2022 - 2023 г.

Здравей, ваканция!

На 3 юни 2023 година учениците от IIБклас проведоха своя последен час заедно. Той премина в занимателни игри и спортни състезания в парка на Карин дом. Децата се разделиха на отбори и с голям ентусиазъм се включиха в състезанията. Показаха умения за остроумие, бързина, съобразителност и издръжливост.

Учителите Ст. Димитрова и Ив. Христова поздравиха второкласниците с отличните постижения в учението и спортните игри и им пожелаха щастливо лято, весела ваканция и интересни преживявания в света на книгите! 

Заедно в резиденция „Евксиноград“

На 4 юни 2023г. ученици от IIIБ клас, техните родители и класен ръководител г-жа Калинка Минчева посетиха резиденция „Евксиноград“. Очарователната екскурзоводка успя да грабне вниманието на децата с увлекателен разказ за най-любопитните факти около създаването на двореца – лятна резиденция на трима монарси, управлявали България – Александър Батенберг, Фердинанд и Борис III. Посещението продължи с разходка в дворцовия парк, разположен на 800 дка. Той включва рядка колекция от дървета – от черен дъб до атлантически кедър, единствени видове на Балканския полуостров. Госпожа Андреева, родител на дете от класа, която е специалист в тази област, запозна учениците с особеностите на редките растения. Екзотичните цветя, отглеждани в декоративния разсадник, омаяха с красотата си, а пясъчният часовник впечатли учениците. Екскурзията завърши с обиколка на вътрешната част на двореца и кухнята, която все още се ползва при специални поводи.

Чудесният слънчев ден в Евксиноград остави незабравими спомени от преживяното и зареди всички участници с приятни емоции. 

Годишно утро „Сбогом, първи клас!“

На 31 май 2023г. с празнично годишно утро завърши учебната година за малките първокласници от ОУ “Цар Симеон I” . Пред своите родители и гости те демонстрираха завидни знания по български език, математика и родинознание, които усвоиха благодарение на своите учители: А. Стойкова, Р. Петрова, Б. Дочева, В. Петкова, Кр. Николова, Л. Митева, М. Цонева, Ст. Георгиева. С трепет и вълнение учениците рецитираха любими стихотворения, пяха празнични песни и танцуваха. Тържеството беше наситено с много положителни емоции. Бъдещите второкласници получиха от своите учители удостоверение за успешно завършен първи клас, грамоти за положения труд през учебната година и книжки. Обещаха, че през лятната ваканция няма да забравят наученото. Гостите на годишното утро г-жа Велянова и г-жа Първанова поздравиха децата с успешното завършване и благодариха на родителите за съвместната работа. Пожелаха на всички весело и вълшебно лято.

Да живеем с частица от дарбата на Владимир Димитров – Майстора

На 19 декември 2022г. учениците от 5г клас с класен ръководител г–жа Балканска проведоха в училищната библиотека час, посветен на 140- годишнината от рождението на великия български художник. Учениците представиха биографични данни за голямата личност и талант, творецът, който обходил държави и континенти и отново се завърнал в родния си край, за да сътвори в багри живописната природа и прекрасни хора.

„Живот – пример как да обичаме земята, на която живеем и да милеем за родното“- каза училищният библиотекар г–жа Неда Попова в края на срещата.

HOUR OF CODE – Часът на кодирането 2022г

Ученици от пети и шести клас под ръководството на своите учители – г-жа Ирина Стойкова и г-жа Ивелина Илиева в часовете по Компютърно моделиране и информационни технологии се включиха в световната седмица по кодиране /HOUR OF CODE/. Тя се проведе  от 5 до 18  декември, 2022 г.  като част от седмицата на компютърните науки. Инициативата „Hour of code“ предлага интерактивна програма за запознаване и изучаване на програмирането по лесен, достъпен и забавен за учениците начин.

Чрез Лабораторията по кодиране на Дядо Коледа и Google, Micro.bit и Code.org учениците управляваха различни популярни герои и им помагаха да стигнат до целта си. Използваха линеен алгоритъм и блокчета за повторение.

Изучаването на компютърни науки помага на учениците да процъфтяват в един бързо променящ се свят - повече от 65% от младите хора ще работят на работни места, които в момента не съществуват.

Благотворителен Коледен базар

На 13 декември в ОУ „Цар Симеон I“ директорът на училището г-жа Стоянка Велянова откри благотворителния Коледен базар. Проявата приветства г-жа Даниела Петрова – председател на Обществения съвет. Събитието се провежда ежегодно и се превърна в традиция за училището. Участниците от групите за занимания по интереси - ателие „Изящни и приложни изкуства“ с ръководител г-жа Тодорка Ненкова и „От нищо нещо“ с ръководител г-жа Теодора Балканска изработиха красиви коледни и новогодишни сувенири и украшения. С вдъхновение и усърдие малките творци демонстрираха собственоръчно изработването им в присъствието на ученици, учители и гости. Събраните средства ще бъдат вложени за барелеф на патрона на нашето училище. Празничното настроение и атмосфера в навечерието на най-светлия християнски празник се допълват от грейналата училищна елха, възстановката на коледната трапеза в българския дом и богатата украса във фоайето на училището. 

