Középkori étkezési szokások

Ínségeledelek

Leszűkült étkezés: hús, bor, kenyér

A középkor idején megnövekedett a húsfogyasztás, de inkább a gazdagok körében. Az ókorra jellemző egészségbarát és változatos étkezés leszűkült, a húson kívül a kenyér és a bor fogyasztása volt jellemző.

A parasztok étlapján viszont továbbra is főként növények szerepeltek. A gabonaféléket zabkása, fekete kenyér formájában fogyasztották. Mellé zöldségeket ettek: káposzta, répa, vörös- és fokhagyma, főtt gesztenye. Ezt egészítették ki tejjel és tejtermékekkel (vaj, sajt) vagy kevés füstölt hússal.

Középkori leves

A kása mellett fontos szerepe volt a leveseknek. Készítése a maitól igencsak eltért: a tűzhely fölé akasztott üstbe reggel beletették a hozzávalókat, és egész nap főni hagyták. Este fogyasztották el, a maradékot másnap újabbakkal kiegészítve ismét feltették főni. Ez a szokás a királyi konyhákban is jelen volt.

Ínségeledelek

A rossz termés, és az annak következtében kialakuló éhínség találékonyságra sarkallta az embereket. Megnőtt az ínségeledelek szerepe, Galliában (mai Franciaország) például páfrányt fogyasztottak. Szárított gyökerének felhasználásával készült a kenyér.

Virágzó kereskedelem

A középkorban kitágult és felvirágzott a kereskedelem. A helyi szintű árucserét felváltotta a távolsági kereskedelem, mely közel hozta egymáshoz az egyes kontinenseken honos növényeket. A két legfontosabb kereskedelmi útvonal egyike a levantei, a Földközi-tenger keleti medencéje felé irányult, vagyis Európát kötötte össze Közel–Kelettel. Innen selyem, fűszerek és drágakövek érkeztek Európába. A másik útvonal (Hanza) a balti államok és Észak-Európa között teremtett összeköttetést. A hajók rakományában pedig gabona, méz, viasz, bor, és tengeri hal szerepelt.

Fűszerláz

A kereskedelem révén beáramló fűszerekért a gazdag nemesek minden pénzt megadtak, és bőséges, eltúlzott mértékben használták az étkezések során. A 13-14. században valóságos fűszerláz tört ki, a fűszer a fényűzés és a hivalkodás jele lett. A legnépszerűbb keleti fűszerek: a fahéj, szerecsendió, szegfűszeg, bors és a gyömbér volt. A középkori lakomák végén szokássá vált, hogy asztali fűszert fogyasztottak, mely a következő aromás fűszerekből állt: ánizs, koriander, gyömbér, borókabogyó. A bors magas értékét jelzi, hogy fizetni is lehetett vele. A fűszerek lopásáért, hamisításáért a legszigorúbb büntetéseket rótták ki, a sáfrány hamisításáért például máglyahalál volt a büntetés.

(http://www.lettudatos.com/kozepkor-novenyi-taplalkozasa.html)


Feladat

A szöveg és a saját elképzelésed alapján készíts étlapot (A4-es méretű lapra), mi mindent fogyaszthattak a Toldi-házban a lakomán?