця, Черепаха ховала свою голову під панцир і спокійно перечікувала небезпеку.
Йшов час, навколишній світ змінився. В лісі з’явились нові технічні телекомунікаційні засоби. І одного разу, вийшовши з дому, Черепаха побачила телевізійний екран, що висів на дереві, де демонструвались літаючи Черепахи без панцирів. Диктор-дятел захопливо коментував їх політ: «Яка легкість! Яка швидкість! Яка граційність!». День дивилася черепаха ці передачі, два, три... І потім в її маленькій голові народилась думка про те, що вона дурна, що тягає на собі неймовірну вагу – панцир. Чи не краще було б скинути його? Жити тоді стане набагато легше. Чому б не політати? Небо ж он яке велике і таке прекрасне! «Достатньо відмовитись від панцира і мені відразу буде легше!» – думала Черепаха. «Достатньо відмовитися від панцира і її відразу буде легше з’їсти!» – думала Лисиця, підписуючи рахунок на чергову рекламу черепах, що літають.
І одного прекрасного ранку, коли небо, як ніколи здавалось великим, Черепаха зробила свій перший і останній крок до свободи від системи захисту. Черепаха не знала і вже ніколи не дізнається, що сучасний інформаційний простір – це систематичне навіювання з боку медіа про те, як нам зняти з себе панцир. Давайте захистимо себе і не дозволимо цього зробити! 

Яких правил варто дотримуватися в Інтернеті?

Читайте, думайте, використовуйте.
https://thedigital.gov.ua/news/tsifrova-gigiena-yakikh-pravil-varto-dotrimuvatisya-v-interneti