Практическо занятие при откриване на благотворителен Коледен базар в ОУ „Цар Симеон I”

Групата по интереси от ателие ”Изящни и приложни изкуства” при ОУ ”Цар Симеон I” с ръководител г-жа Т. Ненкова проведе традиционната си благотворителна изява в навечерието на Коледа.  В групата участват 16 ученици от 5 и 6 клас. Децата са много мотивирани при провеждането на всяко занятие и показват изключителна сръчност и трудолюбие при изработването както на отделния детайл, така и на цялото  произведение. Завоювали са множество награди от международни, национални и регионални конкурси. Успехите на учениците са успехите на учителя. Гордост за училището е постижението на ученичката Магдалена Райкова от VI клас, която за поредна година е удостоена с първа награда в национален конкурс „От Коледа до Васильовден” в раздел  сурвачка.

На практическото занятие учениците работиха разделени в три групи. Първа група показа нагледно как се изработват коледни късмети, повлияни от образа на сурвачката в народните обичаи. Втора група изработи пред присъстващите коледни късмети, вдъхновени от символите на Коледа чрез прилагане на техниката плъст. Използвайки контур за стъклопис, третата група изработи впечатляваща коледна украса.

Истинска радост и удовлетворение носи в детската душа, сътвореното от сръчните ръце. Не по малка радост и гордост изпитват и техните родители, виждайки, че талантът на децата им се усъвършенства под насоките на учителя г-жа Ненкова. Училището и неговият директор – г-жа Велянова, подкрепят и насърчават младите творци да развиват своята креативност и да постигат успехи в национални и международни конкурси.

Вечните песни на България

Учениците от IVа  клас с класен ръководител г-жа Ир. Христова приключиха своя проект „Вазовите стихове – вечните български песни“ с посещение в училищната библиотека. Изработения постер от екипите бе изложен  на третия етаж. Проектът обогати знанията на учениците за творчеството на Патриарха на българската литература. 

Професиите на мама и татко

През месец ноември в паралелките от 3. клас родители запознаха учениците със спецификата на своите професии.

В IIIА клас госпожа Славина Петрова, родител на Елмира Петрова, представи професията на психолога. Тя запозна третокласниците с нелеката задача, която стои пред този специалист. Разкри пред тях основните емоции, които влияят върху решенията и поведението им. Учениците се включиха активно в беседа за взаимоотношенията помежду им и начините за овладяване на емоциите. Гост в часа бе госпожа Величка Цонева, педагогически съветник към училището.

Учениците от IIIБ клас се запознаха със спецификата на професията агроном. Госпожа Андрияна Андреева, родител на Мариела Калчева, бе гост в часа по човекът и природата. Третокласниците откриха колко много знания, усвоени в часовете по тази учебна дисциплина, са и знания, нужни на агронома. Всеки от тях получи резник, който подготви за вкореняване. Тепърва предстои на учениците да засадят своите растения и да полагат грижи за отглеждането им.

При учениците от IIIВ клас г-н Пламен Дончев, пожарникар в РДПБЗН – Варна, родител на Борис Дончев, разказа за детската си мечта и пътя, който е изминал, за да я постигне. Демонстрира облекло и оборудване, което е задължително за всеки пожарникар. Сподели с децата за трудностите при борбата с огнената стихия, но и ги разсмя със забавни ситуации от практиката си.

Господин Бисер Атанасов, родител на Борислав Кирчев, запозна учениците от IIIГ клас с професията на корабния механик. Въпреки че е мъжка професия, той успя да предизвика интерес и у момичетата, разказвайки им за далечни пътешествия и красиви морета.

„Високи сини планини“

На 25 ноември 2022 г. екипи ученици от випуск трети клас за поредна година показаха своите знания и умения в един различен СТЕМ урок по Човекът и обществото.

Часът започна с отгатване на гатанки, чиито отговори дадоха имена на екипите от всяка паралелка. Така учениците започнаха вълнуващото „пътешествие“ из нашите „високи сини планини“ –  Рила, Пирин, Стара планина, Родопи.

С изпълнението на разнообразни задачи, свързани с науата, технологиите, инженерството и математиката, учениците показаха, че са придобили знания и умения за работа с географска карта, за земните форми у нас, за величествените български планини и техните първенци,  за природните богатства, за опазването на красивата ни природа.

Часът завърши с покана към гостите да посетят природни забележителности във всяка от изучаваните планини. Съвместно със своите учители – Татяна Петкова, Калина Минчева, Дарина Владимирова и Галя Константинова, екипите изработиха и представиха реклами за Седемте рилски езера, за Мелнишките пирамиди, за Белоградчишките скали, за Чудните мостове.

Деца от ОУ “Цар Симеон I“ танцуваха на Коледен концерт

В навечерието на най-светлия християнски празник – Коледа, в аулата на Икономически университет - Варна на 12 декември 2022 година, се проведе коледен концерт с участието на малки таланти от школите по изкуства, вокални групи към читалище „В. Левски“ и ансамбли за народни танци. В концерта взеха участие и учениците от “Група съвременни танци“ по НП “Заедно в изкуствата и в спорта“ при ОУ “Цар Симеон I“. Това бе първата творческа изява на групата.  Малките танцьорки спечелиха овациите на  публиката с танца „Ангели“ по хореография  на Милена Попова и Христина Иванова.

Вечерта завърши с благопожелания за предстоящите празници и бъдещи успехи на музикалните сцени.

Използвай наново, вдъхни живот на пластмасовите отпадъци

Група за занимания по интереси „От нищо нещо“ към училище ОУ „Цар Симеон I“ с ръководител г–жа Теодора Балканска участва в изложба „Използвай наново, вдъхни живот“ в град Белослав по Проект „Въвеждане на иновативен модел за намаляване на количеството пластмасови отпадъци в морската среда от наземни източници“ в гр. Белослав. Специални гости на изложбата бяха директора на “Басейнова дирекция“ и заместник-министъра на околната среда и водите г–н Петър Димитров.

За своето участие учениците: Ева Маринова IVб, Станислава Господинова IVб, Благовест Екимов Vг, Вероника Писаровска Vг, Йвайло Станчев Vг, Никол Паскова Vг, Симона Стоева Vг, Сияйна Стоянова Vг, Юлияна Михайлова Vг, Еманоел Георгиев VIб, Елица Янкова VIб, Момчил Стефанов VIб, Мая Палазова Vб, Биляна Иванова Vб, Изабела Стоянова Vб, Йоан Енчев Vб, Михаил Минчев Vа, Никола Неделчев Vа, Радостин Митев Vб, се вдъхновиха от идеята да претворят използвани пластмасови артикули в красиви и оригинални изделия, като им вдъхнат втори живот.

Творците получиха грамоти и награди от зам. кмета на гр. Белослав Деница Тодорова. Впечатлена от техните изделия тя им отправи покана за демонстрация на рециклиране на пластмаса в гр. Белослав. Наука, култура, образование и забавление се обединиха в посещение на “Музей на стъклото“ и музей “Подводницата“. Така учениците на ОУ „Цар Симеон I“ научиха нещо ново за опазването на околната среда и обогатиха своята култура по приятен за тях начин и бяха възнаградени за труда си.

„Вапцарови дни“ във Варна

Национални поетични празници „Вапцарови дни” се провеждат за осми пореден път във Варна. Те се организират от Инициативна група с подкрепата на Община Варна и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров”. В рамките на събитието се състоя Осми национален рецитаторски конкурс по творби на Никола Вапцаров за любители, както и Четвърти национален литературен конкурс, посветен на поета.

Седмокласникът Веселин Каменов Кондов от клуб „Любословие“ с художествен ръководител Недка Попова участва в рецитаторския конкурс със стихотворението „Завод“ и получи грамота за участие в проявата.

Час, посветен на изкуството

На 5 декември 2022г. учениците от 7а клас с класен ръководител г-жа Албена Черелова посветиха час на изкуството в училищната библиотека. Предварително подготвени, те запознаха присъстващите с видовете изкуства – с човешките дейности, отразяващи действителността в художествени образи. Споделиха мнения за изкуството, което ни обгражда през целия ни съзнателен живот. Беседваха и за на културните институции в града ни. 

Училищна олимпиада по английски език за ученици от трети и четвърти клас 2022/2023 учебна година

Отново е месец декември. Отново има училищна олимпиада по английски език. Някои ученици участват за първи път, а други за втори път, но всички се вълнуват. Някои изпълняват упражненията много бързо, като че ли са на състезание по бързина, а други обмислят внимателно отговорите си. Едни демонстрират самочувствие и знание, а други плахост и несигурност с поведението си. Но… резултатите са много добри. За поредна година учениците, на г-жа Кр. Христова и г-жа В. Чолакова, от трети и четвърти клас доказаха, че са усвоили изучавания учебен материал и усилията на техните преподаватели не са били напразни. Както и на техните възпитатели, които винаги им напомнят да си научат по английски език. 

„Нашите проекти по английски език“

През м. ноември учениците от III и IV клас подредиха в изложба своите първи проекти по английски език. В тях те представиха как пълноценно  използват свободното време за своите любими занимания, интереси, хоби и спорт. 

Образователен проект "Да рисуваме с координати"

През месеците ноември и декември шестокласниците от ОУ „Цар Симеон I“ Варна представиха своите проекти на тема „Рисувам с координати“.

Проектите включват интересна информация за възникването на правоъгълната координатната система, за видния математик Рене Декарт, както и любопитни факти за значими открития, намерили приложение в живота. В правоъгълна координатна система учениците не само построяват фигури по зададени от своите преподаватели г-жа Ирина Стойкова и г-жа Ивелина Илиева координати, но и създават своя авторска фигура.  Те доказват за пореден път, че тема от учебното съдържание по математика за 6.клас, „Декартова координатна система“, може да бъде причина за творческо вдъхновение.

В своите проекти учениците съчетават математиката и изобразителното изкуство чрез обекти от заобикалящата ни действителност.

Техните рисунки в координатна система, изработени със старание и прецизност, са доказателство за това, че математиката може да служи и за забавление.

Родители гостуват в учебен час

На 25 ноември 2022год. се проведе Ден на отворените врати в IVА клас с класен  ръководител г-жа Ирина Христова. Откритият урок бе посетен от родителите на: Диян, Самуил, Алек, Максим, Емилиян, Бориса, Микаела, Данаил, Стелиян, Васил и Мирела.

Часът започна със слушане на изпълнението на китариста Цветан Недялков, а задачата бе да се познае изпълнителят и заедно с какъв оркестър свири той. Чрез презентация аудиторията бе запозната с дървесните видове, от който може да се изработи инструмента, хората които го изработват, какво мислят за китарата будистите и елините, и кои са частите на китарата.

Последва самостоятелното четене на текста „Китарата“, преразказан от Георги Георгиев и поместен в „Чета и разбирам“ на издателство „Клет“. След самостоятелната работа върху текста  последва проверка с помощта на ключа с верни отговори и по указаните критерии и указания за оценка. В края на часа ученици и родители рисуваха заедно символа на Вселената.

„В света на приказките“ – проект на ГЦО ІІ клас

През октомври и ноември учениците от  ГЦО ІІ клас с учители  Маруся Енева, Иванка Христова и Иванка Желязкова работиха по проект „В света на приказките“. Второкласниците  се запознаха с видовете народни приказки, с интерес  участваха в различни дейности, като четене на приказки в конкурса „Най-добър четец“, разказваха приказка в  „Сладкодумен разказвач“, а по темата „Деца четат на деца“, четоха любима приказка на първокласниците. Децата рисуваха илюстрация на приказка, апликираха, а в класните стаи беше организирана изложба с техни рисунки.

Проектът завърши на 24.11.2022г., с драматизация на приказката „Дядо и ряпа“, като учениците сами изработиха маските и декорите за представлението. Накрая всички деца с радост и настроение танцуваха, и се забавляваха.

Защо четем Йовков 85 години след неговата кончина

На 21 ноември 2022г. в училищната библиотека, с учениците от VIа клас с класен ръководител г-жа Р.Поптомова, се проведе среща-разговор, посветена на живота и творчеството на класика на българската литература Йордан Йовков.

Защо трябва да четем Йовков – певецът на равна Добруджа, днес?

„Защото ни е нужна доброта, човечност и състрадание в днешно време“. Това каза училищният библиотекар Недка Попова пред шестокласниците. Човеколюбието в творбите на Йовков е основна тема. Като пряк участник в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война, писателят заклеймява във военните си разкази ужасите на войната и прославя героизма на българските войници. Срещата продължи с прочит на разказа „По жицата“ и стихотворения, посветени на големия белетрист.

В края на часа, участниците се разделиха с надежда и вяра в доброто, спомняйки си Йовковите думи „Винаги съм бил склонен да вярвам на хората, да виждам и търся у тях преди всичко доброто“.

Защо прочетох „Под игото“

На 18 ноември 2022г. учениците от VIг клас с класен ръководител г-жа Тодорка Йорданова проведоха литературна среща в училищната библиотека, посветена на първия български роман „Под игото“. Г-жа Недка Попова, библиотекар, прикани учениците да споделят впечатленията си от прочетената творба. С вдъхновение те разказаха за най-вълнуващите епизоди и представиха свои рисунки на безсмъртните Вазови герои.

Участниците в литературната среща изразиха мнението си, че романът е едно изстрадано произведение „родено“ в изгнание, което продължава да възпитава родолюбие и национално самочувствие, „вечната“ българска книга, която всеки трябва да прочете.

Ученици от 6а и 6в клас участници във Варненския фестивал на науката

За първи път Варна е домакин на фестивал, посветен на хората, които създават наука. На 11-ти ноември 2022г. във Фестивалния и конгресен център ученици от 6а и 6в клас с г-жа Ирина Стойкова участваха в интересни срещи, организирани от фондация „Красива наука“ и Община Варна, образователното министерство, варненските университети, корпоративни и международни партньори.

Участниците от ОУ „Цар Симеон I“ програмираха свой собствен свят и създадоха авторска игра в работилница MakeCode Arcade | Създай собствена игра! Запознаха се с MakeCode Arcade и разпознаха в себе си герой с уникална суперсила като използваха Surface Go 3 в партньорство с Microsoft.

Четвъртокласници се включиха във Варненския  фестивал на науката

На 11 ноември 2022г. учениците от IVА клас бяха участници във Варненския фестивал на науката, който се проведе във ФКЦ – Варна. Събитието предизвика интерес и любопитство с представените експерименти и демонстрации. Те бяха много полезни и в помощ на учениците в работата им по учебния проект „Пътешествие в Слънчевата система“, по който децата работят в рамките на иновацията „STEAM – стъпка към по-добро бъдеще“.

Заедно с Олег Коменщик и Явор Киряков в лекцията „Големият взрив или как се сеят картофи“, децата проследиха историята и еволюцията на Вселената чрез множество опити и се убедиха, че във всекидневието и навсякъде се ползваме от разнообразието на научните изследвания. Участниците останаха учудени, че и светлината има звук.

Интерес предизвика лекцията „Водата на МКС (Международната космическа станция)“ с лектор Добрин Вълчев. Учениците се запознаха с методите за рециклирането на водата в космическата станция, с модулите за третиране на урината, микроводораслите и ролята им в МКС. Чрез видеовръзка направиха виртуална разходка в МКС заедно с ръководителя Антон Шкаплеров.

Учениците се докоснаха до научните постижения по един достъпен, хумористичен и атрактивен начин. Срещите с науките ще останат незабравими, а може би са предизвикали интерес да се запознаят по-отблизо с науките, които съпътстват ежедневието ни.

Да четем заедно романа „Златно сърце“ от Калина Малина

На 8 ноември 2022г. в часа по Занимания по интереси, групите за целодневно обучение IVа,б с г-жа Йорданка Кирова и IVв,г с г-жа Галина Лазарова посетиха училищната библиотека. Целта на посещението беше отбелязване на 125г. от рождението на писателката Калина Малина. Учениците се запознаха се с биографията и творчеството на обичаната от всички деца детска писателка. Слушаха с интерес беседата на училищния библиотекар г-жа Недка Попова и прочетоха откъси от книгата ѝ  „Златно сърце“. 

„Европейският опит и добрите европейски практики“ – последваща квалификация от обучението в Барселона по програма Еразъм+

На 17 ноември 2022г се проведе работна среща с учителите от ОУ „Цар Симеон І“  на тема „Има приложение за това! Проучване на най-добрите приложения за преподаване и обучение на ученици“ по Програма „ЕРАЗЪМ+”, КД1 „Образователна мобилност за граждани“, в изпълнение на проект  „Училище за успешни личности в Европа“.

Г-жа Ирина Стойкова и г-жа Албена Черелова направиха обзор на платформи и програми от едноименния курс на Europass Teacher Academy – Барселона, Испания.  Колегите бяха запознати с използване на информационни и комуникационни технологии в клас.  Въведение в приложения и уеб платформи за създаване на забавни интерактивни уроци.

„Европейският опит и добрите европейски практики“ – последваща квалификация от обучението в Малта по програма Еразъм+

На 11 и 12 октомври се проведоха работни срещи с учителите от ОУ „Цар Симеон І“ на тема „Овластяване в ИКТ умения – използване на технологични инструменти“ по Програма „ЕРАЗЪМ+”, КД1 „Образователна мобилност за граждани“, в изпълнение на проект „Училище за успешни личности в Европа“.

Г-жа Венета Чолакова и г-жа Кремена Христова направиха обзор на платформи и програми от едноименния курс на ЕТИ – Малта. Колегите бяха запознати с предназначението на програмите “Ed Puzzle”, “ThingLinк”, “Storyboard that”, “Witty comics” – за създаване на занимателни упражнения и задачи, разкази и комикси; “Voki”, “Hexatar”, “Avachara” – за виртуални идентичности с учебна цел – аватари; “Wix” и Blogger – за сайтове и блогове. Участниците в мобилността споделиха как е минал техният обучителен курс, показаха снимки от обучението и от културната програма във Валета и старата столица Медина.

На 8 и 9 ноември се проведоха последващи вътрешноучилищни квалификации за представяне на новите образователни инструменти, усвоени в курса. Педагогическите специалисти бяха разделени на две групи. Г-жа Кремена Христова и г-жа Венета Чолакова запознаха колегите с платформите и сайтовете, на които се обучаваха да работят в Малта, по време на техния обучителен курс.

Здраве от есента

На 03.11.2022 г. в ОУ „Цар Симеон I” гр. Варна учениците от ГЦО I а, б, в, г класове представиха своите творения в една изложба под мотото “Здраве от есента“. Творческият процес се случи под ръководството на учителите от ГЦО I клас: Росица Петрова, Венелина Петкова, Лиляна Митева и Станислава Георгиева.

Всеки сезон носи своята красота, удивителност и уникалност. Неслучайно есента е наречена златна. През този сезон имаме усещането за изобилие от „здраве от есента“, спокойствие и златни багри от есенния листопад, които се сливат в едни вълнуващи и прекрасни моменти.

Есента е едно вълшебно време.

Вдъхновени от прекрасния сезон, учениците и техните учители с  настроение и ентусиазъм представиха даровете на есента. Изработиха и оцветиха различни есенни апликации. Създадоха есенни „шедьоври“ от листа, кестени, царевица, тикви,  направиха интересни животни от плодове и зеленчуци, с което затвърдиха мотото на изложбата –  „Здраве от есента“.

Фоайето грейна с пъстрите есенни цветове и детски усмивки.

Шест учители от ОУ „Цар Симеон I“ участваха в мобилност по програма „Еразъм+“

В периода от м. август до м. октомври шест учители от ОУ „Цар Симеон I“ със съдействието на Инфолинк участваха в 3 обучителни курса за педагогически персонал, организирани от Europass Teacher Academy. Мобилностите се финансираха и осъществиха по проект „School for successful people in Europe“ („Училище за успешни личности в Европа) по Програма „Еразъм+”, Ключова дейност 1: „Образователна мобилност за граждани“, сектор „.Училищно образование“. Проектът е фокусиран към овладяването на ефективни образователни инструменти, чрез които ученици и учители биха могли да постигнат заедно по-добро образование, ориентирано към иновации и успешното личностно израстване на всеки. Избраните теми на обучителните курсове са в съответствие с потребностите и приоритетите на училището.

От 01.08. до 05.08.2022 г. Кремена Христова и Венета Чолакова,  старши учители в начален етап взеха участие в курс  “Empowerment in ICT Skills - Making Use of Technology Tools” („Овластяване в ИКТ умения - използване на технологични инструменти“) в Сейнт Джулианс, Малта. Запознаха се с различни иновативни платформи и програми по информационни технологии за изработване на упражнения, занимателни задачи, комикси чрез “Ed Puzzle”, “ThingLing”, “Storyboard that”, “Witty comics”. Придобиха умения за създаване на виртуални идентичности с учебна цел – аватари и дейности с тях чрез платформите “Voki”, “Hexatar”, “Avachara”. Основната част от обучението включи създаване на сайт  в платформата “Wix” и блог във “Blogger” с учебни цели.

От 22.08.2022г. до 27.08.2022г. Албена Черелова, старши учител по английски език, и Ирина Стойкова, старши учител по математика и ИТ,  участваха в курса „There’s an App for That! Exploring the Best Apps for Teaching and Student Learning“ („Има приложение за това! Проучване на най-добрите приложения за преподаване и обучение на ученици“) в Барселона, Испания. Курсът предложи полезни онлайн инструменти за създаване на забавни интерактивни уроци с образователни игри и викторини чрез приложения и уеб платформи: Milanote - лесен за използване инструмент за организиране на идеи и проекти във визуални табла; Animoto - създаване на видео в облак от снимки, видеоклипове и музика във видео слайдшоута и персонализирани уеб базирани презентации; Classtools - създаване на безплатни игри, викторини, дейности и диаграми, които могат да се хостват в собствен блог, уебсайт или интернет.

От 26.09.2022г. до 01.10.2022г. Тодорка Йорданова, старши учител по български език и литература и английски език, и Радостина Николова – главен учител по история и цивилизации, география и икономика, взеха участие в обучителен курс „From STEM to STEAM education: A new learning approach“( „От STEM към STEAM образование: Нов подход в обучението“, проведен в Ница, Франция. Курсът даде ценни насоки за разработване на собствени стратегии и STEAM практики в класната стая за въвличане на учениците в полезно и стимулиращо обучение и дейности, в които науката, технологиите, инженерството и математиката (основните компоненти на STEM образованието) се свързват с изкуствата в по-широк смисъл.

Всички участници оценяват преминалите курсове като изключително полезни, мотивиращи и вдъхновяващи. Предоставен бе шанс за създаване на международни контакти, които могат да прераснат в партньорства. Мобилностите бяха придружени и от богата културна програма – уникална възможност за среща с многообразното европейско културно-историческо наследство на посетените градове.

Отдаваме почит на българските народни будители

На 1 ноември се отдава почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал. Този ден във Варна се отбеляза с тържествено честване с благодарствен молебен и военен ритуал с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Отец Паисий в Алеята на Възраждането в Морската градина.

Ученици от Vа клас от ОУ „Цар Симеон І” с класен ръководител Ивелина Илиева отбелязаха Деня на народните будители, като се включиха в тържествено честване на празника.

Кои са народните будители? Това са хора като Паисий Хилендарски, Алеко Константинов, Иван Вазов, Васил Левски и други, които са допринесли за  ограмотяване на българите и тяхната свобода.

Уважение, почит и признателност към всички българи, допринесли за запазване на българската духовност!

Посещение в музея ,,Човекът и неговото здраве”

01.11.2022год. учениците от ГЦО - III а,г клас с ръководител г-жа Анита Атанасова посетиха музея ,,Човекът и неговото здраве” в РЗИ - Варна. Посещението е част от дейностите по програма за здравно образование в ОУ „Цар Симеон I“. Придружени от своите родители, децата разгледаха музея, в който са експонирани интересни макети, информационни табла и диаграми на човешкото тяло и различни органи и системи. Разходката в музея бе съпроводена с беседа на здравен инспектор, дискусия и игрови елементи.

Децата се запознаха с макет на човешкото тяло и получиха информация за устройството и функционирането му. В раздела ,,Дневен режим на ученика” научиха повече за балансираното хранене, необходимостта от спорт, профилактика на двигателната активност и социалните заболявания от представените информационни табла. В стаята на ,,Стъклената фигура” на учениците бе дадена възможност да визуaлизират вътрешното устройство на човешкото тяло чрез светлинни ефекти. Във видеоклуб ,,Здраве” децата изгледаха филм за рисковете, които крие за детското здраве

Посещението завърши с приятна разходка на учител, родители и ученици из есенна Варна.

На екскурзия в навечерието на 1 ноември

По традиция Денят на народните будители в ОУ „Цар Симеон I“ се отбелязва с образователна екскурзия. Класните ръководители г-жа Светлана Димитрова, г-жа Радостина Николова и педагогическият съветник г-жа Величка Цонева заедно с ученици от 6 и 7 клас станаха участници в едно незабравимо изживяване - докосване до далечното минало и съвремие на красивите български градове Разград и Русе. В последния октомврийски ден желанието за знания бе съчетано с любов към природата. Цветната есенна феерия на дърветата и прекрасните гледки по време на пътуването породиха радостни емоции, а движението на чист въздух накара всички присъстващи да се почувстват здрави и силни.

Участниците в екскурзията се пренесоха в римската епохата с посещението на античната крепост Абритус, разположена в местността Хисарлъка в покрайнините на Разград. Абритус е част от 100-те национални обекта и е прекрасно реставриран и експониран. В единствения по рода си Интерактивен музей децата научиха любопитна и интересна информация за живота на хората в Римската империя.

Разходката продължи сред руините на Червен - средновековен български град, един от най-значимите военни, културни и църковни центрове на Втората българска държава. Останките на феодален дворец, обществени сгради, водохранилища, църкви и напълно запазената крепостна кула са доказателство за процъфтяващ през Средновековието град.

Групата посети и други два интересни обекта – Ивановските скални църкви, които са включени в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, и Басарбовският манастир – единственият действащ скален манастир в България.

Експозицията на Екомузея в гр. Русе запозна учениците с многообразието на животинските видове и защитените територии по поречието на река Дунав, с богатата колекция от вкаменелости и експозиция с праисторически животни. Много емоции предизвика макетът на космат мамут в реални размери.

Участниците сведоха глава и отдадоха почит към паметта на големите българи, погребани в националния паметник - костница, известен като Пантеонът на възрожденците в град Русе. В него са тленните останки на известни българи, сред които Любен Каравелов, Захари Стоянов, Стефан Караджа, Панайот Хитов, Филип Тотю, Панайот Волов, Ангел Кънчев и редица други български родолюбци.

Разходката край река Дунав привечер, красивите сгради в Русе – паметници на културата, построени в края на XIX и началото на ХХ век, ще оставят незабравими спомени от това вълнуващо приключение.

Мнозина поеха към дома изморени, но с развълнувани и искрящи очи. И вече мечтаят за следващото пътешествие и ново предизвикателство, заедно - учители и ученици.

Третокласниците в библиотеката  – „Да четем книгите на три поколения“

В навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители, когато отдаваме почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал, в училищната библиотека се проведоха литературни срещи под надслов „Да четем книгите на три поколения“. В тях се включиха учениците от випуск трети клас и учителите им Т. Петкова, К. Минчева, Д. Владимирова, Г. Ненова. Децата четоха откъси от литературни произведения, рецитираха любими стихотворения. На срещите присъстваха техни майки и баби, които споделиха спомени за първите прочетени от тях книжки, любими заглавия на книги и автори.

Училищният библиотекар Н. Попова призова учениците да прочетат книгите, които са чели предците им, които се четат днес, ще се четат и в бъдните години, защото докосват българската същност и извисяват българския дух. 

Поклон, будители народни!

На 24.10.2022 г. в двора на ОУ „Цар Симеон I“ ученици, учители и ръководство отбелязаха 1 ноември – Ден на народните будители. Празничното събитие бе отразено в репортаж по БНТ2 в предаването „Знание. БГ“.

Децата, участващи в театрално студио „Мелпомена“ и във вокална група „Слънце“ по проект „Заедно в изкуствата и спорта“, отправиха поздрав към присъстващите по повод празника с поетичен рецитал и песен. Всички си припомниха, че за един буден народ няма прегради в духовното израстване. 

Забавление с кодиране в Европейската седмица на кодирането - 2022

През 2022 г. Европейската седмица на програмирането отбелязва своята 10-а годишнина. Началото е поставено от група младежи, които тогава са съветници на Европейската комисия по въпросите на цифровизацията. Идеята е повече хора да открият своята страст към програмирането и всички любители да работят заедно. Само за две – три години Седмицата на програмирането става събитие от световен мащаб. ОУ „Цар Симеон I“ се гордее, че участва в това уникално събитие от самото му начало.

Тази учебна година учениците от 5-ти, 6-ти и 7-ми клас, под ръководството на учителите по компютърно моделиране и информационни технологии – Ирина Стойкова и Ивелина Илиева, показаха как кодирането и програмирането могат да бъдат забавни и интересни. През тези дни ментори от Учебен център за програмиране KIBERone Bulgaria положиха основите на програмиране с език Phyton. Играха Бинго с правилата за киберсигурност.

Усвояването на програмирането ни помага да разбираме бързо променящия се заобикалящ ни свят, да научим повече за начина на работа на технологиите и да развиваме умения и възможности, за да проучваме нови идеи и да създаваме иновации.

Космическо пътешествие в Планетариума

През настоящата учебната година учениците от IV клас работят по проект “Пътешествие в Слънчевата система”. Той е част от иновацията „STEAM – стъпка към по-добро бъдеще“, с която ОУ „Цар Симеон I“ защити статута си на иновативно училище за следващ четиригодишен период на действие. Идеята на новия иновативен проект е да мотивира учениците за изучаване на STE(А)M – обучение, фокусирано в природни науки, технологии, инженерство, изкуства и математика.

В тази връзка на 22.10.2022 г. четвъртокласниците и техните класни ръководители: Ир. Христова, М. Гинева, С. Иванова и М. Гочева посетиха Астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна. В звездната зала извършиха космическо пътешествие, чрез което получиха начални знания за планетите от Слънчевата система и техните спътници. Изключително емоционално преживяване бе демонстрацията на нощното небе. Допълнителна информация по бе представена от екипа на Астрономическата обсерватория и планетариум. Посещението провокира детското мислене, въображение и желание за работа по темата.

„История славянобългарска“ и заветите на Паисий Хилендарски

На 17 октомври 2022г. учениците от 7 г клас и техният класен ръководител г-жа Кремена Николова посетиха библиотеката на училището по повод на националното честване на 300 години от рождението на Паисий Хилендарски, 260 години от написването на „История славянобългарска“ и 60 години от канонизирането на Паисий Хилендарски за светец.

Библиотекарят г-жа Неда Попова пренесе учениците в света на Възрожденска България. Що е родолюбие? Каква е силата на думите? Какво може да даде една малка книжка на цял един народ? Въпроси провокирани у учениците на база знания и вследствие на прочетените откъси от творчеството на родолюбиви българи в уютната атмосфера на „домът на книгите“. Срещата завърши с призива на библиотекаря:“ Да четем българското слово и да носим с гордост българския дух“.

Радиопредаване за 05.10.22г. – Международен ден на учителя

По инициатива на ЮНЕСКО от 1994 г. Международният ден на учителя се чества на 5 октомври. Към настоящия момент тази дата се приема от над 100 държави, между които е и България.

На днешния ден Организацията на обединените нации приканва всеки гражданин по света да отдели минута и да си спомни, с любов и признателност, как учителят е променил за добро неговия живот.

Учениците от ГЦО – III а,г клас с ръководител г-жа Атанасова подготвиха и излъчиха в часа на класа радиопредаване,  посветено на Международния ден на учителя. Те поздравиха своите учители и им пожелаха здраве и професионален успех.

Дари капачка – спаси живот!

През 2022 година първата в страната кампания за събиране на пластмасови капачки в помощ на недоносените бебета „Аз вярвам и помагам“ навършва 7 години. За този период са събрани и предадени за рециклиране 176 тона пластмасови капачки, а със събраните средства е закупена апаратура за неонатологичните отделения във варненските болници.

И тази година учениците и родителите от 4а клас при ОУ „Цар Симеон I“ взеха участие със събрани 76 кг капачки в кампанията „Аз вярвам и помагам“. Така станаха частица от голямото Добро. Те отново казаха:

„Ние се учим на добри дела. Вярваме, че заедно можем!“

Световен ден на сърцето – 4а клас

На 29 септември 2022г. учениците от IVа клас с класен ръководител Ирина Христова отбелязаха Световния ден на сърцето и се присъединиха към глобалния призив „Използвай сърце за всяко сърце“. Водени от желанието си да бъдат благородни и отзивчиви,  те отправиха пожелания всички да слушат шепота на сърцето си, за да пазят и душата си. 

Световен ден на сърцето

На 29.09.2022 г. в ОУ „Цар Симеон I” гр. Варна учениците от ГЦО 1 а,б,в,г клас отбелязаха Световния ден на сърцето. На тази дата за първи път България се присъединява към призива на световната сърдечна федерация в подкрепа на борбата със сърдечно-съдовите заболявания.

Учениците изработиха мече, което държи най – важния орган на човека – сърцето. Всяко дете изработи по едно сърчице, с което украсиха „дървото на сърцето“.

В класните стаи изнесохме кратка беседа, с която децата се запознаха с основните рискови фактори, водещи до опасност за здравето.

Запечатахме момента със снимки. Учениците се забавляваха и разбраха,че най – добрият подарък за сърцето са здравето и безкрайните усмивки.

Учебният процес се случи под ръководството на учителите от ГЦО 1 клас:

1а – Росица Петрова

1б – Венелина Петкова

1в – Лиляна Митева

1г – Станислава Георгиева

Летен спомен

Училищният звънец ни събра отново и оповести края на свършилата като миг лятна ваканция. Отворихме учебниците и с нови сили атакувахме върховете на знанието, заредени с енергия от летните предизвикателства, които имахме в Родопа планина.

Нашето планинско приключение премина бързо и неусетно с много игри, походи и екскурзии, организирани от г-жа Светлана Димитрова. Почувствахме се горди и силни, яздейки коне и хванали здраво юздите. А в походната колона все имаше някой, на когото в крайпътните храсталаци намигаше я малинка, я ягодка. Открихме дори малко боровинки. 

В планината приложихме на практика наученото в часовете на класа за оказване на първа помощ. 

Посетихме един от  най-хубавите православни манастири – Кукленския, разположен по склоновете на дела Чернатица в Западните Родопи в близост до село Куклен. Светата обител носи името на Св. Св. Козма и Дамян, братя, които притежавали лечебни умения. Там получихме необичаен урок по вероучение. Видяното в природонаучния музей в град Пловдив ни впечатли, а разходката  в музея на самолетите породи желание и ние да се научим да летим.

Радостни емоции изпълниха оспорваната футболна среща край хижа „Здравец“, а сред публиката имаше любопитни сърнета и катерички, които  замерваха публиката с шишарки.   Още усещаме аромата на хижарския горски чай.

Довиждане, Родопа планина! Ще останеш в сърцата ни като незабравим летен спомен!

15 септември – празник на успешното начало!

Отново за учебната година 

разкри училището днес врати. 

Звъни звънец из цялата родина – 

в села и градове, навред кънти. 

 

В този празничен ден всички са развълнувани – и учители, и ученици, и родители.  Учителите с трепет очакват да видят своите пораснали ученици, а децата нямат търпение да се съберат отново с приятелите си и да седнат на чиновете в обновените си класни стаи. 

15 септември се превръща в истински празник! Песни, танци, стихове и радостни възгласи изпълват училищния двор. Празничната сцена събра млади таланти от I, III, IV, V, VI и VII клас, ръководени от учителите Татяна Петкова, Даринка Владимирова, Росица Поптомова, Павлина Ганчева, Теодора Балканска и Тодорка Ненкова. 

Естествено първокласниците са най-развълнувани. Първите им стъпки са неуверени, но погледите им блестят и те смело прекрачват прага на училището, приветствани от топлите думи на госпожа Стоянка Велянова, директор на ОУ „Цар Симеон I“. 

Да си пожелаем здраве, духовни сили и упоритост, за да посрещнем предизвикателствата на новата учебна година. 

На добър път!